Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. De Brandstoffen-Commissie te WORKUM stelt verkrijgbaar: 1000 of 500 Overijselsche- en Beetser Sponturf en Baggelaarturf. - - - De prijs is bepaald op 1O Oiilcieii per 1OOO stuks aan huis bezorgd. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „WORKUM en OMSTREKEN" ZATERDAG 22 JANUARI 1921. No. 4. 47ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binneniandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. de bekende plaats en uren. Cokes Eierkolen Anthraciet Brikettes derdag ’s avonds half seven voor het publiek werd opengesteld. B. OPENING De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De heer Th. Tjeerde alhier, daarna het woord vragende, sprak als volgt Achte forgearringe, It leit net yn ’e strekking fen in lêzseal om protsige minsten to fokjen. Jast oarsom. Bilèaenheit leart de mins dimmen to weazen, ind jen net heger to statten as jy wirklyk wirdich binne, ek net om jy hoppe oaren to mienen. Mar whet wy hjir joun bilibje, mei dochs mei ’n takje rjuchthabbende greats- kens sein wirde»’n lêzseal yn *t mear Nadat nu een aantal telegrammen van gelukwensohen waren voorgelezen o.a. v. d. Bond van Onderwijzers, afd. Fries- lands Z.W.-hoek, v. d. heer Eisma, lid van H.H. Ged. Staten, van de heeren Posthumus en Swanenburgh de Veijo van Franeker, van den heer Bartels, secr v. d. O. L. te Leeuwarden en anderen nam dr. Hertzberger uit Saeek het woord om in een keurige rede zijne geluk wenschen aan te bieden namens den Prov. bond van leeszalen, enz. Zich aansluitende, bij de woorden van den voorzitter ten opzichte van dr. Landsman, mevr. Quarles v. Ufford en ds. Idema, zegt hij dank voor de waardeerende woorden door spreker tot zijn persoon gericht. De openbare leeszaal is een instutnut voor ontwikkeling van volkskracht. Naast Leeuwarden, Sneek, Franeker en Heeren- veen is nu Workum als eerste plattelands leeszaal tot stand gekomen. Daaraan te hebben mogen medewerken was voor spreker een eer. Workum zal toch zijn een voorbeeld tot leering. In de kleinere plaatsen van geheel Nederland wordt met belangstelling uitgezien naar uw resultaat. Deze opening is een moment in de ge schiedenis van het leeszaalwezen. Namens het bestuur van de O. L. en B. Sneek. mede diens gelukwenschen aanbiedende, zegt spreker, dat deze vereeniging gaarne met raad en daad de zaak zal blijven steunen, al is de V. O. L.-Friesland thans meer als peet voor de kleine aan gewezen. Over het doel behoeft spreker niet meer uit te weiden, na de pittige inleiding van ds. Hulshoff Toch wenscht bij het Bestuur toe een schaar van aan vragers van lectuur op allerlei gebied, zoodat men voortdurend bez:g moet zijn. Zoo iets komt de leeszaal ten goede en jij weet, de boeken van alle leeszalen in Nederland staan u zoo noodig ten dienste. Met een sBloeie de leeszaal Workum eindigde spreker. is up to dato, ia nij, is ’n heilwinsk wirdich. Wy binne dermei alle oare stêdjes en grietenyen ’n ein foarüt. Warkum foarüt ’t wirdt hjir joun bjfestige. Warkumers 1 bewijs det jimme dy foarütgong fortsjinje, ta seine fen jimme seis, fen us l&n en FryslAn, ta seine fen Warkum I Nog een slotwoord van den voorzitter en een wederwoord van dr. H. en de vergaderden werden uilgenoodigd tot be- y’ahtiging van de leeszaal, die j.l. Don- ze neg is, om haar luide stem niet kun nen bekoren Aldus pleitte bescheidenheid bij ons, naar wij meenden in haar belang, maar andere stemmen deden zich hooren, die zeiden, streed toch openlijk met haar op, plaatst haar terstond in het volle Ueht ('t aal blyken, dat m dit kan ver- om, indien dit niet gelukt, over te gaan tot ontbinding dor patroonsorganisaties, ten einde langs dien weg van het con tract af te komen. Bij de Deventer Capsule fabriek van den heer P. van Groningen is een loons verlaging van 10 °/o aangekendigd en bij de blikfabriek der firma wed. Weege- rink een verlaging van 20 °/o. De werkeloosheid in de meubelindus trie neemt den laatsten tijd snel toe. Uit ’t Orgaan van den Algem. Ned. Bond van Meubelmakers blijkt, dat ’t aantal werkelooze leden op 25 Deo. 1920 601 bedroeg. Op 8 Jan. was dit getal reeds gestegen tot 920 L:epen de vorige week te Sieenwijk de prijzen der eieren terug op 13 cent, thans kan men ze daar voor 8 cent koopen. Een