Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. r Voorjaars- Paard en markt teWORKUM op Maandag 17 Mei 1920. No. 19. 46ste Jaargang. ZATEBDAG 8 MEI 1920. Officieel Gedeelte. RA ADS VERSLAGEN. 2 d/2 ons Suiker, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - De Brandstoffen-Commissie te WORKUM, maakt bekend, dat de uitreiking- der nieuwe Tiran cis toffen- Kaarten zal plaats hebben op DINSDAG 11 Mei (tegen be taling van 10 cents) op de be kende plaats en Wijk-uren. I De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. 32 der Rijkssnikerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaatl is 136e tijdvak van 10 Mei toten met 18 Mei de BRUIN ge kleurde kaarten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de uitreiking der nieuwe BROODKAARTEN zal plaats hebben op Dinsdag den 11 Mei a.s. en de uitreiking der Aanvullingsbrood- kaarten op Woensdag den 12 Mei a.s., zulks op de bekende plaats en uren De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 6 Mei '20. De prijs der Advertentiën a is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. a I Grootere letters naar plaats- a ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, a 10 ets per regel. Bij abon- 2 I nement belangrijk lager. 2 [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O Zoo lang de voorraad strekt nog verkrijgbaar MEERTURF. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor kasopname aan de Gasfabriek waaruit bljjkt, dat gedurende den loopenden dienst is ont vangen f 26742 64, uitgegeven f 22152,281/2 zoodat in kas moest zijn f 4590 351/2, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. l. Een missive van het Ministerie van Financiën houdende toekenning van een subsidie van f3150 ingevolge de Land- arbeiderswet. m. Ean extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de verordening op het gewicht en de samenstelling van het brood, n. Het Provinciaal blad no. 22, waarin voorkomt het goedgekeurd Raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedden van Bur gemeester, Secretaris en Ontvanger. o. Een procesverbaal van da gehouden kasopname bij den Gemeente Ontvanger, waaruit blijkt dat is on vangen f 176 038.04, is uitgegeven f 172 599.24, zoodat in kas moest zjjn f3438.80, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. p. Een mededeellng van B. en W., dat in verband met het toegekend eervol ont slag aan den ambtenaar ter secretarie, J. Hilarides, als zoodanig is benoemd de amb tenaar ter secretarie van Dantumadeel, G. Knaap, welke stukken alle zonder hoof- delyke stemming voor kennisgeving wor den aangenomen. Punt 3. Verzoek van den Nat. Bond voor Piaatseljjke Keuze, om adhaesle te betuigen aan het adres van den Raad van Negen van dien Bond aan da Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingezonden adres met betrekking tot de invoering van Pi. Keuze, met desbetreffend adres van de Drankbestrjjdende Vereenigingen in deze Gemeente. Na voorlezing door den Secretaris van de ingekomen adressen, stelt de Voorzitter namens B. en W. voor, aan de verzoeken te voldoen. De hoer Brandsma vraagt hoofdelijke stemming, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 9 stemmen. De heeren Brandsma en Barna* houden zich buiten stemming. Punt 4. Aanbieding van besluiten van het Burgerlijk Armbestuur alhier, tot wij ziging der begrooting zijner administratie voor den dienst van 1919 en het doen van af- en overschrijvingen van- en op uit gaafposten dier begrooting. Na voorlezing door den Secretaris’van de voorgestelde wijzigingen, worden deze zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd. Punt 5. Aanbieding van het Gemeente verslag en het verslag betreffende de ver betering der Volkshuisvesting, beide over 1919. De Voorzitter stelt voor de beide ver slagen gedurende 14 dagen ter visie te leggen voor de leden ter secretarie, waar toe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 6. Adres van de Commissie