Nieuws- en Advertentieblad met GAS. voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Adverteert ia dit Blad ZATERDAG 21 MEI 1921. No. 21. 47ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Kort Nieuws. KOOKT BAKT BRAADT STRIJKT VERWARMT VERLICHT Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. dag de bliksem in de boerderij van H. te Boekhorst te Zieh. gem. Bregh, die totaal afbrandde. Van den landbouwer Den Traas te fitten (Gendringen) werden drie koeien De prijs der Advertentiën J is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- J I gezonderd Familieberichten, I I 10 ets per regel. Bij abon- J nement belangrijk lager. J Vraagt gratis inlichtingen aan de Gasfabriek. Desgewenscht gemak kelijke condities. in de weide door het hemelvuur gedood. Maandag is bij Remscheid de bliksem geslagen in een boom waaronder wan delaars sohuiling hadden getocht. Twee vrouwen werden gedood, drie personen kregen zware brandwonden, een kind werd licht gekwetst. Te Witte (gem. Assen) ie tijdens een hevig onweer de bliksem geslagen in d« groote boerderij van den landbouwer Eg- gene De plaats brandde geheel af. Droevig Donderdagavond heeft te Onna een noodlottige brand plaats gehad, waarbij niet alleen een paar flinke boerenhuizen met een groot deel van den inboedel en het boerengereedschap verloren gingen, maar ook een vierjarig meisje in de vlammen omkwam. De «Zw. Crt. deelt er nog het vol gende over mede K. Rodermond had het vorige jaar zijn vrouw door den dood verloren en was toen bij sij broer te Nijeveen gaan inwonen. Met Mei j.l. begon hij het boerenbedrijf weor voor eigen rekening en had daartoe het thans verbrande per ceel betrokken. Voor een deel werden nieuwe meubels enz. aangeschaft. Juist een dag voor den brand had R. meubels en vee ter verzekering tegen brandschade aangeboden. De beide huizen en de inboedel van Bisschop waren verzekerd. werd hij gesommeerd naar beneden te komen, waarop hij meedeelde de voor deur te zullen openen. Het duurde nu geen drie minuten meer of de voordeur opende zich en de politie en een aantal burgers, die zich beschikbaar stelden om de politie te aasisteeren, betraden de woning. De man die blijkbaar juist zijn middag maal zat te gebruiken, deed aanvankelijk zeer rustig en gaf op verzoek van de politie te kennen, dat zijn kinderen boven op zolder in hun bed lagen. De man liet gewillig toe, dat het oudste kind van de twee het huis werd uitgedragen, maar maakte zich uitermate driftig, toen men ook het jongsfe kind, nog geen twee jaar oud, mee wilde nemen, Hij nam de kleine op zijn schoot en verzette zich woest. Toen het eindelijk gelukt was het kind, dat vreeselijk huilde, te bemachtigen, werd de opgewonden man zelf gearre steerd, die zich daartegen krachtdadig en wild verzette, zoodat hij door vier mensohen de trap moest worden afge sleurd, waarbij hij zich de weinige kleeren van ’t lijf scheurde. Toen hij de auto werd ingesleept uitten eenige van de arbeiders hun heftige verontwaardiging door den man op ’t hoofd en in den rug te stompen. Wan neer de rechercheurs, die ook intusschen ter plaatse waren verschenen niet tijdig hadden ingegrepen, zou men den man misschien vermoord hebben. De man werd per auto overgebracht naar het Hoofdbureau van politie. Buurtbewoners deelden mede, dat de man, die geregeld misbruik maakt van sterken drank, en daardoor ook zijn gezin Do administrateur van het rubberised Goenoeng Gadjah,to Bandoeng (Ned.-Iadë), de heer L van Lith, is vermoord, 's Nachts werd aan zQn deur geklopt, de administra teur opende en nam oen zoogenaamden brief aan, waarop hjj werd gegrepen en vermoord door een vjftal inlanders. De beweegredenen zgn niet bekend. Te IJmuiden doet zich thans hot eigenaardige feit voor, dat aldaar waggons visch uit Duitschland aankomen om in de hallen te worden geveild. Dit is vermel- dingswaard, omdat voorheen do visch uit IJmjjden naar Duitschland verzonden werd terwijl thans hot omgekeerde geschiedt. Op den tweeden Pinksterdag is mej. B. Baan, wed. K. Bezemer, te Zwjjndrocht 100 jaar geworden. Zondagnamiddag is te Hengelo, bij afwezigheid van de ouders, een perceel, bewoond door den