Nieuws- en Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -• - -~u Districts- Arbeidsbeurs Tuberculose en Woning, door J. A. PUTTO, Geneesheer b. d. Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose TABAK-, SIGAREN- en SIGARETTEN-MAGAZIJN Bagijnestmt B 27. Speciaal Sumatra- en Vorstenlanden- Zandblad Sigaren. Buitenlandsche Sigaretten. B. R. DE JONG. ZATERDAG 29 MEI 1920. 46ste Jaargang. No. 22. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 2 V2 ons Suiker, I voor FRIESLAND.’ S 7 l ZATERDAG j.l. is geopend het Ruime keuze Beleefd aanbevelend, i De prijs der Advertentiën 2 is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. 2 Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 Aanvragen door Werkgevers Afdesling Vrouwen. 2 buffetjuffrouwen, Leeuwarden9 dienst boden, Leeuwarden, Lskkum, Sneek3 idem voor Holland1 hulp in de huishou ding, Leeuwarden; 4 huishoudsters, Bols- ward, Leeuwarden 1 juffrouw in de huis houding, Holland; 3 meid-huishoudsters, Franeker, Leeuwarden, Workum4 keu kenmeisjes, Leeuwarden 2 taille- en rok- kenwerksters, Sneek1 tweede meisje, Leeuwarden; 1 waschmeisje in ziekenin richting, Leeuwarden2 winkeljuffrouwen in tricotage en comestibleswinkel, Leeu warden. Afdeeling Mannen. 1 eerste aide i/d keuken, Leeuwarden 1 tweede banketbakker, Bolsward3 groot werkers, Leeuwarden1 kleermaker, Jours; 1 koper- en zinkwerker, Dokkum 1 lak ker, Leeuwarden; 3 marmerpoljjsters, Leeuwarden 2 marmerwerkers, Leeuwar den 3 metaaldraaiers, Leeuwarden 3 me- taalsljjpers, Leeuwardenmetselaars, Leeu warden, Sneek, Dragten, Amersfoort, De venter, Groningen3 meubelmakers, Drag ten 3 meubelstoffeerders, Dragten2 mon teurs v/h monteeren van auto’s en moto ren, Leeuwarden1 pakker voor glas en porselein, Leeuwarden; 3 plaatwerkers, Leeuwarden1 rijtuigmaker, Leeuwarden; 1 rijtuigschilder, Leeuwarden 3 scheeps timmerlieden, Leeuwardenschilders, Leeuwarden. Sneek; 5 smeden, Dronrjjp, Franeker, Jubbega, Marrum. Oank^rk2 steenhouwers, Leeuwarden 1 idem, letter- hakker, Leeuwarden4 stucadoors, Drag ten timmerlieden, Leeuwarden, Sneek, Amsterdam, Arnhem, Deventer, den Haag, Groningen2 wagenmakers, Dronrjjp, Marss im 1 zadelmaker- rjjtuigbekleeder, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor «De tuberculose is te vermijden, omdat zij besmettelijk is”. Dikwijls erkennen de bewoners gaarne, dat de wijze waarop zij leven, niet de goede is, doch zij missen ‘de energie, te breken met de sleur, doordat zij te moe zijn all zij thuis komen van hun werk, of doordat zij er nooit over nadachten, dat de wijze, waarop ouders en groot ouders leefden, niet de meest gewenschte is voor het behoud van de gezondheid. »Laat de zuster het maar doen zooals gij het beste 'denkt” hoort men dan soms door den bewoner zeggen en als dit meisje niet is eene strenge hygiëniste, die allee onmiddellijk wil veranderen, doch beschouwd wordt als een vriendin van het gezin, kan zij de bewoners op voeden tot een betere levenswijze. En de patient, die gaat hoesten door de rookgassen, waarin o.a. zwavelzuur en salpeterigzuur voorkomen, ia dankbaar voor de frissohe lucht, die door het open raam binnenkomt. Uit de bedstede ver huisd naar een ledikant bij het raam, geniet hij tevens van het zonlicht, dat de grootste vijand is van de tuberkel bacil. Bertillon is een der eersten geweest, die naging voor de stad Parijs, hoe het toch kwam, dat sterfgevallen aan tuber culose bij herhaling voorkwamen in de- zelfde huiien, welke bij het volk bekend waren onder den naam maisons mau- dites,” «gevloekte huizen”, zooals er gevloekte velden waren, waar het vee slachtoffer werd van de miltvnurziekte. JuiUerat, chef van den gezondheidsdienst, oulose welig tiert, vooral omdat de be lette de onderzoekingen voort en kwam tot het besluit, dat men hier te doen had met huizen, waar het zonlicht niet kon doordringen en waar als gevolg daarvan de ziekte der duisternis,” gelijk hij de tuberculose noemt, binnentreedt. Ook Dr. Baeff kwam voor een Turksch stadje tot het