Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Adverteert in dit Blad ZATERDAG 15 MEI 1920. 46ste Jaargang. No. 20. Beppe brilloftstaspraek. Kort Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - - Drie dooden en 17 gekwetsten. Officieel Gedeelte. 2 y2 ons Suiker, krüa, d. Zwaag, schip Reit- nou ga Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 verblijf houdende. De tasch met de f3000 was inmid dels door E, G uit de Asschendelftstr. op de Gedempte Binnenrotte opgeraapt en ter beschikking van de directie van het Thaliatheater gesteld. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, J 10 ets per regel. Bij abon- JI nement belangrijk lager. J set te lijn vlucht diep, ernstig. Mej. Geertruida Kamstra, le Spoor straat, beenbreuk. v. d. Borg, Sledemennerstr. beenbreuk. Minder ernstig gewond: Jan Roose, Zuidhorn. Hendrik Onnes, Winsohoterdiep 65. Pieter Kort, Billitonstraat 21. Jan Rietema, Noordwolde. Jantje Olthof, Boterdiep. Sybrand de Jong, Bergstraat. Ulbe Bosman, Polderstraat. Johannes Hoexum, St. Jausstraat. Johannes Scholtens, Oost er weg. E. Timmer, Bedumerweg. August Weasels, Bedumerweg, terwijl nog meer personen in het ziekenhuis werden verbonden en verschillende per sonen licht gewond werden, wier namen onbekend zijn gebleven. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 7 5 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Om ongeveer tien uur heeft Zondag avond op de kermis te Groningen een zeer ernstig ongeval plaats gehad op de rodelbaan van den heer Hommerson, die De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende iveek verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 33 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaait is 136e tijdvak van 10 Mei toten met 18 Mei de BRUIN ge kleurde kaarten. 137e tijdvak van 19 tot en met 27 Mei deZWA~RTge kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 13 Mei '20. Frauduleus bankroet. De heer Adr. Verhoog, in effecten en assuranties te Leiden, die Zaterdag zijn betalingen had gestaakt, is den zelfden avond in voorloopig arrest genomen, ver dacht van verduistering. Hij zou effecten, hem ter verzilvering aangeboden, ten eigen bate hebben verkocht. Het geheele tekort moet 4 ton be dragen. Er zijn personen, die er voor f6000, f8000, f15000 en een enkele die er voor f 70,000 bij betrokkn zijn. De arbeidsprestatie in het havenbedrijf. In «Invoer en Uitvoert doet de heer W. de Fremery, hoofdinspecteur van den havenarbeid te Amsterdam, belang rijke medededeelingen omtrent de ar beidsprestatie in het havenbedrijf. Een onderzoek bij een aantal havenbedrijf- ondernemingen, die regelmatig jaarlijks gegevens omtrent de snelheid van lading en lossing hunner schepen verzamelden, wees uit, dat met uitzondering der Delf- «ijlsche haven, een sterke daling van de arbeidsprestatie der havenarbeiders, zoo wel te Amsterdam als te Rotterdam, in het afgeloopen jaar te constateeren valt. Een gunstige werking van den verkorten arbeidstijd is niet te bespeuren. Bij arbeid in tijdloon is de arbeids prestatie in den regel met minstens 14% gedaald. Nog bedenkelijker is de daling der werkkracht bij stukloon, die, behoudens een enkele uitzondering, op 30% te stellen is. De algemeene oorzaak, die voor deze vermindering der werkkracht bij de ha venarbeiders moet worden aangenomen, is de door moreele en phyeieke oorlogs- crisisinvloedon sterk verminderde werk lust. Als bijkomstige oorzaak geldt de veelvuldige tewerkstelling van ongeoe fenden, als gevolg van de gewijzigde methode van in dienstneming van het losse volk. Verbetering te brengen in de werk lust der havenarbeiders zal, zoo eindigt de heer de Fremery zijn artikel, niet ge- makkelijk gaan, gezien de overeenkom stige