I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. r 47ste Jaargang. ZATERDAG 11 JUNI 1921. No. 24. Binnenlandsch Nieuws. JUIST Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 laag gelegen huisjes. In Zandvoort moet het al heel erg gespookt hebben. Nadat uren lang de onweersbui van verre en van nabij ge dreigd had, barstte tegen zes uur het onweder in alle heftigheid los. Het was een weer, zonale men daar in jaren niet had meegemaakt. Een ontzettende hoe veelheid water pletterde uit de donkere t omdat wij in SIGAREN den toets der alia r-scherpste concurrentie kunnen door staan, wijzen wjj U, Weder ver koopers, op Uw belang, om met ONS zaken te doen. Adres van vertrouwen I Speciale droogkamers. Firma JOHs. TROMP, Sneek. Prachtcollectie Sigaretten. 2 De prijs der Adverteutiën is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. 2 Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 ONWEER. Te Haarlem en omstreken heeft het Vrijdagnacht geweldig geonweerd en ge regend. De gevolgen daarvan zijn dan ook niet uitgebleven. Zoo zijn verschillende laaggelegen wo ningen in het Amsterdamsche kwartier onder water geloopen, daar de meeste rioleeringen verstopt waren. Op sommige plaatsen stonden de straten geheel blank van het water. Ook in Schoten konden de riolen het overtollige water niet verzwelgen en ston den de straten blank. Eveneens het viaduct aan het Noorder Buiten Spaarne stond blank en voor de werklieden, die naar hunne fabrieken moesten, was hier geen doorkomen aan. In andere buurten was het al niet vee) beter. In de Van Marumstraat liep een geheele rij huizen onder en de bewoners waren genoodzaakt in hun nachtgewaad aan ’t hoozen te gaan. Op de Volders Gele gelaatskleur, g| Gal en slijm veroorzaak! door tragen.on- 8? relmabgen stoelgang.worden B? -I verdreven door de bloed zuiverende MIJHHARDTS ij LAXEER TABLETFEN I Ég Per doos 50 et Z>// <y>o/ó en drogisten bw O FAtSR. A Mijn HARDT. ZEIST van het tramnet op de brug Roeterstraat Nieuwe Prinsengracht, en dientengevolge den bljksem deed inslaan in den water- kabel van het electrische tramnet. Lange vuurpijlen schoten het water over uit de kabels, die langzamerhand afsmolten. En de vlammen uit de vuurspuwende kabels werden grooter naarmate het bliksem licht zich in grootere snelheid en bij kor tere tussohenpoozen herhaalde. Duizenden menseben uit de omgeving, waaronder velen in nachtgewaad, waren naar de fantastisch verlichte gracht gesneld en intusschen was de brandweer met eenige motorspuiten uitgernkt. Het optreden der brandweer bepaalde zich evenwel slechts tot het in samen werking met de aanwez’ge politieman nen op een afstand houden van het talrijke publiek, daar er geen gevaar was, dat de brug door het vuur zou worden aangetast. Daarom werd rustig de komst van een technisch ambtenaar van de gemeentetram afgewacht, die het tramnet stroomloos moest maken. Toen dit geschied wan, ontstond weder een geweldige knal, vermoedelijk doordat ten gevolge van .het stroomloos maken, het contact met het hemellicht verbroken werd. Zondag in den vroegen morgen ont lastte zich boven Eindhoven een zwaar onweder, hetwelk gepaard ging mot een geweldigen slagregen. De bliksem sloeg in de groote boerderij, genaamd Hoeve sDe Laak«, gelegen onder Stratum. De inwonende landbouwer, die het onheil zag gebeuren, wekte de overige huisge- nooten, waarna in allerijl vee en inboedel in veiligheid werden gebracht. De ka pitale boerderij brandde inmiddels totaal afeenige belendende stallingen zijn door de Eindhovensche brandweer ge spaard. Assurantie dekt de aangerichte schade. Bij den politie-agent Hurkmans te Tongelre werd een schoorsteen van de woning geslageif en het dak gedeeltelijk vernield, echter zonder dat de bliksem brand veroorzaakte. Eenige houtspaan ders van het vernielde dak kwamen op de wieg van een der kinderen terecht het kind bekwam echter geen letsel. deed haar besluiten, in te grijpen, en «ijn arrestatie en die van zijn vrouw, welke men van heling verdenkt, volgde Beiden zijn naar het bureau in de Meer- mansstraat gebracht en daar voorloop'g opgesloten. Door een inspecteur in ver hoor genomen en met nadruk