Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. GEBREK. I I 46ste Jaargang. No. 9. Officieel Gedeelte. Binnenlandscb Nieuws. Kort Nieuws. gZATERDAG 28 FEBRUARI 1920. 24/2 ons Suiker, STRANDVONDERIJ. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. den politieman door- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week op 'e rekken set fen in hiele forieniging, fen de hiele maetskippij, fen in hiel folk. FRISO. 4 Drie kinderen waren reeds bewusteloos, de oudste zat verwezen op een stoel. Gelukkig konden alle vier nog bijgebracht worden. kostwinnersvergoeding niet noodig vond. Sulkeraanvoer. De correspondent van het «Hand” te Deventer had een onderhoud met een der grootste binnenscheepvaartleiders, wiens stoomvaartdienst de belangrijkste ver binding vormt tussohen Holland en het land achter den Geldersohen IJsel. In verband met de staking in het havenbedrijf en de vermindering van vrachten, noemde de reeder allereerst de vermindering van den suikeraanvoer. «Wij voorsien Deventer, Zutphen, Hwet is der in gebrek yn ’e wrald Lit üs der ris hwet fen neigean en besjên. Breagebrek lije is fêst wol in biwiis fen jn treurige maetskiplike tast an, to treuriger hwennear der gjin eigen skild mei mank giet, howol dit noch al ris ’t gefal wêze kin. Menniohien libbet noch al fryhwet by de dei ou, jowt üt hwet er fortsjinne wirdt, en as den de wirk- sumheden ynkrimpe en der yn gjin dagen hwet fortsjinne wirdt, is earmoed troef en stiet it gebrek foar ’e doar. En det faek yn ’e winter dy ’t mear bihoeften hat en mear ütgaven foardert. Wol to forstean, in arbeider mei hwet hushaiding kin net fen syn lean oer- sparje, as wirdt det ek noch al as grou Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal J 65 cents; franco per post J 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- I derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a Een 3-jarig meisje van R. H. te Akkerwoude weegt reeds 62 pond, Ged. Staten van Noord-Holland heb ben goedgekeurd het suppletoir kohier van den Hoofdeljjken Omslag der gemeente Wiaringen, waarop de ex-kroonprins van Duitschland voorkomt met een aanslag ge schat naar een inkomen, groot f800.000. Naar de «Maasbodes meldt, zullen binnenkort door België weer vee-aankoopen in Nederland gedaan worden. Op 1 Maart zal bovendien de bepaling worden inge trokken, waarbij de invoer van jong- en melkvee in België verboden is. De ex-directeur van het Stadion te Am sterdam, Coucke, die wegens verduistering van f 18.000, gepleegd ten nadeele van het Stadion, naar het buitenland vluchtte, Is teruggekeerd en heeft zich bjj de justitie aangemeld, waarop overbrenging jaaar bet huis van bewaring volgde, Twenthe en de Graafschap tot aan de grens toe van suiker. De ladingen, die wij gemiddeld krijgen wisselen af tussohen 50 en 200 A 300 balen, maar er komt geen boot aan of zij brengt suiker mee. In de afgeloopen week is echter in ’t geheel geen suiker aangekomen. Donder dag lagen er op de Amsterdamsohe fabrie ken 400 balen ter versending gereed naar de plaatsen achter den IJsel, maar de schuitenvoerders weigerden ze af te halen en naar de boot te brengen. De suikervoorziening van deze streek begint dan ook ernstig in gevaar te komen”. Bij informatie bij een der grossiers is deze mededeeling volkomen juist geble ken. De toestand is te ernstiger, daar de winkeliers en grossiers in verband met de geringe verdienste op dit artikel slechts over uiterst kleine voorraden be schikken. Deskundigen hebben dan ook de ver schillende gemeentebesturen hei advies gegeven op de geringe aanwezige voor raden beslag te leggen. Postdiefstal. In den laatsten tijd werden aan het postkantoor te Amsterdam herhaaldelijk aangeteekende stukken vermist. Een on derzoek leidde tot geen resultaat, tot het opviel, dat een assistent van het bureau voor aangeteekende stukken zich uitga ven veroorloofde, welke hij niet van zijn salaris kon betalen. De man werd na gegaan, en toen ontdekte men, dat hij ergens een biljet van f 