i .J Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. L] eafdesskiedniske Adverteeren doetverkoopsn De prijs is bepaald op f 125 p. H.L. ZATERDAG 24 JANUARI 1920. No. 4. 46ste Jaargang. t Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 H.L. BRIES, naar keuze. 2y2 ons Suiker, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Eene Jsrseykoe Sofia der Hoodfarm® «Och Japik» aei striemend do Klaske, «Dat kin sa net langer mear gaan, Toe meitsje wy beide mar hiel gau Ia ein oan ós lamme bistean Klaske stie snokkend oan ’t walhout, En se> mei ’n lód, hiel leeoh «Japik ’k soil dochs hjir mar bliuwe ’t Wetter is der sa heech®. En letter tocht hja noch faeken, Sa ónder in knyp ef in tót Hie 'k do dien lyk as Japik, Den wier dit libben nou ót. A’dam, Jannewaerje ’20. JAN PRINT. 3 5 6 7 9 9725 13825 13541 12174 15179 382 540 539 476 600 De Brandstoffen-Commissie te Workum zal op vertoon der Brandstoffenkaart aan de ingezetenen distribueeren 1 HL. GASCOKES of De zitting zal plaats hebben op WOENSDAG 28 Januari, in het Distributielokaal onder het Gemeentehuis, ingang Bagijne- straat, op de bekende Wijkuren. Twa jongeljue woene graeg boaskje, Hja hólden in bult fen elkoar. De tilden fen hja woene ’t net hawwe, Dat makke it spil yn ’e war. boom. man nu op hem af om hem te arresteeren, waarop de verdachte plotseling op hem afkwam en onder de woorden «als ik moet sterven jij ook®, een kogel in de richting van zijn borst afschoot, die ge lukkig op een uniformknoop ketste en terecht kwam in zijn bovenarm, zoodat de agent tengevolge van bloedverlies de achtervolging moest opgeven en de dief in het bosch ontkwam. De agent moest naar het Gemeente ziekenhuis worden overgebracht waar de kogel zou worden verwijderd. Ee re volver van den gearresteerde was nog geladen met 5 patronen, die van den anderen is geheel leeg teruggevonden. Het is zoo goed ah zeker, dat beide verdachte personen debet zijn aan de inbra ken, welke ee rgisternacht zijn gepleegd, want een partij zilver, welke is ontvreemd is op den gearresteerde teruggevonden. Deze ontkende echter pertinent iets met de inbraak te hebben uit te staan. In verband met de vele inbraken, welke in den laatsten tijd plaats hebben gehad, en het feit, dat de inbrekers goed gewapend zijn, zullen door de po litie scherpere maatregelen worden ge troffen. Hja wachtte noch in tiidsje En do wier Japik wei, 8yn jildponge en syn klokje Naem Klas as oantinken mei. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Een Luchtvaart-Tentoonstelling en Vliegveld te Leeuwarden. De directeuren der naamlooze vennoot schap «Internationale Lucht-Vervoer Onder neming» (I. L. V. Ode heeren Hofstee, Boter hoven, de Haan en Tax, allen oud- bestuursleden| der E. L. T. A, hebben het plan opgevat om dezen zomer een herha ling van de E. L. T. A. te organiseeren in eenige steden van ons land. Zoo bestaat het voornemen om, behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur, gedurende de maand April een geheel modern vliegveld in te richten te Leeuwarden op het excer- citieterrein by het Kalverdjjkje. Reeds is door de heeren een verzoek tot het ge meentebestuur gericht en is met den gar nizoenscommandant omtrent het gebruik van genoemd terrein reeds overeenstem ming verkregen. Een geregelde luchtverbinding zal gedu rende April worden onderhouden tusschen Leeuwarden en Amsterdam en tusschen Leeuwarden en Groningen. De vliegtjjden op deze beide trajecten zullen respectie velijk 40 en 15 minuten bedragen. Deze luchtverbinding zal worden onderhouden met eenige moderne verkeersvliegtuigen, waarmede zoowel passagiers als couranten en paketten zullen worden vervoerd. Op het vliegterrein zullen de bezoekers tegen betaling in de gelegenheid worden gesteld vluchten te maken boven Leeu warden en over land naar Groningen Amsterdam, Deventer, den Haag, den Bosch en naar andere plaatsen, waar de I. L. V. O. nog vliegterreinen in exploitatie zal krijgen, terwijl op vooraf bekend te maken dagen en bij voldoende deelname ook luchtrelzen naar Lonaea «n Parys kunnen worden gemaakt. (De duur dezer reizen zal 3 en 31/2 uur bedragen). De passagiersvluchten zullen worden verricht in toestellen, welke door binnen- en buitenlandsche firma’s op het vliegter rein der I. L. V. O. worden gestationeerd. De verscheidenheid