r voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. i Nieuws- en Advertentieblad I Advertsem doatverkoopea No. 36. ZATERDAG 3 SEPT. 1921. 47ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 93.9 van Geldwezen buiten de prov. Friesland «uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. L»at hem, dte zegt dat advert®eren Slechts geld wegamijten is, maar praten. Ik zeg, men kan ’t gerust probeeren Es 't antwoord dat aal zijn: de baten. II Hooge Colleges Staat enz. III Buitenl. Zaken IV Justitie V Binnenl. Znken 1.9 4.8 het volgende staaltje een helder beeld van de vele veranderingen. In millioenen guldens werd aangevraagd voor de verschillende hoofdstukken: 1914 1921 0 9 Branden. Te Haaksbergen is het woon- en winkelhuis van den heer Reindorink aan de Molenweg door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Dinsdagnacht is te Wageningen de Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor reed gekomen met den bouw van een aantal woningen, waarvan er nog een 24-tal leeg staan, waarvoor geen gega digden waren. Do prijzen waren voor de dorpelingen n.I. nog al hoog. Nu hebben die huizen ineens hare bestemming ge vonden en zijn zo door de slachtoffers van den brand betrokken. In manden en per kar voerden ze nu daarheen het weinige, wat hun van den brand is overgebleven. De uitvoer van aardappelen. Onze aardappolconsumenten behoeven geen zorg te hebben zoo ongeveer schrijft het Kon. Ned. Landbouw-comité dat er door een buitengewoon groote uitvoor voor hen straks niet genoeg aard appelen moor aanwezig zullen zijn. De prijs van do Eigenheimers en Bargars van den kleigrond was door een «enigs zins verhoogde vraag naar ’t buitenland wat hooger dan anders wel (thans be weegt da prijs zich in dalende richting), maar dat is da boeren niet te misgunnen. De prijzen bleven nog steeds binnen re delijke grenzen, en voor ingrijpen van regoeringawege ia uit dien hoofde geen aanleiding. Da aardappelen die vooral naar ’t buitenland verkocht worden, zijn de zand en veenaardappelen, als gevolg van het fei: - zoo zegt het Landbouw-comité dat de buitenlandsche consument door mindere koopkracht niet in staat is zich de duurdere kleiaardappelan aan te schaf fen en hij zich dientengevolge met goed- koopere soorten moei tevreden stellen. Dat dit de reputatie van de kleiaard- appelon in het buitenland zou benadaelen is niet aan ta namen, terwijl de uitvoer van deze soorten geen onrust voor ons volk behoeft te verwekken. Deze aard appelen worden in ons land bijna niet gegeten, ook niet toen de regeering ze in de oorlogsjaren goedkoop beschikbaar stelde. Do minister van Landbouw heeft tot de landbouw- en zuiveiconsulenten in de verschillende provincies het verzoek ge richt om aan hem opgaven te verstrekken als voigt Hoeveel aardappelen zijn dezen zomer uit uwe provincie naar het buitenland verzonden Naar welke landen werden deze aard appelen ui’gevoerd Is u ook bekend, dat onrijpe aardap pelen werden uitgevoerd en zoo ja, welke soorten Is de uitvoer in de laatste weken ook belangrijk torgenomen Wat is uw oordeel omtrent deze zaak? Zuinigheid. De zestien rijke veld wachters aan de Arr. Rechtbank te Utrecht hebben ieder een eigen rijwiel, omdat zij, in dienst zijnde, daarvan gebruik moeten maken, schrijft het »Centr.« Daar evenwel slechts twee veldwach ters te gelijk dienst doem, verzochten zij, twee Rijksrijwielen te mogen ontvangen, te gebruiken door allen. Dit zou, naar zij meenden, een groot voordeel voor hen opleveren, terwijl hot Rgk, wegens af schrijving en onderhoudskosten, nog geen tweehonderd galden per jaar zou behoe ven te betalen. Het verzoek werd niet ingewilligd, doch eenigen tijd later kregen de belang hebbenden bericht, dat het Rgk voortaan aan eiken veldwachter, voor het gebruik van zijn eigen rijwiel, eene toelage van 54 gulden per jaar sou uitkeeren. Dit kost het Rgk het peulschilletje van 864 galden 's jaara Vau bezuiniging gesproken Bezuiniging. »In 1900 bedroeg de Staatsbegroting f 154 millioen, in 1914 (voor den oorlog) was de oorspronkelijke raming f 258 millioen, in 1921 f 797 millioen, nog te vermeerderen met f 20 millioen cris- sisuitgaven en f 30 millioen voor de uit voering der Onderwijswet.