I I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I ZATERDAG 2 APRIL 1921. No. 14. RAADSVERSLAGEN. Binnenlandsch Nieuws. Kort Nieuws. I 47ste Jaargang. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 31 Die. a s. van een bedrag ad Ia Herema-State. uiterljjk f2000. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Da woekerpolitie ta Buar heaft een smokkelaarsbanda van zes mannen, van wie een paar uit Nederland afkomstig, gesnapt, die drie waggons tabak uit Nederland, doch zonder douane-declaratie naar Duittichland hadden gebracht en deze te Buer wilden varkoopen. Indian deze smokkelhandel ge lukt ware, zou de Duitsche fiscus voor 21 /2 millioen mark bedrogen zjjn. Voor het kantongerecht te Enschedé is tegen den barbier J. G. de Vries f 25 boete of 25 dagen hechtenis geëischt, om dat hjj een jongeman, die volgens de doc toren aan tuberculose leed, als magneti seur behandeld heeft en daarvoor een vor- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor twee, driemr.al zoo duur wordt, waarom moet dan alleen de bezitter van onroe rend goed voor een bijzondere belasting in aanmerking komen omdat ook zijn bezitting schijnbaar in waarde is ge stegen Het blad geeft voorts verschillende voorbeelden, om aan te toonen, dat de wet onbillijk zal kunnen werken. De bezittingen van N. V. zullen om de 10 jaren getaxeerd moeten worden. B v. een vennootschap bezit een ge bouw. Zij denkt niet aan verkoppen, want de zaak is en blijft er gevestigd Nu kan *t gebeuren, dat de waarde van dit gebouw bij de eerste schatting op f 100,000 en tien jaar later op f 200,000 wordt geschat. Dan most de vennoot schap f 25,000 belasting betalen, hoewel voor haar de waarde dezelfde is. 10 jaar later is de »waarde« weer f 100,000. Volstrekt niet onmojelijk. Is het dan billijk van de vennootschap f25,000 te heffen, omdat het pand, dat zij niet ver koopen kon, bij verkoop misschien een hoogen prijs zou hebben opgebracht Als waardevermeerdering wel moot belast worden, waarom dan alleen vao onroerend goed? Omdat de belasting daarbij zoo gemakkelijk ia toe te passen Maar dat is toch niet billijk Waarom moet een fabrikant betalen alleen van de waardevermeerdering van het fabrieks gebouw en niet van de maohinerëo, terwijl een landbouwer, die een overeen komstige «waardet-ifijging constateert ten opzichte van zijn landergen, over de volle vermeerdering betalen moet. Het blad wijst nog op iets, dat het een groote onrechtvaardigheid noemt. Als iemand de eerste waarde van zijn goed meer dan een achtste te hoog op geeft, wordt hij zwaar gestraft met ver dubbeling van de belasting. Maar het blad meent, dat bij de reusachtige ver schillen, die bij waarde-sohattingen ge vonden worden, er noch aan opzet, noch aan zorge'oosheid gedacht mag worden, wanneer zulk een schatting van den be langhebbende hooger is dan die van de rijksscbatters. Er zijn offio'ësle schatters geweest, van wie de ééa de waarde van een goed tweemaal zoo hoog schatte ah de ander. Men denke aan de verschil lende waardeeringen van het Bureau van den Raad van Arbeid te Tiel. Een zware strafoplegging uitsluitend op grond van dergelijke schattingen kan nooit billijk zijn. De conclusie van het blad luidt, dat de belasting onbillijk en onredelijk is, geen betere verdeeling van belastingen voor de draagkracht geeft, zeer kostbaar ir, een heir ambtenaren zal eischen en alweer in zorgen en moeite en overlast een nieuwe, te groote extra-belasting op een deel der burgerij legt, die op zich zelf den Slaat geen geld inbrengt en ten slotte een te groote macht over goeden naam en geldmiddelen van mede burgers in handen van deskundigen geeft. HINDELOOPEN, 31 Maait 1921. In de vergadering van den Raad dezer gemeente waren op één na alle leden te genwoordig. Afwezig de heer H. M. van Meekaren. