Nieuws- en Advertentieblad De Brandstoffen-Commissie te WORKUM stelt verkrijgbaar: 1000 of 500 Overijselsche- en Beetser Sponturf en Baggelaarturf. - - - De prijs is bepaald op 1O Gulden per 1OOO stuks aan huis bezorgd. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Opvallend FIRMA JOHs. TROMP, SNEEK 47ste 'Jaargang. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1921. No. 8. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - - - de bekende plaats en uren. Cokes Bries Eierkolen Anthraciet Brikettes Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorin, in te zenden. 4 3 Advertentiën tot uiterlijk Don- I J derdagsavonds, uitgez. familieber. brand heeft zeker zelden plaats gehad. De daken der gebouwen en huizen wa ren hel verlicht, üren ver in den om trek was de vuurzee zichtbaar. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid be kend. Alleen heeft men kort voor den brand schipperskinderen zien spelen na bij de stroohoopen. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het voortaan noodzakelijk is, dat in de aan hun College te richten aanvra gen om vergunning tot den bouw of verbouwing van wo ningen, de bouwsommen wordeh opgegeven, zulks in verband met het verstrekken van gegevens inzake het bouw bedrijf aan den Minister van Arbeid. Niet voldoening hieraan zal er toe leiden, dat de aanvraag ter aanvulling moet worden terug gezonden en de afdoening daardoor wordt vertraagd. Workum, den 17 Feb. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS L B. De Secretaris, A. DE VRIES. WORKUM. Da afi. S. D. A. P. had Maandagavond het gonosgon dat voor haar optrad mevr. Miedema-Zondervan van Amsterdam. Onderwerp: >de taak der vrouwe. Het gebouw was reeds voor het bepaalde uur stamp vol waaronder vele vrouwen. Na opening door den leider de beer Tj. Banning, hield de spreekster in gloedvolle bewoordingen en met buiten gewoon talent een rede die ruim 21/a uur duurde en van begin tot ’t einde allen boeide. Beginnende met de ellendige toe stand te schetsen in de dagen van hel optreden van den heer Domela Nieuwen huis emstreeks de jareu 1880 werd verder een historische beschouwing gegeven van de worsteling der arbeiders belichaamd in de S. D. A. P. tot op dezen tjjd. Da aan vankelijke geestdrift en tegeljjk de bjjna onoverkomelijke moeilijkheden in ’t begin werden door de spreekster op treffende wyze geschilderd, vooral nadruk leggende op het feit dat vanaf ’90 toen deS D.A.P werd opgericht te Zwolle en da strijd op beter organisatorische wijze gevoerd kon worden het tjjdperk begint, waarop de socialistische beginselen ieder jear in snel toenemende mate ingang vinden de partij bij iedere verkiezing zetels wint en ten slotte zich sterk genoeg gevoelt om in 1911 door middel van een volkspetitionnement, een grootsebe belonging op de Dinsdag van de opening van de Staten-Generaal in den Haag werkelijk pressie op de Regeering uit te oefenen ter verkrijging van het alge meen kiesrecht. Vervolgens schetste de spreekster hoe ook de vrouw zich van haar ondergeschikte positie opwerkt en het recht verkrijgt om naast den man mee te strij den voor een betere maatschappij en schil derde op altijd even boeiende wijze de oogmerken die zjj in de toekomst hoopt te bereiken en de middelen die haar hierbij van dienst kunnen zjjn. Met een opwek kend woord tot alle aanwezigen in ’t bQ-I zonder de vrouwen om die middelen goad I te gebruiken in *t algemeen belang eindigt spreekster hare rede die met een daverend applaus beantwoord wordt. Door ’t late uur moesten velen vertrekken en daar zich voor debat niemand aanmeldde sloot de voorzitter met dank aan de spreekster deze goed geslaagde en leerrijke verga dering. Bij den Secretaris der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier kwam bericht in dat de Statuten dier Ver eeniging koninklijk zijn goedgekeurd. Met verwijzing naar de heden op genomen