fabrieksarbeider Kerkhof, uitgebrand. Hot zesjarig zoontje heeft waar schijnlijk met een kaarsje gespeeld on op don zolder het daar aanwezig stroo aan gestoken. Door den rook schjjnt het be wusteloos geworden te zjjn. De politie vond later het verkoolde Ijjkje. Het belendende perceel brandde ook uit. In de nabjjheld van Mechterstadt is naar gemeld is oen auto verongelukt, van een Hollander, die van Rotterdam naar Erfurt reisde Volgens nadere berichten van het «Borl. Tgbl.e was het de margarino- fabrikant v. d. Bergh, die zjjn auto zelf bestuurde en in de scherpe bocht tegen telegraafpaal reed, tengevolge waarvan de wagen in tweeën brak en over do kop sloeg. De echigenoote van don hoor Van don Bergh word zoo zwaar gewond, dat ze onmiddellgk overleed. Haar man brak beide boenen en een andere dame bekwam een schedelfractuur. De chauffeur en de overige inzittenden worden eveneens zwaar gewond. In hot ziekenhuis to Gotha wor- W onlngnoodzwendel Te Rotterdam werd dezer dagen een familie voor f100 opgelicht door een «assuradeur», die voorgaf haar een huis te kunnen bezorgen. De politie arres teerde den zwendelaar, maar stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Nog denzelfden dag was de oplichter al weer op ’t pad. En toen wist hij, met een gelijk praatje over een woning, die hij te verhuren had, bij een familie uit de Aert van Nesstraat f 140 en bij een gezin in de Weste Wagenstraat f70 los te krijgen. Hij is nu »vast« opgeborgen. De malaise in het drukkersbedrjjf. De hoofdbesturen van de vier arbei dersbonden in het typografenbedrijf heb ben naar aanleiding van de malaise in dat vak aan de regeering verzocht, maat regelen te treffen tot bescherming van het bedrijf, Verder is den minister van binnenlandsche zaken een audiëntie ver zocht ter mondelinge toelichting van dit verzoek. In den loop van deze week zal vergaderd worden met het algemeen hoofdbestuur van den patroonsbond om den toestand in het bedrijf te bespreken, met name wat betreft het ontslaan van gezellen en het tijdelgk stopzetten van den leerling-aankweek. Een dreigbrief. Zaterdagavond heeft de veehouder W. N. te Kage onder Alkmaar een dreig brief ontvangen, waarin hem gelast werd op een aangegeven plaats f 16,000 te deponeeren in biljetten van niet hooger dan f 100. De politie werd gewaar schuwd. Deze liet den veehouder een enveloppe deponeeren, zette alle wegen af, en twee veldwachters verborgen zich ter plaatse in het water. Midden in den nacht verscheen een wielrgder, die de enveloppe opraapte, maar na eenig aar zelen weer wegwierp. De veldwachters schoten toe en arresteerden den fietsrij der, die zekere T. uit Haarlemmermeer bleek te wezen. Vermoed wordt dat er meer personen bij betrokken zijn. Strafporto en belasting. Tengevolge van de jongste wijzigingen in de postvoorschriften zijn verschillende dienststukken, <j^e vroeger kosteloos be zorgd werden, thans aan porto onder worpen. Tot die stukken behooren ook de waarschuwingen en aanmaningen der rijksbelastingen. En daar de bureaux van waaruit die bilje'ten worden ver zonden, nog niet van rijkswege gerech tigd zgn om postzegels te plakken, wor den, alle postale maatregelen ten spijt, de waarschuwingen en aanmaningen nog steeds ongefrankeerd verzonden. De geadresseerde is dus verplicht straf port te betalen, zegt het »H.bld.« tenzij hij zoo verstandig ie om het paperas in kwestie te weigeren. De enveloppe ver raadt immers den inhoud en wanneer hij even nota neemt van het op het couvert vermelde nummer, behoeft hij zgn col lectie aanslagbiljetten slechts na te zien om te weten, welk soort belasting de uitnoodiging om te betalen gold. Het geweigerde formulier gaat terug naar den afzender, in dit geval dus naar den ontvanger. En dan Het feit, dat de geadresseerde niet in het bezit kwam van waarschuwing of aanmaning, ontslaat hem geenszins van zgn verplichting om den belastingschuld op tijd aan te zuiveren. De wet op de invordering, gepubli ceerd op 22 Mei 1845 Staatsbl. no. 22, bevat een artikel, waarin met nadruk wordt verklaard, dat verzet tegen het betalen van de belasting of de opgelegde Een hui-elUke twist. Zondagmiddag omstreeks