met GAS. 1 Nieuws- en Advertentieblad 1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 47ste Jaargang. ZATERDAG 30 JULI 1921. No. 31. Binnenlandsch Nieuws. KOOKT BAKT BRAADT STRIJKT VERWARMT VERLICHT Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 100 verweten, niet met hen samen te werken. Moord. Toen Donderdagmiddag en Vrijdag den Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor wgsing werd juist nog gezocht, toen van uit de Kloosterstraat achter de sohoolgc bouwen de juichkreet klonk: se hebben *m. En, zoowaar, de man had kans gezien aan den achterkant uit de gebouwen te De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- J ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- I nement belangrijk lager. j hamterwijl de plaats Lkxx» «In wm«w« t Vraagt gratis inlichtingen aan de Gasfabriek. Desgewenscht gemak kelijke condities. gezien van de tafel een mes te nemen, waarmee hij Vriezinga twee snij wonden in ’t gezicht toebracht. Kreunende van pijn had de getroffene, volgens ’t zeggen van Kooistra, om hulp geroepen. Daarna wol onder »samenwerken< verstaan, deelde de burgemeester het volgende mede: In de vergadering van B. on W.van Het wetsontwerp-Ziekenverzorging. Wanneer de regeering van haar werk programma schrappen gaat, alles, wat leiden kan tot verdere verambtenaring van ons volk en tot de door de mode van den tijd nog te veel verlangde over heidsbemoeiing, die even kunstmatig als kostbaar is en nog verslappenden invloed heeft bovendienwat zal zij dan doen met haar ontwerp Ziekenverzorgingswet vraagt de geneeskundige medewerker van de »N. Rott. Crt.« Daarop is maar één antwoord mogelijk, ■egt hij: bezuiniging, veel bezuinigen, d.w.z. veel schrappen. Och, zegt de minister, dat wetje kost den staat maar 10 millioen. Als dat waar was, zouden wij er geen woorden over verspillen. Wij, artsen, weten echter wel beter en de minister kon ook beter weten. Er zijn door verschillende ge neeskundige cijfers genoemd van 50 en 100 millioen (op een paar millioen komt het ook niet aan). Wij voor ons hebben de volgende becijfering gemaakt, groo- tendeels gebaseerd op de eischen der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst. Deze wet zal wanneer zij in vol len omvang wordt uitgevoerd, per jaar ongeveer kosten: spreken, want die f 2000 moesten terecht komen. De recherche kreeg opdracht een ondersoek in te stellen, twee recher cheurs werden er speciaal mee belast; deze ontdekten in de woning van den zoon een sleutel, die op het kistje paste dat gaf een aanwijzing in zekere richting, met het gevolg, dat Zaterdag de schoon dochter van den bestolene werd aange houden en in voorloopig arrest gesteld, verdacht dat zij wel meer van de f 2000 zou weten. Eén rechercheur besteedde zijn gansohen vrijen Zondag om meer helderheid in deze zaak te brengen, er werden huiszoekingen gedaan bij ken nissen en familieleden van de schoon dochter, maar van de f 2000 bankpapier werd geen snipper gevonden. Intussohen bleef de dochter jn hechtenis. Gisterenochtend kwam de werkman, eigenaar van de f 2000 en het kistje, den commissaris van politie mededeelen. voor den moordenaar om ongemerkt het mis te verlaten. Het raam had hij reeds laten zakken en de beide deuren waren i ’esloten. Hij was toen om den sleutel 'aan zoeken, welke hij in een der zak ten van Vriezinga vond. In een oog wenk was hij vervolgens verdwenen langs den weg welke de politiehond »Heida< van Rijksveldwachter Visser uit Leeu warden had aangewezen. K. had f 30 zilvergeld in een aard appelveld verstopt, welk geld door «Hei ds® was gevonden en het bankpapier 1! 500 gulden in zijn woning in een kist waar de politie inderdaad dit bedrag vond. Na deze volledige bekentenis werd de moordenaar naar het hujs van bewaring te Leeuwarden overgebracht, Een dokter uit Groningen verrichtte Zaterdagnamiddag de lijkschouwing. In verband met dit afschuwelgk mis zoek naar den diefstal van f 2000 ruim een jaar geleden ten huize van Vriezinga gepleegdvan welken diefstal Kooistra wordt verdacht. Het onderzoek was ge staakt, omdat men niet kon aannemen, dat een persoon als Kooistra onder een raam, opgeschoven ter hoogte van 30 o.M. (het kon niet verder worden op geschoven) kon doorkruipen. Thans is dit door zijn eigen bekentenis