Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. De man dy ’t syn holle forkoft hie. 7 1 46ste Jaargang. ZATERDAG 24 JULI 1920. No. 30. t t Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. T. GAASTRA Bz. BOEKHANDEL, BOEKBINDERIJ. 2 V2 ons Suiker, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 't Léste folget. de 144e 29 145e Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F bracht. zee 1 Aanbevelend, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- I ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Het verdwijnen van den Economfachen Bond. De Tel. maent, dat een liberale re constructie verzekerd is, in dien zin, dat een fusie tot stand zal komen, tusschen den Bond van Vrije Liberalen, den Eco- nomischen Bond en de Liberale Unie. De nieuwe smokkelwoede. Men schrijft aan ’t Hbl. Nu de marken wat meer waard zijn geworden, gaat het aan onze oostgrens als in ’t ergste van den oorlogstijd. Ja, haast nog ergertoen waren het tenmin ste hoofdzakelijk maar vrouwen en ou den van dagen, die aan do grens de smokkelwaar van de Hollanders over namen, maar tegenwoordig komen al lerhande ongure elementen, totaal ge demoraliseerd door den oorlog, gevolgd door huiselijke ellende, in troepen ver- eenigd en goed gewapend de grenzen over op eenzame plaatsen, om mee te nemen wat van hun gading is. Vooral boter en kaas zijn den laatsten tijd zeer gewilde artikelen en wel doen onze komiezen en de mannen van de militaire politie wat ze kunnen, maar door hun betrekkeiijk gering aantal, 'ge paard met fouten bij de organisatie, be reiken ze op geen parten na wat er be reikt behoort te worden. Ze zijn, willen ze geen gevaar loopen om overmand on afgemaakt te worden, in de eenzaamste streken genoodzaakt in eikaars nabij heid ^te surveilleeren, tengevolge waar van geheele grensstroken totaal onbe waakt gelaten moeten worden, zoodat de steeds goed ingelichte smokkelaars daar geschikt hun slag kunnen slaan. De Zuiderzee-werken. De voorbereidende werkzaamheden inzake de drooglegging der Zuiderzee, het beteugelen of dichtmaken van het diepe vaarwater. >Het Amsteldiep” geeft op het Westelijk gedeelte van reeds een gezellige bedrijvigheid. Groote Der stiene in hele rjgele Rgnschepen geladen met rijsthout en steen ti gekleurde. Aan houders van Bruinbrood kaarten wordt bekend gemaakt dat de uitreiking- der nieuwe kaarten zal plaats hebben op MAAN DAG den 26 Juli a.s. op de bekende plaats en uren, en der aanvullingskaarten op DINSDAG 27 Juli a.s. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 23 Juli *20. üt, »mar« en hy loi syn han seaft op ’e holle dy ’t Freark yn gebrfik hie «ik leau, dat dizze de allerop- merkelikste wirde scil fen allegjerre, en lyk as jimme sjugge ha ik it foarnaemste plak dan ek for him iepen haldeu.® Hy wiisde op in leech plak midden yn ’e rigele. «As dizze man® sa forfolge hy, wylst er op Freark wiisde, «sa goed is skielk, it eksemplaar yn to leverjen, scoe ’t my goed dwaen, as jimme alle gjerre by it findersiik wêze wolle. Dat kin in wirkje wirde hwer ’t we wille fen hawwe scille. Freark gyng foart mei in nfiver bield for syn geest, hy seach syn eigen keale plasse mids de oaren stean en de koel bloedige dokters dy ’t elk mei in stik der fen yn ’e bannen stiene it oer to mimerjen* Dat wie just net sa’n heel bifallich bield om der altyd mei om to rinnen. Ditte, by it fortriet en de fornedering fen gjin eigen holle to hawwen yn ’t libben, die it dat er gjin wille mear to wrald hie, en nei ’t er der lang oer mimere hie, gyng Freark ris nei in yn- spekteur fen plysje. «Der scille we net folie oan dwaen kinnes sei de ynspekteur, do *t it gefal him duedlik makke wie. «In holle is al tyd wirdich hwet men dar foar krije kin, en as immen syn holle forkeapje wol, ja, dat ia syn eigen seek. As bygelyks in oar jou holle forkoft