resultaat, dat er dergelijke ^kerkhoven voor levenden” bestaan. De ziekte dus aan een bepaald huis ge bonden, gelijk reeds beschreven wordt In het derde boek van Mozes, genaamd Leviticus. Bertillon stelde een onderzoek in naar het verband tussohen de bevolkingsdicht heid en de sterfte aan tuberculose en kwam daarbg tot het resultaat, datdese evenwijdig gaan. Kayserling geeft voor Berlijn op, dat 40, 6°/0 van alle tuber culoselijders sterven in éénkamerwoningen. Bonnard vermeldt in zijn «La Santé par le Grand air,” dat in de wijk der armen, Plaisance, de sterfte 104 I per 10.000 bewoners bedroeg tegen 10,8 in de Wijk der gegoeden, de Champs Eiysées. Bond voor staatepensioneering. In de te Leeuwarden gehouden jaar vergadering van den Bond voor Staats- pensioneering is verworpen een motie van de afdeeling Koog-Zaandijk, waarin, uit overweging dat de onderlinge verhouding in het hoofdbestuur veel te wonschen overlaat, de meening wordt uitgesproken, dat hierin alleen verbetering kan wor den gebracht, door algeheele aftreding van het hoofdbestuur en uitspraak door de algemeene vergadering door verkie zing van een geheel nieuw bestuur. Na de pauze kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur om art. 1 der statuten te lezen dat de Bond be oogt het tot stand komen eener wet, waarbij le aan alle Nederlanders op een niet te hoogen leeftijd recht wordt toe gekend op een gelijk staatspensioen 2e aan allen, die niet uit onwil zich aan de maatschappelijke plichten onttrekken en niet in staat zijn uit eigen middelen zich het noodzakelijke levensonderhoud te verschaffen, een uitkeering van staats wege wordt verstrekt voldoende voor dat onderhoud, een en ander zonder premie betaling, de kosten te vinden uit de op brengst van belasting naar draagkracht. Het werd toegelioht door het hoofd bestuurslid den heer De Ruiter, die in eenige conclusies de richting aangaf waarin de Bond, in verband met de in validiteitsverzekering dient te werken. Bij de discussie werd het eerst aan de orde gesteld de begrenzing der actie van den Bond in de toekomst. Bergum wilde alleen actie voeren voor wijziging der Invaliditeitswet in dier voege, dat de ouderdomsverzekering worde losgemaakt van de Invaliditeitsverzekering. Het werd, als derde van zes door Rotterdam op het voorstel-hoofd bestuur ingediende amendementen aangenomen met alge meene stemmen. Het vierde van ge noemde amendementen, strekkende om Te huis gekomen ontdekte hij, dat de Panama van.... papier gevlochten was. Er schijnt in Japan een industrie van goedkoope van papierreepen gevlochten hoeden te zijn. Een vriend, die eens een dergelijken hoed gekocht had die niet gewasschen kunnen worden en die na een zware stortbui tot een massa weeke pap was geworden althans to taal bedorven was waarschuwde hem. En wij waarschuwen onze lezers, die gaarne een «goedkoope* Panama zouden willen hebben. De proef is zeer ge makkelijk te nemen men knippe van de binnenzijde een uitstekend stukje «strooc af. In de hand wrijft men het tot vezels fijn, die ieder als papiervezels herkent of soms rolt het uit tot een snipper papier! ’n Beislustige. Da wereld lachte hem toe, hij wilde reizen, de groote, wijde wereld in, de nog pas 17-jarige F. C. L., jongste be diende van een handelskantoor te Den Haag- Maar zijn verlangens bleven vro me wenschen, tot op ’n goeden dag het is pas enkele dagen geleden z’n patroon uitkomst bracht. Deze droeg hem namelijk op, een postwissel te gaan innen ten bedrage van f50 aan welke opdracht hij gaarne voldeed. Hij inde het bedrag en... in het be wustzijn van thans een flinken rijkdom te bezitten, stapte bij naar het station, kocht een kaartje naar Amsterdam en... trok naar Mokum. Van daar trok hij naar Leiden en vervolgens naar Delft, om verder in het Zuiden achtereenvol gens ook Breda, Middelburg, Viissingen en Roosendaal te bezoeken. In al deze plaatsen bracht hij een halven dag ge zellig door. Zijn reis had intusschen een einde ge nomen, wjjl bij door de Roosendaalsche politie