Nieuws- De Brandstoffen-Commissie maakt bekend, dat op vertoon der Brandstoffenkaart, verkrijg baar zal worden gesteld 1000 of 500 Meerturf. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. en Advertentieblad Districts-Arbeidsbeurs No. 15. ZATERDAG 10 APRIL 1920. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Oan in blomke. Binnenlandsch Nieuws. Kort Nieuws. INGEZONDEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. (Slot volgt.) FRISO. in da man, Tuberculose-bestrij ding. Ei kom myn blomke, ik soil dy foart It béste plak yn ’t milhüs jaen, Hwet modder om dyn teantejes dwaen En speetsjes wetter, sa ’t it moat. Né, aerdioh blomke ha gjin frees Datstou, ho neatich lyts en hean, Gjin rjachten hatst op dyn bistean, Don libbest siker net forgoes. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. voor FRIESLAND. De prijs is bepaald op f 9 per 1OOO stuks, aan huis bezorgd. De zitting zal plaats heb ben op MAANDAG 12 April, op de bekende plaats en Wijk- uren. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. wfize dan voorheen ter hand geno- In 1918 werden 3000 kinderen Sjea sa, nou komst wer aerdioh by, En kryohst wer nije fleur en kleur, Forspraetst wer nije krüdtsje geur, Dat is fensels dyn lean oan my. liers bet verzoeken en tweederden van de tot een bepaalde groep van bedrijven behoorende winkeliers zich bij stemming daarvoor verklaart te bepalen, dat de winkels gedurende zekeren tijd ge sloten zullen zijn, bevoegdheid is, de invoering middagsluiting mogelijk te maken wijze van schaftijd. Een zorgelijke kwestie voor het Christelijk onderwijs. voor zoo De strekking dezer van een bÜ Aan Tj. de V. Myn allerbests Tj. da V. Maar wat mankeert je nou O »groote< «wjjzet rijmelaar Wat heb ik nu aan jou Die Barnas is een domme vent, Hjj mist ontwikkeling! Ge hebt het immers zelf gezegd Dat dit je niet ontging. Maar waarom is hjj toch zoo dom Of was hjj soms bezopen Toen *1 voorstel kwam, na twaalf uur Geen drank moer te verkoopen I Geheelonthouder? ben je mal, Noen, dat Is al te zot. Vergaloppoeren doet dan h jj Die stemt voor dat verbod. o De prijs der Advertentiën o is van 15 regels 60 cents, o elke regel meer 7 cents. 1 Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- o gezonderd Familieberichten, o 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. particulieren, alles in het werk stellen den taaien vjjand te bestrijden. De Staat is goed voorgegaan. De subsidie voor de t b.c.- bestrjjding is van f 240000 tot f 600000 verhoogd, on thans op de begrooting tot 11000000 gebracht. Gebouwen, vrijgeko men door het vertrok van geïnterneerden en vluchtelingen zjjn door den Minister ter beschikking gestold van verschillende ver- oenigingen. Te Apeldoorn en te Horn in Limburg konden daarmee noodsanatoria gesticht worden. Zeer vele plaatsen kon den tot oprichting of vergrooting van dag verblijven overgaan. Provinciale Staten en Gemeentebesturen hebben plannen tot medewerking. Uitzending van zwakke kinderen naar koloniehuizen wordt op rui mer men. HH uit de grooto steden in gezinnen op het platte land gehuisvest. Nog moet ik ge wagen van de inrichting van het kolonie- huis te Etten als boschschool, van den bouw van het sanatorium «Zonnestraal» voor het Koperen Stelenfonds van den Ned. Dlamantbeworkersbond, on de pogingen om in Friesland een groot volkssanatorium tot stand te brengen. Daarvoor is thans reeds oen zuiver bedrag van f 96000 byeen, waarvan Workum 11740 heeft bijgedragen. Ik ontving oen schrjjven van het hoofdbe stuur, waarin dank werd gebracht aan allen, die daartoe bijgedragen hebben, en in het bijzonder aan de bestuursleden van Het Groene Kruis met hunne mede-coilec- tanton. Distributie-maaVregelen. Varkensvleesoh. