Paardenmarkt te WORKUM, op Maandag 6 Sept. '20. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I I 1 op Bon No. 48 der Rijkssuikerkaart Ut it libben. I ZATERDAG 28 Augustus 1920. 46ste Jaargang. No. 35. Officieel Gedeelte. Binnenlandse!] Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. t 2 V2 ons Suiker. Tot plaatsing van Adv. en Reclames FRISO. r i prijslijst overeenkomenden prijs te doen betalen; 3. dat de in de lijst vermelde De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week loegen en stuwen in de prijzen begrepen zijn 4. dat voor afleveringen na 1 Ja nuary 1924 in verband met ket indrogen, 1 i Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post i 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. I Advertentiën Vrijdagmorgens vóór 11 uur. kelijke toestand. Groot was de verslagen heid. De politie zette de terreinen af om het uitgraven ongestoord te kunnen doen plaats hebben. Achtereenvolgens werden de vier lijkjes te voorschijn ge bracht. Hoog water. In de omgeving van Heerenveen stond deze prijzen zoo noodig zullen worden herzien; 5. dat de otöp. ver. Alg. Ver koopkantoor voor Turf te Nieuw-Weer- dinge de bevoegdheid heeft, l1/-, pot. boven de maximum prijzen in rekening te brengen voor hare bemoeiingen in die gevallen, waarin zij die verleent. Vier kinderen bedolven en gedood. Dinsdagochtend 11 uur speelden in het s.g. Zandgat der graverij van de firma Grezel en Kuiper te Winschoten een viertal kinderen, een 4-jarig zoontje van den heer J. Lindemulder, werkmeester aan de rijwielenfabriek en drie meisjes van den heer S. Hemmen, timmerman. Plotseling gleden ze met een groote hoeveelheid zand naar beneden. Onopgemerkt geraakten ze onder de zandmassa, meldt het «Gron. Dgbl.c Toen ze vermist werden vermoedde men, dat ze waren afgedwaald naar de circus tent van Hagenbeek, doch toen het tegen deel bleek, kwam men in de zandgra- verij terug en vermoedde, welk een vreeselijk ongeval daar had plaats gehad. Men begon te graven en spoedig werd één der lijkjes zichtbaar, ’t Was toen 5 reeds bij tweeën. Het was een verschrik- 2.04 cent. 2.50 7.30 der by«Dou hatst heard hwet omke dy ried; en nou moast it fierder seis mar wite... dou soilst wol ris mear komme to piisjen.c It gyng mei Fetsje en Feike op trou wen yn fensels. Hja wennen kreas, hiene gnap hfisrie en Feike die goed syn bést. voor Handel, Nijverheid voor en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. laar, le art. f 8 55, 2e 7.55, 3e f 7.30 Baggelaar, Haskerveenpolder en Wor- kumermeerpolderBaggelaar, le srt. ƒ7.55, 2e ƒ7.30; Baggelaar, De Wie ren onder Nijega en OudegaBaggelaar le srt. ƒ7.30, 2e ƒ6.80; Baggelaar, veenderijen in Appelscha en Foohtelo Baggelaar, le srt. 6.65, 2e f 6.20, 3e ƒ5.55 p. 1000 st. Deze prijzen, zijnde de maximum prijzen welke aan de producenten voor de turf zullen worden betaald, geldt voor turf zoowel van het product 1920, als voor alle vroegere producten. Hierbij wordt uitdrukkelijk bepaald 1. dat het verschil tussohen de sluis-, wijk- en kanaalgelden, welke in 1914 geheven werden, en die welke thans be rekend worden, van deze maximum prij zen moet worden afgetrokken en dus ten laste komen van den vervener2. dat de directeur van de Rgkskolendistri- butie