Nieuws- en Advertentieblad i liu NI J voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 d 46ste Jaargang. ZATERDAG 10 JANUARI 1920. No. 2. Officieel Gedeelte. RAADS VERSLAGEN. Binnenlandsch Nieuws. 14 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -• Hg eelen Punt 18 wordt bekend ge- de IVittebroodkaart BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Workum, brengen ter kennis van alle mannen en vrouwen die niet in loondienst zijn in den zin der Invaliditeitswet en die zich aan de hand van de Ouder domswet 1919 vrijwillig wen schen te verzekeren een ouder domsrente, dat formulieren van aanvraag voor vrijwillige verzekering niet bij de post kantoren te bekomen zijn, maar in overleg met den Poorz. v. d. Raad v. Arbeid in het gebied Sneek ter Secretarie dezer gemeente en aan i Politie-bureau alhier. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. lö der Rijkssuikerkaart 24/2 ons Suiker, Tevens maakt dat geldig is 123e tijdvak van 14 Januari tot en met 22 Jan. de paarse kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD Workum, 9 Jan. '20. dat voor vrijwillige verzeke ring andere formulieren noo- dig zijn dan loondienst for mulier en, omdat men in dezen zich verplicht moet verzekeren. Workum, den 5 Jan. ’20. J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. 4 HU en ik. - 1 bij te blijven, voor f 4 85 per alles blyft eo een deskundig persoon naast hem zal worden aangesteld, Wordt het voorstel tot woningbouw zonder hoofdelgke stemming goedgekeurd. FKXSO. Bestuur der Vereeniging Plaatsel. Belang en een aantal belanghebbende ingezetenen. De Voorzitter stelt namens B. en W voor zich in verbinding te stellen met den Directeur van het Electriciteitsbedryf, die bereids .heeft medegedeeld, dat de kosten van onderzoek 750 a 1000 gulden zullen bedragen. B. en W. wenschen voor dat onderzoek een blanco krediet. Na oen nog al uitvoerige discussie, wordt Gemeente-architect en aanstelling van een bekwaam deskundig opzichter, geeft de Voorzitter nog een zeer uitvoerige toe lichting inzake bouw van arbeiders- en middenstandswoningen, terzake waarvan door het Ryk aan eerstgenoemde wel een voorschot wordt verstrekt, maar aan de tweede niet, daarvoor geeft het een bij drage in eens, zoodat laatstgenoemde bouw beter door de Gemeente zelf kan worden bevorderd. Na eeae zeer uitvoerige dis cussie, waarbij blijkt dat de Gemeente- Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. J Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. aan belastingen, ik „Uitverkoop”. «De Telegraafschrijft «Het is opvallend jwelk een prijs verlaging allerlei confectiezaken van heeren en damesartikelen ons brengen onder den schuilnaam «uitverkoop*. Gemeenlijk verstaat men onder uit verkoop een aanbieding aan het einde van een seizoen, wanneer de winkelier zekere modeartikelen of in courante goederen met force majeure de deur uit wil hebben en zich daarbij desnoods een opoffering getroost. Niet zelden dient de uitverkoop om zich ook van courante goederen te ontdoen in tijden van geld gebrek. Zulk een soort uitverkoop brengt ons dan al dicht bij de unfaire concur rentie. «Wat echter in deze dagen onder «uitverkoop* plaats heeft, is niet anders dan een manoeuvre Men ziet waren aangeboden voor prijzen, die desnoods heer P. Veenstra met 8 stemmen, heeren S. Haytema, S. S. Hobma en F. de Boer verkrijgen elk 1 stem. De aftredenden nemen de benoeming aan. Punt 11Benoeming eener Distributie- Commissie. In de vacature-Tiesma herbenoemd de uuo, aftredende met 10 stemmen. Blanco 1 st. Tlesma^Bannïng,’ “v«ènstra In de vacature-R F. de Boer herben, de aftredende mat 9 stemmen. Da heeren Barnas en Banning verkregen elk 1 stem. De aftredenden nemen de benoeming aan. Punt 12 Benoeming eener Commissie, bedoeld in art. 166 dar Gemeentewet. In de vacature-Haytema herbenoemd de aftredende met 10 stemmen. De heer S. S. Hobma verkrijgt 1 stem. In de vacatnra-de ,’loest herbenoemd da aftredende met 10 stemmen. De heer Banning verkrijgt 1 stem. Da benoeming wordt door de aftreden den aangenomen. Punt 13: Vaststelling eener verordening op het gewicht en de samenstelling van het brood. De Voorzitter licht toe, dat deze veror dening is tot stand gekomen in overleg met Ged. Staten en den Bakkershond en in werking zal treden na opheffing der brooddistributie. Zij is eene uitbreiding