100 in betaling gaf, ’t welk uit een vermiste brief, be vattende f 2600 afkomstig was. De man werd gefouilleerd en op hem werden nog twee biljetten van f 100 gevonden, welke eveneens uit den vermisten brief afkom stig bleken te zijn. De assistent is daarop in hechtenis genomen. De overige f 2300 zijn nog niet gevonden. Moordaanslag. Maandag zijn gevankelijk naar Leeu warden overgebracht G. V. en G. D., arbeiden wonende te Bergum, wegens moordaanslag op den chef-politie R. Krottje aldaar. Krottje wilde hen, nadat ze den kastelein W. Zandstra bedreigd hadden, van diens zaal verwijderen. Terwijl Krottje G. D. aangreep, waartegen deze zich krachtig verzette, sprong G. V. op hem toe met een geopend scheermes, om den hals af te snijden. V. viel echter, waardoor het doel gemist werd en slechts Gebrek fen fortrouwen. In merkelik ünderskie fen üs tiid is fêst ek, det er Levensonderhoud voor gezinnen van dienstplichtigen. Het kamerlid Ter Laan had den mi nister gevraagd de bedragen voor levens onderhoud voor gezinnen van dienst plichtigen te herzien. Den Commissarissen der Koningin werden door den minister omtrent deze zaak inlichtingen gevraagd. Uit de ontvangen antwoorden bleek, dat de wier hulpgeroep de werkster toesnelde, waarop de beide mannen de vlucht namen. De staking in het havenbedrijf. Da directie der Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam heeft een aantal stakers, in dienstwoningen wonende, de huur opgezegd. De zeepost gestaakt. De verbinding der zeepost van aange teekende* stukken en postpakketten naar De invoer van Zuidvruchten. Er komen nu in ’t geheel geen Zuid vruchten meer binnen. Onmiddelljjk na het uitbreken der staking is de verzending van vruchten uit Spanje en andere Zuide lijke landen naar ons land stopgezet. Steun aan de stakers. Het bestuur der Landeljjke Federatie van metaalbewerkers en aanverwante vak ken verspreid onder haar arbeiders een manifest, waarin hun wordt aangeraden in geen geval eenig werk van de stakers te verrichten, voorts een dag loon per week te storten en ten slotte zieh gereed te houden voor den stryd. Het goederenvervoer. Door de Ned. Spoorwegdirecties is op dracht gegeven thans, evenals naar Rotter dam, ook naar Amsterdam geen goederen ten vervoer aan te nemen, indien deze bestemd zijn voor verder transport over zee. Vet voor Weenen. De Centrale-Bond van Transportarbeiders heeft besloten de wagons vet voor Weenen kosteloos te verwerken. Een beroep der huisvrouwen. In een te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Vereen van Huisvrouwen is een motie aangenomen, waarbij een beroep wordt gedaan op werk nemers en werkgevers in het havenbedrijf, om ter wille der geheels bevolking van Nederland alle middelen in het werk te stellen ten einde een spoedige vreedzame beëindiging van de havenarbeidersstaking te verkrjjgen. earsuchtich is om in oar om help oan to krüpen. De frijgesel, bygelyks, lükt it seil mar net heger as de mêst, en baldt, nou ’t er grou jild fortsjinnet Ijeafst hwet oer for de takommene tiid as er syn spar- Geriifgebrek moat ek efkee oanstipt wirde. Det wol ek wol ris üt krapte foart komme. It gebrek oan lytse deis- tige geryflikheden ef needsakelikheden Ijeaver, lit him yn de hüshaldingen fen net to krekte hüahaidsters faek fielle mei skea. Bygelyksas men net in hotte hat, kin men maklik op in stien it breames forknoeije. Hat men net in hammer en men slacht mei de klomp, den brekt dy, den giet it sa bird fen yen ou. Ik wol mar sizze as men it mindere det men nedich is, net hat, is men wol needsake it bottere to brüken. En it soil op skea ütdraeije, as men üt gebrek de dingen brükt, der ’t se net for bistimd binne. lean hjitten, howol it faker is, det hy der mar i Wieme earst de tastannen sa, det elke lytse hanwirksman en arbeider, it hele jier drok wirk hie det in aerdich lean die. Mar, howol men al sizze kin, det de tastannen nou better binne as sa ’t it wol wést hat, der binne noch genoch dy ’t net fen de beste tiden sprekke