met GAS. AANBESTEDING. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Met adverteeren in dit Blad, Heeft menigeen succes gehad! Chr. Fanfarec. „Crescendo” Workum. E Hl ZATERDAG 10 SEPT. 1921. 47ste Jaargang. jj No. 37. Officieel Gedeelte. Binnenlandse!} Nieuws. i li I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I KOOKT BAKT BRAADT STRIJKT VERWARMT VERLICHT Vraagt gratis inlichtingen aan de Gasfabriek, Desgewenscht gemak kelijke condities. L itei Mozsrt. O. Wolss. T?t plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F C. Faust. Edmond avon. DIRECTEUR J. B. DIJKSTRA.. het tapverbod opnieuw met groote meet dorheid gehandhaafd is, hebben de ver gunninghouders openlijk aangetondigd dat zij het tapverbod neg«eren en kalm doorgaan met tappen. En d« politie laat hen kalmweg begaan. Zelfs al« in een vergunniogslokaal een politie ambtenaar speciaal met de opsporing van drankwet- der beliigerenten in het openbaar overtredingen belast, 7 of 8 of meer UITVOERING WOENSDAG 14 Sept. 21 ’s avonds 8l/2 uur op de markt. PROGRAMMA: 1. Koraal. 2. Marsch. 3. La Flute en chantée 4 a. Hymne Priere, c. Offertoira. 5. Unter the stars. 6 7. Theresen (Grand valse) 8 Cortege Nuptral (Ouv.) 9. Marsch. 10. Finale. overtredingen tegelijk kan conet&teeren, wordt geen procesverbaal opgemaakt. In de laatste raadsvergadering is dan ook rondweg van achter de tafel van B, en W. gezegd dat de politie geen processen-verbaal op grond van het tsp verbod maakt. Hierdoor bestaat dus de zeer eigen aardige toes'and, dat de gemeentelijke politie zich een soort «tostsingsrecht* over de verordenende bepalingen van de plaatselgke overheid aan matigt, censuur uitoefent over de uitgevaardigde veror deningen en als gevolg daarvan een be paalde verordening buiten werking stelt. Met spanning wordt afgewaoht wat de gemeenteraad in dezen zal doen. (Zw. Crt.) Mishandelend publiek. Omstreeks halfeen Zaterdagnacht poog den een sergeant en een soldaat van de politietroepen, die in hun ronde waren in de HiUelas.n te Rotterdam een vecht partij te beëindigen tuaechen burgers. Het gevo’g hiervan was, dat het publiek, een 30 tot 40 personen, zich tegen de militairen keerde en deze uit zelfverde diging genoodzaakt werden van -hun gummiestokken gebruik te maken. Liter heeft de sergeant ook zijn klewang moeten trekken, terwijl de soldaat, na eerst vier schoten u t zijn karabijn gelost te hebban om schrik aan ie jagen, een vijfde schot loste op een onbekend ge bleven msn, die zich met zijn dienririj- wiel, dat omgevallen was en waarop zich een dienstjekker bevond, uit de voeten maakte. De rijksambtenaar J. van B. die de militairen opmerkzaam maakte, dat een man uit het publiek hen met een revol ver bedreigde, werd door het publiek aangevallen en mishandeld. Hij moest de vlucht nemen met achterlating van zijn fiets, die later bij de politie is terugbe zorgd. Ook drie agenten zijn bij de vechtpartij betrokken geworden en heb ben van hun sabels gebruik gemaakt om de menigte uiteen te drijven. Als een van de hoofddaders is tijdens het gevecht aangehouden de kantoorbe diende L. C. M. uit de Bloemfontein- straat, die tengevolge van sabelslagen op het hoofd en in het gelaat verwond was. Hij is in den politiepost aan de korte Hillestraat door een geneesheer verbonden en heeft bekend zich aan de mishandeling van den soldaat der politie troepen, die eenigo slagen op zijn hoofd kreeg en van den rijksambtenaar J. van B. te hebben schuldig gemaakt. Een van de polieagenten kreeg mede een paar vuistslagen in het gelaat. Het verkeer Stavoren—Enkhuizen. Als een bewijs van het drukke reizi- gersvervoer tusschen Stavoren en Enk huizen, meldt het »N. v. d. Dag», dat in de afgeloopen maand Augustus ruim 54000 betalende pasagiers zijn overge bracht, een getal, dat nog nimmer werd bereikt. In Augustus 1916 was het ge tal betalende en niet betalende