Paardenmarkt te WORKÜM, op Maandag 6 Sept. ’20 Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. op Bon No. 47 der Rijkssuikerkaart I ZATERDAG 21 ^Augustus 1920. 46ste Jaargang. No. 34. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 2 ons Suiker. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - kelierster probeerde de bengaalsohe lu- Handel, Nijverheid voor «Noorderlicht® te Groningen. Tot dezelfde groep, afdeeling machines in het groot en klein bedrijf, behooren mede bakker snijmachines, zoomede transportinrichtin gen en maalmaohines van de N.V. «In dustria® te Groningen. Zeer de aandacht trekken de telefoon-installatjes, electrische klokken en verschrijfapparaten van de «Huistelefoon-Maatschappij® mede te Gro ningen. De firma A. N. Spiering en Zn. aldaar heeft ingezonden eenige exemplaren van het Polytechnisch Handels blad® en van het «Polytechnisch Adresboek® voor Nederland, en andere artikelen. Te voorzien is, dat in Friesland in de toekomst het goed ontwikkeld stoom- tramnet zeer waarschijnlijk wordt omgezet in electrische tractie, terwijl machines in Grootere letters naar plaats- j ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. jI o De prijs der Advertentiën j I is van 15 regels 60 cents, 11 elke regel meer 7 cents. I stra beliep ernstge waterschade. kelierster probeerde de bengaalsohe lu- De brandweer kon Dinsdagochtend cifers, tengevolge waarvan een brandende Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Géén suikerschaarschte. Het Ned. Corr. Bureau in Den Haag deelt namens den heer L Bückmann mee, dat er in ons land géén tekort is aan suiker en er niet komen zal óók. Er js suiker genoeg, en was dat niet het geval, dan zou de Centrale Suiker- maatschappij verplicht zijn, suiker op de wereldmarkt te koopen en hier in te voeren. Het verbruik van suiker in ons land stijgt geweldig. In 1920 zal, als ’t door gaat zoo als nu, tweemaal zooveel suiker verbruikt worden als in 1911. In totaal 1.800.000 balen! Hoewel er in Mei 170.000 en over Juni 157.000 balen suiker door de Cen trale Suikermaatsohappij C. 8. M. afgeleverd zijn voor ’t binnenland, is er toeh nog gebrek, doordat velen onge hoorde hoeveelheden inslaan, uit vrees, dat ze straks geen suiker meer zullen rrijgen. Men meent, dat de prijs voor vrije suiker van f94 op f 110 gebracht zal worden. Deze geruchten omtrent >rijsverhooging zijn beslist onjuist, de >rjjs wordt niet hooger. Ook de prijs der vrije suiker niet. De grossiers in suiker houden hier en daar suiker achter, in de hoop dat ze van de stijging, waarop ze hopen, zullen trofiteeren. Die hoop kunnen ze gerust aten varen. De suiker wordt niet duurder. Er komt geen gebrek, óók niet ’t volgend jaar. Dan wordt er voor ’t bin- nenlandsch gebruik zelfs nog meer ge reserveerd dan in dit jaar gedaan is. Er is dus absoluut geen reden een kop van een lucifer in het vuurwerk terecht kwam en een hevige ontploffing veroorzaakte. In een oogwenk stond de winkel in lichte laaie. Beide vrouwen snelden in vlammen gehuld de straat op. Juffrouw Jacobsen wier lichaam, geheel met brandwonden bedekt is, werd in zorgwekkenden toestand in het Binnen gasthuis opgenomen, waarheen ook juf frouw van der Haast werd vervoerd met brandwonden aan hals en armen. Haar toestand is minder ernstig. De brand weer, die met veel materiaal het blus- sohingswerk verrichte, was den brand spoedig meester. Van het huis kon niets meer gered worden. Dientengevolge zijn drie gezinnen dakloos. Belasting op de weelde. Een voorontwerp op de heffiug van een weeldebelasting door het departement van fioantiën samengesteld, is thans aan de Kamers van Koophandel ter kennismaking toegezonden. Volgens dat ontwerp zal de belasting worden geheven van weeldeartikelen hier te lande verkocht of ingevoerd. Volgens ’t voorstel zal 2 pet. belasting worden geheven van oudheden, kunstvoor werpen, schilderden, teekeningen, etsen, enz., 10 pct. o.m. van geisers, badkuipen, beddespreien, brandkasten, cylinderhoeden, panamahoeden, damestasschen, handschoe nen, boorden, lichtkronen, linnen tafel- en boddegoed, rieten meubels, meubels die gebeeldhouwd zjjn of beschilderd en gelakt, parasols, zijden parapluies, rijtuigen, rijwie len, spiegels, enz. 20 pet. wordt o.m. ge heven vanalbums