Nieuwjaars- Advertentiën. a 35 cents. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Villier handen Purol l No. 51. ZATERDAG 25 DECEMBER 1920. 46ste Jaargang. Binnenlandseh Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Slot volgt. en I Tuberculose haar bestrijding-, door J. A. PUTTO, Geneesheer bij de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose 137 40 14 9 2 1 3 4 5 6 7 bed Spoorwegongeluk bij Rosmalen. Da »’s-Hert. Crt.« bevat de volgende bijzonderheden over het spoorwegongeluk bij Rosmalen, waarbij do remmer J. Meerkens en de hoofdgeleider Molenbeek op slag gedood werden, terwijl een an dere remmer, Hendriks, eveneens uit Nijmegen, later is overleden. De goederentrein uit ’s-Bosoh bad Maandagmiddag aan het station Rosmalen gerangeerd. Omstreeks 2 uur was hij gereed daarmee en vertrok. Hij moest nu nabij wachtpost 23 over de wissel op het andere spoor komen. Terzelfdertgd was een goederentrein uit Nijmegen onderweg en moest voor onveilig sein wachten, totdat de andere trein op zijn eigen lijn gekomen was. Door welke oorzaak is tot nu onbekend, doch de trein uit Nijmegen wachtte niet, met het ge volg, dat bij den trein uit ’s-Bosoh in de flank reed, waarop het vreeselijk déraillement volgde. De machine van den Nijtneegsohen trein stortte vlak bij den overweg in de bermsloot. Toen sprongen daar nog on gedeerd onderuit de machinist en de leerling, welke laatste naar men zegt, zijn eerste reis deed. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel, Bij abon nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. van aan een G. J. Blees Kzn., Voorzitter N.-Holl. Ver. tot bev. v. Volkskunst, Zaandam Mej Elis. M Rogge, Secretaresse N.- Holl. Ver. tot bev. v. Volkskunst, Ko ninginneweg 93 Haarlem Os to v. Tus senbroek, Directeur Museum v. Kunst nijverheid, Haarlem. Da inzendingen moeten vrachtvrij ge schieden, tusschen 5 en 10 April 1921, aan de tentoonstelling voor Volkskunst, Stedelijk Museum, Amsterdam. daar die platgedrukt bleken te zijn. Uit Den Bosch kwam een ploeg arbeiders om bij het opruimen behulpzaam te zijn. Het reddingswerk eischte voorzichtigheid en overleg, daar de man zat op de plaats, waar vier waggons op elkaar stonden en dus onvoorzichtigheid ook het leven der redders zou kunnen bedreigen. Spoedig kon men hem zoover bereiken, dat men hem ten minste kon laten drinken en eenige kussens kon toesteken om zijn ligging en houding wat dragelijker te Maar de man zat zoo vast zoo Prijsvraag naaldwerk. Door de vereen. «Huisvlijt* te Zaan dam wordt inzending gevraagd van voor werpen van stofresten, róó bijeengevoegd en versierd, dat er een aard'g, genoeg lijk werkstuk ontstaat. Van gewone boerenkatoentjes, katoenen saronglappen enz. enz. kunnen zulke aardige, goede gebruiksvoorwerpen gemaakt worden, dat de vele vrouwen, die zich hier te lande met dit naaldwerk bezig houden, vrien delijk worden uitgenoodjgd het door hen vervaardigde vóór 1 Februari as. te zenden aan den Heer G. J. Blees Kz Voorzitter der vereeniging «Huisvlijt» te Zaandam, waarna van de ingezonden werkstukken een nader per circulaire aan te kond'gen expositie wordt ge houden. Geldprijzen ad f 15, f10 en f5 wor den voor deze groep beschikbaar gesteld. Voor event, verkoop wordt verzocht den verkoopprijs te willen opgeven. Tentoonstelling van Volkskunst. In de maanden Mei en Juni 1921 zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden gehouden een Tentoonstelling van Woninginrichting. Op deze tentoonstelling wordt een plaats ingeruimd voor de Noord-Holl. Vereeniging tot bevordering van Volks kunst. Deze vereeniging wenscht daar voor bijeen te brengen een uitgelezen verzameling voorwerpen, die aanspraak kunnen maken goede volkskunst te zijn. Onder goede volkskunst wordt verstaan het door het volk met eigen hand ver vaardigen of versieren van voorwerpen. Deze moeten hon eigenlijke bestemming en karakter blijven behouden men be- werke dus geen klomp als inktpot, bloempot of iets