verschijnselen in ’t buitenland. Mislukte diefstal. De chef van het bioscooptheater »O- lympia» aan den Binnenweg te Rotter dam, de heer I. E., ging Zondagavond, vergezeld van zijn vrouw, van het bios cooptheater naar de St. Laurensstraat. Hij droeg een zwarte tasch waarin f 3000, welk geld hij aan de directie van het Thaliatheater moest afdragen. Nabij het Thaliatheater in de St. Laurensstraat gekomen, kwam plotseling een man te voorschijn, die hem een slag met een hard voorwerp in het gezicht gaf, hem de tasch ontrukte en er van door ging. Op het hulpgeroep van den heer E. werd de vluchteling dadelijk door voorbij gangers achtervolgd. De koopman 8. A. G. van den Sohiedamsohendijk, die hem op de Gedempte Binnenrotte zag aankomen, lichtte den vluchtenden dief een beentje, zoodat hij op de straat viel. Maar dadelijk was hij weer overeind, wierp de tasch weg en i voort, totdat hij op de Gedempte Boter- sloot door een paar politieagenten ge grepen werd, die hem naar het politie bureau in de Lange Torenstraat brach ten. Daar noemde bij zich L. M. varens in jier twa is it nou forlyn Do hawwe Sijo Murks en Styn Elkoarren kennen leard. Sünt ha dy twa oanbaldend wei Net »üt en oan« om oarde dei Mar stikum fêst «forkeard.c Nou soil ’t dan jilde for sa fier, Hja atean lominsten op pompier En binne Snein al roppen. De saken binne dus fen miet, By beppe ha se brilloft fierd Mar ’t hfis kaem net fen boppen. It wie der mear in hüslik feest, Der hearske in blide brilloftsgeest Fen stille wille en nocht. Gjin wyldsang kaem der ienris by, Yn beppe-hüs malfardery Der waerdt net iens om tocht. Mar oars, hwet hie’t aid minske hjar draei 1 Hwet hie so ’t skjin! it glimde er nei, ’t Wie oars hwet as gewoan. Twa kopkes stiene yn ’t bledtsje klear, Dy hiene elk in roaske om *t ear, Gjin finger koe ’r hast oan. En ho ’t se Sije lange strie Mei grien en blommen opaierd hie 1 Der koe men sa net bij. In fingerbreedte, mear ek net, Wier op it ein mar ünbiset En for de müle frij. En Sije kloppe it hert sa licht 1 Dat stie him utskreaun op 't gesicht, Doch wie ’r net los en dol; Hy tochte om de tiid dy ’t kaem, Of duedlik seinde feint fornaem It «troudman-wirdenc wol. En Styntsje wie sa’n krease breid, Wol keintsjes, mar de ienfaldiohheid Wie net üt ’t each forlern. En fierdere seach se sedich blier Oan Sije side,.,, frjemd as ’t wier Mar Styntsje m o a s t sa sjen. En dan gyng mar wer for in kear Op ’t lok en heil fen ’t jonge pear De >kop« de rygle roun. Sa echt wie noait de wille fan De jonge breid en brêggeman As op dy brilloftsjoun. Faek waerd der ek in wirdtsje sein, Seis beppe riisde op *t lést oerein, En *t selekip waerd hast kjel. It jonge pear biloek en swei Do ’t beppe sprjek, en hwet se sei, Kaem hjir sahwet op del Jongpear, jimm’ boerdtsje stiet De wyldsang is foarby, De klok slacht nou Pak oan I pak ta Mar alwer-oan op nij. En Sije mei gjin langstme ha Nei oars hwet as nei honk, Dlstributiemaatregelen. Wittebrood. De minister van Landbouw heeft met ingang van Maandag de maximumprijzen voor wittebrood in getrokken. Roggebrood. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat 24 Juni a.s. de verstrekking van regeeringswege van grondstoffen voor de grof roggebrood- bereiding zal ophouden en dat alle in de distributieregeling van brood, meel en rogge opgenomen bepalingen ten aanzien van roggebroodkaarten, aanvullingskaar ten voor roggebrood, rogge en roggemeel zijn vervallen. In verband met deze wgziging van de gezel, in het zeemanshuis aan de Calandstr. distributieregeling beeft de Minister aan de burgemeesters medegedeeld, dat we gens de opheffing der rogge- brooddistrjbutie op 24 Juni a.s. houders van roggebroodkaarten in de gelegenheid zijn te stellen deze kaarten te ruilen voor wittebrood- of bruinbrood kaarten en den burgemeesters verzocht hiermede bij de aanvrage om W. en B.