Nieuws- en Advertentieblad Ia laeipp-kw. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. op Bon No. 39 der Rijkssuikerkaart Nieuwe Rijkssuikerkaarten zal plaats hebben op -ZkTaan- dagr den 5 Juli' a's., op de bekende plaats en uren. 46ste Jaargang. ZATERDAG 26 JUNI 1920. No. 26. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. De Brandstoffen-Commissie te Workum 100 K.G. Bruinkolen-Briketten f4.20 per 100 K.G. 2 72 ons Suiker, g-eldig- tot 5 Juli. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. i..- 't Liste folget. r Raadsverslag Hindeloopen. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 as in pylk skeat er ta ’t büthüs üt en sette ’t op in tinnen. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. 'e groan. Ooh hwet stapte er lekker oer ’t frisse gers 1 Under it hinne en wer kui- arjen, kaem ’t aide tinkbie'd wer by him boppo »Sooe dit ek ris in gelegen heid wirde kinne om bikend to wirden? Sooe ik der hwet ta bijdrage kinne, dit aide doarpke for ’t forjitten to biwarjen 1 Dan sooe men nooh ris oer my praete, en faeks sooe it neislaohte greatsk sizze »dit forneamde, ütsoohte loftkuer-oard ontdiek en grounfêstte de heat Holke Jolles yn syn tiid.c B yn sjoen op syn loftkastielen, for- geat hy alhiel om him hinne to sjen, ont er staf-en-af trooh it lilde blaffen fen in houn wer ta him seis kaem. In greate dógge kaem op him ta en skynde ’t op syn grouwe bleate küten mante De foraltereare manjoeoh en sooht syn stappers yn De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, J 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Kon. Ned. Landbouwcomité. Het bestuur van het Kon. Nederl. Landbouwcomité heeft in zijn jongste vergadering tot ondervoorzitter benoemd dr. 8. E. B Bierema, te Usquert. Besloten werd, op advies van de groep rundveetoelt, voorloopig niet bij den mi nister van landbouw op den uitvoer van slachtvee en rundvleesoh aan te dringen. Overeenkomstig het advies van deze groep werd verder besloten, den minister van landbouw te verzoeken, een uitvoer van sohapenvleesoh voor te bereiden, en hem te adviseeren, voorloopig geen ujtvoer van vette kalveren toe te staan. Den minister van landbouw zal worden verzocht, tegen den staltijd strenge maat regelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer te nemen. Den minister van binnenlandsohe zaken zal verzocht worden, een volgend jaar niet weer den zomertijd in te voeren. De ryksmiddelen. In Mei brachten de gewone middelen f 12.3 millioen meer op dan in de over eenkomstige maand van het vorige jaar, dooh de oorlogswinst- en de verdedigings- belasting, dje nu f 17.6 millioen op leverden, zijn f14 2 millioen ten achter bij de opbrengst van verleden jaar Mei. Gedurende het bestaan dezer beide belastingen (nu bijkans 4 jaar) hebben zij de som van ruim f 733 millioen op gebracht, waarbij f 542 millioen oorlogs- winstbelasting was. Tot de vermeerdering van den op brengst der gewone belastingen hebben welhaast alle middelen bijgedragen. Ge weldig is de stijging bij de registratie rechten. Ook de zegelrechten laten een hoog cijfer zien. Met den gedistilleerd-accijns blijft het onrustbarend goed gaan. De ontvang sten springen omhoog in de afgeloopen maand weer een accres van ruim f 1.5 millioen, na een stijging van meer dan f 7 millioen in de eerste vier maanden. Voor Oostenrijk. Uit Rotterdam is de