1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Boeken in de Schoonmaak. No. 17 ZATERDAG 24 APRIL 1920. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 2 1/2 ons Suiker, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Wie niet adverteeren wil omdat dit geld kost, moet ook geen dienst personeel houden, want dat kost ook geldt e kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 22 April ’20. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- j j ruimte. Buiten Friesland, uit- J j gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- J nement belangrijk lager. [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 30 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaait is 134e tijdvak van 22 tot en met 30 April de HOOD ge kleurde kaarten. 135e tijdvak van 1 Mei tot en 9 Mei de BLAUW ge- Luchtvaart. De «Times» publiceartde Eigal-scha voor- wsarden nopens da invoering van een ge- regeldan luchtvaartdienst tusschen Enge land en Nederland. Het contract moet worden aangegaan voor sen termijn van drie jaar, tarwyl de directeur-generaal der posteryen in Engeland zich het recht voor behoudt, het contract eerder te doen ein digen in geval van failissement, liquidatie of herhaalde nalatigheid van den contrac tant. De vliegkampen voor den dienst tullen in Engeland gevestigd zyn te Croydon nabij Londen of elders naar gelang de directeur bepaalt, en in Nederland hetzy nab$ Amsterdam, Rotterdam of Den Haag. Da mails van Engeland zullen dagelijks, uitgezonderd Zondags, worden vervoerd en uiterlijk 3 uur nam. m het Nederlandsche vliegkamp moeten aankomen. Het Neder land mhe postverkeer zal de expresbrieven tusschen 3 en 7 uur ’s avonds per specialen besteller doen zenden naar Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, terwjjl zy naar andere- plaatsen in Nederland per trein zullen worden doorgezonden. De mail vanuit Nederland zal eveneens om 3 uur nam. te Londen aankomen. De brieven, daarmede overgebracht, zullen te Londen om 5 uur worden besteld. Naar andere plaatsen in Engeland zullen zij per trein worden gezonden. De Engelsche maatschappij, welke het vervoer aanneemt, zal alleen verantwoor delijk zijn voor het overbrengen van de mail van Engeland naar Nede-landzij moet dien dienst idtvoeren, ook als de dienst van Nederland naar Engeland mocht falen of zou worden onderbroken. Het wordt wenschelyk geacht, dat de aannemer van den Engelschen dienst tracht samen te werken met de maatschappij, die in Nederland den dienst van daar naar Engeland aanneemt. Er zullen uitsluitend brievenmalen worden vervoerd, n.l. brieven, briefkaarten, couranten, handelpapieren en monsters, al of niet aangeteekend. Mond- en klauwzeer. De Algem. Nederl. Zuivelbond heeft in een adres aan den minister van Land bouw ©r op aangedrongen, dat van re- geeringswege wederom zoo spoedig mo- gelijk maatregelen worden getroffen om het mond en klauwzeer te bestrijden, zulks naar aanleiding van berichten uit verschillende deeien des lands, volgens welke het mond en klauwzeer onder het vee zich onrustbarend nitbreidt. Waar dergelijke stallen bij herhaling worden aangetast, blijkt zegt adres sant© de vroeger gehuldigde meening als zou vee, eenmaal de ziekte gehad hebbende, niet meer worden aangetast, ongegrond te zijn en vervalt daarmede z.i. de vorm van bestrijding, welke in het zg. doorziekenwerd gezien. Woninbouw door particulieren. Te Amsterdam bouwen particuliere houwers tegenwoordig woningen voor f50(M), f5500 en f 6000 per woning, bevattende drie a vier kamers en flinke keuken. Deze woningen voldoen aan redelijke eischen, slechts is alle luxe uitgesloten. De directeur van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht in de hoofdstad wees hierop, in een vergadering van de Gezondheidscommissie, om aan te toonen, dat het goed zou zijn, om het particulier bouwen te steunen met bouwpremies en hypotheek;. Ware het rijk bereid, evenals in Eu geland geschiedt, ook aan particulieren hypotheek te geven tegen matige rente, of bestonden hier vereenig ngen in het belang der volkshuisvesting opgericht, die de huizen, door particulieren opgerioht, kochten, dan twijfelde bij er niet aan, of in korten tijd