gewezen op velschillende tegen hem getuigende feiten, heeft J. H. den B. ten laatste een volledige bekentenis afgelegd en de geheele toedracht van de inbraak mede gedeeld. Van al het gestolen geld !s nog ongeveer f 200 over, waarop beslag is gelegd. Een lasteraar. In November 1920 is ds. v. d. V. S. te ’s-Gravenland gehuwd met de dochter van don heer R. aldaar. Er was herhaaldelgk op anonieme wjjze tegen den predikant gewaarschuwd do brieven kwamen telkens uit Hilversum. De recherche werd einde lek in den arm genomen. En wat bleek Dat genoemde brieven waren getikt mot de schrijfmachine van het gemeentehuis van 's-Gravoland. Do burgemeester heeft toen het secretarie-porsoneel aan een scherp verhoor Onderworpen en ten tenslotte be kende de gemeonte-secretaris, dat h(j op verzoek en aandringen van een der wet houders do brieven bad getypt. De go- meente-secretaris zeide geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. Die wethouder kende te Hilversum een juffrouw, die de familie R. wilde waarschuwen tegen ds. v. d. V. S., maar zjj kon zelf niet goed schreven. De gemeonte-secretaris geloofde en vertrouwde den wethouder ten volle on had, ook al om de familie R. voor desillusies te vrijwaren, aan het verzoek van den wethouder voldaan. Nu begreep do secretaris, dat hjj zich in oen leeljjk wespennest had gestoken en dat hfl wjjzer had gedaan zich niet mot de zaak in to laten. Do burgo moester, die het zeer onprettig vond, dat zulk een schandaal zich op het gemeentehuis had afgespeold, Het onmid- dslljjk genoemden wethouder ontbiedend Deze wierp eerst de schuld verre van zich, maar toen hjj hoorde, dat de gemeente secretaris een volledige bekentenis had af gelogd, was verdere ontkentonis overbodig. Do wethouder zeide, dat alles wat hj ten nadeele van ds. v. d. V. S. had geschreven, louter verzinsels waren en dat hjj had ge handeld uit wrok, omdat ds. v. d. V. hem eens onder het oog had gebracht, datztjn eoropost in do Gorof. kerk niet voreenig- gen de benoodigde steen, zijnde 7000 ocheepston zeisteen en 14000 scheepston zink- en stortsteen, in België is aange kocht en geleverd zal worden door de groeven van Lessines. Met de geheele levering van Belgische steen is een be drag van rond f 90.000 gemoeid. Van een contract over 20 jaar, loopende over milliarden, is geen sprake. Het Examen-kwaad. Prof, dr. J. J. Hartman, die den 70 jarigen leeftgd heeft bereikt, heeft in 2 Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorm. in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. wolkenmassa en zette oudergewoonte alles blank of veranderde wegen in snelvlie- ende stroomen. De nieuwe rioleering in de Haarlem merstraat is ingezakt, zoodat het rij ver keer was afgesloten De straten en stegen stonden blank. Meubels dreven uit de huizen. In een stal stonden de paarden tot aan den middel in het water. In Bloemendaal zijn veel huizen wel een voet onder water geloopen. Bij Kraantjelek dreven de stoolen in het water, zoodat de brandspuit van Els- wout werd ontboden om het water op te zuigen en te verplaatsen. Ter hoogte van de waterleiding te O verveen is een gat van eenige meters lang in een duin naast den spoorweg geslagen. Al het zand stortte over de spoorrails van de lijn ZandvoortO ver veen, waardoor de eerste treinen nog al aanmerkelijke vertraging ondervonden De eerste trein uit Zandvoort, die te 6.50 vertrekt, kwam zelfs een uur en 40 min. te laat aan en de trein van 7.28 ongeveer 30 min. Dadelijk is men met de wegruiming van het zand begonnen, zoodat te ruim 9 uur de treinenloop weer geregeld was. De stationschefs in Overveen en Zand voort, deelden aan de »Tel.