arresleden, beelden, benzine, biljarten, bloemstukken, bouqatten, bloemenmanden, bloemvazen, boa’s, bont werk, voetenrokken, feest- en carnevals- artikelen, fijn koper en tin werk, fotogra- ft «toestellen, galakleeding, haarwerken, huistelefonen, jachtbenoodigdheden on sportartikelen, koek-, suiker-, taart-, pastei-, bescuit-, banketbakkorswerk en chocolade, kransen, likeuren, motorwagens en motor rijwielen, muziekinstrumenten (mot uit zondering van orgels), pleziervaartuigen, prentbriefkaarten, schomorlampon, schui mende wijn, slobkousen, speeltafels, rook tafeltjes en rookstel, tuin- en serremou- belen, voorwerpen van goud, zilver of platina, of die daarmee belegd zjjn, edel gesteenten, enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 24 millioen ’sjaars geschat. Een gemeente failliet. De gemeente Hoensbroek behoort ook tot de gemeenten, die in groote finan ciële moeilijkheden verkeeren. Indertijd had zij voor de aan te leggen waterlei ding in Duitschland een partij mannes- mannhuizen aangekocht tegen een, gezien den toen geldenden markenkoera, be trekkelijk lagen prijs. De koopsom werd tijdelijk voorgeschoten door de Gelder- sche Credietvereeniging. Toen de Bank het geld opvroeg, wer den pogingen aangewend de aom (circa 80.000 gulden) van het Rijk voorgesoho- ten te krijgen, een en ander zonder succes. De Geldersche Credietvereeniging gaf nog drie maanden uitstel van beta ling, doch wil nu onmiddellijke afdoening der schuld en heeft de gemeente in staat van faillissement doen verklaren. Ook de Heerlener Bank heeft eene vordering op de gemeente Hoensbroek, die de gemeente niet wil voldoen, omdat de vroegere burgemeester zonder voor kennis van den Raad de schuld aanging. Veepest. De Brusselsche bladen melden dat er nieuwe haarden van de veepest in België Ds Bond van Kaasproducenten in ons land, heeft esn telegram aan den Minister van Landbouw gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat veehandelaren hier groote kwantiteiten vee, gekocht op Bra* bantsche en Limburgsche markten, ver- koopen. Het gevaar dat Belgisch vee frau duleus op die markten wordt aangevoerd is zeer groot. Met het oog op de veepest zQn strenge maatregelen aan de grens noo dig. Wellicht is afsluiting der Zuidelijke provincies van het overige deel wenscheljjk. i Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post X 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags in te zenden. X Advertentiën Vrijdagmorgens X vóór 11 uur. 4 Internationale Electriciteits-Tentoonstelling te Leeuwarden. Uit Leeuwarden wordt aan het »N. doening op zgn werk terug zien v. h. N.« geschreven Het hoofdgebouw binnenkomende, treft het oog al dadelijk de uitstekende ver lichting en de doelmatige en smaakvolle opstelling der inzendingen, die allen zoo danig zijn geplaatst, en waarvan de ruimte toelaat, ze van alle kanten te kunnen bekijken. Men vindt hier aanschouwelijk voor gesteld de verbazende vorderingen, die de toepassing der electriciteit op alles heeft teweeggebracht. Het getal exposanten is uitermate be vredigend, ook hun inzendingen zijn dat. Er zijn er bij uit Engeland, Duitschland en Zweden. De grootste firma’s vindt men present. Al wat eenigen naam heeft op electrotechnisch gebied, vindt men hier vertegenwoordigd. Belangrijk zijn de inzendingen beboe rende tot de groepen sterk- en zwakstroom, waartoe vooral behooren de machines voor den landbouw en de nij verheid. Aanwezig zijn hier electromotoren voor alle doeleinden, ook op het gebied van polderbemaling, motoren met centrifngaal- pompen met opbrengst van 1400 L. per minuut, opvoerhoogte van 10 M. en 1500 omwentelingen per minuut; wals- schakelkasten voor batterij-systeem, dan dynamo’s, transformatoren, hijschmiddelen, bakkerij-ovens, liften, bliksemafleiders, Storksohroefpompen met gezamenlijke op brengst van 2850 kub. M. per minuut enz. Tot de merkwaardigheden behooren mede de toepassing van electriciteit op de middelen van vervoer. In grooten getale zijn hier automobielen, motorrij wielen en electro-motoren, allen fraai bewerkt en doelmatig ingericht; pneu matische transportinrichtingen voor granen enz. en een aantal electromotorwagens voor landbouw en industriebedrijf. Maar vooral belangrijk is de toepassing van de electriciteit in het huisgezin. In groote verscheidenheid zijn hier aanwezig strijkijzers, melkkokers, waterketels, huis telefoons, staande en hanglampen, orna menten, voetstoven, machines om binnen een paar minuten eieren te kloppen, kookplaten en verder nog een groot getal groote voorraad suiker op te slaan, soorten van kook- en verwarmingsappa- raten. Druk worden deze zaken bezich tigd en onderzocht. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKÜM maakt be kend, dat de volgende vueek verkrijgbaar zal worden gestek De geldigheidsduur der Bruin broodkaart is 147e tijdvak van 17 toten met25 Augustus de groen gekleurde. 148e van 26 Augustus tot en met 3 September de bruin gekleurde. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. landbouw en zuivelbedrijven en industrie Workum, 20 Aug. '20. tegen 7 uur inrukken. De oorzaak is onbekend. Drankmisbruik en arbeidsduur. De arbeidsdag is verkort, het drank misbruik is toegenomen. Er wordt ver band tusschen deze twee omstandigheden gebracht. Ten onrechte, meent de »R K. Vakbeweging®. In de jaren, die aan den oorlog vooraf gingen is de arbeidsduur ook regelmatig verkort, doch het drankgebruik nam in dien tijd ook regelmatig af. Het Is helaas waar dat de kroegen beter bezet zijn dan in de laatste jaren voor den oorlog. Maar is dat met de le klasse café’s en de sociëteiten niet het geval Men kan thans helaas wel meer zwaaiende arbei ders zien loopen, doch de inhoud van snorrende auto’s is niet te controleeren. Dat het drankmisbruik alleen bij de ar beiders is toegenomen, valt minstens te betwijfelen. Het blad ontkent dan ook, dat het toegenomen drankmisbruik een gevolg is van de verkorting van den arbeidsdag. Wat is dan wel de oorzaak Wel, heel eenvoudig, antwoordt het blad. De oorlog heeft ook in ons land het zedelijk bewustzijn, niet alleen van de arbeiders, maar van het geheele mensohdom, omlaag gehaald. «Hei zedelijk weerstandsvermogen heeft ernstig geleden. Gedurende den langdurigen oorlog heb ben hoogst fatale invloeden hunne fu neste uitwerking op het mensohdom niet gemist. Zijn aï die gruwelijke moorden en doodslagen van den laatsten tijd, niet alleen in het buitenland, zoo onverklaar baar De zeer verregaande verflauwing van eerlijkheid in handel en wandel, die we gedurende den oorlog ook in ons land hebben kunnen waarnemen, waardoor een finale verschuiving van bezit heeft plaats gehad, moest dat niet verwilderend werken. Neem daarnaast de geweldige stoffelijke ontberingen, die de arbeidersmassa ge durende den oorlog heeft geleden, dan schijnt het volkomen verklaarbaar, dat het zedelijk weerstandsvermogen in broe den kring is gedaald. Juist die achteruitgang in den zedelij- ken weerstand van talrijke arbeiders kringen, is, naar onze overtuiging de oor zaak, dat de vroegere ondeugd van ons volk zich opnieuw invloed heeft kunnen verschaffen. Maar met de verkorting van den ar beidsduur heeft het absoluut niets uit te staan 1 Juist door de verkorting van den arbeidsduur is het heschvkte moreel van ons volk wellicht spoediger te herstellen.® De Hartjesdag. De viering van den echten ouden «Hartjesdag® te Amsterdam vermindert elk jaar meer en meer. Waren vroeger de volksbuurten feestelijk versierd, een en al leven en beweging, thans zag men slechts hier en daar een vlag of een kleine versiering. Slechts enkele kleine troepjes kinderen trokken door de stad met allerlei kleedingstukken van vol wassenen aan of gekleurde papieren mutsen op het hoofd. Meestal echter is het doel hiervan het «ophalen® van geld, hetgeen dan ’s avonds voor het afsteken van vuurwerk wordt gebezigd. Ook de orgels anders leuk versierd, xÜn gesignaleerd, bleven kaal. Een gevolg van den Hartjesdag was den ernstigen brand, die Maandagnamiddag in een perceel op de Prinsengracht heeft gewoed. Juffrouw van der Haast van de eerste étage kwam beneden in den galanterie winkel van juffrouw Jacobsen vuurwerk koopen, om dit *s avonds ter gelegenheid van Hartjesdag af te steken. De win- gestort als waarborg, dat ze haar ver plichtingen zal nakomen. Indien zij niet dere machines geexposeerd door de N.V. voor suiker zorgde, zon die 6 millioen verbeurd zijn. Volgens den heer Bückmann wordt in geen enkel land ter wereld méér suiker gebruikt dan hier. En