TROMP, Sneek. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. De Brandstoffen-Gommissie SPOTGOEDKOOP in verhouding tot de kwaliteiten zijn ome Sigaren. Vraagt monsters en prgsopgaaf. 47ste Jaargang. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1921. No. 9. Officieel Gedeelte. Binnenlandse!] Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - - Plaatselijk Nieuws. 1000 of 500 Overijselsche- en Beetser Sponturf en Baggelaarturf. i den dood van v. d. Borg ia, worden schoenprijzen een stuk af- er ook Cokes Bries Eierkolen Anthraciet Brikettes t Dit blad verschijnt des Za- 2 I terdags en kost per kwartaal 2 o 65 cents; franco per post 2 o 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. 2 I, Ingezonden stukken Don- 2 I derdags voorm. in te zenden. 2 o Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 JI derdagsavonds, uitgez. familieber. 2 P.S. Nieuwe soorten Sigaretten ontvangen. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regeL Bij abon- nement belangrijk lager. De daling der prjjzen. De daltng van de groothandelsprijzen zet door. Er ia over Januari over de geheele lijn een daling van ruim 5 pot. Het spreekt van aelf, schrijft de heer Wibaut in >Het Volk«, dat de houders van voorraden en de banken, die hun ontzaglijke voorschotten in gevaar sien, op het oogenblik nog al het mogelijke doen om de prijsdaling te temperen of tegen te gaan. Waarschijnlijk is hier aan toe te schrijven, dat de vorige maand slechts een matige verlaging geeft te zien van de verlaging, die nog moet worden verkregen eer van een ietwat normaal geworden toestand zal kunnen worden gesproken. De cijfers van de koeten van het levensonderhoud in ons eigen land geven nog slechts een geringe daling te zien. O.a. in brood en ook in andere artikelen zijn reeds prijsdalin gen ingetreden. Ook hier beproeft de tussohenhandel en de kleinhandel de artikelen op peil te houden. Zonder twijfel echter zullen de cgfers van de kosten van het levens onderhoud over Maart wel een grootere daling doen zien. WORKUM. Verwezend naar sens dss- betreftsnde advertentie In dit blad, vestigen wjj de aandacht op de, op D. V. 3 Maart te houden Raciteerwedstrjjd, uitgaande van de Chr. Ree. Club »Nieuw Levens alhier. Hoewel deze vereeniging nog niet lang bestaat en deze soort wedstrijden geduren de de laatste jaren te dezer plaatse niet gehouden werden, is het de ver. toch ge lukt zulk een wedstrijd te organiseeren. Wjj verwachten dan ook, dat deze wed strijd bij *t Workumer publiek in den smaak zal vallen, te meer, daar er 1ste klas voordragers aan zullen deelnemen. De prezen voor deze wedstrijd uitgeloofd, bestaan uit fraaie medailles, waaronder een publieksprijs in luim, die door ’t publiek zelf zal toegekend worden. Onder voorzitterschap van den heer D. D. v, d. Werf vergaderde de Afd. Wor kum en O. Fr. Mjj. v. Landb. Maandag 21 Febr. bij P. Bonnema. In de opening drong de voorz. aan op beter bezoek der verg. De notulen der vorige verg, werden onveranderd vastgesteld. Bij de mededee- iingen gaf de voorz. eenige inlichtingen, aangaande het Fokveebureau en kon deze Vereeniging bjj leden v. h. Fr. Rundvee- stamboek aanbevelen, en dat de bestaande cursussen wellicht adropen in Maart a.s. De aecr. gaf enkele mededeelingen betrek king hebbende op de schapenfokkerij in Friesland en dat de Provinciale Ragelings Commissie voor de Veefokkerij in Fries land afwijzend beschikt had op het verzoek om in Workum een Districtskeuring te houden. Bij de behandeling der agenda voor de algemeene verg, te Leeuwarden, pleitte bijna de geheele verg, voor de 11- urige arbeidsdag en tijdens de seizoenarbeid om zich niet aan banden te leggen. Bij acclamatie werd de heer H. v. d. Gaast benoemd als afgevaardigde. De heer Jobs. Flapper als rapporteur der financlëele com missie, bracht verslag uit over de boek houding van het afgeloopen jaar en stelde aan de verg, voor om den penningmeester S. M. Schotanus tr déchargeeren en dankte deze tevens voor het nauwkeurig beheer, De uitgaven bedroegen f 1860 431/2 ontvangsten -1860 33i/2 Nadeelig saldo van f 0.10. Bjj de rondvraag werd de wenecheljjk- heid uitgesproken, om a.s. jaar een excur