Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Advsrtsarea dostvsrkcopen vorderingen ZATERDAG 15 JANUARI 1921. 47ste Jaargang. No. 3. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. w Tot plaatsing van Adv. cn Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 2 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 J derdags voorm. in te zenden. 2 J Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. 2 0 De prijs der Advertentiën o 2 is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. magazijn der firma A. van de Post, dat geheel met kunetwol was gevuld in lichte laaie. Een ontzettende vuurregen viel neer op de aangrenzende gebouwen en epoed'g sloegen ook de vlammen uit het dak der oude fabriek van de firma Jansen van Tulder. Het drie verdiepingen hooge fabrieksgebouw was weldra één vuurzee, waartegen de brandweer niets vermocht. In deze fabriek had de firma 0. van Wezel en Co. grossier in manu facturen, haar magazijn en zag haar reuzen voorraad een prooi der vlammen worden. Ook de firma J. Brouwers Jr. had hier een opslagplaats van wol, waar van niets gespaard bleef. De brand breidde zich inmiddels nog wordt den werknemers aangeraden bjj eventueel faillissement van hun werk gever daarvan onmiddeliijk kennis te geven aan den Raad van Arbeid, waar bij zij zijn ingeschreven. Verduistering en heling. Een fabriek te Amsterdam kreeg 4000 KG. steenkolen thuis, doch dacht dat er te weinig was en mat na. Er ont brak 1000 K.G. ’t Bleek, dat deze door de zes werk lieden die de kolen gebracht hadden, verduisterd en aan een bakker verkocht waren. Thans is tegen 5 der werklieden een hunner is doofstom en werd maar vrijgelaten 3 mnd. gevang, geëisoht, en tegen den helenden bakker eveneens. De onderwjjzersboycot. In »Het Volks noemt het Tweede Kamerlid J. W. Aibarda, wethouder van Onderwijs te ’s Gravenhage, het denk beeld om voor een bepaalde gemeente of provincie den boycot voor onderwijzers uit te spreken, een gevaarlijk plan. De schrijver van oordeel, dat zoo’n boycot, met eenige kracht toegepast, de onderwijzen met de socialistische arbei ders jn botsing zou doen komen. Hij is er van overtuigd dat de Bond van Ned. Onderwijzers niet rekent op de medewerking van de Roomsch-Kathol. en de Christelijke onderwijzen, anders zou de Bond zeker wel Noord Brabant of Limburg voor het experiment hebben uitgekozen. Men zou alleen daar n.l. de aanhangers der regeeringepartijen ge voelig kunnen treffan. Het bijzonder onderwijs in Z.-Holland of Den Haag zal, meent de heer Aibarda, om den boycot lachen, rest dus het open baar onderwijs. Wordt de boycot voor do openbare scholen met kracht doorge zet, dan zal het gevolg zijn, dat op eenige, misschien op veie kleine plaatsen, in die provincie de eene openbare school na de andere wordt opgeheven cn dat zich in de gebouwen christelijke of katholieke scholen gaan vestigen. Voor Den Haag zelf zou de boycot niet dadelijk opheffing van openbare scholen tot gevolg hebben, maar de uit werking zou zijn, dat men zal moeten afzien van het kleiner maken van klas sen, men zal alle beschikbare klassen met leerlingen moeten bezetten, voorts zou elke onderwijzer op den duur met meer ploegen kinderen belast moeten worden. Andere gevolgen zullen zijn, dat jonge, onervaren leerkrachten en reeds gepensionneerden als onderkruipers sullen optreden en daardoor het peil van het onderwijs doen dalen. Dergelijke boycotbrekers sullen een vijandige stem ming in de school doen ontstaan ten na- deele van het onderwijs. Als ten slotte na enkele jaren de boycot zal worden opgeheven, dan zullen de nadeelige gevolgen ervan bestaan blijven (te groote schoollokalen, minder waardige leerkrachten, kinderen die on voldoende onderwezen, niet meer bijge werkt kunnen worden). Ten slotte wijst de schrijver op de mogelijkheid, dat de onderwijzers in rechtstreekschen staats dienst kunnen worden overgebracht, zoo dot ze net als officieren en postbeamb ten, overgeplaatst kunnen worden. Verhooglng posttarleven. Bij het afdeelingeonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Postwet, de Pakketpostwet en andere wetten, waarin bepalingen voorkomen, op het vervoer per post be trekking hebbende, werd algemeen er kend, dat het bedrijf der posterijen zijn eigen kosten