nergens is ’t goed- kooper dan hier. De suiker op bonnen is dit jaar f 110, beneden de wereldprijs per baal geleverd; de vrije suiker nog f 50 beneden de wereldmarkt-prgs. De drooglegging van de Zuiderzee. Zaterdag zijn te Amsterdam bijeenge komen afgevaardigden van plaatselijke afdeelingen van het Centraal comité van belanghebbenden bij de Zuiderzce- drooglegging. Het bleek o. m., dat de materieele schade, die de bij het comité aangesloten bedrijven en particulieren door de drooglegging zullen lijden, in totaal rujm f 1.100.000 zal bedragen, en de totale bedrijft- en loonschade ruim f 1.000 000. Bij de bepaling van de materieele schade heeft men de bepaling van de toekomstige waarde van de bezittingen in mindering gebracht van de tegenwoordige waarde. Men was van oordeel, dat de staats commissie voor de schadevergoeding is samengesteld uit mannen, die de groote belangen van de talrijke bedrijven naast de visscherij niet kunnen overzien en zich blijkbaar niet kunnen verplaatsen in den toestand van menschen die zich hun bestaan door de drooglegging zien ontnomen. De vergadering droeg het bestuur op, de gedachte ingang te doen vinden, dat de commissie aangevuld moet worden met menschen, die geheel op de hoogte zijn van visscherij en nevenbedrijven. Ernstige brand. In den nacht van Maandag op Dins dag beeft te Leeuwarden aan den Grachtswal (Z.Z.) een brand gewoed, welke zich in den beginne ernstig liet aanzien en waardoor een groot huizen complex werd bedreigd. Ruim één uur ontdekten vier jongelui die den nacht in hun pleiziervaartuig in het Nieuwe Kanaal doorbrachten, den brand in het nieuwe pand van gebroe ders de Vries zeilmakers, thans nog wonende aan het Noordvliet. De vlammen sloegen hoog uit. Onmiddellijk waar schuwden zij den politiepost, in de nabij heid van het brandende perceel. De slangenwegen van het hulpbureau rukte uit en een oogenblik later verscheen ook de slangenwagen van het hoofdbureau, zoodat met vier slangen de strijd tegen het vuur kon worden begonnen. De opperbrandmeester, de heer Bek- ker, was intusschen ook gealarmeerd. Op weg naar de plaats des onheils vroeg hij de telefooncentrale de motorspuit van wijk I op te roepen. De brandmeesters verschenen, doch de gasten lieten op zich wachten. Een tweede alarmeering was dus noodig en na geruimen tijd ver schenen de brandgasten met de motor- spuit. Het was dringend noodig geworden, dat de politie hulp kreeg. Het dak van hei pand-de Vries was reeds ingestort en op den zolder gevallen en de vlammen waren al overgeslagen naar het dak van de bergplaats van de firma W. Wielinga, n verfwaren en vensterglas, waarin lak, olie en ander brandend goedje waren geborgen. Nadat de motorspuit eenigen tijd een massa water in de vuurzee had gewor pen, was men ’t gevaar spoedig te boven. Inmiddels was de geheele brandweer, buiten voorkennis van den opperbrand- meester, met de tweede motorspuit incluis, uitgerukt. Meerdere hulp was echter niet noodig. De brand kon worden be perkt tot de twee genoemde panden, waarvan de daken en zolders uitbrand den. Het perceel van den heer Schoot- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. haar stoomwerktuigen zullen vervangen door electriciteit. Vele belangrijke zaken zijn hier on vermeld gebleven, waarvan de kennis in ruimeren zin zoo nuttig zou kunnen zijn De tentoonstelling is uitstekend geslaagd, dank zij den ijver en het doorzettings vermogen van het Comité van uitvoering. Te voorzien, althans te hopen, is het dat duizenden naar Leeuwarden zullen stroo- 4 men om de tentoonstelling te bezichtigen en handelsbetrekkingen aan te gaan met - de inzenders van voorwerpen, waarvan het nut of het gebruik in Friesland of minder goed of nog niet bekend is. Het uitvoerend Comité kan met vol- maar ook den talrijken exposanten komt lof toe voor hun medewerking. De tentoon- stelling zal bij velen ongetwijfeld in een aangename herinnering big ven laat ons hopen dat het goede, dat zij heeft ge sticht, moge bijdragen tot den bloei en de welvaart van Friesland. Er is en er komt géén gebrek aan suiker, en de prijs gaat niet omhoog. De 0. S. M. heeft 6 millioen gulden In de groep sterkstroom voor de nijverheid zijn allerlei bakkerij- en an- ISO i j-

Friso nl | 1920 | | pagina 1