zouden talrijke goede en goedkoope woning.m door particulieren worden gebouwd. De havenstaking Naar het persbureau Vas Diaz ver neemt, hebben de ondorhandelingen, ge voerd door het Bestuur der Int. Trans gezet, welk bedrag na beëindiging van het conflict, ter beschikking der organi saties wordt gesteld. Een politieagent doodgeschoten. Maandagnacht is te Amsterdam een politieagent doodgeschoten. De aanlei ding daartoe was het volgende. Om half drie trok een detachement politie van het bureau Warmoesstraat, onder leiding van den inspecteur Cohen, er op uit, om een inval te doen in de nachtkroeg aan de O.Z. Achterburgwal 37, teneinde daar overtreding van de Drankwet te kunnen oonstateeren. De eigenaar van de kroeg, Van Pat ten, had zich meermalen aan zulk een overtreding schuldig gemaakt De politie werd echter door van Patten en diens gasten, die ten getale van dertig aanwezig waren, minder hartelijk ont vangen. Nauwelijks had de politie den drempel van de kroeg overschreden, of er klonken onmiddellijk revolverschoten. Inspecteur Cohen vond het tactisch zijn detachement even te doen terugtrekken, teneinde intusschen versterking te vragen, welke hij onmiddellijk verkreeg. Doch groot was de ontsteltenis onder de politiemannen, toen zij bemerkten, dat de agent van politie F. J. Draad, badend in zijn bloed, op den drempel f lag. Het bleek, dat hij door drie kogels in het hoofd, in den mond en in de borst was getroffen. Hij was onmiddellijk dood. D. was 27 jaar ond en laat een vrouw en een kind na. Ook de agent van politie P. J. Breukel had een kogel in het dijbeen gekregen, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Inmiddels was de politie den toestand volkomen meester. Geen enkele der bezoekers durfde meer eenig verzet ple gen, daar zij door de politierevolvers werden bedreigd. Voor de plolitie bleef er geen twijfel over, dat de kroegbaas van Putten den politieagent had vermoord, doch hij had intusschen weten te vluchten. Een aantal andere verdachten werd naar het politie bureau overgebracht en daarna werd het huis van onder tot boven onderzocht. Van Patten was echter verdwenen, doch de politie gaf het niet op. Zij bracht ook een bezoek aan de aangrenzende perceelen, waar zij bij het aanbreken van den dag op een dakkamertje van Patten, die zich in een bed had ver scholen, vond. Naar het politiebureau overgebracht, werd Van Patten door den commissaris van politie, den heer Van Soest, aan een scherp verhoor onderworpen. Deze achtte voldoende aanwijzingen tegen den kroegbaas aanwezig, om hem in verze kerde bewaring te stellen. Voorloopig blijft het perceel, waarin de nachtkroeg was gevestigd, onder be waking der politie. Bij de confrontatie in het Binnen-Gast- huis bleef van Patten zeer koel. Hij zeide tot den inspectear Luteijn, dat hij den agent Draad niet kende het was mogelijk, dat hij hem wel eens gezien had. Geschoten had hij niet en een revolver had hij niet in zijn bezit gehad. Daarentegen verklaarde de agent Breu kel, die veel pijn lijdt de kogel is ia het onderdijbeen binnen gedrongen en ter hoogte van de lies blijven steken dat hij van Patten heeft zien schieten. Vermoedelijk hebben de eerste schoten Draad reeds getroffendat was vóór hij tijd had zijn revolver te trekken. Er zijn ongeveer dertien hulzen, waaronder die van Browningpatronen, in de gang gevonden. Waarschijnlijk heeft Van Putten met een Browning gevuurd. Een dichte volksmenigte, waaronder veel verdachte sujetten, omringde de politiebrik, waarmee de verdachte, die ter beschikking van de justitie is gesteld, werd vervoerd. