Nieuws- en Advertentieblad 1 voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I No. 25. ZATERDAG 19 JUNI 1920. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. PINKPILLEN. Binnenlandsch Nieuws. 2 4/2 ons Suiker, I I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. FRISO. deze knaap eigenlijk het recht gekomen Pogingen om don brand 4i< De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 38 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Witte- btoodkaa/ït is 140e tijdvak van 15 tot en met 23 Juni de rood gekleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 18 Juni '20. 2 De prijs der Advertentiën 2 is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. 2 Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor F i De arme pachtboeren. De heer J. W. van Bockd, notaris t* Sliedreoht, schrijft in de »N. Rott. Crt.” »De heeren Troelstra en Schaper heb ben het deze week noodig gevonden om te spreken over de arme pachtboeren Men moet zich inderdaad wel suf turen op revolutieplannen en geheel blind zijn voor hetgeen overigens in de wereld ge beurt om op dergelijke wijze te spreken. Waar haalt men in vredesnaam thans een armen pachtboer vandaan. Als notaris met een plattelands prac- tijk meen ik eenigszins tot oordeoten bevoegd te zijn. Welnu, in de geheele Alblasserwaard en ik zou durven zeggen in geheel Zuid-Holland, zijn geen arme pachtboeren met eei^. lantaarn te vinden Wel eigenaren die van bestaande en voor jaren loopende pachten niet meer rond kunnen komen, deels als gevolg van de duurte en vooral ook door de hooge lasten. Slechts voor enkele hofsteden, welke toevallig uit de huur kwamen, zijn hoogere pachten bedongen en ook voor jaarlijk» verhuurd wordende losse landerijen, doch zelfs in deze gevallen konden het de pachters nog wel stellen. Bedoelde Volksvertegenwoordigers zijn in deze de plank mis. En mocht het soms hunne bedoeling zijn om op deze wijze de boeren tot hun partij te trekken, dan moet dit voor hen np een groote teleurstelling uitloopen. De boeren moeten van het socialisme en vooral van revolutie- menschen niets hebben. Nog eerder zal een ontevreden arme landheernaar hun kamp over- loopen. De dagen van November 1918 liggen de boeren nog versch in het geheugen en ook van het laatste kabaal in de Tweede Kamer zijn zij met ergernis vervuld. Nu de revolutie met de arbeiders niet ge*ukt, behoeft men het met de boeren werkelijk niet te probeeren. ’t Haalt niets uit.« Van andere gemeenten. De gemeente Arnhem heeft met de Staatsspoor een overeenkomst gesloten tot gemeenschappelijke ophooging van terreinen in het Broek, bestemd voor spoorwegemplacement en industrieter reinen. Deze ophooging kost eenige mil lioenen, doch Arnhem hoopt hierdoor tot industriestad te worden. De voltooi ing der ophooging zal twee jaar tijd» vorderen. De Raad van Zwolle heeft besloten den verkoop van sterken drank te ver bieden van Zaterdags 12 uur ’s middags tot Maandags 12 uur middags. De drie gemeentelijke groentewinkels djjk«, is in licht ontvlambare stuffen te- te Busaum leverden over de eerste 5 1 maanden van ’t jaar f 2758 38 verlies op. De minstrendeerende der drie is opgeheven. Voor don bouw van een volksbadhuis aan de Alexmderstraat heeft de Raad van Arnhem f 40.000 uitgetrokken. Da Raad van Vlaardingen besloot den gasprijs te verlagen en te brengen van 20 cent per kub. M. tot 16 cent per kub. M. Getroffen door politiekogels. Op 13 Mei 1919, was de politie te Amsterdam, tengevolge van ’t hevig verzet van het publiek, bij het over brengen aan de Kattenburgergraoht, ge dwongen van de vuurwapenen gebruik te maken. Twee mannen, die aan het verzet geen deel namen, werden door een kogel getroffen. De eerste Roos genaamd, begaf zich per rijwiel naar zijn woning in de Derde Wittenburgerdwarsstraat, toen hij ter hoogte van de Tweede Wittenburger dwarsstraat door een kogel werd gewond de andere Pafort, verliet een oogenblik zijn woning, wijl hij in verband met het rumoer, hetwelk hij op straat