thans niet meer kan dek ken. De meening dat zulks noodig ie, werd echter niet door alle leden gedeeld Enkele leden meenden, dat het eerste BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, bren gen ter kennis van belangheb benden, dat de ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1920, vóór den 31 Januari e.k. ter Secre tarie der Gemeente zullen wor den ingewacht. Workum, den 13 Jan. 1921. G. G. POSTHUMUS, L. B. verder uit en^tastte^ het Jedermagazijn A. DE VRIES, Secretaris. aan der firma M. L. Rosenberg, waarvan hij oversloeg op het kantoor van den architect, den heer C. van Hoof. Ook hier werd zoo goed als alles vernield en slechts met de grootste moeite slaagde men erin nog iets van den kantoor-’n- ventaris te redden. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat ook de huizen aan Spoorlaan en Karre- straat zouden worden aangetast. De hitte was róó geweldig, dat bijna overal de ruiten sprongen van de aan den vuurhaard grenzende gebouwen en de dikke waterstralen, waarmee men deze gebouwen voortdurend nat hield, in damp vervlogen. Eerst tegen den morgen was men het woedende element in zooverre mees ter, dat verdere uitbreiding niet meer te duchten viel. De schade, beloopt naar men zegt, een paar millioen, die slechts gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Vele der afgebrande gebouwen behoor den in eigendom aan den heer G. van Hoof. Omtrent de oorzaak van den brand, die, zooals men vermoedt, in het kunst- Twee kinderen gestikt. Omtrent het ongeval aan het Kastanje- plein te Amsterdam, waarbij twee meis jes zijn gestikt, wordt het volgende medegedeeld Het zal Maandagavond ongeveer half tien geweest zijn, toen de brandweer temidden van een aantal alarmeeringen voor stormschade ook een oproep kreeg voor een brand aan het kastanjeplein 18. Toen de brandweer daar aankwam, trof zij ter hoogte van genoemde perceel een groote menigte volk aan. Het gerucht deed de ronde, dat twee kinderen brand wonden hadden opgeloopen, nadat zij reeds in veiligheid waren gebracht. De brand, die op de derde verdieping bij mej. Bosman, van beroep naaister ont staan was, werd spoedig gebluscht. Uit het onderzoek bleek, dat de buren een verdachte brandlucht hadden waar genomen en naar de derde verdieping waren gesneld. Na de deur te hebben ingetrapt, troffen zij in de alcoof bij een brandend bed de beide kinderen aan. Zij waren bewusteloos geweest. Zs op te nemen en in veiligheid te brengen was het werk van een oogenblik. Men droeg ze naar den grootvader, die aan do overzijde van het plein woont. Hier was het, dat inmiddels een deel der brand we er manschappen de reddingspogin gen met een zuurstofkoffer, die op eiken brandweerwagen wordt medegevoerd be gonnen was. De meisjes resp. 5 en 6 jaar, die alleen thuis waren geweest, daar de moeder was uitgegaan, waren nog steeds bewusteloos. Spoedig kon met een tweede zuurstof apparaat van den autobranoard van den geneeskundigen dienst worden gewerkt, hetwelk geschiedde onder leiding van twee doctoren. Men was twee volle uren bezig om te trachten de levensgeesten op te wekken. Zonder resultaat en de medici moesten den dood oonstateeren. Heel voorzichtig werd deze afschuwe- Ijjke tijding aan de moeder, die juist thuis kwam, medegedeeld. Zij was waan zinnig van smart. De grootvader veronderstelt dat de kinderen in bed met lucifers hebben gespeeld. Het vreesdij k drama heeft diep mede Igden gewekt bij de buurtbewoners. Brand. De >Maasb.< bevat het volgende relaas over den brand, die Maandagnacht te Tilburg heeft gewoed. Het was circa half drie toen de com missaris van politie, die zooals hij meer pleegt te doen, op inspectie was, den brand ontdekte. Terstond werd de brand weer gealarmeerd en daar de geweldige storm het ergste deed vreezen, wekte men in allerijl de bewoners der belen dend perceelan. Toen de brandweer met groot mate riaal aanrukte, stond reeds een ingebouwd is ontstaan tast men in het duister. Persoonlijke ongelukken kwamen bij deze ramp niet voor, doch het bleek dat het bluBschingemateriaal, waarover Til burg beschikt, verre van voldoende is. Maandagavond om half elf ontstond brand cp den zolder van de woning van den heer J. Fontijn, rijwielhandelaar te Wormer. Door den storm stond de gansche