F Wetteltfke 8-nrendag. Algemeene Kennisgeving. 4 3 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1920. 46ste Jaargang. No. 44. Officieel Gedeelte. Kort Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I 1 van den ambtseed, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F Aan H.H. Adverteerders be richten wij, dat advertentiën in ’t vervolg uiterlijk Donderdags avonds moeten worden inge zonden, omdat ons blad Vrij dags om 5 uur reeds gereed behoort te zijn. Uitgezonderd familieberichten kunnen advertentiën die Don derdagavond niet zijn ontvan gen niet meer worden geplaatst. De Uifgever. I Dit blad verschijnt des Za- j1 terdags en kost per kwartaal o 65 centsfranco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. JI Ingezonden stukken Don- 11 derdags voorm. in te zenden. J Advertentiën tot uiterlijk Don- 31 derdagsavonds, uitgez. familieber. I 100000000000 00000000000001 rogge en aardappelmeel ’eermgabloem sterk «kk«N thans nagw- l De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- i gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. I Burgemeester en Wethou ders der Gemeente WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de voor deze Gemeente vastgestelde verordening op het gewiekt en de samenstelling vanhet brood, met ingang van MAANDAG, den 8 Nov. 1920 in werking zaltreden, en dat met ingang van dien datum is inget rokken, de bestaande verordening op het gewicht van het brood. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Q. Q. POSTHUMUS. (L.-B.) De Secretaris, A. DE VRIES. De pr|js van Begeeringsbloem. Deser dagen ia bericht, dat de ver laging van den prijs van regeeringsbloem van f43 op f41 50 per 100 KG welke met 1 deser in werking ja ge reden, geenerlei invloed op den broodprijs sa* hebben, aangesien tengevolge van de menging van het verbruik van r la afgenomen on de dien zij bij hna in dienst trading heb ben afgelegd. Als het politioneele verhoor, dat nog gornimen tijd zal doren, beëindigd is, zullen de processen-verhaal aan den pro- cureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam worden opgezonden. Van andere gemeenten. B. en W. vsn Ngmsgan hebben besloten, dat aan aanvragen om in de daarvoor thans in aanmerking komende percaelen een muntgasinstallatie aan te brengen voortaau met maar zal worden voldaan. Afgezien van de moeilijkheden, welke de gemeente ondervindt b;j het plaatsen van haar lee- ningen, echten B en W. hel niet langer verantwoord, kapitalen in muntgasinstsl- laties vast te leggen, wjjl de kosten van 4ie installaties in de laatste jaren aanzien lek z^n gestegen, en de hoogere gasprjjs van 1 cent per kub. M op verre na niet meer een voldoende compensatie vormt voor de rente en afschrijving van die kos ten. Ook achten B. en W. het wenscheljjk het van gemeentewege aanleggen van mnnt- installaties voor electriciteit stop te zetten. B. en W. van Utrecht stellen den Raad voor, om over te gaan tot oprichting van een woningbeurs. Da directeur van publieke werken te Amsterdam heeft een plan ontworpen voor do verbinding der IJ-oevers door een brug. Om aan de nadoelen, die do scheepvaart daarvan zou ondervonden tegemoet te ko men, wil de directeur oen nieuw kanaal graven benoorden de noodwoningen en loopende van het Oosten naar ’t Westen. Door dit kanaal zou het scheepvaartverkeer in het IJ zeer worden ontlast en in dit geval zouden de bezwaren tegen een brtig over hot IJ voor het grootste gedeelte worden opgeheven. Is de »Tel goed in gelicht, dan moet het plan vrij groote kans op verwezenlijking hebben. Volgens be rekening kan het in 10 jaren voltooid zijn. De gemeente Den Haag zal voor 3 jaar zes miltioen leunen tegen 6 pct, rente van het Personeel fonds der Bataafscha Petro leum-Mjj. Do gemeenteraad van ’s Gravanhage heeft het voorstel van B. en W. inzake het deelnemen in het kapitaal van een N. V. Haagsche Aanneming Maatschappij, aangenomen met 25 tegen 17 stemmen. Dit voorstel had nog al tegenstand uitge lokt van da zijde der middenstanders, wjjl de Aanneming mij, werken zal uitvoeren met medezeggenschap der