« mede, dat de oorzaak van deze verzakkingen slechts gedeeltelijk aan den zondvloed van des nachts moet worden losgeschreven. De arbeiders, die de herstellingen hadden verricht, hebben in hun rapport mede gedeeld, dat de baanverzakking in wer kelijkheid moet worden toegeschreven aan de konijnengangen, door welke de baan op deze plaats ondergraven was. De ploegbaas, die het werk had ge leid, verklaarde onomwonden, dat de baan op vele punten door de vele konijnenhollen en -gangen ondermijnd is. Meerdere malen zeide by wan neer ik de lijn controleerde, zonk de grond onder mijn voeten weg. Op die plek hadden konijnen de spoorbaan uit gehold. De konijnen hebben in dit ge deelte van de lijn onder de baan een uitgebreid netwerk van gangen en het ie te verwonderen, dat al niet veel vroe ger zich een ernstige verzakking heeft geopenbaard. De verzakking is waarschijnlijk ont staan doordat de regen de konijnengaten grooter heeft gemaakt, het mulle zand onder de rails al sneller begon weg te vloeien en eindelijk de oppervlakte van de baan omlaag stortte. Te Rouveen werd een boom en een varkenshok, staande vlak bij het huis van den landbouwer KI. Ulem, aan den grintweg LichtmisDedemsvaart, ge troffen. Toen het varkenshok brandde, vatte ook de boerderij vlam, die in een gracht had ditzelfde plaats bij eenige oogenblik tegen den grond lag. Zeer veel van den inboedel werd nog gered. Vijf varkens echter kwamen om. Tijdens een hevige onweersbui van Vrijdagnacht werden de bewonen van de Nieuwe Prinsengracht en omliggende straten te Amsterdam omstreeks drie uur opgeichrikt door een geweldigen knal. Het bleek, dat het hemellicht in contact was gekomen met de bovenleiding zijn afscheids-college van de Laid ache Hoogosohool den staf gebroken over het afnemen van examens Voor het werk van examen-afnemen zei bij, ben ik altijd onbekwaam geweest en niets heb ik ooit zóó gehaat als dat. Daaraan heb ik dood en verderf ge zworen en zweer er dood en verderf aan, ook nu nog. »Maar« zegt men, »de maatschappij eischt terecht een waar borg». Desnoods ook een valschen En deze ia valsch, door en door en door. Wat is beter, dat iemand op reis gaat met een leegen buidel of dat hij zich rijkelijk heeft voorzien van valsche goud stukken Examen sfnemsn ie een moeilijk werkt erkent men. Toch wordt het uit ende na bedreven (mag ik wel zeggen) ook door de meest onbekwamen, de minst menachkundigen, ja door dezen en genen die een Satanisch genoegen heeft in de smart van weerloozen. Want ook een dusdanige kan door de wet tot examen afnomen worden aangewezen. En juist die beheerscht dan den geheelen toestand. «Examens zijn een noodzakelijk kwaad» betoogt men. Een kwaad, dat tegelijk noodzakelijk is en dus niet msg worden bestreden Waar gaan wij heen me; zulk een logica Neen, èlle kwaad worde tteeds bestre den. En het examenkwaad wel het krachtigst van alle. Het worde uitge roeid met tak en wortel. En de eerste hand aan dat roemrijk werk legge onze Leidsche Hoogeschool, zoo vaak genoemd een bolwerk der vrijheid. Voorwaardeljjke strafeisch. Een winkelbediende te Rotterdam had met behulp van een valsch telegram een banketbakker wijs gemaakt, dat hij voor f1500 een auto kon koopen, die hij dan te Leeuwarden weer verkoopen kon voor f 2200. Als de banketbakker hem de f 1500 leenen wilde, zou deze f 300 van de winst ontvangen. De banketbakker deed het, maar bleek opgelicht. Tegen den winkelbediende h nu voor waardelijk een jaar gevangenisstraf ge- ëischt met een proeftijd van een jaar. Wil hij buiten de gevangenis blijven, dan moet hij den banketbakker elke week f 7.50 afdragen tot het geheele bedrag van f 1500 zal zijn af betaald. Daar gaat dus vier jaar mee heen. Inbraak. In den nacht van 30 op 31 Maart j.l. ward ingsbroken ten hnize van den heer W. van der G., op den ’z-Graven- weg te Rotterdam. De inbreker met de situatie volkomen op de hoogte, ver- tchafte zich door een zijraam toegang en eigende zich een geldtrommel toe, die bij blijkbaar wist te staan. In een zij kamer brak hij de trommel open en stal er f8000 aan bankbiljetten van f1000 en 35000 mark aan bankbiljetten van 1000 mark, uit. Aan den diefstal werd geen ruchtbaar heid gegeven, doch de politie kreeg ver moeden op zekeren J. H. den B., die als electricien ten huize van den heer W. van der G. werkzaam was geweest. Hij ontkende alle medeplichtigheid en geen enkel bewijs was tegen hem te krijgen. De man werd op vrije voeten gelaten, maar buiten zijn weten steeds in het oog gehouden. Dezer dagen kwam de politie ter oore dat hij de vorige week in het huwelijk is getreden. Om aan een woning te komen, had hij op de Gedempte Slaak voor f 4000 een sigarenwinkel