* Zoo begint een hoofdartikel, getiteld «Bezuiniging door de Overheid*, in het Tijdschrift van de Maatschappij van Nij verheid, waaraan wij reeds iets ontleen den. Dit artikel is een samenvatting van het gesprokene door de heeren H. Hel dring en K. E. Honig Man., in de laatste vergadering van de Maatschappij. Het kan gelden als een ernstige waarschuwing dat de uitgaven der openbare lichamen nu moeten dalen. Het toont immers zeer gedocumenteerd aan, dat de belas tingen anders zeer spoedig te kort zuilen schieten om de uitgaven te dekken. Uit een onderzoek van het hoofdbestuur der Maatschappij is gebleken, dat jaarlijks per hoofd der bevolking een gemiddelde belasting wordt geheven van niet minder dan f 118 50. Tot deze berekening is men gekomen, door een gemiddelde ge meentebelasting van f 40 per hoofd aan te nemen (op grond van cijfers, die door de departementen verzameld zijn). Daarbij komenaan Rijke directe bel, f 40 50. aan F bel. f 3. Met de f 40 aan gemeentebe lastingen totaal f 118 50. Stelt men de bevolking op 7 millioen, dan kan men dus veilig zeggen, dat Rgk, provincie en gemeente te zamen jaarlijks uitgeven een bedrag van ver boven de f 800 millioen, wat ongeveer 40 procent van het totale belastbare inkomen (naar schatting 9i/4 milliard) uitmaakt, Dit teekent duidelijk de wan verhouding, die in den laatsten tgd tussohen inkomsten en uitgaven ontstaan De stijging van de nitgaven big kt ook nog op een andere manier, namelijk uit een vergelijking van de ztaatsbegrootin- gen voor 1914 en voor 1921. Geheel zuiver is die vergelijking niet, om be- 39.4 194 5 35. 73.9 43.6 63 2 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal j 65 centsfranco per post j 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. j Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. j Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. j De prijs der Advertentiën is .van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Hoofdst. I Huis dor Koningin 0.9 van 0.8 1.5 11.7 38.6 41.5 16. Va Onderwijs, Kunsten en wetenschappen 102.4 VI Marine 20 8 52.2 Vila Nationale schuld 38.6 73.6 Vllb Financiën VIII Oorlog IX Waterstaat X Lsndboiiw, Nijvarh. en Handel plm. 21. Xa Arbeid 75.5 XI Kolon’ën 2.7 6 Natuurlijk komen op de begrooting verschillende productieve uitgaven voor. Zoo de post van f 67 millioen, op het hoofdstuk «Landbouw* uitgetrokken voor uitgaven der Staatsmgnen. Zoo zijn er meer aan te wijzen. Enkele opvallend groote posten vindt men, behalve bij «Onderwijs*, dat nog veel duurder zal worden, bij Landbouw Na 1914 zijn de afdeelingen Arbeid en Arbeidsverzekering overgebraoht naar het nieuwe departement van Arbeid. De aan Landbouw overgebleven afdee lingen alleen vroegen voor 1921 bijna f 94 millioen, terwijl voor het departs ment van Arbeid werd a-agovraagd in totaal f 75 5 millioen. Trekt men hiervan af f 19 millioen voor de afdeeling Volks gezondheid, die in 1914 onder Binnen landsche Zaken resorteerde, dan blijft over eeu bedrag van f 56 5 millioen voor de afdeelingen, die in 1914 tot «Landbouw* behoorden, plus da afdee lingen Algemeene Secretarie en Compta biliteit, door de instelling van het nieuwe departement noodig geworden. Da f 21 millioen van 1914 zijn dus gestegen tot ongeveer f 150 5 millioen voor 1921. Verder bij Arbeid De afdeeling Arbeidsverzekering alleen heeft het sinds 1914 (7.7 milli oen) gebracht op 44 75 millioen gulden. Van dit laatste totaal komt bijna f 22 millioen voor rekening van de uitvoering der Invaliditeitswet, f 21 millioen voor de uitvoering der ouderdomswet en f 1.2 millioen voor kosten der ongevallenwet. De dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling vroeg f98 milli oen Deze en dergelijke feiten geven in «deze tijden van dalende welvaart* de Maatschappij van Nijverheid aanleiding tot een krachtige bezuin’gingsaoiie, dte naar men weet, mede door de departe menten zal worden gevoerd en waarvan de leiding berust bij een «Centrale Com- UUov>v vo., -«v uv, onder voorzitterschap van den Rijks indirecte bel. f 35, provinciale ^eer Heldring te Hilversum. Kolen van Spitsbergen. Met de eerste lading kolen, te Rotter dam van Spitsbergen aangevoerd, zijn zoodanig bevredigende resultaten bereikt, dat begin September wederom twee Nederlandsche stoomschepen naar Spits bergen sullen vertrekken, voor