zesde trein met levensmiddelen van het Ned. Roode Kruis naar Weenen vertrokken. De uitrusting van dezen trein werd voor een groot gedeelte mogelijk gemaakt door een aanzien lijke gift, welke aan het Ned. Roode Kruis werd toegezonden door het comité tot leniging van den hongersnood te Weenen te Weltevreden, welk comité ook groote partijen Indische producten voor het noodlijdende Weenen toezond, welke eveneens met dezen trein worden meegevoerd, te weten 7500 K.G. thee, 1 kist boterolie, 1 kist cacao, 3 kisten manufacturen en levensmiddelen, 3000 KG. tabak, 45.900 K.G. tapioca- meel en 250 K.G. suiker. De trein bestaat uit 35 waggons, waarvan 34 bestemd voor Weenen en één voor Innsbrück. Buiten de in natura ontvangen arti kelen als het meel en de gecondenseerde melk voor de Weensohe Israëlieten en de levensmiddelen voor de officiersfamilies en de Weensohe schilders, benevens de uit Indië ontvangen producten heeft het hoofdbestuur van het Neder landsohe Och, och, as dit ris ütkaem I hwet in Roode Kruis o.a. aangekocht: groote hoeveelheden onderkleeding voor vrou wen, mannen en kinderen, bedfournituren, 3500 K.G. margarine, 7000 K G. rijst, 7500 K G. bruine boonen, 6300 K G. groene erwten, 3500 K G melkpoeder, 3900 K.G suiker, 1445 K.G. cacao, 4125 K.G. kaas, 5500 K.G. gem. ha ring, 1000 K.G. margarine, 2000 K.G. macaroni, 1000 KG. rundvet,2300 K.G. In de raadsvergadering van Maandag avond waren alle leden present. Na ope ning der vergadering door den voorzitter werden de notulen der drie voorgaande vergaderingen gelezen en goedgekeurd. In een dezer vergaderingen is besloten een aanklacht bjj de Officier van Justitie in te dienen tegen Gerrit Blom, op grond dat deze het gemeentebestuur bij Ged. St heeft beschuldigd van het plaatsen van een valsche handteekening onder een nieuw huurcontract of het vervalschen van een oud (bestaand) huurcontract. Daar de vrouw van O. Dagen, mede- onderteekenares, heeft verklaard dat be doeld contract werkelgk door haar man is geteekend, dat z\) door verkeerde raad gevers op een dwaalspoor is gebracht en zjj verzoekt haar schreven ais niet gedaan te beschouwen daar z(j hare geuite be schuldigingen herroept, is da aanklacht tegen haar niet ingediend. Medegedeeld is dat Ged. Staten het pri mitief kohier H. O. hebban goedgekeurd, dat dit college een bewjjs van ontvangst had teruggezonden aangaande de brood- verordening en dat ter vervanging van de heeren IJ. WJjbrands en R Kampman tot brandmeesters zjjn benoemd de heeren W. S. de Boer en E. E, Stallman. Ingekomen is een resolutie van G»d. St. houdende goedkeuring voorschot uit de gemeentekas aan de afd. Hindeloopen Christ. Nat Werkmansbond ten bedrage van f33,000 (gevraagd was f33,305). De huur gal bedragen f 3.331/a per week. Voor de gemeente Is goedgekeurd een bedrag van f 19850 (gevraagd was f 20800) De huur zal bedragen f3 per week. Blijkens mededeeling is door ds. Tons- beek aan de Directie van het provinciale •leotriclteltsbedrQf Inlichtingen gevraagd of er ook kans zou bestaan vrijgesteld te worden van do f 500 kosten voor een plan enz. in deze gemeente, b.v. door coöperatie. Het antwoord luidde echter, do f500 moot betaald worden, hoe men de zaak ook wringt. Na eenige bespreking is besloten voor melde directie te vragen of de gemeente de f500 bjj uitvoering van het plan mag betalen of b(j niet