Nieuws- en Advertentieblad Zn Knsipp kuer. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. f Nieuwe Rijkssuikerkaarten zal plaats hebben op Maan dag den 5 Juli a.s., op de bekende plaats en uren. 46ste Jaargang. ZATERDAG 3 JULI 1920. No. 27. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. t Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Yntwiskentiid wied er gans biroering te Uw belangrijkste taak zal echter zijn Reclames voor Handel, Nijverheid voor Arbeidersverzekering. Da Minister van Arbeid heeft als voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid de Commissie voor de Arbeids- verzekering geïnstalleerd met een rede, waarin hij er op wees, dat verschillende wetsontwerpen en andere maatregelen, welke betrekking hebben op de uitvoe ring der Arbeidsverzekering, in den eerst- volgenden tijd aan haar oordeel zullen worden onderworpen. Reeds hebben, zside spr., uwe com missie bereikt een ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet, welk ontwerp in het bijzonder beoogt, aan de bijzon dere ziekenkassen ruimere bewegings vrijheid te openen, en een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur over de betaling der Invaliditeitspremies, voor losse arbeiders (dagzegels). Voorts zal u zeer spoedig worden toe gezonden een ontwerp van wet tot wij ziging der Invaliditeitswet voornamelijk om deze wet in overeenstemming te brengen met de in de laatste jaren sterk gestegen geldloonen van de arbeiders en kort daarna een ontwerp van wet be treffende de verzekering van arbeiders in de landbouwbedrijven tegen de gel delijke gevolgen van bedrijfsongevallen, terwijl straks mede uw advies zal worden gevraagd ten aanzien van verschillende maatregelen te nemen in verband met de is f achteloosheid, gebrek aan voorzorg, enz. brand is wijten. Workum, den 1 Juli ’20. De Burgemeester voorn., J. QUARLES VAN UFFORD. voor mij niet onverwacht. Op 6 Mei j.l. hebben B. en W. reeds een schrijven gezonden aan den Minister van Landbouw, waarin zij er op aandrongen, bij te nemen beslissingen, verband te leggen tusschen den uitvoer van aardappelen en den aanvoer daarvan naar dé groote steden en den prijs van dit volksvoedsel. In verband hiermede werd in dit schrijven aangeboden, dat gemeentebesturen den Minister telegrafisch op de hoogte zouden houden van den aanvoer en de prijzen. De Minister antwoordde afwijzend. ZEx. achtte het niet noodzakelijk dat de gemeentebesturen hem telegrafisch op de hoogte hielden. «Toen nu, na de opheffing van het uitvoerverbod, de prijs der aardappelen in enkele dagen met vier cent per kilo gram was gestegen, hebben B. en W. zich dezer dagen opnieuw, thans tele- tengevolge grafisch, tot den Minister gewend, met het verzoek om den uitvoer onmiddellijk te schorsen en hem niet weder toe te staan, alvorens de prijzen weder normaal zouden zijn, waarna tusschen de prijzen van de aardappelen ten behoeve van de binnenlandsche consumptie en den uitvoer een regelmatig verband moet blijven. Op dit telegram hebben wij nog geen Tot plaatsing van Adv. en De prijs der Advertentiën is van 15 regels. 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- j ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- J nement belangrijk lager. yn ’t badplal. «Hwer bliuwt Holke salang kriet Hinke finger êat. Aent, de findermaster, hie al forskate kearen immen bjir en dor hinna stjfirt, sfinder de formiste op it spoar to kom men, do ’t op it lést de tidinge fornomd waerd, dat in strfikrover, dy ’t al lang de omkriten finfeilich makke, op Ijocht skyndei in badgast oanfallen wie, en him fitplondere en de klean fen ’o hfid skoerd en de man oan in beam fêstboun hie. Lokkioh wierne in pear arbeiders op it roppen fen de fitskodde stumper takomt en him sadwaende wer bifrijd hiene. Hinke en Aeltsje wierne hast net to balden, dy oanfallene scoe sfinder missen Holke wêze. «Heit formoarde 1» jammere