Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 47ste Jaargang. ZATERDAG 24 JULI 1921. No. 30. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. beide armen voor het lichaam F klacht meer, integendeel, allen zijn dank baar. De eene wel drenkt een wijden omtrek. Het is niet onmogelijk, dat hot slaan van wellen ook op andere plaatsen uitkomst aon kannen brengen. Het N. V. V. en de Werkeloosheids ver zekering. In eene vergadering van hoofdbestu ren der bij het N. V. V. aangesloten bonden, werden de vragen door minister Aalberse inzake de Wer klooien verzekering aan den Werkloosheidsraad gesteld, na eene inleiding van den 2en voorzitter H. J. Bruens, uitvoerig besproken. De besprekingen leidden tot de vol men aangenomen conclusies: a. Het huidige systeem van Werk- loozenverzekering blijft gehandhaafd; b. In de wet op de Werkloosheid ver zekering wordt een maximum gesteld aan de te betalen contributie, welk maximum een voor vast te stellen bedrag niet mag over- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor get hoe meer critiek. Het turfgraven heeft dit juar maar 6 of 7 weken ge dtiurd en dat j, de tijd dat anders het geld verdiend moet worden. De arbeiders, die anders daarmee werkzaam /ijn en de hoofd verdienste thuis mosten brengen loopen thsns ledig Alleen de droogma ken en zoo nu en don voor het verschepen hebben enkele arbeiden werk. De steunregeling in deze gemeente is ontzettend moeilijk. De gemeente moet 5 pot. betalen en volgens de berekening van den burgemeester zou dat de ge meente, alleen dit na- en voorjaar onge veer f 50 000 kosten, waartegenover de gemeente geen cent in ontvangst kan stellen, maar bovendien B. en W. geen kans zien gelden te krijgen om de uit- keoring te kunnen doen. De subsidie» en toezeggingen van de regeering zijr alle vaag en er wordt vooraf geen gele verstrekt. Het atntal werkloosen is veel grooter dan het aantal ffiokel bij de arbeidsbeurs ingeschrevenen. Verschillende verveners laten momen teel geen enkel stuk werk verrichten, behalve een schipper laden. De ontevredenheid onder de arbeiden neemt sterk toe en er wordt gesproken over het stopzetten van het droogmaken. De wegenplannen schieten niet op. Blijkbaar weigert het demjssionnair kabinet een'gen ingrijpenden maatregel. De toeetand wordt bij niet spoedig ingrijpen ellendiger dan ooit en zal zeer onrustbarend worden, vooral daar thans het weerstandsvermogen der arbeiders, dat vroeger door de txtraverdienste in de oorlog» jaren bestond, schoon uit geput is. Een snel en krachtig ingrijpen der regeering zal alleen kunnen voorkomen dat men geen ernstige gevolgen krijgt, daar de bevolking ongeveer uit 2/3 arbeiders bestaat. Wellen, Wij lezen in de »N. Rott. Crt.cc Nu de dtoogte rampspoedige gevolgen heeft, is de volgende ervaring leerrijk. Eenige jaren geleden liet iemand in de buurt van Zwijndrecht, daar hij zijn moestuin besproeien wilde en ook bron- gas hoopte te vinden, op goed geluk een wel slaan. Het gas kwam niet uit het boorgat te voorschijn, maar het water spoot op als een machtige fontein, de omliggende siooten raakten boordevol en er kwam een klacht van het polderbe stuur. Het gevolg was, dat de wel dicht- geworpen werd. Wegens de droogte is rij nu pas weer opengemaakt en het water spoot nog altijd met macht en geweld op, zoodat het wenschelijk bleek, haar rendement te temperen. Intusschen liepen de siooten, die by kans leeg waren, opnieuw vol en op ettelijke plaatsen werden duikers en sluisjes opengeset, om aandeel te krijgen van den zegenrijken punt gevonden heeft, waar zij zich ver een gen. «Had je me maart De heer C. de Gelder, de zoon van >Had je me maar,* waarmee de Ra paille-} artiji bij de laatstgehouden raads verkiezingen te Amsterdam is uitgekomen, heeft, naar aanleiding van het verbod van den burgemeester van Amersfoort tot het opvoeren van den «Had je me maar«-film, het volgende schrijven aan genoemden burgemeester gezonden Ede'Achtbare Heer, Het is mijn bedoeling uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechte dank baarheid en waardeering voor Uwen schitterenden maatregel, om te voorkomen dat in Uwe gemeente althans geen ge legenheid wordt gegeven tot opvoering van den z.g. film «Had je me maart. U Edel Achtbare heeft zich daarbij laten leiden door betere en hoogere