Nieuws- en Advertentieblad Al I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. h I I J 1 I L x Districts-Arbeidsbeurs ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1920. No, 37. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. x Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I 2 y2 ons Suiker. f u houdt alle werkdagen van IP/g uur. I 1 - r Aanvragen door Werkgevers Afdsaling vr ou wan. Confectieuaaister, Leeuwardendienst boden voor direct en tegen November, Leeuwarden. Provincie en Hollandhuis houdsters, Leeuwarden en Provincie7 keuken meisjes tegen November, Leeuwar den 1 mantelmaakster, Harlingen taille- en rokkenwerksters, Leeuwarden, Sneek 3 tweede meisjes tegen November, Leeu warden 4 winkeljuffrouwen, Leeuwarden. Afdeeling mannen. 1 eerste banketbakker, Leeuwarden 1 idem tweede, Bols ward2 boekbinders tweede klasse, Laeuwarden1 boekdrukker eerste klasse, Leeuwarden broekenmakers Leeuwarden2 dun-plaatwerkers Leeu warden 1 electro-monteur, Sneek; 9groot werkers, Leeuwarden1 handzakkenplak- ker, Sneek 1 hoefsmid, Nyland1 kap persbediende Balk 3 kleermakers, Joure, Sneek 1 lakker, Leeuwarden 3 marmer- poljjsters, Leeuwarden 1 matrassenmaker Leeuwarden 1 metaaldraaier, Leeuwarden; 1 motor- en rjj wiel hersteller, Irnsum 1 offsetdrukker voor Rolaud-machine, Snoek 1 scheepstimmerman, Leeuwardenrchil- ders, Leeuwarden, Beetsterzwaag, Harde- garijp, Sneek 3 schippersknechten, Leeu warden 1 schoenmaker, Sneek4 smeden Dokkum, Minnertsga, Marrum, Sneek 3 steenhouwers, Leeuwarden 2 stucadoors Leeuwarden1 tabakskerver Snaak ves tenmakers, Leeuwarden2 zandvormars, Leeuwarden 1 zeilmaker, Snoek. Nadere inlichtingen verstrekt de cor respondent der Intercommunale Arbeids bemiddeling, voor de gemeente Wor- kum de heer J. Q. DE BOER, welke zitting hi tot l?l/| De prijs der Advertent!ën is van l5 regels 60 cents, l elke regel meer 7 cents. I Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- I nement belangrijk lager. 1 Nieuw zijn o.a. de volgende bepalingen Art. 4o. Een persoon beneden de 16 jaar mag geen tranaportdriewiolen door trappen voortbewegen. Art. 5d. een persoon beneden de 15 jaar mag niet in stukloon werken. Art. 9, 10, 12 13 en 14. Bepalingen betreffende verwarming, zindelijkheid en drinkwater, die tot nog toe alleen goldon in fabrieken en werkplaatsen gelden voortaan tan aanzien van jeugdige per sonen en vrouwen ook in andere lokalen (keukoue, winkels, kantoren, pakhuizen enz.) Art. 58, 59 en 60. In winkels en apotheken, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor zitgelegenheden, luchtverversching, verwarming, privaten. Art. 61, 62, 63, 64. 65, 66. In kantoren waar vrouwen ef jeugdige per sonen werken, mout gezorgd worden voor verlichting, luchtverversching, ver warming, luohtruimte, privaten. Art. 67. In het kunst- en amusements bedrijf moet voor vrouwen en jeugdige personen gezorgd worden voor doelmatige naar seksen geechrdden kleedkamers met zitgelegenheden en waschgelegonheden en voor privaten. De werktij ibepalwgen, die voor fabrie ken of werkplaatsen behoudens do eerst daags te publieoeren afwijkingen zullen gelden zijn in beginsel8 uren per dag, an 45 uren per week. Zondagsrust, vrije Zaterdagmiddag, bedrijfetilst-md v»n 6 uur ’s avonds tot 7 uur ’s morgens ten minste 3 afwisselende ploegen in bedrij ven met continu-arbeid. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Een oplichter ontsnapt. In hei Hoofd bureau van Politie aan het Haugsche Veer te Rotterdam, heeft in den nacht van Zondag op Maandag een sensationeole ontsnapping plaats gehad. Daar zat verdacht van oplichting voor f 165000, de heer v. V. v. d. K., de bekende Rotterdamsche eigenaar van de autogarage Palaces en eigenaar van verschillende perceelen in de Benthuizer- straat te Rotterdam en te Soheveaingen. Ondanks de scherpe bewak:ng, is hij er in geslaagd het slot van zijn cel to ver breken, waarna hij ontsnapte op een dor zolders van het politiebureau. Vandaar klom hij op het dak en langs de dak goot wist hij in den tuin van de Doelen te komen. Onmiddellijk na zijn ontsnap ping is overal heen geseind, doch tot dusver zonder resultaat. De verdachte zou dan volgenden dag naar het Huis van bewaring zijn overgebracht. Omtrent de oplichting zelve, vernemen wij het volgende In het jaar 1918 was te Rotterdam aangekomen de Duitscher N., die voor de Eisenbahn Direktion te Keulen, te Rotterdam levensmiddelen moest koopen. Hij werkte daarvoor samen mot een bank te Rotterdam. Hij kwam in ken nis met v. V. v. d. K. en kocht van hem twee waggons spek, twee waggons boonen, en 1 waggon erwten, tezamen voor f165000. De koopsom werd bij vooruitbetalirg in Hollandech geld voldaan. Toen begin Augustus nog niets geleverd werd, wondde N. zich tot een advocaat te Rotterdam, met het gevolg, dat v. V. v. d. K. be loofde nabij de grens bij Maastricht de bestelde levensmiddelen te zullen leveren. N. moest zich maar naar de grens bij Maastricht begeven. Toen hij daar aan kwam werd hij op Belgisch grondgebied door de Dnitschers gearresteerd. v. V. v. d. K. had N. bij den Duitschen spionnagedienst te Rotterdam beschuldigd van spionnage in dienst der Engelsch?n. Het mocht v. V. v. d. K. echter niet gelukken zich op deze wijze van N. te ontdoen. N. was echter in het bezit van door de Duitsohe militaire autoriteiten getee- 1 kende Mispassen, van een schriftelijke opdracht van de Eisenbahn Direktion en ten slotte van een door van V. v. d. K. ondert. kwitantje, groot f 165.000. Hij dankte het dus daaraan, dat hij op De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. öl der Rijkssuikerkaart De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 16 Sept. ’20. Dit blad verschijnt des Za-’ terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post i 7 5 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. I Advertehtiën Vrijdagmorgens l vóór 11 uur. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a HINDELOOPEN. Ds, B. P. de Vries op Terschelling heeft het beroep naar de Do'p’gez. Gemeente alhier en te Koudum aangenomen. SNEEK. Da inzending van de firma Joh. Volkers en Zoon op de Internationale Electricheits-Tentoonstelling te Leeuwarden van de L M G. draagbare electro-motoren, werd bekroond met de specials prjjs, een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de freules van Eysonga voor ’t beste op het gebied van klein-industrie. WORKUM Gastaagd voor politiediploma do heer J. Helder, agent van politie alhier. Vrijdag werd op het Concours-hip- p'que te Leeuwarden in de rubriek (heng sten van Frieschjrasj de eerste prgs f75, tosgekend aan Lender van den heer P. Bonnema alhier. Workum verplettert Voorwaarts. Moest vjor-vorlge Zondag Vitesse van Sneek met 3—2 tegen ons verliezen, na •en stap gespeelde wedstrijd, ditmaal werd 't veel sterkere Voorwaarts van dezelfde stad met 72 ingemaakt. Schitterend heeft Workum revanche ge nomen voor de 10 nederlaag onlangs tegen deze club geleden. Vooral ’t laatste half uur wanm de rood- hemden volkomen meester van het