den ver deren aanvoer van kolen, n.I. de «Ter schelling*, die te Rotterdam 4500 ton voor de Rotterdamschen Lloyd en andere stoomvaartmaatschappijen en de «Noord* die 4000 ton voor de stoomvaartmaat schappij «Nederland* te Amsterdam zal aanvoeren De Nederlandsche Spitsbergen Com pagnie heeft voorts nog eenige Noorsche schepen in timecharter, voor het vervoer van de naar Scandinavië verkochte kwantiteiten. wijzen, hoeveel het Hollandsche kinder werk hcefc bijgedragen tot verzachting van de zoo gevaarlijke revolutionaire stemming en tot bevordering van de vredesgezindheid Dat echter dit zegenrijke werk plaats kon vinden en zich ontwikkelen kon op Hollands bodem, dat Holland te midden der oorlogsvlammen neutraal bleef en daardoor een rustpunt, een eiland, van waaruit de vredesgedachte zich over de wereld kon verbreiden, dat dankt Hol land en de menechheid aan de Koningin der Nederlanden. Da Koningin is het geweest, gelijk ook de Hollanders dank baar erkennen, die den vrede in menig kritiek oogenblik, wanneer de regeering scheen te zullen toegeven aan den van alle zijden geoefenden druk, door haar kroon en troon op het spel te zetten, heeft gered. Volkomen terecht verzoekt daarom Europa aan het Nobel-Comité, om dit maal het Hollandache volk in de persoon van zgn Koningin met de hoogste moreele belooning die op dit oogenblik bestaat, te beloonen. Terwijl het om de toeken ning van den Nobel prijs voor den vrede aan de Koningin der Nederlanden vraagt, verzoekt het daarmee tevens de waar- deering en vereering van den meest onzeifzuchtigen, edelen en in haar resul taten verstrekkenden vredesarbeid. De vredesprijs voor Holland Mevr. B. von Csitary, die thans in ons land vertoeft, is in Hongarije eene beweging begonnen om den Nobelprijs voor den vrede toegekend te zien aan H. M. de Koningin als erkenning voor wat Nederland tgdens en na den oorlog heeft gedaan. Het verbond van 43 soci ale veroenigingen in Hongarije heeft zioh met een desbetreffende motie tot Noor- rche Sorting gewend In een om namens haar toegezonden artikel, aldus hst N. v. h. N. zet mevr, von Caitary uiteen, hoe ons land reeds gedurende den oorlog oen zeer waarde volle kracht vertegenwoordigde, dte in hot belang van de goede verstandhouding tussohen de volken onafgebroken kon arbeiden en nooit moede werd, te ge- looven aan de mogelijkheid van een blij vende vrede. Toen eindelgk de ongelukkigste vrede kwam, waarmede ooit de menschheid werd bezocht, en de economische nood overwinnaars, zoowel als overwonnen be gon te bedreigen, waren het wederom Holiandtohe financiers, en nattonaal-eco nomen, die dit gevaar, dat de overwin naars zelf niet eens zagen, ontdekten. Het resultaat van hun besprekingen met buitenlandsche deskundigen was de Brus- selsche conferentie. Van welk een bui tengewone beteekenis deze was, blijkt hieruit, dat te Brussel do vertegenwoor digers der elkaar vijandige staten elkaar voor het eerst na den oorlog weer ont moetten. Van het allergrootste belang uit alge meen- menscholijk oogpunt ja echter wat Holland in den eigenlijken zin van het woord deed voor de goede verstandhou ding tussohen de volkeren. Zooals in vroegere eeuwen zoo dik wijls, vonden ook tgdens den oorlog en daarna duizenden en nog eons duizenden der ongelukkige volken op Hollands ge zegende bodem rust en bescherming. Dat de bizonder tactvolle, uit de diepte van een liefdevol hart voortspruitende ar beid van Holland reeds nu zeer vse'zgdige resultaten oplevert, daarvan zien wij dngelgka wonderen. Bg het noemen van den naam «Holland* openen zich de meest gesloten harten, het somberste oog verheldert en glimlacht. Dagelijks ziet men door ondragelijke zorgen gebo gen vaders, door den oorlog verweesde kinderen, tot weduwen geworden vrouwen: zij allen vergeten huo zorg en smart, als men Hollands naam noemt. En dan al die andere wonderen Ik heb kinderen gekend, door de omstan digheden, door den tijdgeest slecht beïn vloed, bijna op een verkeerden weg ge raakt uit Holland kwamen ze beter ik zou willen zeggen genezen naar huis terug. Arbeiders zie ik glimlachen en bidden die in de laatete jaren slechts vloeken en dreigen kondenook dat heeft Holland bewerkt. Niet slechts materië sle, ook moreele hulp ie het die op deze arme verbitter de