Aeltsje. «Kom, kom, dat is ’t malste wer, a treaste Aent, en sette der op óf om ris poalshichte to nimmen. In ketier lettor gyng it praetsje dat in badgast op wei nei de stêd it offer wirden wie fen in biruohte strfikrover. Hwa ’t it wie koe men net finderskiede omdat it lyk sa freeslik tosketad en to- havene wie. De moardner hie men al to pakken krige. As in elektryske skok trof dit nijsde badgasten. Elk dy *t finder syn femylje- leden of goekinde immen th fis miste wier op in bien om mear fen ’t gefol to witten to kommen. Under de earsten derfen hie men Aent en de beide dames yn in rytfich. Noch net lang op wei, hearde men al Ifid roppen. «Der komt de moardner oan!< En eiker der kaem twisken twa fjild- wachters yn, in skurwe kearel oan. «Hwet is dat? Is dat mynhear Jelle- net?« rop men fen alle kanten. «Ne fêat ja dochs, hou is ’t nou?« «O, freeslik, freeslik Ic kjirme Hinke uitvoering der ziekteverzekering, en foei efter oer yn ’e wein. advies uit te brengen inzake de door mij voorgenomen algemeene herziening der sociale verzekeringswetten, welke her ziening zal gericht zijn op het bevorde ren van onderlinge aansluiting, meerdere eenheid, en daardoor vereenvoudiging der onderscheidene verzekeringen. Het ligt daarbij in mijne bedoeling, zeide spr., alvorens de betreffende wets ontwerpen tot regeling der herziening aan den Hoogen Raad van Arbeid ten advies te doen toekomen, vooraf over de beginselen, welke bij de herziening zullen worden gevolgd, door het stellen van vraagpunten van uwe commissie te ver nemen. vroeger al eens met den stoker had ge reden en dus diens onbekwaamheid kende, zijn chefs niet op den toestand opmerkzaam had gemaakt, antwoordde beklaagde, dat dit toch niet zou gegeven hebben. Door gebrek aan personeel krijgen alleen de oudere machinisten goede stokers toegevoegd. In verband met dezS" omstandigheden eischte het O.M. slechts f 25 boete. Een wonderdokter. In den laatsten tijd gebeurde het meer malen, dat van de boomen in de stads plantsoenen te Enkhuizen een gedeelte van de bast werd afgetrokken. De po litie zocht druk naar den dader, doch kon de vernielzuchtige maar niet ont dekken. Thans is echter, naar de «Tel.< meldt, de hand gelegd op..., een won derdokter, zekeren G., afkomstig uit Franeker, die te Enkhuizen en in de omgeving een groot aantal patiënten in behandeling heeft genomen en als ge neesmiddel in den regel de eerste of tweede bast van zekere boomsoort voor schrijft. Tegen hem werd procesverbaal opgemaakt. De nieuwe vorsten en vorstinnen. Vroeger, in de kranten «Gisteren passeerde te X. (op haar doortooht naar IJ.,) H. K. H, prinses von Soundso. H. K. H. onderhield zich tijdens het korte oponthoud aan het sta tion minzaam met de ter begroeting aan wezige autoriteiten... Thans «Men meldt ons van den Hoek van Holland, dat met de Harwichboot St. Denis hedenmorgen is aangekomen de beroemde 22-jarige film-actrice Mary Peekford met haar echtgenoot, den heer Douglas Fairbank. Verschillende foto grafen kiekten haar bij het verlaten der boot. Haar jaarlijkech inkomen moet 100.000 pond bedragen Werkelijk, al vielen er verschillende tronen ineen, en wankelen er anderen, vorstinnen van wier doortocht het publiek notitie neemt, en de kranten een berichtje opnemen, blijven er wel. Vor sten ook. Voetbal-, worstel- en boksko- ningen b.v. De prijsstijging van aardappelen en boter Naar aanleiding van de prijsstijging der aardappelen, vermoedelijk als gevolg van de opheffing van het uitvoerverbod, heeft «Het Volk» een onderhoud met den heer R. de Miranda, wethouder van ook in geen jaren is met zoo weinig ievensmiddelenvoorziening te Amsterdam gehad. «De prijsopdrijving der aardappelen» De hooioogst. Uit Friesland’s Grejdhoek wordt aan het «L. N.