arbeiders en met uitsluiting der aannemers. De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt be kend, dat de volgende week verkrijgbaar zal worden gesteld op Bon No. 68 der Rijkssuikerkaart 2 4/a ons Suiker. De Burgem, voornoemd J. QUARLES VAN UFFORD. Workum, 4 Nov. '20. v De Burgemeester der Ge meente WORKUM, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 10 NOVEMBER 1920, des namiddags te 2 ure, in het locaal onder het ge meentehuis (ingang Bagijnestr.) gelegenheid zal bestaan om zich gratis te doen vac- cineeren door Dr. S. de WALLE. Workum, den 4 Nov. ’20. De Burgemeester voornoemd, G. G. POSTHUMUS (L.-B.) ‘l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. jonge kerels, leegloopers, treft men aan, die hun diensten aanbieden. Dit zijn meestal Duitschers, die door de hande laars in dienst worden genomen om die goederen door de verboden strook te transporteeren. Als deze kerels gesnapt worden, worden ze niet beboet wegens het betreden van de verboden strook, doch gewoonlijk over de grens gezonden en de goederen, wanneer tenminste de uitvoer ervan niet verboden is, worden hun niet afgenomen. Ook inbrekers en dieven, vooral van paarden en vee, probeeren hun slag te slaan om over de grens met hun buit te verdwijnen. Het hoeft geen betoog welke ver schrikkelijke gevolgen voor de zeden deze toestanden ten gevolge hebben. De mobilisatie heeft hiervan reeds tallooze bewijzen geleverd. Het gemak- kelijk gewonnen geld leidt tot uitspat tingen en losbandigheid. Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, en wanneer de >goede< tijd voorbij is en de inkomsten verminderen, dan ver valt de moreel ontaarde zeer gemakkelijk tot diefstal, moord en andere ongerech- len. Het spreekt van zelf, dat ook voor de bewoners deser streek de vei bgheid er niet beter op is geworden door het hier steeds rondsluipend gespuis. -Woninggebrek. Te Maastricht ia Z«terdag in de Gracht straat, ondanks het koude weder, een gezin, bestaande uit man, vrouw en 16 jarigen zoon, die één kamer bewoonden, door een deurwaarder uit de woning ge set. Men kon dan ook midden in de straat het huisraad zien staan de kachel werd aangemaakt en de vrouw zat er bij, omringd door tal van nieuwsgierigen. Volgens den eigenaar van het huis, de Verzekeringsbank De Maast, wilde men de éénkamer-woningen opheffen en daar het gezin in gebreke gebleven was, de huur, zijnde f 1.02 per week, te betalen, is men tot dezen maatregel overgegaan. Er staan te Maastricht al een paar jaren twee groote kazernes leeg, met reusachtige binnen- en achterplaatsen. De »Tijd« merkt naar aanleiding van dit laatste op Het is de eerste maal niet, dat bij het vermelden van dergelijke feiten ge wag wordt gemaakt van ledigstaande openbare gebouwen en do raad wordt gegeven, deze ten gebruike af te staan voor daklooze menachen. Wij kunnen niet beoordeolen in hoever het mogelijk is, aan dergelgke wonschen in bepaalde gevallen gevolg te geven, maar dat ze telkens worden herhaald is niet te ver wonderen. Er zijn bij het begin van den oorlog, toen er honderdduizenden vreemdelingen plotseling om onderdak vroegen, wonde ren gedaan. Ledige handelsloodaen, oude fabrieken, gedeelten van kerken en scho len werden bewoond en men bouwde duizenden houten barakken. Tijdens de mobilisatie werd alles in beslag genomen voor de onderbrenging van militairen, die niet in eigen kasornee of tenten kon den worden geherbergd. Nog dezer dagen vernamen wij van een inwoner eener kleine gemeente, die een paar ledig staande kamers had boven zijn win tel, omdat ze tgdelgk van huurders zou den verwisselen, dat bij op eenmaal 35 man te logeeren kreeg vcor de som van 80 cent samen. Dit was blijkbaar weder rechtelijk geschied, want de burgetneea ter gelastte den vo’genden dag de ont ruiming en de 80 cent bleven tot dus ver weg l Nu, iedigstaande kazernes zouden wel licht tot een lijdelijk verblijf kunnen venchbffen aan arme menachen zooals die te Maastricht. Ze zijn zeker niet moeielijker geschikt te maken dan de vroegere loodsen en schuren voor de Belgische vluchtelingen. Als bijv. Maastricht eers door een grooten brand of een overstrooming zou worden geteisterd, dan zouden de ledige kazernes zeker in gebruik worden genomen. Waarom nu niet Een luie brievenbeteller. De directie der posterijen te Rotter dam ontving de laatste degen bij herhaling klachten over het niet ontvangen van brieven, ter verzending aan de post toevertrouwd. Het kwaad schuilde voor namelijk in een wijk in het westelijk stadsgedeelte. De hulp van de politie werd inge roepen meldt de »N. R. Cct.