pasagiers samen nog iets hooger, maar hierbij wa ren 16000 militairen. Sluls-verzakking. Maandagavond is de groote keersluis bij Fort Krefcoeur te ’s Hertogenbosch begonnen te verzakken. Het water stroomde uit de stad. Maatregelen wer den genomen om erger te voorkomen. Omtrent het bezwijken van de sluis wordt nog meegedeeld Burgemeester en We t- houders van Workum, zul len op Zaterdag 17 September 1921 des middags 12 uur ten Gemeentehuize aanbesteden Het opruimen van een stek en het graven van een sloot in het Heidenschap, ter lengte van 300 Meter met bij komende werken. Van bestek en voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren vanaf Maandag 12 September 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. G. POSTHUMUS, L.-B. A. DE VRIES, Secretaris. Het tapverbod te Apeldoorn. Vermoedelgk zal wel in geen enkele i van ons land, waar een tapverbod werd uitgevaardigd, daardoor zulk een merkwaardige toestand ontstaan zgn als te Apeldoorn. Dat het aantal processen verbaal wegens dronkenschap in de eerste maanden na de uitvaardiging van het tapverbod, in Maart en April 1921 met 100 pot is toegenomen vergeleken bg dezelfde maanden van 1920, zegt niets, daar het tapverbod feitelijk niet bestaat. De hotel- en koffiehuishouders doen en deden alsof het tapverbod niet bestaat de politie eveneens zij maakte geen enkel procesverbaal meer op. Nu, nadat in de jongste raadszitting De uislaatsluis bssiiat in het midden uit twee etony^chuiven met aan beide zijden een doorgang met een schotbalk- keering In het midden is de sluis on derloop s geworden Aan beide zijden De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. 'l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. van do sluis achterloops werden met het gevolg, dat er grondval kwam. Het water vloeide er mat kracht door en een oogenblik vreesde men, dat de geheele brug zou instorien. Met alle krachten is men bezig, voor de sluis een dam te leggen, opdat men het water in de Dieze van den Bosch uit kan tegenhouden. Om den Bosch staat in de haven slechts 50 cM, water. De joagons loo pen er door. Da D.cze en do Dommel loopsn leeg. Bij de afsond ng van dit bericht waa het water reeds 1.50 M. gezakt. De Zuid-Willemsvaart tot asn de eerste sluis begint ook reeds droog te loopen. De scheepvaart werd onmiddallijk gestremd Varkensziekte. Uit Snook words asn het L. N. gemeld Ook in de omgeving van onze stad breidt zich 4e gevreesde varkenspest in bedenke;ijke mate uit. Er rijn boeren, die in korten tijd al hun varkens verloren. Wat zeker te betreuren is, is dat reeds aangetaste dieren nog verhandeld worden en zooals een vertrouwd slager ons ver telde, zonder voorafgaande keuring, be stemd worden voor de consumptie. Waar om is, in 't belang onzer volksgezondheid, het toszicht niet wat strenger? Wereld-plutmveeten toonstelling. Maandag is te ’r-IItiga de aangekon- digde weield-p'uimveetentoonsielling ge opend. Uit tal van lauden zijn er levende inzendingen. «Hier kakelen zoo zegt de H bl.-varslsggever de kippen in alle talen der wereld. We zijn maar leek, maar deskundigen hebben ons verteld, dat hier nu wel bijna alle rassen der wereld zijn bijeengebracht. Zoodat er een kippeninternationale blijkt aanwezig te zijn, die de internationalisten-onder-de- mensohen jalosrsch moet maken. Het raadslid Zuurbier. Het Amsterdamsohe anarchistische raadslid Zuurbier gaat zich reeds aan passen, naar ’t eebijnt, aan de vormen van ’t parlementarisme. Hij woonde Za terdagavond het dinar bij door ’t Am- eterdamsche Gemeentebestuur aangeboden asn de deelnemers van de conferentie voor de internationale wetgeving, en hij was zoo zegt Het Volk voor die gelegenheid duchtig gecamoufleerd. Zijn wangen waren gladgeschoren, zijn blonde lokken netjes gekapt en hij droeg een goed-zittend «jacquet* van zwart laken. Hij nam zijn plaats in, tuaechen een sieraad der