vernam, zijn 10-jarig zoontje in huis wilde halen, en werd op het oogenblik waarop hij het kind had gevonden, getroffen. Verder was er nog een 14-jarjge knaap, Ver steeg genaamd, die voor zijn moeder boodschappen moest doen in de Kleine Wittenburgerstraat. Komende van de Wittenburgergracht, is hij rumoer hoe rende, de Groote Witten burgerstraat in gegaan en werd aldaar op den hoek van de Eerste Wittenburgerdwarsstraat ge troffen. Hoewel slachtoffer van zijn nieuwsgierigheid is geworden, stellen B. en W. den Raad voor, aan de drie personen een schade vergoeding toe te kennen, daar zij ten gevolge van hunne verwondingen een tijd lang buiten verdiensten zijn geweest Voorgesteld wordt, aan Pafort, die in den zakkenhandel werkzaam is, f 200, aan Roos die monteur is f 300 en aan den jeugdigen Versteeg, die met choco lade e.d. vent, f 100 uit te keeren. De beide laatsten hebben met de hun toe gedachte bedragen genoegen genomen. Pafort vraagt echter f 5000 of levens lang f 25 per week. Op ’t voorbeeld van Schiedam. B. en W. van Vlaardingen meenen dat het langs de wegen en dijken in hun gemeente vaak niet netjes toegaat. Ze hebben daarom den Raad voorge meld de politieverordening zoodanig te wijzigen, dat het voortaan verboden zal zijn in gezelschap van iemand van andere kunne te zjtten of te liggen op de open bare wegen of dijken, of op hun ber men, glooiingen of onderkant. Deze bepaling is niet van toepassing, indien de bedoelde personen met elkan der gehuwd zijn of elkander in den eersten of tweeden graad van bloed- of aanverwantschap bestaan. Branden. Onder de gemeente Driebergen brak Dinsdagmiddag op een terrein van den heer Turco een bosch- en heidebrand uit, welke te Zeist zichtbaar was. Een 50 militairen konden dadelijk het blusschings- werk aanvangen, dat weldra tot een gunstig resultaat leidde. Hoewel her- haaldelijk de brand hier en daar opnieuw uitbrak, scheen de kans op uitbreiding gering. De brand was naar schatting over een oppervlakte van circa 50 H.A. Dinsdagavond werd brand ontdekt op de scheepswerf van Burgerhout aan den Varkennoordschendgk te Rotterdam. Een gloeiende kop van een nagel, die ifgehakt was, van het voorschip van het op de helling staande stoomschip «Maas- 2 Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. 2 Advertentiën Vrijdagmorgens 2 vóór 11 uur. wouterlamke. «As jy al premantich yn ’e krante stean, man, derom ha jy ’t rjucht net om myn bern sa ta fo ta- keljen Master die syn best om o sa seaft en meiiea skuldbiwust it wyfke to reden to stean. Hy woe wol bikenne dat er mis west hie. Meinte moast mar wer komma, en sa lokte it him Feikje by him wei to krijen. Hy krffpte yn syn keamerke dat him to binaud waerd, ’t selde keamerke der ’t er ’n deimannich fen to foaren sa ge- sellicb niet. «Lyk as it klokje thfis tikket, tikket it nearnec lies er. Wrychtich der merk- biet hy, hear mar, dat nidioh ding «pink, pink, pink, pink,< Syn ried tonein fleaoh er oerein en sette op bega foetten nei Post, die seoed ’r himme'js, en dan seoed er ’n hagels stik yn ’e krante tsjin de adfortinsje skriuwe. Sa koed net bliuwe. Oerforteld. in den aanvang te blusschen mislukten. In een oogwenk stond daarop de helling onder het voorschip in brand. Door het omhalen van zijhutten wist men uitbrei ding te voorkomen en een groot deel van de helling te behouden. Er werd belangrijke schade toegebracht aan het voorschip van den «Maasdijk* en de nagelloods, ketel ma kerij en bank- werkerij, waarin het vuur was overge slagen. Om half elf was de brandweer die met rijdende en drijvende stoomspuiten was uit gerukt, de brand meester, De «Maasdijk» zou binnen enkele weken van stapel geloopen zijn. Fabrieksbrand. Dinsdagmiddag ontstond brand in de kunstmestfabriek van de firma Krol en Co. aan het Zwartewater te Zwolle. Door een tot nu toe onbekende oorzaak vermoedelijk broeiing vatten de in een der opslagplaatsen liggende zakken chilisalpeter vlam. Het vuur dat in de kunstmest en het door de warmte der laatste dagen zeer