spel. De Ssvekers, hoe ook zwoegend, konden er gaan vat meer op kragen. Vooral hun backs waren de kluts kw(jt. Workum kreeg dan ook kansen te over, om in deze periode 4 maal te doelpunten. Opmerkelijk is dat deze ommekeer van uitslag gepaard gaat aan een gelukkige wyziging van de terreintoestand. Dank zy de bemoeiingen nl. van den heer C. da Vreeze zjjn nu eindelyk de greppels, hoewel nog niet afdoenda, toch voor een mooi deel opgevuld, wat ’t spel natuurlek zeer ten goede komt. Ons elftal als geheel heeft heel goed gespeeld, behalve de linksbuiten, die nog niet de rechte man op de rechte plaats is. Geert Visser had in tegenstelling met de Zondag er voor z’n oude vorm weer te pakken. Hij speelde een beste tactische partjj btek. Verder was vooral Stam in goede conditie, vooral wat z’n schieten be trof. H(j mankte dan ook 3 van de 7 doelpunten. By de opstelling blijkt dat beide clubs met 3 invaitars zijn uitgekomen. Nadat scheidsrechter Brandenburg de aflrap ge floten heeft is er in de eerste periode niet sterkt.verfchil te bespeuren. Langzamerhand echter wordt ’t toch duidelyk dat onze kansen mooier en me- nigvuldlger zijn. Door slecht schieten der onzen wordt geen resultaat verkregen dan na pl. m. 20 min. als Stam mat een on bereikbaar schot scoort. Evenwel Voor waarts antwoordt met een ren van baar midvoor, die in een goal wordt omgezet. Toch bljjft de leiding voor de rust in onze handen, daar Stam na eenigen tjjd weer doelpunt. 21. Na de halftime thee krijgen wjj’t zon netje in do rug. Fel zetten de onzen op, tot het ten slotte weer Stam is, die da Voorwaarts-keeper weet te passaoren. Nu beginnen de zwartjakken even hard aan te pakken, hoewel niet direct met succes. T«n slotte hebben ze toch geluk als hun rechtsbinnen met een goed schot Westendorp geen kans geeft. 3—2. Dan is ’t echter met hun hooge spron gen gedaan. Eeist gaat onze heele voorhoede tegen de vijandeljjko keeper alleen, aan ’t trap pen, telkens slaat deze de bal weg tot hij ten slotte iets te laat is en hem niet dan echter de paal vandaan kan halen. Eenigen t(jd later weet Wouter Flapper de backs te passaeren en en-passant de keeper op den koop toe. Dan is ’t Gerritsen die T zelfde grapje uithaalt, tot ten slotte Brucht Groenhof z’n geluk ook wil probeeren, schiet en waarachtig via 't hoofdhaar van een der backs vliegt de bal onder de lat door. 72, Dan is ’t voldoende en ’t einde komt. Nog z^n te vermelden twee penalty’s die wy mochten nemen doch waarvan we om bekende redenen geen gebruik gemaakt hebben. A.s. Zondag gaat Workum een bezoek brengen ran Voorwaarts. Daar laatste club er zeker alles op zal zetten om te winnen belooft ’t een spannende strijd te worden, Veepest. Over don stand van de veepest in België schrijft het weekblad »Do Boor« in zijn laatste nummer »Da toestand is nog wein’g of niet verbeterd en langzamerhand dringt de vernielende plaag nieuwe plaatsen binnoa, zoo b.v. do provincie Luxemburg, welke tot nu toe van de besmetting gaspaard bleef. Daar telt men op het oogenblik 4 besmettingshaarden. Nieuwe gevallen zijn ook nog voorge komen te Veurne en in hot gebied van Gent, waar de toestand allesbehalve roos kleurig is. Te Gent - Brugge schijnt een waar broeinest te bestaan. E ken dag doen zich daar nieuwe gevallen voor. Hij wijst tenslotte op het gevaar, dat, ten gevolge van de ziekte, do melk- en boterproduotie zeer zal verminderen. voor FRIESLAND. de nationale militie of bijzondere nationale feestdagen. De Zondag valt hier echter als een wekelijks