Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. s 46ste Jaargang. ZATERDAG 7 Augustus 1920, No. 32. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. I SIMMER. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 2 4/a ons Suiker. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor In flinter wjukkelt rep en bliid, Al barnt de sinne fel, De bij fljuoht op en saeit war del, *t Is non syn üngetiid. Trooh ’t büntbiblomme polderlan De moaiste blom Bocht Mem for my. FRISO. Hwet blinkt fen goudne sinneskyn It lapke tfin. In sêfte gloed Omtsjoend de roazen read as bloed, It gêrsperk glinstert as satyn. Dit blad verschijnt des Za- l terdags en kost per kwartaal I 65 cents; franco per post 7 5 cents. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. X De prijs der Advertentiën X X is van 15 regels 60 cents, X X elke regel meer 7 cents. X X Grootere letters naar plaats- X X ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- a X nement belangrijk lager. a politiepersoneel, nens B, en W. Ik tink om dagen, lang foarby 'k Rin wer as barn oan Memmehtn op nog steeds onverklaarbare wijze een aantal kleedingstukken. Een inwonend verpleegster had, van een wandeling thuis gekomen, haar fon kelnieuw manteloostuum, haar mof en De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 4ö der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Bruin- OModkaati is 146etijdvak van 8 tot en met 16 Augustus de rood gekleurde. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 6 Aug. ’20. te hulp om door de verhoogde subsidie van f 33.056.50 en ook provincies en gemeenten worden zich meer bewust van de plicht tot geldelijken steun. Bij wijze van proef werd een propagandist aan gesteld. De vereeniging betreurt het, dat het wetsontwerp-Rutgers nog niet in het Staatsblad staat. Ook in andere landen groeit hot verbods-idee, in het bijzonder het idee plaatselijke keuze. Meer dan vroeger zal de vereenigjng den steun van de georganiseerde arbei ders noodig hebben. Op voorstel van de afd. „Rotterdam” werd eene motie aangenomen, waarin aan het hoofdbestuur werd opgedragen te trachten, het besluit betreffende uit sluitend blauwe medewerking aan de blauwe week gewijzigd te krijgen, zoodat er weer medewerking mogelijk zal zijn, van vak- en politieke vereenigingen, en waarin tevens het besluit was vastgesteld, zich aan de samenwerking inzake de blauwe week te onttrekken indien de commissie voor de blauwe week bij het nu ingenomen standpunt volhardt. Besloten werd het hoofdbestuur uit te breiden van 9 tot 20 leden. Herkozen werden de hoeren mr. L. T. Britzel, DokkumJ. Gerhardt, Bussum dr. H. T. de Graaf, Zutfendr. W. Hinget en P. van der Meulen, Utrecht; F. U. Schmidt, Bassum; P, J. Schumacher, Amsterdam; N, A. de Vries, Groningen en A. N. Willemse Den Haag; gekozen werden de heeren J. A. Bsrgmeijer, Dord recht, H. de Boor, Leeuwarden; prof. dr. R. Casimir, Den HaagA. Don, Rotter dam ds. C. Horreus de Haas, Zwolle J. C. Jansonius, HuizumL. M. Her mans, ArnhemW. van der Sluis, Al melo Y. C. van der Veen, Rotterdam en de dames Suze Groeneweg, Rotter dam en P. T. de Jong, Nieuwendam. Besloten werd, dat da algemeens se cretaris geen ambtenaar maar lid van het hoofdbestuur zal zijn, die door de alg. verg, benoemd wordt' Pr ac tjjk- examens. De Vereeniging „Het Nederlandsche Handel-Instituut” (Koninkl. goedgek.) houdt hare practijk-examens in Boek houden, Stenografie en Handelscorrespon- dentie (10 talen, waaronder Russisch, Maleisch en Esperanto) in de maand November a.s. des avonds te Amsterdam, Assen, Arnhem, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Groningen, Den Haag, Den Helder, Hengelo, Hertogen- bosoh, Kampen, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Rot terdam, Rozendaal, Snoek, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwolle. Ook zullen op die data worden af genomen de Leeraar- Examens in Handelscorrespondentio en Stenografie, zoomede het nieuwe examen Boekhouder-Correspondent, waartoe de vereeniging officieel gemachtigd is bij Koninkl. Besl. van 15 Mei 1919, Nr. 64, Staatsbl. 155. De examens van de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut” geven vrijstelling van de taal-examons van wege de „Ned. Bond van Accountants”. Ingevolge besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, kunnen mili tairen gedurende de examendagen studie verlof verkrijgen op vertoon van een oproepingsbrief. De inschrijving sluit 5 November 1920. Inlichtingen verstrekt de secretaris Dr. Otto Klipp, Postbox 426, Amsterdam. Diefstal. Ongeveer twee jaar geleden, 't was in November 1918, verdween in een der Zonder hoofdelyke stemming aangenomen een voorstel van B. en W. om het verzoek tot wederopzoggans toe te staan betreffend» 2 lokalen tegen een vergoeding van f 30 per maand, daargelaten een nader te ple gen overleg met het bestuur der teeken- school. Punt 6 Aanbieding van het verslag der Gemeentelijke gasfabriek over 1919. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor dit verslag nog gedurende 14 degen ter inzage te leggen ter Secretarie voor de leden. De heer de Boer vraagt daarbjj nog overleg ging van een staat van verbruikt gas voor de fabriek en don Directeur, alsmede de verantwoording van 120 H.L. coces voor het kantoor der fabriek, waaraan door den Voorzitter zal worden voldaan. Punt 7 Adres van H. Faber en A. Meyer alhier, houdende verzoek het perceel W\jk C no. 10, onderhands in huur te ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming goedge keurd de huur nog een jaar te bestendigen tegen een huursom van f100. Punt 8Voorstel van de Commissie der Gemeentelijke gasfabriek, tot aankoop van terrein ten behoeve van de uitbreiding van het gasfabriekterrein. B. en W. stellen voor aan het verzoek der Commissie om van den heer D. Groen hof?) in koop over te nemen een stuk grond, lang 30 en breed 14 M., voor de som van f 25.00 te voldoen, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. Punt 9Vaststelling van den staat van oninbare posten, wegens Hoofdeljjke Om slag, hondenbelasting en schoolgelden. Besloten wordt omtrent enkele aanslagen deze nog te varhalen, terwjjl tal van ande ren oninbaar worden verklaard. Punt 10: Aanbieding dor Gemeente- rekening over het jaar 1919. Deze rekening in ontvang bedragende f23839511, in uitgaaf f 238 346 951/2. sluitende met een batig saldo van f 48.151/2wordt in handen gesteld eener Commissie, ter fine van on derzoek en rapport, bestaande uit de hee ren S. Hobma, R. de Boer en P. Veenstra. Punt 11Voorstel van B. en W. tot het aanvragen ïeener verlenging van con cessie tot tolheffing op den wegWorkum- Bolsward. Omtrent deze concessie, affoopend 1 Mei 1921, wordt aangenomen een voorstel van B. en W., die concessie opnieuw aan te vragen, wjjl men de tjjd van opheffing nog nog niet gekomen acht. Punt 12Adres van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandscben Po litiebond, betreffende eene betere regeling der jaarwedden van het De Voorzitter stelt namens voor, dit adres in handen te stellen der salaris-com missie, wijl zjj, na het gevallen besluit in een vorige vergadering, behan deling nu niet noodig achten, waartoe zon der hoofdel|jke stemming wordt besloten. Punt 13: Voorstel van de Disiributie- Commissie, inzake de regeling van het sa laris van den Administrateur-Boekhouder van het Distributiebedrijf. De Commissie stelt voor, met het oog op vermindering van werk het salaris, mot ingang van 1 October a.s. te bepalen op f600 per jaar met recht op uitkeering aoner gratificatie van 2 x f125 Zonder hoofdeljjke stemming daartoe besloten. Punt 14: Versterking van eenige uit gaafposten der begrooting over 1920. De Voorzitter deelt mede, dat inzake het vergunningsrecht, de helft daarvan is ge restitueerd, de verzekering tegen brand schade moet worden verhoogd, de aansla gen in de waterschapsrechten zjjn over schreden en de subsidie inzake het werko- looshoidbesluit dient verhoogd, waarom wordt voorgesteld in totaal de begrooting in uitgaaf met f 579.08 te verhoogen, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. Punt 15: Wijziging der Gemeentebe- grooting, dienst 1920. De Voorzitter deelt mede dat door de Regeering, in verband met de aan de on derwijzers toegekende verhooging, is toe gestaan hen als voorschot f200 uit te be talen. Behalve aan de 3 onderwijzers, stellen B. en W. voor dit ook te geven aan de onderwjjzeres mej. Hoekstra, ter wijl mede f 200 moet worden uitgetrokken voor den veearts, waarom zjj voorstallen die f400 te bestraden uit den post: on voorziene uitgaven, waartoe zonder hoof- deljjke stemming wordt besloten. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM op Donderdag 29 Juli 1920, ’s nam. 5 uur. Voorzitter de heer Jhr. Quarles van Uf- ford, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 der agenda aan de ordeNotulen der vorige vergade ring, welke na lozing door den Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een schrjjven van den heer Houthuis, houdende aanneming zjjner benoeming tot Gomeenteveearts. b. Idem van den heer A. H. Wem pa, betreffende zjjn benoeming tot lid van het bestuur der vereeniging »Volkshuisvesting.