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van den heer J. van Douwen alhier om gebruik van een lokaal van de O. L. schooi, voor verwis seling van boeken. Verzoeker is nl. van plan een z.g. wisselbibliotheek voor de jeugd in te stellen, waarvan hij verwacht dat ze wtl ingang zal vinden er hebben zich nu al een 20ial kinderen voor opgegeven. Na bespreking wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek in te willigen. Een verzoek van den heer P. Tillema e. a. om de aschbelt te verplaatsen buiten de ctad, omdat de bewoners der huizen staande in da onmiddelljjke nabijheid van deze aschbelt, steeds hinder ondervinden van de onaangename lucht die zjj verspreidt en tevens omdat het schadelyk kan zjjn voor de gezondheid van de bewoners, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies De Ingekomen rekening van de Gezond heidscommissie, gezeteld te Bolsward, over 1920 wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat is goedgekeurd de verordening op de heffing en invordering van opcenten op de grondbelasting, dat door den Minister van Arbeid is af gewezen het verzoek om Rjjkssteun voor uitvoering van werken, omdat deze niet uitsluitend zjja uitgevoerd ter bestrijding van de werkeloosheid. Deze mededeelingen wortel voor ken nisgeving aangenomen. Van de benoemde leden der Schoolcom missie is bericht ingekomen dat zjj hunne benoeming als zoodani^aannemen, behalve de heer Buys, die heeft bedankt, Ter vervulling van deze plaats bevelen B. en W. aan de heeren 1, A. Bakker, 2, B. Stallmann. Na gehouden stemming bleek dat met 5 stemmen is benoemd de heer Bakker. De heer Stallmann verkreeg 1 stem. Een afschrift van een door de vereeni- ging van Burgemeester en Secretarissen in Friesland aan Ged. Statan gezonden schrijven inzake verhooging van jaarwed den van deze titularissen, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen cir culaire van Ged. Staten wordt besloten tot wijziging van het reglement voor het Burgerljjk Armbestuur- Met algemeene stemmen wordt besloten tot instelling van een oudercommissio voor de O. L. School. Besloten wordt tot wjjzlging van de ge- meente-begrooting dienst 1920, en daarbjj rekening te houden met de door Ged. St. gemaakte bemerking op de, in de verga dering van 15 Febr. j.l. vastgestelde wij ziging dier begrooting. Vastgesteld wordt de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor de op te richten vakteekenschool, voor het jaar 1922. Van H. Kampman is een nader verzoek ingekomen om het hek voor zijne wonin gen aan do Kerkstraat 1 M. naar de zjjde van den grintweg te mogen verplaatsen, het bestaande voetpad aldaar te verleggen tot buiten het te verplaatsen hek en hem voor bleekveldjes voor die huizen plm. 35 M- grond in erfpacht af te staan. Kamp man is bereid hot onderhoud van het hek op zich te nomen en tevens om 2 vuilnis putten te plaatsen. B. en W. advisoeron om dit verzoek in te willigen, omdat dan meteen verbetering van don wegberm tot stand zal kunnen komen, aangezion het heden ter plaatse steeds afval en vuil wordt neergeworpen. De orfpachtsprjjs zou kunnen worden be paald op 3 cent per M^. Overeenkomstig hot voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen beslo ten het verzoek van Kampman in te wil ligen, nadat vooraf het besluit is genomen om do in erfpacht uit te geven grond aan den publiekon dienst te onttrekken. Op een vraag van don heer Glashouwer of de eigenaren der twee overige huizon aan do Kerkstraat met deze wijziging ac- coord gaan, antwoordt do Voorzitter dit deze hiertegen wel geen bezwaar zullen hebben. Verder wordt nog besloten tot het aan gaan van een tjjdeljjke kasgoldleening tot langer dan twee jaar in het gewone leven teruggekeerd waren. Allen maakten het goed. De resultaten van het onder zoek waren daarmede in overeenstemming. 