Nieuws- en Advertentieblad Zeilclub „Zuidwesthoek^ - dt >n ja voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 46ste Jaargang. ZATERDAG 14 Augustus 1920. No. 33. Officieel Gedeelte. SIMMERJOUN. Binnenlandsch Nieuws. 2 72 ons Suiker. REKENINGEN worden ingewacht vóór 21 Aug tus door Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ■-•-S Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F. De sinne sinkt yn reade wolken, We ha de dei wer sahwet hawn. Sloech rêstich lelt de hele bónen, En der omhinne fjild en lan. In lyster sjongt syn ófskie-lietsje Yn ’e iken om it deadenhóf. De stille himel wachtet dildich De earste silvren stjerre óf. daarom stelt de heer v. d. Kooi voor uit te stellen tot dat over deze vergunning uitspraak is gedaan. Dit wordt echter verworpen met alleen de stem van de voorsteller voor. Alsnu wordt op voorstel van den heer van Meekeren verzoek 1 aangenomen met alleen de stem van den heer v. Etselo tegen. Deze bepaling zal 1 Jan. 1921 in gaan. Verzoek 2, het maximum aantal vergunningen van 3 op 2 te brengen, had bjj stemming dezelfde uitslag. Bjj de rondvraag zegt de heer Glashou wer dat de heer de Jager, timmerman te Warns, tegen hem had geklaagd in de kantooruren op de secretarie te zjjn ge weest om inlichtingen en dat hjj toen niet klaar kon komen omreden noch secretaris noch burgemeester aanwezig was. Dit heeft hem aanleiding gegeven een voorstel voor de volgende vergadering toe te zeggen om het bekleeden van bijbetrekkingen aan het secretarie-personeel te verbieden. De secretaris zegt hier vreemd tegen op te hooren hjj heeft de Jager met de meeste bereidwilligheid geholpen, heeft zelfs meer gedaan dan hy ambtshalve verplicht was en de Jager was dan ook meent hjj zeer voldaan en heeft geheel geen klacht geuit. en, zegt do secretaris verder, men kan toch niet van my vergen dat ik nooit een uur in do kantooruren op de secretarie mis en bovendien heb ik toch ook mjjn vacantiedagen. De burgemeester zogt dat hjj ’s namid dags niet op de secretarie behoeft te zjjn. Zijn spreekuren zjjn in de voormiddag van 10 tot 12 uur, hetzij ten gemeentehuize of thuis. Hierna sluiting. an .„nd VERSLAG van de vergadering van don Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Maandag 9 Augustus ’s voormiddags 10 uur. Tegenwoordig 4 leden. Afwezig do hoe ren H. van Meekoren, Meines en Mulder. I. Na opening der vergadering door den voorzitter worden do notulen der vo rige vergadering gelezen on goedgekeurd. Naar aanleiding van da notulen merkt de voorzitter op, dat blijkens onderzoek bjj den provincialen opzichter, de klacht in do vorige vergadering geuit, aangaande ik. DUUKSh, J. FABER. L. Y, DE JONG” Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦J a De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, Z elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten^ X 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. Mar ut ’e skimer fen de strjitwei, Stekt grimich as de kalde dea, In toarre beam syn grypske earmen Nei ’t minlik gloeiend jountiidsrea. FRISO. duidelijk te maken dat hij heusch nog leefde. Of ’t nu helpen zal 1 Woningbouw op ongeschikten grond. Te Amsterdam over het IJ was een groot terrein voor de bebouwing gereed gemaakt, en uitgegeven aan verschillende woningvereenigingen. 750 woningen zou den daar verrijzen. Maar toen men begon te bouwen bleek het al ras, zoo vertelt de »Tel.