Waarschuwing aan H.H. Rookers! HORST MAAS - DEVENTER. „IIORMA CIGAR WORKS” Te Workum alleen verkrijgbaar bij - J. WITTEVKKX. - i Nieuws- en Advertentieblad i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Lezing over Tuberculosebestrijding te WORKUM. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool al hier. Kinderen geboren vóór 1 October 1915, komen voor toelating in aanmerking. ZATERDAG 12 MAARTfl921. 47ste Jaargang. No. 11. Officieel Gedeelte. t t Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. "z Handel, Nijverheid voor derdagsavonds, uitgez. familieber. i BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van W o r k u m brengen ter kennis van Ouders en Voogden, dat op VRIJDAG 1 April a.s. T Aangifte bij het betrokken Hoofd der School de Heer IJ. OOSTEN. Workum, 7 Maart 1921. Burgem. en Weth. voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L. B. A. de VRIES, Secretaris. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor belang dezer reclassaeering van patiënten. Deze reclasseering dient door het Rijk geregeld te worden, b.v. door hiermede de directeuren van coneultatiebureaux te belasten. In groote plaatsen als Amster dam bestaan bureaux vojr beroepskeuze. Deze kunnen van groolen dienst zijn. Deze reclasseering van oud-patienten is reeds ingesteld voor gewezen militairen, die uit een sanatorium zijn vertrokken. De N. C. V. is met de controle belast. In de sanatoria is gelegenheid tot werken (arbeidstherapie, b.v. in Hellendcorn). Hierdoor kan nagegaan worden of de patient weer geheel hersteld is. Hij zal weer zijn kost kunnen verdienen en geen nietsdoener worden. Een voordeel dus voor zij n gezin en tevens voor de maat schappij. Spreker wijst er op, hoe in streken, waar veel kalkovens staan, bij de arbei ders hiervan weinig tuberculose voorkomt. Oververmoeidheid doet de vatbaarheid voor ziekten toenemen eene wettelijke regeling van de arbeidstijden, zooals in Nederland getreffen, is daarom toe te juichen. Vooral jeugdige personen en vrouwen dienen beschermd te worden tegen de nadeelen van het beroep. Woning en bewoning hebben een groo ten invloed op de gezondheid. Spreker deelt mede hos eene woning door het bouwen ongezond kan zijn. Op het platte land zoowel als in de steden komsn zeer slechte woningen voor. Door de woning nood zijn er zeer vele woningen tot »éénkamerwoningen< geworden. Bsdste- den en alcoven zijn af te keuren, vooral indien do bedsteden boven elkander ge bouwd zijn of door deuren of gordijnen afgesloten. In de bouwverordening van Workum staat, dat B. en W. dispensatie kunnen verleenen van het verbod bed steden in verdiepingen te bouwen.. Spre ker keurt dit af, bedsteden moeten worden geweerd. De minister van arbeid stelt dan ook geen geld beschikbaar voor huizen Je bouwen met bedsteden of al coven. Ook de moderne alcoof kan niet worden gelucht. Ventilatieopeningen in bedsteden, zooals in de bouwverordening van Workum worden voorgeschreven zijn onvoldoende. Deze openingen worden meestal toch gesloten. Luchten van de bedsteden is niet goed mogelijk. Benauwd heid treedt op, o.a. doordat door den mensch koolzuur wordt afgescheiden. Bevindt zich een lijder aan b.v. open longtuberculose in de bedstede, dan blij ven de bacillen hier zwerven. Slapen kinderen bij lijders, dan worden deze besmet en kunnen aan tuberculose ten gronde gaan De nieuwe woningen kunnen worden gebouwd met vaste ledikanten, vrijstaand. Dergelijke vaste ledikanten komen b.v. voor in de in 1911 gebouwde woningen aan de Stationsweg te Workum. De woningen moeten enkele malen per dag goed gelucht worden. In Enge land bleek, dat de sterfte aan tubercu lose jn de arbeiderswoningen daalde, toen voor goede ventilatie werd gezorgd. Stof dient te worden geweerd uit de kamers, daar dit nadeelig werkt. Kinderen krui pen over