gemachtigd is aan producenten van turf, indien een afwijking van de in de prijslijst genoemde turfsoort wordt aan- J De prijs der Advertentiën o X is van 15 regels 60 cents, o x elke regel meer 7 cents. x Grootere letters naar plaats- i ruimte. Buiten Friesland, uit- JI X gezonderd Familieberichten, x 10 ets per regel. Bij abon- J x nement belangrijk lager. I verkrijgbaar zal worden gesteld gieren sjit De geldigheidsduur der Bruin broodkaart is 148e tijdvak van 26 Augustus tot en met 3 September de bruin gekleurde. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 27 Aug. '20. «Bern, lit *m doohs yn *e steek. Hear nei omke. Dou moast gjin dwaen mear mei him ha wolle. «Och omke, de ljue birabje him, hy is net forkeard, eiker net.c «Mar hy lést doohs graech in slokje. «Nou net mearlc «Soa... en forliden Tiisdei dan... ha *k mei myn eigen eagen sjoen... siet er dron ken nést syn broer op ’e sjeas enearder...« «Hy hat my sa finthjitten dat er de drank stean litte scoe, sa gau as we mar troud binne.c «It gewoane praetsje «Ne eiker net, omke, hy mient itse- knor, sekuer, och heden it is tinken Mar as ik him de bfins jaen, het er seis sein, dan fordrinkt er him.< »’t Soil wol hwet meifalle, der ie *t foart net oan tasafolle hald er net fen wetter. Hja bigyng to lipon... elk siet hjar tsjinwirdich yn ’t farwetter en arbeidde hjar tsjin, earst de pastoar al, dan seurde moaike hjar om ’e earen en nou omke wer. Nou fielde hja forgoed dat se in wees wie, libbe hjar mem noch mar.... Omke helle de tabaksdoaze koelbloe- dich fit ’e büae en naem der fiks hwet 40 centimeter boven zomerpeil, in de polders 15 c.M., zoodat de toestand kri tiek is geworden. De hooimaden staan blank, in de wei landen staan de koeien in het water, zoodat de boeren zich haasten het vee op stal te brengen. Wadende door het water gelukt dit somssommige boeren, die hun vee in het polderland hebben, stallen het vee ook, omdat de koeien de graszoden stuk trappen. Hier en daar ie het land één stuk modder geworden. Op de lage bouwlanden staan de aard appels en boonen in het water; de ver bouwers kunnen hun akkers niet betre den. Men herinnert zich niet ooit zulk een hoogen waterstand in Augustus ge had te hebben. ’t Ziet er in verschillende om Steen- wijk gelegen veenderijen, wei- en bouw landen, die niet onder de bemaling vallen van het nabij Blokzijl staande stoomge maal, tengevolge den aanhoudenden zwa- ren waterval der laatste dagen, aller treurigst uit. Sommige uitgestrekte veenderijen staan een paar voet onder water zoodat er niet meer gewerkt kan worden en de turf bij massa’s ronddrijft. Eenige boeren zagen zich genoodzaakt hun vee te stallen, of, zoover enkelen daar gelegenheid voor hadden, naar hooger gelegen weiden te brengen. Heele aardappelvelden staan blank. De schade ztowel voor den ver- vener als voor den boer is groot. De legersterkte. In aansluiting aan het bericht, dat de minister van oorlog plan heeft het leger terug te brengen tot een sterkte van 100.000 man, verneemt de «Maasb.c dat dit bereikt zal worden, door jaarlijks voorloopig slechts 12.000 dienstplichtigen te oefenen, tot welk aantal de militie- liohting dus feitelijk wordt teruggebracht. De oefening van de dienstplichtigen zou eveneens in de plannen van minister Alting von Geusau geconcentreerd plaats hebben, terwijl door het kleinere aantal verschillende plaatsen haar garnizoen zullen verliezen. Naar aan de «Msb.