Nieuws- en Advertentieblad L~™ voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. De Jjeafde is sterk. 1000 of 600 stuks Meerturven. ZATERDAG 17 JANUARI 1920. No. 3. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Maas zip dan i »Dou hatst Noait in iprétael groefje vastataande aannemen, dat men b.v, in voorover zakte. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor T Goedkoopere boter en kaas. Men schrijft aan het »N. v. h. N.< Maandag werd uit Den Haag bericht, dat eene verlaging der maximumprijzen voor boter en versche kaas in voorbe- BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de vorderingen ten laste der gemeente, over het dienstjaar 1919, vóór den 31 Januari e.k. ter Secre tarie der Gemeente worden in gewacht. Workum, den 12 Jan. 1920. J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. i Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. aan bij hem aan boord te komen. De >Oving« was geen sterk schip en had bovendien de vorige week nog nabij Urk aan den grond gezeten, waardoor 't 'erg geleden had. Schipper Stooker wilde echter daarvan niet weten, zoodat ieder zijn eigen logies opzooht. Later in den nacht wierp de »Oving« een tweede anker uit. Inmid dels begon het weer hoe langer hoe boozer te worden. De zeeën sloegen over de »Oving« heen, daar het voor- »Ik ha« sei de feint do planut en frij lüd, raiding ia. Als men geregeld kennis »Gjin sinten da’a wier, mar derom wol moed. En dertrooh soil ik ek mei gauwens hwet ha, Hwet tochst’, stiet jim heit dan fis trouwen wol ta wordt bekend ge- de Wittebrood kaait neemt van hetgeen in het buitenland omgaat en dan speciaal let op de beslist ongunstige berichten welke betrekking hebben op den handel in de zuivelpro ducten, vooral thans nu in bijna alle landen de wenschelijkheid luide wordt betoogd, b.v. in Engeland en Scandinavië, om zoodra mogelijk en zooveel mogeiijk over te gaan tot besparing en tot ver mijding van den winkoop van weelde artikelen en als tien dan voorts nog aandacht schenkt aan de lage koers der valuta, die den handel zoo onzeker maakt, dan heeft men gereede aanleiding om er zich over te verwonderen, dat men van regeeringswege niet vroeger tot ver laging der maximumprijzen is overgegaan, temeer omdat zulke groote hoeveelheden kaas en boter zijn opgeslagen. Voor zoover ons bekend, mag men als schip veel water in kreeg, zoodat het Voor de tweede maal vroeg Bakker den schipper met de zijnen bij hem aan boord te komen, doch weer weigerde Stooker. Haast met geweld heeft Bak ker toen vrouw Stooker met Jan Lampe van boord weggehaald en met zijn schip persbootje overgebracht naar zijn schip. Toen ze daar aankwamen, zag Jan Lampe den schipper nog staan, halverwege op zijn schip in het water. Toen Bakker daarna met zijn boot terug wilde keeren om de achtergeblevenen te halen, zag hij, dat het schip reeds met den mast in het water lag en dat een der achter geblevenen zich vastklampte aan den bak, waarin het zij licht wordt'geplaatst. Een oogenblik later was van alles niets meer te zien. .Schip en lading zijn verzekerd. De achtergeblevenen, vrouw en jongen, zijn van alles beroofd, daar niets kon worden medegenomen. Zij worden ten huize van L. Bakker liefderijk verpleegd. De Storm. De storm van Zondag heeft overal geweldig te keer gegaan en behalve' veel ongerief meest schade aan gebou wen, schuttingen, enz. veroorzaakt. Op den dijk tusschen Wermerveer en Zaandijk is Zaterdagavond de wagen van den vrachtrijder Eikel omgewaaid. Per soonlijk ongeval had niet plaats. In de Zaansche polders zijn verder verschillen de bruggen en z.g. »petmolens« omga waaid. Een stalen telefoonpaal, op