mogelijk gebleken. (L. Crt.) Een zonderlinge geschiedenis. Een bewoner van een der achteraf- straatjes te Utrecht een eenvoudige handwerksman had aan overgespaard loon en van wat hem uit een erfenis was ten deel gevallen, f 2100, bij elkaar verzameld, wat de man aan bankpapier in s’n huisje bewaarde, opgesloten in een houten kistj*. Ieder ander zou f 2000 op een veilige manier wegbergen, maar deze werkman had het heele stapeltje bankjes van f 25, f 40 en f 60 maar in een kistje gestopt en daar bleef het rustig in liggen. Tot de man op een goeien dag tot het idee kwam, dat ze iet geld toch wel eens zouden kunnen stelen uit z’n huisje, waarom hij het kistje overbracht naar een getrouwden zoon, die in een ander achterafstrsatje woont. Daar werd het kistje onder een kast in de huiskamer gezet en daar bleef het ook weer eenige weken staan. Men mag zich afvragen, of dat de meest ge schikte plek is om f 2000 te déponeeren, maar dat kan nu in het midden worden gelaten, het kistje bleef kalm onder de kast staan, Totdat nu j.l. Vrijdag bij onderzoek bleek, datde f 2000 uit het kistje, dat gesloten was geweest, waren verdwenen. Natuurlijk in het huis van den zoon groot spec takel, groot spec- takel óók in het huis van den vader, het kistje werd om- en omgedraaid maar de f 2000 er waren niet meer te vinden. De familie trok naar het hoofdburea van in handen van een paar stevige politie mannen, die hem de bóeien aansloegen en vervolgens fouilleerden: zijn wapen werd toen echter niet meer op hem be vonden. Begeleid door een stevige politie macht, die somwijlen nog al moeite had ’t op dringend publiek op een afstand te hou den, werd de gevaarlijke indringer naar ’t politie-bureau overgebracht. Men kan begrijpen, dat er een gejuich opging onder de duizenden menschen, die langen tijd velen langer dan een uur in spanning hadden gewacht op het gelukkig oogenblik, dat dit sujet (Msb.) medegedeeld, is de Kabinetscrisis door minister Rnys de Berenbrouck opgelost in den zin van reconstructie van het tegenwoordig cabinet, ten aansien van twee portefeulles. Minister de Vries zal als minister van financiën worden vervangen door jhr. mr. D. de Geer, lid van de Tweede lamer en thans Burgemeester van Arn- i van Luitenant- Generaal Pop als minister van Oorlog zal worden ingenomen door den heer J. J. O. van Dijk, thans directeur van de Topografische Inrichting, die tevens zal optreden als minister van Marine a.i. De heer de Geer is Christelijk-Histo- risch, terwijl de heer van Dijk tot de Anti-Revol. partij behoort. De benoemingen van de beide nieuwe 4 Juli stelde de voorzitter voor, om in de notulen van 6 Juni - welke toen n behandeling kwamen in te voegenontkomen, doch daar viel hij onmiddellijk >De wethouder Binnendijk voegt den voorzitter de woorden toe»Verd jloert, leugenaar, schoft, alles wat je zegt is kletskoek, en in de vergadering van B. en W. van 10 Juli stelde de voorzitter bij de goedkeuring van de no tulen voor, om in die van 4 Juli in te voegen .- >De heeren wethouders voegen den voorzitter toe de woorden: »Verd... schoft, je zit weer te liegen, je kunt stikken met je pairlementaire vormen en burgerlijke manieren, je bent een gek, een idioot, een ploert en een bur- i 'erlijke apach. De burgemeester zeide vervolgens, dat als de heeren wethouders prijs stellen op onschadelijk sou zijn gemaakt, ministers, die zullen ingaan Donderdag samenwerking zij juist moeten beginnen om eenigermate de parlementaire vormen en burgerlijke manieren in acht te ne men, dat er nimmer eenige verontschul diging kon zijn voor zulke ernstige mis dragin gen, dat hij hoopte, dat de fractie waartoe de heeren wethouders behooren, lare partijgenoten zal kunnen bewegen om, in het belang der gemeente van houding te veranderen, omdat, welke jolitieke gevoelens men ook moge toe gedaan zijn, men zal moeten erkennen, dat het inachtnemen der goede vormen verbonden most zijn aan het vervullen van een openbaar ambt. (Msb.) Een indringer. Het stadscentrum van Roosendaal werd Vrijdagavond jn rep en roer gebracht door een allerbrutaalst indringen van een sujet in het klooster van de Eerw. Zus ters in de Molenstraat. De man een Zuiderling van type met iets over zich als een Zigeuner, ge kleed in grijs costuum en met een groo ten grijzen