van deze toestellen zal zeer groot zijn. De vluchten worden uit gevoerd met toestellen voor 1 passagier en met toestellen, ingericht voor gezelschap pen. Men zal dus in de gelegenheid zijn een indruk te krijgen zoowel van de emoties van het vliegen, als van de eigen aardigheden van het luchtverkeer met groote toestellen. Bjj de leiding van het passagebureau staat de directie de ervaring van de E. L. T. A. ten dienste. De machines, waarmee passagiersvluchten ondernomen worden, zullen worden be stuurd door bekende, goed getrainde vlie geniers en staan bovendien onder voort durende contrdte. Behalve deze passagiersvluchten, die dagelijks vanaf 12 uur zullen worden ondernomen, zullen er in den namiddag vliegdemonstraties worden gegeven met medewerking van verschillende bekende luchtacrobaten. Gedurende eenige avonden zullen nachtelijke demonstraties met bege leiding van zoeklichten worden gegeven, waarbij ook het publiek in de gelegenheid zal worden gesteld aan nachtvluchten deel te nemen. »L. Ct.< Hoog water. De «Maasb.c geeft het volgende verhaal van de doorbraak te Cuyk. In den donkeren nacht had het Maas water zijn boeien verbroken en was als een stortzee de straten van Cuyk binnen gegutst. Het loeide en brulde en kookte en suisde, maar boven dat alles uit snerp ten kreten van angst en om hulp. Er ontstond in het stadje een wild geraas en gevlucht, uit de afgelegen buurten snelde men naar de hooger gelegen kom, vrou wen met kinderen, mannen met inder haast meegenomen beddegoed. Een eerste onderkomen werd gezocht in bet klooster der Zusters van Liefde, die zoo goed en kwaad als het ging allen opnamen. Dan dreunde de noodklok, maar er kwamen geen werkers om zich te spoeden naar den d|jk, ieder was op eigen veiligheid bedacht. Opeens flapte tot overmaat van ramp het electrisch licht uit, de Centrale was over stroomd en Cuyk lag in het donker. De scholen by de Zusters, waar de kinderen, vrouwen en oude mannen een toevlucht hadden, gevonden, liepen onder en moes ten worden ontruimd. Het vee moest er uit de stallen worden gehaald. Da koeien werden geplaatst in de waranda en de varkens en geiten in de glimmende kloos- terkeuken. Dan kwam de morgen en het daglicht, die in plaats van redding, een nieuwe catastrophe bracht. De spoordijk De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 17 der Rijkssuikerkaart Tevens wordt bekend ge maakt dat de Wittebtoodkaatl geldig is 124e tijdvak van 23 Januari tot en met 31 Jan. de zwart geklemde kaarten. De uitreiking der Brood kaarten zal plaats hebben op Dinsdag den 871 Ja nuari a.s. en de uitreiking der aanvullings-brood- kaarten op Woensdag 88 Januari a.s. De Burgem. voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 23 Jan. ’20. En Japik dy andere droevich «Ik bin noch pas njuggentsien jier, Mar ’k folgje dy yn dea en yn libben, Al is ’t den ek wol hwet ier.< Een wereldrecord. Tilly Alcartra, een 10-jarige Neder- landschef koe in Amerika, heeft wederom alle records voor de opbrengst van melk en boter geslagen. Nadat deze koe voor de derde maal had gekalfd, behaalde ze met 13825 K G. melk het record en werd van alle rassen de eerste koe, welke een opbrengst van 13620 K.G. in één jaar overtrof en wel onder eene nauwkeurige officiëale controle. Dit record werd overtroffen door eene andere Nederlandsche koe Lutsche Vale Cornucopia, waarvan de opbrengst in een jaar 14230 K G. melk bedroeg, doch Tilly Alcartra maakte wederom vordering, ter wijl deze 15174 K.G. melk gaf in 365 dagen. Voor de curiositeit, zegt Landmands-Ti- dende, waaraan dit bericht ontleend is, voegen wjj een staat van de melkopbrengst hieraan toe sedert het dier twee jast oud was en toen voor de eerste maal een kalf brak door en het water overspoelde de hei en het verafgelegen land, waar de ver spreide hutten en kleine woningen staan der «keuterboertjes». Al werd de ramp daardoor vergroot, een goed gevolg was, dat het water in Cuyk onmiddell(jk een halven meter viel. Toen had men terstond de handen in eengeslagen om hulp te brengen. De bur gerwacht vormde het eerste reddingscomité. De burgemeester seinde overal om red- dtngsmateriaal, want er was gebrek aan schuiten, aan dekens, waterlaarzen, enz. Da hulp kwam van de Algemeens Waters- noodcommissie, de Spoorweg-Mjj. en ver schillende particulieren