Nieuws- en Advertentieblad Herhalings-Onderwijs. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. op Bod No. M der Rijkssuikerkaart No. 40. Officieel Gedeelte. Kort Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. i INGEZONDEN. BOEKHANDEL, BOEKBINDERIJ. T. GAASTRA Bz. ZATERDAG 9 OCTOBER 1920. 2 ons Suiker. Herhalings-lessen Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 46ste Jaargang. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor ’t Ligt Aalberse, verplichtingen na te komen. Streng zal tegen contractbreuk worden opgetreden. Overtredingen, die bekend mochten wor den, dienen aan het technisch bureau te worden opgegeven, terwijl de plaat selijke comités gevormd uit werkgevers en werknemers, tot het opsporen van en optreden tegen overtredingen, zuilen wor den uitgebreid. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aanbevelend, Het postbedrijf stond Woensdagmiddag vier uur geheel stil. Bij den telegraafdienst is de storing van niet minder boteekenie, op do groote seinzaal werkte eergisteravond slechts een klein gedeelte van hot personeel, de ouderen, doch van 3 uur in den namid dag werd geen telegram meer bezorgd. Staking van Post- en Telegraaf ambtenaren. Een deel van het personeel aan het Amsterdamsche hoofdpostkantoor en de telegraaf is Woensdagmiddag in staking gegaan. De ontevredenheid onder het post- en telegraafpersoneel was al lang groot en de voorstellen der commissie voor georganiseerd overleg hebben deze nog doen stijgen. Te ruim één uur ver liet het geheele middelbaar personeel der sejnzalen, tezamen ongeveer 300 man het gebouw om buiten te demon- streeren. Kantoorbedienden, telegrafisten, enz. sloten zich bij de door den Cen- tralen Ambtenaarsbond geproclameerde staking aan. Ook het personeel der derde M. ds R.l Ver lean mjj voor onderstaande een wei nig ruimte in Uw veelgelezen blad. Nu ook in Workum da sport meer wordt beoefend dan totnogtoe werd gedaan ook al verband met het niet kunnen ver krijgen van aan goed sportterrein (wat betreft voetbal, korfbal, enz.) kreeg ik de vorige week sFriso* in handen, welke ik in de wachtkamer van het station had gevonden. Ook daarin stond vermeld een uitslag van een voatbal-wsdstrjjd. Schrjjver dezes mag de zaak nog al sens overdreven, als ik daarin vermeld zie staan, namen van eenige spelers welke nog maar juist beginnen met dat spel welke zich zoo uitstekend hebben doen kennen in hun spel. Dan begint dat verslag mei een hoofd regel, waarvan men moet schrikken, en wel«Workum* verplettert Geachte verslaggever, zou u niet beter doen om dit zoo eenvoudig mogeljjk te maken, want «Workum* is nog niet zoo sterk als u wel meent. Zoodra ze moet uitkomen tegen de alhier bestaande oude clubs «Sneek* of «L.JS. C.< de clubs hier ter plaatse dan zal ze nog wel oens het ondorspit delven, hetgeen de laat ste wedstrijd nog is gebleken. Eon wedstrijd verliezen is niet zoo erg, doch wat moet er dan aan uw hoofd staan, geachte verslaggever Nogmaals, geachte verslaggever, wilt ge u zalven niet belachal^k maken, ga dan voort met eenvoudige berichten of versla gen, zooals ze in den werkelgken zin be- hooren te zjjn. Sneek, 7 Oct. 1920. Een Voetballer. voorgestelde fooi. Noemt deze schande lijke bejegening een uittarting voor alle ambtenaren, die geen fooien, maar een billijk en voldoend loon voor hun arbeid vragen om menschwaardig te kunnen leven. De regeering verzaakt schande lijk haren plicht tegenover de ambte naren. Dientengevolge zal de dienstuit voering door de ambtenaren op gelijke wijze geschieden. Beschuldigt regeering openlijk, aan ambtenaren en hunne ge zinnen opzettelijk onnoodige armoede on gebrek te laten lijden, en stelt regeering verantwoordelijk voor do nadeelige ge volgen, die door verbittering ambtenaren zullen ontstaan. Het personeel eischt nogmaals een eenigézlna voldoende tege moetkoming tot leniging nood en dekking tekort. Bij ingebreke blijven daarvan zal regeering op hulp ambienaren te Rot terdam niet meer behoeven te rekenen. De Arbeidswet. in de bedoeling van minister om nu de regeling van de ar beide- en rusttijden in fabrieken en werkplaatsen