De Brandstoffen-Commissle Greate Bütengewone Gearkomste fen ’e Krite „WARÉUM” Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeioopen, Stavoren, enz. enz. Advertssren doet verkoopen x Dy ’t net sterk is.... Yn ’u seal mei net rookt wirde. op WOANSDEI 17 Maori 1920, de jouns 772 ure yn „Rehoboth,”. Under ’e 16 jier wirde net talitten. No. 11. ZATERDAG 13 MAART 1920. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. X 2 of 1 H.L. Gascokes Bries fl.25 per H.L. Burgerlijke Stand. VACC1NEEREN. WIRKLIST. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Earnst. Koartawyl. Eernst. Koartawyl. Aid Douw-om hie *t sigaertsjen oan, Dat wier ek haat tonein, En dan wier *t dien, hy rookt gewoan Gjin stokjes iens op Snein. Hy scoe dat heel wol wolle, ja, Mar sjuoh de büse liet dat Do ienkear, as wol mear, net ta: Missêrre yn ’t blyk sa siet dat. Men seit wol Ijeafde siket list, Elk moast it kinstke kinne, Det al hweu hy oan sterkens mist Oan slimmens oer koe winne. Nou goed. It glédde heartsje dat Aid Douwe der ontmoette, Sa gau docht Douwe it oansiik net Ef foar him to birieden, Is al mynhear opslach biredt In prikje ’m oan to bieden. Sjuch, na ik efkea jo sigaer Ris tsjin myn eintsje balde, Dan wied er onuners gjin gefaer For 6tgean,« miende de aide. Mar o, mynhear dy aeach sa fits En woe ’r gjin müle op sette En wilens giimke de aide biis Dat sa syn hearing brette. Rookte ek, en ’t rukte sa apart, Tocht Douweman, dy ’t groette. Dat biet de man de kiel wol üt, Mocht him it ek sa barre, Dan hied er ’t eintsje yn syn sndt Salang ek net biwarre. «Mynhear, jy miene it tige goed,* Sei Douwe swiet as hünich, «Mar mei in prikje bab ik noed It waeit net iens sa süoich. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. TE WORKUM zal op vertoon der Brandstoffen kaart aan de ingezetenen distribueeren De prijs is bepaald op f 1.50 p. H.L. De zitting zal plaats hebben op Dinsdag 16 Maart, op de bekende plaats en Wjjk- tiren. een advertentie in de «Leeuwarder Courante geplaatst zonder resultaat. Ook na een oproep in de «vacature* meldde zich geen enkele sollicitant aan. Het bestuur van «Volksonderwijs* stelde zich in verbinding met een fröbelonderwijzeres, met verzoek naar hier te willen komen op een trakte ment van f936, doch ook deze pogingen faalden, zoodat op dit moment de helpster Sjoukjs Blom, de bewaarschool aanhoudt. Openiyk werd hulde gebracht aan Mej. de Koning voor het vele en goede dat ze in dan korten tijd, dat ze hier was, voor de Hindelooper bewaarschool heeft gedaan. Ook Mej. Sjoukje Blom ontving een woord van erkentelijkheid voor de flinke wjjze waarop ze haar taak vervult. Tenslotte werd aan de familie W. Bakker hartelijken dank gebracht voor alles wat deze voor Volksonderwijs heeft gedaan. Hierna begon men het eigenlijke pro gramma af te werken. Zang en muziek wisselden elkander af. De voordrachten van het onderwijzend personeel over «baldadigheid,* «bioscoop en lectuur,* over «handwerkonderwijs,* over «adenoïde vegetaties,* (de bjj kinderen veelvuldig voorkomende vergroeiing van den 3en amandelklier). over «het kinder leven op school,* werden onder ademlooze stilte aangehoord. De tentoonstelling van de door schoolkinderen vervaardigde goe deren trok zeer de belangstelling, vooral der moeders. Het was bjjna half 12 toen de voorzitter deze uitstekend geslaagde avond sloot. »Je moogt hem houwe* soi mynhear, En krige seis in nijen, Do tanke Douwe trije kear, Skynfrjeonlik, frak en mijen. FRISO. «Sje sa, nou, asjobleaft mynhear, Hjir ha jo ’m wer, en tige Bitankje ’k for ’t geriif; ’t is klear, Ik ha al gleonte krige.* ’t müle ein plat sipe. Dat dürre sa noch ek al hwet, Do kaem er ut ’e knipe, Hy flamme er oer, en Bül-kweasge, soppe en 9. 10. 11. 12. f3. 14. 15. 16. 17. 18. 19. Workum. Van 5 t/m 11 Maart. Geboren Jeltje dv Theodorus Yntema en Phtertje Hofmejjer. Eelke zv Eeltja Westra en Theodora van Dijk. Pietje dv Gerrit Hoekstra en Aukj» de Wit. Overleden: Taede de Vries, 68 jr echt- gen. van Anke de Vries. Tjaltje Kleiterp 80 jr wed van Geert van der Hoop. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. Van 5 t./m 11 Maart. GeborenRudolphius zv Wjjbren AI- bartsma en Atje Troelstra te Koud urn. Engel dv Wiebe de Jager en Jitske de Vries te Warns. Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Tot plaatsing van Adv. en Sa fitere de langst him oan, Sa dryst waerd hy en frij Hy frege op in bidêsse toan: «Ha jy hwet fjór for mij?