uit Nymegen. Spoedig had men de beschikking over een twaalftal bootjes en enkele karren, waar mee het reddingswerk kon worden begon nen. Militairen werden naar Cuyk gezon den met wagens en veldkeukens, op het stationsemplacement werden een menigte spoorrytuigen en een trein waggons ge plaatst, waarin de uit hun huizen verdre venen en het vee kon worden onderge bracht. De eerste boot, die de verslaggever zag aankomen, bracht een gezin aan van negen personen, waaronder zeven kleine kinderen. Men had ze van hun huis gehaald, op byoa een half uur afstands. Den geheelen nacht hadden ze kleumend op den zolder ge zeten. Hun weinigje vee was verdronken en het achtergedeelte van hun huis, dat meer dan een manshoogte onder water stond, ingestort. De arme menschjes be zaten zoo goed als niets meer en weenend zagen ze nog eens over den plas, die hun welstand en hun toekomst had vernietigd. Een kar stond gereed, die schokkend hun verder door het water voerde naar de in gerichte verbleven by de Zusters en in de St. Joseph Vereeniging. Andere booten brachten nieuwe slacht offers en varkens de menschen hadden een nacht op het dak van hun huis moeten doorbrengen en wisten te vertel len, dat er in de hei nog velen op de daken zaten. Een vierde, een vyfde boot, ja zoo vaak er een aankwam, bood een beeld van troostelooze ellende. De menschen waren ziek, verkommerd en uitgeput. Zy jammerden om hetgeen ze verloren had den, of moesten achterlaten in den vloed, en menigeen dacht zjjn huis nog nooit te zullen terugvinden, daar het zoo onsterk was en de storm zoo krachtig, die het inbeuken zou met zyn vernietigend geweld. Zoo was aller litanie van ’t lyden en geen troostwoord vermocht hier iets. Doch naast die ellende kon men hier ook iets grootsch aanschouwen. Het was de onvermoeidheid, waarmee de redders telkens weer de zee opgingen, als de geweerschoten knalden om te beduiden, dat er nog menschen in nood waren. Mag aan het reddingswerk, dat inderhaast was ineengezet, iets hJb- ben ontbroken, dit is zeker, dat het kleine getal een reuzentaak verrichtte. Honder den slachtoffers hadden zij reeds aange bracht, veel vee ook gered, al ging de sprook, dat er nog wel duizend in nood zaten en het aantal stuks vee, dat ver dronken was, niet te schatten viel. Soms ging bet reddingswerk met groote moeilijkheden gepaard. Een oude vrouw van in de zeventig jaar had men moeten redden door een klein dakvenster met de grootste omzichtigheid moesten over het water enkele vrouwen vervoerd worden, die in zekere omstandigheden verkeerden een teringlijder in hooge mate moest van ’t dak worden gehaald, waarop hjj was gevluchtnog een ander zat op den schoor steen van zyn huis en zoo ging haast iedere redding met groote moeilijkheden gepaard. Velen werden intusschen aange- troften, die hun woning niet wilden ver laten, al was de nood nog zoo hoog, zij gingen niet of ook hun vee moest worden gered. Zoo had het reddingswerk zjjn eigenaardige moeilijkheden, waar nog by- kwam, dat levensmiddelen en brandstoffen moesten worden aangevoerd naar de wo ningen, die niet terstond moesten ontruimd worden. Dat er menschen omgekomen zouden zjjn, is totnutoe gelukkig niet gebleken. Individuen hebben zich niet ontzien, om te stelen. Het omliggende land is door een groote ramp getroffen. Reusachtige hoeveelheden ingebouwde aardappelen en rapen z|jn ver loren. Van het gezaaide winterkoren vreest men, dat er niets terecht komt. Voorraden in de schuren worden met verrotting bedreigd. Honderden stuks vee, vooral varkens, zijn verdronken. In En wrakseljend yn ’e weagen, Sonken al hiel ta syn kin Róp er: «Klas non is ’t dyn bar, Dou sjachst ho fier ’t ik al bin!» Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. 2 jaar Geene koe I tallen kunnen een aantal goederenwagens loeiden tien tallen geredde koeien van da honger. Men heeft geen voeder voor deze beesten. Gevaarlijke inbrekers. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur zagen twee surveilleerende politieagenten aan den Bezuidenhoutschen weg te ’s Graven- hage twee personen, die door hun wijze van doen argwaan opwekten. Zij hielden ze aan, en verzochten hun mede te gaan naar het politiebureau. Toen de beide agenten met hun ar restanten op den hoek van de Konings- >kade waren gekomen, rukten de beide laatsten zich los, losten twee schoten op de agenten en gingen aan den haal. De man, die de Koningskade opvluchtte, wierp zijn revolver weg en werd spoedig gegrepen, de andere ging in de richting van het Haagsche Bosch, achtervolgd door den anderen agent. Ten slotte verschool de vluchteling zich achter een De agent, die meende, dat de zijn patronen had verbruikt, ging toen voor de eerste maal een kalf ter wereld bracht: 6736 K.G. melk, ter 253 K.G. boter. wereld heeft deze ge- bereiken noch voor de melkopbrengst noch voor de boterproductie. Eene Jerseykoe Sofia der Hoodfarm® behaalde tot dusver het wereldrecord voor de productie gedurende een lang tijdsbe stek, doch de vergelijking met deze ge tallen bewjjst, dat Tilly Alcartra meer dan tweemaal zooveel melk opbracht en 272 K.G boter meer gedurende eene even lange periode. I De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Dure boter. Men schrijft aan het »N. v. h. N.t Een bekend Deensch zuivelorgaan van recenten datum bericht, dat weder om het grootste gedeelte van de Deen- sche boter naar Engeland wordt ver scheept. Omtrent onze boter wordt medege deeld, «dat de Nederlanders groote pak huizen met boter hebben, doch dat hunne prijzen te hoog zijn.« Het ligt dus voor de hand, dat men op de we reldmarkt rekening zal houden met de omstandigheid, dat wij vroeg of laat togen lageren prijs onze boter van de hand zullen moeten doen, eene om standigheid intusschen, die naar onze meening, eenige kans biedt, dat op de buitenlandsche markt onze boter alleen tegen verlaagden prijs van de hand zal moeten worden gedaan. Daar dit artikel nu niet in alle opzichten een speculatie- artikel is en ook groote pakhuizen een maal vol kunnen komen, vragen wij ons zelven af, of de tijd niet gekomen is om tot prijsverlaging over te gaan, zoodat ook onze burgerij het zeer begeerde artikel wederom tegen civiele prijzen kan inkoopen, temeer omdat wij de groote boterproduotie hier te lande wederom beginnen te naderen. Het komt ons voor, dat minder dure boter zoowel in het belang onzer zuivelindustrie is als in dat der geheele burgerij. Dat men ook in andere landen er op voorbereid is, dat de prijzen der zuivel producten omlaag zullen gaan, blijkt uit een mededeeling van den heer Benternd, inspecteur der zuivelfabrieken in Noor wegen, alwaar hij schrijft: «Zonder twijfel staan wij voor een belangrijke daling der prijzen van de landbouw producten, waardoor van de zuivelpro ducten in ieder geval de melk en de kaas zullen worden getroffen. Boter zal misschien zich ten opzichte van den prjjs kunnen handhaven. De val daar van zal niet sterk en plotseling zijn, doch na verloop van een paar maanden zullen wij het verschil in prijs met heden wel kunnen bemerken. De dalende veeprjjzen. De dalende beweging die sinds eenigen tijd in de vleeschprijzen viel waar te nemen, heeft zich in de afgeloopen week op de verschillende veemarkten in ons land, niet alleen gehandhaafd, doch een dergelijken omvang aangenomen, dat thans met goeden grond verwacht mag worden, dat men nu algemeen van good- kooper vleesch zal kunnen profiteered Wat varkensvleesoh betreft, deelt men aan «de Tel.» mede, dat in tijd van drie weken de prijs daalde van fl.05 per pond, geslacht gewicht, tot f 0.70 per pond. J.l. Vrijdag arriveerde te Amsterdam o.m. een wagon varkens van den Geldersohen Boerenbond, welke voor 70 cent van de hand gingen. Met de koeien is het evenzoo gesteld. Vergeleken bij een maand geleden, aldus verzekerde men uit vakkringen, valt een prijsdaling te constateeren van f250 a f300 per koe. Moet eerstens de groota vee-voorraad in ons land als oorzaak dezer scherpe prijsdaling aangemerkt worden eveneens dient gewezen op een anderen factor, welke de daling in de hand werkt. Ten gevolge van den watersnood in tal van streken van ons land, geraakt men in de onmogelijkheid om al het in veiligheid gebrachte vee, onderdak te bezorgen, zoodat gedwongen duizenden stuks vee verkocht moeten worden, welke anders nog niet dadelijk voor de slacht bestemd zouden zijn. Een verdere prijsdaling acht men in vakkringen dan ook zeer voor de hand liggend. Hy tóte foar ’t lest noch syn Klaske, Lei klean en pet oan ’e dyk, En sprong ien-twa-trge mei ’n oanloap Do yn ’t midden fen ’e wyk. ^4» 1 FRISO.

Friso nl | 1920 | | pagina 1