Nieuws- en Advertentieblad I i B. R. DE JONG. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Tuberculoss en Woning, door J. A. PUTTO, Geneesheer b. d. Nederlandsche Centrale De fijnste 8-cents SIGAAR. H.H. ROOKERS! Vorstenlanden- of Sumatra-Sigar en Distributie Cokes ZATERDAG 5 JUNI 1920. 46ste Jaargang. t Officieel Gedeelte. t 2 No. r23. A. ZEIJLSTRA Hz. 2 4/2 ons Suiker, Bagijnestraat B 27 2 H.L. Gascokes a f 2.10 p. H.L. of 2 H.L. Bries a f 1.65 p. H.L. aan huis bezorgd. -- - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -- 7 uur, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor «Er zal een tijd komen, dat de over tuiging algemeen is hoe, meer dan ge neeskunst, hygiëne de sterftelijn omlaag drukt en het sterftecijfer doet dalen. ’s Gravenhage, Mei ’20. Ged. var- Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Alleen verkrijgbaar in Sigarenmagazijn VERSLAG van de spoedaisc bende Ver gadering van dan Raad dar Gemeente WORKUM op Maandag 31 Mei 1920, ’s namiddags ter goedkeuring in ta zenden. Da heer Hobma vraagt, of nog niet kan worden voldaan aan zjjn bezwaar tegen den afvoer van het menagewater bjj die woningen, wat z.i. te zjjnertyd een onhoudbaren toe stand kan geven. De Voorzitter meent, dat de Bouwvereoniging zeker mat dien wenk rekening zal willen houden, ofschoon de Architect beweert, dat het peil talaag is, wat, volgens den heer Hobma, geen bezwaar zal behoeven op te leveren. Da heer de Roest merkt op, dat wanneer de sloot achter den Stationsweg ook in ver band staat met den polder, deze ook nood wendig moet worden gereinigd, maar rio- leering daar ter plaatse, ook zijne bezwaren zal hebben. De Voorzitter zal da bezwa ren aan de Bouw-Commissie overbrengen, waarna het voorstel van B. en W, zonder hoofdelgke stemming wordt aangenomen. Punt 5. Bespreking Middanstands-wo- ningbouw. De Voorzitter zegt, dat inzake dien wo ningbouw, een ernstige kink in den kabel is gekomen, en de situatie zeer onverwacht, in ongunstigen zin is veranderd. Hjj geeft een uitvoerig relaas van het verloop der kwestie, waaruit bljjkt dat B. en W. de zaak mat bekwamen spoed hebben behan deld, maar Ged. Staten niet zoo’n spoed hebben betracht, totdat ten slotte j.l. Vrij dag B. en W. telegrafisch tot een confe rentie met Ged. Staten worden opgeroepsn. Op die conferentie hebben Ged. Staten, onder een uitvoerige uiteenzetting hunner motieven, hunne goedkeuring aan het Raadsbesluit onthouden, waarbjj tenslotte bleek, dat Ged. Staten zich niet met de door den Minister gevoerde woningpolitiek konden vereenigen. De Minister wil een bijdrage, evenredig aan da kosten, Ged. Staten echter met. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat de Minister eenmaal da regelirg aldus heeft bepaald, maar nu komen zjj voor het feit, dat Ged. Staten den eisch stellen tot aanmerkelijke vereen voudiging van het plan, wat niettemin in andere Gemeenten, b.v. te Koudum, niet het geval is. Een en ander zal natuurlijk oponthoud bjj de uitvoering veroorzaken, waarom B. en W. naar een weg tot over eenstemming hebban gezocht en daarom voorstellenniet 9 maar 5 mlddenstands- woningen te bouwen, de bouwkosten trach ten te drukken met f1000 per woningen do huur te laten, zooals deze is voorgesteld. In dien zin gewijzigd, hopen zjj, dat Ged. Staten hunne goedkeuring niet zullen ont houden. De heer Banning ontvangt een toestemmend antwoord op zijn vraag, of de woning voor het Hoofd der School in het bouwplan blijft opgenomen. Da heer de Roest spreekt zijn verwondering uit over de zuinigheid van Ged. Staten, waarbjj het gaat om het l/4, dat de Gemeente er bjj moet doen. Spreker verwondert zich over de aanmerkingen, gemaakt ten opzichte van het huis van het Hoofd, welke woning de Gemeente misschien maar 7 a 8000 gulden zal kosten en vraagt of de Bouw- vereeniging da vrjjkomende grond ook nog kan gebruiken, waaromtrent de Voorzitter zegt, dat da Commissie daarop voorloopig niet wenscht in te gaan. Da heer Hobma mngen toe, geljjk hjj reeds vroeger heeft gezegd. Hij heeft echter bezwaar tegen het te gebruiken dakhout van 18 c.M., waarvoor hjj nooit minder dan 23 c.M. gebruikt. De dikte van vloeren en zolders moet noodig van 25 op 28 c.M. worden gebracht. Kunnen de woningen, oorspron