Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaars- Advertentiën. éi 35 cents. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 10eVolkstelling. i ZATERDAG 18 DECEMBER 1920. No. 50. 46ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. X Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I I 1 B. en Tuberculose haar bestrijding-. door J. A. PUTTO, Geneesheer bij de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tubereulose •o i »I«4«r ingewgde govo.lt dat hol voornaamste vraagstuk dor 20 <t» eeuw is. hoe de tuberculosa te be straden?» (Fr von Koranigi.) Wanneer men in de statuten van eene vereeniging leest, dat het doel is o.m de bestriding der tuberculose als volks- 10de Volkstelliog. Wie goed regeeren wil, dient het volk te kennen. Om die kennis te bevorderen, worden in alle ontwikkelde landen periodiek volks* tellingen, of beter gezegd «volksbe- fchr(jving< gehouden. In ons land is alles in gang voor de lOJe Volkstelling, welke ons volk zal beschreven op het tijdstip van den overgang van oud naar nieuw. Het is de plicht van ieder, door nauw keurige invulling on prompte inlevering van de telkaarten, naar vermogen mee te werken aan het welslagen van do 10de Volkstellingwaar eigen kennen of kunnen te kort schiet, is bjj de volkstellers raad en hulp te kr(jgeu. Medewerking is niet alleen ieders plicht, tjj dient ook eigen belang. Wie goed ge regaerd wil worden, moet da overheid steunen in haar streven om het volk te leeren kennen. Het duurtevraagatuk. De Staatscommissie aan wie wu op en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78. Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden wor den de 10e Algemeene Volks telling. Voor dat doel zullen opgaven gevraagd worden op kaarten welke tusschen 26 Dec. 1920 en 1 Januari 1921, zullen wor den rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Het Hoofd van ieder gezin of elke afzonderlijk levende per soon, of de bestuurder van ie dere instelling, gebouw, gesticht of schip waar de kaarten in omslagen worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling, ook voor de vragen op de omslagen gedaan, zorg te dragen en verder den teller de noodige inlichtingen te ver strekken. Schippers en bewoners van woonwagens moeten onderzoe ken of zij staan ingeschreven in het bevolkingsregister der gemeente waarin zij thuis be- hooren. Overtreding van de voorschriften be treffende de volkstelling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Workum, den 16 Dec. 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS L. De Secretaris, A. DE VRIES. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO” van 1 Januari e k. welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. luxeverteering, beoogen, is in beginsel gewensoht. Door de Nederlandsohe Uit voer-Maat schappij is aan de gemeentebesturen een circulaire gericht van den volgenden in houd Onder verwijzing naar het door ons in de dagbladen van 30 November j.l. ge plaatste bericht, luidende Verzilvering van suikerbons. «Naar wij vernemen, heeft de Ne derlandsche Uitvoermaatschappg zich genoopt gezien, om, na 2 December e.k., geene rijkssuikerbons ter verzil vering aan te nemen van het te Gravenhege gevestigde Centraal Ver- rekenkantoor voor Suikerbons, Direc teur de heer I. 0. Mebius, of zijne bijkantoren en agentschappen. De gelegenheid voor winkeliers, grossiers en andere daartoe toegelaten personen en instellingen, om de bons van de 15e periode ten kantore der Nederlandsche Uitvoermaatschappg te verzilveren, blijft inmiddels opengesteld tot en met 25 December e.k.» hebben wij de eer onder Uwe aandacht te brengen, dat, nu het Centraal Ver- rekenkantoor voor Suikerbons bovenge noemd niet meer in de gelegenheid ge steld wordt, rijkssuikerbons bij onze ven nootschap te verzilveren, tal van winke liers en handelaren, die blijkbaar niet of niet voldoende kennis genomen hebben van het tweede gedeelte van bovenstaand bericht, ten onrechte in de mooning ver- keeren, dat ook zij niet