-kaarten voor de 36ste periode, welke aanvrage vóór 15 Mei a.s. aan het Rijks- burea’u voor de Distributie van Graan en Meel in te zenden, rekening te houden. Gevonden voorwerpen. Een teekenpasser te bevragen aan ’t po litiebureau een geldstuk bij R. de Wit Zuideen bril met doos bjj R. G. Visser Zjjlspadgekleurde strik en blauwe zelf- strikker bjj ondergeteekende. Workum, 14 Mei 1920. De Hoofdagent v. Pol. J. v, D. SCHAAF. op de Groote Markt aldaar staat aan den Noordkant. Een der balken die de hooge stellage droegen waar zich het publiek op begeeft om van die hoogte naar beneden te gig den, heeft den zwaren last niet kunnen dragen maar is bezweken tengevolge waarvan een gedeelte van den vloer met meer dan 50 menschen die opeengepakt daarop stonden, plotseling naar beneden viel, allen meeslepende. De hoogte van waar zij op de straatsteenen vielen, mag misschien wel op 15 M. geschat worden. Het was een geweldige paniek, velen jammerden, vele anderen trachtten te helpen, politie was gauw aanwezig en zoo werd met behulp van velen uit de omstanders al spoedig een eerste hulp dienst georganiseerd. Men bracht de zwaargewonden naar het Café de Unie, naar het café Dik, in de huizen der firma Brugmans, Feldbrugge en anderen, terwijl al spoedig dr. Nathans geholpen door tal van andere artsen hun zorgen aan de gewonden wijdden. Er kwamen brancards van het politiebureau, zieken wagens en auto’s, van de ziekenhuizen en in betrekkelijk korten tijd had men de gekwetsten zoo goed mogelijk verzorgd. Twee personen, twee jongens waren zoo goed als onmiddelijk dood, een meisje is later in het ziekenhuis overleden, van de gekwetsten hebben velen ernstige frac turen of inwendige kneuzingen bekomen. De politie zette direct het terrein van de ramp af.. De balk, die doorgebroken was, werd meegenomen naar het politie bureau en het andere werd, nadat allen getransporteerd waren en de kleding stukken zoo goed mogelijk bij elkaar gezocht waren, onder politiebewaking gesteld. De hoofdcommissaris van politie zocht, zoodra hij van de ramp vernam, contact met den burgemeester, die in den Schouw burg was en gaf daarna last om de kermis te sluiten en alle etablissementen te ontruimen. Het publiek had trou wens de kermisstemming ook al verlo ren en alle luidruchtigheid laten varen. Ook in de oafé’s, waar muziek gemaakt werd, werden de muzikanten wegge zonden. De lijst van de slachtoffers van de ramp, voorzoover zij in de ziekenhuizen zijn gebracht er zijn heel wat licht gekwetsten naar hun huis gegaan is als volgt NAAMLIJST van personen en firma’s aangesloten aan het Rykstelefoonkan- toor te WORKUM. 1 Firma Jansen sn Lohman. 2 J. Feikema Dir. Ccöp. Zuivelfabriek. 3 B. N. Grol Dir. Stoomzuivelfabriek N.V. Tjebbes Co. 4 P. Gaastra Firma Simon Gaastra. 5 J. W. de Jong in verpakte geneesmid- dellen. 6 Stoomwasscherfi «Sirius*. 7 Th. Tjeerde firma Th. Tjeerde en firma Troste. 8 P. Gaastra. 9 H. J. IJntema wagenmaker en auto- verhuurinrichting. 10 J, E. Robjjns behanger}} en stof- f eerder jj. 11 C. A. Dykstra fruithandel. 12 R. Schootstra rijwielhandel. 13 W. H. van dor Werf. 14 R. Gielstra in koloniale waren en kaas handel. 15 H. A. Visser Grossier. 16 U. Zwolsman scheepsbouwmeester. 17 A. Oosterhoff Hotel »Ketelaar«. 18 P. Bonnema Hotel »de Wjjnbergc. 19 Dr. S. de Walle. 20 J. C. Repko banketbakker. 21 Station H. S. M. 22 H. Westendorp Stoombootdionst Lee- wardenSneekWorkum. 23 Hotze Zejjlstra fa. J. W. Mejjer. 24 25 Gasfabriek. 26 Gemeentehuis. 27 S. J. IJbema. 28 Gebr. Veenstra sigarenfabrikant, 29 D. Faber stoombootdienst Bolsward Workum. 30 R. P. Veltman in fourage-artikelen. 