behuizing in een oogenblik in lichte laaie. Zij is geheel uitgebrand. De werkplaats is gespaard gebleven, doch alle fietsen in den winkel, zijn verbrand. Van den inboedel is niets gered. Alle» was verzekerd, Te Eindhoven (Slrijp) is de hoeve van den landbouwer J. van Doorn grooten- deels en de stalling geheel afgebrand. Het vee werd gered. Spoorwegongeval. Op het stationsemplacement te Valken burg had Maandagmiddag een vrij ernstige aanrijding plaats. Een beladen goederen trein uit de richting Heerlen reed met alle kracht tegen een voor vertrek naar Maastricht gereedstaanden goederentrein. Tengevolge van de aanrijding werden een 15-tal wagens van den aangereden trein verbrijzeld en derailleerden. De machine van den anderen trein werd vrij ernstig beschadigd. Al het op de treinen aanwezige personeel sprong bijtijds van de treinen, behalve de machinist van den trein uit de richting Heerlen, die nog mot alle kracht remde om nog te redden wat te redden viel. Een conducteur en een remmer wer den verwond en moesten zich onder medische behandeling stellen. De remmer moest uit het remmershokje worden gezaagd. De materiëele schade is vrg aanzienlijk. Ernstig ongeluk. Omstreeks kwartier voor vieren Maan dagmiddag is op het werk tot uitbreiding van het Centraal Station **n de De Ruyterkade te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Daar wordt, door het volk van den aannemer Bronwaeser, electrisch geheid. De motor ontvangt stroom door een op het gemeentenet ingeschakelden draad. Wanneer de heikar moet worden verplaatst, geschiedt dat door het verrollen, over planken. Dat gebeurt door werklieden, die ijzeren hef- boomen tusschen de wielen steken en zoo de machine verplaatsen. Maandagmiddag nu, terwijl vier heiërs met de ijzeren hefboomen de wielen der heikar voortbewogen, is de leidingadraad gebroken en op de machine gevallen. De elcctrische stroom liep toen door de heikar, waardoor de vier werklieden, die de ijzeren staven hanteerden, werden getroffen. Twee hunnerSlotboom en Boon, kwamen met den schrik vrg, de 35-jarjge Fr. van Sohaik uit Mijdrecht echter werd onmiddellijk gedood en de 26-jarige G. Stoker uit Maarssen in bedenkelijken toestand opgenomen en naar het Binnengasthuis gebracht. Zijn 'oestand is bevredigend, hij kon over het voorgevallene worden gehoord. De verkorte arbeidsdag. Naar het »Zeeuwsoh Landbouwblad! mededeelt, heeft de commissie ter be- «tudeering van den invloed van den ver korten arbeidstijd in de aan den landbouw verwante bedrijven als smid, molenaar, wagenmaker, enz. ingesteld door het hoofdbestuur der Zeeuwsohe Landbouw Mij., haar rapport uitgebracht. Zij meent het dagelgksch bestuur van de Landbouw Mij. te moeten adviseeren, een zoo krachtig mogelijke actie te voeren, om te verkrijgen, dat ia genoemde bedrij ven in het voorjaar wanneer de landerijen zaaiklaar worden gemaakt, gedurende den hooj- en graanoogst en in het najaar, wanneer de aardappelen en suikerbieten worden geoogst de werktijden geheel vrg wolmagazgn van de firma van de Post, joor patr00n, en gezellen kunnen worden geregeld, afgezien van de bepalingen ter beperking van den arbeidsduur, waarvan de arbeidswet 1920 spreekt. Bezuiniging. Ook aan de verschillende departemen ten van de Koninklijke hofhouding op het Loo is, mede als gevolg van de hoogere loonen, het aantal geëmployeerden ver minderd enkelen zijn ontslagen, anderen gepensionneerd en niet meer vervangen. Ook daardoor is het tuinpersoneel sterk verminderd en een gedeelte er van over geplaatst. In verband hiermede zal eerst daags bij publieke inschrijving worden verpacht een groot deel ongeveer 3 H.A., van den Kon. moestuin, waarin een groot aantal vruohtboomen. Het gedeelte van den tuin waarin zich de broeikassen be vinden, zal onder eigen beheer blijven. Militiewet, Het wetsontwerp tot wijziging van de Militiewet ontmoette in de afdeelingen der Eerste Kamer nogal ernstige bedenkingen. In de afdeelingen spraken enkele leden er hun afkeuring over uit, dat het oor- logsbudget voot 1920 nu bij suppletoire begroeting met niet minder dan ruim 18 m llioen gulden staat te worden ver hoogd. Gewezen werd ook op het zon derling beleid van de regeering inzake den aankoop van vliegtuigen. De 100 vliegtuigen toch, waarvoor