meer toegelaten worden, nè 2 December 1920 rijkssui karbons ter verzilvering te onzen kantore aan te bieden. In verband hiermede en, voor zoover noodig, onder verwijzing naar de beschik king van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 22 Sept«mber 1920, Afd. Volksvoeding, no. 82252 zouden wij het zeer op prijs stellen, in- dien U de winkeliers en handelaren in suiker binnen Uwe gemeente omtrent eon en ander wildet inlichten. courantenartikels, lozingen enz zien zij in dat een lijder, die de voorzorgen goed in acht neemt, niet besmettelijk is voor de omgeving. Herhaalde besmetting met groote hoe veelheden bacillen is dus te voorkomen, doch besmetting door kleine hoeveelheden zullen wij niet kennen ontgaan. Bij lijkschouwingen van volwassen personen bleek, dat 97 van alle 100 overledenen besmet waren. Professor Nolen te Leiden vond, dat deze besmetting was aan te toonen bij 92 van elke 100 studenten die hij onderzocht. Gean enkele van deze studenten had tuberculose. Dus; al wordt men besmet met tuber kelbacillen dan wil dit nog niet zeggen, dat men ziek wordt Zal de tuberculosebestrijding succes hebben, dan dient men den kamp tegen het gevaar van besmetting te combineeren met verhooging van het weerstandsver mogen van het lichaam, m.a.w. met verhooging van de volksgezondheid. Gezonde menschen moeten worden beschermd omdat het beter is ziekten te voorkomen, dan te genezen. Evenals een polderbestuur zorg dragen zal, dat de dijken voldoende weerstand zullen kunnen bieden aan den krachtigen wa terstroom en man de duinen met helm bep’ant om het af knabbelen, het ver stuiven te voorkomen, zoo zal ook geen middel moeten wordon gespaard om een volk te krijgen, krachtig in den strijd tegen do onderscheiden ziekeen Deze bescherming dient reeds bij den gezonden zuigeling te beginnen. De jeugdige moeders zullen op de hoogte moeten zijn van wat het zeggen wil een zuigeling behoorlijk te verzorgen. Moedercursussen zullen veel nut stichten. In Friesland, waar de zui gelingensterfte zeer klein is in vergelijking inperking der vertering, inzonderheid de met provincies als Brabant en Limburg, worden deze cursussen al in zeer veel plaatsen gegeven. Moeders, die haar kind niet kunnen of niet mogen zoogen, dan wel te weinig voedsel voor de kleine hebben, zullen over deskundige voor lichting en goed toebereid voedsel moeten kunnen beschikken. In grootere plaatsen kan aan deze eischen worden voldaan door z g. consultatiebureaus, waar iedere moeder kosteloos voorlichting kan ver krijgen betreffende de voeding van haar gezonden zuigeling. Aan deze bureaux kunnen melkkeukens worden verbonden, waar de moeders goed voedsel voor haar kind knnnen ontvangen, gratis of voor den kostenden prijs. Volgens de arbeidswet 1919 moet de arbeidster voldoende gelegenheid worden gegeven door den werkgever om haar kind te zoogen. De bescherming van de ar beidende vrouw bevordert indirect de gezondheid van het kind. Wordt vervolgd De interpretatie der Arbeidswet, E»n portier, die geacht wordt bewakings diensten te verrichten, mag, naar men weet, 10 uur arbeiden. Maar dan mag hy ook volstrekt niets anders doen dan be wakingsdiensten. Ja, zoo werd in vollen ernst door een ambtenaar van het Ar beid stoeiicht verzekerd, als in een fabriek een stoomleiding springt, dan moet de por tier het afsluiten van de kraan, zelfs al is die onder zjju bereik, overlaten aan darden. Wij willen aannemen zegt de N. Ct dat dergelijke bureaucratische onzin ligt in de lijn van de bedoelingen van minis ter Aaibarse, maar dan zouden wij toch wel eens graag openlyk zien medegedeeld namens het departement, dat bij de uit voering van deze w«t het gezond verstand niet a priori behoeft te worden uitga- -chakeld. De nieuwe salarisregeling der onderwjjzera. Volgens da »N. Ct heeft de minister van onder was thans de volgende wijzigin gen aangebracht in da aanvankelijk door hem voorgenomen salarisregeling der on derwijzers nieuwe onderwijzersakte f2200f3400 (na 15 dienstjaren), onderwyzerRskte A, •aagste schoolklassen, f1600f2800 (15 dienstjaren), oude hulpakte f1600—f2500 (15 dienstjaren), oude hoofdakte f1900 f3100 (15 dienstjaren). Gehuwden 4 ex tra verhoogingan van f 100 f 100 voor de akte nuttige handwerken. Da hoofden van nieuwe U. L O-Scho len en van de bestaande 9-klassiga M. U. L O.