Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Tuberculose en Woning, door J. A. PUTTO, Verkoop van Strandgoederen No. 21. 46ste Jaargang. ZATERDAG 22 MEI 1920. Officieel Gedeelte. BEKENDMAKING. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. 2 72 ons Suiker, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F Geneesheer b. d. Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mond- en klauwzeer. D« mam van deze ziekte, welke zeer terecht op *t oogenblik inboosaardig mond- en klauwzeerc kan veranderd wor den, is reeds voldoende om eiken veehou der de schrik op het Ijjf te jagen. Immers, niettegenstaande het vorige jaar de ziekte in meerdere of mindere mate heeft geheerscht en men gedurende den staltijd meende de ziekte onder de knie te hebben, is toch weer van Januari j.l. af het mond- en klauwzeer ernstiger gaan optreden en iedere week nam ze sedert in omvang toe. En nu terwjjl de weidegang juist be gonnen is, bljjkt het aantal veebeslagen waaronder de ziekte heerscht op onrust barende wjjze te zjjn toegenomen. Komt dat, omdat we nu van het eene uiterste in het andere zjjn vervallen n.l. van afmaken tot absolute nonchalance en het geheel achterwege laten van alle maat regelen die tevoren tegen verdere uitbrei ding van de ziekte werden genomen De mogelijkheid is tamelijk grootimmers nu zal onze geheele veestapel weer moeten doorzieken en telkens bljjkt weer, hoe later de ziekte in een veestapel uitbreekt, des te boosaardiger karakter ze aanneemt. Zou het virus dat de ziekte verwekt, door het doorzieken in virulentie toenemen, m.a.w. boosaardiger worden Waarschijn lijk wel. Tot voor korten tjjd werden door de we tenschappelijk ontwikkelde menschen niets anders dan hygiënische voorzorgsmaatrege len voorgeschreven, zoolang de ziekte nog niet haar intrede had gedaan op de hoeve. Iedere nauwgezette boer weerde alle kooplui uit zjjn stal, plaatste op bjjna alle deuren «verboden toegang,werkte voort durend met verdunde creolineoplossing, verkleedde en waschte zich nadat hij ter markt geweest was en toch brak de ziekte onder zijn vee uit. En wat dat zeggen wil, behoeft hier niet herhaald te worden, b.v. dat het melkvee gedurende geruimen tijd voor melkopbrengst zoo goed als niets waard is, dat het melken zelf zoowel voor den melker als voor do koe, door de verwonde spenen, de beroerdste uren van den dag zijn. En al moest dat alles ook voel inspan ning kosten en groote financieels verliezen meebrengen, als de veehouders maar geen sterfgevallen te betreuren hadden en als zoo’n doorgeziekte veestapel maar gedu rende enkele jaren immuun was voor de ziekte, dan zouden zjj zich hebben kunnen troosten met de gedachte voor geruimen tjjd van alles af te zjjn. Maar ook dat is allerminst het gevalt het is meermalen voorgekomen dat koeien die nog maar gedurende enkele maanden van mond- en klauwzeer waren genezen, opnieuw er door worden aangetast. Van allo kanten hoort men do treurmare dat kalveren plotseling dood neervallen, nadat ze gedronken hebben of terwijl zo aan den drinkbak staan. Prof. Wester schrijft in hot tijdschrift voor diergeneeskunde: «Ik stel mjj voor, dat dit plotseling dood neervallen van de kalveren in verband staat met de beweging die ze zich tevoren hebben moeten getroos ten, terwjjl ook de opwinding bjj het drin ken on de verhoogde bloedsdruk na hot drinken, in verband met druk op do vaten van maag en darmen mede oorzaak kun nen zijn, dat hot hart het plotseling te kwaad krflgt. Uit deze rodoneoring volgt dus, dat wei- De prijs der Advertentiën X is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, I 10 ets per regel. Bij abon- J nement belangrijk lager. I Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. nig beweging vóór het drinken een goede uitwerking moet hebben en men boven dien niet te groote massa tegelijk mag geven. Maar er kan meer gedaan worden en als de wetenschap thans werkelijk op den goeden weg is met het aanwenden van voorbehoedmiddelen, dan zijn de veehou ders wat betreft het verlies van hun kal veren gered. Do hoeren Van Leeuwen te Utrecht en van Muilwjjk te Leerdam hebben kalveren en biggen onvatbaar