voor den aanleg van den nieuwen weg van Heidenschap naar Gaastmeer, houdende verzoek tot den aanleg van dien weg te willen besluiten. Uit het door den Secretaris gelezen adres bljjkt, dat de Commissie van voorbereiding verzoekt, met de Gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en Wymbrit- seradeel tot aanleg van bedoelden weg te besluiten, onder overlegging van een kaart, een begrooting van kosten en een lijst met toegezegde bijdragen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, het adres aan te houden, en in handen te stellen van hun college ter fine van onderzoek en rapport. De heer de Boer wil opmerken, dat de een den weg een belang noemt voor Wor kum, de ander weer niet, en zou daarom eerst het gevoelen willen hooran van Plaatseljjk Belang of Middenstandsvereeni- ging, ofschoon hjj persoonlijk niet tegen den weg is. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dat idee zouden kunnen overwegen. De heer Hobma dacht, dat het beter was, eerst de weg naar Ferwoude te bevorde ren, want die kwestie wordt al heel oud. De heer Brandsma acht de weg naar Gaastmeer een groot belang voor Wor kum, waardoor enkelen misschien schade zullen Ijjden, maar hij zou de totstand koming, zooveel moge* jjk willen bevorderen. De heer Haytema is ook niet tegen den weg maar ziet daarin geen Gemeentebelang. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. Punt 7. Advies van de Gezondheids commissie te Bolsward, betreffende den woningbouw in deze Gemeente. Na voorlezing door den Secretaris van het ingekomen advies, stalt de Voorzitter gehoord. Dat 3/4 stelsel is misschien niet genoeg doordacht, maar het is eenmaal aangenomen, en in een belofte in geld aan de ambtenaren, vooral voor hei mindere personeel. De heer de Roest erkent dat het bewuste stelsel misschien niet genoeg is doordacht, maar het was gebaseerd op den toestand van toen. Echter is een eerste ambtenaar meer dan f 1000 vooruit gegaan, terwijl een kleine ambtenaar nog geen f100 wordt gegund. De heer Brandsma acht de destijds toe gekende salarissen billijk, doch waar de begrooting nu reeds sluitende moet wor den gemaakt met een Hoofdelijken Omslag van f 80.000, acht hij het niet onbillijk de voor gestelde verhoogingen uit te stellen tot de volgende begrooting. De voorzitter meent dat op het 3/4 stelsel nadrukkelijk is gewezen toen hei voorstel van Ged. Staten was ingekomen. De heer de Boer zegt, dat Burgemeester, Secretaris en Ont vanger verantwoordelijke personen zjjn, de ambtenaren niet. De nieuwe 3e ambte naar, is volgens den heer de Roest, opge roepen tegen f 800 en hij krijgt nu f 1100. De heer Veenstra meent, dat het idee van den heer Banning is, dat Burgemeester en Secretaris een te hoog salaris krijgen, maar dat is niet zijn opinie. De Voor zitter wil opmerken, dat de heeren goed in ’t oog moeten houden, dat B. en W. met deze wijziging komen van de begroo ting, volgens besluit van den Raad, dat in tal van Gemeenten het 3/4 stelsel is inge voerd, in enkele zelfs het 1/5 en dat zij het gevoelen deelt van de heeren de Vries en Veenstra, dat de Raad de belofte van in voering van het 3/4 stelsel heeft gedaan. Na nog verdere discussie, waarbij wijking met het reglement van orde, de zelfde leden bjj herhaling het woord voaren en waarbij de heer de Roest de secretarie- ambtenaren hot vervullen van bijbaantjes wil verbieden, wat de heer Veenstra met hem eens is, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Haytema, Hobma, Brand sma en de Boer en vervolgens de posten der gewijzigde begrooting zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Punt 12. Versterking van een tweetal uitgaafposten der Gemeentebegrooting, dienst 1919. De door den Secretaris voorgelezen wij zigingen, worden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Punt 13. Adres van W. Hoekstra, hou dende verzoek om eervol ontslag ais onder wijzeres aan de Vereenigde Burgerschool alhier. Blijkens