den grond en steken van alles in den mond. Is een lijder aan open tuberculose aanwezig, die de voorzorgen verswaarloost, dan komen levende tuber kelbacillen in het stof voor. Deze raken in den mond van de kleinen, waardoor volgens professor Lanz zeer veel kleine kinderen sterven aan darmtuberculose. Zonlicht moet binnenkomen. Zonlicht werkt doodend op ziektekiemen. Da werking is vooral toe te schrijven aan de zoogenaamde ultraviolettestralen. Deze worden voor een groot deel opge slorpt door een vensterglas. Zooveel mogelijk dus de ramen open 1 Eene po pulaire beschrijving van de werking van het zonlicht werd gegeven. Huizen, waar het zonlicht niet binnen komt, vertoonvn een hoog sterftecijfer aan tuberculose onder de bewoners. Kleine, iogemeiselde ramen zijn das te veroordeelen. Waschgoed dient niet in de kamer gedroogd te worden en niets voor de ramen te hangen. Wat aan bloemen gegund wordt moet aan kinderen niet worden onthouden. Spreker zou gaarne cursussen zien ingesteld voor (immerlieden van het platteland. Want zij bouwen dikwijls zonder architect, In Drenthe zag spreker eenige sprekende voorbeelden van het nut van les in wo ninghygëne aan timmerlieden. De men- sohen moetei hygiënischopgevoed_worden, dus lessen in gezondheidsleer aan scho lieren, onderwijzers. Doch ook zou het gaweaeoht zijn, dat hierin les gegeven werd aan aanstemde predikanten en U K. geestelijken. Zij hebben een grooten invloed op de menschen en zouden evenals de onderwijzers uitstekende medestrijders zijn in den kamp tegen de tuberculose. Woningwet woningnood- en Landarbei ders wet hebben zeer veel nut gesticht. Friesland heeft het voorbeeld gegeven aan de andere provinciën door veel krotten te sloopen en goede woningen te bouwen. Tuindorpen, waar dus bij de huizen een open terrein aanwez;g is, zijn zeer aan te bevelen. Hoe grooter het onbebouwde terrein, hoe minder tuberculosegevallen. Alcoholisme werkt zeer nadeelig op de volksgezondheid. Het sterftecijfer van alcoholisten is 27% hooger dan van ge heelonthouders. L 3 vensverzekeringmaat - schappijen hebben dan ook een gunstiger tarief voor geheelonthouders. Ia het kort gaat spreker na hoe ook de scholen in den loop der tijden veel verbeterd zijn. Dit is ook zeer billijk, want waar schoolplicht bestaat, dient ook voor de gezondheid der kinderen te wor den gewaakt. Dat er nog vele slechte scholen voorkomen is bekend. Spreker verwijst naar een artikel van dr. de Vries, schoolarts te Leeuwarden. Hoewel het K. B. van 25 Juni 1912 voorschrijft, dat in een lokaal minstens één raam open moet staan, bleek dit bij de scholen in Leeuwarden niet het geval te zijn. Als voorbeeld van een goede school noemt spreker de nieuwe school te Kou- dum. Hg hoopt echter, dat hieraan nog schooltuintjes zullen worden verbonden, daar deze zeer opvoedend werken. Het instituut van schoolarts en schoolver- pleegster moet worden uitgebreid. Sohool- baden, handenwasschen op de scholen zijn aan te bevelen. Sohoolkleeding en school voeding, waar noodig. Dat sohool- voeding van belang is, bewijst het onder zoek van dr. Lubsen te Amsterdam, waaruit bleek, dat kinderen van niet- sohoolgeldbetalers, die sohoolvoeding be kwamen, grooter waren dan die geen rchoolvoeding kregen. Voor de zwakke kinderen zijn open- luohtscholen ingerioht. In Nederland b.v. te Soheveningen. Spreker bepleit het nut van het werk van het Centraal Genootschap, ook voor de kinderen van plattelandbewoners. Dik wijls wordt gedacht, dat het alleen maar noodig is voor de bleekneusjes uit de groote steden. Dr. Verschoor in Nunspeet acht vooral winterverpleging van groot belang, daar de kindeien winters dik wijls in' slechte ééakamerwoningen ver- vinc ëc in Brabant en Limburg daaren tegen sterven 2500 zuigelingen per jaar, die door goede voeding gered hadden kunnen