droge houtwerk van de opslagplaatsen, volop voedsel vond, greep snel om zich heen, zoodat de brandweer voor een zware taak kwam te staan. Een groote moeilijkheid voor het blusschingswerk leverde de brandende chilisalpeter, waarin telkens ontploffingen plaats hadden. Da droge oostenwind wakkerde het vuur aan, dat aan alle zijden om zich heen greep De brand weer bestreed het met zeven spuiten. Het mocht haar gelukken het vuur tot de fabriek en een gedeelte van de op slagplaatsen te beperkendeze zijn echter ook geheel uitgebrand, alleen de muren staan nog overeind. De linkervleugel van het gebouw en het achterste gedeelte, waar groote hoeveelheden kunstmest lagen opgesta peld, bleven behouden, evenals ’t kantoor en enkele loodsen die tegenover en naast het hoofdgebouw liggen. De machinerieën gingen nagenoeg geheel verloren. Moord. In den nacht van Zondag op Maandag ia te Barger-Compasounm een afschuwe- lijke moord gepleegd. In een stille kroeg bevonden zich eenige personen, onder wie de 30-jarige Albert Etntning. Deze kreeg twist met eenige andere personen. Twee hunner, de 25-jarige A. R. en de 25-jarige D. M. begaven zich naar een andere kroeg waar met den 27-jarigen Joh. R., bijgenaamd >de duivel van Compas», werd afgesproken wraak op Emming te nemen. Met een klompen- boor en een schop gewapend werden E. en anderen opgewaoht. Bij den strijd die toen ontstond, werd E zoo mishan deld, dat hij terstond overleed. Na lang zoeken vond men het lijk drijvende in het kanaal. Vermoedelijk hebben de daders het slachtoffer in het kanaal ge worpen. De justitie uit Assen heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De verdachten zijn naar Assen getransporteerd. L. Ct. De Invaliditei’sverzekering van inwonende klndeien. De uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, dat inwonende kinderen naar den gewonen regel niet verzeke- ringspliohtig zijn, zal tot gevolg hebben, dat alle rentekaarten, welke op gemaakt zgn voor kinderen die in het bedrijf of de huishouding hunner ouden werk zaam zgn, nietig zullen worden ver klaard. De waarde der geplakte zegels wordt vergoed. Aangenomen wordt, dat tot de bij zondere gevallen waarin wel verzeke- ringsplioht bestaat alleen gerekend zul ten worden die gevallen, waarin het kind niet bij zgn ouders inwoont, doch m zgn eigen onderhond voorziet door het voor zijn arbeid in het bedrijf zgner ouden verdiende geldloon. Leste. Mids de fijandige stilme, giet de skills, Bertus stoarmet efinder foetfaeijen yn ’e hfis, triomfantlik mei de Provinciates alheal fitteardHeit, mem, sjuch ris, wy stean yn ’e krante, kyk, duedlik I Wim mei de rime ommei ’k it fitknippe «Hjir dy krante «Hjir dy krante,boldert Bos, en skoert de jonge it bléd ta de bannen fit, - «hwer krige stou die krante wei «Bij Jap syn heit-en hjar-wei, dy hawwe der sa’n wille mei hawn Is «Yn de «Provinciates dus ek al, ’t ia prachtich, sje der,» en mei eagen as fjfintienen «jacht hy de adfortim>jes oer. Bertus klaut op in stoel«Sjuch heit, der stiet itEen huisvader op sterven». In oar opskrift dus, mar noch biroerder en wer folget it selde relaes sahwet, wer s weefde er boppe it grêf, wer segent hy de pinkpillen-fi fining, wer wirdt hy yn ’t leste eagenblik troob de pillen oan ’e grime dea ontfierd. Mei grimmitige wrongen fiselt master de krante oan in proppe, hwet Bertus net ha kin. «Op béd dou, ficklaeije en op béd, rfitsdyls gebied heit. «Nou, kom kom hwet,« susset jiffrou, «hwet hat dy bloed fen in jonge nou misdien?