deukhoed op had aange scheld en vroeg aan het belmeisje om Moeder-Overste te spreken Op haar mededeeling, dat hij dan aan de kloosterdeur moest aanschellen, wijl hij thans zich aan het Maria-pensionaat aanbood liep hij het meisje omver en stapte met groote passen de gang in, waar hij werd aangesproken door een eerw. zuster, die hem terecht wilde wij zen. Doch plotseling dreigde hij nu met een revolver, waarop het meisje en de zuster de vlucht namen. Door de omstandigheid echter, dat uist in de schoollokalen toebereidselen werden gemaakt voor de dezer dagen te houden Missie-tentoonstelling, waren verschillende eerw. heeren geestelijken alsook heeren en dames uit de stad in iet aansluitend schoolgebouw, Een der geestelijken zou juist het gebouw gaan verlaten en ontmoette den met de re volver dreigenden vreemdeling, die het nu in de verschillende gangen op een loopen zette en zich wist te verschuilen, □ogenblikkelijk werden de aanwezige heeren en dames gewaarschuwd en waren eenige hunner cordaat genoeg om op onderzoek uit te gaan, terwijl onmiddel- lijk ook de polite met het geval in ken nis werd gesteld. De man was echter voorloopig althans niet meer te vinden. Intussohen werden alle straten in de omgeving door de politie afgeset, terwijl een drom van nieuwsgierigen mede een oogje in het zeil hield, zoodat aan ont spit zou moeten delven, had toen kans komen wel haast niet te denken viel. en Geldwezen buiten de proV. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. gaheelen dag de woning van den 73- drijf is thans weer opgevat het onder- jarigen L’euwe Vriezinga, te Eestrum gesloten was gebleven, waarschuwden eenige menschen, die ongeveer tweehon derd meter van den bejaarden man af woonden, den veldwachter. Deze ver schafte zich toegang tot de woning en zag al dadelijk op den vloer een grooten plas bloed. De bloedsporen volgend, vond hij in het achterhuis den bewoner met een vreeselijk verwond hoofd dood op den grond liggen. De oude man was blijkbaar uit de woonkamer naar het achterhuis gesleepteen op den grond gevonden knodp van den kiel van den verslagene wees er op, dat een worste ling aan den moord was voorafgegaan. Justitie en politie waren spoedig aan wezig. Visser, rijksveldwachter te Leeu warden, trok er op de fiets met den politiehond op uit en na een tocht van bijna een uur door rogge- en havervelden, groenland en houtgewas, vond de hond een spoor. Het beest begon te graven en apporteerde zijn meester eenig geld, tot een bedrag van f 30. Verdor ging het, tot de hond voor de achterdeur van een huisje bleef staan blaffen. In dat huisje is vervolgens de 21 jarige P. K die pas voorwaardelijk uit de gevangenis was ontslagen, gevangen genomen. Zaterdagmiddag toen het ondersoek der justitie ten huize van den vermoor den 73 jarigen L’euwe Vriezinga te Ees trum was afgeloopen werd de verdachte de 21-jarige Pieter Kooistra nog eens aan een verhoor onderworpen Evenals bij de confrontatie met het lijlr, legde hij de grootste onverschilligheid aan den dag. Ten slotte volgde een bekentenis. Daar bij kwam aan *t licht dat de dader Don- derdagnamiddag ongeveer 1 uur aan de woning van Vriezinga was gekomen. Voor- en achterdeur vond hg gesloten. Om binnen te komen had hij toen een raam opgeschoren, en was door een opening van 30 cM. hoogte gekropen In de kamer gekomen, had hij vrij spel, politie, vroeg daar den commissaris te want Vriezinga was niet thuis. Uit een kast stal hij ruim i 500 en zou daarmee verdwijnen. Vriezinga was inmiddels thuisgekomen en de kamer binnengaande stond de 73-jarige oude heer plotseling tegenover den 21-jarigen Kooistra. Vrie zinga overviel den dief en wist hem, al worstelende op den grond te leggen. Kooistra, bemerkende, dat hij ’t onder in millioenen 1Aan eenvoudige geneeskundige hulp 40 2. Pharmaceutische hulp 3. Specialistische hulp 4. Ziekenhuis verpleging 5. Zekenhujsbgbouw 6. Tandheelkundige hulp 7. Prophylaxe, propaganda 8. Ambtenarij en administratie Te samen De verzekerden brengen zeker niet meer op dan 30 directeur dier inrichting, op welk tijdstip Blgft over voor den staat (den belastingbetaler) Wat er bij één dezer acht posten overblijft zal bij de andere zonder twijfel te kort zijn. Alles dooreen genomen zal het niet veel schelen. En