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat in het belang van de uitbreiding der Neder- landsche varkensfokkerij en den uitvoer van varkensvleesoh hetzij versch of gezouten eerlang weder gelegenheid zal worden gegeven tot uitvoer van var kensvleesoh, zoodra de grootte van den varkensstapel zulks mogelijk maakt. Groene erwten. De Neder- landsche Uitvoermaatsohappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te re kenen van 15 dezer, de in hare circu laire van 12 Februari j.l, medegedeelde extra-heffing root den uitvoer van groene erwten komt te vervallen en dus voor Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Ook voor het Christelijk onderwijs wordt, zoo constateert het jaarverslag van de Unie. «Een school met den Bij bel,» de personeelkwestie zorgelijk. De Chr. Kweekscholen en normaallessen leverden af: in 1915 600, in 1916 555, in 1917 526, in 1918 433, in 1919 412 onderwijzers. Het aantal leerlingen steeg per jaar met gemiddeld 4000. Daarentegen daalt de productie der opleidingsinrichtingen. We zien dan ook, dat ’t getal vacatures bij het Christelijk onderwijs toeneemt. Deze bedroegen toch op 15 Jan 1916 17, op 15 Jan. 1917 26, op 16 Jan. 1918 18, op 15 Jan. 1919 26, op 15 Jan. 1920 46 vacatures. Het aantal kweekelingen bedroeg op 15 Jan. 1916 2877, op 15 Jan 1917 2576, op 15 Jan. 1918 2160, op 15 Jan 1919 1979, op 15 Jan. 1920 1861 kweekelingen. Dat is dus in 5 jaar tijde een achter uitgang van ruim 1000 kweekelingen, meer dan 1/3 gedeelte. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 28 der Rijkssnikerkaart 24/2 ons Suiker, De geldigheidsduur der Witte- btoodkaatl is 132e tijdvak van 4 April tot en met 12 April de paars ge kleurde kaarten. 133e tijdvak van 13 tot en met 21 April de zwart gekleurde kaarten. De fiurgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 8 April ’20. Zondagochtend vond da landbouwer D. Roap te Hollum (Ameland), op het strand aan doosje. Hjj nam het mee naar huis ea probeerde het uit elkaar te halen waarop het eensklaps uiteensprong. Twee vingers en de duim werden den man van de hand gerukt, terwijl hjj overigens erns tige wonden beliep. Hjj werd terstond naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De ex-kroenprins heeft de pastorie in de Herv. Gemeente te Oosterland op nieuw tot 1 September fngehuurd, Aanvragen door Werkgevers Afdeeling voor vrouwen. 2 dagmeisjes, Leeuwarden9 dienst boden, Leeuwarden, Sneek 2 kinderjuf frouwen, Leeuwarden 1 keukenmeid voor Ziekenhuis, 1 keuken-werkmeisje, idem, Leeuwarden. Afdeeling voor mannen. 1 tweede banketbakker, Joure4 be hangers, Dordrecht, Hilversum, Tilburg; 2 fotografen, Ngmegen, Zwolle 4 halfwas glas in ioodzetters, Leeuwarden5 groot werkers, Leeuwarden1 horlogemaker, Leeuwarden 3 kleermakers, Joure, Sneek 1 letterzetter. Harlingen2 loodgieters, Leeuwarden 4 mantelmagees, Leeuwarden; 3 marmerpoljjsters, Leeuwarden1 ma- taaldraaier Leeuwarden; 4 metaalslypers, Leeuwarden, Sneek metselaars, Sneek, Amersfoort. Delft, Dordrecht, Hilversum 2 meubelmakers, Dragten1 meubel stoffeerder, Dragten1 paardenslachter, (rundslager b/m alle werk komt ook in aanmerking 1 plaatwerker, Leeuwarden 1 rijtuigmaker, Franeker1 rijtuigschilder, Franeker; 1 scheepstimmerman, Leeuwar den 3 schilders, Leeuwarden3 smeden, Dronrgp, Franeker, Marrum 2 idem b/m hoefbeslag, Jubbega, Oenkerk1 schoen maker, Leeuwarden7 steenhouwers, Leeu warden, Amsterdam, Enschede1 stoffeer der, Dragten 6 stucadoors, Leeuwarden 2 tuinlieden, Sneek1 vuurwerker, Leeu warden 1 wagenmaker, Dronrjjp1 zadel- maker-rytulgbekleeder, Bolsward; 2 zand- vormers, Leeuwarden; 1 zinkwerker-lei- dekker, Dokkum. Nadere inlichtingen verstrekt de cor respondent der Intercommunale Arbeids bemiddeling, voor de gemeente Wor kum de heer J. G. DE BOER. Wie schiet de allergrootste bok Zij» g|j het Neen wie dan Het ligt hier aan beschaving En eerljjk strjjden, man. Voor algemeene ontwikkeling I1 ieder niet geschikt. Dan moet je eerst een «dichtere zjjn Die al zjjn woorden «wikte. «Wordt nimmer zoo persoonlijk meere; Zoo schrijft go, boste man Geef zelf dan eerst oen voorbeeld, zeg, Je rjjm zit vol er van. Vraag ’t drank-kap’taal of gij niet kunt Lid worden van den Raad. Do alkohol daar wringt de schoen Kunt gjj verdedigen, maat. MQn allerbeste Tj. do V. Gjj komt voor zoonlief op. Do spijkers zjjn geslagen man- Gevoelig op hun kop. Tot slot mfin vriend, onthoud dit goed, Als drank u Zit d’ algemeene ontwikkeling En wjjsheid in do kan. Een geheelonthouder. De ontvangst van eene flinke collectie Emmabloempjos, herinnert me aan eene verplichting, om als secretaris van Het Groene Kruis de a.s. inzameling van gel den voor de t.b.c.