kelijk bestemd voor het aangekochte ter rein, ook niet op Gemeenteterrein worden gebouwd Tegen dit laatste heeft de Voorzitter bezwaar, wijl het terrein een maal is aangekocht, en misschien wil »Si- rius< er nog een deel van gebruiken, De heer de Boer: Zjjn voor alle 8 wo ningen huurders? De Voorzitter: Ja, voor alle zjjn ge gadigden. De heer de Boer: Wat moeten die lui verdienen De Voorzitter: Dienaangaande is geen welstandsgrens bepaald. De heer de BoerDus de Raad heeft te beslissen, wie er in zullen wonen De Voorzitter: Misschien dat de Minis ter nog eenige medezeggingschap zal laten gelden. De heer de BoerEr zullen nog wel meer woningen los komen, De heer de Roest: Laatst wenschten Ged. Staten geen ambtenaarswoningen te laten bouwen, en nu stellen zjj het voor. De VoorzitterIk heb daarop Staten gewezen en gezegd, dat bij De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. 36 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Witte- bwodkaati is 139e tijdvak van 6 Juni tot en met 14 Juni de groen ge kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 4 Juni ’20. en de tuborkelbaccillen komen op deze wij zo in het stof, dat op de vloer ligt, ak de vrouw des huizes deze niet gere geld eon goeden beurt geeftkleine kinderen, die over den grond kruipen en geregeld met de vingertjes in den mond zitten, worden op deze manier besmet. Door Preisich en Schütz is aan getoond, dat onder de vuile vingernagel» van do kinderen in een groot aantal ge vallen tubferkelbaecilien aanwezig zijn. De benaming, die het volk aan deze zwarte nagels geeftrouwnagels, kan dun tot een zeer juiste worden, doordat de kleine kinderen er door aan tubercu lose ten gronde kunnen gaan. De Duitschers spreken dan ook dik wijls van de tuberculose ais: «Sohmutz tuberculose» xvervuilings tuberculose^. Onderzoekingen van Calinette, Monti, Hamburger, Scheltema, hebben aange toond, dat bij de geboorte practisch geen tuberculose voorkomt. Krijgt het kind dus deze ziekte, dan komt dit, doordat het in het zelfstandige leven herhaalde lijk met tuberkelbaocillen is besmet ge worden en zijn weerstandsvermogen t« gering was, om de vijand, de 'nwitte pesU genaamd, te weerstaan. Het kind kan zioh zelf niet verdedi gen. Het is ons aller plicht het kind te behoeden voor besmetting. De tuber- culeuzelijder moet dus zeer voorzichtig met hetgeen opgehoest wordt omgaan. Laat bij zich onthouden van herhaalde liefkoozwgen der kinderen, er vooral voor zorgen ze niet aan te hoesten. Dikwijls zal armoede noodzaken tot het bewonen van eene kleine vochtige woning. Tóch kan veel gedaan worden, waardoor de gezondheid wordt verhoogd. Door de aanvulling met art. 32a van de woningwet Indien ons gebleken is, dat in eene gemeente onvoldoende wordt voorzien in de volkshuisvesting kunnen wij met re denen omkleed besluit verklaren, dat de gemeenteraad verplicht is, toepassing te geven aan art. 30, 31 of 32 dezer wet« is eene aanwijzing gegeven op welke wijze aan den heerschenden woningnood een einde kan worden gemaakt. Indien wij de menachen betere woningen ver schaffen, zullen wij een psychologische basis voor een zindelijkheidsidee scheppen en de energie van de bevolking zal worden verhoogd. Laat ik U een oordeel uit de prac- tijk aan halen uit «Friesland en de Wo ningwet® van Faber, n.l, het oordeel van den Burgemeester van Wonsoradeel «Voor de invoering van de woningwet hebben wij den toestand hier gekend, dat heele families van ouder op kind zioh des winters geregeld lieten bedoelen door de armbesturen en bij meergegouden om ondersteuning aanklopten. Families van dat soort hokten bijeen in minder waardige woningen, vaak echte krotten. - -. - Voor elke woning die gebouwd zou wor- in he‘ artikel «Verpleegsters op de school» den, moest een krot verdwgnen. Het zoogenaamd opschuivings-systeem bleek hier prachtig te werken. Van zeer groot belang was dat de pauperkolonies ge dwongen waren zich te verspreiden. Zij kregen daardoor buren die netter waren, niet alleen op woning en huisraad, maar ook op kleedmg en zorg voor de jeugd Dit had een opmerkingnwasrdigen, gun stigen invloed op de bewoning, het on derhoud van de huismeubels en vooral ook op de kleeding der jeugd. Van aankloppen bij de armbesturen was