« werd gemeld zou den daarvoor in aanmerking komen de steden ’s Hertogenbosch, Hoorn, den Helder en Leeuwarden. Volgens de «Tel.c strekken zich de bezuinigingsplannen van minister Pop ook uit ten opzichte van de luchtvaartdiensten De plannen betreffen een vereeniging van f en de Marine-luohtvaartdienst onder één leiding, n.l. die van den commandant der Luchtvaart-afdeeling, terwijl het ge heel dan als het z.g. vijfde wapen onder «Oorloge komt. Verwarming door electriciteit. In verband met den heerschenden brand- stofnood en de duurte der brandstoffen verschenen er in den laatsten tijd in de couranten stukken pro en contra de ver warming door electriciteit, waaruit men den indruk krijgt, dat zelfs in technische kringen daaromtrent geen juiste denk beelden heerschen. In het weekblad «de Ingenieurs; wordt Eene schipbreuk. Uit Lemmer meldt men nader omtrent de schipbreuk Vrijdagavond Schipper J. Kopp van Rotterdam, op reis met de sleepkaan «Casperdienc, groot 1246 ton, geladen met bazalt van Mains naar Lemmer, was Vrijdagmorgen om streeks 8 uur, gesleept door de «Keulsche- vaart XI«, van Amsterdam vertrokken. Tot Urk ging alles goed, hoewel de wind, die Z.-W. was, steeds aanwakkerde en de zee hol stond. Halfweg Urk-Lemmer liet echter de sleepboot, die wegens het slingeren veel water in de machinekamer had gekregen, de sleepkaan los en in den steek, en stoomde, zonder den schip per te waarschuwen, naar Lemmer. Omstreeks 8 uur in den avond kwam dezo boot met veel moeite onze haven binnen. Kopp had onmiddellijk, nadat de boot hem had verlaten, het anker uitgeworpen en daar de zee steeds woes ter werd, naar alle zijden noodseinen gegeven, die echter schenen nergens te te worden opgemerkt. Omstreeks tien uur in den avond begon het schip zoo hevig te werken, dat K. het ergste vreesde en besloot met zijn gezin, be staande uit vrouw en 7 kinderen, waar van het jongste nog slechts 4 dagen oud, de sleepkaan met de scheepsboot te verlaten. Toen allen echter met veel moeite en gevaar in deze boot een plaats hadden, bleek deze zwaar beladen te zijn. Al roeiende (de schipper had 2 zoons van 17 jaar aan boord) heeft men toen op het Lemster havenvuur aangestoomd, en gelukte het omstreeks 2 uur in den nacht de haven behouden te bereiken. Allen hadden echter gedurende dezen gevaarlijken tocht in doodsangst verkeerd, daar de boot telkens dreigde om te slaan of te zinken. De schipper, was vol lof en dank over de door hem en zijn gezin ondervonden liefdevolle behandeling van den burge meester en de burgerij. De burgemeester had n.l. direct, toen de schipper zich by hem aanmelde, het distributiebureau al hier doen verwarmen en ter beschikking gesteld van den schipper en zijn gezin en den omroeper door het dorp doen roepen, dat wie van de burgerij kleedlng kon missen, Z.E.A. dezen verzocht, die ook ter beschikking van K. te stellen, waaraan de burgerij ruimschoots had voldaan, De sleepkaan die in Duitsehland thuis Hease manljuesstimmen gallen goare Ifiden fit, en der trooh hinne enge heech en 1* tongen. «Och to Feike, meitsje nou gjin spul.c klaget skriemerich in himpen wyfke, «gean nou stil mei nei hfis.c «Ie dat..,?