ge voelens van menschelijkheid. De schande lijke en onmenschelijke exploitatie van den man, die zich mijn vader heet, door een door en door geweten’ooze bende, heeft mij meer gesmart en leed veroorzaakt, dan ik in staat zou zijn te kunnen zeggen. Slechts meer mensohelijk gevoelenden zullen dit kunnen beseffen. Uw mooie daad heeft op mij een wel- dadigen indruk gemaakt en daarin heb ik de behoefte gevoeld uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechten dank en hoop ernstig een beroep te mogen doen op Uwen machtigen invloed, opdat Uw gunstig voorbeeld ook in andere gemeen ten mag worden gevolgd. Voorts deelde de heer De Gelder mede, dat hij nog dagelijks de smarte lijke gevolgen ondervindt van de «exploi tatie van een willoos werktu’g als mijn vader is en was in handen van een aantal persmens. De heer De Gelder wenscht op deze wijze een luid protreat te laten hooien over de schande hem en zijn vader aangedaan en hoopt, dat het publiek het v oorbeeld van den burgemeester van Amersfoort zal volgen, opdat een einde wordt gemaakt aan het door de familie ondervonden leed. Oplichting. Da Rottardamsche recherche heeft aan gehouden den op de Delfsche vaart wo nenden koopman J. T. M., die verdacht wordt in Belg.ë vooreen belangrijke waar de aan Chineesch porselein te hebben op gelicht. Onder den naam van baron en baronesse Minkentempel, heeft hjj zich met een Belgieche vrouw uit Mechelen, met wie hjj kennismaakte, weten in te dringen bjj een familie, te Aalst bjj Brussel woon achtig. BjJ die familie stelde hjj zich voor als reader van groote graanzeeschepen, vertellende verschillende auto’s tot zyn beschikking te hebben enz. Doel van xpn komst was de bespreking over een lief- dadigheidstentoonstelling. Voor dia tentoon stelling zjjn hem, toen hjj het vertrouwen der familie gewonnen had, verschillende stukken Chineesch porcelain afgestaan, het welk na eenige dagen terugbezorgd zou worden. Van dit terugbazorgen kwam niets, doch later bleek, dat zoowal te Rotterdam als te Antwerpen en te Brussel, verschil lende stukken van dit porcelain verkocht waren. De te Rotterdam verkochte stukken ijjn in beslag genomen, evenals eenige Chineesche borden, die in de woning van M. op de Dalfuchevaart zjjn gevonden. Tentoonstellingsgebouw voor den landbouw. In het «Alg. Nederl. Landbouwblad* worden mededeelingen gedaan omtrent plannen voor een vatt tentoonstellings gebouw voor den landbouw, welke in 1920 door het Koninklijk Nederiandzch Landbouw-comité ter hand werden ge nomen. Het Landbouw-comité heeft een commissie van voorbereiding benoemd, waarvan W. Baron van Voorst tot Voorst voorzitter ie. Deze commissie heeft zich in verbjnding gesteld met een bekend bouwkundig ingenieur te ’s-Gravenhsge, te komen, terwijl hij om brandge le voorkomen den motor stilzette. Was het hem gelukt in het water of bijv op de telegraafdraden langs den spoorlijn te vallen, dan was de schok waarschijnlijk gebroken, nu viel de ma chine met een smak op den kruin van den heerdijk, de beide vleugels waren geheel stuk, de motor en andere metalen deelen geheel verwrongen, de staart was het minst beschadigd. De vlieger waz zwaar aan het hoofd gewond, had ver schillende gapende wonden aan het lijf en toen de eerste hulp ter plaatse kwam, was hij reeds besweken. Ven Vlissingen, Souburg en ook van Middelburg kwamen zeer velen een kijkje nemen, naar de nïue van de machine Het lijk van Sch. werd per spoorweg wagen naar het station en vandaar per brancard verder vervoerd. Regen en onweer. Boven ’s-Hertogenbosch heeft het hevig geonweerd. De bliksem was niet van de lucht. Een geweldige stortregen deed de riolen over vloeien. In de straten kon men zwemmen. Verschillende woningen werden onder water gezet. Boven Hedel heeft ’t ook erg geon weerd en geregend. Wegen en velden werden overstroomd. De aardappels spoel den uit den grond, het te veld staande koren werd geheel tegen den grond geslagen. Een goederentrein, juist aan ’t ran- geeren, werd getreffen, waardoor eenige wagens uit de rails werden gelicht. De wicheroede. De directie van een der grootste kwee kersen te Naald wijk heeft in dezen wa- ternood haar toevlucht genomen tot een wiohelroedelooper. ’t Is dezen gelakt een paar bronnen met zoet water te vinden, waarvan de best gelegen bron, aange