van de verordening die hier reeds bestaat. Zonder hoofdelijke stemming wordt deze onveranderd goedgekeurd. Punt 14: Voorstel van de Commissie van de Gemeentelijke Gasfabriek a tot verhooging der jaarwedde van den Directeur-Boekhouder der Gasfabriek. b. tot verhooging der meterhuur. Het voorstel tot salarisverhooginsr met ingang van 1 Januari 1920 op f 2000 4- vrjje woning, vuur en licht, wordt na breed voerige discussie aangenomen met 8 tet-en 3 stemmen, die der heeren de Roest, Ties- ma en de Boer. Inzake de verhooging der meterhuur wordt eerst een voorstel de Roest-Banning, van hen, die minder dan f1000 inkomen hebben, vrij te stellen, verworpen met 9 tegen 2 stemmen, en vervolgens het voorstel der Gascon missie zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd Punt 15Adres van de Besturen der Nederl. RK. en Christ. Landarbeiders- bonden, betreffende het verleenen van steun aan arbeiders van 60 jaar en daar boven. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres kan de werkeloozenkas geen ieden boven 60 jaar toelaten, waarom wordt ver zocht aan do zoodanigen een uitkeeringoi eenigen productie ven arbeid te verschaffen. De Voorzitter stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, wjjl de inhoud buiten de bevoegdheid van den Raad is gelegen, maar B. en W. zullen den Ge- meentearchltect verzoeken, zoo mogelijk, met die catagorie van personen eenige rekening te houden, hetgeen zonder hoof- deljjke stemming wordt goedgekeurd. Punt 16Voorstel van B. en W. tot het aangaan dezer tjjdelyke kasgeldleening Na voorlezing van het voorstel door den Secretaris, zegt de Voorzitter, dat daarvoor op de begrooting is uitgetrokken f25 000, waarvan reeds f20.000 is opgenomen, zoo dat machtiging wordt gevraagd, ook de resteerende f5000 op te nemen, hetgeen overkomen is. Men ziet dames- en leerenkleeding te koop staan voor be dragen, die alles en alles in aanmerking genomen, niet zooveel van voor den oorlog verschillen. En bijkans in alle groote zaken is hetzelfde te constateeren. «Wie zal echter gelooven, dat hier een normale «uitverkoop* plaats heeft? Het is duidelijk, dat men een grooten alge- meenen prijsval vreezend, bij voorbaat zoovoel moge lijk wil kwijt raken. Dat is verstandig gezien en gelukkig voor het publiek. Er is helaas de bittere bijemnak aan, dat men voor dien toe stand van uitverkoop zoo grof beetge nomen is* het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 1 stem, die van den heer S. Haytema. Punt 9: Benoeming van een lid der Schattings-Commissie, ter vervulling der vacature W. Kroese. Aanbevolen door B, en W. de heeren G. G. Posthumus er, H. de Vries Be noemd de heer Posthumus met 7 stetr- men. De heer H. de Vries verkrijgt 3 «temmen en de heer H. Fekkes 1 stem. Op een desbetreffende vraag van den Voor- - - zitter wordt de benoeming geaccepteerd. ,d*_ Punt 10Benoeming eener Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente lijke Gasfabriek. In de vacature Brandsma herbenoemd de aftredende met 10 stemmen. De heer P. Veen.-tra verkrijgt 1 stem, verhooging In de vacature-Veenstra herbenoemd de De R. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78. Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. In de «Vrijzinnig-Democraat* wordt als historisch verteld «Wij wonen allebei te Amsterdam. Hij woont 2 hoog, ik drie hoog. Hij is timmermansknecht en verdient 145 per week, ik ben commies (met een o als je blieft), in ’s rijks dienst en verdien f 2500 per jaar, of nog geen <50 per week. Van zijn loon gaat niets af, van het mijne 5 gulden per week voor pensioen- sioenstorting. heeft dus meer inkomen dan ik. Hij verwoont f 26 per maand, en ik De prijs der Advertentiën j is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- j ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. gekeurd. Punt 17Missive van het Bestuur der Vereeniging Volkshuisvesting betreffende bouwplannen. Na voorlezing door den Secretaris van deze missive, waarin ten slotte geadviseerd wordt over te gaan tot den bouw van 10 arbeiderswoningen, volgens plan van den VERSLAG van de Vergadering van den Raad der gemeente WORKUM, op Dinsdag 30 December 1919 ’s namid dags te 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Js Quarles van Ufford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 dar agenda aan de orde Notulen der