4 Herhalings-Onderwjjs. 1 i t I WIJNHANDEL! voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I Nieuws- en Advertentieblad I I A.ZE1JLSTRA, Hzn. I I ra No. 42. ZATERDAG 23 OCTOBER 1920. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 1 2 V2 ons Suiker. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Verkwisting. Hoe er in de gemeentelijke huishoü- r I Dit blad verschijnt des Za- J t terdags en kostper kwartaal J I 65 centsfranco per post o 75 cents. Enkele Nos. S ets. J IIngezonden stukken Don- derdags in te zenden. I I Advertentiën Vrijdagmorgens I o vóór 11 uur. 1 1 I Ingerichte wwkhaven met daarbg behooiend werk- i De prijs der Advertentiën X is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- 1 gezonderd Familieberichten, 1 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. Hst afschrift mag niet in de bus worden geworpen, maar moot aan het postkantoor worden afgegeven. Bij het verzanden van dit afschrift moot op het postkantoor de Ijjst mede ter afstempeling wordsn aangeboden. De oude arbeidslijsten moeten allo met 24 October vernieuwd z^n. In alle fabrieken of werkplaatsen, waar door een of meer jeugdige personen of vrou wen, of door vgf of meer mannen geregeld, arbeid wordt verricht, moet een arbelds- register aanwezig zijn, waarin de namen der aldaar werkende personen zijn Inge* schreven. De arbeidsregisters kunnen aan het post kantoor worden aangevraagd. Arbeidsregisters vsu het model, laatste lijk vastgesteld krachtens de Arbeidswet 1911 blijven nog twee jaren geldig. Arbeidskaarten. Voor alle jeugdige personen (dat zijn arbeiders beneden 18 jw) en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen, moet het hoofd of de bestuurder dier onderneming in het bezit z(jn van een door of namens den burgemeester der woonplaats van dien persoon of die vrouw, onderteekende ar beidskaart. Da oude arbeidskaarten zijn niet meer geldig. Do Arbeidswet 1919 is niet van toepas sing op landbouw, tuinbouw of bosebon- dernemingen, veehouderijen, mijnarbaid en op arbeid, waarop de Stesnhouwerswet of de Stuwadoorswet van toepassing is. (Hbld.) Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. Arbeidslijsten en arbeidsregisters in fa brieken of werkplaatsen. Arbeidskaarten voor jeugdige personen en gehuwde vrouwen in alle ondernemingen. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jtar mag geen arbeid verrichten. Als overgangsmaatregel is toegestaan, dat na 24 October 1920 arbeid verrichten a. de op dien datum twaalfjarige kin deren, die dan voldoen aan het bepaalde in art. 22, sub 4 der Arbeidswet 1911. b. de op dien datum dertienjarige niet leerplichtige kinderen. c. de niet leerplichtige jongens, die tusschen 24 October 1920 en 1 Juli 1921 dertien jaar geworden zjjn. Arbeidstijd in fabrieken of werkplaatsen. Van 24 October a.s. af is de 8-urige werkdag en da wekalykeeha arbeidsduur van 45 uren verplicht geworden voor alle arbeiders in alle fabrieken en werkplaatsen. Zondagsarbeid is verboden voor jeugdige personen en vrouwen. Voor manneo even eens tenzij door bijzondere bepalingen in het Werktijdenbesluit of ingevolge vergun ning van den Minister van Arbeid of het Districtshoofd der Arbeidsinspectie toege staan. Zaterdagnamiddag na 1 uur mag in fabrieken of werkplaatsen alleen dan worden gearbeid, als dit is toegestaan in het Werk tijdenbasluit of ingevolge vergunning van den Minister van Arbeid of het Districts hoofd dor Arbeidsinspectie. De dagelijksche arbeid mag niet vroeger beginnen dan te 7 uur v.m. en niet later eindigen dan te 6 uur n m., tenzij door bjjzondero bepalingen in het Werktijden besluit vroegere of latere arbeid, als ook arbeid des nachts is toegestaan. Ook het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan af wijkingen toestaan voor speciale gevallen. Do arbeidsduur per dag bedraagt ten hoogste 8 uren behalve voor dien arbeid, nader bepaald in het Werktijdenbesluit en die, aangegeven in het Ovsrgangsbesluit Het Districtshoofd der Arbeidsinspectie kan indien zich bijzondere omstandigheden voor doen, overwerkvergunning geven, Voor mannen ten hoogste 11 uren per dag en 62 uren per week, voor vrouwen en jeug dige arbeiders van 16 jaar en ouder ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren por weak. Da arbeid van personen, niet zynde hoofd