40 arbeidden den geheelen dag, zonder dat dit hun gezondheid benadeelde, de 11 overigen kuurden nog vrij geregeld; terwijl in hun dagverdeeling arbeidsuren waren ingelascht. Er waren op 1 Januari 1920, 67 patiënten; in dat jaar werden opgenomen 89 en vertrokken na geregelde behan deling 66 patiënten, zoodat op 1 Januari 1921 aanwezig waren 82 patiënten. Het aantal verpleegdagen bedroeg 29,114 of gemiddeld aantal per patient 186. Van de vei pleegden waren er 149 patiënten met een chronisch longlijden als hoofdproces, 2 met been- of ge srichts- tuberoulose, 4 met peritoneaaltuberouloze en 1 niet lijdende aan tuberculose. Van de 149 patiënten met longaan doening behooren 43 tot het eerste, 26 tot het tweede en 80 tot het derde stadium. 9 patiënten, die daarvoor in aanmer king kwamen, werden met zonlicht en met kwartslicht behandeld. A's regel wordt zooveel mogelijk van het zonlicht gebruik gemaakt. In den winter en bij bewolkten hemel wordt bestraling met kwartslicht toegepast In het afgeloopen jaar kon zonlicht gebruikt worden op 88 en werd kwarts licht aangewend op 86 dagen. Het liohaamsgewiacht der 66 vertrok ken patiënten was tijdens de kuur met gemiddeld 5 6 gestegen. Van de vertrokken patiënten werden verpleegd3 maanden en langer 5 4 maanden en langer 6, 5 maanden en langer 9, 6 maanden en langer 15, 7 maanden en langer 4, 8 maanden en larger 5, 9 maanden en langer 6, 10 maanden en langer 3, 11 maanden en langer 4, 12 maanden en langer 9. Van de 66 patiënten, die vertrokken, zijn hersteld 15, veel verbeterd 32 en gelijk gebleven of achteruitgegaan 19. Van de 156 patiënten waren 137 uit Friesland. De exploitatie-rekening 1920 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 72,783.441/2, met onder ontvangst een nadeelig saldo van f 13.048.99, Diefstal. In de van Brakelstraat te Den Haag belle Maandag een elegant gekleed heer van ongeveer 25 jaar aan een bovenhuis en vroeg, toen het ongeveer dertienjarig dochtertje des huizes van de trap af de deur opende, of daar meneer X woonde. Het meisje gaf een ontkennend ant woord maar tegelijkertijd bemerkte zij, dat de bezoeker den muntmeter open brak en het bakje meenam. Het meisje ijlde de trap af en Ijep den «heer®, die zich snel verwijderde, achterna onder het roepen van Houdt don dief 1 Deze wierp het geld weg, waarschijn lijk in de hoop, dat het kind dit zou oprapen en de vervolging staken. Maar het meisje bleef hem naloopen, een melkboer greep den dief en leverde hem aan een agent over, die, na een kleine worsteling, den roover geboeid naar hot bureau Archimedesstraat bracht. De ontevredenheid onder het Rijkspersoneel. Gezien de ongunstige stemming onder de rijksambtenaren, hebben de besturen der Centrale van Vereenigingen van personeel in Rijksdienst en van den Cen- tralen Bond van Nederlandsch P. T. T.- personeel, besloten een landelijke actie te voeren tegen de oorzaken der alge meen heersohende ontevredenheid der ambtenaren. De actie zal worden inge zet met het houden van een groot aantal openbare vergaderingen. Belasting op waardevermeerdering. Is dit ontwerp wel ernstig bedoeld als een afgewerkt ontwerp, dat wet kan worden? Of is het een nieuwe poging van minister De Vries om discussie over een los doordacht en onvoldragen wets- ontwerp-denkbeeld uit te lokken Aldus vraagt het «Hbl.