worden. Voorlichting van de jonge moeders door moedercursussen, lessen in zuigelingen verzorging zijn van het grootste belang. In groote plaatsen kunnen consultatiebureaux en kinderkeu- kens worden opgericht waar de moeders raad kunnen inwinnen. De zuigelingenverzorging op het platte land zal door vroedvrouwen kunnen plaats vinden, die eene heel goede opleiding op de vroedvrouwenscholen krijgen. Ver der kunnen speciale zuigelingen verzorg sters worden opgeleid. In de hoogste klassen zouden wellicht prnotische kooklessen aan de meisjes kunnen worden gegeven, op dezelfde wijze zooals nu naaicursussen worden gegeven. Er dient toezicht te zijn op de deugdelijkheid van levensmiddelen. Fries land was de eerzte provincie, die dit inzag. Het toezicht door de Inspectie ingesteld tot uitvoering van de Vieesch- keuringewet 1919 zal goed werken. Verschillende beroepen zijn schadelijk voor de gezondheid. Als voorbeeld noemt spreker het steenhouwersbedrijf (vooral het werken met kalk arme steen). Bij de Steenhouwerswet 1911 is bepaald, dat jeugdige personen geregeld herkeurd moeten worden. Arbeidswet en veilig heidswet beschermen de arbeiders. Het is mogelijk door afkeuring te beletten, dat zwakke personen beroepen gaan uitoefenen, die te zwaar zijn voor hunne lichamelijke gesteldheid. Echter kan af keuren zonder meer de zwakken drijven naar beroepen als het sigarenmakersvak, hetwelk nog schadelijker voor de gezond heid is. Er moet dus tevens gepoogd worden de afgekeurden in een beroep te plaatsen, hetwelk zij zonder schade voor hunne gezondheid kunnen uitoefenen. Een soort arbeidsbeurs voor zwakke per sonen dus De geneeskundigen van de arbeidsinspectie maken zich hierbij zeer verdienstelijk. Ex-patienten moeten ge holpen worden aan eene betrekking. Da vnazorge moet dus worden betracht. In groote plaatsen heeft men daartoe t comité's voor socialen arbeidt opgericht, in kleinere plaatsen als Workum kan hei Groene Kruis-bestuur dikwijls veel doen in het BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum zullen op Dinsdag 22 Maart 1931 des middags 12 uur onder de ingezetenen, puDliek aanbesteden het beschoeien, op- hoogen, bezoden enz., van het strand voor de Barte, over het Spui. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kan tooruren van 91 en 3—5, vanaf Maandag 14 Maart e.k. Burgem. en Weth. voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L.-B. A. de VRIES, Secretaris. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 75 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorin, in te zenden. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Teneinde onzen afnemers na het beëindigen der wereldoorlog zoo spoedig mogelijk een betere Sigaar te kunnen aanbieden, hebben wij in November 1919 een groote partij Sigaren, waaronder een paar maal honderd duizend stuks „Npderlandsche aan een Duitschen handelaar verkocht. Waarschijnlijk in verband met moeilijkheden bij den uitvoer, is deze partij Sigaren in Holland ge bleven en wordt thans het merk ..TVedterlniid- xolie Munt ver beneden fabrieksprij zen aangeboden, wat natuurlijk met het oog op den destijds betaalden Markenprijs, zeer begrij pelijk is. In verband hiermede raden wij H. H. Rookers in hun eigen belang aan op deze goedkoopere offerte niet in te gaan, aangezien dit zoogenaamde oorlojrssig-aren zijn, en wij dus in geen ge val voor de kwaliteit kunnen instaan. De verkoop van het origineele goede merk „Nederlandsche Munt” kan niet beneden 1O C EINTT zijn. aeraags voorin, in lc j Advertentiën tot uiterlijk Don- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114 - M gy I De aandacht wordt £3 JL Uf Ja, SB erop gevestigd dat de uitvinder der zelfonderrichtmethode ter genezing van het stotteren de 18 dezer wederom in het Hotel SCHRAM, SNEEK, spreekuren houdt. Een bezoek moet