Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Adverteert in dit Blad Adverteeren doetverkoepen J 46ste Jaargang. ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1920, No. 36. Officieel Gedeelte. KROMMELS, Binnenlandsch Nieuws. 1 2 V2 ons Suiker. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. FRISO. er Kmt ds tfmm fsn berneleedije welke dan zorg droeg dat de orders recht- T Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor It good blinkt de minaken altyd moai yn ’e eagen, al sit er dan ek noch sa- folle smoargens oan. Wêz wol goed, mar net to goed, Dan flapt de wolf dy ünd’re hoed. Dizze spreuk jildt, lyk aa it aizzen »A1 to goed is oarmans gek,® forallinne minne minaken, dy ’t wol freze mar gjin leafde kenne. Sa gau sokken net mear freze, wirde ae bretael en ünbrükseam. For oaren hat dit aprekwird gjin reden fen bistean. It aizzen>Hy hie gjin fyannen®, strekt in flink minske net ta eare. it oanhaldend reinen yn ’e bloeitiid docht safolle skea. >De iere moarn bringt goud oan® seit fen aids de aprenk. Mar Jonke Wrotter hat non al fjirtich jier oan ien al fen moarnsier óf poat-oan moatten, en dochs hat hy fen it goud in bedroefd bytsje voorziening hebben bestaan, skipe. »In minske kin him seis net,< seit Men licht der sa mar hinne. Mar witt’ jim wol hwer ’t dat oanleit? Hy wol him sela net kenne. Ast wille ha wotte yn dyn libben, dan moast altyd lyk en rjncht dwaen, mar altyd gjin lyk en rjncht ha wolle. Dit is in treast for hjarren dy ’t jong stjerrrehja hoege gjin rou to dragen oer hjar seis. Dronkenwêsen bant it forstón üt *e holle, it jild üt büse, de earmtakke troch de mouwe, en sonnena üt it lichem. ia, in pód bygelyks mei tige fiiis wêze mar hy hat doch moaije eagen. I Dit blad verschijnt des Za- J terdags en kost per kwartaal o 65 cents; franco per post o 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. o Ingezonden stukken Don- o derdags in te zenden. o Advertentiën Vrijdagmorgens 3 vóór 11 uur. j X De prijs der Advertentiën I X is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. De Suikervoorziening. Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Van Ravensteijn be treffende het nemen van maatregelen in verband met de sohaarsohte aan sniker, heeft de minister van Landbonw geant woord, dat er inderdaad voor een drietal weken in onderscheidene gemeenten des lands moeilijkheden inzake do suiker- In dwaes blinwt in dwaes, al hat hündert wizen om him hinnede wize leart fen elkenien mar ’t measte fen hündert dwazen om him hinne. De drank is gjin dwaes, mar hij mak- ket dwazen. te zullen verhoogen, ook tot een peil jhr. Vegelin boven het normale verbruik en met name zooveel mogelijk te zullen voldoen aan alle aanvragen van grossiers en Net dat boartersgüd jouwt in bern dürjende wille, dat moai en kostber is, mar dat hwet syn drang ta beusiohhejd oan- fitert. Men moat troch beuzigheidsdrang ta wirkdrang en sa ta wirkbikwaemens opflede. 45 cent per K. W. U. De Raad van Dordrecht besloot de jaarwedde van den burgemeester te brengen van f80000 op f12000. Een 17-tal vergunninghouders te Mid delburg hebben een verzoek aan den De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. öO der Rijkssnikerkaart De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 9 Sept. ’20. Nederlandschen staat80.000, waar voor men dan ook twee goede leger- bij genoemde maatschappij te bestellen, Mm* MM M M M m M Vb. paarden had. i »It is in trochtrape loai persoan,® sei in wiis man, do *t hy de forkearde ge woonte fen in dogeneat opsomje seoe. >Dan hawwe jy genöoh sein,® sei de rjuchter der ’t er it tsjin hie, »alle mis passen lizze yn dizze ündeugd bisletten. Do ’t men Vere frege ho ’t it komd wie, dat syn broer sa forstoar, antwirde hy»Hy stoar oan ’t neatdwaen®. »Ja,< sei Spjnola, »dat is foldwaende om üs allegjer to deadsjen. Der binne in boel minsken dy ’t de rol