dergelijke. Evenmin mo gen zij nabootsingen te zien geven van ander materiaaldusgeen hout mar leer uitdrukken, geen metaal mag het rietvleohten weergeven enz. Alle voorwerpen moeten als doelma tige gebruiksstukken in huis dienst kun nen doen. Ook dienen zij zoo karakte ristiek te zijn, dat zij een eigenaardige aantrekkelijkheid hebben. Volgens bestaande patronen, welke men koopen kan, mag niet gewerkt worden. Al wat betrekking heeft op kleeding of sieraden wordt niet aangenomen. Tot de vele voorwerpen die voor in- sendmg in aanmerking komen, behooren, om maar enkele te noemen Alle klein huisraad o a. Parapluiebak, Turfbak, Kleerbak, Af waschbak, Aardappelbak enz. Verschil lende kamer- en keuken rekken. Pgpen- Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in „FRISO’” van 1 Januari e k. welk No. Oudejaarsavond verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. op elkaar en sommige werden totaal versplinterd. En daartusschen zaten drie menschen de hoofdgeleider Molenbeek bij den remmer Hendriks, beiden in dezelfde remkast, en in een andere remkast de remmer Meerkens. Spoedig klonk uit de rnïne hulpgeroep on hoorde men dat althans één der drie nog in leven was. Het bleek de remmer Hen driks te zijn. Dadelijk begon men aan zijne bevrgding te werkenvoor de twee anderen was dat vooreerst niet noodig, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De wagens stapelden zich huizen hoog zigers protesteeren hiertegen ten sterkste. g- wintervoeten, gesprongen E of schrale huid, springende s lippen, gebruikt B in doozen van 30 6o erz 90 c~ L: H bij apoth. en alle drogisten - Z »rg voor het zwakke kind* mede, dat 1 hij het verlaten der ouderlijke woning reedschap 63 van de 246 kinderen een normaal lichaamsgewicht hadden (d.i. dus 25 5%) To«n zij van het land terugkeerden 167 van de 231 (d.i. 72%), terwijl het onder zoek na 1 jaar zeer gunstige resultaten aanwees. Prijsvraag beeldenjjwerk. Door de vereeniging «Huisvlijt* te Zaandam wordt gevraagd inzending van beeldsnijwerk in hout, waarvoor de ver eeniging prijzen van f25, f 15, f10 en f 5 beschikbaar stelt. Amatour-beeld- sngders dingen in een andere klasse mee als beeldsnijders van beroep. Inzendingen met opgave van event, verkoopsprijs worden vóór 1 Februari verwacht bij den Heer G. J. Blees Kz., Voorzitter der vereen. «Huisvlijt* te Zaandam, waarna van de ingezonden werkstukken een nader per circulaire aan te kondigen expositie wordt ge houden. «ladsr ingewgda gevoelt dat het voornaamste vraagstuk der £0.t» eeuw is. hoe de tuberculose te be straden?* (Fr. von Koranigi) Door het bouwen van goede woningen en niet minder door goed bewonen van de huizen moet de gezondheid van hei jeugdig kind worden behouden Gelijk ik reeds opmerkte in het artikel Tuberculose en Woning (Friso Mei en Juni 1920) zijn goede slaapplaatsen van het grootste belang (uitbreken van bedsteden waar eenigszins mogelijk on vervanging van ledikanten voor nieuw te bouwen huizen bijlevering van vaste houten ledikanten) Een slaapvertrek behoeft er niet uit te zien als een operatiekamer van een dokter, maar toch kan men er zeer wel artikelen als uien, aardappelen enz. uit weren, die ik op mijn inspectietochten in onderscheidene plattelandswoningen er aantrof. Smakelijk is het niet te noemen en bevorderlijk voor de gezondheid even min. Bij het bouwen en inrichten van woningen dienen wij in onze eischen bij het practisch uitvoerbare te blijven, echter moeten wij vasthouden aan de eiscÏÏ: ieder Nederlander heeft recht op een eigen bed. Als de kinderen naar school gaan, daar er schoolplicht in ons land bestaat, mogen de kleinen niet onderwezen worden in schoollokalen die schadelijk zouden zijn voor hun gezondheid. Toelicht van den dokter is noodig, welke dokter wordt bijgestaan door een schoolverpleegster. Tijdig behandeld kan menig kind gered worden. Lichaamsoefeningen, school baden handen was schen voor en na schooltijd, onderzoek van het gebit, schoolvoeding en sohoolkleeding