het door den Secretaris gelezen adres, wordt eervol ontslag ge vraagd met ingang van 1 September, we gens eene ontvangen benoeming te Sneek. De Voorzitter deelt mede hedenmorgen van mej. Hoekstra bericht te hebben ontvangen, dat de nieuwe School te Sneek thans 1 Juli zal worden geopend, en zij dus gaarne eerder ontslag zou willen ontvangen Hjj stelt voor het gevraagde eervol ontslag met 1 September te verleenen, doch B. en W. te machtigen het zooveel eerder te doen ingaas, als noodig mocht blijken te zijn, alsmede tot het doen eener oproeping van sollicitanten. Op een desbetreffende vraag van den heer de Roest geeft de Voorzitter te kennen, dat de oproeping geldt zoowel voor een onderwijzer als een onderwijzeres. Het gevraagde eervol ontslag wordt zon der hoofdelijke stemming verleend. Punt 14. Behandeling van reclames in beroep tegen aanslagen In den Hoofdelijken Omslag, dienst 1919 en Punt 15. Behandeling van een reclame tegen een aanslag in het schoolgeldkohier. Zullen op voorstel van den Voorzitter in geheime vergadering worden behandeld. Voor daartoe wordt overgegaan, heeft de gewone rondvraag plaats, waarbij de heer Hobma de aandacht vestigt op het feit, dat voor vier particuliere woningen thans nog geen huurders zijn gevonden en dus de woningnood schijnbaar is geweken. De heer de Roest vestigt de op den devolaten toestand van het stek van da school aan den stationsweg, dat er nog heenligt als tijdens het verbljjf van de Fransche vluch telingen aldaar. De Voorzitter zegt, dat als vergoeding wel een redelijk bedrag is ontvangen, maar B. en W. willen eerst nog eens onderzoeken, of niet herplaatsen van het stek ook last zal veroorzaken, wijl zjj anders dat geld willen gebruiken voor verbetering van hot geheels terrein. Do openbare vergadering wordt hierna idoor den voorzitter gesloten. der vuurbaak, de afvoering van bedrage» voor herstelling van straten, bruggen en wallen, die in 1921 zullen worden uitge voerd. De uitgetrokken som van f53850, terzake van de gasfabriek is uit de begroo ting gelicht, f 750 voor de aanschaffing van nieuwe tonnen voor de faecaliën is Uitgesteld tot 1921, de post voor de ver- hooging van de jaarwedden der 5 politie agenten met f 750 verhoogd, zoodat de hoofdagent thans f 1550 geniet en de andere agenten f 1350de belooning voor de werkster van het politiebureau is met f 25 verhoogd in verband met de nieuw vastgestelde verordening op het beheer der gasfabriek, is de postrente van geldloeniegea met f2710,75 verhoogd; idem de postaflossing van geldleeningen met f5915 verhoogd; in verband met de toegekende verhooging van jaarwedde aan Gemeenteambtenaren is de uitgetrokken post der aan het Rjjks- pensioenfonds voor de Gemeenteambtena ren te betalen bijdrage met f609 verhoogd; voor kosten van rentezegels in verband met de uitvoering der invaliditeitswet is een som van f 600 geraamdde post «on voorziene uisgaven» is met f 1082,50 ver minderd en nader vastgesteld op f 2305.84. De heer Brandsma heeft mot verbazing gehoord, dat het 3/4 stelsel thans zal wor den doorgevoerd, wjjl bjj de begrooting de salarissen billijk zjjn verhoogd. Bij doorvoering van het 3/4 stelsel vreest hjj een seri« van adressen om salarisverhoo- ging, wjjl het verband dan weer zal zijn verbroken. Hjj wil het 3/4 stelsel buiten werking stellen en de salarrissen handha ven, zooals bjj de begrooting zjjn vastge steld De heer Banning meende, dat bjj de kleine verhoogingen. in do vergadering toegekend, de rondgang een einde had ge nomen en daarmee een eind was gekomen aan dat kankerende systeem. Thans gaan, blijkens de stukken, Ged, Staten in dezen weer voor, die de Raden het heft uit han den nemen en daarin als heerschers op treden. Het verband wordt weer verbroken en de salarissen weer verhoogd ingevolge verzoek van de Vereeniging van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. Hjj wenscht daartegen over deze houding aan te nemen Waar Ged. Staten