kinne, en derom is ’t riedsum to roepen mei de riemen dy ’t men hat, out sa- lang er wirk is en er for alle wirk bi- telle wirde kin sadet men kriget, to minsten by net to hege easken, hwet men nedich is. It bliuwt lykwol altyd riedsum, det er yn *e tiid fen hwet rommer fortsjinsten as gewoanwei, hwet ousündere wirdt for de minder net üt oerflued {'iet sok sparjen, lit men oergean hwet men wol bigeare sooe, mar üt foarsoarg, omdet men Ijeafst yens seis verkrijgbaar zal worden gesteld Pot8i® Hebt t{ge Bkoan br4ke kin. op Bon No. 22 der Rijkssnikerkaart Tevens wordt bekend ge maakt dat de Wzttebwodkaa/ït geldig is 128e tijdvak van 28 Februari tot en met 7 Maart de paars gekleurde kaarten. De uitreiking der broodkaar ten zal plaats hebben op Dins dag den 2 Maart en de afgifte der aanvullings-broodkaarten op Woensdag den 3 Maart a.s. op de bekende plaats en uren. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 27 Febr. ’20. DE BURGEMEESTER-STRANDVON- DER van Stavoren zal op Donderdag 11 Maart 1920 d«s namiddags 2 uur aan de Voorstraat aldaar verkoopen de navol gende goederen 8 ijzeren petroleumvaten, 2 vaten ma chineolie, 1 oliebus. 1 sloep met riemen en 6 luchtbakken. 14 scheepsluiken, 4 bat tings, 1 deur, 35 dekdeelen, 11 balken, 2 kromhouten en 6 deel rjjswarring. Stavoren, 27 Februari 1920. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, N. NAMMENSMA. l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. mei sjucht roun to kommen, nou folie mear wantrouwen ia aa by aids. Men liend elkoar nou aa mar net jiid op yens wird ou, omdet menniohien der sa foar en nei al mei ousmard is. Men helpt en skewielt net sa gau mear de persoan dy ’t hwet bigjinne wol. Troch in bulte waerd en wirdt nooh it fortrou wen op in treurige menear skeind, sadet op it slimst de sürforgarre sinten fen de lytse man forlern gean. It bidroch yn folie takken fen ’e hannel is bikend, en der moasten seis wetten makke wirde om det tsjin to gean. Us büterhannel, wier yn *t bütelan fenwege de onearlike forkeapen op in minne namme. Ek it forfalskjen fen oare keapwaren furnimt men en meunich ginstije dagen. Net üt weelte, forkeaper hwaens goenamme yet onbi- lekke wier, waerd it Hike beest. Al dy gebrek’ten ontsiere üs folk hweat it giet sa, de misset, dy ’t ion helpt yn tiid fen need, en togreataken put, ja mar ien inkele makket, wirdt Brutale indringers. Toen dr. v. d. Hoeven te Amsterdam was uitgegaan vroeg een man het huis te mogen zien. Hij was inspecteur van het woningtoezicht. Het meisje ver trouwde de zaak niet en wees den vreemdeling af. ’s Middags, toen de dokter weer was uitgegaan, verscheen opnieuw een onbe kende man, die, toen het dienstmeisje de deur wilde sluiten, naar binnen drong en het meisje tegen den grond sloeg. Onmiddellijk daarop kwam ook de man die er ’s morgens was geweest er bij. e De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Onze marine-luchtvaartdienst wordt, Samenv _“iflhandel^en_zl_±’t_ “ei8je1J°p zegt de Tel. den laatsten tijd wel zwaar bezocht. De vorige maand nog viel de bekwame instructeur Lems. En terwijl men bezig is de gelederen aan te vullen en op de eerste zonnige, windlooze dagen van het voorjaar de nieuwe bestuurders de lucht inzendt, vallen kort na elkaar weer twee slachtofferseenige dagen geleden vliegt de leerling Lt. Dulfer voor het eerst »los” en vindt den dood en nog voor het arme slachtoffer begra- Ned. Oost- en West-Indië is gestaakt; zoo ven is, gaat een andere jonge vlieger, na volbrachten les-tijd, alleen naar boven, stort eveneens naar beneden en de sini stere lijst met de namen van degenen, die door de aviatiek den dood vonden, is weer langer geworden De opvolger van dr. Kuyper aan de Standaard. Naar »Ons Noordenverneemt, zal het A.