indien nood>g, school tuintjes zijn allen middelen om het weerstandsvermogen van de schoolkinde ren te verhoogen, ziekten te voorkomen. Als de schooljaren voorbij zijn zullen ouders en kinderen moeten antwoorden op de vraag welk beroep zal worden gekozen. Overleg tusschen ouders, docter en onderwijzers zal dan noodig zijn, over leg dus tusschen alle part gen die het beste voor het schoolkind wenschen. De verplichte keuring voor onderschei den beroepen zal de zwakken reeds voor deze ambten doen afvallen, doch dikwijls zal het toch voorkomen, dat eene betrek king wordt aangenomen, die later big kt een geheel verkeerde voor het kind te zijn zoowel lichamelijk als geestelgk. Zoo treedt het jonge kind de maatschappij in, waar van alle kanten schadelijke in vloeden op hem losstormen. Wat in de jeugd tot gewoonte geworden ia, zal niet zoo spoedig veranderd worden in het later leven. Overmatig gebruik van alcoholische dranken is geen zeldzaamheid, verwaar- loozing van het gebit een zeer gewoon verschijnsel. Armoede komt in ons maat schappij nog al te dikwijls voor en het is dan ook geen wonder, dat het aantal zwakke kinderen en zwakke volwassenen zeer groot is. Daar deze zwakken spoe diger ten offer zullen vallen aan ver schillende ziekten, zooals de tuberculose, zal het zoowel uit een monechelijk als uit een maatschappelijk oogpunt wensohe- lijk zijn, deze zwakken tot krachtige personen te vervormen. Uit menschelijk oogpunt, aangezien wij het geluk van onzen medemensch zooveel mogelijk wil len bevorderen, maatschappelijk, omdat elk ziek individu een verlies aan kapitaal beteekent. Over welke middelen beschikken wij om zwakke personen te sterken waardoor zij een waardiger partij vormen in den kamp met de tuberkelbacillen Zwakke kinderen kunnen worden uit gezonden naar koloniehuizen of naar gezonde gezinnen op het platteland. Door een ver big f van enkele weken worden de bleekneusjes dikwijls veranderd in blozende gezonde kinderen, die beter in staat zijn het hoofd te bieden aan allerlei schadelijke invloeden. Door de onderafdeelingen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstél lings- en Vakantiekolonies werden volgens het jaarverslag in 1919 5063 kinderen uitgezonden. De Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten plaatste 2135 kinderen Beide uitzendingen worden krachtig ge steund door de Regeer in g, welke her- haaldelgk blijk geeft dat de Volksgezond heid haar veel belangstelling inboezemt Kan het Centraal Genootschap groote successen boeken, niet minder is dit het geval met de Centrale Commissie. Dr. Dekker deelt in het artikel «de in 1 1 1 1 1 1 1 op school een De meeste bevrediging geeft een matig leven. Uitspattingen in welken vorm dan ook benadeelen de gezondheid en moeten voorkomen worden. De jonge meisjes zullen boven alles goed moeten kunnen koken, eenig begrip moeten hebben van de voedingswaarde van de verschillende spijzen. Het gezinsleven moet niet ver troebeld worden doordat in gaarkeukens het maal wordt gebruikt. Hoe dikwijls zien wij niet alleen in de volksbuurten, de vrouwen een buurpraatje houden in plaats van aandacht te schenken aan het middagmaal Terecht heeft Dr. Sajet gewezen op het nadeel van het nuttigen van eentonig voedsel, zooals dit dikwijls bij de arbeidersgezinnen het geval is De eetlust van gezonde kinderen en nog meer van de «bleekneusjes* zal er zeer door verminderen. Evenwel slechte huizen, éénkamer- wonjngen, bedsteden en slaapplaatsen op den grond zijn er in overvloed, bij de heerschende woningscbaarechte, hokken veel jonggetrouwden bij ouders of vreem den in, waarvoor het gevaar voor be smetting toeneemt, samenslapen van ver scheiden personen (niet steeds uit armoede voortspruitendkomt voor zoowel op het platteland als in de groote steden. Dr. Zeehandelaar stelde op een Amsterdamsche volksschool een onderzoek in naar de slaapgelegenheden der kinderen en vond, dat 28 kinderen alleen sliepen 173 met nog 1 persoon 2 personen