* Safolle as ’t liohem ’t lizze lit Is mansk de geast yn Douwe, En by dat lytse baeske sit De knepen yn ’e mouwe. WORKUM. Geslaagd voor de acte nut tige handwerken mej. A. de Vries alhier. Gisteravond hield de afd. Workum van Volksonderwijs hare gewone jaarlük- sche Ouderavond op de bovenzaal der So ciëteit Harmonie. Een groot aantal ouders en leden van Volksonderwijs waren tegen woordig. De heer Oosten opende da ver- De Burgemeester der Ge meente Workum brengt fer algemeene kennis, dat op Woensdag 17 Maart 1920, des namiddags te 2 uur, in het locaal onder het gemeentehuis (ingang Bagijnestraat) gelegen heid zal bestaan om zich gratis door den Heer S. de WALLE alhier te doen Workum, den 8 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, J. QUARLES VAN UFFORD, De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 24 der Rijkssuikerkaart 21/2 ons Suiker, Tevens wordt bekend ge maakt dat de Wittebtoodkaatt geldig is 129e tijdvak van 8 tot en met 16 Maart de groen gekl. kaarten. 130e tijdvak van 17 tot en met 25 Maart de rood gekleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 12 Maart '20. tievolgen van de staking. Uit Harlingen wordt d.d. 9 Maart aan het L. N. gemeld Geleek het de vorige week, alnof onze haven voor de rampen van de werk staking zou worden gespaard, thans zjjn wij in die verwachting teleurgesteld om dat de federaties in Engeland verhin deren de booten daar te lossen, welke met lading uit Nederland aankomen. Weigerden de Nederlandsche zeelieden om Nederlandsche booten over te brengen en was dientengevolge de Huil-dienst ge staakt, zijnde een Nederlandsch schip, nu de federaties in Engeland de Engelsche booten welke daar met lading uit Neder land aankomen, weigeren te lossen is ook de dienst op Londen stop gezet. Onze haven ligt dus voor ’t verkeer met Engeland geheel stil en er staat armoede onder de betrokken gezinnen voor de deur. DuurtebestrUding. De regeering heeft een crediet van 5 millioen gulden ter beschikking gesteld van de Coöp. Groothandels vereen «De Handelskamer* to Rotterdam, met de bedoeling de duurte te bestrijden. B halve consumptie-artikelen zal deze Kamer voor alle gegadigden kleeren, manufacturen Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Ei ja, dat wier dan ek al sa, Det scoe ek wettioh kinne, Den moast hy de sigaer mar ha, Der wier aid baes mei tsjinne. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Hy roan ris op in moaije Snein Op ’t Hernpaed by de Brekken, Do moette him der op dat ein In hparskip yn swart lekken. gadering «n gaf na een aardige, nuttige inleiding het woord aan den heer J. E Muller. Vervolgens sprak de heer Oosten en ds. Hulshof!. Alle drie sprekers wisten de toehoorders te boeien, ze gaven stof tot overdenking ook wanneer ieder weer in eigen omgeving was teruggekeerd en daar om was de heer Oosten de tolk van de geheels vergadering toen hjj de sprekees dank zei. Een en ander werd afgewisseld door de muziek van het Strikje, dat af en toe met de piano alleraardigste nom- mertjes speelde. Hiermede was het offici eels nuttige gedeelte afgeloopen en toen waren eenige jongelui bereid gevonden twee Friesche tooneelstukjes op te voeren, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Laat in den avond gingen de be zoekers heel voldaan huiswaarts. HINDELOOPEN. Vrjjdag 5 Maart hield de afd. Volksonderwjjs een ouderavond. In alle opzichten mag deze geslaagd heeten. De ruime zaal van het pension Bakker was «tamp vol ouders, leden en voorstanders van openbaar onderwjjs. Na de opening door het h. d. s. den heer Visser, werd het jaarverslag voorgelezen. Hieruit bleek, dat de openbare school op 1 Mei 1919, met de opening der bjjz. school40 leer lingen aan deze verloren had. Na dien tjjd is geen enkele leerling meer naar de bjjz. school overgegaan. Op 1 Mei hield de openb. school 98 leerlingen over. Met 1 Juli werden er 17 nieuwe leerlingen toegelaten, tsrwjjl er 3 de school wegens het doorloopen van de klassen verlieten, zoodat toen 112 leerlingen de school be volkten. Door het opvragen van de vac cinatie-be wjjxen van enkele schipperskin deren, die gaan op de schipperschool in Leeuwarden en door het verlaten der school van eenige kinderen, die den leerplichtigen leeftijd achter den rug hebben is het leer lingenaantal weer iets gedaald en bedraagt op dit oogenblik ruim 100. Ook de bewaarschool mag zich in een voortdurende bloei verheugen. 