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. pieren kinderen bij elkaar legt en dea secretaris van het Algem Ned. Verbond in uw woonplaats waarschuwt, dan zal hij die boeken allicht gaarne bij u laten halen. Hij zal alles wat hij aldus krijgt bij eenbrengen en zenden aan de Boeken- huis-commissie dezer groote Nederlandsche Vereeniging. dia te Rotterdam gevestigd isen waar geen afdeeling van het A. N. V. bestaat, sture men de boeken rechtstreeks naar Rotterdam. (Boeken- hais van het A N.V., v. d. Duijnstraat 63. In Rotterdam, waar die zendingen uit het geheele land samenkomen, worden er pakketten van gemaakt on groote kisten moe gevuld, die dan worden ge zonden naar alle dcelen van de wereld, waar onze taal gesproken wordt, waar afstammelingen wonen van onzen stam, die het Hollandich trouw in hun hart bewaren, die dankbaar zijn voor een Hollaedach boek, Hollandsche tijdschrif ten, platen en kaarten, alles wat maar aan het Moederland doet herinneren. Da zeemanshuizen ontvangen er gere- reld van, en menig matroos zit ver, heel ver van zijn vaderland zich nog ie ver meien mot een boek, dat gij al lang hodt «terzijde goiegd». De Stoombootmaatschappijen vervoeren die zendingen meestal gratis naar alle havens. In de eenzame vlakten, de bergen «-n bossohen van Amerika of Afrika, daar wordt zoo’n book nog weer ter hand genomen als een goede gave van het oude geboorteland daar doet het nut, daar wordt het nog weer gewaardeerd en is men er dankbaar voor. Doch nu wij dit gezegd hebben, weet gij ook, dat wij daarvoor niet alleen vragen die heele oudjes, neen, schenk ons ook voor onze stamgenooten in den vreemde, voor de volwassenen en do kinderen van Hollandsche bloede, boeken van den laatsten tijd, tijdschriften, die gijzelf toch zelden of nooit weer inziet, die elk jaar maar weer opnieuw moeten afgestoft, geklopt en weggezet worden Romans en ook wetenschappelijke wer ken, atlassen (waarop de stamgenoot zijn medeburgers van andere nationaliteit kan •sanwijzen, dat Nederland niet ligt in Zwitserland en ook niet bij Berlijn, zoo- als do domme vreemdeling wel eens denkt), alles is aan die Boekenoom missie welkom. Zij schift met zorg hetgeen ze krijgt reeds jaren is zij hiermede doende en zij heeft veel ervaring verkregen omtrent hetgeen men gaarne ontvangt in ver schillende doelen der wereld. Nieuwe Hollandsche boeken zijn te duur voor de vreemde stamgenooten, bij den hoogen stand van ons geld is er geen betalen aan voor hen, en zeker niet voor hen, die niet ruim zitten in hun midde len juist onder hen vindt men dikwerf groote liefhebbers van lezen. Laat deze oproep niet te vergeefs zijnwij vragen geen geld) geen levensmiddelen, alleen maar wat gij voor Uw eigen gemak beter doet om aan anderen te geven. Dat is toch wel het eenvoudigste geschenk, het kost niets en geeft U nog voordeel bovendien. En voor ons zijn die boeken schatten, waarmede wij onze stamgenooten in den vreemde gelukkig kunnen maken en ons eigen ook Uw geluk dienen, door dat het lezen van onze taal de banden telkens weer versterkt tusschen de Hol landers in den vreemde, de stamgenooten, de Vlamingen, de Zuid-Afrikaners, de Hollandsche Amerikanen, de mensohen in onze Koloniën, met het oude stam land, het trouwe Nederland. W. J. L. We zitten midden in de schoonmaak Welke tijd kan in ons lieve vaderland halen, wat belangrijkheid betreft, bij dien tijd Hot is een tijd vol verrassingen, soms minder prettige, als blijkt dat hier of daar de mot leelijk huisgehouden heeft in gordijn of kleedje, of hot behang danig verkleurd is, nu de schilderijen eens van haar plaats komen, maar ook van heel aangename verrassingen, van teruggevonden dingen, die men reeds leng verloren waande, van nog heel goed te pas komende voorwerpen, die te voren op den rommelzolder terechtgekomen waren. En dan die verrassing voor alle niet- mannelgke leden van het gezin, als een kamer geheel schoon is en frisebgewas- schen gordijnen de vensters sieren, een nieuw kleed of karpet op den vloer ligt, als onze stoel, die altijd nog wel zoo’n beetje meekon, nu, nieuw overtrekken, paradeert als een zeilree fregat voor zijn eerste reis. In dien tijd, dien tijd van zwoegen der vrouwen en mopperen der mannen, ko men er in menig huis heel wat zaken voor den dag, die «nu maar eindelijk eans weg moeten». Onder die voorwer pen noemen wij oude boeken, die eens sieraden van boekenkast of boekenrekje waren, maar langzamerhand zijn verhuisd naar donkere hoekjes, vergeten plekjes van een logeerknmerkast of de vliering. Elk jaar zijn ze met prijzenswaardigen ijver afgestoft, tegen elkaar geslagen om Eet stof er binnenuit te krijgen, nog eens teederlijk bewerkt met den stoffer en dan weer weggezet tot de volgende schoonmaak. Waarom Doen die boeken daar nog eenig nut Ja, heel vroeger