-bestrpding te Workum warm aan te bevelen. Zoo’n inleiding in de plaatsoljjke bladen schijnt hot werk van Het transportbedrijf. Te Amsterdam zijn thans 1300 werk willigen aan den arbeid. Dinsdagmorgen zijn 16 botters met werkwilligen van verschillende Zuider- zeeplaatsen aangekomen. Zij zijn, evenals 150 man, die op *t Centraal Station aangekomen waren, onder poütiegeleide naar de haven gebracht. Ook zijn een tiental bazen der graan silo aan het werk gegaan. Natuurlijk werden ze in de omgeving van den Westerdoksdijk opgewaoht door een groot aantal -stakers, maar er waren uitgebreide politiemaatregelen genomen. Van zeven uur af werd in de buurt van het Haarlemmerplein, de Zoutkeetegracht en het Barentzplein door detachementen cavalerie, politie, maréchaussee en mili taire politie gesurveilleerd. Hier en daar werden groepen posters uit elkaar ge jaagd. Ongeregeld hedeu deden zich niet voor. Ruim tachtig stakende bootwerkers van Rotterdam zijn op tweeden Paasch dag naar Katwijk gegaan. Het doel was om betoogingen te houden, dat de werkwillige Katwijkers zouden thuis blij ven en dat van het aanwerven van nog meer werkwilligen werd afgezien. Deze poging is geheel mislukt. Het houden van een betooging werd door de politie verbodendeze had uitgebreide maatregelen getroffen. De troep stakers werd dadelijk buiten de gemeente ge bracht. De bevolking was zeer ver bitterd. De betoogers zijn daarna naar Rotter dam over Den Haag teruggekeerd. Op de reede van Vlissingen is aan gekomen het Amerikaansche stoomschip »Cacque«, geladen met Chili-salpeter. De transportarbeidersorganisaties weige ren dit schip te lossen, daar zij meenen, dat het te Vlissingen is gekomen in ver band met de staking. Het schip moet gelicht worden, alvorens in de haven te kunnen komen. Veredeling der Zaandamsche kermis. De plannen om door het organiseeren van verschillende feestelijkheden en vooral door het geheel droogleggen van de ker mis dit volksfeest te veredelen vindt bij een zeer groot aantal der plaatselijke vereenigingen van Zaandam krachtigen steun. Ook het onderwijzend personeel heeft zijn medewerking toegezegd. Behalve de reeds vermelde feesten wil men ook nog een etalagewedstrijd organiseeren. Men denkt in de eerst volgende vergadering van den Raad de plannen ter goedkeuring te kunnen aan bieden. Aan de ouden van dagen zal twee maal in bedoelde week een concert wor den aangeboden. Ook de tooneelvereenigingen hebben zich bereid verklaard tot bereiking van het gestelde doel mede te werken. Het bestuur van de Commissie uit de burgerij spant alle krachten in om de zaak te doen slagen. Wetteljjke winkelsluiting. De Middenstands raad heeft zich aan gesloten bij de voorstellen tot wettelijke winkelsluiting van de betreffende Staats commissie. Als avondsluitingsuur wordt in dit ont werp aangenomen 8 uur. De Zondage- sluiting is er in opgenomen, in verband met een te wachten nieuwe Zondagswet, welke echter alleen bepalingen zal in houden betrekking hebbende op da Zon dagsheiliging. Bovendien in opgenomen de bevoegdheid voor de gemeentebe sturen om als de betrokken winkel- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Myn blomke och hwet trlllest feil De wyn is kald, it waer is ron, Dou bfiohst, as wierste minskeskou, Dyn kopke bleu foardel. Hwet stiest hjir ienlik yn ’e kjeld! En yet sa himpen, lyts en tear, It liket wol det nimmen mear Dy acht slacht en dy folüt telt. onze jonge dames te verlichten en het fi- nantieel succes te vergrooten. Enkele boekjes, uitgaven van de Nederl. 1 Centrale Vereeniging, zullen mjj als leid draad uitmuntend te hulp komen. Beginnende met e«nige grepen uit de 1 statistiek door dr. C. Dekker, secr.