onaangename geschiedenis, Dezer dagen werd een commies van het Spoorwegpostkantoor no. 1 te Am sterdam, op last van den commissaris van politie te Wageningen (in doze zaak optredend als hulpofficier van justitie), gearresteerd en gevankelijk naar Wage- ningen overgebrucht, ia verband met de vermissing van een bankbiljet van f 200 uit een aangeteekendon brief. Toen de commies te Wsgeningen gehoord was, bleek zonneklaar, dat bij den diefstal niet had kunnen bedrijven, zoodat bij dan ook onmiddeliijk op vrije voeten ge steld werd. Dit niet alleen de commis saris bood hem een middagmaal en vrij logies in een hotel aan en bezorgde hem den volgenden morgen een kaartje 2e klasse, om daarmede do terugreis naar Amsterdam te doen. Inmiddels was reeds in de bladen van de arrestatie melding gemaakt, en had de familie van den gearresteerdeeen avond en nacht in groote ongerustheid doorgebracht. Hier komt toch de vraag op, zegt het »N. v. d. D.« of ’t niet wenschelijk is, dergelijke gevallen te doen behandelen in de plaats waar de betrokkene woon achtig isde zaak zou er zeer waar schijnlijk door bespoedigd worden en noodelooze schade moreele en andere zou minder gemakkelijk worden toe gebracht. Bankmalversaties. Naar aanleiding van hat dezer dagen gemelde bericht, betreffende malversatiën aan het Hasgsche bijkantoor van een Am- sterdamsche Bankinstelling, had het Haag- scha Correspondentiebureau een onderhoud met de directie van bedoeld kantoor, die het bericht volkomen bevestigde. Het beheer van het bijkantoor werd ge voerd door twee procuratiehouders, die belden bjj de malversatiën betrokken zjjn. Door één dezer chefs waren in de laatste dagen van December verschillende over boekingen verricht, waarin door de contróle van den Bank In het begin van Januari onjuistheden werden ontdekt. Onmiddelljjk daarna zjjn door de directie maatregelen getreften en is de betrokken chaf in hech tenis genomen. Naar werd medegedeeld, genoot de schuldige het volste vertrouwen van de directie, reeds gedurende eenige j*ren was hjj belast met het beheer van het bijkantoorvóór dien t|jd was hjj werk zaam aan het hoofdkantoor te Amsterdam; Mede in verband met deze verduisterin gen had de directie ernstige vermoedens tegen den anderen chef, die dan ook op staanden voet is ontslagen. Het totaal bedrag, dat ontvreemd is, kan op het oogenblik nog niet worden vastge steld wel staat vast, dat het ie geen ge val moor kan bedragen dan f50 000, Zooals reeds is medegedeeld, was de bank tegen deze schade verzekerd. De directie vestigde er bovendien de aandacht op, dat door dergoljjke handelingen als hier geploegd, da cliëntele nimmer eenig nadeel kan ondervinden, aangezien het gestort kapitaal f2 500.000 bedraagt on daarnevens nog een reserve-kapit&al van twee ton aanwezig is. Do werkzaamheden aan de bank zjjn op de gewone wgze voortgezet, terwijl het ontbrekende personeel uit Amsterdam is aangevuld, De BInnenbeurtvaart. Toen in den oorlogstijd het Rijk een regeling heeft getroffen voor de bevrach ting van de binnenschepen, op de schip- persbaurs is, zooals men weet, ook een tarief vastgesteld. Daar echter de schip pers meenden, dat dit tarief het niet magelijk maakte loonesd te varen, is het na herhaalde besprekingen, in den loop van 1919 met 40 pot. verhoogd. Zaterdag j.l. nu is er een verandering in den toestand gekomen. De 40 pet., welke op het grondiarief waron gelegd, zijn teruggebraoht tot 10 pot. Zooals te begrijpen is, heeft deze verlaging onder de betrokken schippers eenige ontstem miog gewekt. Het bestuur van den Algemeenen Sohippersbond, aldus verneemt het Hbl. js niet voornemens in verband met deze tariefswijziging stappen te doen bij de autoriteiten. Het oordeelt het beter de leden ge heel vrij te laten. Zooals bekend is, ie de Algemeene Sohippersbond met de Ryksregeling niet ingenomen. Het be stuur erkent, dat het noodzakclijk was tij lens de oorlogsjaren bijzondere maat regelen te treffen, maar meent, dat nu de bjnnenschippery weer geheel vrij moet zijn. De eenvoudigste weg nu om de Ryksregeling te doen verdwijnen is, meent het bestuur, haar ter zijde te stel len en te bevrachten buiten de regeering om. Zooals men aan het blad van die zijde verder mededeelde, bevrachten de groo tere schepen te Amsterdam meestal