Nieuws- en Advertentieblad i i h De Brandstoffen-Commissie voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. It Lokklokje. f No. 8. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. ZATERDAG;.21 FEBRÜARISJ1920. 1 H.L. GASCOKES (of 1 H.L. BRIES) naar verkiezing en 1/2 H.L. Eierkolen. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. FRISO. heechste forwaohtingen Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. I' I In teltsje. zijn gaan werken aan de Mij. Nederland, waar zij met 60 man van het vaste per soneel, dat is opgekomen, bezig zijn de Prinses Jnliana te lossen. Bij de Kon. Ned. Stoombootmaatschap pij zijn 125 man van het vaste perso neel en 45 losse werklieden opgekomen. Dit personeel blijft op het etablissement slapen. Het bestnur van den Ned. Bond van Christelijke Haven- en Transportarbeiders deelt mede, dat een aantal van haar leden aan het werk was gegaan, maar dat velen terugkeerden, uit vrees voor molestatie of omdat de kantoren gesloten diger is. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. om deze aan te schaffen. Toen de ka pitein hem wees op de onmogelijkheid- om zonder hulpmiddelen het gat te dich ten, zei de burgemeester «ik heb geen tijd» en hij stapte in een roeibootje om zijn door het water opgesloten gemeen tenaren brood te brengen. De kapitein, boos, verweet toen den burgemeester, dat bij zijn plicht niet begreep, waarop deze zich tot den in de nabijheid staanden veldwachter wendde en dreunend zei«Veldwachter neem dien man mee Tableauh De veldwachter bleek gelukkig Oosï- Indisch doof, waardoor ’t merkwaardig* boppe de kroanseale hingje en dat scoe liede sa faek as hy him lokkioh fielde, hwent hy woe der for soargje dat er net blyn wêze scoe for syn eigen gelok. Der scoe dan ek net in dei foarby gean tocht him, of hy moast wol ris oan *t klokstouwtsje Iflke. Dit waerd lykwol it gefal net, hwent al griep simstiids syn han it klokstouw, hy liet it like gau wer los, towyl him dan de hieltyd in donker tinsbyld troch it brein fleaoh. lénkear lykwol boarstste hy yn wille De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 21 der Rijkssuikerkaart 21/2 ons Suiker, Tevens wordt bekend ge maakt dat de Wittebrood kaart geldig is 127e tijdvak van 19 Februari tot en met 27 Febr. de zwart gekleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 20 Febr. ’20. greide en boulan, rike fjilden bosk, dy 't troch onderdanen ünderhalden sterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duidelijke opgavo van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van eene spoedige afdoening zullen de inzen ders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een post wissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. Landbouwcrediet In 1906 waren er in onze provincie zeven boerenleenbanken, thans zijn er reeds meer dan honderd. De betrekke lijke geldruimte aldus het «Fr. Wbl heeft deze boerenleenbanken niet alleen in staat gesteld om verschillende landbouw-organisaties te financieren, maar men heeft ook credieten verleend aan waterschappen en gemeenten, waardoor een meer voordeelige exploitatie mogelijk werd, maar hetgeen ook tengevolge heeft gehad, dat te veel geld is vastgelegd waardoor het verstrekken van crediet aan landbouw-organisaties moest worden beperkt. De staking der transportarbeiders. In Amsterdam, zoowel als te Rotter dam, is de staking in de haven vrij al gemeen. De toegang tot de havengebieden bij de Oosterdoksluis en de spoorwegover gangen naar de Rietvelden te Amster dam was afgesloten voor een ieder, die zich niet op het politiebureau Kattenburg van een» pas had kunnen voorzien. Daar verdrongen zich honderden menschen, om zulk een doorlatingsbewgs machtig te worden. Met de behandeling van al die aanvragen was nog al tijd gemoeid, omdat men deugdelijk moest kunnen bewijzen, dat men werkelijk op de haven emplacementen noodig had. Voor het varen