Nieuws- en VERKOOP RIETGEWAS, Advertentieblad I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. op Bon No. der Rijkssnikerkaart ZATERDAG 16 OCTOBER 1920. No. 41. Officieel Gedeelte. Kort Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. t eenig op stam staand - RIETGEWAS. - le perceel, langs den trekweg 2 y2 ons Suiker. 46ste Jaargang. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. =- X X X De Burgemeester van WOR- KUM zal op Xfiterdtag’ den 23 October ’s mid dags 12 uur, bij enkele in schrijving in twee perceelen verkoopen van Tjerkwerd tot Parrega; 2e perceel, langs den trekweg van Parrega tot Workum, met dat staande in het Ka naal, vanaf de Hollemeer tot het Tolhuis. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie, in de gewone kantooruren. Workum, den 9 Oct. 1920. De Burgemeester voornoemd, Q. Q. POSTHUMUS. (L.-B.) Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post I 7 5 cents. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags in te zenden. Advertentiën Vrijdagmorgens I vóór 11 uur. oooooooooooooo Een zaak beginnen dat is niets, Maar vol te houden, dat ia iets. Doch menig zakenman moet leeren, Op juiste wijs veel t’ adverteeren. «n Doak, kwam hun «en meisje tegemoet, OOOOOOOOOOOOOO gaande in de richting Gansert, dat ia Hel mond wonende, hun medededde, dat zij niet alken durfde terugkeeren, daar haar een persoon achtervolgde. Ze was met hem uit geweest doch durfde niet meor naar Hel mond met hem terugkeeren. Nadat zjj sen eind geloopen hadden, werden zjj door 3 ongunstig bekend staande personen, de Gabrs, R. uit Mterlo een van hen was de bedoelde achtervolger zonder daartoe de minste aanleiding ta hebban gegeven, aangevallen. N. die met een dolkmes een steek in do hartstreek kraag, was onmiddelitfk dood, terwjjl van der H. een steek in den schou der kreeg. Da marechaussee uit Gemert, die gewaar schuwd was, stelde onmiddellyk een onder zoek in. De daders, de Gebrs. R. werden nog denzelfden nacht in hunna woning aangehouden en in arrest gesteld. Op den 19-jarigen M. R., die zooals uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dan doodelijken steek moet hebben toegebracht, werd nog een met bloed bevlekt dolkmes gevonden. De verslagena staat als een zeer gunstig persoon bekend. M. R. heeft Maandsgnamiddag, nadat hot sectie-onderzoek in tegenwoordigheid van da Justitie uit Roermond, had plaats gehad, en na eerst hardnekkig to hebben ontkend, iets van de zaak af te weten, by het verhoor van den Officier van Justitie bekend, den doodeljjken steek te hebben toegebracht. Da toestand van van der H. wien een steek in den schouder was toegebracht, is ook levensgevaarlijkhot longvlies schjjnt een weinig geraakt te zijn, zoodat hjj door de Justitie niet kan worden gehoord. Ook heeft R. bekend van der H. den steek te hebben toegebracht. De twee overige verdachten zijn op last van de Justitie in vrijheid gesteld, terwijl M. R, naar de gevangenis te Roermond is ovsrgebracht. wegens diefstal veroordeeld. Ofschoon oorspronkelijk wel uit gemeente Bsilen afkomstig, hoeft hij eenige jaren als boerenknecht in andere gemeenten door gebracht, os. woonde hij te Loon onder Assen. In den namiddag vertoefde G. te Bollen met eenige vrienden, die ech ter nieta verdachts aan G. bespeurden. Wel heeft hij den bewuaten hamer ge toond dea middags, terwijl hij des mor gens voor den burgemeester verklaarde, dezen te hebben gevonden nabij Hoog halen op een later tijdstip. G. ia Zondagavond nog te Hijken met een meisje uitgeweest. Do toestand der ouders laat zich niet beschrijven. Het vermoorde kind was bet jongste van de zeven kinderen, waarvan do overige behalve een ge huwde dochter allo jongens zijn. De correspondent van bovengenoemd blad to Beilen schrijft nog dato 12 Oct. Omtrent den moord, Zondag alhier gepleegd, kunnen we nader nog melden, dat G. nog voor den burgemeester heeft bekend, nadat het parket het raadhuis reeds had verlaten. De trein was ech ter nog niet vertrokken en het parket keerde toen naar het raadhuis terug, waarop G. nogmaals eena volledige be kentenis sflegdc. Den geheelen dag en avond stond een groote menigte voor het