uitvoering in 5 a 10 jaar. Als voorloopig tekort op da distributie- rekening 1919 wordt genoemd f6185, het tiehoel juiste bedrag is nog niet te zeggen. Ia dit bedrag is begrepen het bekende l/10 bedrag en da salarissen, zjjnde samen meer dan f3000. Er is besloten om naast de reeds geslo ten geldleening van f 2000 (aflossing f 400 per jaar) een leening te doen plaats heb ben van f4000, aflossing f800 per jaar. Een adres van C. de Jong, houdende verzoek tot aankoop van een strook grond, is, omreden men vooraf deze aangelegen heid ter plaatse wensebte te onderzoeken, tot een volgende vergadering uitgesteld. Ter voorziening in de vacature M. Leen- stra is tot lid der schattings-com missie Inkomstenbelasting benoemd de heer W M. de Boer, op den heer W. S. de Boer was één stem uitgebracht. In een vorige vergadering staakten de r om het salaris van den stadswerkman te orengen van f 550.op f 900 (beide plus opbrengst asch enzBjj de heden gehouden bespreking van het voorstel dat opnieuw in stemming zou komen, bleek het voorstel niet sympathiek, zelfs bleken de twee medevoorstemmers den voorsteller afvallig te zyn geworden en trok Glashou- wer het voorstel in. Er werden nu twee nieuwe voorstellen iogediend, een van den heer v. d. Kooi om het salaris op f700.te bepalen en een van den heer Meines om het op f 650. te brengen. Het eerste voorstel in stem ming gebracht had de volgende uitslag: voor de heeren v. d. Kooi, U. van Meekaren en Glashouwer, de anderen tegen. Alzoo verworpen. Het voorstel Meines had de volgende uitslagvoor de heeren v. d. Kooi. Mulder, U. van Meekeren, Meines, H. van Meekeren en Glashouwer. Alleen de heer van Elselo stemde tegen. Alzoo aange nomen. Een door den gemeente-ontvanger aan geboden Ijjst van oninbare posten is goed gekeurd. Ah commissie-leden tot onderzoek der gemeente- en armvoogdif-rekeningen z|jn herbenoemd de heeren H. van Meekeren, U. van Meekeren en J. Meines. Van de distributie-rekening de heeren H. van Mee keren, Glashouwer en Mulder. Voor verzorgers in het kosthuis hebben zich aangemeld Lammert Stjjgenga en echtgenoote. Daar Stjjgenga echter eenige bepalingen stelt, zgn B en W. gemach tigd verder met hem te onderhandelen. BjJ de rondvraag zegt de heer Meines, dat hem is verklaard, dat de sluisdeuren by de laatste verwisseling, ongeteerd zyn ingehangen, een afwijking dus van de be paling in het bestek. Hjj acht onvoldoende opzicht daarvan de oorzaak. De heer H. van Meekeren zegt, al hoe moeilik het hem valt, dat het toch eigenlijk niet gaat met de gemeentc-opzichter De man is by anderen in dienst en heeft geen t(jd de gemeente-werken behoorlijk te in- specteeren. Andere leden zyn het hier mee eens, maar de opzichter kan ook niet veel presteeren voor zijn klein tractement Vervolgens w|jst de heer Glashouwer op den slechten staat der brug bjj de woning van Jappe de Jong en H. van Meekeren op die by de woning van A. IJpma. to hawwen. in kjel lüd feiligheid to bringen, mar de Hike houn sprong en tjirge om him hinne as wied er dol en bromde en granze as woed er syn fyan mei hüd en hier trochbite. «Help, help!» róp de man deabinaad, dy ’t miende it mei in dolle houn to dwaen to hawwen, mar gjin minske hearde noch seach him. «Woef! woef!» klonk it ho langer ho forwoedener en Holke Gelde de kalde snüt al oan syn skonken. Lüd om help rop er, en Geach as in wyld