misschien, of als het steeds vacantie was en steeds pijpestelen regende en wij op een onbewoond eiland woonden, ja, dan zou men zo in eere moeten houden, die kinderverhalen, oude romans, geschiedenisboeken en wat niet al Maar in den tegenwoorebgen tijd, waar in telkens nieuwe lectuur komt en tijd schriften en weekbladen elkaar verdrin gen, daar stichten zulke oude boeken, die telkenjare alleen met de schoonmaak in handen komen, geen nut meer. Ze kunnen gerust afgeschreven wor den op den inventaris, afgevoord van de sterkte. Het zal ruimte doen winnen en tijd sparen, als men ze weg doet. En dan, als men ze weg doet, dan kunnen ze nut stichten, véél nut zelfs Als gij, huismoeders, nu deze schoon maak eens al die oude, aftandsohe pa- portarbeiders Federatie en de besturen der Scheepvaartvereenigingen over be ëindiging van de transportarbeidersstaking, tot geen bevredigend resultaat geleid. Onze kaas in het buitenland. Een commissie, gevormd uit een com binatie van alle groote houders van kaas- voorraden in Nederland, heeft in de voornaamste landen een onderzoek inge steld naar de vraag in hoeverre, zoo noodig met behulp van credietverleening groote partijen van onze kaas aldaar te verkoopen zonden zijn. Tot dit doel brachten tweo commissies van drie per sonen een bezoek aan België, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Duitschland, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk en Hongarije. Uit de rapporten blijkt nu, dat ver koop tegen redelijke condities van aan zienlijke hoeveelheden Hollandsche kaas, ook met behulp van crediet, op het oogenblik niet mogelijk is in België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Op het oogenblik dat de Hollandsche exporteur, met behoorlijke prijzen aan de markt kon komen na verlaging van da uitvoerpremie vond hij mark ten die verzadigd, ten deele zelfs over verzadigd waren door aanvoeren van uit Amerika. Verkoop van aanzienlijke hoeveelheden kaas was niet mogelijk in Tsjecho-Slo- wakije, Oostenrijk en Hongarije de aan biedingen in uitzicht gesteld, met beta ling op lang crediet, konden hierin geen verbetering brengen. Alleen in Daitsoh- land wilde men de aanbieding in over weging nemen, maar slechts dan, wan neer daaraan verbonden werd de leve ring van groote partijen graan, enz. Door ons langdurig van de markt blijven, en door de exportheffiugen, die buitensporig hooge prijzen veroorzaakten, is een minder aangename stemming voor ons artikel ontstaan. Het transportbedrijf. De onderhandelingen tusschen corpo raties en Soheepvaartvereeniging moet weer op niets zijn uitgeloopen, daar door de laatste wordt vastgehouden aan den eisch, onmiddellijk het werk te hervat ten tegen f 6.50 per dag, het bedrag dat bepaald werd toen de staking uit brak en beneden het bedrag van f 7 bleef, dat toen door de patroons werd aangeboden. Bovendien blijft de Soheepvaartveree niging bij haar eisch, dat voor alles de internationale boycot opgeheven moet worden. Er heerscht volledige eenstemmigheid tusschen den Centralen Bond en de Fe deratie omdat men aan deze twee eischen niet wil voldoen. Dan eischt de Soheepvaartvereeniging het afsluiten van een contract, althans, dat het contract op langen termijn zal worden gesloten. De organisaties achten dit echter voor alsnog onaannemelijk. Zij stelden voor Hervatting van den arbeid tegen onmid dellijke betaling van f 7 per dag. In het tijdvak van 23 Maart tot 7 April heeft de Graanelevator Maatschap pij te Rotterdam gelost de stoomschepen «Moerdijk» met 4190 ton tarwe, de «Dubhé» met 4954 ton tarwe, de «Java» met 5217 ton mais, de «Thubau» met 5212 ton mais, de «Chili Marut met 5712 ton tarwe en mais, de «Beukels- dijk» met 8854 ton tarwe, de «Mer- wede» met 2537 ton tarwe en de «Bronswijk» met 3063 ton tarwe. Dinsdagmiddag is te Rotterdam be gonnen met het lossen der levensmiddelen voor Duitschland. De arbeid vangt aan op het zeilschip »Afgard«, geladen met graan. Er wordt een loon uitbetaald van f 8 per dag. Daarvan wordt f 6 50 onmiddellgk uitbetaaid, terwijl fl,50 bij de Soheepvaartvereeniging wordt vast- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. ISC 'f o 1

Friso nl | 1920 | | pagina 1