kunnen maken door zo in te spuiten met bloed van koeien, die sinds een week of drie van mond- en klauwzeer zijn genezen. Hoe sterk de werking van het, in dat bloed aanwezige serum is, wordt wel zeer duidelijk gede monstreerd door de mededeeling van den heer van Muilwijk, volgons welke van tien, nog gezonde kalveren, er acht werden in gespoten, terwijl wegens een tekort aan serum, de inspuiting der twee andere, die den meest gezonden en sterken indruk maakten, achterwege bleef. Van die koppel bleven de acht behan delde kalveren geheel gespaard voor de ziekte, terwjjl de twee niet behandelde dieren werden aangetast en stierven. Dit voorbeeld is wol sprekend. Door de welwillende medewerking van enkele veehouders werd ik in staat gesteld een vrjj groote hoeveelheid bloed te krijgen van koeien, die 3 weken van de ziekte genezen waren, waardoor een kleine twee honderd kalveren konden worden ingespoten. Het is nog te kort geleden om het ver kregen resultaat mede te doelen, maar het ligt voor do hand, dat in het bloed van de dieren, die aan mond- en klauwzeer geleden hebben eenigon tjjd na hun gene zing een stof aanwezig is, die bjj over brenging in het lichaam van andere dieren en wel bjj kalveren en biggen een voor behoedende werking heeft. In >de Veldbode» van 8 Mei 1920, werd over de wjjze van inspuiten en de berei ding van het in te spuiten gedefibrineerde bloed, een artikel geschreven, waarin tevens geklaagd wordt over enkele boeren uit Utrecht, die geen bloed wilden beschikbaar stellen om hun buurman te helpen, doch zulken worden gelukkig in Friesland niet gevonden, laten we hopen. Kort samen gevat komen wo tot de vol» gende resultaten. lo. Kalveren en biggen kunnen met vrjj groote zekerheid door een bepaalde hoe veelheid serum van genezen koeien wor den gered. 2o. Slechts dan moeten kalveren en biggen worden behandeld wanneer de ziekte op de boerderjj is uitgebroken. 3o. De kalveren niet te veel beweging geven en niet te veel drinken geven ineens. De veehouders die koeien hebben, welke ongeveer 3 weken van mond- en klauw zeer genezen zjjn, kunnen dus een goed werk doen door wat bloed beschikbaar te stellen, om kalveren en biggen van den dood te redden, terwjjl het voor de koeien absoluut zonder nadeel is, wanneer ze wat bloed missen. En dan kunnen we gerust met het artikel in «de Veldbode» zeggen«Hot serum is overal te verkrjjgen, de boeren hebben het zelf. Workum, 18 Mei 1920. M. J. J. HOUTHUIS, Veearts, WORKUM. Tot groote bljjdechap van zeer velen, maakte ds. A. A Donszelmann Zondagmorgen na de Godsdienstoefening aan zjjne gemeente bekend dat hjj voor het beroep naar de Herv. Gom. te Wons had bedankt. Geslaagd voor het examen bouw kundig opzichter, vanwege de maatschappjj tot bevordering der bouwkunst, onze vroe gere stadgenoot do hoor E. de Vries, thans bouwkundig ambtenaar bjj do landsgebou- won te Den Haag. Maandag waren op de paardenmarkt alhier aangevoerd 42 paarden en 2 veu lens, welk aantal ongeveer geljjk is aan dat van vorige jaren. Prjjzen vanaf f400 werden besteed. Da handel was evenwel niet vlot, omdat de kwaliteit der aange- voorde paarden niet geschikt was voor deze omgeving. De paarden moesten meer opbrengen dan hier voor hot doel kan worden besteed. 16 Mei 1920. Bjj hot op heden te Leeuwarden gehouden onderwjjzersexamen De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. 34 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaatt is 137e tijdvak van 19 tot en met 27 Mei de ZWART ge kleurde kaarten. 138e tijdvak van 28 Mei toten met 5 Juni de BRUIN ge kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 21 Mei '20. Het Gemeentebestuur van Workum brengt ter algemeene kennis, dat GEDEPUTEERDE STATEN dezer Provincie, bij besluit van 26 Februari 1920, no. 43, goedgekeurd door den Minister van Waterstaat bij be schikking van 30 April 1920, no. 305, Afdeeling Waterstaat A hebben bepaald, dat het eerste lid van Art. 28 van het Moter- en Rijwiel- reglement, waarin is omschre ven de verplichting tot het voeren van licht door rij- en voertuigen, van 16 Mei tot en met 15 Augustus in deze pro vincie niet van toepassing zal zijn