raadhuis en toen do moordenaar ’s avonds naar de cel werd teruggebracht nam hei publiek een dreigends houding aan. Ge lukkig voor hem, dat de afstand van het raadhuis naar de cel slechts enkele passen is, zoodat het publiok geen vol doenden tijd had. G. bleef echter kalm en trok zich blijkbaar van de zaak wei nig aan. Ook den volgenden morgen, toen bij met het rijtuig naar den trein gebracht is om naar Assen ta worden vervoerd, keek hij brutaal rond, ofschoon wel ietwat zenuwachtig. Dat G. oen gevaarlijk individu is, blijkt bovendien uit het feit, dat hij onlangs een nieuwe fiets stal, staande voor hot huis van den barbier Lambeek alhier. Ook heeft bij kort geleden inbraak gepleegd te Loon G. heeft oen ongunstig voorkomen en was te Spier gevreesd. Als kind hebben we hem wei eens ontmoet, doch we kregen steeds den indruk dat hij niet al te snugger was. Echter krijgt moe nu dien indruk niet meer van hem. G is eon oudarlooze jongen. Zijn vader heeft hij reeds vroeg verloren, on zijn moeder, die voor eenige jaren overleed was ook niet bijzonder schrander even min als zijn stiefvader, zoodat de opvoe ding wel iets te wensohen overliet. Blijkens deu toestand, waarin het meisje gevonden is, heeft G. het kind aangerand met oneerbare bedoelingen en haar daarna met hamerslagen en mes steken vermoord. Hij heeft het kind echter verlaten, terwijl het nog leefde, daar Hummel het nog hoeft zien bewe gen toen G. weer op de fiets zat. Het meisje is blijkbaar zelf nog in de droge sloot gekropen alwaar het gevonden werd. Het terrein, waar de moord is gepleegd, is een eenzame groote kale vlakte, zoo dat men op verren afstand de rijtuigen en fietsen over den straatweg kan zien aankomen. Een broer van het slachtoffertje heeft zijn zusje nog nsgekoken tot het over de heide den veldweg »Doornbroeksweg« ongeveer had bereikt en dus bijna bij den straatweg was. Had deze nog een paar minuien gewacht, misschien had deze vreeselijke misdaad kunnen worden verhinderd. Naar we vernemen kenden moordenaar en het slachtoffer elkaar wel, daar de eerste wel eens bij Schans aan huis geweest was en hij zelfs onlangs met zijn slachtoffertje samen braambessen had geplukt. Het geheele dorp is natuurlijk zeer onder den indruk en is diep met het lot der familie Schans die hier nog slechts daar eenzaam in da heide, op circa een kwartier afstand van het gehucht Smai- broek en nabij den Straatweg Beilen Dwingeloo. Omstreeks 1 uur ging Zon dagnamiddag het bijna 11-jarig doch tertje Geesje uit de ouderlijke woning, om te gaan spelen met de kinderen van den landbouwer Elting te Smalbroek. Toen zij nu tegen donkeravond niet weer thuis kwam, gingen een paar zoons van Schans per fiets naar de woning van Elting om hun zusje af te halen. Tot R2geeringssteun voor het stichten van boerderijen. Ia de gemeente Winterswijk, waar nog pl.m. 4000 II A, woeste grond ligt, zullen met regeeringssteun boerderijen worden gesticht, ter groote van 8—12 H.A. om op dia wjjze da ontginning en het klein-grond* bezit te bavorderen. Het ligt in de bedoe ling om da voorschotten in verband mat do moeilijkheden om dergelijke bedrijven in de eerste jaren rontegsvend te maken, gedurende tcht jur renteloos ta geven, vervolgens vier j*ar lang tegen 40/0 en daarna aflossing met rentebetaling in 30 annuïteiten. Als voorschot zou door het R|jk gegeven worden f500 bouwkapitaal en f 500 voor het aanmaken van den grond per H.A. Vervroegde afljssing zal ook mogelijk z|jn. Da gemeente moet garant bljjven tegenover het Rjjk. Ook te Venraajj, Deurne, Maashees, Sleen en Oosterhestelen is men reeds in deze richting werkzaam. Moord. Uit Beilen wordt aan het »N. v. h. N.« geschreven Zondag hoeft zich in onze gemeente een vreeaelijk drama afgespeeld. In het Westersoheveld, gelegen ach ter Smalbroek, woont op circa 8/« uur afstand van ons dorp, de landbouwer H. Schans. Het plaatsje van Sohans ligt De Burgemeester van WOR KUM uitvoering gevende aan een opdracht van Hare Maje steit de Koningin, brengt bij deze Harer JVLajesteits DANK aan de ingezetenen, voor de ondervonden blijken van aanhankelijkheid bij Haar bezoek aan deze Gemeente op 7 October 1920. De Burgemeester voornoemd, G. G. POSTUMUS. L.B. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. hun schrik moesten zij echter vernemsa, Workum, 14 Oct. '20. Te Volendam is het 4i/2-jarig kind van ecu kunstschilder in een regenbak in het huis verdronken gevonden. Da kleine was aan ’t hoofd gewond. De justitie heeft aanleiding gevonden om den vader en de stiefmoeder aan een verhoor te onderwerpen. Ia antwoord op veler vraag naar don gezondheidstoestand van dr. Kuyper, deelt da «Standaard* meste, dat dr. Kuy- p«r lijdende is aan bronchitis, een lichte temperstuursvehooging heeft en het bed moet houden. Met hst oog op den hoogen laeftyd van den patiënt is do toestand van zelf niet geheel en ai zonder zorg. Het staat er met de katoen-industrle te Enschede slecht voor, zoo wordt van daar aan ’t Hbl. geschreven. Men ziet den toastend voor dezen winter slecht in. Ver schillende firma’s zetten in hun inrich tingen weefgetouwen stop. Te Hoensbroak zijn inbrekers de woning van het hoogbejaarde echtpaar Ritsen binnengedrongen. Zij bonden de verschrikte oude meesebjea asn handen en voeten en zochten toen alles n». Hun buit was echter al heel pover. Niet meer dan 31 cent werd gevonden. Terwjjl de politic-agent Brands, te Njjmegen, een dronken man onder hevig verzet, naar hot bureau trachtte te bren gen, werd h|j door een beroerte getroffen, Hjj viel bewusteloos near en had korten tijd later opgehouden te leven. Volgens een bericht in de «Nieuwe Crt,« zou de mogelijkheid bestaan, dat da papierfabrieken in Nederland gedeelte lijk moeten stopzetten als gevolg van den invosr van papier uit Duitschland. Te Assen heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Het beest had «en 14-jarig meisje gebeten, dat ter be handeling naar Utrecht is gezonden. Een 10-tal honden, die ook door den dollen hond waren gebeten, z|jn afgemaakt. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. dat het kind aldaar niet geweest was dien middag. Men is toen met behulp der buren met lantaarns overal gaan zoeken, echter aanvankelijk zonder resul taat. Inmiddels werd de gemeente-vcld- wachter Mulder gewaarschuwd, en ook deze toog op onderzoek uit. Terwijl men bezig was met zeeken kwamen daar de gebroeders Hummel van Spier mot een rijtuig voorbij en toen dezen vernamen wat er aan de hand was, herinnerde een hunner zich, dat hij des namiddags omstreeks tweo uur, toen zij met het rijtuig in de richting Beilen reden, op don zoogen&amden «Dambroek- weg«, een veldweg hopende door de heide van uit den straatweg, op circa 150 meter van dien straatweg iets had zien bewegen. Hummel had daaraan weinig aandacht geschonken, daar hg meende dat zich aldaar een hond of iets dergelgks bewoog. Hummel heeft zich toen mot een paar andere personen naar de bewuste plaats begeven en daar vond men in een droge sloot het vreeselijk verminkte lijk van het kind. De bur gemeester, de heer Manssen, werd in middels gewaarschuwd en deze nam ver der de leiding van het onderzoek. Het lijkje werd op diens last dadelijk naar het gemeentehuis overgebracht, alwaar hot des nachts omstreeks 1 uur aan kwam. Do burgemeester zette inmiddels met den gemeente-veldwachter (de rijks politie was toevallig afwezig) hot onder zoek voort. Voornoemde Hummel wist zich verder nog te herinneren, dat bij ook iemand per fiets van don bewusten veldweg had zien afkomen. Ook aan dezen persoon was geen aandacht ge schonken, zoodat hij niet bon zeggen, wie dat ga weer t was. Wel wist hij mede te deelen, dat hun omstreeks die buurt het dochtertje van P. Zanting van Spier, was voorbijgereden, dat ook ongetwijfeld den bewusten persoon moest zijn tegen gekomen. Het meisje, daarna gehoord, verklaarde, dat de bewuste persoon de 19-jarige boerenknecht Arend G., die nende bij J. Beugel te Spier, was. On- middellpk begaf do burgemeester zich met de politie naar het huis van Beugel. Echter was G. nog niet thuis. Toen men daarna per auto weer te Beilen arriveerde, stond een 3-tal fietsen, me. licht bij het huis van den bakker Joos- ten. De bgbehoorende personen waren achter bedoeld huis en verklaarden des gevraagd, aldaar wat water te willen