advertentie van de afd. Workum van »Het Groene Kruist willen we leden en belangstellenden opwekken deze propa- ganda-lezing in grooten getale bjj te wonen. Een reeks van fraaie lichtbeelden verdui delijken het gesproken woord. Verhelde ring van inzichten betreffende de tubercu lose en bare bestrgd,i-g Is ook voo- onze Prakt jj k-examens, De Vereeniging Het Nederlandsch Handels-Instituut (Koninkl. goedgek.) houdt hare Prakt ij k-examene in Boek houden, Stenografie en Handelecorrespon- dentie (10 talen waaronder Russisch, Maleisch en Esperanto) in de maand Mei a.a. des avonds te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Antwerpen .(België), Assen, Arnhem, Breda, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Groningen, Den Haag, Den Helder, Hengelo, Hertogen- bosoh, Kampen, Leenwarden, Maastricht, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roer mond, Rotterdam, Rozendaal, Sneek, Tilburg, Utrecht, Venlo en Zwoile. (In Nederl. Oost-Iudië voorloopig alleen te Soerabaja.) Ook nullen op die data worden afge nomen de Leeraar-examens in Handels- oorrespondentie en Stenografie, soomede de nieuwe examens Boekhouder-Corres- pondent en Stenotypist (e), waartoe de vereeniging officieel gemachtigd is bij Koninkl. Besl. van 15 Mei 1919, Nr. 64, Staatabl. 155. De examens van de Vereeniging »Het Nederlandsche Handels-Instituuta geven vrjjstelling van de taal-examens vanwege de »Ned. Bond van Accountants t. cheura van de centrale recherche. Voor zichtigheidshalve weiden tevens minder kostbare zendingen vervoerd. Bevatten de kisten eerst voor een waarde van meer dan f 50.000, in de laatste dagen vertegenwoordigden zij niet meer dan f 6000. Gedurende eenige dagen zagen de reoheroheurs niets bijzonders, maar Maandag gebeurde datgene wat was verwacht. In een van de stegen van Nieuwendijk naar Damrak ontrukten plotseling drie mannen de kar aan den jongel ng. Zij hadden natuurlijk niet op de rechercheurs gerekend. Vijf minuten later moesten zij de kar in den steek laten en twee van hen werden gearre steerd. De derde is eenigen tijd later ook gepakt. (H.bld.) De arbeidsvoorwaarden der zuivelarbeiders. De commissie voor arbeidsvoorwaarden uit den Bond van O operatieve Zuivel fabrieken heeft, naar het «Friesch Land bouwbladmeldt, het volgende rond schrijven aan de fabrieken gezonden »De commissie voor arbeidsvoorwaarden heeft de loonregeling van dit jaar be sproken met vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties. Bij deze bespre kingen is men niet tot overeenstemming gekomen. De arbeidersorganisaties vroe gen een minimum-loon van f30 en ga ven daarbij te kennen, dat men nog bereid zou zijn voor enkele streken iets lager te gaan. Het advies van het vorige jaar is ten slotte een minimum loon van f 25 tot f 28 Overname van de vraag van de ar beidersbonden zou dus beteekenen een advies tot hooger minima loonen dan het vorige jaar. De commissie wenscht, gezien de tijdsomstandigheden, hiertoe niet over te gaan, doch het advies van het vorige jaar ook voor dit jaar te handhaven, n.l. dat het minimum-week- loon van een vast arbeider f 25 tot f 28 zal bedragen. Friesch fokvee naar Argentinië. Per B.s. Dreohterland van de Kon. Holl. L'oyd zijn jl. Z terdag 27 stuks Friesch Stamboekvee, waaronder 4 stie ren, 4 koeien en 19 stuks vrouwelijk jongvee naar Argentinië verzonden. Dit vee is aangekocht voor rekening van twee Argentijnsche fokkers, die zich in het bij zonder op de teelt van het Frie- sohe ras willen toeleggen. Hoewel in Argentjn tot voor korten tijd bijna uitsluitend vlesschvee gefokt werd, bestaat thans ook meer belang stelling voor de melkrasssn de hooge prijzen, die de laatste jaren voor boter en kaas betaald werden, gaven aanleiding de zuivelindustrie belangrijk uit te brei den, zoodat Argentinië reeds groote hoe veelheden boter exporteert. De bekende Sociedad Rural Argentina organiseert in de