® en het geeft meteen zijn meening over het ontwerp. Het spaart zijn oritiek niet. Het wijst in de eerste plaats op het nadeel, dat deze nieuwe belasting weer een nieuwe administratie en een nieuw leger van ambtenaren zal meebrengen. Oppervlakkig beschouwd is waarde vermeerdering een vergrooting van het bezit, niet aan eigen werk te danken, zeker iets, dat voor afzonderlijke belas ting in aanmerking komt. Maar is het dat ook, wanneer die waardevermeerde ring slechts schijn is, wanneer niet de waarde van het onroerend goed gestegen, maar de waarde van het geld, de waar demeter gedaald is Wanneer door die waardevermindering van het geld alles goading aannam van f 40. De vader vroeg vrijspraak, omdat de barbier het magneti- sesrea niet als beroep uitoefent. Op den Njjvordalschon weg bjj Wler- den is een dogcar met vjjf personen door een in volle vaart zjjnde motoifiats aange reden. Drie personen werden uit het rij tuig geslingerd. Een hunner kreeg ernstig letsel. De persoon op het duo der fiets werd bewusteloos opgenomen. Zjjn toe stand is bedenkelijk. Da bestuurder der fiats liep een diepe hoofdwonde op. Da dogcar was zeer bsichadigd. Mej. H., biffatjifirouw in een café te Den Haag, wandelde Maandag op het Gevers Dtyaootplein. Een rukwind opende haar tasebje en de inhoud, papiergeld ter waarde van f500, woei er uit Na eenig zoeken kreeg mej. H. weer f 150 bij elkaar, zoodat nog f350 wordt vermist. In een café te Enschede sloeg een bezoeker met een stoel in het buffet den boel kort en klein, De caféhouder waar schuwde, en toen dat niet hielp nam hij aen revolver, waarmee hij den man, de 28-jarige J. A. Olde Scheper, doodschoot. De man stond zeer ongunstig bekend. De Amerikaansche consul te Jeruza lem Oscar Heizer, heeft, Baar de «Daily Telegraph* meldt, aan het departement van Buitenlandsche Zaken, te Washington een officieel rapport gezonden, waarin hij verklaart, dat het manna, waarvan de Is raëlieten in de woestijn leefden, heden ten dage nog gevonden wordt in de streek van Boven-Mesopotamë, in Koerdistan en langs de Perzische grens, De consul zegt in zijn rapport, dat het manna gedurende de maan den September, October en November in den vorm van dauw neervalt en op de bladeren der eikenboomen blijft liggen. Onmiddolljjk nadat het gevallen is, wordt het hard en neemt het den vorm aan van graan, dat in lakens, die onder de hoo rnen worden uitgespreid, wordt opgevan gen. Een drietal jeugdige boefjes, waar van de oudste pas negen jaar is, heeft in- gebroken in de R.K. Jongensschool te Kam pen. Behalve eenig geld, diefden ze alle potlooden weg, die ze konden vinden. Toen de politie hei drietal in verhoor nam, bleek, dat ze zich ook al tweemaal aan ladelichtlng en eenmaal aan winkelroof hadden schuldig gemaakt. De Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Holland heeft een commissie benoemd, die een langeren arbeidsduur en een betere dagverdeeling bjj de regeerlng zal beplei ten. Ia den Bond is men het er over eens dat de wet onuitvoerbaar is. Te Boxtel is A. W. gearresteerd. Hjj wordt verdacht van moord op P. v d Broek, in Februari van het vorige jaar. Te Hengelo is proces verbaal opge maakt tegen iemand uit Apeldoorn wegens ongeoorloofd uitgeven van obligaties. Als houder van een spaarkas wierf de man in Twente vele leden te Hengelo alleen een honderdtal tegen betaling van 75 cent per week, terwjjl hjj voor een gul* den 30/0 obligaties uitgaf, die zouden uit loten op de Staatsloterij. Achteraf bleek het, dat de menschee zjjn opgelicht. Da Amerikaansche bladen berichten de verdwjjning van Thor Dahl, aan boord van het stoomschip «Borgonsfjord*. Dahl was de rjjkste man van geheel Noorwegen. Z^n fortuin wordt geschat op 36 millioen gulden, De vermiste millionnair was der tig jaar oud, en men denkt, dat hjj over boord moet zjjn gesprongen of wel dat hij tjjdens een storm over boord is geslagen. Ia de Schie tusschen Delft en de Zwette is het met rioolbuizen geladen tjalkechlp «Elisabeth», schipper J. Veekers, van