drinken. Een hunner was G. Hij werd dadelijk gearresteerd en met het Igkje ten gemeentehuize geconfronteerd, doch beweerde van de zaak niets af ie weten. Op G. werden bevonden twee messen en een ijzeren hamer, waaraan zich bloed sporen vertoonden evenals aan zijne kleeren. Alles wijst er op, dat het kind met hamerslagen op het hoofd en mes steken is afgemaakt. Maandagmorgen werd G. opnieuw door den burgemeester gehoord. Hjj blijft ontkennen, geeft bru tale antwoorden en trekt zich blijkbaar van de zaak niet het minste aan. Maan- dagnamiddag arriveerde het parket uit Assen on werd het onderzoek voortgezet. Tal van personen zijn gehoord en tegen den verdachte worden zeer bezwarende getuigenissen afgelegd. De verdachte staat ongunstig bekend en is naar wg vernemen ook al eons Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. anierhalf jaar woont begaan. Dinsdagnamiddag had het sectisondor- zosk plaats. Een woord van hulde kosnt in dezen toe aan onzen burgemeester, don heer Manssen, en don gemeente veldwachter Mulder, die doze zaak zoo spoedig tot klaarheid hebben weien tc brengen, door hun ij vorig en zaakkundig optreden. Een geheimzinnige ontvluchting. Uit een der cellen van het politie bureau St. Piotorshal te Amsterdam heeft in dan nacht van Zaterdag op Zondag een geheimzinnige ontvluchting plaats gevonden. Aldaar waren opgesloten een vijftal porsonan, verdacht van betrokken te zijn bij den diefstal van f 50.000 ten nadeele van den Ned. Ind. Handelsbank. Onder hen bevond zich Plot Brieé, een oude bekende van politie en justitie, indertijd ook betrokken bij don brand- kastdiefstal van den etappe-dienst ta Rot terdam. Piet Brké zat in deze genoemden nacht in de agenten-nscht-kamor van het bureau, toen hij vroeg om in oen cel geplaatst te worden, daar het eleclrisch licht zijn oogon pijn deed. De brigadier, die den nachtdienst had cu wachtcom mandaat was, stond ham dit verzoek toe en hij werd in een der cellen opgesloten. Volgens gewoonte werden de arrestan ten in de cellen gedurende den loop van den nacht gecontroleerd door het luikje, dat zich in iedere celdeur bevindt, en do controleerende agenten bevonden steeds alles in orde. Zondagmorgen negen uur wilde men de arrestanten van brood en koffie voor zjen, waarbij dan de celdeuren geopend worden. Toon men bij de cel van Piet Brité kwam, en hem bij den naam riep, volgde er geen antwoord. Het bed ga den indruk alsof er iemand onder de dekens rustte. Do agent wilde den ar restant wakker maken doch morkte dat er niemand onder de dekens lag; oen der dekena was opgerold onder de an dere gelegd. Dadelijk werd alarm gemaakt en een onderzoek ingesteld. Men kwam daarbij tot de volgende verrassende ontdekking. Langs de cellen loopt een smalte gang; aan hst einde waarvan de W. C. voor de arrestanten zich bevindt. Toen men dezo opende stond daarin een ladder. Een glazen tuimelraam op een hoogte vsin twee meter boven den vloer hing geheel omlaag. Voor dit raam zitten ean tweetal ijzeren staven in houten omlijs ting bevesting. Deze houten lijst was doorgezaagd en een der staven verdwenen, welke achter de W. C. teruggevonden werd. Brité heeft waarschijnlijk geweten, dat hem in dezen nacht hulp van buiten zou geboden worden en heeft zich daartoe natuurlijk naar een der cellen laten overbrengen. Ia het vroege morgenuur, toen do lantaarns gedoofd waren en do St. Pic- terhalsteeg vrij donker was, heeft men van buiten het raam der W. C. door gezaagd en is door de ontstane opening van 40 c.M. naar binnen gekomen. Door het tuimelraam kwam men in de W. C. Vervolgens moet de indringer de grendels der cel van Brisé verwijderd hebben. Langs den zelfden weg zijn beiden toen ontkomen, waarbij nog van een der ladders, welke in de gang lagen gebruik is gemaakt. Den geheelen Zondag is ijverig ge speurd doch Brité ia nog zoek. Doodslag. Zondagavond omstreeks kwart na 11 uur, keerden zekere N. en van der H. en nog een derde persoon, alten woonachtig te Aerle-Rixtel, van de kermis te Gemsrt huiswaarts. Op den weg tusschen Gemert en Beek I - x ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦B dêfitSSt

Friso nl | 1920 | | pagina 1