Nieuws- en Advertentieblad met voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. GAS. 47ste Jaargang. ZATERDAG 18 JUNI 1921. No. 25. RAADS VERSLAGEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. KOOKT BAKT BRAADT STRIJKT VERWARMT VERLICHT Vraagt gratis inlichtingen aan de Gasfabriek. Desgewenscht gemak kelijke condities. Tot plaatsing van Adv, en Reclames voor Handel, Nijverheid voor JI Dit blad verschijnt des Za- 2 terdags en kost per kwartaal 2 o 65 centsfranco per post 2 I1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 JIngezonden stukken Don- 2 I derdags voorm. in te zenden. 2 I Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 Iderdagsavonds, uitgez. familieber. 2 De prijs der Advertentiën I is van 15 regels 60 cents, 2 I elke regel meer 7 cents. 2 I Grootere letters naar plaats- 2 I ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 I gezonderd Familieberichten, 2 I 10 ets per regel. Bij abon- 2 I nement belangrijk lager. 2 Workum en wel van hei onder Workum gelegen daal achter da R.-K. Kerk waar van on var wjjld uitbaggaring wordt gavraagd. Da Voorxittar stalt voor dit adras aan ta houden tot aan volganda vergadering, om aarst hat advies van da Gomeonte-architect in ta winnen. Da hear Barnas licht nog toe dat op sommiga plaatsen slechts 1 voet water staat, vooral tusschan hat R.-K. Gesticht en dan hear J. Haagsma. De haar Tiasma wjjst in varband daarmede op dan rommel achter da huizen, dia daar blik baar in da vaart wordt geworden, waar omtrent de Voorzitter belooft aan nadar onderzoek te zullen instellen. Verder wenscht de Voorzitter nog eene mededeeling te doen naar aanleiding van de onjuiste berichten, die de rondte doen omtrent de verdeeling van hat batig saldo der Brandstoffan-Commissie. Hjj zegt dien aangaande dat hat batig saldo heeft be dragen f1660.88, hetgeen verdeeld is als volgtaandeel van hat RQksbureau f 207 18, aandaal Hindeloopen f 165.74, aandaal Wor kum f662.96 en aan Workum nog f625 voor lokaal huur, totaal f1660.88, terwjjl aan Workum nog da brandkast is toege- wazen als vergoeding voor vuur en licht, Bjj da verder gehouden rondvraag spreekt de baar de Boer zjjn verbazing er over uit dat op Zondag hier een openbare voor stelling zal worden gegeven in een schouw burg, wat hQ ten strengste zou willen weren. De Voorzitter zegt, dat daarvoor door hom hoegenaamd geen permissie is gegeven, terwijl de Secretaris nog toelicht, dat do mooning van don hoor do Boer voortvloeit uit een drukfout op do uitgegeven pro gramma’s. Verder vraagt de heer Barnas wanneer het bagger werk in hot Heiden schap zal worden voortgozet, want de slechte toestand dor vaarten kost do Coöpe ratieve fabriek por week wel f60. Do Voorzitter zegt dat de groote vraag is of geld daarvoor uitgegeven niet als woggegooid zal worden beschouwd, maar hi belooft een nader onderzoek daarvan, waarna do vergadering wordt gesloten. VERSLAG van do spoodeischend uitge schreven vergadering van den Raad dor Gemeente WORKUM, op Zaterdag 11 Juni 1921,’s voorm. 10 uur. Voorzitter do hoer G. G. Posthumus, oudste Wethouder. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig do heer T. Banning. Na opening dor vergadering door don Voorzitter stelt deze als oonig punt aan do orde stemming over het in de Donderdag avond j 1. aangehouden voorstel van B. on W., om het huis bfl do vereenigdo Burger school te verhuren aan den niouwbenoem- den Burgemeester, over wolk voorstel toen de stemmen staakten. Do heer Brandsma zou nog wol oonigo inlichtingen willen vragen, die misschien minder voor openbare vergadering geschikt zin, waarom hi op verzoek van den Voor zitter, voorstelt in geheime zitting over te gaan. Do hoer de Roost zou niet weten, waarom behandeling van dit punt in een vergadering mot gesloten deuren zou moe ten geschieden, waarop de Voorzitter zegt, dat hem allicht inlichtingen zouden kunnen worden gevraagd, die h| in openbare zit ting niet zou kunnen beantwoorden, of schoon hi meent, die zaak in do vorige vergadering voldoende te hebben toegolicht. Hot voorstel Brandsma, in stemming ge