juridische fakulteit der der hoogesohool te Genève en een licht der universiloit van Bonn. En toen een Engelschman een tozst uitbracht op onze Koningin en de muziek 't Wilhelmus speelde, stond ook Zuurbier op, recht-op in zijn feestkleedij. Hij had ook het glas champagne in de hand, glimlachte en als de toast was uitgebracht dronk bij ook een slokje Bond van belastingbetalers. De Nederl. Bond van belastingbetalers, afd. «Den Haags, heeft aan den minister van Financiën een adres gericht, waarin wordt opgemerkt dat do belastingdruk reeds zoodanig is opgavoerd, dat het voor duizenden, die in 1921 minder inkomen hebben dan in 1920, als direct gevolg der heersohende malaise, niet mogeiyk zal zij a de hooge belastingpenningen te voldoen, zonder op de allernoodzakelijkste levensbehoeften te bezuinigen, dat in kringen van handel en ngver- heid nog steeds groote verliezen worden geleden en, niet minder, in die van den landbouw in vele «treken van het land, beprekingen over het zee-oorlogsrecht op de vergadering van de Int. Law- Avscciation hoeft gehouden. Die woorden die grooten indruk maakten, vooral ook op de aanwezige Dait’chere, verdienen gelezen te worden tg zijn vrijwel de eerste woorden van waardeering van den tegenstander in den grooten oorlog door een f gesproken «Ik ben niet van plan aldus Sir Graham den tijd dezer conferentie in beslag te nemen door voorlezing van mijn prse-advies en ik heb alleen het woord genomen om misverstand te doen verdwijnen, en aldus tijd te sparen. «Er zijn er onder ons, die denken, en dat is heel natuurlijk zou ik zeggen, dat wij nog te na staan aan de smaiten, van den jongeten oorlog om over de wetten van den oorlog te dobatteeren en dat er dus een gevaar is gelegen in het beginnen van zulk een bespreking. Laat mij hun de verzekering geven, dat er geen gevaar van dien aard bestaat. Ik ben een oude zeeman, die spreekt in tegenwoordigheid van juri.-ten, en ik vraag verlof de gevoelens van den zee man voor den jurist te mogen vertolken. «Daar is op zee een zeebroedersohap, die over alle nationale grenzen gaat en alle zeelieden maakt tot leden van een gemeenschappelgk beroep, die gemeen schappelijke gevaren onder de oogen moeten zien. Deze broederschap doet geen afbreuk aan het plichtsbesef of de vaderlandsliefde aan allen gemeenj Ze veroorzaakt slechts een wederzijdsche erkenning, wederzgdsoh begrip en ik verzeker u, dat de zeelieden van do Briteche en de Duitzche vlooi de gebeur tenissen van den jongsten oorlog kunnen besreken als zeelisden en «gentlemen. De vree» van de meer schroomvallige leden der conferentie is ongegrond. «Er zijn hier geen Duitsohe zeeofficie ren. Dat spijt mij Want ik zou wen- schen hun de woorden te kunnen toe spreken, die ik nu tot u richt. Ik zou mijzelf willen aansluiten bij het tribuut van eerbied en spijt dat deer admiraal Sturdie is gebracht aan de nagedachtenis van dien dapperen zeeman en ridder) g ken «gentlemanadmiraal von Spree en aan de officieren en manschappen van zijn eskader, die voor hun land stierven bij de Falklandeilanden. En als hier Duitsohe officieren waren geweest, dan zou ik hun hebben gevraagd met mij in te stemmen in eerbiedige hulde voor de nagedachtenis van admiraal Cradock en de officieren en manschappen die sneu velden bg Coronel. «Ik vereenig mij ook met al de leden van de Intern. Law Association door een krans neer te leggen gewijd asn de nagedachtenis van officieren en manschap pen van beide vloten, die stierven bij de vervulling van hun plicht in den slag bg Jutland. «Ik hoop, dat de woorden, die ik heb geuit, de gevoelens der zeelieden tegen over de advocaten zullen verklaren en hun vrees zullen doen verdwgnen, want de zeelieden doelen dezen schroom niet. dat, dientengevolge, het volgend be lastingjaar de toestand buitengewoon ernstig moet worden, dut het daarom dringend noodzakelgk is de uitgaven