werd herkend als ’n jongmensch, wiens aanhouding in het «Alg. Politiebl.c was verzocht. De wereldreiziger in spe werd inge rekend en nu bleek, dat het kapitaaltje tot ’n minimum was geslonken hij had nog... 1 cent op zak. volking van het dorp wellicht dicht bij de zee woont, maar angstvallig de gezonde zeelucht houdt buiten gesloten uit haar woonvertrekken en de zelden geluchte bedsteden. Hoe meer vrij de arbeiders hebben, des te meer voelen zij het gemis aan gezelligheid in eigen kring, en de toe te juichen korteren arbeidsduur wordt tot een nadeel voor hun en hunne kin deren, doordat het alcoholgebruik toe neemt. Dat het alcoholgebruik van de ouders van grooten invloed is op het ontstaan van tuberculose, bewgzen de onderzoekingen o.a. van Bunge. Hij toonde aan, dat, indien de vader gewoon was misbruik van sterken drank te maken, van elke 1000 kinderen 217 I aan tu beroulose ziek werden. Vooral in Frank rijk, waar alcoholisme en tuberculose zoo hevig woeden, heeft men zich met den invloed van het alcoholisme op de tuber culose bezig gehouden. Rénon heeft kunnen vaststellen, dat in streken, waar het alcoholverbruik het grootst is, ook de tuberculose de talrijkste offers eischt. (Basenan). Het Internationale Tuber- culoseoongres te Parijs in 1905 nam dan ook de volgende conclusie aan Met het oog op den nauwen samenhang tus- schen alcoholisme en tuberculose is het van beteekenis, dat men gelijktijdig tegen tuberculose en alcoholisme den strijd aanbindt”. De levensduur van den alco holdrinker is korter, zooals ook de statistiken der levensverzekeringen leeren. In 10 willekeurig gekozen alcoholisten families zag Demme van de 57 kinderen reeds 25 in de eerste week sterven. De overblijvenden worden later voor een deel nog een prooi van de tuberculose en andere ziekten. Kenmerkend is de de uitspraak van Landouzy, dat de alco hol het bed spreidt voor de tuberculose. Slot volgt. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. 3ö der RijkssuUerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaatl is 138e tijdvak van 28 Mei toten met 5 Juni de BRUIN ge kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 28 Mei ’20. Van Gorkom wees er voor den Haag op, dat in de wijken I en II, waar het aantal bewoners per 100 vertrekken 127 bedroeg, de sterfte per 10 000 25 was, tegen 121/, in wgk V, waar per 100 vertrekken 64 menschen woonden. Veelvuldig z&l de oorzaak van het wonen in een éénkamerwoning gelegen zijn in hot feit, dat de bewoners te arm zgn om eene grootere woning te betrek ken, doch ook worden deze woningen in de practijk kunstmatig gevormd. Juist in arbeidersgezinnen komt het dikwijls voor, dat het gehoele gezin eet, drinkt en slaapt in het woonvertrek, terwijl men slechts op feestdagen komt in de z g. mooie kamer. Deze kamer is de trots van de huisvrouw en het is een verblijdend teeken, dat zij belang stelt in do inrichting van het huis, doch sou zij nog niet trotscher moeten zijn op haar kinderen die er gezond en opge wekt uitzien, doordat zij de mooie kamer” voor slaapkamer hebban gekre gen. Zou de huismoeder werkelijk ge- looven, dat er eenige gezelligheid schuilt in een kamer die het stempel draagt van niet bewoond te worden Als eenmaal een geval van tuberculose in het gezin optreedt, wordt, dikwijls schoorvoetend overgegaan om de mooie kamer in te richten tot slaapvertrek van lijder of lijderes. Waarom toch past men deze goede maatregel pas toe als het er om gaat een patient te genezen. Den zieke gunt men de frisBoao lucht, waarom onthoudt men den gezonde dit genot. Voorkomen van ziekte is beter dan genezen De woningwet, die in art I, 2de lid bepaalt«De gemeenteraad stelt voor schriften vast nopens behoorlijke bewo ning,” heeft eenige verbetering gebracht, ook in Friesland, waar zeer veel plaggen hutten, éénkamerwoningen van de slecht ste soort, zgn vervangen door betere woningen, de bouwverordeningen o.a. van Workum, Wonseradeel, Bolsward, Hin- deloopen, Noordwolde, Stavoren, Gaas- terland, bevatten bepalingen