aanbevolen worden, omdat Warnecke’s methode ook in ons land, reeds goede resultaten heeft opgeleverd. Zie advertentie op de 3ie pagina van dit blad. de Invaliditeitswet, ten einde dreigende invaliditeit ven de verplicht verzekerde af te wenden. In Frankrijk neemt men wel de jonge kinderen uit het gezin weg en voedt ze op het platteland op. In Nederland bur gerde dit swerk van Grancherc niet in, daar de gezinaband te veel verbroken werd. Zco de mensch over voldoend weer standsvermogen beschikt, zal geen tuber culose optreden. Vermindering van dit weerstandsvermogen treedt in de eerste plaats op door ziekten. Als voorbeelden noemt (preker mazelen en kinkhoest bg kinderen, griep bij volwassenen. Hij deelt mede hoe in Workum in 1913 slechts 1 sterfgeval aan tuberculose voorkwam, in het griepjaar 1918 steeg het getal tot elf Een kind, dat ziek was, mag niet eerder naar school, dan dat de dokter vindt, dat de oude veerkracht terug is. Blijven de kinderen zwak, zoo kan het kind naar een koloniehuis of herstellingsoord worden gezonden of op het platteland worden verpleogd. Volwassenen mogen niet aan het werk gaan, voordat het weestandsvermogen hersteld is. Een goede ziekteverzekerings wet, en ziekteverzorgingswet, niet alleen voor alle arbeiders, doch voor elk persoon die on- en minvermogend is, zouden veel nut stichten. Zoo geregeld, zonden ook on- en minvermogende kraamvrouwen ge holpen worden niet alleen dus de kraam vrouw die arbeidster is. Indien de huismoeder ziek is, zal hulp in de bnishoudiog moeten worden ver schaft. Spreker juicht het toe, dat het bij de nieuwe subsidieregeling mogelijk is versterkende middelen ter beschikking van de tuberculosepatiënten te stellen, ten deele op kosten van het rijk. Her- e'cellingsoorden zijn van groot belang. Onvoldoende voeding en slecht toebereid voedsel verminderen het weerstandsver mogen. In de oorlogsjaren heeft men dit voldoende gezien. Het ziekte- en sterfte cijfer steeg ontzettend in deze jaren. In 1914 gingen op elke 10000 bewoners van Nederlftnd 14 dood aan de tuber culose. Door slechte voeding en griep enz. steeg dit aantal in 1918 tot ruim 20 De slechte toebereiding begint reeds bij de zuigelingei ivoeding. Friesland maakt een «eer goed figuur ia de rij der pro- Op uilnoodiging van het Bestuur van het Groene Krujs te Workum, hield dr. J. A. Putto van ’s Gravenhage Vrijdag avond eene lezing met lichtbeelden in het gebouw Rehoboth. De voorzitter heette spreker van harte welkom en herinnerde er aan, dat spre ker door zijne artikelen in Friso geen onbekende meer voor de inwoners van Workum was. Nadat in het kort was uiteengezet, hoe de tuberculose ontstaat (zie hiervoor de artikels van dr. P. in Friso van De cember en Januari), gaf spreker aan, dat in eene goede tuberculosebestrijding tree zaken dienden te worden gecom bineerd voorkomen van besmetting en verhooging van het weerstandsvermogen. Het eerste is mogelijk, door de patiënten te loeren, hos zij ongevaarlijk zijn voor hunne omgeving en door afionderen van het gezin. Dit is mogelijk door verpleging Tan de zieken in een afzonderlijk slaap vertrek, in ligtenten en verplaatsbare aanbouwtjes, in ziekenhuizen, dagsanatoria en sanatoria. In Leeuwarden zijn enkele huizen afgestaan aan gezinnen, waarin een patient voorkomt. In deze huiien is een aparte kamer voor den patient. De «iekenhuisruimte voor Friesland is te kleir. Terwijl de staatscommissie 50 bed den op elke 10000 bewoners noodig vindt, beiohikt Friesland slechts over 13 bedden op iedere 10000. Indien patiënten wor den verpleegd in ziekenhuizen ctc. moet er voor gezorgd worden, dat zg terug komen in goede woningen, daar anders de hygiënische lessen niet veel nut stich ten. Veel aanvragen om verpleging ko men In op grond van art. 99 en 100 van FRISO

Friso nl | 1921 | | pagina 1