sie te organiseeren. Na afhandeling der gewone agenda sprak de heer Houthuls over sBesmettelijk ver worpene, aan welke bespreking onderstaande is ontleend Iq Engeland kwam het besmetteljjk ver werpen reeds ruim 100 jaar geleden hor- haaldeljjk voor. In 1896 toonden Baug voorlichten door een commissie van des kundigen. Ook de Groninger kermis is afgeschaft. Met 17 tegen 16 stemmen besloot de raad om afstand te doen van de oude kermis en een raadscommissie te benoe men, welke de opdracht krijgt om voor stellen te doen nopens kermisvervangende volksfeesten. Besloten werd verder om aan de GroningschDrentsche Spoorweg Maat schappij ten behoeve van den aanleg van den spoorweg S'adskanaalTer Apel Rijksgrens, naast het reeds toegezegde aandeel in het aandeelenkapitaal van f120,000 nog een renteloos voorschot te verstrekken van f 60,000. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Lunteren, kan nog het volgende worden gemeld Tegen één uur in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de zoon door eenig lawaai uit zijn slaap gewekt. En toen bij zich, voorzien van een revolver, naar beneden wilde begeven, zag hij vier gemaskerde, tot de tanten gewapende bandieten voor zich staan, die onder den uitroep »Je geld of je leven<r een schot op hem losten Dadelijk beantwoordde de zoon het vuur, doch big k baar misten beide schoten. Daarna bewerkten de inbrekers hem zoolang met knuppels, dat zij meenden, dat het leven geweken was. Het slachtoffer hield zich echter bewusteloos. Terwijl een der roovers hem bleef bewaken, vjelen de drie an dere bandieten de dochter aan, mishan delden en bonden haar en stopten haar daarna een prop in den mond. Ook het dienstmeisje werd ernstig mishandeld. Gelukkig wist het meisje dat zich, even als de zoon, bewusteloos had gehouden, te ontvluchten, teneinde, hoewel zij ge heel ongekleed was, de hulp der op eenigen afstand wonende boeren in te roepen. Toen dezen arriveerden, hadden de dieven, die intusschen de vlucht van het dienstmeisje hadden bemerkt, het hazen pad gekozen. Reeds Zondagmiddag bevond zich het Parket uit Arnhem ter plaatse, terwijl een deskundige vingerafdrukken nam. Daar de chef der Lsndkolonie van Het Leger des Heils Zaterdagavond aan een jachtopziener had kennis gegeven, dat vier gevaarlijke verpleegden, die dien avond in zeer opgewonden stem ming verkeerden, waren gevlucht, lag het voor de hand in welke richting naar de daders moest worden gezocht. Zon dagavond had de politie uit Ede dan ook reeds twee der vermoedelijke daders gearresteerd. Het juiste bedrag van het gestolene kan nog niet worden opgegeven. De klasse-indeeling in de spoortreinen. Nu door de herhaalde verhooging der reizigerstarieven de eerste klasse-coupé’s steeds spaarzamer worden bezet, vraagt iemand in ’t »Hbl.« of het niet tijd wordt de bestaande klassen-indeeling in de spoortreinen af te schaffen. Men zou één rijtuigtype moeten invoeren, met verbeterd bankprofiel en lederen rug steun, terwijl tegen vast tarief zitkussens beschikbaar konden worden gesteld. Voor de lange trajecten zou elke trein kunnen bevatten èén rijtuig als de bestaande He kl. D-wagens, uitsluitend toegankelijk voor reizigers, die verder danlöOK.M. moeten reizen en tegen geringen toeslag per K.M. Van andere gemeenten. Den Amsterdamschen Gemeenteraad wordt voorgesteld, te verbieden op den openbaren weg reclames te hebben, waardoor het stadssohoon wordt geschaad. Voorts aan het bouwen eischen van wel stand te stellen. B. en W. zullen zich bij het keuren van ontwerpen laten Invoering Zomertijd. Naar het »Vad.