-pen- ningm. van de N. C. V. tot bestriding 1 der t.b.c,, zal ik vervolgens iets medo- deelen van de gezondheidsleer in verband 1 met de tuberculose, om te eindigen met het eigenlijke doeltöproep aan alle in- 1 gezetenen om moreel en finantieel onze vereeniging Het Groene Kruis zooveel mogelijk te steunen. Statistiek. Als jongmensch rilde ik, als ik dat woord hoorde of las. En nog wil de massa van de statistiek niets weten. Ik ben langzamerhand van dien afkeer genezen, en tegenwoordig bestudeer ik zelfs gaarne die dorre cijferreeksen of sta gende en dalende lintjes en stippellijnen, die eigenaardig gearceerde kaartjes van ons land, verhoudingscirkels, enz., alles die nende voor de statistiek, hier aantoonende de toeneming van de t.b.c. sterfte. Woor den kunnen dienen om zjjn gedachten te verbergen, om onwaarheid te verkondigen. 1 Dorre cijfers en eenvoudige lijntjes liegen 1 niet. Deze statistiek van dr. Dekker leert mij dat de totale sterfte aan t b c. in ons i land van 1869 tot 1913 geregeld dalende, 1 met de oorlogsjaren weer is begonnen te 1 stjjgen. Denkt niet te licht over de vol- I gende getallen. Op den achtergrond er I van ziet ge een beeld van gruwelijke el- 1 lende, van opstand tegen ’t wreede lot, dat al die meest jonge menschen aan het ziek bed gekluisterd hield tot de dood zich over hen ontfermde. Totale sterfte aan tuberculose in Nederland, in 1913 1914 1915 1916 1917 1918 8753 8776 9205 10901 12094 13676, per 10000 inw. der bevolking 1913 1914 1915 1916 1917 1918 1420 1399 1440 1672 1818 2025 Natuurlijk kan men zulke getallen niet onthouden, maar gemakkoljjker wordt het als ik u de volgende verhouding geef. In 1913 stierf er elk uur één lijder aan t.b.c. In 1918 elke 2 uren minstens 3. Deze statistiek leert mjj vervolgens de verhouding tusschen de verschillende vor men der t.bc., zooalslong-enherson-t.be. of tuberculeuze aandoeningen van inge wanden, beenderen, gewrichten en verdere organen. De verhouding der tuberculose-sterfte tot de totale sterfte. Verloop en t.b.c. sterfte in de verschillende maanden. VooraJ was 1918 berucht door de abnormale ver heffing in Juli en Augustus, en erger nog in November in verband met do Spaanscbo griep epidemie. Ik krjjg ••o beeld van do sterfte naar den leeft|jd. Afneming van het getal bjj kinderen onder het jaar, overigens staging van do sterfte voor allo leeftijdsgroepen. Het sterkst voor jongelieden van 1419 jaar, verder voor meisjes van 5—13, voor beide geslachten van 2029 jaar en voor vrouwen van 3039 jaar. Naar het geslacht gerekend, werden da vrouwen hot zwaarst getroffen. In 1917 6309 vrouwen tegen 5785 mannen. Naar den welstand der overledenen, ingesteld voor de steden Rotterdam en den Haag, is het wel opmerkelijk dat do toeneming het kleinst is bjj de bewoners der achter buurten; voor do arbeiders, lagere beambten en kleinen middenstand was zjj iets groo- ter, en voor de moor welgosteldon was da toeneming het hoogst. Uit al dia getallen en figuren worden da volgende gevolgtrekkingen gemaakt. Da toeneming der t b c.-sterfto in de oor logsjaren moet worden toegesebreven aan de minder goede voeding der bevolking on aan den ontmoedigenden invloed door de moeiten en de zorgen van den crisistijd, vooral op de vrouwen uitgeoefend. Velen die alreeds in meer of mindere mate aan t.b.c. leden on dia in gewone omstandig heden voldoende weerstandsvermogen zou- - dan gehad hebben» teg*0e ztokte, moes-^F ton nu te gronde gaan. Vooral in de groote steden is hot meest geleden aan onder voeding, tekort aan eiwitten on vetten. Daar is ook do toename der sterfte het grootst. Ten slotte brengt deze statistiek ons tot onzen plicht om mede te werken tot be strijding van deze vroeseljjko volksziekte. Nu allerwege ervaren is, hoe zwak de mensch staat tegenover do t.b.c. wanneer zjjn natuurlijk weerstandsvermogen af neemt, moeten Staat, provincie, gemeente, endoBseering van consenten voor die peulvruchten slechts één procent der bruto-factuurwaarde verschuldigd zal zijn met een minimum van f 2.50 per con sent. i. 1 FRISO.

Friso nl | 1920 | | pagina 1