terugkeerendo dag zon der meer niet onder. In ieder geval zullen bijzondere omstandigheden moeten worden asngevoerd om een sluitingsgo- bod en dus ook een tapverbod op be doelden dag te wettigen Het tweede punt aoht de minister zonder meer in strijd met de wet. Er is ongetwijfeld een ongeoorloofde delegatie van wetgevende macht in te zien. Op grond van de hier aan da burgemeester gegeven bevoegdheid kan deze foithjk voor onbepaalden tijd het tappen van sterken drank in vergunningslocaliteiten verbieden. Da eenigo beperking aan deze bevoegdheid gesteld is deze, dat hij daarvan slechts mag gebruik maken in hot bolang der openbare orde. Zeker is er geen bezwaar tegen, dat den burgemeester bij do uitvoering dar gemeentelijke verordening de noodige vrijheid van beweging wordt gelaten, maar dan moet toch in ieder geval in de verordening worden aangeduid op welke dagen de bnrgeineestor een tap- verbod mag uitvaardigen. Kunnen de dagen dan niet met name worden ge noemd, zoo moet een eenigszins behoor lijk omgaande maatstaf worden aango geven, door het noemen van bijzondere omstandigheden, welke als zij zich voor doen, naar het oordeel van den Raad in het algemeen een tapverbod wettigen. De Minister verzoekt aan deze bezwa ren door wijziging der betreffende ver ordeningen tegemoet te komen, bij gebreke waarvan do Minister zich genoodzaakt zal zien, de gewraakte bepab'ngen aan de kooingin ter vernietiging voor te dragen, wegens strijd met de wet. Voor zoover de Raad meent, dat bij zondere omstandigheden aanwezig zijn, die een tapverbod gedurende den Zondag wettigen, zal de Minister hieromtrent gaarne nader worden ingelicht. Arbeidswet. Wanneer over enkele weken de Ar beidswet 1919 in werkicg zal treden, worden nog niet ingevoerd do werktijd regelingen buiten fabrieken on werk plaatsen. Wel worden ook buiten deze inrichtingen, behalve in land-, tuin- en boschbouw, alle overige bepalingen van de wet en van het onlangs afgekondigde arbeidsbesluit van kracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende artikelen der wet: Artikel 9 betreffende verbod van kin derarbeid beneden 14 jaren of nog leer plichtig met een overgangsbepaling voor dertlenjarigen en voor die twaalfjarigen, waarvoor een verklaring is afgeven, dat voor hen goen plaats meer op school is na het einde hunner leerplichtigheid. Artikel 11 betreffende kraamvrouwen, ten aanzien waarvan bepaald ie, dat zij 8 weken rust moeten hebben, waarvan tenminste 6 weken na de bevalling. Artikel 12 betreffende godsdienst-, voortgezet- herhaling*- en vakonderwijs, tot het ontvangen waarvan aan jeugdige personen ten hoogste 8 uren per week vrphoid moet worden gegeven. Artikel 67 betreffende arbeidskaarten voorschrijvende, dat alle in een onder neming werkende jeugdige personen en gehuwde vrouwen een arbeidskaart moe ten hebben, afgegaven door den burge meester hunner woonplaats. Voorloopig alleen voor fabrieken en werkplaatsen wordt artikel 68 van kracht betreffende arbeidslijsten en arbeidsre- gisters, aangezien ook alleen voor deze inrichtingen de werktijdbepalingen direct in werking treden. Het arbeidsbesluit (algomeene maat regel van bestuur, als bedoeld in art. 10 der Arbeidswet 1919 bevat meerendeeis bepalingen die reeds sedert jaren op grond der bestaande Arbeidswet geldend i|fa. Maximum turfpryzen. Bestuursleden van den Frieschen Ver- venersbond zijn bij den Minister op audi ëniie geweest, om zoo mogelijk verhoo- ging van maximum-turfprijzen in het veen te krijgen. De minister