30 kinderen bevolken deze. Mat 1 April kunnen weer nieuwe leerlingen worden toegelaten. Ge durig moesten verzoeken tot toelating wor den afgewezen met 't oog op de ruimte. Sommige ouders wenschten hun kinderen van 2 jaar toegelaten, hetgeen niet toege staan kon worden, omdat de afd. Volks onderwijs van de bewaarschool geen zuige- lingenkliniek wenscht te make’. Met 1 Febr, heeft het hoofd der bewaarschool. M«j. de Koning, ons wegens familieom standigheden verlaten. Tweemaal werd Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Hy is moai lyts en frij hwet bryk, Syn eagen sit forsketten, Mar sit fol fleur en tagelyk Ek stiif fol brike setten. en schoenen garandeeren tegen de laagst mogelijke prijzen. Men hoopt dat onder den invloed de zer lagere prijzen de winkeliers met een lagere winstmarge genoegen zullen nemen, teneinde met de «Handelskamer* te concurreeren. Een bezwaar tegen de oprichting van waterschappen. In bet algemeen wordt de actie welke leidt tot de oprichting van onderschei dene waterschappen in Friesland met ingenomenheid begroet. De hooge wa terstand brengt natuurlijk mede, dat somtijds gedurende maanden achtereen landerijen onder water staan, waardoor de groei van het gras in belangrijke mate wordt belemmerd, in verband waar mede de kwaliteit van het gras geducht te lijden heeft. Met het oog op het voortdurend drooghouden der landerijen, die vroeger onder water stonden, als rechtstreeksch gevolg van de oprichting der waterschappen, zoude men dan ook allicht kunnen meenen, dat overal der- gelijke waterschapsactie sympathie onder vindt. Evenwel zijn er sommigen, die daartegen eenige bedenkingen te berde brengen en wel met name deze of gene huurder eener boerenplaats in deze pro vincie. En naar het voorkomt bestaat er wel eenige reden voor om aan be doelde bedenking van dergolijke huurders eenige aandacht te schenken. Wat toch is het geval? Landerijen, welke misschien sinds eeu wen her gedurende een niet onbelangrijk gedeelte van het jaar voortdurend onder water stonden, worden nu plotseling voor het feit gesteld, dat deze ais gevolg der oprichting van een waterschap voortdu rend het geheele jaar droog blijven. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat het grasgewas niet bestand is om zich zoo maar onverwijld aan den nieuwen drogen toestand van het land aan te passen en daardoor onderscheidene droog gemaakte landerijen gedurende de eerste periode van het bestaan van het betrek kelijke waterschap zeer weinig vrucht voortbrengen. Nu mag het waar zijn, dat op den duur de eigenaars van zulke landerijen ruimschoots zullen worden schadeloos gesteld, doch de huurder, de man die het tijdelijk genot der landerijen pacht, is er nu eenmaal op aangewezen om te letten op hetgeen de naaste toe komst als grasgewas zal opleveren. Het standpunt van dezen huurder zoude daar om naar onze meening medebrengen, dat hij in verband met het derven eener normale hoeveelheid gras aanspraak kan maken op eene zekere schadevergoeding van den hand van den eigenaar. Of in de praktijk eene dergelijke schadever goeding ook wordt uitgekeerd is ons niet van nabij bekend. Wel weten wij, dat dergelijke bezwaren worden geuit en meermalen ook de vraag aan de orde wordt gesteld, op welke wijze de bezwa ren als boven vermeld op de meest prac- tische wjjze kunnen worden ondervangen. Maar voor zoo ver ons bekend, is men ’t bij de beantwoording dezer vraag nog niet geheel en al eens, daar de ziens wijzen hieromtrent nog al uiteenloopen. Overigens schijnt het ons toe, dat thans in Friesland, alwaar als het ware de oprichting van waterschappen aan de orde van den dag is, dit vraagstuk van actueel belang is. En wier! hy stiek twa tomme lang ’t «Vierkantje* yn syn mille, En sobbe en hikte! Yn ’t iene wang Stie ’n dobbe, yn ’t oare in kille. fen ’t Christelik Seiskip for Fryske Tael- en Skriftekennisse, Kaerten to kryen by M. .^SCHOOTSTRA en B. MOLENAAR. Tag-oiispriis f 1.00 mei konsutnptie. lepening troch de Foarsitter. Eat oer ’e Krite (troch de Skriuwer). Offeardige Krite «Ferwalde”. Oanjefte for de foar ’e füst-sprekkery. Foardracht S. Piersma «De Turfkeapman”. E. Visser«De rimpene Doktersgong”. Treië for ’e fllst-sprekkers. Historysk Petear. 9 persoanen. SCHOFT. Foardracht Frou v. d. Heide«By it Wrak”. Jiff er Joh. Kalksma: «By ’t Stjêrbêd”. Treië foar de fllst-sprekkers. Petear »’t Is mis Hear”. 9 Persoanen. Foardracht M. J. Schootstra. Mis Beteart”. B. Molenaar«De snoade Frijer”. Twa for de fllst-sprekkers. Foardracht Jiffer S. Hendriksma «Nei de Vlakte”. Frou Piersma«De Roaseknop”. Utslach karmasters. Sltlten troch de Foarsitter. FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1