Herderschee maken. bekneld, en het reddingswerk was moeslgk, dat men eerst ’s nachts om 1 uur er In slaagde den ongelukkige te verlossen. O ogenschijn lijk had bij het er tamelijk voorspoedig afgebracht. Eenige kneuzingen aan bovenlijf schenen van geen groote beteakenis te zijn, maar zijn boenen en voeten schenen in minder goeden toestand te verkeeren. Dadelijk werd hij weggebracht en in een gereed staanden trein naar het ziekenhuis te 'e-Bosch vervoerd. Van ’s middags 2 uur tot ’s nachts 1 uur heeft hij in een verschrikkelgken toestand moeten door brengen. Medische hulp was voldoende op het terrein aanwezig. Verschillende doctoren uit Dan Bosch, Rosmalen, waren en bleven op de plaats des onheils in afwachting, dat men den beknelde nit zijn benarde positie zou verlost hebben. Het terrein werd dadelijk door marechausséa, militaire rijke- en gemeentepolitie afgezet, om da honderden toegestroomde toeschouwers, op voldoenden afstand te houden, opdat het reddingswerk ongestoord zijn gang zou kunnen gaan. Ook van de hoogere spoorwegautoriteiten waren spoedig eeni- gen ter plaatse. Zooals hierboven gemeld, ia men er des nachts om half 1 in geslaagd, den remmer Hendriks uit Nijmegen uit de puinen van den vernielden trein bij Rosmalen te bevrijden. Oamiddellijk werd het Groot Zieken huis te Den Bosch gewaarschuwd en werd van daar een brancard gezonden, waarmede de remmer, die erger gewond was dan men vermoedde, naar het Ziekenhuis werd overgebracht. De man was aan het hoofd gewond, handen en aangezicht waren geblesseerd, terwijl hij tevens een beenfractuur had bekomen en geheel was uitgeput door de uitgeatane pijnen en angst. Dr. Mettrop, die den geheelen nacht op het terrein van het ongeval aanwezig was en den ongelukkige reeds voorloops had verbonden, verleende verdere ge neeskundige hulp. Tevens werden den man, die steeds het volle bewustzijn had behouden, de laatste H,H. Sacramenten toegediend. Ten 6 uur Dinsdagmorgen is Hendriks overleden. De man is gehuwd en vader van drie kinderen. Namens 150 reizigers is aan den minister van waterstaat het volgende telegram gezonden Door onnadenkend optreden van den dienstdoenden stationschef te Roosendaal, die trein 10 25 niet 7 minuten liet wachten op aansluiting van trein 10 31 v»n L*ge Zwaluwe, werden ongeveer 150 reizigers uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam op hun reis naar Zeeland voor den geheelen dag gedupeerd. Deze rei- rek. Gereedschapskist met timmerge- Hooi kist. Zeef en verder klein keukengerei. Boodschap mandje. Fruitmandje. Manden en matjes. Stook gerei. Blaasbalg. Kandelaar. Baker. Mesheften- Theeblad (zonder glas). Klok. 2 a 3 treeds kamertrapje. Kapstok enz. Voorwerpen voor de provisiekast Blikken bussen en trommels. Gedraaide bouten tonnetjes. Schepjes v. droge waren enz. Mooi practisch smeedwerk. Gegra veerd glaswerk. Voorts alle vrouwelijk handwerk, o.a.: Kassen, Kleeden en Kleedjes (klok). Gordijntje, Theemuts, Huishoud- en Ser vetgoed met tussohanzetsel en kant. Pannelap enz. Daar de plaatsruimte beperkt is, zal door een Commissie van toelating uit de ingezonden voorwerpen een keuze- tentoonstelling worden saamgesteld. De Noord-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Volkskunst reikt pre miën uit voor de best begrepen en ge slaagde werkstukken. Alle voorwerpen kunnen verkocht wor den. Do aflevering geschiedt eerst na afloop der tentoonstelling. De tentoon- stellings-commissie behoudt zich het recht voor, op den, door den inzender opge geven verkoopsprijs een zoodanigen op slag te leggen als noodig is om de on kosten te dekken. Zij die willen inzenden, worden ver zocht naam, woonplaats en beroep, zoo noodig cok leeftijd, banevens den aard het te zenden voorwerp op te geven der volgende adressen 1 terwijl Dr. jongen aantrof, die voortdurend zat te slapen. Het bleek dat dit kind één slaap gelegenheid moest deelen met nog 8 anderen, die voor een deel nog onzin delijk waren.

Friso nl | 1920 | | pagina 1