fen de barmhertige Samaritaan nei- spylje wolle sünder de oalje en it büsjild. Pas op, dat jy net al to great lykje yn de eagen fen yens meiminsken. Hwent dan soil elk tofolle fen jo easkje, en it weger jen fen ien woldied kin oaraaek wêie, dat hündert woldienden fen earder yn ien amerg forgetten wirde. Der is neat sa min, of der blinwt ten spoedigste de ongerustheid van het publiek over een mogelijk suikertekort zou verdwijnen. Overeenkomstig deze toezegging zijn de beide laatste weken de afleveringen opgevoerd tot 40000 zak per week. Tevens gaf de Centrale Suikermaat- De geheele exploitatie kostte aan den schappij aan winkeliers, die vergeefs bij hunnen grossier bestelden, gelegenheid, Wol dyn bürman net binide Ho gelokkich hy ek skynt Hwa seit dat men under ’t grien, Net ris scherpe stikels fynt etreeks of door bemiddeling van andere grossiers werden uitgevoerd. Ook gemeenten in grensstreken, die zelf de distributie ter hand wensohten te nemen, konden rechtstreeks van de Centrale Suikermaatschappij suiker be trekken. In verband met de genomen maatre gelen waren binnen enkele dagen de klachten over tekort aan suiker tot een minimam teruggebraoht. Thans bereikt den minister geen enkele klacht meer over de suikervoor ziening. Een duur uitstapje naar Aken. Een Leidsche familie maakte een va- oantiereisje naar Valkenburg en verbond daaraan een uitstapje naar Aken, zoo vertelt ’t Hbl. Daar werden voor 1220 Mark een drietal mooie beeldjes gekocht van Turijnsoh porselein. Luxe voorwerp jes mochten vrij worden meegenomen, zei de winkelier en de familie zou dan ook vol vertrouwen over de grens stappen. De douanen hielden echter ’t gezel schap aan en de beeldjes, die de heeren blijkbaar heel mooi vonden, werden hun afgenomen. Maar daarbij bleef het niet. Moeder de vrouw, die de voorwerpen had gekocht, werd voor een smokke laarster gehouden en naar de rechter verwezen. Met een dame-reisgenoote, die in hetzelfde geval verkeerde, moest zij Aken weder in. De familie bleef aan de de grens, doch manlief gaf do vrouw nog f 240 Hollandsoh geld mee. De chauffeur die met den plaatselijken toestand bekend was, bracht de dames naar het aangewezen gebouw, waar zij alles behalve vriendelijk werden ontvangen De Leidsche dame werd eindelijk na heel wat formaliteiten, aan het verstand gebracht, dat zij vrij zou kunnen uitgaan, wanneer zij onmiddellijk 3500 Mark stortte. Zij bracht haar Hollandsohen schat voor het licht, doch daarmede werd geen genoegen genomen, ’t Moest Duitsch geld zijn. De chauffeur trad als reddende engel op door aan te bieden het geld te wisselen, 't Was echter nog niet vol doende. De chauffeur, die het gezelschap als betrouwbaar had leeren kennen, schoot het restant evenwel voor en zoo werd de 3500 Mark afgedragen en kon de vrouw weder naar de in ongerustheid wachten de familieleden terugkeeren. Een poging om de gekochte beeldjes terug te krijgen mislukte ook en zoo kwam het gezelschap met ruim 5000 Mark armer weder in Valkenburg aan. De familie, die uit medelijden menig Duitsch kind had in huis genomen en tot dusverre pro-Duitsche neigingen had, is heelemaal omgevallen,zooals dat in de politiek heet. Een jubileum. Het Volkssanatorium »Heerema-State< te Joure had Maandag j.l. 10 jaar be staan. Het hoofdbestuur had gemeend dit feest op bescheiden wijze te moeten Der binne in boel minsken dy ’t greach hjar dielnimmen bitoane wolle mits dan moat er ek wet to diélen en to nimmen wêze. Raad gericht om ieder f 100 schadever goeding uit de gemeentekas, voor het geen zij door het tapverbod met de kermis minder hebben ontvangen. Een origineele wedstrijd. Eergistermorgen lieten ongeveer 50 paren zich trouwen op ’t Rotterdamsohe raadhuis. Een caféhouder in de Jonker- fransstraat had doen weten dat hij f 300 uitbetaalde aan dat paar dat ’t eerst zjjn trouwboekje liet afteekenen in zijn kof fiehuis. Eenige