troch syn fyan folge, troch hagen en strükgewacbs hinne, dat it fel him fen ’e foetten skylde en greate skrammen him oer de skinen roanen. Hy kaem sa op it efterhiem fen in boerespultsje to lanne. Der stie in Ijedder dader in parrebeam en Holke klaude as in kat yn dy Ijedder op. Op 'e heechtste trime komd, Gelde er him aerdioh feilioh. Hjir seoed er sa lang sitten as dy hoon syn nooht by en foart- gyng. Mar dat kaem oars üt. Dy houn wykte net ünder ’e beam wei en blafte en raesde mar oan ien wei foart. Dit triek de oandacht fen ’e ljue dy ’t der wennen. »Wel don smoarge parredief!« klonk in rauwe stimme Holke yn ’e earen. »Jy binne forsind, man», sa bigoun Holke mei binand lüd him to fordegen- jen, »ik bin in badgast en wie hjir efkes hinne kuiere, jy Mar it boerke liet him net iens ütprate. »Dos, in great man woest faeks sizze Forname ljue dy ’t op bleate poaten yn in oarmans parrebeamen sitte to stellen, binne wy hjir net brek. Ik reitsje ai in tiidlang daegliks fen myn moaije par- ren kwyt nou ha ’k dy, einliks I Der üt dou, en ek mar handich en oars soil ’k de heaforke ris heljel» sSikerwier man, jy binne mis, mar afein ik soil wol delkomme wolle jy efkes de Ijedder festhalde? Dy wippelt sa.» Ja wis wol, en dy seis soil ik ek efkes beet halde, foar *t ik mei dy ofrekkene ha »Mar lit ik jon doohs de nodige op heldering jaen, myn goeije man.« »Gjin praetsjes hjir dou En in sterke knüst grypte Holke yn ’e kreaoh en sleepte him yn ’t büthüs. De doar waerd op ’e skoattel stritsen en in jonge waerd de opdracht dien om daedltk in fjildwaohter to heljen. Dat hearde Holke wol. In poaske bleau de gefangene heal fordove lizzen do seach er ris om him hinne en merkbiet boppe syn holle in kouekop dy ’t de wrede tonge ris oer syn seare foetten helle. maakt bekend, dat op bon no. 1 van de Brandstoffenkaart in de Maand JULI verkrijgbaar wordt gesteld aan huis bezorgd. ZITTING wordt gehouden op elke Maandag, Woensdag en V r ij d a g van 9 tot 1 uur, kantoor Brandstoffen-Comm. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld Tevens wordt bekend gemaakt dat de uitreiking der De geldigheidsduur der Witte- btoodkaati is 141e tijdvak van 24 Juni tot en met 2 Juli de paars gekleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 25 Juni ’20 skande for in man lyk as hy. Der hearde *r foetstappen oer *e skür- reed. In feint dy *t üt it Jan kaem en ünkundich wie mei it gefal, die de büt hüsdoar iepen en sette in gripe om ’e hoeke sünder de gefange acht to slaen, of Jjeaver op to merken. Dat ginstich eagenblik naem Holke waer, It lokte him to ÜBEénappon en Holke Jelles dreau hannel yn fet- waren, en makke yn ’e léste jierren in gnap stik O.W. Do ’t er de aep bin nen hie, mocht er de lege smoarfetsjes net mear rüke. Hy wier net mear op syn plak, Gelde er wol, en derom die er syn effearen mar fen ’e h&n. Hy moaat nou mar ris in man fen 'e wr&ld, in man fen kwysjekwansje wirde, immen, der *t praet fen bigyng to kommen. Men seach Holke langer oeral, en by elke gelegenheid, der ’t hy tocht skit- terje to kinnen. Trou boksele hy de greate ljue efternei, joech feesten en pretten, noege deftige minsken by hjar- ren oan hüs, en al sa mar mear. Holke Hinke stie dit nije libben wol oan en bjar dochter Aeltsje mocht der ek mar 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. wakkere ekoan oer. Mar ien