haar beslag gekregen heeft, eerst voor te bereiden de bepalingen van de Arbeidswet betreffende de arbeidt- en rusttijden in kantoren. Daarna komen aan de orde de arbeids- en rusttijden in winkels, verplegingsinriohtingen, apothe ken, koffiehuizen en hotels. Het autogevaar. Een chauffeur te Amsterdam, die op den O. Z. Voorburgwal een 16-jarig Duitach meisje met zijn auto overreed, tengevolge waarvan het kind is gestorven, stadsbestelling welke tegen 3 uur moest is door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 5 maanden hechtenis, met ontzegging van het recht om te chauffeeren voor den tijd van één jaar. Op den Rijnsburgerweg te Leiden is, na afloop van de ontzet-feesten, de heer E. J. Bik, dood gevonden. Hij is blijk baar door een auto oveneden, zonder dat djt door de groote drukte werd opgemerktt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 7 5 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens J vóór 11 uur. X ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. omtrek weigeren zelfa aan hem te Workum, 7 Oct. '20. Zij, die wenschen te worden toegelaten tot de te geven aan de Vereenigde Burgerschool in deze Gemeente, aanvangende 1 November e.k., kunnen zich daarvoor aangeven bij het be trokken Hoofd der School, den Heer IJ. OOSTEN, vóór den 30 OCTOBER 1920. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. nitgaan, kwam niet op. Het getal staken de bestellers bedroeg circa 250. Op het aanneemkantoor der Rijkstele- graaf nam men wel telegrammen in ontvangst, doch het tijdingbord bevatte de meededeelingwegens omstandig heden geslotenDe plm. 10 telegrafisten, die op de seinzaal achtergebleven waren, konden natuurlijk slechts een zeer beperkt getal telegrammen ovcrs»inea. Ta Haskarhorna is da ongeveer 17- jarigs dochter van den heer A. Oenema dienstbode bij den heer M. Minnesma, al hier, bjj hat spoelen vau linnengoed te water geraakt en verdronken. Eenige beschonken personen, thuis- behoorenda in een slaapstee te Groningen, kregen Zondagmiddag twist aan het Hoorn- gche diep. Da 49-jsrigo II. v. d. W. kreeg van zjjn «vrienden* een diepe steekwonde aan den linkerkant aan den hals, die. hoe wel geen direct levensgevaar bestond, toch opname in ’t ziekenhuis noodig maakte. Ta Herbaijum werden de vorige week aardbeien geplukt van planten die voor de tweede maal in dit jaar vruchten geven Te Wieringerwaard deed zich da vorige week in sen arbeidersgezin een geval van vlsaschvergiftlglng voor. Een onderzoek werd ingesteld, en ’t bleek, dat het vleesch, afkomstig van esn waarschyu- Ijjk aan mond- en klauwzeer gestorven rund, geleverd was door iemand uit Spanbroek. Van denzelfden leverancier was ook af komstig het vleesch dat onlangs te Bergen tal van personen ziek maakte. Te Twallo is door een train uit de richting Deventer da werkman J. J. over reden en gedood. In de mijn Oranje-Nassa te Heerlen is eon zestienjarige jongen door een in beweging zijnda machina gegrepen sn op slag gedood. Da recherche is op den Schiedam- schendjjk te Rotterdam op hat spoor ge komen van zeelieden, dia voorgaven, vreem delingen, wier papieren niet in orde waren, te kunnen helpen om aan boord van sche pen ons land te verlaten. Daartoe moesten de vreemdelingen eerst een bedrag van f150 tot f500 storten, doch van den over tocht, die was voorgespiegeld kwam niets. Thans zijn ter zake van oplichting in be waring gesteld S. W., W. E. en H. J., alle drie zeelieden, te Papendrecht woonachtig. Een Duitsch Vlieger is voornemens tegen midden October een poging te doen om over den Atlantischen Oceaan ta vlie gen. Zjju toestel vervaardigd bjj de Zep pelin mpjj., is een eendekker van aluminium. Het ksn 18 personen dragen, maar ditmaal zullen er slechts vier meegaan, twee be stuurders en twee mecaniciens. Het toestel heeft vier motoren en kan een snelheid bereiken van 300 K M per uur. Men hoopt den tocht in 36 uur te volbrengen. Hat dorp Amerongen is tor sera van het bruilofsfeest van da dochtar van graaf Bentinck met den vleugal-adjudant van van den ex-keizer, Hauptman von Ilsemann versierd. Niet minder dan 35 eerepoorten z(jn in de gemeente opgericht. Het