« gemeld Met dezelfde snelheid als het hooi als ’t ware overeind is gekomen op het land, is het eveneens naar binnen ge haald met grooten spoed. In de vorige week hadden enkele veehouders de «fin- getiid» reeds gedaan, en thans zijn er al velen, die alles binnengehaald hebben. Naar we vernemen, heeft deze eerste hooioogst overal verbazend veel opgele verd ’t moet zijn voorgekomen, dat sommige groote schuren de massa niet konden bergen en men buitenshuis nog een blok moest opzetten. In geen jaren was de oogst zoo ruim als dit jaar en De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 40 der Rijkssuikerkaart 2 72 ons Suiker, geldig- vanaf 5 Juli. Tevens wordt bekend gemaakt dat de uitreiking der De kaarten worden alleen afgegeven aan de gezinshoofden of hun schriftelijk gemachtigden. De geldigheidsduur der Witte- bioodkaart is 142e tijdvak van 3 Juli tot en met 11 Juli de oranje ge kleurde kaarten. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 2 Juli '20. 2 Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags in te zenden. 2 Advertentiën Vrijdagmorgens 2 vóór 11 uur. De Burgemeester der Ge meente WORKUM Gelet op een aanschrijving van den Commissaris der Ko ningin in deze Provincie van 21 Juni 1920, le Afdeeling A, No. 1722; Wijst bij dezen de inge zetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbt eken van brand tengevolge van het broeien van het HOOI te voorkomen. Voor de bewaring van dit zoo kostbaar product, moeten belanghebbenden in hun eigen en in het algemeen belang, meer dan ooit de uiterste voorzichtigheid bedachten, en vestigt voorts de aandacht op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Straf recht, waarbij verschillende straffen zijn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder te verstaan nalatigheid, gebrek sfinder ranne, in jas mei pongels en fol gatten, en alles like fles en biroerd. Wyt as in deaden, stie Holke nei dy rommel to loerenhwet nou to dwaen Der siet oars net op as him mar yn ’t bosk binaohtsje litte en dan yn ’t tsjus- ter syn eigen thfis mar op to siikjen. Syn mage bigyng ek hol to wirden op ’t lóst, mar dochs seoed er noch lang festsje moatte ear ’t it nacht wie Wirch as in maits en fitnoar fen eangst en alteraesje prebearre hy yn ’e sliep to reitsjen. Hy joech him efter in hage del en seach syn minne tastan to for- jitten mei in knipperke. Mar just hied er de sliep to pakken of der fette him immen stevich by de earm. «Der ha wy de stroper, de parre- dief 1< waerd der by roppen. De eige- 'mearing balte hij finophoudlik. ner fen de beam stie foar him mei in knfistige fjildwachter op ’e side. «Oereio, en daedlik jou rommel dy *t der yn ’e beam hinget oandwaen l« gebiede de man mei de glêdde knopen. «Dat noait« sa aksele Holke tsjin... «Ik bin in badgastlit my los «Mar sa finnoazel binne wy net. Bad gasten dy ’t yn fodden rinne pakke wy opspotte de tsjinner fen ’t rjucht, wylst er Holke de aid hoed sfinder ranse op ’e holle treau. «Wel ford. balte Holke ta ’t fiterate terge. «Weagje ’t noch ris ban nen oan my to slaen!» «Gjin forset heite, of ik soil dy rig gelje 1< wie ’t do. Holke koe lipe of pipe mar de rommel moast er oan dwaen en sfinder praeisjes twisken de beide kearels mei. It stiek him ek sa non net mear hwet er mei him barde nei ’t er al safolle troch stien hie. Ear ’t se toplak wierne wier ’t ek haat donker, tocht er, en dan scoe syn finskild der maklik op ’e lappen komme. Dos mar gewillich mei, dat scoe ’t wiiste wol wêze. kosten de hooiing beredderd. Als ’t hier en daar maar niet al te vlug is gegaan I Althans we hooren dat er al vrijwat aldus de heer De Miranda «komt broei is geconstateerd. Als dit laatste niot al te erg wordt en er komt nog wat terecht van een tweede snede, dan kan menig boer vrij onbezorgd met een fiinken veestapel den komenden winter tegemoet gaan. We hoorden ten minste dat er vee houders waren, die zoo om en bij de tweehonderd voer hooi, dat ie veertig koeseten, gewonnen hebben. Gebrek aan geschoold personeel. De spoor heeft tegenwoordig groote moeite om in