overgeno men en de voorraad nitverkecht, met het voornemen er een lijstenwinkel te openen. Het vak van lijstenmaker had bij intusschen geleerd. Vjrder kwam de politie te weten, dat hij zich met zijn jonge vrouw royaal had ingericht en heel wat meubilair had aangeschafi. Dit alles Broedermoord. De Amsterdamsche rechtbank heeft den 24-jarigen timmerman H. N. den Held, beschuldigd zijn broer H. den Held op 14 Maart j.l. in perceel Stroomark* 5 aldaar door revolverschoten te hebben gadood, ontslagen van alle rechtsvervol- gieg, en tevens zijn invrijheidstelling ge last, alles op grond van bekl.’s strsffe- looshsid, omdat bij tengevolge van een hevige gemoedsbeweging (angst) de gren zen van geoorloofde noodweer had over schreden. De rechtbank liet in haar vonnis uit komen, dat ze zulk een hevige gemoeds beweging bij bekl. aanneemt, omdat bekl., die klein van gestalte en zwak van lichaamsbouw is, zijn broer, die groot en sterk was, te goed kende om niet ie weten dat deze, in de dronkenschap, waarin hij verkeerde, tot alles in staat was. Verder heeft bekl, dadelijk na het begaan van het feit om hulp geroepen, en zich oogenblikkelijk na de ontdekking bekend gemaakt. Bekl. was verdedigd door mr. J. de Vrieze. De effioier had 4 jaar geëischt. De uitspraak der rechtbank werd door de publieke tribune met daverend en langdurig applaus ontvangen. Bekl. zelf barstte in tranen nit. Het alcoholgebruik. De Nat. Commissie tegen het Alco holisme heeft, met de vijf nationale vak centrales, een enquête ingesteld, om te ervaren wat de arbeiders opgeven als bun oordeel over de al of niet toeneming van het sterken-drsnkgebruik in hunne kringen, en over den invloed van meer vrijen tijd in casu. Deze arbeid werd ondernomen naar aanleiding van een verzoek, door den Minister van Arbeid tot deze corporaties gericht. De nitkomst dezer erqnête werd voor eenigen tijd aan den Minister medege deeld. Aan de bij da vakcentrales aangesloten bonden werden voor hunne afdeelingen in ’t geheel afgegeven 7690 vragenlijsten. Hievan kwamen, geheel of gedeeltelgk ingevuld, terug: 2025. Op 1393 daarvan werd'toeneming van sterken-drank-gebruik in arbeiderskringen onbekend, op 490 toegegeven, tetwijl 142 geen duidelijk antwoord op de betreffende vraag gaven. De samenvattende eindconclusies van het rapport luidden le. De toeneming van hef gebruik van sterken drank in arbeiderskringen schijnt niet zoo groot, dat ze bij een groot percentage onze rapporteurs (uit die kringen) verontrusting wekte, althans vermelding vond (2419 pot. van de ingekomen antwoorden vermeldt ze); 2e. die toeneming schijnt in de groote steden (behalve Amsterdam) ietwat dui delijker aanwijsbaar te zijn, dan in het overige deel des lands; 3e. die toeneming wordt bij jongere arbeiders vaker vermeld dan bij oudere 4e. vermeerdering van het geldloon (vooral bij de jongeren, die niet een evenredig hooger kostgeld betalen) wordt vaker als oorzaak aangegeven van die toeneming dan de grootere vrije tijd. Vsn degenen, die toeneming ontkenden, weet een groot deel het kwade gerucht aan de bewuste of onbewuste begeerte bij derden om terug te komen op de verbeterde arbeidsvoorwaarden (meer geldloon, korter arbeidsdag). Ook waren er, die het kwade gerucht toeschreven aan het grooter gebruik door de heffe des volks, door O.W.-srs en vreemdelingen. Do toeneming van de procezsen-ver- baal is, voor een deel althans, well cht te wijten aan den zomertijd, dus het meer bij daglioht dronken zijn. Voor degenen, die toeneming aangavenafgenomen moraliteits- of godsdienstzin, te weinig gelegenheid tot ontspanning en ontwik keling, slechte woningtoestanden. De droogmaking der Zuiderzee. De directie der Zuiderzee-werken deelt mede, dat het dezer dagen vermeld»* bericht, dat de Nederlandsche Regeering met den eigenaar der steengroeven Lee smes een contract zon hebben gesloten voor de levering van graniet ten behoeve van de werken voor de drooglegging van de Zuiderzee en met die levering een bedrag van milliard gemoeid zou zijn, ten eenen male onjuist is. De zaak is, dat voor de dit jaar te maken haven bij den Oever op Wierin i I VRTGA f *aA3v.

Friso nl | 1921 | | pagina 1