met booten in de ha ven moet men een vergunningsbewijs van de havenpolitie hebben. In het havengebied zelf, langs de ka den, waar betrekkelijk weinig schepen lagen, heersohte een stilte als op Zon dagen. De laatste dagen vóór het uit breken van de staking zijn, gelijk bekend is, al de zeeschepen, welke nog geladen en zeekiaar gemaakt konden worden, vertrokken. Aan de Lloydkade zag men slechts het nieuwe zeekasteel van den Hollandschen Lloyd, de Limburgia, liggen. Alleen van de Stoomvaartmaatschappij Nederland liggen nog eenige schepen langs de kade, welke thans in het groote tekort aan pakhuisruimte eenigermate voorzien. Arbeid werd er op de schepen niet verricht, tenzij door eenige timmerlieden en schilders, en aan de kade door eenige oudere vaste werklieden, op wie de or ganisaties het stakingsbesluit niet van toepassing hebben verklaard, met het oog op hun pensioenaanspraken. Van de 2300 arbeiders bij de Haven arbeidsreserve hebben zich 13 man aan gemeld. Aan de overigen is medege deeld, dat volgens art. 8 van het reglement digden volgnummers uitgereikt; op 28 van de Havenarbeidsreserve de dienst- betrekking is geëindigd. Februari wordt aan de buitenzijde van het perceel het nummer aangekondigd, king en wilde evenmin vergunning geven De 13 man die zich hebben aangemeld, aan den houder waarvan de huur wordt gegund. Voorkeur of toezegging wordt niet gegeven, sleutelgeld wordt niet gevor derd, overneming van meubelen is niet verplichtend. Kijkdagen tot en met 24 Februari a.s. iederen dag van 104 uur. Nadere inlichtingen verstrekt de huur der. Den Haag, Februari 1920. Bij die circulaire was tevens gevoegd een prospectus van een onderlinge spaar kas, waarvan de huurder van het aan geboden benedenhuis hoofdvertegenwoor- Heeft men hier nu te doen met een handige manier om zonder sleutelgeld te eischen toch aan geld te komen of is ’t oen actief vertegenwoordiger, die op die wijze aan adressen voor zijn maatschappij tracht te komen. Drachten en Gorredjjk in strijd om de tweede Rij ks-Iandbouw-winterschooï. Beide plaatsen zouden graag beslag willen leggen op de tweede Rijkstand- bouw-winterschool in deze provincie en dus zetten ze beide hun beste beentje voor. De plaatselijke bladen' zijn de pleitbezorgers. De «Dragtster Crt.« schrijft «En nu gunnen wij Gorredijk gaarne succes op haar streven naar vooruitgang, maar - evenals bij haar, is ook bij ons «het hemd nader dan de rokt. Vooral in deze zaak, waar naast een algemeen landbouwbelang een plaatselijk belang valt te dienen, dat van grooter omvang is, dan het belang voor Gorredijk kan zijn. Immers wij zitten hier met onze mooie, maar riskante ondernemingde nieuwe stratenaanleg riskant vooral in deze onzekere tijdeneen onderneming die mede gebaseerd is op de stichting van gebouwen door openbare lichamen. Hoe langer deze straten ongebruikt blij ven liggen, hoe grooter ’t gevaar, daf onze gemeentefinanciëa topzwaar worden. En waar reeds op allerlei gebied meer dere bedrijvigheid merkbaar is als gevolg van de stichting der Hoogere Burger school alhier, daar zal het evenzoo, zij het in mindere mate, gaan met een stichting als de Rgkslandbouwwinterschool. Zal het niet verkrijgen van deze inrich ting te Gorredijk voor de gemeente Op- sterland een groote teleurstelling zijn, voor onze gemeente zou zulk een geval bovendien nog achteruitgang beteekenen.a Waarop het Gorredijkster orgaan, «De Woudklank« antwoordt: «We weten niet hoe Smallingerland er financieel voor staat, het zal wel mi sère zijn, zooals overal elders, maar dit weten we wel, dat aan al die mooie straten en pleinen in Drachten niet mag worden opgeofferd het belang van de geheele landbouwende bevolking uit den Zuid-Oosthoek van Friesland. Gorredijk is het centrum bij uitne mendheid voor den landbouw. Ook hier zijn mooie terreinen disponibel, doch dat moet niet het uitgangspunt zijn’t is de kwestie waar de