hie, dan wie ’t hiel hwet oars. Makelarij yn libbene hollen seoene wy, tink ik, net hoege to gedogen, as yn etriid mei de publike oarder, mar «Mar sa net® redenearre hy by him seis, »it wie dochs in foardielige keap, hwent ik ha boppedien de dokter frij. As ik siik wird. Hy waerd kjel fen dizze gedachten. «Mar hearken® rei er Ifid op, «ik mocht wol gek wêze, as ik my Ander bihanneling stelde fen de eigener fen myn holle. As hy ris An- gedildich waerd, hwet scoe my dan boppe de holle hingje Mei dit tinkbield foar ’e eagen naem hy de earste de béste gelegenheid waer om de dokter to sizzen, dat hy fen syn dokterstsjinsten mar gjin gebrék meitsje woe. «Ha jy dan gjin bitrouwen yn myn bikwamens?® sei dokter. «Ik ha der tofolle fortrouwen yn« sei Freark. «Ik ha der safolle fortrouwen yn dat ik jou net yn foreüking bringe wol. Jy seoene myn holle nedich hawwe kinne, en ik scoe ’t jou mar Ijeaver net sa gemaklik meitsje wolle om him to krijen.® «Mar ’t is myn holles fierde de dok ter oan, «en ik ha it rjuoht der foar to soargjen dat er mei tawijing en opmerk- sumens bihannele wirdt. As jy Angemak hawwe oan hert en longen, kinne jy nei in oare dokter gean, mar as der hwet hapert oan jou holle, dan hearre jy der mei by my to kommen. «Jy meije him fen tiid ta tiid Ander- siikje om to sjen oft er yn goede kon- dytsjes is en as der goed op past wirdt, sloech Freark foar. «Mar eiker man it is dochs for my ek wol fen bilang seis to soargjen for jou holle. «Dat soil ’k net Antkinne® sei dokter. «Mar jou bilang is fordeeld de holle is net jy ienigste soarch, lyk as hy for my is en ik mei jou wol forgoed op it hert drukke der foarsichtioh mei to wêzen. As jy bygelyks in hAn of foet of in ribbe brekke wolle, dat is jou saek, mar bisteen it net om in dakpanne of soks hwet op myn holle félle to fitten Om dit jy biwarder binne fen myn eigen dom, is ’t jy plicht tige noed der fen vader, moeder en drie volwassen zoons en dochter. De mannen waren gewapend met schoppen en vorken, de vrouwen met emmers, waarin kokende vloeistoffen. De werklieden vonden de situatie te en ruimden het veld. De po- iitie sommeerde de familie het verzet op te geven. Hieraan werd niet voldaan, zoodat een formeele veldslag ontstond. Toen eindelijk een paar politiemannen het te kwaad kregen en de familie nog van geen toegeven wilde weten, werd van do vuurwapens gebruik gemaakt. De oude W. werd het eerst getroffen en zakte in elkaar. Een der zoons moest tevens het veld ruimen, daar bij in zijn been geschoten was. Een tijdlang luwde thans de strijd. Door den geneesheer Prakker, die te H. aanwezig was, wer den de gewonden verbonden. De burgemeester van Oostellingwerf, met het gebeurde in kennis gesteld, ver scheen. Een tweede zoon werd over mand en in het arrestantenlokaal opge borgen. De overgebleven strijders trokken zich toen terug. Onder de aanwezig heid van oen groote schare volks werden nu eindelijk de boomen, onschuldige aan stichters van zooveel ellende, geveld. De zoon is niet ernstig verwond; de wonde van den vader is echter ernstiger. »Tel.« De Spaansche schatgraver. De Spaansche schatgraver is weer aan het werk. Uit verschillende plaatsen ontvangt de „Maasb.” berichten van le zers, die een in ’t Fransch gestelden brief uit Madrid ontvingen, waarin een anonymus het bekende verhaal doet, dat hij wegens faillissement gevangen zit, en in een Fransch station een koffer heeft staan met 800,000 francs aan bankbil jetten. Om het beslag daarop opgeheven te krijgen is geld noodig en als da ge adresseerde daarvoor zorgt krijgt hij een derde van den inhoud van den koffer. Telegrafisch antwoord wordt gevraagd bij den tusschenpersoon Antonio Moreno, Lista Correos, Segovia, Spague. Een schrik, In Amsterdam en omliggende plaatsen loopt het gerucht, dat er een partij valsche zilverbons in omloop zijn, ter waarde van een millioen. De bons, zoo zegt men, vertoonen een kleurendruk eenigszins afwijkend van ’t normale. Maar het meest in 't oogloopend gebrek is, dat de cijfers op den rug niet ge spikkeld zijn, doch geheel wit. De bur gemeester van Zandvoort liet bekend maken, dat al de bons, dje er zoo uit zagen,' valsch waren. Velen konden daardoor dat papiergeld niet meer kwijt. In Naarden begon de politie oen klop jacht om al het papiergeld met de niet- gespikkelde cijfers in beslag te nemen. Gelukkig komt nu de «Tel.