< «Ja, krekt, dat is Fetsje. G&ns feroare stat tiid net?< «Och Ut my doohs los,c balt dedron- kene kearel mei rea-biroane eagen. Ut- daegjend tilt er de fdsten op tsjin in lange lummel feu jier ef tweintieh. er op *t Fetsje hie ’t foarfit ommen al sein... macht benomd is hwet er wol bigrepen sa ’n gesanger fen in oar foaróf... Feike wie goed. Nou etappe we oer in jier of hwet hinne en komme to lanne yn in neare steech fen in greate stöd. Der is in reltsje op til. gegeven van de kosten van zulk eene verwarming, voor ’n kamer van 4 X 4 M. met 2 ramen van 1.2 bij 2.3 M. en een deur naar den gang van 1.2 bij 2.2 M. zijnde de voorkamer van eene suite, met daarnaast eene overeenkomstige wo- ga“g togen gang, dus de normale «suitebouw* van onze grootere steden. Aangenomen is een gemiddelde winter- geboden, ook een in afwijking van de temperatuur van 4 gr. C. en een ge- wenschte kamertemperatuur van 18 gr. O. Bg een anthracietprgs van f3.90 per turfprgzen gelden vrg in schip op de H.L. voor vulkachels en van f 6 90 per veenplaats en dat de kosten van het H.L. voor centrale verwarming, een gas prgs van 18 cent per M.3 en het goed hui boezemwater Maandagmorgen rajm koopo Amsierdauueho tarief voor eleotrj- *k ha neat mei gean dou nei hils en bimoe dy der mei..., ik ik lit my ’n great hat. In lange rige opslüpte jongens en fammensbern bringe him in eintsje, de alder ljue for ’t greatste part skodholje, door Ir. J. de Kuyser eene berekening en sa giet de optocht yn ’e drokke Snjeontojoun-biweging de forljoohte strjit- ten trooh nei de «nor.c w In heal fire letter wirdt skerp fen toan de keakelige frouljues- polysjebureau oanskille. Bedêst en mei in skriemerich gesicht fregat it meagere, himpene wyfke as hja asjebleaft de sinten wol hawwe mei dy 't er noch yn ’e buse hie, faeks. «Ik lit my de pochei net fol skelde trooh sa’n kweajonge... Ijt ’m mar op- komme... ik stean m «Ja, dou bist earmsterk,« hunet de greate, «dou kinst se tille, n’t wier?< «Hjirlc Mei stjitterige dronkenmans- 'i er Hak foar syn tsjinpartij. «Feike, fjuchtsje nou net, gean ijea- ver mei,« trfinet it wyfke eangstioh en klampet hjar fêst oan ’e wiffe-widzjende kearel. »Né,« siz ik, «né, dy to meitsjen.. nei dyn bern..., ■oil seis witte hwet ik doch..., de dwejlstok...< ’t Forlegen wyfke sjuoht om hjar hinne as woe se help freegje oan ’e omstanners. «En hwet wo’st nou fen my hawwe poelmület de gekdronkene tsjin de fyand. «Och, wêz dou wiser,seit ien fen ’e omstanners tsjin de greate, «gean Ijeaver foart..., hy is dronken, dou nofteren. Ek oaren minge hjarren der yn. De iene balt: «Krg ’m,« en wer in oaren: «Hald op jonges.« In libben as in oar- diel. Efter ’e gerdyntsjes for de lytse, bikliemde rfitsjes, loere ngsgjirrige eagen wei. «It kin wol moai wirde nooh.c «Feike, gean nou doohs mei ju., och to tsjin de oare «wêz jy dan de wiiste al bin jy de jongstee e&rmoedet it lichte himpene wyfke. »’k Soil my wol wachtte en slaen myn hannen oan dat smoarge beest..., mar for him fit ’e wei gaen, dat doch ik net.c Der komt gestommel yn ’e donkere minske-bult. Feike syn earmen swaege der boppe fit. En boppe