geen sprake meer de kinderen kregen eene betere opvoeding, zagen betere voor beelden en zullen daarvan in de toe komst de weldadige gevolgen ondervinden Laten bij de toepassing van dit op schuivings-systeem de gezinnen, waarin tuberculoselijders voorkomen, niet ver geten worden. Geef ze de voorkeur, in het belang van den lijder en van de kinderen. De Igder zal spoediger ge- Wenscht U prima, droge Zoo ja koopt dan in het TABAK-, SIGAREN- en SIGARETTEN MAGAZIJN en U zult tevreden zijn. Beleef! aanbevelend, Voorzitter de heer Jhr. Quarks van üf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Voorzitter zegt deze de vergadering als spoedeischend te hebban belegd naar aanleiding van punt 5 der agendaBespreking Middenstands- woningbouw. Hij stelt echter als eerste punt aan ds orde een voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening, tot dekking van crisisuitgaven. Dit punt nader toelichtende, herinnert hjj aan den post van f 4000 op de begrooting over 1919 tot dekkine van crisisuitgaven, later verhoogd met f 5000 voor het Staun-Comité, aan het aangaan eener tydelijke geldleening, waar door het tekort op de gewone uitgaven tot f3400 werd teruggebracht. Die f3400 echter vardwynt. maar dan wordt da crisis- laening f 600 grooter en stjjgt tot f 10200. B. en W. vragen nu machtiging tot het aangaan dier leening, om het bedrag in de eerstvolgende 3 jaran af te lossen, waartoe zonder hoofdalyke stemming wordt besloten. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot ver sterking van een drietal uitgaafposten der begrooting, dienst 1919. Bijkans het door dan Secretaris gelezen voorstel zal op den uitgaafpostschryf- en kantoorbehoeften, briefporten, vrachtloo- nen enz. worden overgeschreven een be drag van f44.15, op de post: kosten van de kiazerslysten en van het uitoefenen enz. van de kies verrichtingen fl.en op de postteruggaaf van Hoofdelyken Omslag f4.15, totaal f49.30. Zonder hoofdalyka stemming wordt daartoe besloten. Punt 3. Voorstal van B. en W. tot wy- ziging dar Gcmaaatabegrootiag voor den dienst van 1919. Da Voorzitter zegt dat op verschillende posten meer of minder belangrijke bedra gen zyn overgebleven, welke worden voor gelezen, waarna o.a. de postnadeelig slot in da kosten van uitvoering der Distribu tievest wordt uitgetrokken op f9650,76 en de postonvoorziene uitgaven wordt ver minderd met f338.17, en deze na de wij ziging f 673,20 bedraagt. In totaal bedraagt de vermindering f 2282,50 en wyst de ba lans in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f244111,77, welk cijfer zonder hoof- delijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 4. Wijzigicg van het Raadsbesluit tot toekenning van een voorschot aan de Vereeniging «Volkshuisvesting^ in verband met eon resolutie van Ged. Staten. De Sacretaris doet voorlezing van deze resolutie, waarin wordt gememoreerd dat ter goedkeuring is ingezonden het Raads besluit, waarby aan de Woningbouwver- eeniging «Volkshuisvesting» uit de Ge meentekas worden verleend, voorschotten van ten hoogste f 2000 en f 60,010, en een bydrage volgons de overgelegde exploitatie rekening van ten hoogste f1900 ten be hoeve van aankoop van grond en het bouwen van 10 arbeiderswoningendat daaromtrent is ingewonnen het advies van den Inspec teur van ds Volksgezondheid, waaromtrent is besloten Voormeld Raadsbesluit aan B en W. terug te zenden, onder opmerkingjuicht het kleiner getal middenstands-wo- a. dat, waar blykens de praemisse van het Raadsbesluit, het niet in de bedoeling heeft gelegen, art. 6, sub 3 dar Gezondheidswet toe te passen, overeenkomstig sub 1 van dat wetsartikel alsnog in het besluit het advies der Gezondheids-Commissie moet worden aangehaaldb. dat het van het perceel, sectie A, no. 2450, aangekochte gedeelte bouwterrein duur schynt, nog af gezien van mogeljjke kosten van ophooging en verdere onkosten gewoonlfjk op den aankoop vallende, in verband waarmede verzocht wordt te overwegen, of het grond- voorschot ad f 2000, niet zal moeten wor den verhoogddat overigens tegen het Raadsbesluit geen bezwaar bestaat, zoodat op goedkeuring daarvan kan worden ge rekend c. dat volgens voormeld advies van den Inspecteur, de huur der woningen voor het eerste jaar dienen te worden be paald op minstens f 4,30 per week of f 223 60 per jaar, de totale ontvangsten op f2236 on het tekort op f1744 per jaar, zulks in verband met het gemiddelde in komen dar te verwachten huurders, dat op f 26 per week wordt geschat. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, na gepleegd overleg met het Bestuur van Volkshuisvesting, het grondvoorschot met f700 te verhoogen en het bouw voor schot met dat bedrag te verminderen, al dus aan het verlangen van Ged. Staten tegemoet te komen en dit besluit opnieuw nezen in «ene meer gezonde woning, de kinderen zullen in een ander vertrek kunnen slapen en zoo minder bloot staan aan besmetting. Lezers van Friso, beschermt uw go- zin door uwe woning zoo gezond al» mogelijk is te maken breekt de bed steden uit en laat uwe kinderen in ledi kanten slapenzorgt er voor, zooveel mogelijk de lucht in de woningen te ververseben door de ramen te openen sluit niet het zonlicht buiten, door wasch- goed kris-kras door de kamer te hangen, want hangt ge het goed voor de ramen, dan sluit ge een der vensters uit, en het onderzoek van Marié Davy te Parijs toonde aan, dat dé tuberculose sterfte stijgt met de afname en daalt met de toename van het aantal vensterszorgt voor goed schoongemaakte ruiten schoone vloeren indien het niet strikt noodzakelijk is, wascht en kookt dan niet in de woon kamer laat de «mooie kamer« verval len, indien de ruimte in uw huis beperkt is, en richt een goede kamer in voor slaapvertrek van de kinderen, die er U later dankbaar voor zullen zijn. Maakt het Uw gezin zoo gezellig mogelijk, op dat de herberg niet bevolkt wordt en de alcohol niet een ramp van het gezin wordt. Wanneer een tuberculoselijder in een gezin voorkomt, mijdt dit huishouden dan niet angstvallig ah de lijder de voor zorgen goed in acht neemt, want een tuberculoselijder die deze voorzorgen toe past, is niet besmettetijk Bezorgt hen niet meer leed, door hen te vreezen, want bedenkt, dat gij zelf of personen die gij lief hebt, aan deze ziekte waaraan jaarlijks in Nederland twaalf duizend menschen sterven, eveneens ten offer kunnen vallen. Doet het leed, wat j gij dan zoudt ondervinden, door gemeden te worden, niet san anderen aan Wan neer er nieuwe woningen tvorden gebouwd, geeft deze gezinnen dan de voorkeur. Denkt steeds aan hetgeen door Dr. Droogleover Fortuyn geschreven werd De Brandstoffen-commis- sie te Workum maakt bekend, dat op bon Z van de Brand- stoffenkaart in de maand Juni door groep A. (Huisbrand) ver krijgbaar wordt gesteld: Zitting wordt gehouden op elke Maandag, 'Woens dag en Vrijdag van 9 tot 1 uur in het kantoor der Brandstoffen-commissie onder het Gemeentehuis. Bon Z is alleen voor de maand Juni geldig en is daarna van onwaarde. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. Slot. «De tuberculose is te vermijden, omdat zjj besmetteljjk is”. De keukenkamer ie dikwijls ongeor dend en vuil. Komt in een dergelijk huishouden een tuberculosegeval voor, dan zullen de overige leden van het gezin aan groot gevaar bloot staan. Een vuil gezin is niet spoedig te veranderen in een net en rein. De opgevende pa tient past dikwijls kleine kinderen open er wordt niet aan gedacht, dat deze kinderen door hun gering weerstandsver mogen bloot staan aan besmetting door de tuberkelbaocillen. Zijn de overige leden van het gezin veelvuldig buitens huis, dan raken de kinderen zeer gehecht aan den persoon die hen oppast, zg komen in nauwere aanraking met de tuberculosepatiënten en gaan dikwijls als gevolg daarvan aan deze ziekte ten gron de. Heeft men te doen met een patient, die aan netheid gewend is, dan zal hij of zij zorgen, dat het uitgehoeste in een overdekt glas wordt gedeponeerd; dat zakdoeken niet bij het overige waschgoed worden gevoegd, doch eerst onschadelijk gemaakt, geigk hun dit door den dokter of verpleegeter-huisbezoekster wordt ge leerd. Door het bedekken van het glas voor komt men dat b.v. vliegen de baccillen in de speekselbolletjes aan de pooten meevoeren. Bij de onderzoekingen van Jacob en Klopstock ingesteld in 19 boe renwoningen, vonden sg, dat in 6 gevallen tuberkelbaocillen bij de vliegen werden Mngetroffen. Ettelgke vliegen sterven iifl 11 Fokker I FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1