maand Mei a.s. een internationale tentoonstelling, die uitsluitend aan de melkveeteelt en de zuivelbereiding gewijd zal zijn. Het Friesche vee zal op deze tentoonstelling waarschijnlijk goed ver tegenwoordigd zijn, want hehalve de hierboven genoemde zending, worden binnen enkele weken nog een dertig Friesche stamboekdieren naar Argentin verscheept, die alle bestemd zijn om den naam van het zwartbonte Friesche ras bij deze gelegenheid hoog te houden. Enorme brand te Winschoten. Maandag ontstond brand in de stroo- voorraden der Stroocarton fabriek «Rei- derlanda te Winschoten. Na korten tijd breidde de brand zich ondanks de in spanning der brandweer, zoodanig uit, dat de geheele stroovoorraad, omstreeks 10 millioen kilogram, de geheele turf voorraad van tien duizend kubieke meters, benevens 120.000 kilogram plakpapier verbrandden. De schade bedraagt meer dan een half millioen gulden. Hev’ger Turf zonder Brandstoffen- kaart verkrijgbaar. Op de bonnen 3 tot en met 10 der Brandstoffenkaart fl.50 per HL. a -1.20 a -2.50 a - 3.00 a - 3.00 p. 100 KG. Zitting wordt gehouden op ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦f De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. is het, wat er den laatsten tijd in onze bloeiende afdeeling SIGAREN omgaat. HET IS EEN EN AL SUCCES I Winkeliers, gaat met Uw tijd mee en stelt U van onze aanbiedingen op de hoogte. Hier is het jarenlang overal bekend adres van vertrouwen. P.S. Nieuwe soorten Sigaretten ontvangen. Straatroof. Een jongeling, in dienst bij een firma in gouden en zilveren voorwerpen en juweelen aan jden Nieuwendijk te Am sterdam moest voor zijn patroons vaak kisten met voorwerpen van waarde op een handkar wegbrengen. Eenige malen reeds was hij lastig gevallen door een paar personen, die hem voorstelden, met de kisten er vandoor te gaan. Zij zouden dan de opbrengst samen deelen. De jongeling weigerde echter in het voorstel te treden en hij deelde zijn patroon het geval mede. Deze waarschuwde op zjjo beurt de politie en de jongeling werd voortaan gevolgd door een paar reehor Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Ingevolge besluit van zijne Excellentie den Minister van Oorlog, kunnen mili tairen gedurende de examen dagen studie verlof verkrijgen op vertoon van den oproepingsbrief. De inschrijving sluit 5 Mei 1921. Inlichtingen verstrekt de eerste secre taris Dr. OTTO KLIPP, Bloemgracht 130, Amsterdam Uit andere gemeenten De raad van Deventer had voor het personeel in gemeentedienst een nieuwe salarisregeling vast gesteld, waarbij de loonen vrij belangrijk verhoogd werden. Van Ged. Staten van Overgeel is nu ech ter bericht gekomen, dat zij het besluit van de gemeente niet goedkeuren, met het oog op de zware lasten, die daar door op de belastingplichtigen zouden worden gelegd. Da Raad van Elam heeft een verorde ning vastgesteld, waarbij aan den burge meester het recht wordt verleend, om uit vergunningslokalen te doen weren personen, die zich bij herhaling aan openbare dronkenschap hebben schuldig gemaakt. In Parmerend bestaat een dergelijke verordening al geruimen tijd, en ze werkt goed. Oneerljjk personeel. Een assistent van de Tweede Noord- Hollandsche Tramwegmaatachappij fun geerde een tijdje als kashouder op het plaatskaartenbureau te Amsterdam. Op zekeren dag werd echter in zijn kas een tekort van f 700 ontdekt, ’t Bleek toen tevens, dat zijn kameraad, ook een as sistent niet eer lijker was geweest dan bij. Deze jongeman had de maatschappij voor f 250 bestolen. *t Meisje van den kashouder had medelijden met hem en gaf haar verloofde haar spaarduitjes om het tekort aan te zuiveren. Maar in plaats van het daarvoor te besteden, maakte hij ook dat geld op. Thans heb ben beide jongelieden zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Ge- eischt werd tegen ieder drie maanden gevangenisstraf. De sigarenindustrie. Het Comité van Samenwerking uit de R.