® vertellen dat deze bons met valsch zijn. Toen n.l. de nieuwe series bons van f 2.50 gedrukt werden, kon men den tot dusverre ge bruikten inkt niet meer krijgen. Zoo doende is de bedoelde serie van een ge prononceerder blauwe kleur en komen de spikkels in de cijfers f 2.50 aan de ichterzijde niet voor. «Mar for my ek,« liet Freark der oer hinne falie. «Ja fensels,® joeoh dokter ta. «Mar ’k soil ’t dan mar sa litte, dat ik him sa nou en dan ris Andersiikje.« In tiidlang gyng alles sa nei ’t sin, det Freark him mei ’t kontrakt forienigje koe. Hy hie ek noch hwet wirk foun en ienkear yn ’e wike gyng er nei dokter ta om syn sechtich goune op to striken. Yn ’t earst waerd him it jild flot en «Ander praetsjes tateld, mar al gau bigyng dokter hwet bokkiger to wir- den. Dat foun misskien syn oarsaek hjiryn, dat de holle al fiks by dokter yn ’t boek bigyng to stean en bygefolch de kans for him bigyng to persjen. Op in kear do ’t Freark by him kaem mei in bAde op ’e foarholie wie dokter mar tige noartsk en min to sprekken. «Jy hawwe myn holle knoeid,® rop er, «dat kin ik net hawwe. Ha jy faeks oan ’t fjuchtsjen wést en myn eigendom der oan weage Dat moat net wer barre. Tink ris ta ho ’t myn bilangen biskadige wirde kinnen hiene, as sa ’n kearel ris in hakmes nomd hiel® «En myn bilangen net minder I® tocht Freark. Op in oare kear róp de dokter Freark op ’e dyk fen fierren ta, en dat wol midden yn ’e bArren «Freark bring my myn holle hjir ris.® De minsken seagen om en Freark oan, hwet him just net sa noflik wie. En om it noch monger to meitsjen bigyng dok ter him meiiens it mannewaer op to lézen, omdat er Andor in steger troch roan der ’t in pear timmerfeinten op oan ’t wirk wieme. «Stel jy ris foar, as ien fen dy feinten ris in hammer op myn holle falie litte hienen rop dok ter. «Ik warskou jy net sa roekeloas mei myn spul om te springen. It is in skandael dat jy myn holle oan sokke ge- faren bleat stelle.® It folk bigyng der om hinne gear to rinnen. «Ik woe for den divel, dat jy jou bi- roerde kop hiene,® balte Freark. «Jaen him my dan man® snaude dokter. «Mar ik fiel wol hwet® forfolge dokter, «jy binne ynklauwerich. Jy binne fen plan al de hfindert terminen óf to libjen, allinne om my it malle fel oan to jeijen. De wittenskip lit jou kaldde saek, dat de wrald mei Angeduld wachtet op ’e kennis, lit jy onforskillich. Jy fielle for soks neat. *t Is jy mar allinne om jild to dwaen. Mar pas op heite, wêz hwet forsichtiger mei in oarmans gfid of ik bring it oan.® Ho langer it durre, ho mear teikens as der kamen fen de dokter syn Ange- dild. Hwer en hwennear hy Freark mar binei kaem, moast dy de holle op- nimme litte, ta forbazing fen frjemden, en Freark foun faek oare geleerden by dokter op dy dagen as er syn Atkearing der wei helle. By sokke gelegenheden joech de dokter bijken fen bilangstelling yn syn eigendom op in menier, dat Freark de divel yn hie. «Hwet tinkt jou fen myn nijkeap?® frege de dokter wer ris op in kear. «Freark kom der hjir ris mei En Freark hie him mar Ander in Andersiik del to jaen nei in geleerde redenaesje. En do naem dokter initens- panne fit ’e kas en sloech dy Freark op *e kop dat de diggels him op *e skou- ders leine. «Der ha jy it ’rjucht net tarop Freark poer. «Stel jy mar net sa oan, da ’s neat,® sei dokter. «It wie wol in weachstikje, mar ik hie myn holle der for oer, om for dizze hearen myn sizzen wier to meitsjen®. Do gyngen hja meielkoar nei in stu- dearkeamer. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 43 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Bruin- bwodkacwt is tijdvak van 20 tot en met Juli. tijdvak van 30 Juli tot en met 7 Augustus de zwart binnen enkele dagen te laten zakken eerste zinkstok, wordt in gereedheid ge- Verder aanschouwt men er op de werking van drie groote bagger molens, welker machineageronk voort durend hoorbaar is. Deze baggermolens gevaarlijk halen grond en zeeklei van den bodem der zee, om ze weer in groote bakken, welke er naast gemeerd liggen, over te storten. Zoodra deze bakken gevuld zijn, worden ze door een sleepboot wegge trokken naar het Amsteldiep, om daar weer in zee gestort te worden. Een 5-tal sleepbooten heeft geregeld werk, om de gevulde en ledige bakken heen en weer te vervoeren. Dat or op een dag een groot aantal hakken met grond in het Amsteldiep wordt gestort, ligt alzoo voor de hand. Vele Wieringers en ook van elders overgekomen arbeiders, voor het maken der zinkstokken, verdienen met deze voorbereidende werkzaamheden een flink stuk brood. Een niet-allodaagsche veroordeeling. Een koopman te Arnhem werd, vol gens het Hbl., failliet verklaard met een passief van f14000 on een actief van f 160, De curator diende tegen den gefail leerde een klacht in op grond van bui tensporige verteringen. Bij het gerechterlijk onderzoek bleek, dat beklaagde aich in de oorlogsjaren had beziggehouden met kettinghandel. Op enkele artikelen had hij verloren Het meeste verloor hij echter bij het kaartspel; meermalen betaalde hij vol gens gehoorde getuigen zijn verliezen met bankbiljetten van f 100. De koop man werd tot 2 maanden gevangenis straf veroordeeld. Lichamelijke tuchtiging op school. Een jongen te Rotterdam, leerling van een school aan do Rechthuiestraat, een bijzonder lastig klantje, had een stuiter gestolen van een dar andere jongens. Een onderwijzer hoorde daarvan, hij vond den stuiter in een zak van den diefachtigen knaap, maar deze zat met een onverstoorbaar gezicht te beweren, dat *t «zijn edge” was, omdat hij hem zelf gekocht had. De meester werd ten slotte, toen hij met den jongen niets kon aanvangen, door alles heen van kwaadheid, en hij heef: den jongen mishandeld, op een manier, die zeker in alle opzichten de perken to buiten gaat. Zelfs moest de jongen onder doktersbehandeling worden gesteld. Voor dit feit heeft thans de onderwij zer terechtgestaan, ’t Hoofd der school en collega’s gaven de meest gunstige ge tuigenissen omtrent hem, doch de Off. van Just, eischte f100 boete of 20 dagen hecht. Bjj ernstig verzet tegen de politie. Aan den nieuw aangelegden kunstweg van Hauler wijk naar Veenhuizen staat de woning van den veehouder F. W. Voor deze woning staan of liever ston den vijf lindeboomen, die het verkeer belemmerden, waarom de gemeente ze wenschte te verwijderen. Hiertegen werd door W. en z’n huisgenooten geprotes teerd. Zg gaven te kennen, dr.t zij niet goedschiks zouden toelaten, dat de boo men werden verwijderd. Nadat ook door den landmeter was uitgemaakt, dat de boomen in gemeente grond stonden, werd Maandag door het gemeentebestuur aan arbeiders opdracht gegeven, de linden te vellen. Naar aan leiding van de dreigementen van de fa milie W. zou dit geschieden onder be- Wieringen scheming van twee marechaussee’s en drie veldwachters. Toen de arbeiders met de werkzaam- l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. 4 «Der binne njjsgjirrige by« lei dokter beden wilden beginnen, werden ze aan gevallen door de heele familie, zgndc worden er dagelijks aangevoerd en ge lost. Het eerste vlechtwerk voor het FK I 0 0 4^ 0 8S

Friso nl | 1920 | | pagina 1