reeds buiten die regeling. Een deel der kleine schepen, voornamelijk uit het Noorden des lands, houden zich nog aan de rijks- tarieven. Te Amsterdam wordt dus de ryksregeling nog slechts gedeeltelijk ge volgd, in de overige plaatsen van Noord- Holland en in Friesland is zij ook ge deeltelijk ter zijde gesteld. Ia Rotterdam in de kleinere plaatsen van Zuid-Holiand en in de Zuidelijke provinciën wordt vrijwel alleen buiten de ryksregeling be vracht Slechts in Groningen wordt zij nog meer algemeen gevolgd. Waar dus de meeste schippers reeds nu niet meer volgens de Rijksbeurtlijst bevrachten, meent het bestuur, dat de tar efverlaging practkch niet veel te be- teekenen zal hebben. Dat door het lagere tarief meer vrach ten op de beurs zouden worden aange boden is in de eerste dagen van de in voering niet gebleken. Het is slap en het blyft slap. De economische crisis. De werkgevers in het tuinders-, kwee- kerij- en warmoezeniersbedrijf te Neder- horst-den-Berg, ju de Horstermeerpolder en in de Vechtstreek hebben besloten bij den aanvang der voorjaarscampagne de dagloonen van f3f 4 terug te bren gen op f 2f 2 50. Willen de arboiders deze loonen niet aanvaarden, dan wordt 't bedrijf stil gelegd. De arbeidersorganisaties in de sigaren industrie zijn onder de huidige bedryfs omstandigheden niet bij machte de hand te houden aan de bepaling in het colleo tief contract, waarin gezegd wordt, dat de leden niet zouden werken bij onge organiseerde patroons. Op grond daarvan hebben de patroonsorganisaties de vier arbeidersorganisaties by deurwaardere- exploit in gebreke gestold. Zij hopen langs dien weg te komen tot tussohen- tydsche verbreking van het collectief contract, dat nog tot Maart 1922 loopt, en daarna verder te werken met een milder contract of desnoods zonder con tract. Men denkt er over, zegt de Tel., dezen tijd van verkorten arbeidsduur, over veel vrijen tijd beschikken jonge ren, die nog andere helden willen ver- eeren dan den bokser Cirpentier of een koning op *t voetbalveld; jongeren die willen zien wat geestelyke krachtmen- schen te toonen hebben. De leeszaal roept u toe, zooals een kinderlijke stem riep tot Augustinus »neem en lees bij las en werd een nieuw menseb. Neemt gij en leest en plukt er den zegen van voor uw hoofd en hart. Dames en heeren ik heb u haar voor gesteld, onze eenvoudige jonge verschij ning. Dat zij nu vrij en ongehinderd ga en sta in ons midden, gedragen en ge steund door ons aller warme belangstelling. Ik open de O. L. B. >Workum e.o.« Op de bonnen 3 tot en met 10 der Brandstoffenkaart a f2.10 per HL. a -3.40 a -4.20 a - 4.20 p. 100 KG. Zitting wordt gehouden op Workum, 17 Jan. Gisterenavond werd in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond eene open bare vergadering gehouden ter opening van bovengenoemde leeszaal. Behalve een voltallig bestuur en een drietal gasten van elders, waren een 40-tal belangstellenden verschenen. Het slechte weder was oorzaak, dat dit getal niet veel grooter was. De voorzitter da. I. Hulshoff sprak de volgende rede uit Dames en Heeren, Kinderen plegen hun eerste verschij nen in de wereld op luidruchtige wijze aan te kondigen; ouders en verzorgers slaan straks met welgevallen hunne vaak brutale levendigheid gade, als de uitingen van gezonden groei. Wanneer die kinde ren ouder zijn geworden, oogsten hun rumoerigheid en luide stemmen niet meer denzelfden by val en hoort ge al spoedig spreken van gebrek aan bescheidenheid, die een deugd is, welke inzonderheid het kind, den jongen mensoh siert of volgens velen placht te sieren. Ziehier, dames en heeren, eene jeug dige vereeniging, die stil ter wereld ge komen, niet altijd even voorspoedig is gegroeid. Haar rust was niet steeds die van den gezonden slaap. Somtijds zelfs scheen het alsof het leven haar te weinig bekoorlijks te bieden had, dan dat ze ’t meer en vurig begeeren zou. Maar sy is gegroeid, dank zij mede de goede zorg van haar dokter die ’t steeds een gezond kind noemde; zij is begonnen zich te bewegen. Wat zy in haar prille jeugd verzuimde, schijnt zij thans in éénmaal te willen inhalen. Nu staat ze hier en laat haar stem hooren en roept vrienden en verwanten te samen, zeggendeshier ben ik Is dit bescheidenheid, die het jonge leven, zoo kostelijk siert. Wy, haar