bracht, wordt aangenomen mot 9 togen 1 bouwterrein. Blijkens hot door den Secretaris palozen adres wordt in erfpacht gevraagd 500 M2 van hot terrein, gelegen tusseben Sirius on do Middenstandswoningen. Hot mede voorgelezen advies van den Gomeontoar- chitect zegt, dat het goheelo terrein oen oppervlakte heeft van 42 bi 37 M. en daarvan ongeveer i/3 in erfpacht wordt ge vraagd, hetgeen hi adviseert, toe te staaa tegen een erfpacht van 2 cent boven het gewone tarief en op oonigo nader aange geven voorwaarden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. adviseoran hat verzoek toe te staan tegen oen erfpacht van 12 cent por M'2 en de aangogeven voorwaarden. Do hoor de Roost wist er op dat do naastligger ook 10 cent betaald on dus de billijkheid meebrengt, thans niet meer te vragen, waartegenover do Voorzitter stelt, dat de Gemeente nu reeds kosten hooft gemaakt, het voor bouwterrein in te rich ten, wat don heer do Roest do opmerking ontlokt, dat zoo’n bidrage ton eeuwigen dage wol wat bar is. Do hoer de Boer is hot daarmede eensde grond moest des- tflds toch worden opgeborgen on hi wil de bouwlust hiermede bevorderen. Ge kapitaliseerd wordt het toch oen bedrag van f1000 per jaar. Ook de hoer Hobma is het met die op vattingen eons, waarna het voorstol van B. en W. met 8 tegen 2 stommen, die der Wethouders, wordt verworpen en het voorstel de Roost wordt geacht te zin aan genomen. Punt 7Adres van J, J. Noordenbos alhier, ter bokoming van een stukje grond in erfpacht. Blikens hot voorgelezen adres door den Secretaris vraagt adressant, als eigenaar van do woning Wik G 143, een opper vlakte van 32 M2 in erfpacht, om het mogalQk te maken, dat zin erf ook aan den achterkant te bereiken is. Het mede voorgelezen rapport van don Gemoentear- chitect adviseert, niet op hot verzoek in te gaan, om reden do afstand achter het schoolgebouw, niet kan worden verkleind, tengevolge waarvan B. on W. adviseeren, niet op het verzoek in te gaan. De hoer do Roost zegt, dat hier blikbaar een mis verstand heerscht, wil hi die oppervlakte van 32 M2 niet begrjjpt, omdat enkel oen deur in hot stek wordt verlangd en hoog stens 12 a 14 M2 voldoende is. De Voor zitter stelt daarom voor het verzoek af te wizen en een ander voorstel af te wach ten, waartoe zonder hoofdeliko stemming wordt besloten. Punt 8Adres van J. D. Ketelaar, F. Y. Boersma en Tj. L. Bekome in het Hoi- donschap, houdende verzoek om vermin dering van betaling van erfpacht. Blikens hot door den Secretaris gelezen adres vra gen adressanten verlaging van den door hen betaalden erfpacht, die berekend èlO cent, komt op f 3600 per pondemaat, waar om zi voorstellen 5 cent per M2. Do Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek af to wizen, wil van een eenmaal bestaand contract niet kan worden afgowokon. Do heer Brandsma wist er op dat in Parrega 6 cent wordt betaald, adressanten aog inwoners van de Gemeente zin, waar om hi voorstelt, do erfpacht te verminde ren tot 6 cent. De heer Hobma herinnert, dat hi daar reeds vroeger op hoeft gewe zen en meerderen in geljjko conditie ver- kooren, do Voorzitter wist op het gevaar- Ijjke van oen dusdanig besluit, do hoor de Boer wil do zaak thans laten rusten, maar te ooniger tjd die verleende erfpachten herzien, waarna de heer Brandsma zin voorstol wijzigt, door dit aan te houden tot bi do behandeling der bogrooting. De Voorzitter acht het boter dit adres af te wizen, vreest groots moeiljjken, ook van de zfjde van God, Staten on zou liever een commissie zien aangewezen, om herziening voor te bereiden, waarna zonder hoofdo- Igke stemming tot afwijzing wordt besloten Punt 9Adres van het Bestuur der Vor- eeniging >Dorpsbelang< te Parrega, daarbi voor den tid van een jaar onderhandsche inhuring verzoekende van een gedeelte van don binnenborm van don trokweg ton zui den van Parrega, om voor tuingrond te worden bestemd. In het door don Secretaris gelezen adres wordt gezegd, dat de termftn van verhuring 12 Mei j.l. was verstreken, maar een on ander voor dit jaar weer in cultuur is gebracht, waarom verzocht wordt don ter rain mot 1 jaar te verlengen. Do Voor zitter stolt namens B. en W. voor gunstig hot stuk grond aan de Brandeburovaart, Adressant is, blikens hot door den Se cretaris gelezen adres, hot niet eens met de voorgesteldo vermindering van huur, wil hom z. 1. meer tookomt in evenredig heid van den hom afgenomen grond. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, het destijds genomen Raadsbesluit te handhaven, wil do vergoeding z. 1, billik is gestold. Naar aanleiding eenor opmerking van don heer Brandsma geeft de Secretaris nog eons lecture van hetgeen omtrent dat punt destids in de betrekko- Ijjke notulen is weergegeven, waaarna het voorstel van B. en W. met 9 togen 1 stem, die van den heer Brandsma wordt aan genomen. De punten van do agenda zin hiermede afgehandeld, doch do Voorzitter zegt, dat na het verzenden der oproepingsbrieven nog een adres is ingokomon, waarvan do Secretaris voorlezing doet en blflkt inge zonden te zin door D. Bakker te Ferwoude Sluiting op enkele uren van den Zondag zou nader kunnen worden overwogen, of schoon Ged. Staten dat vroeger reeds heb ben geweigerd. Do heer Tiesma meent ook, dat het verbod moer alleen op den Zondag betrekking moet hebben, maar de Raad daartoe in dezen niet gerechtigd blikt te zin. Het voorstel Brandsma in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die dor hoeren do Boor en Haitema. Punt 3Adrbs van het Bestuur dor Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs al hier, daarbi vanaf 1 Jan. 1921 kwijt schelding verzoekende van de huur dor twee bi hem in gebruik zijnde lokalen van de school aan den Stationsweg. Na voorlezing door don Secretaris van bet ingokomon adres, stolt de Voorzitter namens B. on W. voor gunstig op het verzoek te beschikken, wil do nieuwe ondorwiswet do Gemeente daartoe in dezen verplicht, waartoe zonder hoofdeliko stem ming wordt besloten. Punt 4: Adressen van F. Polma, J. Kluifstra, L. Visser en J. Visang alhier, allen het verzoek inhoudonde om In aan merking te mogen komen voor het huren der woning bi de Vereen, Burgerschool. Do Secretaris doet mededeeling van het rapport van don Gemeentearchitect, die wist op de hoogo kosten, wanneer het voor 2 gezinnen geschikt zal worden ge maakt, temeer niet gowenscht, wil hot slechts tydelik zou zin. Wil men het huis aan 2 gezinnen afstaan, dan zou het geheel voor eigen risico moeten zin. Ver der doet de Secretaris nog voorlezing van adressen om inhuring van bedoeld perceel van F. Polma, J. Kluifstra, L. Visser, J. Visang on van den nieuw benoemden Bur gemeester. Deze laatste vraagt inhuring tot 12 Mei 1922, bi de maand, togen een huursom van f300 per jaar. Do Voorzit ter zegt, dat de Raad natuurlik niet alle aanvragers ter wille kan zin, maar wat het zwaarst is, het zwaarst moot wegen, waarom zi voorstellen het huis in huur toe te staan aan den heer Wagonaar. don a.s. Burgemeester. Op een desbetreffende vraag van den hoer de Boor zegt de Voor zitter, dat hot huis zoo moet worden be trokken, zonder vertimmering. Don heer de Roest spit dit verzoek van don Burge meester, beter ware hot, andoren, zelfs 3 gezinnen te helpen, on daarmede wil hi rekening houden. En geen kosten 1 Let maar eens op den vorveloozon toestand. Die kosten zouden er in allen gevalle al weer afgaan. Hi geeft aan do andere aan vragers do voorkeur, temeer wil de Bur gemeester ook nog ongetrouwd is. De Voorzitter wil opmerken, dat door den Burgemeester reeds verschillende pogingen zin gedaan. Ea buiten verven Ja, al leen als het onderhoud het vereischt, zou men het moeten doen, maar om de Bur gemeester alleen behoeft hot niet te ge schieden. Bovendien bestaat ook nog de kans, dat hot huis kan worden afgebroken. Maar ook van belang is, dat de Burgem. binnen de Gemeente woont. Nadat de hoor do Roest nog hooft gewezen op do mogelijkheid, dat ook hot huis van Attoma kon worden gehuurd of hot huis naast de bijzondere school, wordt hot voorstol van B. on W. In stemming gebracht, waarover do stommen staken. Er voor verklaren zich de hoeren Posthumus, de Vries, Voen- stra, do Boor on Haitema, er tegen