Nieuws- en Advertentieblad f I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Aanbesteding Havenwerk. De fijnste 8-cents SIGAAR. ZATERDAG 12 JUNI 1920. No. 24. 46ste Jaargang. t Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. t 2 7 2 ons Suiker, A. ZEIJLSTRA Hz. PINKPILLEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Burgemeester en Wethou ders van Hindeloopen zullen aanbesteden het jaarlijksch on- houd van zeesluis, haven en zeewetingswerken aldaar over het jaar 1920. Bestekken zijn tegen beta ling van 50 cent per stuk ter gemeente-secretarie verkrijg baar. De gezegelde inschrijvings- biljetten moeten voor of op Woensdag den 23 Juni 1920 voor 's morgens 11 uur franco ter gemeente-secretarie zijn ingeleverd. Aanwijzing van het werk op Zaterdag den 19 Juni 1980 ’s namiddags 5 uur. HINDELOOPEN, don 10 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders vvornoemd VAN NAUTA, Burgemeester, BUITEVELD, Secretaris. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, Z elke regel meer 7 cents. Z Grootere letters naar plaats- Z ruimte. Buiten Friesland, uit- Z gezonderd Familieberichten, Z i 10 ets per regel. Bij abon- Z nement belangrijk lager. Z Ouderdomsrente. Men verzoekt ons van bevoegde zijde het volgende bericht op te nemen. Het geval kan zich voordoen, dat er in de financieele omstandigheden van iemand, die op 3 December 1919 den leeftijd van 65 jaar had bereikt of over schreden en een aanvraag om rente als bedoeld in artikel 28 der Ouderdomswet 1919 indiende, waarop door het Bestuur een betooging, waarbij, naar ’t »H.bi.« meldt, nog al tegen de werkwillige trambestuurders werd opgetreden. Een hunner werd ernstig mishandeld. Een medicus spreekt er zijn veront waardiging over uit dat de gemeente lijke schoolvoeding door de stakers was stop gezet. Te Den Haag werd door *n 20,000 betoogers nabjj het Binnenhof gedemon* De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 37 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der IVitte- bioodkaatt is 139e tijdvak van 6 Juni tot en met 14 Juni de groen ge kleurde kaarten. 140e tijdvak van 15 tot en met 23 Juni de rood gekleurde kaarten. De Burgem. voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 11 Juni '20. f Alleen verkrijgbaar in Sigarenmagazijn han oan ’e stjirt, meiióge «Heit. ite Se sieten allegjer al klaar, jiffrou en de hern al yn 'e klean, kreaskes om 'e tafel gear, en in boardtsje mei iten foar elkmes. De bern elk in bak mei jam. «Heit, tink om ’e pillen, foar ’t jy bigjinne.* «O ja.« Mei in tear yn ’e foar- holle, naem hy syn trije apelbloeisel- kleurige pillen At it wyt-houtne kokerke en spielde se mei in goatsje malke troch. «Se seoene moarn ris poalshichte nimme frou.« »Hwa?« «De man fen ’e pillen, hy wol in attest hawwe, oft se goed wirk makken. Moarn krekt yn ’t hfishimmel- jen Yn ’e stêd binn’ se der wol ris hwet let mei.« «Nou, ik soil him wol yn myn keamerke to reden stean Wim net mei dyn fingerseinen oan in oarmansiten.e steun goede volkswoningen aldaar kunnen gesticht worden voor plm. f 5500 per woning. Zij heeft kunnen lezen van de meening van den heer Van der Kaa, directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht te Amsterdam, over de soliditeit der volkswoningen nog onlangs door particuliere bouwondernemers aldaar ge sticht tegen aanmerkelijk lagere prijzen dan die van vereenigingen en van de gemeente. Zij weet dus thans, welken weg zij op moet, om het moment van «feitelijke onmacht* te ontkomen. De omstandigheden dwingen den particulieren bouwer op het oogenblik en in de naaste toekomst om de opgaande lijn der woningperfectioneering voorloo- pig op stabiel niveau te houden. Niet alleen de bouwer ligt door die omstandigheden voor anker, maar ook met den vereenigings- en gemeentebonw zal dit binnenkort het geval zijn. Das blijven bouwen, doch met belangrijke bezuinigingen, totdat de bouwkosten weer goedkooper worden. Big ven bouwen. Natuurlijkwant