ding wie Aeltsje nei ds winst Alida wirden tige yn ’e wei. De ündermaster dy ’t hja sa graech lijs mocht en der ’t hja safolle fen balde, stie net mear lyk as earder sa goed mear by heit yn ’t boekje. Heit neamde de stumper, samar wylst Alida der by wie skeale pod.» Dat wie in faei teiken. Soan fen in bifrjsonne femylje, hie Aent net om ’e nocht om Aeltsje stikke, en for fêst sooe ’t ok wol hwet wirden wêze mei dy twa, as Holke Jelles syn onforwaohte fortuen him de holle net oerein jage hie. Alida mei in earme ündermaster dat koe nou net. Aeltsje skriemde der om, mar hjar triennen koene heite hird herte net weakje. »Lit dy earme boekewoarm rinne,» sei er dan, »ik soil dy sa swietsjeswei wol better partner taskikke, as de wrald earst mar ris wit hwa oft ik bin.« Mar stammen over een voorstel Glashouwer, der h,e de dochter gjm earen nei en de frede fen foarhinne wier süver üt it hüs for balie. Holke Jelles rekke forline simmer nei ’n forneamd badplak büten üs provinsje, mei wiif en bern fensels, mar it woe him net lokke om by de deftige selskippen dy *t er der oantrof, yn ’e graesja to kommen. Holke rükte misskien noch to folie nei de skimme- lige smoarfetsjes fen earder. Dat die him frijhwet sear, en it wirke op ’e man syn senuwen. Om nou syn forsteurd gestel wer hwet on dreef to bringen, woed er mar ris in Kneipp-kner ünder- eteanen hy kuiere dagelyks op bleate foetten yn ’e moarnsdau. De minsken kenne my noch net goed. Ho soil ik it bést de oandacht op my fêstigja,sa mimmere Holke yn him seis, mar ho ’t er prakkesearre, neat woe him ynfalle. sWistou ek hwet?» frege er syn wiif. Né, Hinke koe ek neat bisinne. Mar der koe faeks ünforwachts hwet komme, treasfe bja him. Op in moarn krekt do *t Holke him kiear makke for syn moarnskaijerke, brocht de post in brief fen Aent, de ündermaster. Der stie yn dat hy mei de alve-ure-trein oankomme scoe by hjar ren om ris to sjen ho ’t hja ’t dermei- elkoar makken. »Dos dat is sa daelkl foar ’e mid- deigeide Aeltsje, dy ’t hjar seis net tsjinhalde koe, mar hjar waerd al ringen trooh de üntmoedigjende wirden »hwet woe dy smichel hiir, ik moat my skamje« en ’t stroeve gesioht fen heit it swijen oplein. »Nou, hy kaem altyd as frjeon by üs to hüs weage Hinke, dy ’t it wol hwet om Ael bigreate, to sizzen. »As hy hjir komt jaen ik my óf. Ik wol him hjir net moette. Itestiid bin ’k werom hjer, en liz ’t dan sa mar mei him oan dat er foartiid syn bizem wer oppakt hat.» »Mar heit »Mar Holke I »Gjin marren, jimme hear wol hwet ik siz, en der bliuwt it by.« En sa for- Ijet mynhear Holke Jelles syn hotel en sette it bosk yn, om in doarpke dat der in üre geans fen dinne lei op to siikjen. Der stiene gjin deftige hüzen, der wierne gjin mooije tünen, mar allinne sljuohtwei arbeidershüskes en kouemelkers, spultsjes mei elkmis in lapke tüngroun der efter. »In óld nést, hjir,» grommele Holke en lükte oan ’e noas, wylst it swit him by kobben op *e foarholle stie, hwent it wie in waerme dei. »Hjir wie ’k oars ek alheel fry, en koe ’k it forsomme wol ynhelje, ik bin nou iankear ta myn kuer bi wend rekke.» Sa yn him seis redenearjende, tseach Holke Smoar (ooh der forsin ik my ek al, dat komt omdet de man sa yn *e folksmüle bikend lei) syn jas, skoen en hoazzen üt, hong dat spul oan in tainstige bcamtakke on plant» syn wandelstok yn FRISO 4

Friso nl | 1920 | | pagina 1