< c. Een schrjjven van de heeren W. van der Meer en B. Terpstra, houdende aan neming der voor waarden, waarop grond in erfpacht is afgestaan. d. Een apostille van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het primitief kohier van Hoofdeljjken Omslag, dienst 1920. e. Idem houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot deelneming in de oprich ting der Centrale Ammoniakfabriek te Weesper karspel. f. Idem houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot afstand van grond in erf pacht aan W. van der Meer en B. Terpstra. g. Een procesverbaal van de kasopname van den Gemeente-ontvanger, waaruit bljjkt dat op den vorlgen dienst is ontvangen f238.395.11, op den tegenwoordigen dienst f57.514.90, totaal f295.910.01, dat op den vorigen dienst is uitgegeven f 238.346 95i/2, op den tegenwoordigen dienst f53.638.59, totaal f291.985 541/2, zoodat in kas moet zjjn f3.924 461/2, welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. h. Een verzoek van den Raad van Ter- munten om adhaesie te betuigen aan zjjn verzonden adres, om den Raad vr jj te laten of deze al of niet boven f900 wil gaan in den aftrek voor noodzakeljjk levenson derhoud welke stukken zonder hoofdeljjke stemming voor kennisgeving worden aan genomen. Punt 3: Schrjjven van het Burgerljjk Armbestuur alhier, vergezeld van een bjj zjjn College ingekomen verzoek van den vader van het Armenhuis, om verhooging van jaarwedde. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het salaris van f 400 op f 500 te bren gen, ingaande 1 Januari 1921. Zonder hoofdeljjke stemming wordt aangenomen een voorstel Brandsma, de verhooging te doen ingaan met 1 Juli 1920. Punt 4Voorstel van B. en W. Inzake den wegaanleg Heidenschap—-Gaastmeer. Mot hot oog op do groote kosten van aan leg, do bezwaren, verbonden aan do op richting van oen Waterschap on naar aanleiding van een gehouden conferentie met do Gemeentebesturen van Wjjmbrit- seradeol en Hem. Old. en Noordwoldo stellen B. en W. voor eerst nog eens een nader schrijven tot adressanten te richten, wjjl het ingezonden adres niet voor serieuze behandeling vatbaar is, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. Punt 5Adres van hot bestuur dor Ver- ooniging voor Cristolflk Schoolonderwijs alhier, om iahurlng van 8 lokalen der school aan den Stationsweg. Punt 16Adres van het Hoofdbestuur van het Friesch Volkssanatorium vHerema Staten te Jours, houdende verzoek de steun- verleenfng te willen bestendigen. De Voorzitter stelt namens B. en W, voor, als voorheen, de bijdrage te bepalen op 1 cent per inwoner, maar zonder hoofdeljjke stemming wordt aangenomen een voorstel de Roest om die bjjdrage op 2 cent te bepalen. Punt 17Adres van G. Holkema al hier, houdende verzoek om uitbreiding van zjjne veestalllng. Blijkens het voorgelezen adres is er plaats voor 12 koeien en heeft de tegen woordige pachter plaats noodig voor 25 koeien jong vee. De Voorzitter licht toe dat de vorige bewoner nog een schuur in huur had, deze niet, zoodat B. en W. aan het verzoek wanschen tegemoet te komen, maar hjj dan billijkheidshalve wat meer huur moet geven. De begrooting van den architect is f1350, waarom zij de tege moetkoming wenschen te bepalen op f75 per jaar. Na eenige discussie worden B. en W. gemachtigd tot aanbouw over te gaan en naar den maatstaf der gemaakte kosten de verdere huur te bepalen. Punt 18Rapport der Commissie, be last geweest met het onderzoek der reke ningen van het Burgerljjk Armbestuur en de Gemeentelijke Gasfabriek, dienst 1919. Het rapport der commissie, bestaande uit de heeren E. de Roest, S. Haytema en F. Tiesma wordt voorgelezen en dien over eenkomstig besloten de rekening van het Armbestuur goed te keuren met een na- dealig saldo van f 103.28 en die van da Gasfabriek tot een bedrag van f52623 51 onder opmerking der Commissie, dat het telefoontoestel in de woonkamer van den Directeur der Gasfabriek een luxe wordt geacht en het voorschrift der Armenwet inzake den doortrekkende armlastige Sol- kema, wien enkel een boterham is ver strekt, de Gemeente f320 heeft gekost. De punten der agenda zjjn hiermede af gehandeld, maar de Voorzitter zegt, dat nog enkele voorstellen zjjn ingekomen, tegen wier behandeling do Raad geen be zwaar maakt. In de eerste plaats het rap port der Commissie, bestaande uit de hee ren A. Brandsma, Tj. Banning en W. Barnas, betreffende de rekening der Wees- voogdij, houdende goedkeuring der ont vangsten tot een bedrag van f 2271.651/2, ds uitgaven tot f2256 