het dak van het station Zaandam is door den hevigen wind omgeslagen. De muren van een in aanbouw zijnde drukkerij der firma Smit te Koog aan de Zaan, bezweken Zondagochtend voor den druk van den wind. Tevens was de storm oorzaak, dat de toevoer van electrisohen stroom der gemeente Westzaan Zondag avond te ongeveer zeven uur verbroken werd, waardoor vele huisgezinnen in don ker kwamen te zitten. Te Purmerend woei de 20 meter hooge schoorsteen van den broodbakker Vlaar om, nam een gedeel e van den achter gevel mede en verbrijzelde een deel van de naburige smederij van een wagen maker. Het was een ware ruïne. Tusschen Sloterdijk en Halfweg aan den Haarlemmerweg is Zondagmiddag een voormalige boerderij, thans tot wo ning voor vier gezinnen ingericht, ge deeltelijk ingewaaid, waardoor het per ceel geheel ontruimd moest worden. Door den stormwind is de muur van ’s Rijks werf te Hellevoetsluis over een lengte van 60 a 70 meter ingewaaid. Door den storm zijn aan den Gorsel- schen weg te Colmsohate zooveel zware populieren omgewaaid, dat het verkeer geheel gestaakt werd Het Meteorologisch Instituut te De Bildt meldt aan het »U. D.< De storm van Zaterdag tot Maandag overtreft door langen duur en hevigheid vele van die van de laatste jaren. Reeds Zaterdagavond meldde Vlissingenwind kracht 9, volle storm. Zondagmiddag toen de barometer bij Schotland onder 720 m.M. stond, had Vlissingen wind kracht 11 (orkaan). Helder en Gronin- puin vuur ouacr vu ganu. uuiuppur usa- ker ried de opvarenden van de »Oving« &eiL ,e r - Maandagmorgen had Helder weer West 9. Te De Bildt was de gemid delde windkracht van 12 tot 6 uur op nieuw 8 de grootste windstoot Zondag middag half vier was 27.5 Meter (grens van windkracht 12). Uit Aalsmeer wordt gemeld, dat in de kweekersen de storm voor duizenden guldens schade heeft aangerioht. Er is bijna geen tuin waar geen glas is stuk geslager. Onder meer heeft een wind hoos bij een drietal rozenkweekers in het Oosteinde een complex kassen van meer dan 1500 vierk. M. glas totaal I de provincie Friesland, het hartje der zuivelbereiding, gedurende het afgeloopen jaar zeer voordeelig geboerd heeft en onderscheidene veehouders, ondanks het optreden der besmettelijke veeziekte van mond- en klauwzeer, uitstekende zaken hebben gemaakt en ook gevoegelijk kon den maken, omdat de huurprijzen hun ner boereplaatsen over het algemeen ge nomen niet in die mate zijn gestegen als dit wel met de prijzen der melk het geval is geweest. Opmerkelijk toch is het, dat men bij de openbare verhurin gen van losse landerijen (gedurende vijf jaren) dikwijls anderhalf of tweemaal zoo veel huur betaalt als bij de onder- handache overeenkomsten van hunr en verhuur, welke betrekking hebben op de boereplaatsen. Ook de huurders van losse landerijen begveren zich om een maatschappelijk bestaan te hebben en te houden en als deze inderdaad kunnen bestaan, dan kan het niet anders of de huurders van boereplaatsen moeten, zoo- als men dat soms zeer karakteristiek hoort noemen, »eene geldwinning hebbenz Op ons maakt het althans den indruk, dat de hooge prijzen der zuivelproducten voor een groot deel zijn te boeken ten name van het organisatietalent in den landbouw, dat de concurrentie voorkomt en waarbij het coöperatie systeem de eerste viool speelt. Bij ons staat vast, dat, gelet op de ongunstige positie, waarin thans de wereldmarkt der zuivel producten verkeert, het gebiedend nood zakelijk is, dat zoodra mogelijk tot ver laging der maximumprijzen zal worden overgegaan, daar er anders kans bestaat dat hier te lande overproductie zal ko men op het gebied der zuivelproducten of misschien ook dat deze