< verneemt, is het bericht van sommige bladen, dat de zo mertijd dit jaar reeds 15 Maart zou worden ingevoerd, onjuist. Er wordt nog overleg gepleegd tusschen Binnen landsche Zaken en Landbouw, en men mag als vaststaand aannemen, dat niet vóór 1 April, wellicht nog eenige dagen later do zomertijd begint. Vergiftiging. Maandag werd voor de Haarlemsche rechtbank het drama behandeld, dat om streeks 12 September j.l. te Lisse werd afgespeeld, de sluipmoord, welke daar op een oppassend werkman J. L. v. d. Burg werd gepleegd door zijn vrouw en com mensaal. Aan den Stationsweg te Lisse woonde het gezin van den stoker der gasfabriek v. d. Barg. De man was een best huis vader, die voor zijn gezin veel overhad en te goeder naam en faam bekendstond. Maar daar was ook Casper van der L.. een I bekend stond aangeschreven. Hij was voor den tweeden keer getrouwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw, en had, nu vijf jaar geleden een onderkomen gevonden bjj v. d. Burg thuis. Van dien fatalen datum dagteekende de misère, die over v. d. Burg’s bestaan gedaald was. Want >CaS< was bij de vrouw in de gratie. Van der Burg zei er niet veel van. Vermoedens moet bjj gehad hebben. Hadden niet zijn kinderen in hun onnooselheid meer dan eens dingen verteld, welke hun vader treurig stemden Het oudste dochtertje b.v. had zelfs aan buren en kennissen verteld O, als pa dood gaat, krijgen we wel een nieuwen vader Want Cas heeft gezegd »Ik zal voor je zorgen als je vader dood is.< De kameraden op de fabriek bemerk ten, dat Jan van der Burg de oude niet meer was. Hij werd zeer mistroostig. Zondag 12 September kwam hij ziek thuis. De kop cacao, dje voor hem klaar gemaakt werd, stond hem wel aan.' In een ander vertrek waren evenwel de beide duivels bezig geweest. Van der Ljnden had de vrouw even te voren gezegd, dat hg een busje van *t werk had meegenomen en in Jan’s voedsel arsenicum zou doen. Even verzette de vrouw zich, maar hij voorkwam alle be swaren door zijn bewering »Er kraait geen haan naar.« In den kop chocolade ging do arseni- Ned. Tentoonstelling te Madrid We gaan ons eens op ’t voordeeligst too- nen aan den Spanjaard. In Mei zal in de Spaaneche hoofdstad Madrid een tentoon stelling worden gehouden, die geheel aan Nederland en zjjn producten, zjjn kunst, wetenschap on industrie, zal zjjn gewjjd. Er is met de verzending van do tentoon- stellingsgoederen reeds een begin gemaakt. Zoo zal er worden geiondon een collec tie schilderijen van oudo on nieuwe mees ters een uitgebreido verzameling boekwer ken, waaronder zeer kostbare verder een collectie wandplaten en school kaarten, die een goed overzicht goven van da voortref felijkheid der leermiddelen in Nederland. Er zullen worden geëxposeerd Nederland- sche speelgoederen, een Hindelooper kin- deramoublomont. We zullen aan do Span jaarden toonon onze plannen inzake de drooglegging van de Zuiderzeedoor fraaie foto’s onze prestatie op *t gebied van heide- ontginning en bebosschlng, door modellen van villa’s en arbeiderswoningen, door tee- keningon en foto’s onze Nederlandsche architectuur. Ook onze industrie zal er vertegenwoor digd zjjn. Do voornaamste firma’s hebben zich bereid verklaard een kerncollectie van hun fabrikaten af te staan, zoodat b.v. onze gloeilampen-industrio, onze machlno-indu- strio, de fabricage van voedings- on genot middelen, de chemische njjverheid, de tex tiel- en motaalgroop, door fraaie etalages vertegenwoordigd zullen zjjn. Zeer bolangrjjk wordt de inzending van onzen landbouw. Rondom do tentoonstel lingsgebouwen zullen een 25 Nederlandsche melkkoeien grazen. Zuivelproducten worden tentoongesteld. Meisjes in Hollandsche boe- rencostuums zullen beschuitjes met boter en kaas ronddienen aan de bezoekers. Brochures in de Cpaaneche taal zullen worden uitgereikt. Er is door vrjj willige bjjdragen voor deze tentoonstelling in ons land reeds f 60 000 bjjoongebracht. De commissie zou geduren de de tentoonstelling nog gaarne een drie tal concerten organiseeren, door het Men- gelberg-orkest te geven, en voorts aan de Madridsche universiteit een collectie weten schappelijke werken door Nederlandsche geleerden in een der vreemde talen geschre ven, aanbieden, maar ’t zal van de nog in te komen bedragen afhangen of ook deze plannen verwezenljjkt zullen kunnen wor den. En zoo gaan we dan trachten op vreed zame wjjze Spanje te veroveren, zooals ruim drie eeuwen geleden Spanje langs geweldadigen weg gelukkig te vergeefs beproefd heeft, de Nederlanden voor zich te behouden. Weer langer arbeidsdag. De naaml. vennootschap Wiltons machi nefabriek en scheepswerf te Rotterdam heeft, naar de »N. Kt. Ct.