paren gingen op die wedstrgd-aanbieding in, en ’t gevolg was dat ten aanschouwe van honderden be langstellenden de jonge echtelieden met het pasverworven trouwboekje ’t stadhuis uit snelden naar ’t café jn kwestie. Een paartje nit de Vestastraat won den prijs. De drie eerstvolgende paren kregen elk f 25. De regeering en de duurte. Het bestuur van het Algem. Nederl. Vakverbond heeft een adres gezonden aan den ministerraad, waarin het Ver bond betoogd, dat het z. i. noodzakelijk ie, dat de regeering in den economischen toestand ingrijpt. Het adres herinnert er aan, hoe de neutrale Vakcentrale reeds in November 1918, October 1919 en Juni van dit jaar in verschillende adres sen aan regeering en volksvertegenwoor diging had aangedrongen op het nemen van maatregelen, welke verbetering moes ten brengen in den nood van talrijke Nederlandsche arbeiders en het eindigt aldus »Het zij verre van ons te dreigen, doch wij zijn niet blind voor de stijgende ontevredenheid, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn en meenen daarte gen te moeten waarschuwen. Wij achten het een algemeen belang de sociale be vrediging te bevorderen en willen met al onze krachten daartoe medewerken om daardoor de rust in ons land en in de bedrijven te handhaven, doch dit is alleen mogelijk indien de regeering in derdaad toont, dat zij ook de belangen der Nederlandsche werknemers wil be hartigen. Excellenties, wij doen een beroep op uw voortvarendheid en inzicht om nog voor den winter die maatregelen te tref fen, welke een meer algemeene bevre diging ten gevolge zullen hebben®. Paardenfokker^ bjj het leger. Bij wijze van proef zou het legerbe stuur zelf jonge paarden fokken voor ’t leger. Er werd een hengst uit Enge land aangekocht en een 14-tal uitge zóchte merries werden door hem gedekt. Na twee jaar had een keuring plaats, doch er werden slechts twee jonge paar den voor het leger geschikt geacht. De overige 12 werden publiek verkocht. I bij monde van de hoofdverpleegster, een fraaie kamerplant werd vereerd. Op voorstel van den heer Tromp, burgemeester van Wijmbritseradeel, werd een telegram van hulde gericht aan het hoofdbestuurslid de. Nor el, die zulk een groot aandeel in de totstandkoming van »Herema-State« heeft gehad. Bovendien werd door het Hoofdbestuur de patiënten een gramafoon met tal van jplaten vereerd. Op initiatief van het Hoefdbestuurslid Piccardt was bij verschillende fabrikanten en grossiers aangeklopt om iets nit hun voorraad af te zonderen voor de patiënten »Herema-State,« aan welk verzoek velen gevolg hadden gegeven. Zoo werd het hoofdbestuur in staat gesteld 'aan elk der patiënten een cadeau te geven, dat werkelijk de moeite waard was. Dit was voor de patiënten natuurlijk een bigde verrassing. Het toegezondene was zoo groot, dat voor latere distributie o.a. nog over waren b.v. eenige 1ste soort Edammer kaasjes, 10 K.G. Ie kwaliteit cacao, een kist met doosjes pepermunt, kwatta-reepen. enz. enz. Tenslotte werd door het muziekkorps van Joure de patiënten een serenade gebracht. Van andere gemeenten. De Raad van Dordrecht besloot tot het aangaan van een geldleening van 3 millioen gulden tegen 7 pot. rente, af te lossen in 50 jaar, behoudens het recht der gemeente op een vroegere aflossing. De voorzitter deelde mee, dat het te vergeefs geprobeerd was om een 6 pot. leening te plaatsenthans was er een aanbod van 7 pot. ingekomen, en B. en W. meenden daarop te moeten ingaan, waar de regeering geweigerd heeft de gemeente tegemoet te komen. De Raad van Schiedam heeft aan de woningstichting Vrede®, aldaar, een voorschot toegezegd van f4.312,000 en een jaarlijksche bijdrage voor den bouw van 584 woningen en 2 tehuizen aan den Fraubeldijk aldaar. De Raad van Bussum besloot, met een stemming rechts tegen links, dat onderwijzeressen die trouwen een dag na ’t huwelijk voor ontslag zuilen wor den voorgedragen. I De Raad van Amersfoort stelde den gasprgs vast op 20 cent per kub. M., den prijs van electriciteit voor licht op Als de regeering ter markt gaat. Het »N. v. h. N.