de salarissen al weer opschroeven, daarin niet mede te gaan, maar tegen dien druk te protestee- ren, gelijk dat ook is geschied bjj de Rjjks- regeering. Hjj meent dat wel 9O°/o van de werkende klasse in salaris achteruit zal gaan, andere ambtenaren weer zullen vol gen, Ged. Staten dat blikbaar niet inzien, waarom hy tegen dat machtsmisbruik van Ged. St. meent te moeten protesteeren. De heer de Roest wil een middenweg bewan delen en het 3/4 stelsel handhaven ten op zichte van de salarissen, zooals die in het oorspronkelijk plan van Ged. Staten voor komen. De heer Tiesma wil opmerken, dat in beginsel de Raad het 3/4 stelsel heeft aanvaard, maar met de oorspronkelijk ge noemde cijfers en niet volgens de nu voor gestelde salarissen. Hij meent, dat het goed zou zijn, dat Ged. Staten dan het geld voor die verhoogde salarissen maar gaven en die vaststelden. Anderzins is hjj het eens met den heer Banning, dat de Raad in dezen vrjj uit kan gaan. De heer de Boer meent daarentegen, dat de bolastingbetalenden de gevolgen zullen dra gen en acht de salarissen in vergelijking met die van tal van ingezetenen, voldoende. De heer Veenstra heeft met verbazing het woord «verbazingvan den heer Brandsma gehoord, Neen, die regeling is destijds door den Raad aangenomen en daarem is de Raad zedeljjk verplicht het 3/4 stekel op het personeel der secretarie toe te pas sen. De heer Brandsma heeft nog een argument, dat n.l. het benoodigde geld wordt afgeschreven op de onderhoudswer ken der Gemeente, wat een zeer verkeerde bezuiniging is en waarom ieder zeer voor zichtig moet zjjn met het uitbrengen van z(jn stem in dezen. De heer Hobma wil het 3/4 stelsel ook laten varen. Er zjjn burgers, die veel meer werk moeten verrichten en lang niet aan die salarrissen toekomen, zoodat hjj die indirect niet meer wil belasten. De heer Banning zegt, dat hier wel aanmerkingen worden gemaakt, maar niet op de hoofdzaak wordt gewezen, dat wordt vergeten, maar hjj wil uitspreken, dat in dezen de schuld valt op Ged. Staten, en uitvoering van nuttige dingen tengevolge daarvan achter wege moet bljjven. De heer de Vries is het eens met den heer Veenstia. Ook hij heeft met verbazing den heer Brandsma 1 Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. namens B. en W. voor, dat advies voor kennisgeving aan te nemen, maar op den inhoud daarvan te letten bjj den bouw. De heer de Boer vraagt of het riool niet in de Brandeburevaart kan uitloopen, wat volgens den Voorzitter niet mag, omdat het een polder is. De heer da Roest meent, dat dan de Stationsweg zou moeten wor den verhoogd, terwjjl de Voorzitter op merkt, dat demping der sloot veel meer zou kosten, De heer Hobma geeft te ken nen, dat de Gezondheids-Com missie vaak gebreken zjjn gebleken, en daarom hier by voorbaat op wordt gewezen. Hier moet er bovenal voor worden gezorgd, dat geen spoelwater in den polder komt. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdeljjke stemming goedgekeurd. Punt 8. Resolutie van Ged, Staten, be treffende het Raadsbesluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Vereeniging «Volkshuisvesting.c De Secretaris doet voorlezing van deze resolutie, waarbjj herinnerd wordt aan het besluit van den Raad om 1800 M2 grond a 5 cent in erfpacht te geven, doch waarin geen clausule voorkomt omtrent vergoeding bjj opzegging van den erfpacht, waarom de goedkeuring van dat besluit door Ged. Staten wordt verdaagd. De Voorzitter stelt namens B. en W, voor het besluit aan te vullen met de bepaling, dat bjj opzegging van den erfpacht, vergoeding van de waarde der gebouwen kan worden ge- eischt, waartoe zonder hoofdeljjke stem ming wordt besloten. Punt 9. Voorstel van B, en W. met betrekking tot een circulaire var^ Ged. Staten, inzake eene subsidieverleening aan politiescholen en politie-cursussen. Na voorlezing dezer provinciale circu laire, waarbjj de Raad namens den Mi nister wordt uitgenoodigd die zaak te be