« dat de opgespoten grond nog veel te week is. De steenkassen en opgestapelde materialen, die rond de heiputten lagen, begonnen zelfs te zakken. Ja, iets verderop was de opgespoten substantie nog zoo onvast, dat een volwassen mensoh in den modder wegzakte. De verdere bouw bleek dan ook niets meer of minder dan een »groote stropt te zijn. De fundeering begon te verzakken, het metselwerk vertoonde scheuren, ja in één nacht tijd werd een rij palen 13 centimeters omgezet en werden de spij kers uit het hout gescheurd. Thans wordt overwogen om betonfun- deeringen te maken, ’t geen echter per huis f1000 extra of totaal f 750,000 zal kosten. Een andere weg zou zijn op een ge meen telg k terrein elders de 750 wonin gen neer te zetten. Maar aangezien er geen gemeentegrond beschikbaar is, zal ook dit op niets uitloopen. Zoodat, zegt het blad, de gemeente daar aan de IJ-overzijde zoowel letterlijk als figuurlijk in 't moeras is geraakt. Vakkundigen zijn ’t er over eens, dat de grond eerst over 5 jaar bouwrijp is. Maatregelen tegen het Mond- en klauwzeer. Op de vergadering van de Overijsel- sche Landbouw-Mij. deelde de heer Mol huizen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouwoomité mee, dat tegen den winter de meest intensieve maatregelen tegen mond- en klauwzeer door de re- geering zullen worden genomen. Bureaucratie. Aan de woning van een tuinarbeider te Loosduinen werd, zoo vertelt de »N. Crt.< een brief bezorgd van de Rijks- verzekeringsbank. Daaruit bleek, dat de man dood was en nu moesten de erf genamen zoo spoedig mogelijk opgeven hoeveel kinderen er waren achtergebleven, hun leeftijd, enz. De man ging met dat schrijven naar het gebouw, waar het Bankbestuur zitting houdt en vertelde daar, dat hij nog spring-levend was, en dat er dus een vergissing moest hebben plaats gehad. Of dan geen nabestaande met denzelf- den naam gestorven was? werd geïn formeerd. Neen, dat was ook niet het geval. Ja, dan zou men dadelijk aan het hoofdbestuur berichten, dat er een abuis was. Dat is 14 dagen geleden. Dezer dagen kreeg de man weer een schrijven of men nu ten spoedigste antwoord op het vorige schrijven wilde geven. De man heeft weer enkele uren moeten vemimen om op het bijkantoor eenvoudig wetje te ontwerpen. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 46 der Rijkssuikerkaart De geldigheidsduur der Bruin- btoodkaa/ri is 146etijdvak van 8 tot en met 16 Augustus de rood gekleurde. 147e van 17 tot en met 25 Augustus de groen gekleurde. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 13 Aug. *20. Da hierna weinig bolangrjjke fusdsdaa- lingen worden voor kennisgeving aange nomen. III. Eloctrlciteitsvoorziening. Ingevolge besluit van de vorige verga dering hebben B. en W. den directeur van het Prov. eloctricitoitsbedrjjf gevraagd of de f500 kosten voor het maken van plan enz. voor electriciteitsvoorziening in de gemeente bjj de uitvoering van het plan of bjj niet uitvoering van het plan na 5 a 10 jaar kan worden betaald. Hierop is antwoord ontvangen 10. bjj uitvoering van het plan en 20. bjj niet uitvoering van het plan na 5 a 6 jaar kan worden betaald maar dan met bypassing van rente. Daar de uitvoering volgens den heer Glashouwer op zjjn vlugst in den loop van 1920 zal plaats hebben stelt deze voor een besluit over al of niet aanvaarding van deze kosten, nog wat uit te stollen, men kan niet weten wat zich nog vooraf voor doet het bedrag zou ook eons lager kun nen worden gesteld. Do heer van Elsoio vindt dat hot even goed tot f700 kan worden verhoogd dan tot f300 verlaagd on is tegen uitstel. Ook do heer