Made, door den hevigen wind aan den grond gevaren en gezonken. Een kindje van 41/2 maand, dat in het vooronder lag kon niet meer gered worden en verdronk. Op den eersten Peaschdag heeft op de Groote Markt te Den Haag een vecht partij plaats gehad tusschen eenige politie agenten en eenige werklieden, waarbjj een hunner den agent Van G. zoo ernstig te gen den buik schopte, dat de beambte in elkaar zakte. De dader werd naar het politiebureau overgebracht. De 16-jarige P. de Haze Azn. uit Gaersdjjk, gemeente Wissekerke, wou het geweer, dat zyn oom geladen bjj zich droeg eens bekijken. Da oom verzette zich daartegen, met het gevolg, dat het ge weer af ging en de jongen door het schot werd gedood. Aan het jaarverslag 1920 van het Friesch Volkssanatorium Herema-State te Joure is het volgende ontleend: Het jaar was voor de stichting, wat het aantal verpleegde patië aten aangaat, weder een tijdperk van bloei. De uitbreiding met 16 bedden, die in 1919 tot stand gekomen was, bleek on voldoende om aan alle aanvragen voor opname te voldoen. De stichting, oorspronkelijk voor 46 patiënten gebouwd, herbergt thans 84 patiënten en nog steeds moeten tientallen maanden en langer wachten vóór zij aan de beurt voor opname komen. Het personeel vervulde met veel ijver en toewijding zijn taak. Van onae oud-patienten kwamen er 51 voor onderaoek terug, van wie 12 Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- J- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. WORKUM, 1 April 1921. de Donderdagavond j.l. gehouden vergadering van den Raad dor Gemeente is om. gunstig beschikt op een adres van W. G. van der Meer om vermindering van huur voor het perceel bouwland aan de Brandeburevaartbesloten te gelegener tjjd op een desbetri ft»nd verzoek van «Plaat- seljjk Belang,® verbetering te brengen in de verlichting bjj het Postkantoor en van den Stationsweg, bij aankomst en vertrek der markttrelnen in de morgenuren ge durende den winteraan do vereeniging «Het Groene Kruis® een verhooging van subsidie toegekend van f150 met 6 tegen 5 s'emmen ingewilligd een verzoek van Sj. HaiUma in het Heidenschap, om onder- handscha inhuring van een stukje land en bermen in het Heidenschapvoor kennis geving aangenomen oen verzoek van den Algemeonen Bond van Politiepersoneel in Nederland, om verhooging van het salaris der agenten van politieaangehouden tot de behandeling der begrooting voor 1922 een verzoek van de afdeeling Friesland van den Nederlandschea Bond van Gemeente ambtenaren, om invoering van een promio- vrjj pensioen voor de Gemeenteambtenaren goedgekeurd oen tweetal besluiten van het Burgerljjk Armbestuur tot wjjziglng der begrooting voor 1920 in het doen van af- en overschrjjvingen van en op uitgaafpos ten dier begrooting aangenomen een voor stal van B. en W. tot verhooging der belooning van don Ambtenaar, belast met de invordering der plaatse!jjke belastingen besloten tot wijziging der Gemeontobo- grooting over 1920; idem tol het doen van af- en overschrijvingen van en op uitgaaf posten der begrooting 1920idem tot het doen eener rochtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1920; aangenomen een voorstel van B. en W. tot aanvulling dor reglementen van het Burgerljjk Armbestuur en het Stads weeshuis, in verband met een ontvangen circulaire van Ged. Statenbesloten om met 1 April de gasprjjs te verlagen op 18 cent per M3goedgevonden ter visie voor de leden te leggen het verslag van den toestand on do exploitatie der Ge meentelijke gasfabriek over 1920aange nomen oen voorstel van B. enW. tot re stauratie van het waaggebouw, met subsidie van het Rjjk, a De prijs der Advertentiën X is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. FRISO

Friso nl | 1921 | | pagina 1