vorderen, zegt de Voorzitter namens B. en W., dat zy het algemeen belang daarvan wel erkennen, maar dit voor Workum niet noodig achten, waarom zij voorstellen geen subsidie te verleenen, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. Punt 10. Aanbieding van een besluit van de Commissie der Gemeentelijke gas fabriek, tot wjjziging harer begrooting voor den dienst van 1919 en in verband daar mede wijziging der Gemeentebegrooting voor hetzelfde dienstjaar. Da Voorzitter zegt dat het oorspronke lijk geraamde cjjfer van ontvang en uit gaaf van f 40.000 nader moet worden vast gesteld op f52 623.51, en dat daarmede ook de cjjfers van de Gemeentebegrooting in overeenstemming moeten worden ge bracht. Zonder hoofdeljjke stemming wordt daartoe besloten. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot wjjziging der Gemeentebegrooting voor den dienst 1920. De Secretaris doet voorlezing van een bjjgevoegde memorie van toelichting waar in te kennen wordt gegeven, dat in ver band met de nieuwe verordening op het beheer der Gemeentelijke gasfabriek, kan worden volstaan enkel de rente en aflos sing van door de Gemeente ten behoeve ven het gasbedrijf aangegane geldleeningen in de begrooting aan te brengen. Op grond van genoemde verordening heeft de Com missie der gasfabriek voor het jaar 1920 een nieuwe begrooting opgemaakt, en is de oorspronkelijk geraamde som van f53850,' uit de Gemeentebegrooting gelicht. Mede wegens toegekende verhooging van jaar wedde aan Gemeenteambtenaren, kan de uitgetrokken postpensioensbjjdragen, met f 301,50 worden verhoogd. In verband met de uitgaven zjjn by be sluit van Ged. Staten, goedgekeurd by Koninkijjk besluit, de jaarwedden van bur gemeester, secretaris en ontvanger in over stemming gebracht met de bedragen, ver meld in het Provinciaal blad. In verband met het Raadsbesluit van 2 October 1919, waarbjj voor de ambte naren ter secretarie voor 1920 en volgende jaren het drievierde stelsel Is toegepast, zjjn, nu de jaarwedde van den secretaris is ver hoogd, de jaarwedde der ambtenaren daar mede in verhouding gebracht en wel: le ambtenaar bjj aanvang f 1950, na drie jaar dienst f2137,50 en nazesjaarf2325; 2e ambtenaar by aanvang f 1450, na drie jaar f 1600, na zes jaar 1750 3e ambtenaar bjj aanvang f 1100 na drie jaar f1200, na zes jaar f1300. Verder worden gereleveerd de verhoo gingen toegekend aan de werkster van het Gemeentehuis, Gemeentearchitect, timmer man en wegwerkers, klokluider, opsteker a Dit blad verschijnt des Za- 2 a terdags eh kost per kwartaal W AC r.-nfc’ franr-n npr VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM op Donderdag 29 April 1920,’s namiddags 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles vanUf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergadering, welke na lezing door den Sec retaris onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrjjven van J. Stam, houdende aanneming zjjner benoeming tot fitter der gasfabriek. b. Een dankbetuiging van C. Oudeboon voor de haar toegekende salaris-verhooging als helpster bjj het handwerk-onderwjjs c. Idem van Th. Postma als werkster op het Stadshuis. d. Een apostille van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening, e. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, daarbjj goedkeurende de heffing van piaatseljjke belastingen. f. Een dankbetuiging van A. Abmaen R. B. de Jong voor hunne herbenoeming tot stadstimmerman en wegwerker, g. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wjjziging der algemeene politie verordening. h. Idem, inzake wjjziging der Gemeente- begrooting over 1919. i. Een dankbetuiging van P. Ypma voor de hem toegekende salaris-verhooging als klokluider. j. Een missive van den Minister van Arbeid, houdende toekenning van een sub sidie van f32280 voor den bouw van mid- denstands-woningen. fc. Een procesverbaal van de gehouden i FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1