geheele dorpje gelakt wel «en groot d«nne#bosch. WORKUM. Aan de universiieit van Amsterdam is geslaagd voor het candidasts- •xsmen in da geneeskunde, de heer W. Feikema alhier. e Ta Utrecht is geslaagd voor ^het propaedeutlsch examen aan de veeartsenij school onze vroegere stadgenoot de heer I. Jansen. In da zitting der rechtbank te Leeu warden werd Woensdag de volgende zaak behandeld Achter da woning van T. de Vries al hier had diens huisvrouw op een dag in Augustus zeven paar kinderkousen te drogen gehangen. Wijl ze ’s avonds nog niet droog waren, liet zjj zo buiten blevende nacht zou het overige wel doen, dacht zg. En da nacht deed het overige, of liever A. B., 42 jarig arbeider to Workum, die, naar luid van de dagvaarding, do kousen stilletjes ingeptlmd heeft. Hg baweart, in een steeg in slaap ge vallen te zgn en de kousen bjj zgn ont waken in zjjn nabjjheld gevonden te heb ben, De president herinnert hom aan zijn niet eerlijk verleden. Eisch6 maanden gevangenisstraf. Da raadsman, mr. Koopmens te Lseu- warden, refereert zich aan hot oordeel der rechtbank. Als een groote bijzonderheid werd ons dezer dagen meegedeeld dat eon ap pelboom, staande bjj het huis van den heer A. Zwaan alhier, thans voor de tweede maal bloeit. Eon nog sterker staaltje van zomerweelde kwam ons gisteravond ter oore. In don tuin van don hoer K. J, de Vries bloeien op nieuw de aardbeien en geven weer vruch ten. Rood worden de aardbeien niet meer, doch ze zijn goed van smaak. Ter over tuiging werden ons een paar aardbeien overhandigd, HINDELOOPEN. Ds. B. P. do Vries van Terschelling heeft het beroep naar do Doopsgez. gemeente alhier en te Koudum aangenomen. Ts Rotterdam zonden post-, telegraaf- en telefoonambten&ren Maandagavond aan den directeui-generaa! der posterijen en telegrafie, den minister van waterstaat, den minister van financiën, den voor zitter en de leden der Tweede Kamer het volgende dreigende telegram «Het noodlijdend poat-, telegraaf- en De telegramloopers durfden de bestelling telefoonpersoneel te Rotterdam geeft grenzenlooze verbittering on verontwaar diging te kennen over de door commis- koopen. Door de 18-jarige zuster van den op gesloten jongen, welke in Baarn in be trekking is, is nog een en ander aan den commiasaris van politie medegedeeld. Het meisje legde een zeer bezwarende getuigenis af. Zij zeide, dat de dingen, die in de kranten hadden gestaan, niet overdreven waren, ja, dat de toestanden bij haar thuis nog erger waren geweest. De behandeling was zeer slecht. Zij is een paar jaar opgesloten geweest met haar broeder Jan. Als de moeder op straat ging, sloot zij alcoof en deuren af. Een hond wordt beter behandeld, zei zij. Zelden kreeg zij warm eten. Zij is achttien weken ziek geweest, maar daarna is zij werkelijk opgesloten. Zij mocht zelfa het portaal niet op. De verhouding tusaohen man en vrouw was zeer slecht. Later moest zij zelfs op order van haar moeder haar vader nagaan, om te zien waarheen hij ging. Het Blgarenmakerabedrjjf. De besturen van allo aangesloten si- garenfabrikantenvoreenigingen in Neder land hebben don leden medegedeeld, dat door sommige fabrikanten, en ook door vele arbeiders, het collectief arbeidscon tract niet getrouw wordt nagevoerd, waardoor de algemoena slapte in hot bedrijf belangrijk wordt vergroot, en de toestanden vertroebeld. Derhalve is in een vergadering van de hoofdbesturen van alle Nederl. fabrikanten en arbei ders-organisaties in de sigaren-nij verheid besloten stipte uitvoering aan het con tract te geven, en met alle ten dienste staande middelen den contractanten, hetzij De verwaarloosde jongen. De moeder van den jongen, die jaran aaneen in een alcoof is opgesloten ge weest, is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar het oordeel der Amster- damsche politie hoeft de vader geen schuld. De man stond geheel onder dwang van do vrouw. Intnsschen moet hij onder politiegeleide naar huis wor den gebracht. De buurt is zoo verbit terd op hem, dat zijn leven daar niet meer veilig is. De winkeltjes in den ver- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Wannoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. niet