d Nieuws- en Advertentieblad Muiekwiroeriogaa. Aanbesteding. voor de Gemeenten Workum, Hem, Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 47ste Jaargang. ZATERDAG 6 AUG. 1921. No. 32. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. aandachtigs stilte van het aanwezige publiek, waarop het recht heeft. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor T veel minder bateekenie te zijn geworden. Het zal nu evenwel nog moeten blijken, of de abnormale droogte van de hoogere luchtlagen ook verdwenen is, doch dit ia voorloopig nog niet met zekerheid te zeggen. De viering van den Goeden Vrijdag. Te Amsterdam is opgericht een Comité «Goeden Vrijdag-Herdenkingsdag», met het doel, den Goeden Vrijdag als Chris tel ij ken herdenkingsdag officieel erkend te doen worden. Bijna 6000 handtee- keningen zijn als adhaesiebetuiging ont vangen. De regeering zal worden ver zocht, den Goeden Vrijdag te doen worden een officieel erkenden chria telg ken feest dag. j De prijs der Advertentièn is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- Z j ruimte. Buiten Friesland, uit- Z gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- Z nement belangrijk lager. Z Drankbestrijding De Ned. Ver. tot afschaffing van al- coholh. dranken hield te Utrecht een jaarvergadering, de 25ste, welke door den heer P. v. d. Meulen werd gepre sideerd. Bij ’t begin van diens voorzit terschap telde de vereeniging 1200 leden, thans 21000. Het hoofdelijk verbruik van gedistilleerd, aldus herinnerde de heer v. d. Meulen, was 10 liter in 1877, langzaam maar voortdurend dalende tot liter in 1915, is echter sedert weer gestegen tot 5.15 liter. Men schrijft dit toe aan den meerderen vrijen tijd en de hoogere loonen der arbeiders en ook wij waren daaromtrent niet gerust, maar een op verzoek van den minister van arbeid ingesteld onderzoek heeft dit vermoeden niet alleen niet bevestigd maar veeleer de steeds met vertrouwen door deze ver eeniging gepropageerde meening, dat de verbetering van den economischen toe stand der arbeiden aan de zaak der nuchterheid ten goede komt, versterkt. Op voorstel van de afd. Oostdongera- deel nam de vergadering een protestmo- tie aan tegen het op ruime schaal ver- leenen door de regeering van z.g. Kroon- vergunningen. Met 314 tegen 79 stemmen werd goed gekeurd het voorstel van het hoofdbestuur om den algemeenen voorzitter der ver eeniging, den heer P. v. d. Meulen, een persoonlijke toelage toe te kennen van f 3000 per jaar om hem in staat te stellen zich geheel te wijden aan de zaak der drankbestrijding in het algemeen en die der vereeniging in het bizonder. De belasting van den ex-keizer. De gemeenteraad van Doorn heeft den ex-keizer aangeslagen naar een belast baar inkomen van f350.000. De ex- keizer heeft hiertegen echter gerecla meerd, bewerende dat zijn inkomen niet grooter is dan f150.000, maar, hier gedwongen verblijf houdende, meent hij op vrijstelling aanspraak te mogen maken. Naar het «Hbld.» verneemt, is de meerderheid van den Raad het hiermede niet eens en verlangt deze overlegging van bewijzen dat het inkomen inderdaad minder dan het door haar aangenomen bedrag ie. In aanmerking genomen welk personeel de ex-keizer ter zijner beschik king heeft, hoe hij leeft, en hoe hij zich heeft ingericht, kan men moeilijk aan nemen dat een en ander van een kleiner inkomen dan van het door den Raad aangenomene bekostigd kan worden. Naar het blad verneemt, wordt de Raad die halsstarrig aan zijn taxatie schijnt vast te honden niet gesteund door Gedeputeerden der Provincie Utrecht. Zoo het heet komt dit college vrij sterk op voor de belangen van den ex-keizer. Mfjuwerkerstaking. De stand der staking aan de dominale mijnen is nog onveranderd. Een medewerker van «Het Volk« heeft een onderhoud gehad met den heer Huls man, bedrijfsdirecteur der dominale mijnen. Er wordt zei de heer Hulsman o.m absoluut niet gewerkt. De pomp- machinisten werkten met toestemming van de