van dor Kooi is togen uitstel, wjj dienen in elk geval bjj do behandeling der begrooting te weten wat we willen. Er Is dan ook met algem. stommen besloten het aanbod te accopteeron. IV. Goldloening vernieuwing Weeshuis- brug. Besloten is zoo mogelijk een onderhend- sche goldloening aan te gaan tegen 6 °/o- Wil dit niet, dan publiek. V. Vaststelling schoolgeldkohlor 2o kwar taal. Vastgostold op f3.69. VI. Adres van C. do Jong over aankoop van een strookje grond. Naar aanleiding van dit adres, dat in do vorige vergadering reeds Is besproken, Is een onderzoek tor plaatse ingesteld en Is gebleken dat hot bedoelde strookje grond publiek pad is on Is overeenkomstig het voorstel van B. on W. besloten afwjjzond op dit verzoek te beschikken, VII. Schrjjven van B. on W. van H, 0. on N. over vordooling oorlogzwinst- bolastlnf, Bjj de bespreking wordt de meening geopperd dat de wet reeds bij de eerste kamer is en dat het dus visschen achter het net wordt. De hoeren v. d. Kooi en van Meekeren willen het maar voor kennisgeving aanne men. De heer Glashouwer zou met ad- haesie-betuiging wel mee kunnen gaan. Da heeren v. d. Kooi on van Meekeren krjjgen echter hun zin, het wordt voor kennisgeving aangenomen. VIII. Schrijven van B. en W. van Oud- Bejjerland over reorganisatie politie-per- soneel. Hiermede zal adhaosie worden betuigd. IX. Schrijven van B. en W. van Ter- munton over aftrek levensonderhoud hoof- deljjke omslag. In dit schrjjven wordt medegedeeld dat de raad van voormelde gemeente een mo tie aannam, afkeuring uitsprekende over de wetsbepaling dat voor levensonderhoud hoogstens f900 mag worden bereksnd (in de grootste gemeenten n.l.) en wenscht op dit gebied algeheele vrijheid van handelen. De heer van Eiselo vindt een maximum van f900 voldoende hoog en stemt dus niet met de motie in. Voor kennisgeving aangenomen. X. Schreven van het hoofdbestuur van het Friesch Volksanatorium tot toekenning eener bijdrage. In het schrijven wordt 2 cent per in woner genoemd, doch de vergadering acht een vast bedrag beter en stelt de jaarljjksche bijdrage op f20, tot weder opzeggens. XI. Schrijven van het hoofdbestuur van de Alg. Nederl. Politiebond over jaarwed den gem. politie. In het schrijven worden salarissen ge noemd van f30 a f 40 per week en f 50 en f100 voor diploma en diploma met aanteekening enz. Er wordt op gewezen dat het salaris van Postma daar ver beneden blijft. De heer Glashouwer merkt op, dat het salaris van Postma nog al gunstig uitsteekt bjj den stadswerkman vergeleken en acht de betrekking van politie in Hindeloopen met f 1000 al zeer voldoende beloond. De heer van der Kooi wil het schrijven maar voor kennisgeving aannemen. Be sloten wordt echter met een besluit tot de behandeling der begrooting te wachten. XII. Schrjjven van de Nederl. bond van gepensionneerden over verhooging pensioen ex-gemeente-ambtenaren. Aangezien de gemeente maar een ge- pensionneerde heeft en diens pensioen in percenten reeds belangrijk is verhoogd, wordt dit schrjjven voor kennisgeving aangenomen. XIII. Schrijven van de afd. Hindeloo pen van den Chr. Nat. werkmansbond (woningbouwvereeniging) over bouw mid denstand woning. Uit dit schrijven bljjkt dat men een dergelijke woning zou willen bouwen nabjj de christelijke school en wordt becjjferd, dat de huur van een dergeljjke woning op f 300 zou komen. Uit de bespreking blykt, dat het hoofd der school de woning zou willen huren. B. en W. komen echter met hun cjjfers tot een heel andere conclusie wat