-K. Zuidelijke vereeniging van Sigaren fabrikanten heeft allen aangesloten pa- troonsleden geadviseerd de tabaksarbei ders weer tijdelijk in dienst te nemen op de basis van het bekende collectief ar beidscontract. Over den bijslag volgens het indexcijfer zal echter nader overleg moeten gepleegd worden. De tweeprocent ziekte- en éénprocent kinderbijslag blijven voorloopig gehandhaafd. Echter zullen patroons- en arbeidersbonden in onderling goede verstandhouding een nieuw arbeids contract vaststellen, waarbij met het toonstelsel 'volgens model der sigaren zal gebroken worden en dit worden vervangen door het stelsel der verkoops- klassen. De R.-K. arbeiders kunnen zich daar mede vereenigen, zoodat de betrokken fabrieken in het geheele Zuiden weer opengesteld worden. Inmiddels zal de R.-K. patroonsbond verdere vergaderingen houden ter consolidatie van de genomen besluiten. plaats van groot bsbng. Als schrjjvar van artikelen over dit onderwerp in «Frisos is spreker voor velen niet meer een onbe kende. De Raad dezer Gemeente zal ver- moedeljjk vergaderen op Donderdag den 24 Februari 1921. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot brievenbesteller te Makkum, de hulp- bestdler J. Hofman alhier. HINDELOOPEN, 16 Febr. Ia de ver gadering van den Rtad dezer gemeente is de nieuwbenoemde secretaris, de heer J. Siderius, geïnstalleerd. De voorzitter hield daarbij een toespraak. ZE4. herinnerde aan het afscheid van den heer Buiteveld en roept den nieuwen titularis een hartr- Ijjk welkom toe. Hj vindt het een bij zonderheid dat iemand met zoo’n groote werkkracht en werkkring naar deze be trekking heeft willen solliciteeren en dat wjj iemand gevonden hebben die de be trekking volkomen machtig is, bewyzen wel de aanbevelingen. Spr. had er wel eens aan gotwjjfeld of de raad wel in de gelegenheid zou komen zoo iemand te vin den en hij hoopt dat de zeelucht frirch voor den heer Siderius zal blevenvoor z(jn voorganger werd de atmosfeer wel eens onaangenaam gemaakt. Do heer Siderius daakt burgemeester en raadsleden voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopt en vertrouwt van hen de noodige medewerking te zullen mogen ontvangen bjj de vervulling van zgn ambt. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Medegedeeld is: dat D. de Jong het aschland heeft gehuurd dat de verhuring van de 4 gemeentewoningen en de zee- sluiswerken zjjn goedgekeurd en dat de procedure betreffende de bakkersbaar f 144 aan de gemeente heeft gekost. Ingevolge een verzoek van H. Kampman om hot stek achter de woningen langs de Kerkstraat 25 cM. te mogen verplaatsen teneinde daar een pad te kunnen maken zullen B. en W. ter plaatse een onderzoek doen instellen en in een volgende verga dering daarover adviseeren. Er is besloten voor «Het Noordorhuisc f 10 uit te trekkgp. De heer J. Siderius, gemeente-secretaris, is met algemeene stemmen tot ambtenaar van den burgerleken stand benoemd. Ten slotte is vastgesteld hot register van gemeente- eigendommen. RondvraagNaar aanleiding van de nieuwe belastingwetgeving is door den heer Van Elselo voorgostoldom geen gebruik te maken van het recht om 100 opcenten te heffen op de Rjjksinkomstenbelasting, maar wal om de hoofdeljjko omslag met Mei as. ter invordering over te dragen aan hot Rjjk en dan gebruik te maken van het recht om oen neuwe progressie- tabel samen te stellen die boven f 1500 zuiver belastbaar inkomen begint te wer ken, in dier voege dat bjj f2700 belast baar inkomen het hoogste cjjfer wordt bereikt, n.l. 2i/2 maal het procent dat ge heven wordt van 2 maal het kleinste getal dat voor levensonderhoud wordt afgetrok ken welk getal f400 is, dus van f800. Dit voorstel is met algemeene stommen aangenomen. 17 Gebr. De kiesgerechtigde lid maten der Ned. Hsrv. Kerk alhier, besloten gisteravond met 24 tegen 5 tgrame' hat FRISO I n

Friso nl | 1921 | | pagina 1