organisatie om te voorkomen dat de mijn onder water loopt. Maar de stokers zijn mij niet gelaten en dus wordt het ketelhuis bediend door mijn- beambten en door de tien studenten uit Delft, die hier thans zijn. Is de staking echter van langen duur, dan wordt de situatie ondergrondsch zeer bedenkelijk. Dan zullen wij op tal van plaatsen, door dat nu niet gestut wordt, last van in- la deze zomer warm t C. N., de weerkundige van het «Vader land», schrijft daarover: Wanneer men enkel afgaat op het geen de menschen zeggen, dan zon het antwoord op deze vraag bevestigend moeten zijn. Inderdaad zegt het gevoel ons, dat de zomer warm is. Dagen als Donderdag 28 Juli b.v., toen het zoo drukkend was, maken een zomer heet. En toch, als wij de temperatuurlijsten raadplegen, staan we voor een verraseisg De hoogste temperaturen, tot nog toe voorgekomen, big ven ver onder die van vroegere warme zomers. Donderdag b v. teeg de thermometer slechts tot 27 gr. C. (77 gr. F.) en nog geen enkelen warmen dag werd een temperatuur boven 30 gr. C. (86 gr. F.) geregistreerd. Een vergelijking met een drogen en warmen zomer, dien velen zich nog goed ■uilen kunnen herinneren, n.l. 1911, laat duidelijk zien, dat 1921 niet buitenge woon warm is. De zomer van 1911 was veel warmer. Einde Mei waren er al meer heete dagen geweest, dan dit jaar op denzelfden datum. Daarop volgde een matig warme Junimaand, die ook veel regen bracht. Nadat de eerste helft van Juli eenige warme dagen had gegeven, steeg de thermometer na den 19 den meer en meer. Op 11 dagen steeg de thermometer in den namiddag boven 25 gr. O waarvan 5 dagen een msximum-temperatunr boven 30 gr. C brachten. Da heetste dagen waren 22 en 28 Juli met 34 gr. en 35 gr. C. De laatste temperatuur is zelfs een record geweest, sedert dien nog niet geslagen. Dit jaar telde de tweede helft van Juli slechts 4 dagen met een maxi- mum-temperatuur boven 25 gr. C. en de hoogste thermometerstand was slechts 29 5 gr. op 18 Jnli. Met de warme Julimaand was in 1911 de hitte niet uit. In Augustus volgden nog 14 dagen, waarop de thermometer meer dan 25 gr. registreerde, en hierbij was nog een periode van 6 opeenvol gende dagen (8—13 Augustus met een maximum-temperatuur boven 30 gr. O. (tweemaal nog 33 gr. en eenmaal 34 gr.) Zelfs September gaf nog 4 heete dagen. Wij zouden zooiets ook dit jaar kun nen krijgen, maar zelfs dan nog zou 1911 warmer zijn geweest dan 1921 Zooals men weet, sloot de zomer in 1911 af met den berechten storm van 30 September. Het was toen definitief uit met het warme, droge weer, nadat zoowat alle hitte-records in Nederland geslagen waren. Maar nu voelen we, niettegenstaande de niet bijzonder hooge temperaturen, de warmte meer dan gewoonlijk. Dit kan wel daarvan een gevolg zijn, dat de stralende zonnewarmte abnormaal sterk is. Het ligt voor de hand om dit aan te nemen, omdat de hoogere lagen van den dampkring ongewoon droog zijn, welke omstandigheid er toe meewerkte, dat de warmtestraling uit het zonlicht minder in de bovenlagen opgenomen wordt. Diezelfde droogte is ook oorzaak van den weinigen regen, zoodat hier hitte en regengebrek beiden het gevolg zijn van één oorzaak. In de laatste dagen schijnt in den algemeenen weertoestand veel verande ring te zijn gekomen. Vooral in het Westen en Noordwesten van Europa viel veel regen (hier te lande nog weinig) en op de diepe stormdepressie van Vrij dag, die met overvloedige regens ge paard gaande, naar Zweden trok, volgde reeds Zaterdag een nieuwe, welke bij Ierland verscheen. Het gebied van hoo- gen luchtdruk, dat zoolang den weer- toestand heeft beheerscht, schijnt voor loopig grootendeels afgedaan, althans van stortingen krijgen. De juiste oplossing van het conflict achtte de heer Hulsman, dst de regee ring de het vorige jaar afgebroken on- derhandelingen met de aandeelhouders dominale hervat, waardoor de definitieve regeling tot stand komt, dje het de directie mogelijk maakt dezelfde gedrags lijn te volgen, die ten aanzien van de loonen aan de andere mijnen gevolgd wordt. Domme toepassing der ongevallenwet. Een bankinstelling heeft aldus schrijft men aan de »N. R. Crt.