boord tot op een diepte van 29 M overvloedig zoet water bevatte. Omtrent de verrichtingen van den wa- terzoeker vertelt de Westlandsche Crt. «Zijn bezigheden zijn zeer merkwaar dig, inzonderheid door hun eenvoud. De wichelroede bestaat niet uit een takje van een hazelaar, doch uit een lus van aliuminium met twee rechte einden. De looper neemt deze rechte einden van het toestelletje in de zacht gesloten handen, in elke hand één stang. Dan loopt hg met de gestrekt over den bodem, de lus goed in ’t oog houdend. Bevat de bodem zout water, dan beweegt de lus zich van het lichaam af. Is het water zoet, zoo gaat de beweging in tegengestelde richting, terwgl de lus stilstaat, als de bodem geen water bevat. Bij het opaporen van een krachtige bron beweegt de looper zich langs de wateraderen tot hjj het J Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorrn. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. V. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. gewijd worden aan, of gaan dronk uit gebracht worden op Neder'and. Alle meeningen, ook de krankzinnigste moeten immers worden ontzien zoo eischt het de hoog geprezen «onzijdigheid.* Het vliegongeluk te Vlissingen. Men meldt ons nader uit Vlissingen Zooal* bekend is, heeft do heer Fok ker te Veere in de loodsen en op de terreinen van den marinevliegdienst een vliegtuigen fabriek in exploitatie geb; acht, waarin vooral Duitschers werkzaam zijn Zaterdagmorgen was een pas gemon teerde eendekker naar het vliegterreir nabij Vlissingen overgebraoht en de» middags zou de 31-jarige ingenieur, Ottu Sol iitzemeister, geboren te Eöfgen, Duitschland, met de machine oen protf vlucht msken. Hij steeg op, doch spoe dig bleek een der vleugels, die van het nieuwe Triplex» ystcem waren, gebroke: te zijn en was behoorlijk dalen bijna niet meer mogelijk. Volgens de bewe gingen der machine heeft de heer Sol iitzemeister getracht in het kanaal neer vaar RQksmiddelen. Blijkens het overzicht de Rijksmiddekn was de opbrengst in Juni f 40 833 970 10 tegen f 39 064 463 76 verleden jaar in Juni, zijnde thans f 1 769 333.34 meer. Ee opbrengst over de eer-te 6 maan den van 4921 was f215 013 262 68 tegen verleden jaar f 205 091 791 66, zijnde f9 921 471.02 meer. Aan de oor’ogewinstbelasting werd in Juni ontvangen f5 380 399 49 eo be nirg^opcenten f42 527 596 751/g. België en Nederland. Het Antwerpsche blad «Neptune* heeft een zeer waardeerend artikel ge wijd atn de a.s. Jaarbeurs te Utrecht en spoort de Belgische industrieelen aan producten naar Utrecht te zenden om ze daar te «xposeeren. Tusschen Hol land en Belg zoo schrijft ’t blad, zijr nog vele teere kwesties hangende. Maar dat die vraagstukken nog geen oplossing gevonden hebben is toch geen reden om ons te onthouden van handelsbetrekkin- gen, die de nabuurschap van de twee landen en het voordeel, dat zij beiden er van kunnen hebben, onvermijdelijk, noodzakelijk maken. Er is meer. Als er nauwe handelsbetrekkingen worden aangeknoopt, wanneer Holland er toe gebracht wordt het Belgische fabrikaat en de goede werkmethoden van onze producenten meer en meer te waardee- ren, zullen de kansen ep een vriend schappelijke en vreedzame regeling van de hangende coi fl oten toenemen. Twee volken die samen levendigen handel drijven, waardeeren elkaar. Twee volken die elkaar waardeeren, zullen nooit toe laten dat een discussie verbitterd wordt. Wanneer zij elkaar goed kennen en een goede opinie over elkaar hebben, zullen de vreedzame handelsrelaties weldra op de politieke verhoudingen invloed hebben en den toon er van aangeven. Bezuiniging. De Minister van Justitie heeft aan autoriteiten, colleges en ambtenaren, ressorteeren de onder zijn Departement, een circulaire gericht, waarin het vol gende wordt gezegd De steeds Biggende Rijks uitgaven maken het dringend noodzakelijk, dat wettelijke en andere maatregelen worden getroffen, welke tot vermindering van die uitgaven kunnen leiden. In verband daarmede zal ik het op prijs stellen, dat door u ernstig worde overwogen, in hoe verre bij de inrichting van uwe admini stratie vereenvoudiging kan worden aan gebracht, welke tot bezuiniging kan leiden zonder dat de belangen van den dienst of het algemeen belang daardoor worden geschaad. Hierbij gelieve u o.m. aandacht te schenken aan de vraag, of in