van rijk en gemeente breidde zich dit uit, totdat de vleugels zoodanig fe beperken, dat een aanmer kelijke verlaging der belastingen kan worden verkregen in de naaste toekomst. Bescheiden ei chen. Aan de Hoogere Burgerschool aan de Waldeck Pyrmontkade te ’s Gravenhage vaceert de betrekking van congierge. Van dia vacature wordt, zonder ver melding van bijzonderheden, kennis ge geven bij verschillende Gemeentediensten. Er zijn vele liefhebbers. Een drietal sollicitanten wordt bij den directeur oniboden, die aan één daarvan (mogelijk wel aan alle drie) de volgende vragen stelt, waarop een stereotiep antwoord volgt «Kent u Fransch «Neen mijnheer «Daitzch?« «Neon mijnheer 1« «Engelach «Neen, mgnheer «Boekhouden Neen, mgnheer «Machinwchrijven Neen, mgnheer!* «Maar man, dan heb ik niets aan je »’t Spijt me wel, mgnheer, doch als ik geweten had, dat u die ei?chen zoudt stellen, dan had ik niet gesolliciteerd!* De sollicitant af. Hij hoorde niets meer van zijn sollicitatie, ’t Was ook ons, schrijft Argus in het Maandblad der Haagsche afdeeling van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, een openbaring, dat de funktie zgndo con cierges bij de H. B. scholen zulke kranen waren. Maar, vroegen we ons af, is hun salaris dan wol met de eiechen van be kwaamheid in overeenstemming? Wij raadpleegden de salariaverordcning 1920. Vergisten wij ons? Neen, daar staat in bglaga I: Schaal IIICjncierge, belast met ad ministratieve werkzaamheden: f 1700 f 2200. Bij de eerstvolgende salarisherziening zal dit moeten zijn Schaal XV Concierge, (minstens) f 4000—f 5000. Immers, wie is er, die met boven staande eischen voor oogen, zou dutven beweren, dat dit salaris te hoog is Wij zullen niet ontkennen, dat de concierges voor het dca morgens met den Franschen slag aanmaken van de kachels (Made in Germany) met Engelsohe anthraoiet wel bovengenoemde kennis moeten bezitten, vooral als daarbg nog gevergd wordt, dat ze zoo esonomisoh mogelgk moeten stoken; van de ver bruikte brandstoffen dus juist boek moeten houden en de bestellingen per getikte briefjes moeten doen! Loon naar werk, derhalve. Geen f 2200 maximum, doch f 5000. Pensioenwet. De Algem. Bond van Ambtenaren bij de Raden van Arbeid heeft het volgende telegram aan de Tweede Kamer verzonden: De Alg. Bond van Ambtenaren bij de Raden van Arbeid, gevestigd te Amster dam, kennisgenomen hebbende van het verzoek der regeering, de Pensioenwet van de agenda uwer Kamer af te voeren, protesteert tegen een dergelijke handel- wgze der regeering, als zijnde in flagran- ten strgd met hare toezeggingen, en verzoekt uwe hooge vergadering in het belang van alle rgksambtenaren, aan dat verzoek niet te voldoen, tenzij de regee ring toezegt, dat deze wet nog vóór het einde van dit jaar door uwe vergadering kan worden afgedaan. GedistUleerd. Er is een wetsontwerp ingediend, hou dende nadere bepalingen betreffende den invoer ter zee van Binnenlandsch gedis tilleerd, onder genot van afschrijving van den accijns en den doorvoer van buiten- landsch gedistilleerd. Blgkens de memorie van toelichting is het voorgekomen, dat gedistilleerd van binnenlandschen oorsprong, na ter zee met afschrijving van den accijns te zgn uitgevoerd, het Rjjk weder is binnen gesmokkeld volgens loopende geruchten zou dit reeds herhaaldelgk zgn geschied, plaats Voorgesteld wordt nu, voor het ver leunen van afschrgving van den acogns van binnenlandsch gedistilleerd, dat ter zee wordt uitgevoerd, evenals bg den uitvoer langs de rivieren en te lande geschiedt, den eisch te stellen, dat een bewys van aankomst in het land van bestemming, een zoogenaamd landinge- certificaat moet worden overgelegd. Een zeemanswoord. De >N. Ot,« geeft onder dit opschrift de openingswoorden van de rede, die Sir Graham Bower Woensdag j.l. by de FRISO j rtj I I i Nieuws- en Advertentieblad i

Friso nl | 1921 | | pagina 1