vorige vergade ring, welke na lezing door den Secretaris en eene niet ter zake dienende opmerking van den heer Banning, onveranderd worden goedgekeurd en vastgestold. Punt 2Mededeeling van ingekomen stukken a. Een apostille van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het suppletoir ko hier van Hoofdelyken Omslag, dienst 1919 b. Idem, van het Raadsbesluit tot onder- tandsche verhuring van de z g. opzichtors- woningen, enz. c. Idem, van het Raadsbesluit tot wij ziging der begrooting over 1919, d Idem, betreffende de vaststelling der huurwaarde van de woningen van Hoofden van Scholen. e. Een schrijven van den heer P. Hay- tetaa, houdende aanneming zijner benoe ming tot Armvoogd. f. Idem van den heer L. Wielinga, be treffende zjjne benoeming tot Secretaris- Boakhouder by het Armbestuur. Idem van den he<« 3 T. de Jong, houdende aanneming zijner benoeming tot Wees voogd. h. Een afschrift van het antwoord van dan Minister aan den 7&ud van het Bildt, Voorstel van B. en W. tot van de jaarwedde van den Gemeente-architect. De Voorzitter zegt, dat de motieven hierbij dezelfde zijn, als by de verhooging van salaris van den Gasdirecteur, waar by het bestaande verrehil van f 300 wenschen te handhaven, een en ander een logisch gevolg van vorige besluiten. Na een nog al uitvoerige discussie, waaraan deelnemen de heeren de Boer, de Voorzitter, de Roest, 1 en Hobma. wordt het voorstal tot salarisverhooging met f 300 aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren de Roest, Tiesma en de Boer. Punt 19Voorstel van B. en W. tot toekenning van gratificatiën aan J. van der Schaaf en A. Idxenga. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel is gebaseerd op de verrichte extra diensten tydens de ziekte -van da Jong en het nog oorspronkelijk geringe getal agenten, waarom wordt geadviseerd aan genoemde ambtenaren een gratificatie te verleenen van f50 hetgeen zonder hoofdelyke stem ming wordt goedgekeurd. De punten der agenda zyn hiermede behandeld, waarmede nagenoeg 4 uren zyn heengegaan. By de daarop plaats hebbende rondvraag komt da heer Banning terug op zijne in twee vorige vergaderingen ge maakte opmerking inzake de faecsliëa- afvoer bfj de woning van den Directeur der Gasfabriek, waaromtrent de groote «men* zegt, dat hy by den neus is gepakt. De Voorzitter zegt, dat last tot opruiming is gegeven, maar hy zich persoonlek van den toestand zal overtuigen. Verder vraagt de heer Banning ophel dering van de donkerheid inzake een aan genomen werk by de Gasfabriek, volgens inschrijving uitgevoerd en waarvan beta ling achterwege is gebleven. De Voor zitter zegt, dat ar allicht dingen zyn, die een jong Raadslid duister schynen, maar het beter is, in zoon geval by de betrek ken personen inlichtingen te vragen. Het feit in kwestie is, dat er verwarring by den betrokken persoon bestaat tusschen het verstrekken van een prysopgave en de in te schrijven aannomingssom. Ged. Staten vragen toch een specificatie by onderhandsche uitvoering van werken en die heeft in dit geval ontbroken, De Vergadering wordt daarna door den Voorzitter gesloten. iets wat ons in geen jaren f24. Hij houdt een kostganger ik kan dat niet doen. Hij heeft twee schoolgaande kinderen, ik heb er ook twee. Hij betaalt f 20 schoolgeld per jaar, ik f100. Hij betaalt f 100 f250. Hij leest «De Courant* voor 20 cent jer week, ik moet, om het «Handelsblad* lezen kwartaal. Hij betaalt f 1 per week aan contri butie ik betaal meer aan tijdschriften en betaal ook contributiën. Hij heeft bij ziekte den dokter van een ziekenfonds, ik wordt in zoo’n fonds niet opgenomen, omdat ik veel te veel verdien, en betaal dus fl.50 per visite. Hij rijdt ’e morgens per tram voor zes cent naar zijn werk en ’e avonds voor 6 cent terug Ik moet weldra 25 cent per dag betalen, wanneer ik niet 2 keer drie kwartier wil loopen. Hij kocht van de gemeente een paar Amerikaansche schoenen voor f 12.50, ik zou ook een paar willen koopen. doch ik val nog niet in do termer. omdat te mogen doen. Hij gaat eiken Zaterdagavond met zijn vrouw naar Flora, ik ‘ben met mijn vrouw van den winter nog nergens ge weest, zelfs niet bij een volksconcert, omdat het er niet afkan. Laatst treffen wij ons toevallig teza men in een vischwinkel. Hij nam paling mee, ik spek bokking. Zij eten natuurboter, wij margarine. Met Sinterklaas was bij hem feest, bij mij was het stil, ik doe daar niet meer aan. Het volgend jaar gaat zijn oudste jongen verdienende mijne gaat dan hoop ik over naar de derde klas van de vijfjarige. Hij verdient nu driemaal zooveel als in 1913; ik heb er sedert slechts een kwart van mijn salaris van toen bijge kregen. Hg..., ik.... Maar laat ik er maar uitscheiden, iedere vergelijking valt toch in mijn nadeel uit. Moest ik nog eens beginnen, dan ging ik niet naar de R.H.B 8. en werd nooit rgksambtenaar. Hoog water. Een correspondent van de «Maasb.