of bestuurder, dia aan het hoofd staan van inrichtingen of van esu afdeeling en uit sluitend of in hoefdzaak belast zijn met da leiding daarvan, valt niet onder de bepalingen betreffende den arbeidsduur an arbeidstijd. Ook valt niet onder deze be palingen de arbeid van den fabrlcage-chef, chef de bureau, enz. voor zoover zij met leiding over personen werkzaam in die afdeelingen, zgn belast. Broodbakkerijen. Hiervoor gelden speciale bepalingen. Zondagsarbeid is verholen ook voor den werkgever. Nachtarbeid is verboden, ook voor den werkgever. Als nachts wordt gerekend de tijd tusschen 8 uur ’s avonds en 6 uur ’s morgens, met de volgende uitzonderingen Op Zaterdag mag om 4 uur worden begonnen. In den nacht van Zondag op Maandag mag te middernacht door één persoon be gonnen worden met het stoken van heete- lucht- en heetwaterovens. De arbeidsduur is voor bakkersgezellen, loopwerk inbegrepen, ten hoogste 8 uren per dag en elf uren op Zaterdag, doch niet meer dan 45 uren per week. Voor jeugdige personen en vrouwen geldt de algameene regeling voor fabrieken en werkplaatsen. Bijzondere afwijkingen zQn toegestaan voor tan hoogste 10 dagen in een jaar en voor Joodsche bakkersen en in bijzondere omstandigheden met vergunning van het Districtshoofd der Arbeidsinspectie of van den Minister van Arbeid. Arbeidslijsten. In alle fabrieken of werkplaatsen moet een arbeidslijst aanwezig zjjn, waarop de arbeidsregeling is aangegeven. Deze rege ling moet worden gevolgd. Bjj wijziging van de arbeidsregeling meet een nieuw blad der lijst worden ingevuld. De arbeidslijsten zyn uitsluitend op het postkantoor verkrijgbaar. Van elk blad moet een afschrift worden gezonden aan het Districtshoofd der Arbeidsinspectie, waartoe zich aan dat blad «en briefkaart bevindt. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bod No. 66 der Rijïssuikerkaart De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 21 Oct. '20. Volkstelling. De Minister van Binnenlandsohe Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat het in zijn bedoeltng ligt te bevor deren een vergoeding van de gemeenten voor de aanstaande volkstelling van 12 et. per getelden persoon, tegen 41/, et. bij de vorige telling. Ten einde zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de moeilijkheid tot beko men van geschikt personeel hebben de Minister van Oorlog en de Minister van Marine a. i. aich bereid verklaard mili tairen met den graad van onderofficier, korporaal of soldaat, die daartoe geschikt on genegen rijn, tegen f 2.50 per dag voor een onderofficier en fl.25 vooreen korporaal of soldaat, behulpzaam te doen apn. Voor zoover het totaal der vergoedin gen aan militairen in een gemeente meer dan tien percent besparing blgkt te geven aal do rjjkauitkeering naar een in ver houding lageren grondslag zijn te bepalen. Voor gemeenten met ver verspreid liggende woningen kan de r^ksnitkeering iets hooger worden bepaald. Het Zuiderzeefonda. De ingediende begroting vanhetZui- derzeefonda voor het jaar 1921 beloopt oen totaal van f 5 millioen. Blpkens de Memorje van 7 moot met het oog op de werken, waar van de uitvoering in 1921 wordt aan gevangen of voorbereid, voor dit jaar worden gerekend op het aankoopen en op Wieringen of op daartoe geschikte losplaatsen nabij Den Helder en te Sta voren, aanvoeren van een belangrijke hoeveelheid set-, stort- en linkstoen, waarvoor een uitgaaf van f 1.000.000 wordt noodig geacht. Ofschoon do plannen voor het maken van den afsluitdijk tusschen Wieringen on do Frieoohe kust en voor de in de afsluiting aan te brengen sluiien nog niet geheel rijn uitgewerkt, staat hot toch vast, dat voor do uitvoering dier werken in elk geval moet kunnen wor den beschikt ovor een goed Zij, die wenschen te worden toegelaten tot de te geven Herhalings-lessen aan de Vereenigde Burgerschool im’- 1 November e.k., kunneiT zich daarvoor aangeven bij het be trokken Hoofd der School, den Heer IJ. OOSTEN, vóór den 30 OCTOBER 1920. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, J. QUARLES VAN UFFORD. De Secretaris, A. DE VRIES. terrein aan de ooatpunt van het eiland Wieringen. Met den aanleg van een ruime werk- haven bij Den Oever, die gereed moet rijn vóórdat de afsluiting kan worden ter hand genomen, moet daarom spoedig worden begonnen. De koeten van een dergelijke haven, met den aanleg waarvan in het begin van 1921 dient te worden begonnen en en die zoo mogelgk in dat jaar voltooid moet worden, rijn geraamd op f 2.100.000 Wanneer tegen het tgdstip, waarop de afsluiting van de Zuiderzee gereed komt, wordt begonnen met de indijking en droogmaking van de Wieringermeer tot vorming van de eerste der ontworpen Zuiderzeepolders, zal te zelfder tijd, voor zien moeten worden in de afwatering der op dit deel van de afgesloten Zui derzee looiende boezems en polders. In het in 1914 verschenen uitgewerkte plan, voor de indijking en droogmaking van de Wieringermeer, hetwelk was op gemaakt in verband met het in 1917 WORKUM. Het aantal veresnigingen ta dezer stede is met één vermeerderd, door da oprichting eener Chr. Jongeman- nenveracn. (C. J. M. V.) Het voorlooplg ledental is 23 Bestuur: R. van ’t Veer, Voorz., K. van dar Meulan, Sacr., H. Wiersma, Panaiagm., D. Notten, M. Kemker. Doelhet samenbrer.gan van joogamat’- ten van diverse kerkeiyke es politieke richtingen, die de chr, beginselen, los van alle partyzucht zijn toegedaan, Dit doel tracht men te bereiken door wekelijks te vergaderen. Da agenda bevat pract. bijbribespreking, behandeling van soclaal- economische vraagstukken enz- De verg, worden gehouden op Maandagavond te 8 uur in »Rehoboth<. Zoo langzamerhand begint onze stad op verschillende gedeelten een florissant er aanzien te krijgen. Vooral de uitbreiding van winkelzaken heeft hierin een groot aandeel. Thans heeft de liser J. Flapper op het Noordeinde een winkel in heeren modeartikelen geopend dia gezien msg wor dsn. Op een vrjj somber en donker ge deelte der stad staat een flinke winkel, die vooral in deze omgeving door de schit terende verlichting uitstekend tot zijn recht komt. Voor het eena raam lokken stoffen voor hearencostuums en gemaakte pakjes, hoeden en petten, en voor het andere alle mogeiyke heeren modeartikelen, voorbij gangers tot koopen. In den winkel na tuurlek meerdere voorraad van deze arti kelen, en verschillende stoffen voor heeren- costuums. Achter de winkel bevindt zich een ruims paskamer en daarachter weer de werkplaats voor het vervaardigen der kleeding. De oprichting van dergelgke zaken is voor onze plaats zeker een aanwinst on zal by sommigen wel sans de vraag naar voren brengenIs ’t nog wel zoo noodig dat ik m(j elders van kleediug ga voorzien We wenschen den heer Flapper met zjjn nieuwe zaak, veel succes. Zaterdag 16 October heorschte er op het Postkantoor alhier een feeststem ming. De Directeur, de heer P. Schmidt herdacht dien dag het fait, dat hjj 25 jaar geleden in dienst trad van ds administratie der P. T, en T, Wilde de jubilaris met de hem eigen bescheidenheid deze mijlpaal in zjjn ambteiyken loopbaan ongemerkt pas- seeren, het mocht niet zoo zjjn. ’t Zou dan ook wel jammer zjju gewmi, als dat U, het onderwijl trachtende op te bouwen, de nooddruft liet in de gezinnen der onderwijzers en daarmee het graf dolf voor Uw eigen hervormingen. Vechtpartij. Maandagnacht ontstond in een kroeg aan den Zeedijk te Amsterdam ruzie tusschen drie Eogelsche matrozen. De politie bemoeide er zich mede. Twee agenten wilden het drietal naar het bureau Warmoesstraat brengen. Daar er verzet gepleegd werd moesten vijf agen ten te hulp komen. Twee der matrozen waren reeds in het bureau, doch nummer drie draaide zich op het laatste oogenblik om en loste eenige revolverschoten. Het publiek stoof uiteen en de Engelechman vluchtte, achtervolgd door de politie. In de vele dopjes en steegjes in deze buurt was het niet gemakkelijk den vluchteling te pakken. Drie kwartier later zag een politieagent achter een boom den ont snapten arrestant. Toen deze een bewe ging maakte alsof bij weer den revolver te voorschijn haalde, trok de agent z^n wapen en loste drie schoten, welke troffen. De gewonde werd naar het bureau Warmoesatraat en daarna per auto naar het gasthuis vervoerd. Hei bleek, dat hij op het oogenblik, dat bij getroffen werd, geen revolver meer bij zich had. Dit wapen was op de vlucht in de Olofs- poort weggeworpen. De toestand van den gewonde is zeer ernstig. omgesprongen bewijst weer het volgende, dat aan de >Nieuwe Courante in den Haag wordt mededeeld. Aangevraagd is een orediet van f 2900 voor het inrichten van oen pakhuis in de Riemerstraat