half zes heeft onder buitengewoon hevig verzet de arrestatie plaats gehad van een bewoner van de Oelebesstraat te Utrecht, die in den loop van den middag in beschonken toestand op ergerlijke wijze zgn vrouw moet hebben mishandeld. De buren werden op het geval op merkzaam gemaakt, doordat de vrouw een ruit in haar woning met de hand insloeg, en luid moordschreeuwde». Onmiddellgk kwamen werklieden uit de in aanbouw zijnde woningen in de Madoerastr. en zagen, dat de vrouw pogingen deed om uit het venster op straat {te springen. Zij bewoont namelgk een bovenhuis gelegen op den hoek van Celebes- en Madoerastraat. De arbeiders sleepten terstond eenige ladders aan en plaatsten die tegen den gevel. De vrouw klom uit het raam en liet zich langs den ladder naar beneden glijden gelukkig kwam zij zonder eenig letsel op de straat terecht Zij werd opgenomen bij haar moeder eenige perceelen verder in de straat, waar ook twee kinderen werden opge nomen, die juist van school thuis kwamen. De man sloot inmiddels de woning af, waar de twee jongste kinderen nog aanwezig waren. Onmiddellgk werd ’de politie gewaar- schuwd die zich voor de betrokken wo Tijdens een hevig onweder sloeg Zon- ning poateerde. kin j_ k—-j n ja Madoerastraat en in den tuin achter het huis werden ladders tegen de ramen geplaatst, die beklommen werden door eenige agenten en arbeiders. Toen de bewoner voor het venster verscheen Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal - 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. kosten nooit gegrond kan worden op het feit, dat men het aanslagbiljet, de waar schuwing of de aanmaning niet heeft ontvangen. Intusschen is het te hopen dat spoedig maatregelen worden getroffen, die aan den thans heersohenden zonderlingen toestand een einde maken. Bij de hooge loonen, dia de posterijen den bestellen betalen, gaat het toch waarlijk niet aan deze lieden monniken werk te laten verrichten door hun de bezorging van stukken op te dragen, waarvan bij voorbaat kan worden aange nomen, dat slechts bij uitzondering het verschuldigd strafport zal worden betaald. De nieuwe legerwet. De door deze regeering ingediende legerwet is in de Kamerafdeelingen be handeld en zooals wel te verwachten was, komen in het voorloopig verslag de meest uiteenloopende meeningen over het legervraagstuk tot uiting. Zoo heb ben verscheidene leden» de gelegenheid aangegrepen om te pleiten voor alge- heele ontwapening van alle volken, tot welke ontwapening Nederland het voor beeld dient te geven. Daartegenover achtten «zeer vele andere leden een goed toegeruite weermacht voor Neder land onontbeerlijk, en velen beschouwden een algemeene ontwapening bovendien als onbereikbaar. Sommigen betwijfelden of Nederland een leger zou kunnen on derhouden, dat eenig nut zou Wonnen opleveren. Anderen achtten dat zeer zgn vrouw reeds heeft mishandeld. Pinksterdrukte. Er zgn enkele cijfers over de Pink sterdrukte die vermelding verdienen. De S S. stoomtram naar Soheveningen vervoerde ongeveer 12000 personen, die van de H. IJ. S. M. had een niet min der druk vervoer. Het Wandel hoofd te Soheveningen werd bezocht door 23494 personen verleden jaar kwamen er 42000, toen echter was Pinksteren later in het sei zoen en was het weder buitengewoon fraai. Op het strand stonden 1500 strand stoelen, die geregeld bezet blevende grootste drukte was den tweeden dag tusschen 12 en 7 uur. De Zuid-Hollandsche Electrische Spoor- wegmaatechappij heeft op den eersten Pinksterdag van het Hofplein te Rot terdam naar Den Haag en Soheveningen en terug vervoerd ongeveer 20 000 en op den tweeden Pinksterdag ongeveer 32.000 reizigers. Op den eersten dag werden 8 en op den tweeden 70 extra treinen ingelegd. Het vervoer was iets minder druk dan verleden jaar. Aan de andere stations bleef het ver keer, hoewel druk op den tweeden Pink sterdag, aanmerkelijk onder dat op de Pinksterdagen van het vorige jaar. De gemeentelijke veren hebben ver voerd op den eersten Pinksterdag 47.467 en op den tweeden 53.642, totaal 106 079 passagiers. Verleden jaar waren deze cijfers 49,959 en 63 308, totaal 113 267 passagiers. De stoombootreederij Fop Smit