zin de hoeren Brandsma, do Roost, Tiesma, Hobma on Barnas, zoodat in een volgende vergadering opnieuw een beslissing zal moeten worden genomen. Do Voorzitter merkt op, dat het plan van installatie, begin Juli, nu wel oonigo vertraging zal ondergaan. Punt 5: Aanbieding dor rekeningen van hot Burgerlik Armbestuur on van hot Stads-Weeshuis over het dienstjaar 1920 De Secretaris deelt mede, dat voormelde rekeningen, met memorie van toelichting en do noodige bescheiden zin binnonge- komen, die van het Armbestuur mot een ontvang van f 1403313, oen uitgaaf van f13365 22 on een batig saldo van f 667 91. en die van hot Weeshuis mot een ontvang van f 2389.551/2, oen uitgaaf van f 1562.20 en een batig saldo van f827.35i/2. Do Voorzitter stolt voor deze rekeningen in handen te stellen eener commissie, ter fine van onderzoek on rapport, waarvoor door hem worden aangewezen do hoeren Hob ma, de Boor en Voenstra. Punt 6: Adres van do Wed. P. Hajjto- ma alhier, houdende verzoek tot bokoming van oen stuk grond In erfpacht voor op het verzoek te beschikken, waartoe zonder hoofdeliko stemming wordt besloten. Punt 10Adres van F. K. Vrolijk alhier, houdende verzoek om vergunning tot het maken van «en brugje aan den Heiden- schapstorweg, toegang gevende tot het erf zjjner woning. Blikens het door don Secretaris gelezen adres wordt verzocht don berm voor zin woning iets te verhoogen, door do gras zoden weg te nomen en er grint voor in do plaats te brengen. De Voorzitter stolt namens B. en W. voor, gunstig op het adres te beschikken, wil volgens den Ge- mooete-architect, geen bezwaren bestaan, waarna het voorstel zonder hoofdeliko stemming wordt goedgekeurd. Punt 11Benoeming van een Armvoogd in do plaats van wjjlon den heer P. Hay- tema. Do door don Stcretaris gelezen aan beveling van Armvoogden bestaat uit do hoeren H. S. Haytema on Tj. de Zwart, waaraan door B. en W. geen personen j worden toogovoogd. Tot stemming over- Geklaagd wordt over don onhoudbaron gaande wordt benoemd do hoer H. S. ‘0Mtod van h,t «"water Forwoude- Haytema mot 7 stommon. Do heer Tj. de Zwart vorkrigt 2 stommon, terwijl 1 stom in blanco is uitgobracht. Punt 12Voorstol van B. en W. naar aanloiding van oon daartoo strekkend ver zoek van de commissie der Gemeentelijke Gasfabriek, tot het geven van uitbreiding aan het aantal lantaarns langs do stad. Do Secretaris doet voorlezing van het door de Gascommissie ingediend verzoek tot bijplaatsing van oon 12-tal gaslantaarns, waardoor, zonder meerdere kosten, de straatverlichting op peil zal worden gebracht. B. en W. stellen voor, gunstig op hot verzoek te beschikken, waartoe zonder hoofdeliko stemming wordt besloten. Punt 13: Adres van A. van der Hauw •n IJ. Bergsma, onderscheidenlijk Voor zitter en Secretaris van do afdeeling Fries land van don Bond van Chr. Politio-ambto- naron in Nederland, houdende verzoek om vorhooging der jaarwedden van do Politie ambtenaren. Blikens het door den Secretaris gelezen «dros wordt gevraagd een aanvang-salaris van f1600, met 10 jaarliksche verhoogtngen van f 100, stigondo tot f 2600, do pensioens bijdragen voor rekening dor Gemeente te nemen, voor diploma’s f 50 on f 100 uit te koeren, en de in andere Gemeenten door gebrachte dienstjaren mede te doen tellen. Do Voorzitter stelt namens B. en W. voor hot adres voor kennisgeving aan te nomen, waartoe zonder hoofdeliko stem ming wordt besloten. Punt 14Voorstel van B. en W, tot het aangaan van drie geldleoningon a. tot betaling van do kosten der be- bestrating te Parrega. b. tot betaling van de bouwkosten der Middenstandswoningen. c. tot dekking van crisis-uitgaven. Blikens hot door don Secretaris gelezen voorstol zal voor sub a een bedrag van f2750 moeten worden geleend; voor sub b f32 344 461/2 (waarvoor door do Doops- gezinOe Gemeente alhier f22000 is tooge- zogd) en voor sub c f 2846.90, Na voor lezing van do betrekkelgke plannen van leaning wordt tot die leeningon zonder hoofdeliko stemming besloten. Punt 15Voorstel van B. en W. tot hot doen van af- on overschrivingen van- en op uitgaafposten dor Gomoontebegrooting, dienst 