08, met een batig saldo van f 15 571/2. en verder die van het Distrib.bedr. in ontvang met f 179.804 991/2, in uitgaaf met f189 455 751/2, met een na- deelig slot van f9650.76. Zonder hoofde ljjke stemming wordt de conclusie goed gekeurd. Verder doet de Voorzitter nog mede deeling van een adres van de Vereeniging »Plaatseljjk Belangï om 30 0/0 subsidie in het tekort van de vakteekenschool, groot f648, ingevolge art, 27 der Njjverheidswet. Zonder hoofdeljjke stemming goedgevonden dit in handen van B. en W. te stellen om advies. Eindeljjk doet de Voorzitter nog mede deeling van een ingekomen adres van een aantal werkoloozen om werkverschaffing, waarover een zich schier eindelooze dis cussie ontspint en gedurig in herhaling wordt getreden, de grief naar voren wordt gebracht, dat de persoon van R. Brussel steeds de tusschenpersoon moet wezen, de wenscheljjkheid wordt gauit, de architect ter vergadering te laton komen, enz, om ten slotte een voorstel de Boer aan te ne men, het adres voor kennisgeving aan te nemen en B. en W. te machtigen, voor een volgende vergadering te komen met een plan van uitvoering van grootere wer ken, inmiddels dezen gelegenheid gevende, het resteerende bedrag op de begrooting, te laten verwerken. De Vergadering wordt daarna gesloten. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De 45-urige werkweek. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid om voor de metaalindustrie geen overgangstijd voor de invoering van de 45-urige werkweek toe te passen, kwam ter sprake in de vergadering van de Kern der Machinefabriek van Gebr. Stork en Co. Volgens een verslag in de »Fabrieks- bode« vroeg een der arbeiders hoe het stond met de vermeerdering der vacan- tiedagen, waarnaar reeds vroeger was gevraagd. De voorzitter antwoordde daarop dat de djrectje deze vraag uitvoerig heeft overwogen. Er is evenwel thans een omstandigheid opgetreden, die het onmogelijk maakt nu tot vermeerdering der vaoantiedagen over te gaan. Gelijk men in de couranten heeft kunnen zien, werd door den Hoogen Raad van Ar beid het voorstel om ook voor de metaal nijverheid den werktijd als overgangs maatregel op 48 uren vaat te stellen, verworpen. Zaor waarschijnlijk zal dus de minister zich ook aan dit besluit houden. Het gevolg hiervan is, dat drie uren por week, dat ja dus 150 uren per jaar of 20 werkdagen, korter gewerkt zal moeten worden. Mot groote lucht hartigheid hoeft men dit standpunt inge nomen, zonder te bedenken, hoe ver strekkend de gevolgen kunnen zijn. Bij de laatste loonsverhooging is deze ver mindering van den werktijd niet in aan merking genomen, en do directie zal hebben te overwegen wat er nu aan de loonen gedaan moei worden, wanneer deze verkorting intreedt, want zeker zullen de werklieden zich niet tevreden stellen mst een belangrijke vermindering hunner weekinkomsten. Het zou onver antwoordelijk zijn nu op dit moment ook nog extra vaoantiedagen te gaan invoeren. Spreker betreurt het zeer, dat dit zoo is, want in principe gevoelt de directie veel voor een vermeerdering der vacan- tiedagen, vooral voor hen, die langer in dienst zijn. Een der werklieden betoogde, dat de verkorting van den werktijd voor de ver- friesching van den geest lang niet zoo veel beduidde, als een vermeerdering van het aantal vaoantiedagen, omdat de vrije uren te midden van de beslommeringen van het huisgezin moeten worden door gebracht. Afschaffing van alcoholh. Dranken. Te Zwolle is Maandag de 86ste al gemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken gehouden onder voor zitterschap van den heer P. van der Meulen, die er in zijn openingsrede op wees, dat de krachtige groei van de vereeniging, in de oorlogsjaren onder broken, zich hersteld heeft, zoodat het ledental dit jaar waarschijnlijk de 20.060 zal overschrijden. Spreker zeide, dat van den invloed van de invoering van vrou wenkiesrecht nog niet veel is gebleken. Met den steun van de nieuwe gemeen teraden is reeds veel bereiktondanks de zeer groote gebreken van de drank wet zijn in tal van gemeenten verstrek kende besluiten genomen. De verkorte arbeidsdag en de verhoogde loonen heb ben een belangrijke toeneming van alco holgebruik medegebrachtde accijns wijst particuliere ziekenhuizen te Amsterdam op een stijging van 75 pot. dat wijst op een verloren gaan van den invloed van de vereeniging op het volk. Het droevigst is, dat het drinken door de vrouwen in alle kringen weer sterk toeneemt. Ge lukkig komt de overheid de vereeniging pelskraag, haar hoed en schoenen in FRISO

Friso nl | 1920 | | pagina 1