« de onvoor zichtigheid gehad een kleine telmachine niet met de hand te bewerken, maar eleotrisch te behandelendaartoe moest een motor van niet minder dan 1/6 paardekracht dienst doen. Da straf bleef niet uit. Da instelling ontsnapte niet aan den greep van de Rijksverzekeringabank. Zij werd ingedeeld in een gevarenklasae, maar had dan ook het voorrecht, dat niet alleen het talrijke personeel in de bedreigde localiteit tegen het gevaar van den motor van 1/6 paardekracht werd verzekerd, maar ook het personeel in alle lokalen zonder onderscheid, en dat niet alleen, ook het personeel in de gemeenten, waar hare bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoeveel tijd moest niet worden beat eed aan de invulling van de lijsten der honderden, die de motor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het financieele resultaat was bevredigend Het kwam immers slechts neer op de betaling van vijftienhonderd gulden jaar- premie. Een vermakelijk staaltje van sociale overheidszorg. Wie zich aan de uit wassen van sociale wetgeving mocht ergeren men denkt zeker ook aan den oage- loofelijken omhaa! van de Invaliditeitswet neme ter verpoozing do «Prince Caniohe» van Laboulaye ter hand waarin deze zoo meesterlijk het «officialdom» onder het Tweede Keizerrijk hekelde. Inbraken. Maandagnacht hebben dieven zich toe gang weten te verschaffen tot de secre tarie de gemeente Spgkenisse en daaruit de brandkast gestolen. De schoonmaakster die als gewoonlijk des morgens te 6 uur de kantoren schoonmaakt, vond de deuren aan de straat open. Daar dit wel meer het geval is (sic) gaf ze daarop geen acht en liep door naar de achterkamer waar de brandkast staat. De jalouz ën optrek- kend, bemerkte ze tot haar schrik dat deze verdwenen was. Ze waarschuwde direct den veldwachter Moerland, die een onderzoek instelde met zijn hond. Deze hond volgde een spoor over het erf van den daartegenover wonenden veehouder Van der Berg, naar de haven. Het ver moeden Ijgt voor de hand, dat de brand kast per roeiboot vervoerd is en wellicht thans op den bodem der Oude Maas ligt, na eerst van den inhoud ontdaan te zijn. Het bedrag is evenwel niet evenredig aan de inbrekersprestatie en bedroeg slechts f 260. Een sterk staaltje intusschen als men bedenkt dat de veldwachter Moerland onder hetzelfde dak woont als de secre tarie en ook de politiehond aldaar aan den ketting lag. Zaterdagnacht is ingebroken bij den alleenwonenden vervener K. de Boer te Musselkanaal. Door het indrukken van een raampje hebben de daders zich toe gang tot de woning verschaft. Daarna trachtten ze een kamerdeur te forceeren die hen scheidde van de slaapkamer van den heer de B. Deze was intus- zchen opgestaan en schreeuwde om hulp. Daarop schoot één der inbrekers den heer de B. dwars door de deur in den arm, waarop zij op de nadering der buren onverrichterzake het hazenpad kozen. De BURGEMEESTER der gemeente W o r k u m brengt ter openbare kennis, dat het noodig is gebleken, bijzondere maatregelen te nemen ten be hoeve der muziekuitvoeringen, die door het muziekkorps „Crescendo” op de Markt wor den gegeven, aangezien door o n n o o (1 i heen en weer loopen en andere druktevan sommigen vooral de zachte muziek dikwijls on verstaanbaar is. Niet alleen wordt daardoor aan werkelijk muziekliefhebbers het genot der muziek voor een groot gedeelte onthouden, doch het is ook bovenmate hinderlijk en erger lijk voor het muziekkorps waarvan het bezit toch onge twijfeld door de Workumers op prijs zal worden gesteld dat zijn loffelijk pogen tot het schenken van kunstgenot niet wordt beloond met eene Hierbij wordt een beroep ge daan op de welwillendheid van alle ingezetenen, in ’t bizonder op die van ouders en andere verzorgers van kin deren, om er toe mede te wer