verzorgers, hadden gemeend, haar zonder gerucht of ophef naar haar plaats in de wereld te geleiden. Wij dachten en overwogen: »Zy is jong en.... daar is ’t gevaar van den overmoed zy sou uit haar kracht kunnen groeien en een toonen; iew*eeeeeeee*eeeeeee<e**«ii Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post I 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. i Ingezonden stukken Don- derdags voorin, in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. familieber. i {♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a dragen niet alleen, maar ’t zal haar goed doen ook!) toont haar aan de wereld, op dat haar zusters elders in groote plaatsen kunnen wijzen op de jongste telg; laat haar stem maar wat verder doorklinken dan in eigen omgeving, want niet alleen in Friesland, neen in geheel Nederland, zijn er, die haar geboorte en groei met belangstelling volgden en vol gen en nu haar intrede in de maat schappij ongetwijfeld met welgevallen zullen gadeslaan. Deze stemmen van elders hebben bij ons gehoor gevonden en zoo sta ik dan hier om haar aan U voor te stellen, U verzoekende, dat gij haar vrijmoedig op treden in den rechten zin wilt waardeeren roep ik u allen, die als haar voogden en oudere verwanten, of als belangstel lenden hier gekomen syt, uit haar naam het welkom toe.< Nu volgden woorden van dank voor de tegenwoordigheid van dr. Hertzberger en De Vries, heeren bestuurders van de V. O. L. in Friesland en aan den heer Bohyfsma, als lid van het dag. best. v. d. leeszaal Sneek. Dr. H.’s buitengewone verdiensten tegenover ’t openb. leeszaalwezen in Nederland en in 't bisouder in Friesland, zijne leer zame artikelen in de L. O. vanaf 11 Deo. j.l., maar vooral zijne toewijding aan het belang onzer kleine vereeniging werd door spreker naar voren gebracht. Hij was de dokter, die haar steeds een ge zond kind geloofd had. Voorts werd uit gewijd over de strubbelingen, die eerst het tot stand komen van onze leeszaal hadden tegengewerkt. Den heer de Vries werd tevens dank gezegd voor de bewijzen van welwillend heid, zjch telkens openbarend in daad- werkelyken steun. Gemeentebestuur en bestuurders van de vele grootere en kleinere vereenigingen van den meest onderscheiden aard, hier vertegenwoor digd, werd mede het welkom toegeroepen. Na deze inleiding vroeg spreker nog eenige oogenblikken de aandacht om iets te zeggen over ’t ontstaan, de plaats en den eisch onzer leerzaal. Dit gedeelte geheel weer te geven, zou wel wat te veel gevergd zijn van uwen verslaggever genoeg zij het dat in het eerste gedeelte, de geschiedenis van de wording, hulde werd gebracht aan wijlen dr. Landsman, aan mevr. Quarles van UffordBums en ds. Idema, die reeds voor eenige jaren hier eene vereeniging trachtten tot stand te brengen die voor goede lectuur op allerlei gebjed zou zorg dragen, ter wijl tevens in herinnering werd gebracht wat later Jhr. Quarles v. Ufford en diens echtgenoote voor onze leeszaal hebben gedaan. In het tweede gedeelte de plaats, maakten we in gedachten met spreker, eene wandeling trots het malle weder, naar het zaaltje aan de noordzij van ons weeshuis. Spreker stelde ons voor aan onze bibliothecaresse, Mej. A. Dykstra, die de kast met boeken, de tafel met kranten en tijdschriften reeds keurig gerangschikt heeft. Alles ziet er eenvou dig uit, maar zij is van eenvoudige fa milie, onze leeszaal. Haar geestelyke uitzet is nog lang niet compleet, maar mag zich reeds laten zien. Inkyk- of naslagbibljotheek, zoowel als wisselbibliotheek is aanwezig. Wat ge er niet vindt, welnu, raadpleeg de catalogus dan tüszenjierrige plattelanske Warkum v. d. O. L. te Sneek, vrij zeker, dat ge ’t daar vindt en door middel van ons onevenwichtig voorkomen blyven correspondentschap ontvangt ge het de volgende week. Gelegenheid tot ontspan- zy zal, teere, onaanzienlijke figuur die ning, maar bevenal tot ontwikkeling tot vermeerdering van kennis, biedt u dat leeszaaltje. Maar voor wat, hoort wat en nu vraagt die leeszaal ook iets van den bezoeker. Men vraagt er stilte, de volle aandacht de lust om te weten de drang om inzicht te verwerven. Onze leeszaal komt tot allen tot oude- Na, maar bovenal tot jongeren, die in Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. RISO. 99 99 99 99

Friso nl | 1921 | | pagina 1