-Scholen ontvangen een wadde-ver- hooging van f1100. De onderwijzers der z.g. kopklas-ea kragen als zoodanig f500 meer. Zwerveraellende. Te Utrecht kwam dezer dagen, naar het »U. D g meldt, een 19-jarige jongen om nachtverblijf vragen. Het werd naar wat en gewoonte ingeschreven naam en voor naam,. geboren te,in.van beroep. zoon van.en van wonende of inge- -chrevan te. Negentien jaar. Van beroep niets Gaan ouders meer. Vader en moeder overleden. Woonplaats geen. Eigenlijk thuis behoo- rende te Rotterdam. Van Rotterdam was hjj loopende naar Heerlen getrokken. Werk gezocht in do mjjnen. Niet gekregen. Van Heerlen wear terug, weer loopendo, naar Utrecht. Ge slapen door bemiddeling der politie. Van Utrecht naar Rotterdam gebracht, des an deren daags onder gelelde «en minderjarige. Van Rotterdam weer gezworven naar Bo degraven, werk gezocht, niet gevonden. Zwervende ta land gekomen in Apeldoorn, Van Apeldoorn weer geloopen naar Utrecht. Ia Utrecht weer nachtverblijf gevraagd en gekregenden volgenden dag als minder jarige weer onder politiegeleide en trans port gesteld naar Rotterdam, officiéél do micilie. Maar geen tehuis. De knaap b - loofde voorloopig niet meer terug te zullen komen. Ds hemel weet, welken kant hy au weer opzwerft. Vandaag of morgen ergens dood, of wegens misdrijf de gevan genis in. Eigenlek niets bijzonders, zegt het gewone leven. Maar wie in het gewone leven nog niet al het buitengewone verloren heeft, die ziet dien armzaligen schooier van negentien jaar in geweldig felle kleuren tegen die égale tint van het heel-gewone, dat wij »het leven» willen noemen, maar dat het leven niet is. Een knipcursus. Een Duitscher verblijf houdende in een hotel te Rotterdam, vroeg per ad vertentie in een der plaatselijke bladen naaisters, die tot f 10 f 12 per dag zouden kunnen verdienen. Een meisje, dat zich door het aanbod liet verleiden, teekende een contract, waarbij ie zich verbond aan een 17-tal bepalingen te voldoen, doch eerst een modelcuraus gedurende 14 dagen te zullen volgen. Het lesgeld voor dien cursus, ten bedrage van 100 gulden, moest ze vooruit storten Na die paar weken voorbereiding, die door oen door den Duitecher vergezel lende dame zou worden gegeven, koa de opgeleide dan naar de provincie worden gezonden, om daar op haar beurt I tegen het in uitzicht gestelde hooge De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaat" ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ziekte, zal menigeen zich afvragen hoe kan onze vereeniging het bo^f aan deze belofte voldoen. Want eene belofte is het, gedaan aan da gezinnen van de lijders «an deze besmetteiijke ziekte, zoowel als aan de gezonde bewoners van de streek, waarover da vereeniging haar werkkring uitstrekt. Daar, naar wij vertrouwen, ieder lezer van Friso lid is of lid wordt van de vereeniging die ter plaatse de bevordering van de volksgezondheid beoogt (Groene Kruisafdeeling, Vereeniging voor Wijk verpleging en Tuberculosebestrijding) en dus tot bestuurlid zal kunnen worden gekozen, kan het nutt'g zijn te vermei den op welke wijze zij kunnen mede werken in den strijd tegen een ziekte, waaraan volgens den Geneesheer Direc teur van het Sanatorium te Hellendoorn in Nederland zeker 60000 personen lijden. Ia de eerste plaats dienen wij antwoord te g*v«n op de vroeg Hoe ontstaat de tuberculose (knobbeltjesziekte). Ia het jaar 1882 slaagde de Duiteche dokter Robert Koch er in het bewijs te leveren dat de tuberculose wordt ver oorzaakt door den tuberkelbaccil, een plantje zoo klein, dat het slechts door ongeveer duizendvoudige vergrooting achtbaar te maken is. Dit plantje scheid' verg ften af, die het lichaam aanmeten Op de aangetaste