de heibel fit smeeket de stimme fen it teare fromminske dat hjar ■enuweftioh fêsthald oan de razend tier- gjende kearel. De jongfeint stiet klaar om him to fordeginjen. De dronkenlap skfirt him los en docht in pear finwisse stappen op syn fyand dienstplichtigen ta. Mar dy wykt, en de oanfaller strof- felt oer de finsljuohte stjritte en ploft foaroer op ’e stiennen del. «Hoera! Der lelt erl Hy leitllc Forsuffe bliuwt de drankgoarel lizzen. It wyfke kringt trooh de rounte om him oerein to helpen. Mei in grou-fiok wirdt se trooh him efterfit steaten. Yn in wylde fleaoh set de dronkene him seis wer op foetten. Mei in iepen mes yn ’e ffist, gek fen lilkens, soil er wer op ’e nij syn tjinstanner to liif. Mar tagelyk gripe fjouwer stevige fen efter ’e kiezen, koelbloedich sei hy pelysje-hannen ta. Hy sit fêst en wirdt forfierd. Skriemende forsiket it finstelde from minske de pelysjeagenten of se hjar man mei nei hfis ta nimme mei mar hjar Ifid is net to forstean trooh it Ifide aïjen fen ’e dronkene dy ’t nou oars neat mear fitrjuohtsje kin om ’t him de citeit van 10 oeni per K.W. uur, zijn de kosten van verwarming per uur van bovengenoemde suite: Bij vulkaohelverwarming centrale verwarming gasverwarming eleotrioiteitsverwarming 13. Hieruit big kt, dat een verwarming door middel van electriciteit in het al gemeen veel te duur is. Maximumprijzen turf. De minister van Landbouw heeft met ingang van heden maximumprijzen voor den verkoop van turf vastgesteld Wat de Friesohe turf aangaat lezen we Blauwe turf, Hoornsterzwaag le srt. ƒ9.70; 2e ƒ9.45; overig Friesland, uit sluitend heele ƒ8; le srt. ƒ7.70; 2e 7.20scherpe turf te Hoornsterzwaag, le srt. f 8.45, 2e 7.95 kolige scherpe ondergegraven turf, overig Friesland, le srt. ƒ8, 2e 7.25haverstroo le srt. 5.05, 2e 4.55 zwarte turf Hoorn sterzwaag le srt. ƒ9.10, 2e ƒ8.70; id. overig Friesland, le srt. f 5.70, 2e 5.20 grijze id. Hoornsterzwrag, le srt 5.30, 2e 4.75 grauwe id. 4.45 overig Friesland, le srt. f 4.30, 2e ƒ4.05; steekturf 8.30 sponturf Opsterland en Smal linger land sponturf, burgerturf, le ƒ8.30, 2e ƒ7.95, 3e 7.30 id. karturf, le srt. 7.05, 2e 6.80, 3e 6.30 sponturf, de Wieren onder Nijega en Öudega, burgerturf, le srt. 7.30spon- id. 2e srt. ƒ6.95; id. id. karturf, le srt. ƒ6.40, 2e ƒ6.15; sponturf, Trije- gaasterveenpolder, burgerturf le srt. 8-30 sponturf id. 2e f 7.95, 3e 7.30 id. id. karturf, le srt. 7.05, 2e f 6.80, 3e 6.30 sponturf, Haskerveenpolder en Workumermeerpolder 8 05 spon turf, baggerturf, le srt. 7.65, 2e 7.05 3e ƒ6 80; id. karturf jle srt. f 6.55, 2e 6.05sponturf, Echtensche veen polder en veenderijen in Schoterland en Westellingwerfsponturf, burgerturf, le srt. 8.30, 2e f 7.95, 3e 7.30 id. karturf, le srt. ƒ7.05, 2e ƒ6 80, 3e 6.30 Baggelaar, veenderijen in Nije- horn, Nijeholtpade, Oldeberkoop, Ter Idzerd, Oldeholtwoldo en Katlijk Bag gelaar, extra 9.80, 1 srt. 8.85, 2e 7.85, 3e srt. boschturf 6.55 overige veenderijen in Weststellingwerf, Sohoter- land en Lemsterland, id. extra (ste«ksel 23 X 50) ƒ9 80; id. le srt. ƒ8.85, 2e 8.30, 3e 7.80, 4e (boschturf) ƒ6.55 Baggelaar, veenderijen in Opsterland, de Luchtvaartafdeeling Soesterberg Smallingerland en jEngwirdenBagge ■j RISO.

Friso nl | 1920 | | pagina 1