ken dat er gedurende het spelen der muziek de noodige stilte heerscht op en bij het markt plein dezer stad. Workum, 5 Aug. 1921. De Burgemeester voorn. A. WAGENAAR Azn. Ernstig auto-ongeluk. Zondagavond ongeveer half tien had op den weg HelmondEindhoven een ernstig auto ongeval plaats, dat door een wonder slechts één slachtoffer eisohte. Een fietser, de 25-jarige Duitscher Wilke, wonende te Helmond, werd zoo door het schelle licht der auto lantaarns verblind, dat hij z’n stuur kwijt raakte en in botsing kwam met de auto van den heer de L. uit Tilburg. Het rijwiel zette zich vast tussohen de voorwielen van de auto, waardoor de chauffeur de macht over de auto verloor en in volle vaart eerst een boom raakte en toen in de sloot reed. Door de groote schok sloeg de wagen geheel over den kop. Wonder boven wonder werden de inzit tenden, eene heele familie, bestaande uit 7 personen, niet dan slechts licht ver wond, terwijl de auto grootendeels ver nield werd. Da aangeredene, oogen- achijnlijk ongedeerd, zette te voet zijn tocht naar Helmond voort, waar hij, thuis gekomen, over ernstige hoofd pijn klaagde en rpoedig bewusteloos werd. Direct ingeroepen dokters hulp mocht niet meer baten; eenige uren later was de onge lukkige zonder weder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. Poging tot oplichting. Zaterdagmiddag vervoegden zich bij den juwelier Frans Brog-ma in de Heere- straat te Groningen een dame en heer (Duitschera) om briljanten te koopen. De keuze viel op een hanger en een armband van f 3300. Zij verzochten den bediende, den heer Verhoog, ’s avonds de voorwerpen met kwitantie te presen- teeren in het nabij gelegen hotel Frigge kamers no. 66 en 67. ’s Avonds kwam de heer alleen terug en vroeg ook nog even mee op zicht te geven twee oor- koppen ter waarde van f 4025, die zij ’s middags hadden gezien. De bediende die de truc van de twee kamers zich herinnerde uit een vorige betrekking, nam zijn maatregelen en ging no. 67 inspecteeren, toen de Duitscher 66 bin nenging. Daardoor kon deze niet, wat de bedoeling was, den bediende verzoeken de diamanten even ie mogen toonen aan zijn dame, die op 67 wachtte, want die kamer was leeg. Toen hij dus voorstelde toch even aan zijn dame te mogen laten zien die op een andere plaats in het hotel zou vertoeven gaf de bediende toe onder beding, dat hg dan zelf ook mee zou gaan. Nu begreep de Duitscher dat hij geen kans had. Hij nam de quitantie voor de beide voorloopig ge kochte voorwerpen mee, liet zijn stroo- hoed, die op tafel lag, liggen, en ver dween om niet weer terug te komen. Hij wist het hotel, dat de bediende ver zocht van achter te sluiten en voor goed te bewaken, toch langs de diensttrap te verlaten. Volgens den portier, die den man ondanks de waarschuwing toch liet passeeren, had hij toen een groenen deukhoed op. Hij zal waarschijnlijk met den trein naar N. Schans zijn afgetrok ken in geselschap van zijn dame, die hem vermoadelijk op het station heeft opgewaoht. Wijl deze dieven de gestolen quitantie vermoedelgk bij anderen zullen gebruiken voor het inboezemen van ver trouwen, zij men gewaarschuwd. Tragisch. Een 48-jarige havenarbeider te Rot- BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum, zullen op Zaterdag den 13 Au gustus 1921, des middags 12 uur, onder de ingezetenen aan besteden Het SLATTEN van de WIJK loopende vanaf de boerderij bewoond door S. Vrolijk tot het pand van J. Gras, met het verbindingswijkje naar de Diepe Dolte, Van het bestek en voorwaar- den kan kennis worden geno men ter Secretarie in de gewone kantooruren, van 9-1 en 3-5 uur. Aanwijzing zal plaats hebben op Woensdag 10 Augustus e.k. des morgens te 9 uur. Workum, den 3 Aug. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Az. De Secretaris, A. DE VRIES. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden, a Advertentièn tot uiterlijk Don- - derdagsavonds, uitgez. familieber, FRISO. Q-

Friso nl | 1921 | | pagina 1