nu is hei nog zeer de vraag of de 4 5 000 000 ver zekerden werkelijk in staaten bereid sijn de 30 millioen waarop we hen ge taxeerd hebben op te brengen. Voor gezinnen van eenigen omvang zal hun »deel< al meer dan bezwaarlijk zijn. Dezen post beschouwen we dan ook eerder als een maximum dan als een minimum. Met deze cijfers voor i weldenkend menseh de noodzakelgkheid van bezuiniging zien, en inplaats van op het verlanglgstje nog wat op te zetten gaan schrappen. Ieder sociaal voelend menseh zal dat met een bloedend hart doen, maar het grijpen naar onbereik bare idealen is nu eenmaal een zeer teleurstellende bezigheid. De overtuiging dat het hier geldt beter een half ei dan een leege dop za ons toch moeten dwingen tot deze pijn lijke operatie. Zachte heelmeesters maken ■tinkende wonden. Dushet mes er in, baaltje wat de heeren c wethouders diep en met vaste hand. De cablnetscrisis. Naar thans met ickerheid kan worden het groote gebouw reeds gezocht, doch nog niets gevonden. Eindelijk meende men toch wel een aanwgzing te hebben, waarin de wethouders den burgemeester terwijl de hoofdinspectour, de heer Base- had het onmensoh den ouden heer nog lier, reeds in het bezit was van een volledig signalement van den indringer. een steekwond in den rug en een in de zijde toegebracht. Toen de levensgeesten In de richting van de vermeende aan- waren geweken, had hij het !gk naar het achterhuis gesleept en met een zak overdekt, hei mes schoon gemaakt en weer op tafel gelegd, ’t Was nu saak jij ontslag uit den militaren dienst als officier nam. De heer van Dijk is voorzitter van de Nationale Christen-Officierenvereeniging, voorzitter van het Christelijk Militair verbond en secretaris van den tijdelijken raad van beheer der Dr. Abraham Kuyer- Stichting. Ook bewoog hij zich op het terrein van het krankzinnigenwezen. Hem was de leiding der laatste volkstelling opgedragen, die volgens een geheel nieuw door hem ontworpen systeem werd uit gevoerd. In Anti-Revol. kringen is de heer van Dijk een zeer gezien persoon. Hij heeft oogen. zal jeder sitting in het bestuur van verschillende Christelijke scholen. De reorganisatie en uitbreiding der topografische inrichting ia geheel zijn werk. Beleefde Wethouders, In de vergadering van den gemeente raad van Wormerveer, op 21 dezer ge- Langer dan een uur had de politie in houden, kwam aan de orde, de bespre king van de publicatie van het college van B. en W. gericht»Aan de burgerijs 28 dezer, zijn binnenkort te verwachten. Jhr. mr. D. J. de Geer, werd 14 December 1870 te Groningen geboren, lij bezocht het Erasmiaanach Gymnasium te Rotterdam en het Gymnasium te Arnhem, waarna hij te Utrecht aan de Hoogeschool in de rechten studeerde. Hij was lid van den gemeenteraad van Rotterdam van 19011908, tevens was hij lid van de gezondheidscommissie te Rotterdam, sedert 1902 lid der Prov. Staten van Zuid-Holland en vele jaren lid van Ged. Staten van Zuid Holland. In 1907 werd hij tot lid der Tweede Kamer gekozen. Hij was lid geweest van de volgende staatscommissies: de leger- commusie, de Centrale commisie voor de drinkwaterleiding, Commissie tot herzie ning der Grondwet en de Commissie tot lersiening der Gemeentewet. Ook is bij nog lid geweest van de Staatscommissie tot voorbereiding van het Evenredig kiesrecht en van de Staatscommissie tot voorbereiding der Oorlogswinstbelasting. Sedert 8 Mei 1920 ie hij burgemees ter van Arnhem. De heer J. J. C. van Dijk, is geboren «n 1871. Hij werd tot 2e luitenant benoemd 13 October 1892. 20 Oc tober 1896 tot le luitenant en 23 Sept. 1908 volgde zijn benoeming tot kapitein. Na eenigen tijd leeraar te zijn geweest aan de militaire school te Haarlem werd hij benoemd tot leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda. In 1908 werd hij benoemd tot onderdirecteur aan de topografische inrichtingen en op 1 April 1913 volgde zijn benoeming tot J f Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal 2 o 65 cents; franco per post Z J1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X II Ingezonden stukken Don- X I derdags voorin, in te zenden. 3 Advertentiën tot uiterlijk Don- c 11 derdagsavonds, uitgez. familieber. 10 10 30 10 10 10 10 130 FRISO I jl^ 01^ ^11^11^11^1^ 1^1 ^1^11^11^ 1^101

Friso nl | 1921 | | pagina 1