« en Maan dag heeft een inspecteur van politie in de Rosestraat aangehouden den hulp besteller der posterijen P. A. B., die juist zijn kosthuis in die straat verlaten had en een gonjezak droeg, geheel ge vuld met allerlei poststukken. Eenig* honderden brieven, nit binnen- en bui tenland verzonden, kennisgevingen van aangeteekende brieven, allerlei drukwerk, stukgescheurde brieven, enz. kwamen uit den zak te voorschijn, en verder zijn in het kosthuis van dezen brievenbesteller en in een der zakken van zijn bleeding nog verscheidene brieven gevonden. Te lui om de brieven in zijn wijk te bestellen heeft deze hulpbesteller bij zich thuis alles op een hoop gegooid, gedeel telijk verscheurd en wellicht verbrand De gevonden brieven, kennisgevingen, drukwerken enz. worden zoodra mogelijk ter beschikking van de posterijen gesteld, om nu inderdaad besteld te worden. Het diamanten jubileum van Louis Bouwmeester. Op 10 Nov. a.s. zal Louis Bouwmees ter den dag herdenken, waarop hij zes tig jaar geleden voor het eerst hst too neel betrad. Zestig jaar lang heeft bij aan eindelooze duizenden schoonheid en ontroering gebracht. Een comité heeft zich gevormd, dat zich ten doel stelt een Louis Bouwmeester-fonds te stichten, voor welk fonds alle bijdragen, onver chillig hoe groot of hoe klein, welkom zijn. Voorzitter is Jhr. A. W G. van Riemsdijk, penningmeester Simon Ma ris Keizersgracht 498, Amsterdam. Ernstige veenbrand. In het Weerdingerveen is Zondag een hevige veenbrand uitgebroken. Een wo ning is verbrand, meerdere liepen gevaar, evenals groote hoopen droge tnrf. De brandspuit van Emmen en de motor brandspuit van Kazinaveen zijn naar hal terrein vertrokken, omdat de toestand zeer gevaarlijk werd geacht. Ook in Valtermond en Valter veen zijn veenbranden ontstaan, waarbij reeds groote hoeveelheden turf zijn verloren ge gaan. Men is het vuur nog niet meester. De poststaking. Naar »het Volks meldt, is Maandag te Amsterdam een aanvang gemaakt met het verhoor door de politie van een aan tal personen, die aan de staking van post- en telegraafpersoneel hebben deel genomen. Tot heden hebben ongeveer veertig personen, allen behoorende tot het tele graafpersoneel, een oproeping ontvangen ■>m ten politiebureele te verschijnen Personeel behoorende tot de posterijen, heeft nog geen oproeping ontvangen. De vragen, die tot dusverre gehoorde telegrafisten, zoowel mannelijke ala vron we’ijke, bij het verhoor zijn gesteld, be treffen o a. of hun zekere personen be kend zijn die tot staking hebben aan ge zet of zij die personen in het telegraaf kantoor hebben hooren roepen of spreken waarom zij den dienst hebben gestaakt; of het in de bedoeling lag in den djensi stagnatie te brengen en of hun de be- teekenis bekend is Uit Rosrmond wordt gameid, dat aldaar de broodprjjs 4 cent is verlaagd in verband met de daling van den regsarings- bloemprjjs. Da broodbakkers te Breda hebben de prgzen van nselkbrood vsn Zaterdag af verlaagd mot resp 4 en 3 c<nt. Te Fransktr heeft het jjs reeds een slachtoffer gsëlscht. Twee jeugdige kna pen die er zich op waagden, zakten er door, met het noodlottig gevolg, dat een hunner, n*n jongentje van R., omstreeks 7 jaar, levenloos uit het water werd opgehaald. Bljjkens da ingediende Indische be grootte g voor 1921 zjjn da uitgaven ge raamd op 820 mihoen en de middelen op 750 millioen gulden. lodien de rekenin gen van vorige jaren niet meevallen, zal naar dekking van het tekort uit buitenge wone baten moeten worden omgezien. Hoe langer hoe maller 1 zegt het >Hbl.