de woningnood stijgt in plaats van te ver minderen. En als men ons nu tegen werpt, dat een aanmerkelijke toeneming van bouw door particuliere ondernemers de prijzen van hun goedkoop type on willekeurig toch ook weer naar boven zal drijven in verband met de beperkte arbeidskrachten en beschikbare materiaal- voorraden, dan wagen wij hiertegenover te stellen; lo. den algemeenen stelregel dat on derlinge particuliere concurrentie een prgsverminderend effect heeft 2o. dat de Regeering dan maar niet moet aarzelen ook eens hardhandig op te treden tegen de op oorlogswinst zoo sterk beluste bouwvakarbeiders en de grenzen voor vaklui van buiten maar zoo ruim mogelijk moet openstellen; 3e. dat het particulier initiatief, als het weer vrij baan heeft, wel de mid delen zal vinden, om spoediger dan menig theoreticus thans denkt, den materialen- nood te verminderen. Men moet dus door big ven bouwen, maar voorloopig met de goedkoope typen, en volgens de beproefde, goedkoope ma nier der particuliere bouwondernemers. De overheid trekke zich van vereenigings- en gemeentebouw dus geleidelijk terug, wat natuurlijk niet behoeft te beteekenen, dat die op stel en sprong van de baan moet gaan. De 24 uurs-staking van Dinsdag. 't Is een mislukking geworden, de 24 uurs-staking in de groote steden, dat is wel vrijwel ’t overheerschend gevoelen van de groote bladen. Verschillende in dustrieën lagen stil, doch de vatale doe len van het maatschappelijk bedrijfsleven konden doorgaan. Verschillende bladen (o.a. 't H.bl.) moesten met minder pa gina’s verschijnen dan anders wel. Drie vierden der Amsterdamsche typografen bad gestaakt. Te Rotterdam reed maar 30 pot. van het aantal tramwagens, in Den Haag werd van stakingen niet veel bespeurd. Te Amsterdam werd in het stadion een meeting gehouden, bezocht door 10 12,000 personen. Medegedeeld werd, dat bij de bouwvakken, in de metaal-, de kleeding- en in de diamantindustrie vrijwel over de geheele linie werd ge staakt. Na afloop werd een betooging In iere simmermoarn. Master Bos seach it Franske skriuwwirk fen syn klasse nei. Hy siet foar ’t iepen du ster, nofelik by in tafeltsje mei in read kleedtsje der oer, en de grize, brfine, giele, griene en blauwe en dan noch mei krantepompier omsleine skriften fen syn learlingen leine foar him. Stadioh glied syn lange, blau potlead punte fin ger by de rigels léna. It fl sake mei reade inket, dat er lêstendeis makke hie fen klaproazen op yettich hie Wimke leech rinne litten. «Guillaume, pourquoi «Au! dér, moai sa, dyn eigen skild smoaroh Aarde Hei,ei,eit! wol heit Bertus for- biede dat er ophald frege 't skrie- merige stemke fen syn aldst dochterke j Dit blad verschijnt des Za- j terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. j Advertentiën Vrijdagmorgens j vóór 11 uur. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. der Rijkeverzekeringsbank een afwijzende beslissing werd genomen, omdat hij zelf of zijn echtgenoot in de vermogensbe lasting over het dienstjaar 1918/1919 of (en) in de Rijksinkomstonbelasting over het dienstjaar 1918/1919 of het dienst jaar 1919/1920 was aangeslagen naar een inkomen van f1200.of meer, of van iemand, die op grond van den be lastingaanslag geen aanvraag om rente deed, wijziging is gekomen, waardoor zijn vermogen of inkomen daalde in die mate, dat hij niet langer in de vermo gensbelasting of (en) in de Rijksinkomsten- belasting wordt aangeslagen naar een inkomen van f1200.of meer. Ingevolge artikel 33 der Ouderdoms wet 1919 heeft een dergelijk persoon alsnog recht op de rente ex artikel 28, wanneer bij aantoont, dat hij zelf of zijn echtgenoot niet langer in de vermogens belasting of in de Rijksinkomstenbelastjng naar een inkomen van f 1200.of meer is aangeslagen. Het is dan in zijn belang, dat hij zoo spoedig mogelijk, d.w.z. op den dag, waarop zijn vermogenstoestand of zijn inkomsten verandering ondergingen of zoo spoedig mogelijk daarna een aanvraag