plaats ontstaat een knobbeltje van de grootte van een spelde knop. Naar dit knobbeltje wordt de ziekte knobboltj<M>ziekte met een vreemd woord «TUBERCULOSE» genoemd. Als de bacillen zijn binnengedrongen zal het lichaam pogingen aanwenden de indringers te vernietigen. Het gaat pre cies als in den oorlog het best toegeruste leger, bestaande uit goed gevoede krach tige soldaten zal in een strijd van man ‘egon man de overhand verkrijgen. D- tuberkelbaccillen nu vormen een leger van zeer goed uitgeruste strijders. Be schikt het lichaam over een goed weer standsvermogen, dan wordt een enkele aanval krachtig afgewezen. Volgen d« aanvallen van de baccillen elkander snel op, richten de aanvallen zich op een mensch met weinig weerstand, dan ein digt de strijd in het voordeel van de baccillen, de aangevallene gaat lijden aan tuberculose. Verschillende gedeelten van het lichaam kunnen worden aangevreten b.v. de lon gen, nieren, darm, huid (de huidtuber- culose is meer bekend onder den naam van lupus), hersenvliezen (hersenvlies- tnberoulose komt het meest voor bij zeer jonge kinderen), gewrichten. Men onderscheidt de gesloten tubercu lose en de open tuberculose. In het laatste geval sullen de bacillen buiten het lichaam komen. Em patient met open longtuberoulose zal dus tuberkelbacillen ophoestenbij open niertu beren lose zijn de bacillen in de urine aan te toonen, bij open darmtuberculose in de uitwerpselen. Personen die lijdende zijn aan open tuberculose zijn besmettelijk voor de om geving. De meest voorkomende vorm van open tuberculose bij volwassenen is de «pen longtuberoulose Hoesten zij, dan bevatten de speekseldroppeltjes tuberkel bacillen. Elk weldenkend mensch begrijpt vanzelf, dat hij zorg dragen moet, dat andere personen die bacillen niet bmnen krijgen en evengoed als de patient met een «open been» de raadgevingen van dokter en zuster opvolgt, het vuile ver band njet laat slingeren door de kamer, zoo zal ook de raad om een spuwflasebje en hoestdoekjes te gebrruiken niet in den wind geslagen mogen worden. Vroeger werden lijders aan open longtuberoulose dikwijls door hunne mede menschen geschuwd Gelukkig verdwijnt deze tuberculosevrees meer en meer. Naarmate de menschen meer het wezen der tuberculose leeren kennen door ge sprekken met dokter en verpleegster, Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Doo- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. gedragen een onderzoek in te stellen inzake de duurte en na te gaan in hoe verre van regeeringswege de prijsstijging kan worden tegengegaan, ie met haar rapport gereed gekomen. Op den voorgrond stellende dat voor herstel van de ontwrichting van het economisch leven, welke o.a. in het duurteverschijnael naar voren treedt, soberheid en arbeidzaamheid der geheele bevolking volstrekte voorwaarden zijn, komt de staatscommissie, wat de ver schillende vormen van duurtebea’rgding betreft, tot de volgende conclusie: Aan algemeen geldende of plaalselijke maximum prijzen kan uit een oogpunt van duurtebestrgding slechts zeer beperkte heteekenifj worden toegekend. Do wenschelgkheid van toelagen op de eerste levensbehoeften wordt door de commissie niet erkend. Als overgangsmaatregel is onder de huidige omstandigheden voor zuivelpro ducten en suiker het stelsel van prijs verlaging voor binnenlandsch verbruik te aanvaarden. Credietvorleaning van overheidswege ten einde te voorzien in de gestegen kapitaalbehoeften van coöperatieve ver- bruiksver-enigingen verdient ah over gangsmaatregel toejuiching, mits aan de oredielverleening de voorwa&rde wordi verbonden, dat het crediet uitsluitend heeft te strekken tot bestrijding der duurte. Ter voorkoming van verdere depre ciatie van het ruilmiddel ia het in be ginsel gewensoht, dut de rente op de geldmarkt in evenwicht wordt gebraoh' met de werkelijke verhouding van vraag en aanbod van kapitaal. Het invoeren van belastingen, welke Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. FRI I

Friso nl | 1920 | | pagina 1