gemoederen zoo diep en heilzaam in werkt. De geest van begrijpen, van vrede is het, dien de kinderen inademen en met zich naar huis nemen, die al deze wonderen werkt. Allen, die met Holland in aanraking komen, nemen iets van den Hollandschen geest over, hun gezichts kring wordt breeder, hun gemoederen zachter, meer toegankelijk voor mildere gevoelens, zij worden meer menschlievend, beter en geschikter voor de gedachte grooiingsteohnisohe redenentoch geeft van internationale samenwerking. En wat het sociale gevaar aangaat, moet er op gewezen worden, dat niet gemakkelijk te zeggen valt, uit hoeveel harten de Hollandache arbeid den doorn der vertwijfeling, van het nihilisme heeft uitgetrokken. Wie zou vermogen te be- Handel, Nijverheid en I voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. boerderij, bewoond door J. Breekvelt, door het inslaan van den bliksem, totaal afgebrand, waarbij ook de inboedel ver loren ging. Eenige kippen en een hond kwamen in het vuur om. Het verbrandde is laag verzekerd. Een hooiberg van den heer J. Siemens, naast het huis verbranden mede. Dinsdagnacht brandde de boerderij van de wed. H. onder de gemeente Luyks- gestel, geheel af. Behalve moeder en zoon was er een 14-jarige Duitsche jon gen thuis. Tosn de zoon wakker werd, stond alles reeds in volle vlam. De jongen liep dadelijk om moeder ie wekken, doch kon de 82-jarlge vrouw niet wakker krijgen. Met moeite wist hij ze evenwel naar buiten te sloepen en enkele oogen- blikken later stortte het heele huis ineen. De zoon poogde nog tevergeefs het vee te redden. Drie koeien en drie varkens kwamen in de vlammen om. Een vierde koe wist zich los te rukken en met enkele brandwonden te ontkomen. De oogst, de inbosdel, de landbouwgereedschappen, alles is verbrand. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. De uitbreiding van Groningen. Grcot-Groningen zooals het door Ge deputeerde S:aten der provincie gedacht wordt, zal de gemaenten Haren, Hoog kerk en Noorddijk in haar geheel, en, ter afronding van de Noordelijke grens, de zuidelgke gedeelten van Adorp en Bedum annexeeren. Het inwonertal der stad zeu dan boven de 100 000 stijgen. Wat de gemeente Haren betreft mo- tiveeren Gedeputeerden do voorgenomen annexatie met het betoog dat Haren steeds meer een Groningsche kolonie wordt en voortdurend inwoners uit de gemeente Groningen to> zioh trekt. Voor al nu de verbinding door middel van de oleolrische tram tot stand gekomen is zal Haren, blijft het zelfstandig, zich steeds meer ten koste van Groningen gaan ontwikkelen. Het argument voor annexatie Hoogkerk en Noorddgk is dat deze ge- meensen, op den rand van een groote stad, de Groningsche industrie tot zioh trekken. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat da industrie zich daar der mate zal ontwikkelen, dat zij deze kleine gemeenten boven het hoofd gaat groeien, waardoor toestanden kunnen ontstaan, die voor Groningen ongowenscht zgn. Een bezwaar van de voorgestelde grens wijzi ging zal zgn, dat ook dorpjes als Lseg- kerk in de gem. Hoogkerk, Engelbert en Mtddelbert in de gemeente Noorddgk lot Groningen zullen gaan behooren, hoewel deze plaatsjes nog wel langen tgd hun landelijk karakter ongerept zullen big ven bewaren. Ztj zullen eonigszins eigenaardig bij de gemeente Groningen aanhangen. Men moet evenwel deze plaatsjes wel op den koop toenemen, omdat zij te weinig inwoners teilen om apart een gemeente te vormen. Hevige brand. 30 huisgezinnen dakloos. Ia het dorpje Mierlo bij Helmond heeft een hevige brand gewoed, waardoor niet minder dan 30 huisgezinnen dakloos zgn. Do brand ontstond om elf uur op den zolder van een woning aan de Markt straat. In een oogenblik iijds stond dit huis en ook de omringende woningen, die bijna alle met stroo gedekt waren, in lichte laaie. In één uur tijda zgn zes tien complexen huizen in asoh gelegd. De voornaamste zgn de groote boer derij van den landbouwer Van Dijk, twee cafe's een rgwielzaak, een manu facturenmag&zijn en een bakkerswinkel. De schade wordt geschat op 3 4 4 ton. Wegens gebrek aan water viel aan blus- sohen niet te denken. Eau ernstige zieke kon met groote moeite gered worden. Zeer toevallig ia de Woningbouwver eniging in Mierlo de vorige week ge- FRISO

Friso nl | 1921 | | pagina 1