< Een New-Yorksche dame cn een heer uit Philadelfia zjjn boven Atlantic City in een vliegtuig gehuwd. Da city recorder was mee de hoogte ingegaan en trouwde het paar in de kajuit van het vliegtuig. Natuurlijk juichte een groote menigte de malligheid toe. Eergister vierde mej J. P. Hoets, weduwe J. J B. H Driarue, in de Drie- vriendenstr. 23a te Rotterdam, haar 100a verjaardag. Het vrouwtje verkeert nog in goede ge zondheid, doch zjj ligt al een 10 jaren te bed. E«n grondwerker heeft, volgens de »Msb in een hoop keislsg, die t« Liesbout s« aangevoerd voor de werken aan het Wilbelmin»k*r>aal, eene som gelds gevon den van f3000, hoofdzakeljjk bestaande in gouden tientjes en gouden vijfjes. noeg uitsluitend vrije tarwebloem ver werken, zoodat de prijs van het witte brood niet meer door den prijs van de regeerinsgbloem, maar door dien van de vrije bloem wordt bepaald. In dit verband wijst men er op, dat totdusverre nog niet tot de verwerking van aardappelmeel in de regeeringsbloem is overgegaan, zoodat geconstateerde kwaliteitsvermindering tengevolge van aardappelmeel tot het rijk der verbeel ding behoort. In de toekomst zal de vermengiiig met aardappelmeel bovendien slechts op zoo geringe schaal plaats vinden, dat de aanwezigheid daarvan uitsluitend bij microeoopisch onderzoek zal kunnen wor den waargenomen; de voedingswaarde, smaak en kleur van het brood zullen er «een ongunstigen invloed van ondergaan De beweerde minderwaardigheid van de rfgeeringsbloem moet voor een goed deel gerekend worden te behooren tot een propaganda-middel van degenen, die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar redenen zoeken om den broodprijs niet te verlagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd, dat vs.a de bloem, door de regeering tighedi ter beschikking gesteld, een wittebrood van uitstekende hoedanigheid is to bakken. Dank zij de geringe toevoeging van aardappelmeel en rogge en een weinig hoogere uitmaling kan deze bloem on geveer f3 per 100 KG. goedkooper geleverd worden dan de vrge bloem. De regeering stelt de bakkerg hierdoor in staat wittebrood te vervaardigen, dat eenige centen per K G. goedkooper is dan dat uit vrge bloem vervaardigd. Smokkelen. Het wordt hoog tijd, aldus schrijft men uit Venlo aan de >Msb<, dat er meer aandacht worde geschonken aan de toe standen, welke hier heerschen langs de grens en die groote moreele gevaren nhouden voor d$ bevolking. De laatste maanden tiert de smokkel handel weer levendig, gedreven door allerlei slag van mensohen, waaronder het schuim de meerderheid vormt. Daar wordt gesjacherd, gedronken, gevochten, gevloekt en spelen zich tooneelen af van groote liederlijkheid daar groept en sluipt bgeen een massa mannen en vrouwen, jongens en mehjoa ook allen gedreven door eenzo fde zucht naar geldverdienen op slinksche wijze, met liet en brutaliteit en met alle verlies van schaamtegevoel en moraliteit. Het zijn er niet enkelen, 'die hier handel drgven, het zijn er honderden, alle slag van volk. Mannen en vrouwen zwerven hier dag en nacht rond, rondom houtvuren liggende of slapende onder jassen en zakken. Zoo zijn langs de hoek grens de groepen verspreidt. Men hoort er Duitsch, Hollandsch, het Limburgsohe dialect en het Ameterdamsohe Jordaanscb de waren uitroepend en aanbevelend aan de kooplustige Duitsohers, die zijn neer gestreken rondom de balen koffie, tabak cacao en andere artikelen der verkoopers. üit de donkere gaten, die de wegjes gevreten hebben in de bosschen en het struikgewas, komen voortdurend njenwe klanten opdagen of verdwgnen de oude, die voorzien zijn velen onoogelgk unter ge pikt log en zwaar van onder de kleeren verborgen smokkelwaar, en vaak nog met een stevigen zak op den rug Het is een voortdurend komen en gaan, loven en bieden schreeuwen en vloeken. Buiten de verboden strook staan tal- rgke »Buden« houten kramen, meestal in de bossohen half verscholen, waar ook vele losse verkoopers hun voorraden inslaan om ze op eigen risico naar den grens weg te smokkelen. Het zijn niet alleen handelaren, die hier tegenwoordig atyn; ook groepen 5 '3

Friso nl | 1920 | | pagina 1