de huur betreft. Met inbegrip van grond enz. zou een dergelijke woning kosten f8700 Hiervoor wordt door rijk en gemeente f 3500 bijge dragen rest f 5200, voor de bouwvereni ging. Volgens de jongste ministerieele be schikking wordt de huursom bepaald door de bouwkosten van zoo’n woning te schat ten vóór 1914, zijnde in dit geval f3466, en hiervan van 17 tot 2O0/0, maakt f 600 Een belangrijk verschil dus en wordt dan ook besloten de bouwvereeniging hier vooraf op te wijzen, om daarna weer te zien hoe te handelen, XIV. Verhuur gemeentewoningen op het tuinbouwland. De voorzitter deelt mede dat zich voor deze vier woningen 3 huurders hebben aangemeld, en wel voor no. 1 (bjj de brug) Otter, voor no. 2 Posthuma en voor no. 4 T. v. d. Kooi, welke alleen als huurders worden aangenomen. De huursom is be paald op f 3.00. XV. Vaststelling huurreglement nieuwe gemeentewoningen. De huurtjjd is bepaald van 12 Mei tot 12 Mei. Betaling in 4 termjjnen. Men mag do woning niet aan andoren verhuren, geen kostgangers, noch bedrijf noch drank- varkoop houden. De zolder moet de huur» dor voor eigen gebruik houden. Binnona* Messenhelden. Op den Wedderweg werden Zater dagavond vijf fietsende heeren uit Oude Pekela aangehouden door twee bandieten. Met messen vielen ze de heeren aan. De heeren B. Heijer, rijwielhandelaar, W. v. d. Aart, onder-directeur van de gasfabriek, kregen erge snij- en steek wonden. Het ergst echter werd de heer P, Imminga, werkzaam op het kassiers- kantoor van de firma Polak, getroffen. Een zijner longen moet getroffen zijn. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De vermoedelijke daders M. en H. van Onstwedderholte zijn gevangen genomen. Beiden ontkennen, maar bij H. zijn een mes en een zakdoek gevonden, beide met bloed bevlekt. De aangevallenen her kenden de daders. Boetebetalers, Er ia bijna geen enkel openbaar be stuur meer, dat niet zoekt naar verster king van middelen, zooala leniging van den geldnood wordt genoemd in den ambtelijken stijl. Alle soorten van belasting hebben dan ook een beurt gehad en zijn aanmerke lijk verhoogd. Alle rijks-, provinciale- en gemeentelijke tarieven zijn herzien», en zóó her zien dat het den belastingbetalers geel en groen voor de oogen geworden is. Slechts eene soort van contribuanten tot de geldmiddelen der openbare be sturen is bevrijd gebleven van zulk eene verrassing. En dat is de categorie, die niet tot de gemakkelijkste deelen der burgerij behoort, namelijk die der boetebetalers. De bedragen der boeten worden nog altoos bepaald volgens een tarief, dat niet berekend is op dezen tijd. Dit geldt voor het Rijk, het geldt ook voor provincies en gemeenten, die alle gebonden zijn aan de desbetreffende be palingen der rijkswetten. Eene regeering kan niet aan alles denken, maar zonder staatscommissie zou wel een van hare ambtenaren kunnen worden belast met de taak om een heel huis geen brandhout klein maken. Men mag o.a. geen duiven houden- De huurder moet zelf gebroken glazen laten maken en vloeren verven en moot 2 soliede borgen hebben. De heer v. d. Kooi stelt voor dat de huurder ook voor onderhoud van het be hang moet zorgen. Hier over gestemd ver klaart Glashouwer zich voor, van Meekeren en van Eiselo tegen, met de stem van v. d. Kooi vóór zouden de stemmen dus staken en trekt hjj tydens de stemming het voorstel in, omreden hjj het te onbe langrijk vindt om een vertraging te ver oorzaken tot een volgende vergadering. XVI. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der brandweerverordening. Heeren Brandmeesters rapporteeren dat de spuit bjj laatste beproeving best werkte. Een van de 3 slangen wordt echter onbe trouwbaar en vragen zjj een crediet voor 25 meter nieuwe slang en, van de zuig stang is een haak af, deze dient dus ook hersteld. Men wil echter nog een tjjdje wachten met dit laatste omreden de spuit nog gebruikt kan worden en het brand gevaar thans (met het hooi) iets grooter is dan gewoon. Aangezien gummieslang weinig duurder en veel deugdzamer is, geeft de heer van Meekaren in overweging gummieslang te nemen De vergadering is hier wel voor en zal dit met de heeren brandmeesters worden besproken. Voorts is het uurloon bjj gebruik van de spuit vehoogd van 25 op 50 cent per uur. Het bodeloon zal in het vervolg ook 50 cent per uur ziin, De vergoeding voor het schoonmaken der spuit wordt van f 10 op f15 gebracht. La belocning voor de Opper-Brandmeester en van den Secretaris is van 5 op 8 en die van de Brandmees ters van f2 50 op f4 gebracht. XVII. Aanbieding gemeente-armvoogdjj weeshuis- en distributierekening. De verschillende sluiten in boven aan gegeven volgorde met de volgende cjjfers; ontvang f53609.87, uitgaaf f 53549 48i/2, saldo 'J 60 38t/2 ontvang f 1882.54, uit gaaf f 1869,21, saldo f 13.33 ontvang 868 72. uitgaaf 309.57, saldo f359 02. De distributierekening sluit met een tekort van f 4255.411/2. In de vorige vergadering zjjn reeds de commissies tot onderzoek dezer rekeningen aangewezen. De heer Glashouwer, die mede belast is met het onderzoek der distributierekening, vraagt, of hjj desgewenscht een deskundige aan dit onderzoek mag laten deelnemen op zjjn kosten. De voorzitter zegt dat dit niet geoorloofd is en, de rekening [is indertijd door een accountant nagezien. Voorts vraagt Glas houwer of de boekhouder der distributie nu niet gemist kan worden. Hierop wordt toestemmend geantwoord, mits eerst de loopende zaken vereffend zjjn. XVIII. Voordracht ter benoeming van 2 leden in het college van zetters. Aan de beurt van aftreding zjjn: de heeren H. Simonides en J. J. van Eiselo. Als no. 1 wordt bjj de tweede stemming H. Simonides gekozen. Als no. 2 na derde stemming E. E. Stallman. Als no. 3 bjj eerste stemming J. J. van Eiselo, en als no* 4 bjj eerste stemming C. v Meekeren. XIX. Adres van ds. Tonsbeek over ver bod verkoop sterke drank van Zaterdags middags ‘tot Maandag en verlaging maxi mum drank vergunningen, Daar dit adres nog niet in de vergade ring van B. en W. is geweest stelt de voorzitter voor hot in handen van dit college te stellen om advies. De vergadering acht dit evenwel niet noodig en wordt dadeljjk tot behandeling overgegaan. Gevraagd wordt een verbod tot verkoop van sterke drank van ’s Zaterdags 12 uur tot *s Maandagmorgens 10 uur en het maximum aantal vergunningen te brengen van 3 op 2. De voorzitter wjjst [er op, dat bljjkens vertrouwbare gegevens het drankgebruik in de laatste jaren in Hindeloopen ver bazend is afgenomen. De verzoeken blijken bjj de meerderheid dor vergadering wel instemming te vinden on zoo beweert men, het gaat toch do weg naar drooglegging op. De hoer ven Eiselo gelooft dat het eerste verzoek niet veel zal baten men zal het dan vooraf wel in huis halen on vindt het dus alleen een plagerjj voor do kasteleins. Er wordt op gewezen, dat er misschien spoedig een vergunning vervalt en dan zjjn we op hot maximum vu thans n.l. 3 en 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. KISC r

Friso nl | 1920 | | pagina 1