tot wachtlokaal voor lantaarnopstekers. Een tiental jaren geleden is een politie- wachthuis gebouwd op het einde der Elandstraat, waardoor dat aan het einde der Werierbaanstraat kwam te vervallen. Het sterke en niet onaierlgk gebouwtje is toen gewordenwachtlokaal voor lan taarnopstekers en bleef tot 1917 a's zoodanig dienst doen tot het overbodig werd door reorganisatie van dan ver- liohtingedienst. Terstond zijn toen door handelaars die er hun waren wilden op slaan, goede huren geboden. Sint Bureau- cratius vond het echter al te dwaas een leegstaand gebouw rendabel te maken en stuurde er verleden jaar mannen mst mokers op af, die het hechte dak en de muur tot tuinmuurhoogte wegbraken. Daarna kwam de lieve jeugd dit werk voltooien tot een echte ruïne en nam passant den belandenden tuinmuur onder handen, publieke werken noodzakend tot bijmetselen en het plaatsen van een houten heining met kostbare voorzieningen teneinde weder «fbreken te voorkomen. Nu blijkt het wachtlokaal weer noodig en moet één straat verder een gemeonte- perceel aan de woningexplotatie onttrok ken en verbouwd worden. Men trachtte eens te berekenen voor hoeveel duizenden hier baldadig zijn weg gesmeten. En men beantwoordde eena de vraag hoe een particulier zou optreden tegen een beheerder die met zijn eigendommen handelt als hier met die der zwaar-be- laste Haagsohe gemeenschap geschiedde. Arbeidswet. We laten hier een uitvoeriger relaas vol gen over het ia werking treden der nieuwe Arbeidswet op 24 October a.s. wat betreft Verbod van kinderarbeid beneden 14 jaar in allo ondernemingen (zie overgangs bepaling hieronder). Voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrou wen in fabrieken of werkplaatsen, kanto ren, winkels, apotheken, hotels, of koffie huizen en daarbuiten. deze Gemeente, aanvangende ingediende wetsontwerp was daartoe opgenomen do aanleg van een afwate ringskanaal loopende van Aartewoud langs de bestaande zeedijken tot nabij Den Helder, en aldaar uitmondendo in de bestaande buitengeul, genaamd het Nieuwe Diep. Dit plan kan bg de uitvoering der Zuiderzeewerken in hoofdzaak worden aangehouden en het zal gewenecht zgn om een gedeelte van het bedoelde kanstal reeds aan te leggen tegelijk met den afsluitdijk door het Anuteldiep, ten einde in de afwatering van den Anna Paulowna polder te voorzien. Om met de uitvoering verkwistend met het^ geM wordt van dit werk in 1921 een begin te 1 kunnen maken wordt op deze begroeting een eerste post van f 100.000 uitgetrokken. Een open brief aan den minister van onderwijs. »Volksonderwije« heeft een open brief aan minister De Visser gezonden, waarin gepleit wordt voor een betere salarieering der onderwijzers en onderwijzeressen »Stel niet te leurzoo zegt de open brief. »Wat het «Georganiseerd Overleg als het noodige salaris u heeft genoemd, is van f2200—f4500. En de geheele pers niet alleen de school pers van openbaar als bizonder onderwijs steunt die vraag. Geen honderd of tweehon derd gulden mag u daar beneden big ven, Excellentie I *t Kón niet minder. Er gaan geruchten van somberen aard er is angst in de rijen van onze onder wijzers en onderwijzeressen, steeds meer dere angst, grootere somberheid. Er wordt gevreesd, dat het opnieuw het onderwijzerskorps zal wezen, dat de andere verhoogde uitgaven op de Btaats- begrooting zal hebben te lijden, en dat daardoor niet ten volle aan de cijfers van het georganiseerd overleg zal wor den voldaan. Excellentie, dat mag niet, dat kan ook niet. Heel uw tot stand gebrachte onder- Toeliohting wgs-hervorming loopt dan uit op niets géén zevende leerjaar, bij gebrek aan onderwijzers géén kleiner klassen, by gebrek aan onderwgzers géén verbeterde opleiding, bg gebrek aan jongelui, die zich voor het onvol doend bezoldigd ambt van onderwgzer willen laten opleiden géénExcellentie, Uw door ona zoo toegejuichte verbeterde onderwyswetge- ving wordt een volkomen fiasco. En als de Regeering niet wil, wat U, met het «Georganiseerd Overlegt, met heel de vaderlandsche pers en met ons allen, wél wil, wel móet willen, Excel lentie, treed dan af. Laat het van U, die jn de geschiede nis van ons onderwgs met eere kan wor- dea genoemd, niet gezegd kunnen worden, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. RISC I i I

Friso nl | 1920 | | pagina 1