voldoende mate gebruikt worden de moderne hulpmiddelen op het gebied der administratie als daar zgn schrgfmachines, kaartregisters, feuilles, enz. waarvan het gebruik tot besparing op personeel kan leiden. Voor zoover de noodige vereen voudiging slechts tot stand kan worden gebracht door wijziging van regelen, vastgesteld bij wet, Koninklijk besluit of ministerieele beschikking, zal ik dienaan gaande gaarne de noodige voorstellen ontvangen. Voor de verwerking deser voorstellen komt het doelmatig voor, dat ieder voorstel, ten aanzieu van een bepaald punt op een afzonderlijk vel of afzonder- Igke vellen papier wordt gesteld. Overleg 8e“de’ met °P twe® na *>g®n»e®ne stem- ter zake met de daarvoor in aanmerking komende onder u werkzame ambtenaren ■al, naar ik vertrouw, in verschillende gevallen wel in het belang der zaak wezen. In de veenstreek. Uit Emmen sehrgftmen aan de >Tel.« De toestand in de venen wordt hoe lan- schrijden c. Aan het hoofd van de werkloos heids verzekering komt in plaats van der huidigen Dienst der Werkloosheidsver zekering een bestuur, dat gevormd wordt voor de helft door vertegenwoordigew der vak vereen'gingen met werkloozen kassen en voor de andere helft door vertegenwoordigers van Rijk Gemeente en werkgevers d. Op de contributies der leden word' door Rijk en Gemeente te zamen min stens 100 pet. bijslag gegeven e. Van alle werkgevers wordt eer premie, berekend naar het door hen be taalde loonbedrag geheven. Deze premie dient te worden vastgesteld in verband met het werkloosheidsrisico in het bedrijf waartoe de onderneming behoorten de door de bij de verzekering aangeslotenen betaalde premies f. Deze werkgeverspremie wordt be heerd door het bestuur van de werkloo- zenverzekering, dat de helft dezer premis ter beschikking stelt van de bedrgfswerk- loozenkas'en in verhouding tot de premie die door de verzekerden zal betaald moeten worden, wanneer zij het risico volkomen dekten, en de andere helfi stort in een te stichten orieiefonda g. Op de in het crisisfonds gestortte bijdragen der werkgevers, wordt door het Rijk i00 pot. subsidie gegeven. Dit crieisfonds dient voor xtra snbsidies aan werkloozenkassen in die bedrijven, welke door crisis worden getroffen; h. Wanneer in een bedrijf regelmatig de werkloosheid zoo groot ie dat de uit keeringen niet kunnen worden bestreden door de maximaal vast gestelde premie, de daarop verleende subsidies en de boven genoemde werkgeversbijdrage, dan dient de subsidie te worden verhoogd. Deze verhoogde subsidie dient uitsluitend door het Rijk te worden gedragen. Zou betaling van werkgeverspremie gepaard moeten gaan met medezegging- sohap in het beheer der kassen, dan moest, naar de eenstemmige meening der ver gadering, elke werkgeversbijdrage wor den afgewezen. Onzijdigheid. De Nederlandechen Journalistenkring, zoo schrijft het R.-K. «Huisgezin* heeft dezer dagen een uitstapje gemaakt en werd te Dordtreoht feestelijk ontvangen, Aan tafel was muziek, en plot eling begon eeu strgkje de «Internationale* te spelen. De voorzitter van den Kring verbood dit. Later werd het Wilhelmus gezongen, waartegen thans van zoo.-dem. zijde wordt geprotesteerd. De Voorzitter van den Kring verdedigt nu in een soo.-dem. blad zgn houding en deelt daarbij mee, dat by met het oog op de aoc.-dem die in het gezel- waterstroom. Geen boer in den polder achap wareD) aan eenige 00nega-a die zulks wilden doen, verzocht had geen speech op de Koningin te houden. Die speech bleef achterwege en nu moest ik wel, zegt de voorzitter, mij ook tegen de internationale verzetten. Over het toch gezongen Wilhelmus glijdt hij vluchtig heen. Is het geval van bijzonder belang? Op zich zelf zeker niet, maar het wijst weer op een gewrongen houding. Bij neutrale onderwijzersvereenigingen hebben we al eerder hetzelfde beleefd wat zich thans in den Journalistenkring heeft voorgedaan. Ook daar moest de Koningin worden doodgezwegen, mocht bij een feestelijke bijeen komst haar geen telegram worden gezonden, daar sociaal-demokraten onder de aanwezigen waren. En is er in het gezelschap van jour nalisten of onderwijzers één, die het be grip vaderland een verouderd en belaohe- ieder bedrgf nader lijk denkbeeld acht, dan mug ter wille van de neutraliteit, zelfs geen woord FRISO t

Friso nl | 1921 | | pagina 1