laatstelijk is gecontracteerd, komen het rgkop f42.000 per stuk te staan, terwijl deze machines bg advertentie in de couranten zijn aan geboden voor f 2000 per stuk. Invaliditeitswet. Van bevoegde zijde schrijft men ’t Is in het belang van de krachtens de Invaliditeitswet verzekerden, dat bij faillietverklaring van den werkgever, de Raden van Arbeid spoedig bekend zijn met hetfaillissement, vooral indien door den patroon nog zegels moeten worden geplakt voor zjjn personeel. Daarom l cn Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. en voornaamste doel van den posterijen- dienst niet moet zijn geld voor de schat kist op te brengen. Zij achtten het geen eerste vereischte, dat de dienst zichzelf dekt en meenden dat het behalen van winst in ieder geval uitgesloten behoort te zijn. Met deze opvattingen konden de meeste leden z'ch echter niet vereenigen en zij verklaarden zich bereid hun mede werking te verleer en tot verbetering van de rekening van dit bedrijf. De in uit zicht gestelde tariefsverhooging en voor geslagen afschaffing van den portvrijdom, konden evenwel geen algemeenen bijval bij hen oogsten. Vooreerst werd de vraag gedaan of het huidige tekort niet jn hoofdzaak, althans voor een zeer groot gedeelte, het gevolg is van nevendiensten, (uitvoering van verschillende wetten), die aan de post zijn opgedragen en waarvoor geene of goene genoegzame betaling plaats hoeft. Door verschillende leden werd vermindering der stukkenverzen ding gevreesd. Vooral tegen verhooging van het briefkaartenport bleken enkele leden gekant. Men achtte het voorts be- denkelgk, dat de porti voortaan bij K.B. zullen worden vastgesteld, zij het ook, dat er maxima zijn. Vole leden achtten afschaffing van den portvrijdom niet ge- wenscht, anderen deelden hun bezwaren niet. Mocht de voorgestelde afschaffing haar beslag krijgen, dan hoopte men, dat een regeling zal worden getroffen, die tot zoo min mogelijk bureauoratiseben omslag aanleiding zal geven. Voorts be val men zoo ruim mogelijke invoering van frankeering bij abonnement aan. Een aanvaring. Ia den nacht van Maandag op Dinsdag is da «Meppel I«, van Amsterdam naar Deventer, op den IJsel bjj het Katervesr (bij Zwolle) in aanvaring gekoman met het schip »Da vrouw Eva», van 55 ton, van schipper Cuperus uit Wolvega, dat in een sleep lag by de steenfabriek van dan heer v. Rojjea. Het schip is binnen 4 minuten gezonken. De opvarenden, do schipper met zjjn vrouw en een knechtje, konden zich nog juist in veiligheid brengen. Omtrent de oorzaak van ’t ongeval Hst men nog in ’t duister. De sleepboot »Noord< lag mot den sleep bjj dea wal, wegens den storm. De >Mep- pel It volgt gewoonljjk do route dicht langs den wal juist waar nu de schepen van don sleep lagen. Do kapitein baweert, dat het aangevaren rchip geen licht vertoonde, wat de schip per echter ontkent. Wie in deze gelijk heeft zal het onderzoek moeten uitmaken. Bjj do botsing is ook nog een aak be schadigd welke achter het gezonken schip in den sleep lag. Het gezonken schip was mot turf ge laden en niet verzekerd. Waterschappen in Friesland. Na 1910, toen de waterstand in Fries land zoo hoog was en onderscheidene lan- derjjen tegen do gewoonte in mot water overdekt waren, word van hooger hand aangedrongen op het verhoogen van djjken en wallen met de bedoeling om den hoo- gen waterstand te beteugelen. Want heette het meermalen, de eigenaren van landerijen hebben verzuimd voor de vereischte ver hooging van hunne d jjken te zorgen. Daar op volgden aanschrijvingen van hooger hand om hunnen plicht ten opzichte daar van te voldoen, En thans Wordt in Friesland het eene waterschap na het andere opgericht, waarvan het ge volg Is, dat bovenbedoelde vorhoogingen niet meer noodig zjjn. Dom verandering van waterschapsbeleid waaraan de noodige vastheid wel mankeert, hoeft tot dit min der eigenaardig gevolg geleid, dat zjj die aan de verlangens of bevelen, van hooger hand gegeven door het niet nakomen hun ner verplichtingen niet onbelangrijke som men gelds hebben bespaard, terwjjl zjj die wel hunnen plicht deden, thans in verband mot het oprichten van een waterschap hunne aan het verhoogen van djjken be steed» gelden kunnen betreuren. FRISO 2 Grootere letters naar pla.

Friso nl | 1921 | | pagina 1