-R Kamerlid A. Zglstra, hoofd redacteur van de «Nieuwe Prov. Gron. Crt.,« benoemd worden tot redacteur aan «De Standaard,met de bedoeling, dat hij eventueel de opvolger zal zijn van dr. Kuyper als hoofdredacteur van het anti-revolutionnaire hoofdorgaan. Wfjnkoop te Sneek. Wijnkoop heeft te Sneek gesproken. De vergadering bracht ontzaggelijk veel menschen op de been. Honderden wa ren naar de stad getogen, niet om Wijn koop te huldigen, zooals men oppervlak kig zou denken, doch om van hun vijan digheid te doen blijken. Lang voordat de werkelijke voorstanders van het com munisme er aan dachten naar de ver gaderzaal te gaan, was deze reeds bezet door tegenstanders. De vergadering zelf had een ordelijk verloop Toch vond men *t veiliger den heer Wijnkoop onder politiegeleide naar huis te brengen. De menigte was zeer vijandig gestemd en meermalen klonk de kreet «Gooit hem in ’t water Door H. B. S.-scholieren en gymnasi asten was, naar de »Tel.< meldt, een manifest onder hun mede-leerlingen ver spreid, om hen op te wekken op deze vergadering met woord en daad te pro- testeeren tegen het communisme. Honderden wachten op ouderdoms- uitkeering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatapensionneering schrijft in een adres aan den minister van arbeid, dat van de ouden van dagen, die volgens de Ouder domswet 1919 recht hebben op een ouderdomsrente, honderden nog geen nit- keering hebben ontvangen. Als voor beeld is een lijst uit Zaandam bij dat adres gevoegd, met namen en adressen van 107 der bedoelde personen. Als kinderen alleen thuis zjjn. Vader was uit werken, moeder om een boodschap, vier kinderen, waarvan de oudste 6 jaar, alleen thuis. Toen heeft een der kinderen een gaskraan opengedraaid. De buurvrouw bemerkte de gaslucht, en drong de woning binnen. de kleeding van sneden werd. De dader is een zoon van J. V., die eenige weken geleden onder Bergum zijn vrouw met een scheermes doodde en daarna zich zelf het leven benam. (L.Ct.) Het vlieg-ongeluk by Veere. Omtrent het vlieg-ongeluk bij Veere wordt nog nader gemeld, dat de luite nant ter Zee A. Scheffelaar Maandag avond voor ’t eerst alleen opsteeg. De bestuurder maakte een goeden start doch op een hoogte van 50 meter viel het toestel plotseling naar beneden. Het kwam terecht in ondiep water en werd totaal vernield. Luit. Scheffelaar werd zwaar gewond en was dadelijk dood. Jildgebrek is ek for elkenien in min, en lêstich ding. Jild wolle de hounen net frette zizze dy ljue me ast dy ’t er seis sa gleaun op binne, en lit det nou mar wier wêze, mar it is ek wier, det alle libbensbihoeften en gemakken yen forskaft wirde troch it jild. Jild, jild det kin mar alles twinge, dy ’t sünder dat troch ’t libben moat, soil ’t nearne fier yn bringe« ha we wol songen. En dit bliuwt er ten wier, dy ’t gjin jild meerderheid algemeene verhooging van de hat, stiet gau forlegen en wirdt yn ’e wrald for in neat to bitsjutten skepsel balden. Mar hat immen jild «al is er den to dom om tsien to tellen hy is in gnap, bislipe man.« For in hiele boel is it jildbisitten in towerkrêft, dy ’t tagong jowt ta de greate ljue, dy *t yen oars de rêoh ta keare. It jildbisit makket forstandich en jowt macht. Det it jild ek forkearde ynfloed oanset, blykt üt it aide sprekwird: «It jild det stom is, set rjucht hwet krom is.« As men det op ’e keper biskout, - --- den is in bytsje krapte yn kas nooh Enschede, Hengelo en vrgwel geheel forkiesliker den de romte fen «blikjesc to hawwen en der onijucht mei to dwaen. Gebrek fen kennis, ef gebrek oan bikwaemens is faek ek sa slim wol as jildgebrek. It great kaptael komt lan ger al in bytsje op wei syn heechste macht kwyt to raitsjen. Fen alle kan ten wirdt er tsjinwirdich tsjin ynlein, om, op dizze ein it jild by heapen op to stallen, wylst op it oare ein de sin ten soms ontbrekke dy ’t de honger bütendoar balde kinne. As det mei de tiid in bytsje foreffene wirdt soil kunde en bikwaemens nooh heger en bilang- riker plak yn de maetskippy ynnimme den ont nou ta. RISO ook de rechtstreeksche verbinding uit Amsterdam en Rotterdam van brieven en pakketpost naar Noord- en Zuid-Amerika en van pakketpost naar Denemarken, Zwe den en Noorwegen, naar en over Spanje en Portugal.

Friso nl | 1920 | | pagina 1