* betaalbaar zgn zelfs voor intelleotu- heeft Maandag het centrum der steen industrie gelegen aan Riju en Waal ----- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor F 1 inzake de dezerzyds betuigde adhaeste inzake melkprijzen. i. Een mededeeling van B. en W. be treffende dsn uitslag van de gehouden verpachtingen en verhuringen. j. Een schryven van het Hoofdbestuur van den Nederlandechen Bond van Ge- meents-ambtenarsn, inzake een nog uit te keeren maand extra salaris, welke stukken zonder hoofdelyke stemming voor kennis geving worden aangenomen. Punt 3Adressen van ingezetenen, houdende verzoek om de twee nog beschik bare kamers der opzichterswoningsn onderhands te huren. Blijkens de door den Secretaris gelezen adressen biedt J. A. Visser voor de door Y. de Jong ontruimde woning f40, Tj Bouma voor de zyne f 50, H. Heins voor de le of 2e woning f50 en H, IJlstra voor een der twee woningen f55. Na eenige discussie worden aan J. Smink en Tj. Bouma, de door hen bewoonde huizen toegestaan voor een huursom van f50 per het jaar. Punt 4: Adres van Tj. L Bekema in Men gelieve hierop te letten, Heidenschap, houdende verzook tot 0 r bekoming van een stukje grond in erfpacht van het kadastraal perceel Gemeente Workum Sectie D 833. Na voorlezing, door den Secretaris van het adres, waarin wordt gevraagd 150 M2 grond naast zyn erf tegen een eifpacht van 6 a 7 cent, stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen tegen betaling van 7 cent. Aangenomen zonder hoofdelyke stemming een amendemen Brandsma om de erfpacht op 6" cent te bepdteu. Punt 5Adres van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs alhier, houdende verzoek het gebruik van de drie lokalen der school aan den Stations weg nog 6 maanden te willen verlengen. Na voorlezing door den Sscretaris van het adres, stellen B. en W. voor het ver zoek in te willigen, waartoe zonder_hoofde- l(jke stemming wordt besloten. Punt 6: Adres van P. Veltman en 8 anderen, houdende verzoek om in het be lang der veiligheid een afscheiding te wil len aanbrengen langs den wal der Turfkade. Na voorlezing door den Secretaris van het adres, zegt de Voorzitter, dat B. en W. erkennen, dat ter plaatse groote voor zichtigheid is geboden, maar zy niettemin voorstellen het verzoek af te wyzen, wyl volvens het Provinciaal reglement binnen 1 M. uit den wal, geen getimmerte mag worden aangebracht. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren P. Veenstra, G. G. Posthumus, H. de Vries en S. Haytema. Aan B. en W. wordt de verdere afdoe ning van het verzoek opgedragen. Punt 7Circulaire van Ged. Staten, betreffende eene aan te brengen wyziging in de bestaande regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers, met de adviezen welke daarom trent zjjn uitgebracht door de Vereeniging van Burgemeesters en Gemeente-Secreta- rissen en de Vereeniging Broederschap van Gemeente-Ontvangers in Friesland. Da Vergadering verlangt geen voorlezing van al deze stukken, die bereids voor de leden ter visie hebben gelegen. De Wet houder Posthumus geeft omtrent een en ander een nadere toelichting en stelt na mens de Wethouders voor, in te gaan op de regeling van Ged. Staten, die advi- seeren het salaris van den Burgemeester vast te stellen op f 2400f 2900, dat van den Secretaris op f2250f2750 en dat van den Ontvanger op f 1500—-f 1750. Na een zeer uitvoerige discussie, waarbjj een voorstel-Banning om de circulaire voor kennisgeving aan te nemen, niet wordt ondersteund, wordt ten slotte het voorstel der Wethouders met 10 tegen 1 stem, die van den heer Banning, aangenomen. Punt 8Voorstel van B. en W., inzake de electriciteitsvoorziening iu deze gemeen te, zulks in verband met de by hun col lege ingekomen verzoekschriften van het zonder hoofdelyke stemming wordt goed-

Friso nl | 1920 | | pagina 1