« meldt, naar aan leiding van berichten dat de minister overweegt, woderom aardappelmeel in het broodmeel te doen vermengen, dat Z. Exc. eenige weken geleden ongeveer 20 millioen K.G. aardappelmeel van een doel der boerenaardappelmeelfabrie ken heeft gekocht tegen een prijs, welke nu ongeveer f 3.50 per 100 K.G. te hoog is De koop geschiedde enkel op het loos alarm omtrent misoogst der tarwe in Amerika en zonder de ver schillende aardappelmeelfabrieken, die nog groote voorraden hadden, te laten ooncurreeren. Indien de regeering het altyd hwet fen oer hwet noch to priisgjen niet kan gebruiken, doch moet verkoopen, heeft zij hierop een verljes ongeveer van 7 ton ton te boeken. Net elk dy ’t folie lést is bilêzen, net elk dy ’t folie praet js bispraekt. In dea-iter is for de maetschappy neet mear weardich as in deaden. Hy nimt allinne mar plak yn. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. herdenken en daarom de leden van dit bestuur met hun dames nitgenoodigd aan een gemeensohappelijken maal tg d met de patiënten deel te nemen. Aan den feestdisoh hic'd de voorzitter i van Claerïergen, burge meester van Haekerland, een korte rede, waarin hij het stoere werken en de volharding der oprichters herdacht en winkeliers, aangezjen juist op deze wijze hulde bracht aan den geneesheer-directeur voor zijn uitstekende leiding en aan het huishoudelijk en verplegend personeel voor hun toewijding, waardoor sHerema- 9tate« in weerwil van de gebreken, die het aankleven en waarvan sommige met den besten wil van de wereld niet weg te nemen zijn, een sanatorium is gewor den, dat met eere kan worden genoemd. Namens de patiënten bood de heer Ljchthart den directeur een leuningstoel aan, terwijl hem namens het personeel It fet sinkt yn ’e küle wei Bom In skcpfol modder krijt it nei Bom Gjin preek op rykdom, leafde en rom, Leart my safolle as datbom I bom v. MEURS. »Deze moeilijkheden waren aan onder scheidene oorzaken toe te schrgven. Al lereerst hebben geruchten omtrent een voergenomen prijs, erhooging der suiker aanleiding gegeven tot een verhoogde vraag naar suiker door het publiek deze vermeerderde vraag werd ook in de hand gewerkt door geruchten, dat de aanwezige voorraden niet voldoende zou den zijn om in de geregelde behoeften tot den nieuwen oogst te voorzien. Daarbij kwam, dat te gelijker tijd de Centrale Suikermaatschappij niet meer gereedelijk alle aanvragen om suiker ten volle in willigde, terwijl zich ook enkele gevallen van vasthouden van voorraden en prijs opdrijving van de zijde van den handel voordeden en in grensstreken op frau duleuze wijze suiker werd uitgevoerd. Ook ontstond plaatselgk achterstand in de afleveringen, in verband met ge brek aan vervoermateriaal, alsmede door het uitgeput raken der voorraden van de Friesch-Groningsohe Beetwortelsuiker- fabriek en de Suikerraffinaderij W. A. Scholten. Wat betreft de moeilijkheden, die zich te Rotterdam voordeden, kan nog worden medegedeeld, dat deze haar oorzaak vonden in het niet voldoen aan een op dracht der Centrale Suikermaatschappij door een coöperatieve fabriek tot afle vering te Rotterdam van aldaar opge slagen en aan bedoelde fabriek toebe- hoorende suiker, welke deze fabriek wensohte te bestemmen voor haar ge wone verbruikers in de provincie Zeeland. De minister heeft dadelijk na de ont vangst der betrokken klacht aan de Centrale Suikermaatschappij opdracht ge geven, ten spoedigste voor voldoende levering van suiker te Rotterdam zorg te dragen; hierbij bleek, dat reeds een schip uit Amsterdam en een uit Breda met suiker naar Rotterdam onderweg waren. De Centrale Suikermaatschappij zegde daarbij tevens toe, de afleveringen 4. o

Friso nl | 1920 | | pagina 1