31 T. A. Deinum in fourage-artikelen. En nei dyn wirk, der moast op ta, Dyn plicht wirdt nou dyn pronk. Hwent yn dyn eigen hüe en thus Der moaet dyn einne sjen, Al fynet der wolkens soms en Oars spint it gjin goed jern. En Styntsje, moat mar i Op klaarlichten dag is uit een on gebruikte voorkamer van een boerenwo ning te Ouderkerk a d. IJsel een kistje gestolen met gouden voorwerpen, ter waarde van f 1000. Verdacht worden twee als heeren gekleeds vreemdelingen, die omstreeks den middag ter plaatse zjjn gezien. In de fundamenten van een huis op het Groote Plein te Yperen heeft men de Igken gevonden van 40 Engelsche sol daten. Het zjjn bljjkbaar soldaten, die door een golf gifgassen gedood zjjn. Ze lagen alle met het hoofd tusschen de han den, in een houding alsof ze sliepen, A.Ue Ijjken zjjn herkend. Zondag heeft uit een Ilvo-vliegtuig een Groninger, C. Hofman, een parachtit- terecht, waar hjj 'zich met moeite uit werkte. Hjj had f 250 met zjjn waagstuk verdiend. y Da aannemer B. uit Veiseroord, die Zondagavond met den timmerman R. per motorfiets door de Haarlemmermeer reed, botste in volle vaart tegen een op den weg loopende koe. Beide mannen werden van de fiets geslingerd; de een kwam aan de overzjjde van de sloot terecht. Belden kregen ernstige wonden. De Scheepvaartvereenigingen Noord on Zuid zullen onder bepaalde voorwaar den een loon van f7 por dag uitkeoren. Het verschil tusschen het togenwoordigo loon en *t hoogere loon wordt bjj wjjze van gratificatie na elke drie maanden dienst uitbotaald. Onder ’t boterham eten waren tweo zoontjes van Th. B. te Meppol aan ’t stoeien. Plotseling was de eene ’t plagen van den ander moe en greep hjj het broodmes, dat op tafol lag, waarmede hjj zjjn broertje een stuk van do oorschelp sneed. Gedood F. Wichers, 17 jaar, beeldhouwer, Bedumerweg. A. J. Korfage, 17 jaar, meubelmaker, Bedumerweg. In het Ziekenhuis is overleden Mej. Wilmink, Veemarktstraat. Gewond Mej. Rika Doesburg, dienstbode, vrij ernstige beenbreuk. - L Mej. Sobreedt, Redemukt, I.,.»- J3 gevaarlijk. Mej. Jannetje Dermer, Bloemstraat, vrij ernstig. Mej. Antje soargje, dat Hja ’t hüsregear sa brükt, Dat grif it lyntsje, boun oan ’t hart Dy rjucht nei hüe ta lükt, Gjin silveren keninginne-kop Meistou ilnnut fordwaen, Mar fleurje er eigen hüs mei op, Dat soil dy wille jaen. En Styntsje, hald de spullen knap Yn oarder en op pas, Dan bliuwt de boel it bést op stap En komt er hwet yn kas. Hwent jild bitrou jim beide net, Jimm taest derom net mis, Ik sjen net op hwet immen het Mar op hwet immen is. Né, gean op gnappe lea of jild Biljeaven noait to soil, Mar as men deugd en tigens fielt Knip dan mar op ’e neil. En komt it needlot al misskien Mei hirde felle slagen, Dan is det sa togearre-ien For jimmo wol to dragen. Mar *t houliksboatsje yn to gean, Dat seit hwet, Sjje en Styn I In hopen dy *t der büten stean Woll’ mar mei foarsje er yn. En sitt se op it lê-st der yn, Se woene it sa abslüt, Dan tink se, komt de hirdewyn »O, deale, wie ’k der fit 1< Ho komt sa gau, sa’n ommekear Och ’t pearke liet him liede Troch ’t blyn en sinlike bigear Dat soun forstén ofskiedde, Mar dat ’t sa mei jimme komt Dat hat gjin avontür, Hwent jimm’ ha alders-rieden nomd Foar ’t bluistrich Ijeafdefjür. Wie Styntsje in feint, dan wie ’t myn frjeon, Tinkt Sjje, is *t sa net Fiks, hjer I jimm’ miening is net gleaun, Mar echt en üt it hert. Btwarje nou dat nommel sin Mar op jim’ libbenswei, Blüw hwet jim’ nou for elkoar binn’ Trou ta jim’ léste dei«. En do sei beppe noch ta slot, Sa plechtich as ik wit net hwat »O 1 as jim skielik han yn hén Foar ’t alter lizze, bidt Jim’ beppe, dat de echte ban Jimme iwich noftlik site FRISO. 0 0!

Friso nl | 1920 | | pagina 1