* «Ryk, rjn dou ris nei fis bfirman en freegje, groetnis fen my en as se it «Adforiinsjeblêis al hawwec. «Och man doch dat dochs net, jy meitaje jy seis noch m&lder, it kin s a oars wol tas. Mar Rykje wie ai foart en kaem efkes letter werom mei ’t adfortinsjeblêd. «Fensete der ek al yn! De stem eens stervende? en der ging ’t wer hinne van een wissen dood gered ensa foarta. Master wist seis net ho ’t de kop him stie. Man sooe him yn ’t ge zicht fitlaeitsje, dat wist ’r wol foarrüt ’t Wie Sueintomoarn, do ’t er it malktapperswuf tsjin Rykje sizzen hearde »to famke, rop jimme heit ris». Master gyng nei de doarhwet sooe dat minske mei him wolle«Master ik woe jou efkes fillesatearre mei jou boarstspul, soil ’k mar sine, en meiiens woe ’k efkes freegje nei ’t adres fen dy pillen, hwent fis lytste had de dauwjirm en men seit dat dy pillen der al sa bést for binne.s Foart wier master, en jiffrou moast it fierder mar mei ’t mékwiif opknapp». Sa’n forfrissingkje op ’e nofteren mage wie de man mear as genóoh. De middeis gyng hy alder wénst fit om ■yn bittertsje te knappen, mar duarsi (jia eagen steen yn kranten dy ’t Op It tUMltsje leiae. Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. »8oa geïokkige stervende huisvader!» hearde er efter him. Fenseis master Ment, dy ’t der altyd sa’n nooht oan hie. Mar Boe ecoe him ris net nidioh meitsje. *t Koe him net skele. «Bos, »cil jy nou ek hast ris in stik skriuwe, bygelyks «de pil uit een paedagogisch oogpunt beschouwd* of sa om en de by? In oarenien frege mear mei earnat «helpe dy dingen docks sikerwier «Ek mar probearje,* kokbalze Bos en hie syn gleske leech foar ’t er it wist. Dat is nou noch mar in foarproefke fen de illende, tocht er, mar moarn yn «koalle fensels hienne dy robbets syn petret ek wol yn ’e krante sjoen. Jawol bjer, de Moandeitomoarne sa gau as er foar de klasse stie mirk er al hwét. Mar der moast ris ien it bi- ■tean doare him nei to pjuwen. De earste de béste soa!de ’r ta de doar fit. Meinte mei de skeinsprüten seoed er yn ’e gaten halde, hwent dat wie krekt sa’n loebus. «Leien uit het kastje haten en heel zacht neerleggen. Schrijf op Diotéa. Der gesse wol hwet yn ’e wiffa jon- geshollen om, dy ’t hjir en der byelkoar atitsen waerden. Ut in hoeke by de boekekast boarste ten yn gnizen fit. «Rtsmer, wat doe jij met twee leien ?c «It eene ia Meinte sijnen, meester!» Master kaem samar it bloed op, en grypte nei ’t lei «Dicteé over de Pink pillen» stie der op. Master krige in holte as in amer. «Wat beteekent dat?« «Niks meester, ik wou de groote pi ris probeere Meinte waerd oan ien ear fit ’e bank helle. Syu jaeke heakke en in pear fltrdtejes krantepompier rfigele oer ’e fier: Een huisvader en opvoeder gered, stie op ’t iene en op ’t oareEen huis vader op stervendo wie ’t aeike brit sen, de measte jonges gierden it fit. «D’r uit jijtongere master, mar de groue jonge balde ’m sa goed oan ’e bank fêst, dat master him net fit it sté krge koe. Master’s eagen sparken fen lilkene, hy koe him seis net halde, en finderhelle de leilist en feechde dermei Meinte op syn skeinsprfiterige holle D’r uiten mei in hoart skoerde de man dy grouwe stfit de skoalle oer. Der staude er hinne ta de skoaldoar fit, efkes stiek er noch syn kop troch de doar werom en gniisde «PmkPil!» ’t Waerd wer rêstich Master hie de krantebriefkes gnu yn ’e bfiee moffste. «En nou jouw beurt, hoor Riemer, denk er om. Ik ga door: Dictée! Wie met klaar is steekt z’n vinger op.< Oene Kat, gleaune Douwe, en Dou we Mfis stieken elkmis de lytse pink om- beech, sfinder to glimkjen. Master waerd read en wyt. «Kan je dan de voorste vinger niet opsteken, uilen.* Master wist hast net ho ’t er him hélde en drage moast, mar joun seoed er de drogist dochs it mannewaer op- êze. Hy moast syn wrake koelje. De middeis yn ’t skoft waerd er by masters oan ’e skilie Ifikt. Der hien jy Melle Feik mei hjar Ijeave Meinte skein- sprfit oan ’e roksb&n. «Harkje ris, master, as jy fen doel binne myn jonge dea to slaen, en dat hat er wol fen, syn rjuchterwang is to- minsten noch bünt en blau, dan héld ik him tonei Ijeaver thfis. Lit dan hegere Ijue mar ris fitspraek dwaen. Ik stjfir myn jonge net nei skoalle om him troch jou éfbeule to litten, em de weariich net I Dan soille wy noch ris sjen as er ek rjucht yn ’e wréld is. Ik wik it jy dat ik dit saekje oanbringe soil. Preses soil der fen komme l< Meinte aeide m seis mar oer *t seare waag yn dit bidrtaw en seaoli sa ünnoasel as in I »O, hen, heit

Friso nl | 1920 | | pagina 1