en Co., vervoerde in beide dagen op het traject RotterdamGorinchem 22 416 en op het traject Rotterdam Oostvoorne 3689 passagiers. De Rotterdamsche Electrische Tram- wegmaatschappij heeft op den eersten Pinksterdag 174.270 en op den tweeden 219,602 passagiers vervoerd. Verleden jaar waren deze cijfers 188.706 en 248 990. Vermoed wordt, dat een broertje van het omgekomen kind met lucifers ge speeld heeft, tengevolge waarvan de brand sou zgn ontstaan. De huishoudster, een weduwe, die nabij het huis zat te melken, spoedde schijnt te verwaarloosen, herhaaldelijk zich op het zien van het onheil direct naar huis en ging naar binnen om voor werpen van waarde te redden. R. be vond zich op dat oogenblik te Nijeveen. Toen de hnishoudster de woning binnen ging moeten alle, ook haar eigen, kin deren zich voor het huis bevonden heb ben. Waarschijnlijk is het omgekomen kind haar ongemerkt, volgens sommigen om haar poppekleertjea te halen, nage loopen. wel mogelijk. Weer anderen pleitten voor een volksleger. Terwijl velen zich teleurgesteld toonden over het feit, dat de regeering het instituut van de loting nog wil handhaven. Zij meen den, dat de loting zou kunnen worden afgeschaft, indien de keuringseisohen aan merkelijk werden verzwaard en alle kost winners in den meest ruimen zin zouden worden vrijgesteld Daartegenover achtten zeer vele anderen een dergelijke aanwij zing van dienstplichtigen nog verderfe lijker stelsel dan de loting. Esnige leden pleitten voor een klein, goed geoefend leger van vrijwilligers. Sommige leden wezen op de tegenwoordige oorlogstoe rustingen van België en zouden niet gaarne zien, dat in dezen het Belgische voorbeeld door Nederland werd gevolgd. Doch zij meenden in hetgeen in België geschiedt reden te hebben voor het uit spreken van den wensoh, dat ons land tal voort gaan met zich, binnen de gren zen van zgn kracht, weerbaar te maken De heer Dnymaer van Twist heeft bij dit voorloopig verslag een afzonderlijke nota gevoegd, waarin hij o. m. betoogt, dat het er voor het tegenwoordige vooral op aankomt een leger te hebben, dat bg een onverhoedschen aanval den eersten stoot kan af weren en daarna voldoende kracht bezit om paraat te blijven tot er steun komt opdagen. De minister en de steunregeling in de venen. De minister van arbeid heeft den bur gemeester van Emmen telegrafisch be richt gezonden, dat, indien de veenar beiders niet voor het aangeboden loon van 70 van vor’8 ïaar aan ^et werk gin jen, de steunregeling zal wor den ingetrokken. Nader wordt gemeld, dat de steun regeling reeds is ingetrokken. Liefdadigheid voor eigen beurs. Voor den Krggsraad te Arnhem stond dezer dagen een jongeman terecht, die nog een en ander te goed had uit de mobilisatiejaren. Te Hoorn, Rheden en IJzendoorn was hij met lijsten rondge gaan voor een gefingeerde militaire ver- eeniging. Van deze lijsten was het hoofd gedrukt en zeer handig gesteld. Er was een christelijk tintje aan gegeven en met valsohe namen onder de gedrukte woor den «voorzitter» «secretaris» en «pen ningmeester» had het geheel een goeden indrnk gegeven, zoodat een groot aan tal personen er voor kleinere of grootere bedragen is ingeloopen. Bovendien heeft de jongeman zich hier en daar, waar hij de lijsten aanbood, allerlei voorwerpen toegeëigend, dje hem geschikt voorkwamen mee te nemen. Maar de kruik gaat te water zoolang tot zij breekt. De militair werd gesnapt en moest voor den krggsraad verschij nen. Eisch 21/, jaar gevangenisstraf. Onweder. Te Peelo heeft Zondagmiddag een hevig onweer gewoed. In perceel 37 zat de familie Mensies tijdens het on weer om de tafel. Plotseling viel er een hevige slag, die twee kinderen tegen den grond sloeg. De bliksem was door den schoorsteen binnengedrongen, had de twee kinderen geraakt en was door de op een kier staande deur weer ver dwenen. Alleen een splinter was er van de deur, terwijl de verdere familie leden ongedeerd bleven. De kinderen, een meisje van 16 en een jongen van 14 jaar, bleken bewusteloos te zgn. Het meisje is volgens de »A. Ct.< zoo goed als hersteld. j j 1 i IA A A A A A AA AA AAA.A, A A A A A A A A A Al RISO

Friso nl | 1921 | | pagina 1