aan en tegen den avond werd dat ook zeer lastig want clubjes opge schoten kwajongens, die met de staking «ie georganiseerd overleg ambtenaarszaken niets te maken hadden, namen een drei gende houding aan tegen de telegram bestellers, die hun arbeid wilden ver richten. Er lagen Woensdagavond eenige dui zenden telegrammen, aangeboden ter verzending naar binnen- en buitenland; in den laten avond werden geen tele grammen meer aangenomen. Intusschen sdviseeren de besturen der moderne, neutrale en onafhankelijke or ganisaties om het werk weer te hervatten. Voorts zou een deputatie uit de drie bondsbesluren, aan gevuld mot vrouwen van post- en telegraafbeamhten, naar don minister van Binnenlandscho Zaken in Don Haag gaan, om den toestand van het P. en T, personeel te bespreken. Zij zullen daarbij de volgende eischen stellen Een salarisverhooging van 12 pot. ingaande 1 Januari 1920, bestaande uit 7 pet. bijdragen voor hot weduwen- en wezenpensioen met een maximum van 210 en 5 pot. verhooging op alle sala rissen zonder eenige grens. Dit boteekent voor de salarrissen tot f3000 een verhooging tot 12 pet. on daarboven eenigszins minder. Het R. K. en Caristeiijke personeel nam in een vergadering de volgende motie aan »Ds vergadering keurt ten strengste de houding der Regeering tegenover het P. T. T.-personeel af en stelt da Regee ring verantwoordelijk voor wat thxns ge beurd is en eischt dringend hulp. Daar do geruchten van het besluit van de moderne, onafhankelijke en neu trale organisaties reeds in de vergadering der Christelijken waren dóórgedrongen werd, alhoewel er een sterke oppositie was tegen het advies der Christelijke besturen om aan het werk te big ven, te dezer zake geen beslissing genomen, doch besloten, dat, indien da moderne, afhankelijke en neutrale organisaties he denmorgen om 8 uur aan het werk gaan de Christelijken dit ook znllen doen gaan de moderne en andere organisaties niet aan het werk, dan zullen de Christelijken, uit vrees voor molest, den arbeid niot hervatten doch opnieuw vergaderen. Ook te ’s Gravenhage is Woensdag avond een deel van het post- en tele graafpersoneel in staking gegaan. Er was veel volk op de been in den om trek van het post- on telegraafgebouw aan de Princessestraat. Bij de post was de staking voornamelijk onder de be stellers, bij de telegraaf ook onder ander personeel. De politie heeft onmiddellijk ui!ge breide maatregelen genomen. De toe gangen tot het postkantoor werden af gezet. Op den bok der postwagens, die de postzakken van de stations afhaalden, reed een agent mee, terwijl in de wa gens een agent plaats nam naast den dienstdoenden beambte. In den loop van den avond werd ten kantore van den waarnemenden direc teur een conferentie gehouden, waaraan behalve door dezen ambtenaar o.a. ook werd deelgenomen door den burgemeester. De staking is, tot dusver althans, een «wilde staking.* Zg uitgebroken bui ten de organisaties om. Men vreest voor uitbreiding, daar op straat door de stakers veel pressie wordt uitgeoefend op bun collega’s. Een boefjesbende. Ds Haagsche politie heeft aangehou den eenige leden van een nitgebreide dievenbende, welke sinds geruimen tijd het Laakhavenkwartier en het emplace ment van het station der H. IJ. 8. M. in Den Haag onveilig maakte. De bende, waartoe ongeveer dertig jongens van 16 tot 21 jaar behooren, maakte haar werk van het openbreken van wagens en lood sen en het weghalen van gereedschap pen en andere voorwerpen van hun ga ding op bouwwerken. Zg had haar plaats individueel .of collectief te dwingen hunne van bijeenkomst in een hol, uitgegraven in een stuk land aan de Waldorpstraat. Tot dusver zijn vier der dieven en bovendien zes helers aangehouden. Da recherche is evenwel nog meer leden der bende en nog meer helers op het spoor. Een zeer groote hoeveelheid gestolen goederen van zeer onderscheiden aard (er zijn dekkleeden, gereedschappen en ohocoladereepen bij) Js reeds in beslag genomen. De prijs der Adverteutiëu is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- I nernent belangrijk lager. 1

Friso nl | 1920 | | pagina 1