1920. Na voorlezing door den Secretaris van dit voorstol, wordt hot zonder hoofdeliko stemming goedgekeurd. Punt 16Voorstol van B. on W. tot wiziging der Gemeentobegrootingen, dien sten 1920 on 1921. Ook aangaande dit punt wordt zonder hoofdeliko stemming tot goedkeuring besloten. Punt 17Adres van den Gomeonte- architect, houdende verzoek tot bokoming van oon maand zioktevorlof. Blikens het door don Secretaris gelezen adres wordt op advies van dr, de Wallo, voor oen maand verlof gevraagd wegens ziekte. Do Voorzitter stelt namens B. en W. voor, gunstig op het verzoek te be schikken, onder mededeeling, dat do hoor S. S. Hobma zich bereid hoeft verklaard, hom tidolik te vervangen, waarvoor hem een woord van dank toekomt. Het voorstol wordt zonder hoofdeliko stemming goedgekeurd. Punt 18Verzoek van W. G. van der Meer om herziening van het Raadsbesluit van 31 Maart 1.1., waarbi hom «enige vermindering van huur is verleend voor en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. VERSLAG van do Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM op Donderdag 9 Juni 1921, ’s namiddags 5 uur. Voorzitter do hoer G. G. Posthumus, oudste Wethouder. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig do heer T. Banning. Na opening dor vergadering door den Voorzitter, stelt deze als punt 1 dor agenda aan do ordeNotulen der vorige vergade ring, welke na lozing door don Secretaris onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Punt 2Mededeeling van ingekomen stukken a. Een Koninklijk besluit, waarbjj tot Burgemeester van Workum is benoemd do heer A. Wagonaar. b. Een apostille van Ged. Staten, ge leidende hot goedgekeurd raadsbesluit tot enderhandrehe verhuring van de woningen Wjk O 33 en 34. c. Een missive van den Minister van Arbeid, dat voor toekenning van een sub sidie voor werkverruiming geen termen bestaan. d. Een dankbetuiging van de douair Jhr. Quarles van Ufiord voor de van den Raad ontvangen bewezen van deelneming en mededeeling van do schenking van een massief koperen inktstel, kandelaar, vouw been en naamstempel, voorheen in de Bur gemeesters kamer gebruikt. e. Een verzoek van het Bestuur van hot Diaconessenhuis te Leeuwarden om toekenning van een bedrag tot verminde ring van hot tekort op de exploitatie, groot f35 000 en toezegging van een jaarljjksche bedrage. f. Een schreven van den Minister van Arbeid, om hot ingostelde tapvorbod niet te handhaven. w(jl anders dit tot vernie tiging aan do kroon zal worden voorge dragen. g. Een procesverbaal van do gehouden kasopname bjj don Directeur der Gasfabriek, wnaruit blQkt, dat is ontvangen f 30595 96. dat is uitgegeven f29.621,09, en een bntig saldo rost van f974 87, tot welk bedrag kas on boeken overeenstemmen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen, mot uitzondering van sub d, hetgeen h(j wil beantwoorden met de mede deeling, dat het geschenk met dankbaar heid zal worden aanvaard. Do heer do Boer is het met de afwjjzing van het verzoek van het Diaconessenhuis niet eens en stelt voor f25 in het tekort b$ te dragon en jaarlijks f25, hetgeen wordt ondersteund door den hoer do Roest. Do Voorzitter meent, dat Workum niet het moeste belang hooft bjj Leeuwarden, doch wol bQ Snoek. Bovendien is hot stuk niet ondorteekend on foitolQk niet voor be handeling vatbaar, waarom B. en W. voor stellen nog eens een afwachtonde houding aan te nemen tot bfl de behandeling der volgende bogrooting, waartoe met 7 togen 3 stemmen, die der hoeren do Roest, do Boor en Tiesma wordt besloten. De heer Brandsma zegt, dat inzake het tapvorbod, daaraan hier do hand niet wordt gehouden en do een alzoo een voordeel zal genieten bjj don ander. Straf op over treding volgt niet en hjj vreest, dat beroep bj do kroon niet zal helpen. Hfl stelt daarom voor het tapvorbod in te trekken on een betere verordening te maken, die kans op goedkeurieg heeft, hetgeen wordt ondersteund door don heer Hobma. Do Voorzitter is hot eens mot den heer Brandsma om hot verbod in te trokken, w|l dan allen golfjk worden behandeld. FRISO

Friso nl | 1921 | | pagina 1