< verneemt, van den minister van arbeid voorloopig ver gunning verkregen, den arbeidsduur weer te verlengen tot 10 uur per etmaal, geljjk vóór de invoering der Arbeidswet. In ver band hiermede is het uurloon verminderd, maar het weekloon vermeerderd. Ook aan de Rotterdamsche Droogdok- maatschappjj on bjj do firma Niehuis on Van den Berg te Rotterdam heeft het dis trictshoofd van de arbeidsinspectie daar voor hot scheepsreparatiebodrjjf een derge- Ijjke vergunning verleend, terwjjl de Am- stordamsche Droogdok-Mjj. een dorgeljjke concessie kreeg, voorloopig voor veertien dagen. In dien tjjd wil de directie met don minister en de vertegenwoordigers der arbeidors-organisaties confereeren om tot een defiuitleven 10-urigen werkdag voor bedoelde bedrjjvon te geraken. De arbeiders nemen deze verlenging van den onlangs ingekorton arbeidsdag heel gemoedeljjk op, schrjjft het >H bl.« Het uurloon is te Amsterdam geljjk gebleven, in tegenstelling met Rotterdam, waar het verlaagd Is. Intusschen valt niet te ontkennen, dat het hoefjjzer van den achturendag mot al deze afwjjkingen al weer zjjn eerste na gels verloren heeft. Zullen er meer vol gen En wat zal er dan ten slotte van do principieele wet, welker dwingende be palingen ook wol wat heel stroef worden toogopast, zoodat ze vaak den goeden gang van een bedrjjf belemmeren, wat zal ar ten slotte van de kern der wet ovor- bljjven Inbraak door gemaskerden. Omtrent den brntalen diefstal met in braak bij den landbouwer E van Dron- kelaar, wonende in Het Wondt, onder te WORKUM stelt verkrijgbaar: zoolang de voorraad strekt De prijs is bepaald op 1O Gulden per 1OOO stuks aan huis bezorgd. nog werd gestaafd door de sectie op ’t lijk. Turf zonder Brandstoffen- kaart verkrijgbaar. Op de bonnen 3 tot en met 10 der Brandstoffenkaart a f 1.50 per HL. a -1.20 a -2.50 -3.00 - 3.00 p. Ï00 KG. Zitting wordt gehouden op de bekende plaats en uren. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. I I. i cam ’t moet een stevige dosis geweest ,<ijn en een paar minuten later had Van der Burg het vergif binnen. Hoe ’t verder ging weet men. De man werd ongesteld. Een dokter dokter Haase kwam, vermoedde eerst, dat v. d. Burg vergiftigd was door gasdam pen, doch hield hem, toen dit vermoeden onjuist bleek, tot Woensdag 22 Septem ber in observatie en liet hem toen naar Leiden transporteeren, waar hij in den nacht van Zaterdag op Zondag 26 Sep tember 1920 overleed. Nog dienzelfden dag werden de vrouw en haar commensaal gearresteerdzij legden een volledige bekentenis af, welke Bekl, v. d. Burg—v. d. Maat, 34 jaar oud, maakt den indruk van een boeren vrouw. Zij begint spoedig te huilen. De 45-jarige v. d. Linden maakt een ongunstigen indruk. Na voorlezing van het uitvoerige rap- port der deskundigen, waaruit blijkt, dat arsenicum-vergiftiging de oorzaak van den dood van v., d. Burg is, worden q bekl. ondervraagd. Vrouw v. d. Maat zeide, dat v. d. Lin den bij haar als kostganger inwoonde, met wien zij in intieme verhouding stond. Op den bewusten Zondag had zij een kop chocolade voor haar man gereed gemaakt, waarin v. d, Linden arsenicum heeft gedaan. Ook laatstgenoemde legde, zij *t aarze lend, een bekentenia af. Vrouw v. d. Maat zeide nog, dat zij geen leven meer bij haar man had en deze dus moest worden opgeruimd. Na het getuigenverhaor vorderde het O.M. levenslange gevangenisstraf tegen beide beklaagden. Goedkoope schoenen. Toekomstmuziek, want ze zijn nog steeds niet goedkoop. Hoe komt dat zoo Eenvoudig hierdoor, zegt een man uit de Bchoenenbranche te Rotterdam, omdat ook de schoenenwinkeliers, zoo min als andere winkeliers, die nog met duren voorraad zitten, verlies willen ne men. Ze houden han waren op prijs en verkoopen slechte slapjes, want het publiek wacht op de lagere prijzen en koopt alleen als het niet langer wach ten kan. Nu worden de dure prijzen sleepende gehouden, maar de malaise meteen. Totdat er ten laatste geen hou- iii ubm w» uu*. vupor mu ucr u., den meer aan zal zijn. Als eerst Pasehen bloemistknecht, die minder gunstig voorbij is en Pinkster in zicht komt, zal er ook van achoenprgzen een stuk af vliegen, zegt deze Rotterdammer schoe nenman. Maar met dat vliegenvliegt het niet hard, als het nog zoo lang moet duren. FRISO >9 99 99

Friso nl | 1921 | | pagina 1