tot bederf zullen overgaan. En overigens betreu ren wij het, dat bij de prijsbepaling der zuivelproducten de consumenten geen of in ieder geval heel weinig gewicht in de schaal leggen, daar dezen als tegenwicht der landbouworganisaties ook hunnen in vloed zouden kunnen laten gelden. Bankbi) j etten-r egen In de Oosterparkstraat te Amsterdam is een zeer bijzondere regen neergedaald. De voorbijgangers werden n.l. verrast door een groot aantal snippers van. bankbiljetten en zilverbons. Een lood gieter, die dacht, dat het reclame- papiertjes waren, deelde de stukjes uit aan schoolkinderen. Een andere voorbij ganger liep echter naar de politie, die vaststelde, dat de stukjes afkomstig waren van echte bankbiljetten en bons. 'Uit 't onderzoek bleek, dat waarschijn lijk een oude juffrouw in een vlaag van kindsohheid haar spaarpenningen heeft verscheurd en uit het raam geworpen. Voor drie honderd gulden is reeds door de politie opgezameld. Het vergaan van de „Ovlng”. Omtrent het vergaan van de »Oving< tusschen Edam en Hoorn, waarbij de schipper Stooker, benevens zijn knecht Nederveen verdronken, wordt nader ge meld, dat het schip in gezelschap van ’t motorschip van L. Bakker op weg was naar Amsterdam. Door ’t onstui mige weer overvallen besloten de schip pers voor anker te gaan. Schipper Bak- Hwa 't der wenje freege jimme? O, der wenje Fekke en Lisk. o De Jjeafde is it heechste, hiel de shop ping ta kroan, En it hert fen de minske ia bjar ryk en hjar troan, De Ijeafde is sterk, h&ldoan en oerwint, Hwet sonder bjar net koe hat mei hjar noch kind. Nei Courtmans-Bergmans. FRISO. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. sForfêst wol,< sei Liskje en hja glimke sa swiet, Dat glimke brocht Fekke alhiel op *e tried. Hy seach bjar yn 'e eagen mei safolle gloed, Dér 't fit wier to lézen dan komt it wol goed. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 16 der Rijïssuikerkaart 24/2 ons Suiker, Tevens maakt dat geldig is 124e tijdvak van 23 Januari tot en met 31 Jan. de paarse kaarten. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 16 Jan. ’20. De BRANDSTOFFEN-COM- MISS1E te WORKUM maakt be kend, dat verkrijgbaar zal worden gesteld, op vertoon van den brand- stoffenkaart, (Baggelaar), tegen den prijs van f 8 per duizend aan huis bezorgd. De zitting zal plaats hebben op MAANDAG 19 JANUARI in het Distributielokaal onder het gemeen tehuis ingang Bagijnestraat op de bekende wijkuren. Fekke koobt in nije lodde, Groef dy lape der mei om, En de hele lange wike Stie hy dêrre oanienwei krom. Al moarnsier foardet de sinne De allereerste striellen joeoh, Tóge er wetter oer syn ikkers, Det er üt de sleat wei droeoh. En as jouns al gans in skoftke ’t Moantsje oan ’e himmel stie, Seach it op *e heide neat.... as len dy ’t oan de lodde wie. Fekke plage, hakke en harke, Sljuchte,' sjidde, wjudde en die. Segen holp him negen, dy ’t er Ut syn saed fen Ijeafde hie. o— Op 'e heide stiet in spnltsje; Greide in hoekje, en 't oare is bon Op *t hiem in keppel hinnen, En in melke geit oan ’t tou. Trije wite pylkstirt-skiepkes Bikje op hjar poltsjes om, ’t Nót stiet wol sa moai yn *t bloeijen. 't Gea dat rükt dér fen ’e blom. Trije kijkes, glêd en tierich, Toane jaerkes stiif en prüs, En de aide brüne karket Kreaze weidsjes hea nei hüs. Hwêr j’om hós en hear ek komme Alles is forgoed yn 'e es, 't Pleatske ie kreaskes yn ’e ferwe Net in strieke leit oer dwers. Binnedoar is *t der ek neffens, Sindlik oeral as de bran, 't lene lyk as ’t oare teikent Sa de warb’re skjinne ban. It pear wite koarteldouen Slüget smüksmout neistelkoar, 't Is 't byld der echte Ijeafde Fen de koarterboer en hjar. Und’re konwe sliept yn 't widske De earste, sooner as in fisk. —o Op 'e heide lei in lape, Dy 't nin minske hawwe woe, Elkien tocht dat yn dy s&ngroun Noait in sprfitzel groene sooe. De Herneboers greatfeint frege Liskje ta wiif, Mar ’t fanke bilits fen sa’n oanfdl oer ’t liif, sei se skrüten, »och, hwet seoestou ha »En dêrom stiet heit sa’n keal houlik noait ta.