school behoort. De eerste school is in Leeuwarden, de tweede moet o.i. bereikbaar zijn voor de landbouwende bevolking uit den Zuid- Oosthoek. Daarvoor is Gorredijk het centrum. Een vreemde burgemeester. Tijdens den watersnood vroeg de bur gemeester van Cuyk telegrafisch om militaire hulp. Dadelijk werd kapitein Van Roemen met twee officieren en 130 man naar Cuyk gezonden. Toen, zoo schrijft de «Tel.» de kapitein den bur gemeester vroeg wat er gedaan moest worden, zei deze droog: «het gat in den Maasdijk dichten». Dit gat was nota- bene 120 meter lang en de burgemees ter stelde geen hulpmiddelen ter beschik- Coöperatief zegeiplakkantoor. De voorzitter van den Raad van Ar beid te Alkmaar en de Centrales der Tuinbouworganisties aan den Langendijk hebben een plan ontworpen tot oprich ting van een coöperatief arbeidzegelplak- kantoor, alwaar door ambtenaren de ze gels zullen worden geplakt op kosten van en ten behoeve der werkgevers. Men verwacht dat daardoor veel tegen stand tegen de Invaliditeitswet zal wor den weggenomen. Zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat ingevolge het Kon. besluit van 10 Januari 1920 de inge trokken zilverbons van f 1, van f2.50 (beide ouden vorm) en van f5, alsmede de zilverbons van f2 50 omschreven in art 1 van het Kon. besluit van 14 Juni 1918, als zilverbom van de eerste soort, alsnog tot en met 31 December 1920 ter inwisseling kunnen worden aange boden ten kantore van het agentschap van het ministerie van financiën te Am- TE WORKUM zal op vertoon der Brandstoffen-Kaart aan de ingezetenen distribueeren Te zanten voor de prijs van f2.5O aan huis bezorgd. De zitting zal plaats hebben op MAANDAG 23 Febr. in het Distributie lokaal onder het Gemeentehuis, ingang Bagijnestraat op de bekende Wijkuren. In lange tiid lyn, libbe er in rike foarst. Troch in freeslike sykte oantaest lei er op syn stjêrbêd. De alderdom hie syn fortinne hierren forsilvere, en syn foarholle mei djippe greppels troohploege. Foar ’t bed siet syn ienige soan, dy ’t by it forstjêrren fen syn heit wêze woe. Do ’t dat safier wier nei ’t de siikke seis wol fielde, wonk de heit syn droevich to moede soan om sa nei mooglik by him to kommen. Towyl hy de beide hénnen ten syn soan yn nines drukte, sei er op in faderlike toan »Myn jonge, ik begryp wol dou steldst dy it libben en de ierde dy foar as in paradys en sjuchtst oars neat tomiette as nocht en wille. Mar yn wierheit is dat krekt oars om. Ik siz dy foariit nou, op ien dei fen lok en frede, krigest tsien fen leed en tsjinspoed.» Nei 't er dizze foarspelling dien hie stoar de foarst al malle gau. De jonge prins wier syn heit yn ’t bestjür opfolge. De leste wirden fen syn aide heit woene him mar min oan en hy miende, dat de sykte syn heit sa mankelyk makke hie dat er sa praten hie. Mei de seach hy de takomst tomiette, bergen seach er yn ’e loft, hwent eiker ii koe net misse; lokkioh moast hy wirde. Hy gie hinne en liet in silveren klokje De prijs der Advertentiën is van I5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. waren. Het bestuur overweegt, of zij de bescherming van de politie zal inroepen. Naar «Het Volk« verneemt, is aan de werkgevers in het vervoerbedrijf te Am sterdam door de afdeeling van denCen- tralen Bond een brief gezonden, waarin dezelfde looneischen worden gesteld, als waarvoor de havenarbeiders thans in sta king zijn. Ook in Rotterdam ligt alles stil. Van de ongeveer 70 schepen, waarvan de kleinste helft op de werven ligt, zijn de meeste van vreemde nationaliteit. De katholieke organisatie heeft, zooals zij aangekondigd had, te zullen doen, haar leden geadviseerd zich van werken te onthouden. De christelijke organisatie was voornemens, indien mogelijk, hare leden aan het werk te houden. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft politiemaatregelen genomen, die het mogelijk zullen maken dat degenen, die werken willen, ook werken kunnen. Vergiftiging. Bij de politie te Schiedam kwam een zekere de G., 52 jaar oud, vertellen, dat hij een anonymen brief had ontvan gen, waarin hem werd meegedeeld, dat zijn vrouw bezig was hem te vergiftigen. De politie deed een huiszoeking en zag, dat de vrouw snel sublimaatpastilles in ’n emmer vuil water wierp. Zij werd dadelijk gearresteerd en bekende al’spoe- dig, dat zij reeds tweemaal haar man sublimaat had toegediend, In haar por- temonnaie had de juffrouw krantenbe richten over vergiftigingsgevallen. Hui aelijke oneenigheden hebben haar tot de daad gedreven. Huuroverneming zonder sleutelgeld. Moet dat de titel zijn, zoo vraagt de «Nieuwe Crt.« of «een nieuwe manier om aan geld of adressen te ko men» Men oordeele zelf. Een dag of tien geleden verscheen in een der Haagsche bladen een adverten tie waarin huuroverneming werd aange boden zonder sleutelgeld van een bene denhuis in het Bezuidenhoutkwartier gelegen, tegen een billijken prijs. Aan die advertentie werd niet meer gedacht totdat dezer dagen een der re flectanten per post als drukwerk werd toegezonden een circulaire van den vol genden inhoud Tengevolge van de vele reflectanten op mijn aanbieding tot huuroverneming mijner woning nr.ben ik ge noodzaakt, ten einde geen stremming te veroorzaken, een toegangsprijs* te vorde ren, ook tot gedeeltelijke goedmaking voor tijdverlies en gemaakte kosten niet nader aan te duiden. Deze toegangsprijs wordt vastgesteld op één gulden en vijftig cent (per per soon of echtpaar). De huur loopt tot 1 Mei 1921, en bedraagt, volgens schriftelijke overeen komst.... per jaar. De suite is op 1 April a.s., de rest iets later te aanvaarden. Bg de bezichtiging worden den gega- ut, en sikersonk hy mocht bliid wêze, hwent it lot hie him in frjeon bisoarge, in echte wiere frjeon, der ’t er hwet oan hie, der ’t er him op fortrouwe koe, dy ’t it him miende. Nou liedde! Amper hied er it touw to pakken, of syn trouwe keamertsjinner kaem yn en sei: «Sire, hy, dy ’t jo as jy greatste frjeon ütskeldene, hat jo to- muk forredt.» De jonge foarst kaem dizze klap nei in skoftke tiid ek wer toboppe, hwent frede en ienriedigens bloeiden yn syn ryk. Derby wier syn skatkiste goed forsjoen en er wier nin foarst dy’thim yn macht op 'e side kaem. Ek hied er wyn bergen en syn tronwe i waerden. En do ’t er op in kear just nei iten yn ’e greate briedstoel foar ’t finster siet to jloerkjen nei dy flitige arbeiders op syn lan, do krig’ er sa’n nolke rite dat er fen plan wie om it loksklokje ris to lieden. Der kaem hookstrooks in kli- ber manfolk op klompen yn ’t hés op fleanen en balten foraltereare «O kening, o kening de fijan is yn jy ryk fallen en hellet alles onderstboppest.moart en bran 1 De kening barnde fen lilkens, naem syn swird fen *e wand en gyng mei syn oanhing de fijên tomiette, en noait tocht om syn loksklokje to Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. hy der mear oan lieden. Lyk as syn heit hie de soan einliks ek al tearren yn ’e foarholle en tin wyt hier onder de pet, en yet altyd swei it silveren klokje. Noait wier de kening er oan ta komt en nou like it wol as hie de foarst it hielendal forgotten der op ’e souder. Do ’t de man bleek en utput op syn stjêrbêd lei, hearde hy foar *t finster geklei en geskriem en hy tocht hwet mei dat wêze. En do fornaem er ho’t syn trouwe keamertsjinner jammere: «Och hea, nou giet us beste kening de iwichheit yn, dy ’t altyd sa goed for my en us allegjer wést hat.« «Ha ik dan sa goed altyd for jimme wést heite» frege de grize siike kening syn tsjinner, «datstou nou om my piizje moast En do kaemen de meagere lange fin gers onder de tekkens wei en grypten it klokstou en de kening liedde. It wier fen koarten djür, it wier syn dea- klok, hwent al gau foei it ütmargele lichem efteroer, de han liet los en de kening hied er wést. FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1