om ouderdomsrente indient, of, mocht hij reeds eerder een aanvraag om rente hebben ingediend, waarop door het Be stuur der Rijksverzekeringsbank afwijzend werd beschikt, een tweede aanvraag om rente indient. Met die indiening moet bij niet wachten, totdat de aanslagbil jetten zijn uitgereikt of op het eventueel door hem ingadiende bezwaarschrift of verzoek om ontheffing is beslist, omda» in dit geval de rente ingaat op den dag van de indiening der op de veranderde omstandigheden gegronde aanvraag (arti kel 33, 2e lid der Ouderdomswet 1919 Hij kan dan later, d.w.z. zoodra hij een beslissing op zijn eventueel ver zoek om ontheffing ontvangt of wel een aanslagbiljet ontvangt beneden de in de wet genoemde grens of wel in het geheel niet meer aangeslagen wordt de stuk ken of bewijzen, waaruit van een en ander big kt, aan de Rijks verzekerings bank toezenden. Voor verdere inlichtingen kunnen be langhebbenden zich wenden tot de tus- sohenpersonen of tot het kantoor van den Raad van Arbeid. Het dure papier. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam een vergadering gehouden van uitgevers van locale bladen in Zuid Holland. Aanleiding tot deze bijeenkomst was het steeds duurder worden van het papier Na breedvoerige besprekingen kwam de vergadering tot het besluit om una niem tot verhooging van den abonne- ments- en advertentieprijs over te gaan, en wel tijdelijk met plm. 25 pet. (plm. omdat bijv een verhooging van 17 x/9cente- regelprijs met 25 pot. tot een admini stratief onmogelijk cijfer zou leiden.) De uitgevers der tegenwoordige bladen verbonden zich hiertoe, terwijl de niet- vertegenwoordigde zullen worden uitga- noodigd dit vóórbeeld te volgen. In beginsel werd besloten tot perma nente samenwerking. Woningbouw met overheidssteun. Dezer dagen deelden wij mede, aldus het N, v. h. N„ dat minister Aalberse aan de gemeentebesturen heeft verzocht ten opzichte van den woningbouw met gehouden. Ook de syndicalisten hielden overheidssteun de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Naar aanleiding daarvan schrijft »Ons Etgendomo.a.: «Er dient naar vereenvoudiging te worden gestreefd*. Goed, maar deRe geering weet thans positief hoe dit kan gebeuren zij heeft thans grondig kennis kunnen nemen van de plannen van Rotterdamsche bouwondernemers, waar door met niet te bez warenden overhelds- «Oph&lde, jimme der, of jirnme gean wer op bed, hwet dogge jim der ek sa bitiid al ou.« Master gyng oer- ein en kletste it doarke tichtParee qu’il a été Klap, klap, klets, klets... bleate bernefoetsjen op ’e stiennen flier fen !e gong, in tromjen op 'e brievebos oan ’e doar, der gyng de doar al iepen, en lytse Wimke dounse yn syn hansop op ’e fochtige strjitte om. Mon frére ou a-t-il perdu Master stiek de holle, reamskütel troch 't fluster: «Wim, yn ’e hds hjer, handioh sea livres In bakkersweln klapte ticht. Matter ’t Wie Sneontojoun, tejin achten. Master Bos waerd stiver kjel, liet syn krante üt 'e hannen op ’e tafel falie, en mei eagen as tafelboerdon atoarre hy syn oare helte oan, as oft er in faes fen ’t kammenet foar syn foetten oan grfizeleminten foei. «Hwet skeelt er oan? siz «Lêz ris, Meisje, né, to lêz nou ris, binn’ se nou né, mar binn’ se nou stapelgek? en dat binne wy, sjuch, dy rare koppen dy ’t der boppa stean, wryohtich, dat binne wy, dat is Bertus, da’s Ryk, en der ha jy us WimkeIs ’t dy healwize kearel yn ’e kop slein om us sa for gek yn ’e krante to setten «Een opvoeder gered 111* sa stie ’t der mei hele greate letters. «Jasses, master, man, hwet stean wy der raer yn golde Meisje. «Us Rykje, sa 'n kreas famke, mei't is krekt as hja de pokken hatUs Bertus sa ’n rare, grouwe noas en lytse Wimke sokke greate swarte kouwe-eagen en dan dat hele forhael der sa Ander ho ha jy ’t yn ’e kop krigen fis sa yn ’e krante sette to litten «Och minske, kin ik it helpe Ik ha dy fint dat petret fen fis op 't lést mar jown omdat ik net mei skik fen him oukomme koe, on ik ha allinne mar op in briefke set, dat ik folie bet ter wie yn ’e léste tiid, nei dy pillen 1 Né mar hjir soil ik de pelysje efteroan sjassje, dit roait nearne net neiEn dan lies er wer ris oer«en ik zegen de uitvinding van deze pillen*..