ten aanzien van voer tuigen op vaste assen, in het landbouwbedrijf gebezigd. Het Gemeentebestuur voornoemd: J. QUARLES VAN UFFORD, Burgemeester. A. DE VRIES, Secretaris. Auto-ongeval. Omtrent het ernstige auto-ongeval nabij Belfeld, waarbij drie personen gedood werden, wordt nog aan de «Msb.» ge meld, dat van de vier overige inzittenden er twee met lichte verwondingen naar Roermond liepen de twee anderen keer den den volgenden morgen per trein terug. Een dezer, H. Neelen, werd na zijn terugkeer zoo ernstig ongesteld, dat hij naar de kliniek der eerw. paters Camillianen moest worden overgebracht. Men vreest voor hersenschudding. De chauffeur van de fabriek «Het Steel» ging uit eigen beweging en zon der toestemming der directie Maandag avond een auto-tooht maken, waartoe hij de zes anderen uitnoodigde. Het gezel schap was tot Tegelen geweest, waar werd afgesproken, eens te probeeren in hoeveel tgd de weg van daar tot Roer mond zon kunnen afgelegd worden. De auto vloog met groote snelheid over den weg en geraakte even voorbg Belfeld in «De tube: culose is te vermjjden, omdat zjj basmetteljjk ia”. Steeds luider worden de stemmen, die eiechen, dat de arbeiders in het bezit sullen worden gesteld van vriendelijke woningen, die gezellig kunnen worden ingerjeht en waardoor dua bereikt zal het zand, waar voor korten tijd de elec- trische kabel gelegd is. Teneinde er uit te geraken, stuurde de chauffeur de auto plotseling naar rechts, waardoor de machine met buitengewone kracht tegen een boom terecht kwam. De chauffeur raakte bekneld tussohen den boom en de autohij heeft nog een oogenblik geleefd de twee anderen waren op slag dood. De auto, welke totaal werd verbrijzeld, is met zoo’n kracht tegen den boom terecht gekomen, dat deze gedeeltelijk van de schors ontdaan werd. De chauffeur is gehuwd en vader van eenige kinderen de twee overige slacht offers zijn ongehuwd. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. het slachtoffer worden van de tubercu- loseziekte. Bedsteden, door den minister van arbeid genoemd een vijand in den strijd tegen de tuberculose 1 Menig lezer van Friso, die zelf nog met zijn kinderen slaapt in een bedstede met gordijnen of deuren, zal bedenken, hoe ouders en grootouders zeventig jaar en ouder werden, en toch ook steeds in de bedstede sliepen. Doch hij geeft niet aan het getal broers en zusters, familieleden, die in de jeugd zwak waren en ten gronde gingen aan tuberculose in die zelfde bedsteden. Slechts wanneer een der kinderen begint te sukkelen, herinnert hg zich die jong gestorvenen en berust er in, dat dit kind naar een vroeg overleden familielid «aardt”. Dezelfde personen, die lachen om de stadsmensohen, die het kunnen uithouden in de duffe steden, laten hnn gezin een goed deel van het leven door brengen in kasten, waarin het licht nooit doordringt en die slechts gelucht worden met de groote schoonmaak. Zij eischen licht en lucht gedurende hun dagwerk, zouden niet in een fabriek kunnen wer ken en toch sluiten zij zich zelf den ge- heelen nacht op in een lucht, zooals er in geen enkele fabriek wellicht heerscht. Is de lucht in een vochtig vertrek al muf, nog verergerd wordt dit, doordat de ramen veelal potdicht gehouden wor den, of niot geopend kunnen worden, doordat zij ingemetseld zijn. De bewo ners vinden het «rillerig” in huis en angstvallig wordt dus alle frissche lucht buiten gesloten. Van ouder op kind gaat ak het ware de gewoonte over, de ramen niet te openen. Waar deze schuivend gemaakt zijn bij den bouw, merkt men dikwijls op, dat de bewoners ze stevig vastgespijkerd hebben. «Hoe het toch komt, dat de kinderen zoo dikwijls ver kouden zijn is niet te begrijpen, tochten kan het toch niet, want alles is dicht,” hoort men vaak een bewoner klagen. Wordt een der huiegenooten ziek, klaagt deze over de bedompte lucht en dringen dokter en verpleegster er eveneens op aan, de ramen te openen, dan wordt toegegeven in de meeste gevallen, vooral als de zieke kostwinner is. Doch daarna, als de patient genezen of overleden is, en de dokter .en verpleegster dus niet meer komen, wordt de oude meening weer gehuldigd. Gelukkig niet altijd. Eén gezin is mij bekend, waar de eige naar beval het raam, dat schuivend was gemaakt, weer in den oorspronkelgken toestand te brengen, toen de patient overleden was. Het «voorkomen is beter dan genezen,” vond dus blijkbaar in hem geen aanhanger. Wordt vervolgd. De Burgemeester-Strand- vonder van Stavoren zal op WOENSDAG 26 Mei a.s., des namiddags 3 uur aan de Voor straat aldaar, publiek verkoo- pen, de navolgende Strandgoederen 4 boeisels, 1 batting lang 4 M., 17 scheepsluiken, 9 steunribben, 1 loopplank lang 6 M., 1 dwarsbalk, 1 houten vat. Stavoren, 21 Mei 1920. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, N. NAMMENSMA. worden, dat het gezinsleven van den werkman sterker wordt, dat hij niet meer zijn toevlucht zal nemen tot de herberg, om afleiding te zoeken, doch in eigen kring zijn avonden zal doorbrengen. Goede woonvertrekken, frissche slaap kamers zijn in deze woningen aanwezig alcoofbouw, hoewel de bouwkosten hier door een weinig minder worden, wordt verworpen, bedsteden zullen, gelijk de minister van arbeid 24 November 1919 aan de Gedeputeerde Staten van Gro ningen schreef als zijnde «ten zeerste in strijd met de volksgezondheid” niet meer worden geduld. Welke nadeelige in vloeden kan de woning op de gezondheid uitoefenen Ziet daar de eerste vraag, die ik met de lezers van Friso wil be handelen. Onder de ongezonde woning rangschikken wij in de eerste plaats de woning die vochtig is. Dit vochtig wor den kan op onderscheidene wijzen ge schieden. Een der redenen kan zijn, dat de fundamenten, de onder den grond liggende gedeelten van het gebouw niet voldoende tegen het grondwater beschermd zijn. De poreuze muur zuigt dan het water op, gelijk een spons. De buitenmuren kunnen door regen water vochtig worden. Koelen de muren dan bij het verdampen van dit water af, zoo wordt deze koude voortgeleid naar den binnenmuur en hiertegen zal zich water afzetten, waardoor de binnenmuur doordrenkt wordt. Defecte daken en goten kunnen als oorzaken optreden, doch niet minder dient rekening te worden gehouden met het vochtig maken van de kamers door het drogen van de wasch, het koken en wasschen. Dikwijls zal de bewoonster hiertoe genoodzaakt zijn, doordat zij slechts over een eenkamer woning beschikt, doch te over zijn de voorbeelden, waar keuken en zolder aanwezig zijn, doch niettemin alle huiselijkheden geschieden in de woonkamer. Dat een nieuw gebouwde woning vochtig is, kan geen verwondering wek ken. Immers, voor het bereiden van de specie is water noodigbij het ver- hardingsprooes komt water vrij, terwijl bovendien tijdens het bouwen geen be schutting tegen het hemelwater aanwezig is. Pettenhofer schat de hoeveelheid water, die uit het huis verdreven moet worden, voor eene woning van drie ver diepingen, waarvoor 157000 steenen ge bruikt zijn, op 83500 Liter I Bij nadenken zal een ieder onmiddel lijk voelen, hoe nadeelig het voor de gezondheid moet zijn, een vochtig huis te bewonen. Ouders en kinderen moeten dikwerf groote afstanden afleggen, alvorens van hun werk of school thuis te zijn. Over valt hun een regenbui, dan zijn vooral de minder gegoeden spoedig doornat en zij blijven met deze natte kleeren zitten. ’b Nachts worden de kleeren uitgehangen, doch in de vochtige woning zullen ze niet goed drogen; ze blijven klam. Zoo is het ook met het beddegoed. In sterker mate is dit het geval als de bewoner slaapt in een bedstede of bedstedekast tegen den muur. De vochtige muur geeft het water af aan het beddegoed. Wie wel eens in een dergelijk bed heeft ge slapen, weet hoe lang het duurt, vóór men warm geworden is. De kinderen, die bij elkaar slapen, kruipen dicht tegen elkander om toch een beetje warm te worden, ’s Morgens stapt men uit het klamme bed en trekt de niet gedroogde kleeren aan. Is het wonder, dat vooral de kinderen dikwijls hoesten en kuchen, en zwak uit zien? Waar de tuberculose eene ziekte is, ontstaande als twee factoren samenwer ken: besmetting met tuberkelbacoillen en verminderd weerstandsvermogen van het individu, verwondert het ons niet meer, dat deze kinderen soo dikwijls I FRISO.

Friso nl | 1920 | | pagina 1