voldoend aantal goed ge schoold personeel te krijgen. De minis ter van waterstaat heeft er trouwens in de Kamer op gewezen. Een gevolg van dit feit was ook een rechtzaak voor de Amsterdsmsohe rechtbank. Een onder- machinist stond terecht wegens het rijden door een onveilig sein nabij Naarden Bussum op 26 Deo. 1.1., waarvan een ontsporing plaats had, en hijzelf gewond werd. De beklaagde wees er op, dat hij be halve zijn eigen werk ook dat van den stoker moest doen, omdat deze zelf on bekwaam was voor zijn taak. De stoker bevestigde deze verklaring. Op de vraag waarom beklaagde, die De steenkolenprfjs. De Nijverheidsraad acht het niet billijk, dat de industrie, die in den tegenwoor- digen tijd toch al met zooveel moeilijk lijkheden te kampen heeft, nog altijd zooveel meer voor haar benoodigde kolen moet betalen, om den prijs der huisbrand te drukken. De raad vraagt daarom den minister om voor alle afnemers den kolen- prija golijk te maken. De prijs der huis- brandkolen zal dan hooger worden, doch dit acht do Nijverheidsraad geen bezwaar. Ook al zou een geringe loonsverhooging hiervan het gevolg zijn, dan zou daardoor worden bereikt, dat de loonen in over eenstemming komen met wat in ver band met de werkelijke levenskosten door de industrie als behoorlijk loon moet wórden betaald. De Raad staat op het standpunt, dat mat alle indirecte toe slagen op de loonen moot worden ge broken. Ongetwijfeld zal de nijverheid bereid zijn, de consequenties, die uit dit gezonde beginsel voortvloeien te aan vaarden. «O, heit, heit gfilde Aeltsje en flaach op heit yn as biseten. «Den divel hat myn parren stellen,» balte de boer mei eagen as in bolle. «Né dat kin net,» sei Aent, «efkes bidarje, hjir is in misforstan by ’t spul. Dizze hear is Holke Jelles troch mefrou syn oarde helt, en de jiff er syn dochter en alle dames en hearen hjir omhinne as sadanich erkend. It oare komt moam wol yn oarder.» En meiiens treau Aent Holke yn ’t rytfich, en fintnaem him der meiiens ek mei oan do ngsgjirrige eagen fen ’e omstanners. Thfiskomt foei Holke hast yn razernij fen lilkens en hy makke mar in nfiver figuer sa yn syn bidlersplunje. «Hwet in blamearinge, hwet in bla- doar my nearme mear sjên litte, ik mei nou wol fen ’e ierde ford wineHo moat ik hjir mei oan?!< «Scoe ik ek in fitkomst witte,» sei Aent. Ik lean, ik ha der al in smeet op fitfoun, om do boel wer hwet yn es to bringen.» «Soa hwet dan biet Holke koart on dy ’t oars ek wol fitkomst hawwe woe. Ik soil soargje, dat er yn ’e finder skate kranten in stik komt der *t yn biskreaun wirdt, dat de hear H. Jelles algemien bikend as sportman, mei lord dy-en-dy in weddenskip oanging, dat hy as sabeare bandyt in rol epylje scoe om sadwaende it hele badselskip der troch yn opakoer to brings. It fingahoarde weddenskip is sekuer slagge. De hear Jelles kocht fen in bidler in pakje en dreau de grap sa fier, dat er him as parredief ynpikke liet. De winner fen it weddenskip hat beslfiten de 500 goune, dy hy woan hat finder de earmen fen syn plak fordeele to litten». «Dat is sa stom noch net bitocht,« róp Holke, «dat komt oer ’e tonge en ik soil der mear by winne as forlieze. Daedlik soil ik it jild oan de earmfoogdy jaen. Mar hwa jowt my nou do wis- sichheit datstou de mule ticht haldete, om mar op it stik oan to praten.» «Ik soil swije,» sei Aent mits jy moatte my oannimme as jou skoansoan». «Nou der dan,< sei Holke «goed«. Neimakke. FRISO. Léste. As hy nou mar wer syn klean fine kin yn ’t bosk en beammegfid. It swit briek him fit, meant fen binaudens as er ek ris fordwaeld wéze koe. Mar njnnkelytsen seach er syn boeltsje oan in tfike hingjen. Do ’t er tiohterby kaem foei 't hjm safolle óf: syn klean wierne foart en yn *t plak derfen hon- gen hwet smoarge fodden en Harden. Skoen mei de soalen der fit, ta hoed en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. FRISO.

Friso nl | 1920 | | pagina 1