«flaan nei de h. forr.pillen !«z»ik heb met mijn borst gezweefd boven het graf* «ho scoe ’k ek sfinder boarst zweve kinne, ezels I Troch alles hinne brutale liiohhalzen Master Bos stoarret ried tonein ta ’t Snater fit. 't Leste folget sloeoh eyn eagen omheech fit ’e skrif ten. Flak foar him oer, oan ’e oare kant fen ’e strjitto stie Post, de drogist. Master knikte him «goemoarnc ta. «Lit dy jonge mar rinne op syn bleate poatsjes, master, dat is in Kneip- kuur, goed foar ’m« Post kaem ef kes oerwippen «ho hawwe de Pink- pilien jo foldien O, tige bést, ik bin. der ïeau ’k silver fen opknapt,* knikte master. «Hwet hie ’k jo sein?* segen- kraeide de drogist, «dat is nou silver in wfinder dy dingen, jy woeno der earst net rjucht op bite, nou wit jy ’t dan, mei folhaldo hjer, net by ien doaske sitte litte «Jawol, goed, mar,* Master skoude tomme en foarste finger oer elkoar. «Tsjonge noch ta, alheel opknapt I seldsum doebs «Ja, ei ja, ’k ha opheden neat gjin lést fen myn boarst, ik yt ek mar flink ja ik bin mar bést «Ja wel wisse, alheel soun mei de pillen, hear ik wol, moarn komt ta- fallich de reieger, ’k soil him efkes nei jo ta stjfire.* «De reieger stjfire? hwerom dat?* «Nou kom, dat kostet neat, soks likes fen jou hearre dy Jjue fensels graech, en dan in forklearinkje for de rikkommedaesje sjuch, soil ’k him mar stjfire ja mar oars, ’k soil him mar efkes stjfire.* -Nou, ei, hwet soil datoch ja derom net as jy dat sa graech wolle «Goed, oupraetDe drogist sette wer op syn winkel ta. It blau potlead fen master gyng hast troch ’t pompier hinne, sa nidich skraste er twa tsjokke streken finder Guilaume mei ien 1 mar. Der kaem wer nij geraes fit ’e wen- keamer wei. Wimko kaem op in draf- ke op heit ta, jangeljend op ’e mistte fen syn flugge stapkes «...heit, ik krg net iens in stikje loarte I* r- «Hwet krigest net? Hwet is my dat for ’n tael Swartdrop, hjêr, swart drop seist tonei hjér. Ryk, to, net alles allinne halde, him ek hwet jaen Do waerd it stil efter him, en master joech him wer op nij to set mei it Franske skriuwwirk. De sinne makke troch it iepen finster, Ijochte plakken op it flierkleed mei reade en swarte streken, pylke mei goudne glimkes op de kope ren rantsjes finder om 'e tafelspoaten, waermo kfiskes syn lofterfoet en bigyng swietwei omheech to krfipeu by de brfine pakestoel op, dy ’t bisiden stie mei in skjin boardtsje en ’n pear skjinne me- sjetten op ’t k'êssen. ’t Wier Woansdei. Flak foar him oer, boppe ’i penantkastke, tikke red- dich it Switserske hangklokje mei de wyt-bienen sifers en de lange méstapel- wichtsjes. Flak nést him syn tabakspot, in hounekop mei in grien tyroler hoedteje op, dy ’t yen altyd sa bisich oanseaoh, oeral hwer ’t men siet of stie yn ’t for- trek: fen alles spriek fit dy eagen, dan wied er nidich, dan wied er bedrukt, en soms ek lake er. De reekdamp fit syn wyt-stiennen pipe, kronkele wirjewarjend omheech, sloeoh langsum del, en Ifikte dan yn ien wide griis-blauwe sluijer ta *t finster fit. Nést it boekerak hong it boerd oan ’e want mei de brfine letters: «Lyk as it klokje thfis tjkket, tikket it nearne.* Sa wie ’t hjir goed to sitten tocht master, hy hearde gjin bern, en hie gjin lést fen ’t boarst. Noch twa skriften it skeat al aer- dich op. Op it ein yn ’e strjitte da- vere in frachtkarre, de rfiten trillen, foar him oer klapperen de jalouzieën omheech, twa smidejonges draefden foarby, boun- zen op in izeren kelderlfik, yn ’e fisrto balte in ierdapelsfitler nést syn karre. Lytse Wimke stie kookstrooks foar him mei de kat foar 't iiif dy ’t er langfit, ien han om ’e kop en de oare Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Fokker I 4

Friso nl | 1920 | | pagina 1