< verbrijzeld. Te Doetinohem is de metaal- en draad- fabriek van den heer Besseling door den storm in elkaar gestort. Onder Weerselo is door den storm een nieuw gebouwd huis ingestort, waarbij een paard werd gedood. Ten gevolge van den storm is een boom omgewaaid in het park van den prins de Croy te La Louvière (België), waardoor .de 9-jarige prinses van Salm gedood en de eveneens 9 jarige prins Alexander de Croy ernstig gewond werd. Van de mailboot Dover—Ostende zijn door den storm 5 passagiers overboord geslagen en verdronken. Een aantal personen werd gekwetst. Hoog water. Door den storm is het water weer gestegen. Uit Maastricht wordt gemeld, dat het water daar met zulk een kracht is komen opzetten dat de menschen ternauwernood tijd gehad hebben om hun vee, have en goed naar de boven verdieping in veiligheid te brengen, ’t Is alles water zoover het oog reikt. In Wijk en op St. Pieter staan de kelders vol water. Het Stadspark is voor een groot gedeelte overstroomd. Wast het water nog, dan is het park niet meer te bereiken, want Jeker en één aan den ingang. Opnieuw staat hot water in Twente ongekend hoog. Alle slooten en beekjes hebben zich verbreed tot breede of smalle plassende boomen er langs staan in het water en heele bosschen zijn waterplassen ga worden. Wegen staan onderboerderijen zijn ingesloten. Het reizen naar Duitschland. Een reiziger, die met den D trein uit Berlijn eergisternacht te Amsterdam ia aangekomen, deelt het volgende aan het »Hbld.« mede: In Berlijn was den reizigers niets ge zegd van het al of niet doorlaten van den D-trein naar Holland, zoodat ze welgemoed instapten. De weg werd echter niet over Gronau genomen (waar geen staking is), maar over Rheine. Waarom dit geschiedde is niet doidelijk. Toen de trein echter aan het station Rheine aankwam, was van doorlaten geen sprake, omdat de locomotief ge woonweg werd afgehaakt. Het perron was geheel afgezet en alle reizigers moesten uitstappen. Zij werden door de met geweren gewapende stakers buiten het station gebracht onder den onop- houdelijken .kreet »8ohieber«. Hun houding was tegenover de vreemdelingen allesbehalve vriendelijk en zelfs dreigend. Alleen aan het optreden van den bur gemeester van Rheine, die het stakings- cotniié aansprakelijk stelde voor de voe ding van de reizigers in het toch al slecht-voorziene stadje, was het te danken, dat ze na een gedwongen op onthoud van 4 uur Rheine weer mochten verlaten. Eenige landgenooten echter die reeds een kamer in een hotel be trokken hadden, bleven er achter. De douane in Bentheim is zeer ver scherpt, zoodat nu de reizigers wederom aan een lijfsvisitatie worden onderworpen, evenals gedurende den oorlog geschiedde. Dit ter inlichting van hen, die nog de reis naar Duitschland zouden moeten ondernemen. Van de grens wordt bericht, dat de staking in Duitschland zich uitbreidt. Het spoorwegverkeer tusschen ons land en Duitschland wordt al minder en minder. Enkele nog aankomende rei zigers doen avontuurlijke verhalen over volgepropte tramwagens, auto’s en boe renkarren. «Het is wel rustig in Duitsch land, doch men vreest voor een storm na deze stilte. In Dusseldorf weigeren de spoorweg- 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78. Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1