zegde overweging toe, maar gaf niet veel hoop. De Friescha vervenera achten zich verongelijkt, omdat de maximumprijs in de Hotlandsoho venen vrij wat hooger is dan in de Friesche, terwijl de qualiteit van de Hollandsohe turf veel slechter is dan die der Fricsche. Zoo is do maxi mumprijs in Holland per 1000 stuks pl.m. f12 terwijl die in Friesland voor betere qualiteit f 9 is. Handhaaft de Minister dien maximum prijs in Friesland, dan zijn de vervenera aldaar niet tot verkoopen bereid. In de Echtenet en St. Johannesgaster venen staan nog millioenen stuks turven op het veld, maar ze zijn nog lang niet droog en niet voor directe aflevering geschikt. In de andere Friesene venen is weinig voorraad meer de meeste nieuwe turf is al verkocht en verscheept. Het tapverbod. De Minister van Arbeid heeft naar aanleiding van een door den Frieschen Bond van Hotel-, Café- en Sociteithouders de Koningin gericht verzoek om vernie tiging van verschillende gemeentelijke verordeningen, waarbij voor bepaalde dagen een tapverbod wordt vastgesteld, tot do betrokken gemeentebesturen een schrgven gericht. Daarin zegt hij o.m. »Bij doorlezing van de verordeningen bij dit adres gevoegd hebben voorhands reeds de volgende punten mijn aandacht getrokken. 1. In verschillende verordeningen wordt een tapverbod uitgevaardigd soms nog wat versterkt door beperkende bepalingen ten aansien van het slijten van sterken drank o.a. gedurende den Zondag. 2. In sommige verordeningen wordt aan den burgemeester de bevoegdheid verleend in het belang der openbare orde voor een door hem te bepalen tijd den verkoop of het verstrekken van sterken drank in het klein in do voor het publiek toegankelijke vergunnings- localiteiten te verbieden. Wat het eerste punt betreft er js m.i. geen bezwaar tegen, dat een gemeente lijke verordening voor bepaalde dagen een tapverbod vaststek Art. 135 der Gemeentewet, waarnaar de aanhef van art. 7 der Drankwet uitdrukkelijk ver wijst laat hiervoor ruimte. Een dergelgk tapverbod mag echter in zijn strekking niet verder gaan dan het sluitingegebod bedoeld in art. 7, lid 4e der Drankwet. Nn houdt laatstbe doelde bepaling voor het uitvaardigen van een sluitingsgebod op bepaalde dagen uitdrukkelijk de beperking in, dat alleen aulke dagen daarvoor in aanmerking komen, waarop wegens bijzondere om standigheden misbruik van sterken drank is te vreesen. Daarbij is blgkens de toelichting hoofd» ■akeigk gedacht aaa lotingsdagen voor zich had gehad, hij binnen 24 zijn doodgeschoten. Da toeleg was in dit opzicht mislukt. Het was N. echter onmogelijk weer in Holland te komen. Van V. v. d. K., die hem bij de politie zwart had ge en gozegd had, dat bij spionnage in Holland verrichtte, maakte dus op die manier, dat hij in 1 yg jaar niet in Holland kon komen. Eerst één week geleden slaagde hij er in een Hollanlsch pas visum te krijgen of. begaf zich onmid- dcllijk naar Rotterdam. Hij wendde zich tot den hoofdcommissaris van politie met het gevolg dat in den loop der vorige week van V, v. d. K. gearresteerd word, die intuBschen ontsnapt is. Door N. is beslag gelegd op alle eigendommen van V. v. d. K., cp de aatogarage »Palace< de perceelen in de Benthuizcrstraat te Rotterdam en die te Sehevoningen. Duitsch grondgebied in vrijheid word ge steld. Men deeldo hom nog mede, dat, indien hij deze bewijsstukken niot bij l uur zou Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. V. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. I- i

Friso nl | 1920 | | pagina 1