omtrent de bezetting van slaapplaatsen, doch in de practijk is van deze bepalingen, vooral in de laatste jaren, weinig terecht ge komen. Dat dit ook vóór de oorlogsjaren reeds in hooge mate het geval was, toont ons het rapport van Wibaut op het 1 Ode Internationale Woningcongres «Overbe volking van woningen” voldoende. De «mooie kamer” is veelvuldig de oorzaak, dat de echtgenoot, die het thuis ongezellig vindt in de rommelige woon kamer, zgn toevlucht neemt tot de her berg. Niet steeds wordt deze bezocht uit behoefte aan sterken drank. Bij schippers merkt men dikwijls op, dat zij hun roefje ontvluchten en in herberg of schippersbeurs een kop chocolade ge bruiken viaachers onder wie de tuber- Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. de taak van den Bond uit te breiden tot de blijvend invalieden en te bevor deren dat dezen gelijk gesteld werden met de ouden van dagen, werd met 62 tegen 53 stemmen aangenomen. Daarbg werd bepaald dat de Bond zgn taak moet begrenzen tot de verzorging van oude en blijvend invalieden. Het voorstel van het hoofdbestuur was hiermee vervallen. Bij de bespreking van de te voeren actie werd op voorstel van Aartswoud besloten een volkspetitionnement te hou den tegen de Invaliditeitswet. Het hoofdbestuur zelf verklaarde zich demissionnair. Alle leden hadden bedankt. De meerderheid verklaarde tevens geen herbenoeming te willen als de leden, de heeren Meier en Postma, weer zitting zouden nemen. In de bestaande periodieke vacatures werden gekozen de heeren Goud, Hes- aelink en Spaargaren. Papier uit bamboe. In de «Times* wijst iemand er op, dat in 1883 de Britsch-Indisohe regeering bamboe naar Engeland zond waaruit uitstekend papier werd vervaardigd. Toen waren de productiekosten echter nog te hoog. Nu de papierschaarsohte zorg begint te baren verdient het denkbeeld zeker opnieuw overweging. Vooral ook voor Nederland, dat in zgn koloniën over een onuitputtelgken voorraad bamboe beschikt, lijkt ons, zegt het «Hbld.c de uitvinding van groot belang. In elke desa op Java groeit de bamboe, zgn vooral langs de rivieroevers deze gewassen, de «bamboe stoelen te vinden. In het oerwoud, tegen de bergen, in de ravijnen, groeit de bamboe in dichte bossohen. Als de oude bamboe gekapt is, schie ten in zeer korten tijd de loten op, die in een jaar de volle lengte bereiken. De grondstof is er en zal er langer zgn dan de papierschaarschte zal duren. De groote kosten kunnen af schrikken als het gaat om duur papier of heelemaal geen. De Engelschen geven reeds het voorbeeld. Twee Engelsche firma’s zgn bezig te Burma de machines te plaatsen voor de papierfabrioatie uit bamboe benoodigd. Een ander schrijver geeft den raad, in minder ver afgelegen streken bamboe te gaan aanplanten, bijv, in Trinidad, vanwaar het transport naar Engeland niet zoo moeilgk en kostbaar is als van Britsch-Indië uit. ’t Autogevaar. Op den Sloterstraatweg bij Amster dam botsten een automobiel en een mo- torrijwiel tegen elkaar aan. De motor rijder O werd met gebroken boenen opgenomen. Ook bij Oisterwijk kwamen een motor rijwiel en een auto met elkaar in botsing. De gebr. B. uit Tilburg, die op den motor zaten werden er afgeslingerd en ernstig gewond opgenomen. Te Overveen is een 56-jarige juffrouw uit Haarlem door het verkeerd uitwijken bij het fietsen door een auto overreden en gedood. Te Eist bij Arnhem is een auto van de familie O., uit Almelo, van den hoogen dijkweg gereden en in een sloot terecht gekomen. De chauffeur werd bewuste loos en in levensgevaarlijken toestand uit het water gehaaldde overige in zittenden kwamen er vrij goed af. Ken echte Panama. Een onzer medewerkers aldus het «H.bladc kocht in een van de grootste en bekendste hoedenwinkels van Amster dam voor ongeveer f 20 een «Panama* De hoed werd hem zonder eenige bij zondere mededeeling verkocht en onze medewerker verwachtte dus, zooal niet een hoed uit Panama, dan toch een hoed van fijn gevlochten stroo te ontvangen. FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1