Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ui Leest de Advertentiën in dit Blad i t DOELmatig i MUNT' 47ste Jaargang. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1921. No. 45. Kort Nieuws. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. S l Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - ,uii om Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor T colaas Witsenstraat te sollen komen. Dat deed hij ook, braoht een derde fiets en een flesoh chloroform mee en maande G. aan mee den tocht te aanvaarden. Deze weigerde, zeggende in Zaandam voor een door hem verkochte woonschuit De BURGEMEESTER der gemeente Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 7 November 1921, des namiddags te 2 ure, in het lokaal van het gemeentehuis (ingang Bagijnestraat) gelegen heid zal bestaan om zich gra tis te doen vaeeineeren door Dr. IJ. HIEMSTRA. Workum, den 2 Nov. 1921. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. B. en W. van Slochtercn kunnen met hun verhoogde tr&ctementen gaon genoegen nemen. De wethouders mennen, dat het thans geen t$d is om de salaris sen te verbeteren en zullen hun verhooging, voor elk een bedrag van f100, terug stor ten in de gemeentekas. De burgemeester acht het genoten salaris, f 4200, voldoende, en zal een verhooging van f800 niet in ontvangst nemen. Het huis van Harm Schutrups te Douwenerveen, die thans in de strafgevan genis te Assen in voorarrest zit, in verband met den afschuwalijkon moord op den 90- jarigen Harm Trip te Buinerveen, is, naar ’t «Hbl.a meldt, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Het huis was zeer laag, de inboedel in ’t geheel niet verzekerd. Ook is de vorige week Schutrups ingebroken en een belangrijk bedrag aan geld gestolen, zonder dat de dief is ont dekt. Begrijpelijkerwijs bestaat in de om geving niet veel deel neming. Het is niet alleen do besmetteljjke ziekte onder het pluimvee, waarmede de Volondamsche eendeuboeron te kampen hebben, ook hebben zy, zegt het «Hbl.c. last en schade te verduren van hot ont* zettend groot aantal ratten. Er z|jn er bj als katten zoo grootop sommige plaatsen is het aantal dier knaagdieren zóó aanmerkelijk, dat men tijdens het voederen maar onmiddelljjk bjj de hokken bljjft, omdat anders de ratten meer van het voer weghalon dan do eenden. Een gelukkig vader van ruim 77 jaar kwam dezer dagen ten gemeentehuize te Barneveld aangifte doen van de geboorte van zijn vierde spruit. Ongeveer 9 jaar geleden is, vertelt het «Hbl.a. deze krasse baas voor het eerst van zijn leven in het huwelijk getreden met ’n vrouwtje, juist een halve eeuw jonger dan hij zelf. Een zandschipper uit Katwfik, J, de B., die mot zjja schip aan den Trekweg te Don Haag lag, is door het inadomen van kolendamp bewusteloos gevonden. H(j overleed aan de gevolgen. Te Ter Apel (Gron.) werd een woon wagen van een arm gezin door een ande ren wagon omver gereden. Door den val viel een ketel kokend water van de kachel. Do vrouw en een klein kindje kregen ernstige brandwonden. Da marskramer die onder Doorn door een mede-zwerveling langs dan groo- ten weg word vermoord, is gebleken te zijn C. Pruis, uit den Haag. De verdachte P. v. d. Lee, bevindt zich nog steeds in arrest. In do buurt van Wedde (Gron.) moet zich volgens modedeelingen in het »N. v, h. N.a een wild beest ophouden, volgens beschrijving van monschen een gestreepte hyena, volgens anderen een wolf of boer. Eenige jagers hebben er, tot nog toe zonder succes, jacht op ge maakt. ’t Roofdier hebben ze niet gezien, wel een groot diep gat, dat het hol van hot dier kon zijn. In den laatston tijd wordt van par ticuliere zijde in ons land getracht kapi taalkrachtige Nederlanders over te halen zich in Californië te vostigon, waar mot fruitteelt heel wat verdiend zou kunnen worden. De directeur van de Ned. Ver. »Landvorhuizing< waarschuwt echter, aan deze voorspiegelingen geen geloof te hech ten, doch, alvorens een besluit te nemen, zich tot hem om inlichtingen te wonden. Te Oud dorp is in den tuin van den landbouwer H. H. een pompoen gegroeid, die maar eventjes 121 pond zwaar was. Te Kohlscheid, bQ Kerkrede, bestal een knecht telkens een slager, maar do bewijzen ontbraken. Dezer dagen vond de slager op een zolder 100 pond spek gereed liggen om weer stilletjes verkocht te worden. Hg haalde hot spek uit den zak en legde er steenen in. Des nachts klom de knecht stilletjes naar boven. Toon hg zag, dat het spek in steenen was ver anderd, begon hjj op zgn patroon te schol den. De politie, die mede op de loer zat, arresteerde hom. Do enorme stapels brandhout ge zaagd en gekloofd door den ex-kolzer, worden nu te gelde gemaakt. Door mid del van don notaris te Amorongen enden afslager wordt het hout tegen den zeer hun dar® marken, hun papiertjes, die eiganlgk alle handelswaarde verloren, en die eigenlijk alleen nog hnn geld konden opbrengen als men er in Duitschland zelf goederen voor kocht. Die weg is de markenbezitten nu ook afgesloten. ’t Hbi. laat een krachtig protest hoeren tegen de maatregelen van de Duitsche overheid. Want diezelfde overheid is schuldig aan de daling van de waarde der rijktsmark in het buitenland. «Jarsn lang heeft zegt het blad Duitsch- land de nabuurstaten overstroomd met «banka-papier. Deze biljetten kwamen echter niet uit de gewone circulatie, maar werden speciaal als uitvoerartikel gefabriceerd. De bankbiljetten-drukpers in Dnitaohland werkt nacht an dag om door het produceeren van schijnmarken het verschil aan te vullen tuesohen het geen Duituohland inderdaad ter beschik king heeft voor aankoop in het buiten land en datgene, wat het gaarne in het makkelijk weer het mes tot hei heft in het hout steken Dit schip bleek, toen het op de Paap schoon werd gemaakt, naar ons werd medegedeeld, lek te zijn. Met zeildoek werd het lek gestopt en zoo kou men behouden binnenkomen. In hst schip kon de bemanning door den romp heen den kaaimuur zien, ’t schip heet nu weer in orde, er is volgens onzen zegsman, een stuk touw in het lek gestopt. En in de kooien lekt het roastwater door, zoodat de bemanning, wanneer ze zich ter ruste heeft gelegd by slecht weer klets nat wordt. Van Zaterdag op Zondag heeft de «Eems IIIden tweeden storm meege maakt. Tusachen vier uur en kwart voor vijf was de zee zoo kokend, dat de drie mannen, die de wacht hadden en vast gebonden aan het dek stonden, niet dachten, dat ze ’t zouden halen, In die vreeselijke drie kwartier hebben ze geen woord tot elkear gesproken. Huizen hoog kwamen de zeeën met de witte koppen aanrollen, het krakende schip werd van den oenen naar den anderen kant ge gooid. Ieder oogenblik stond de villa het lot van de vlla te wachten. *t Is goedgegaan gelukkig Zondagnacht is de schoener de haven binnengeloopen. Wat ’n ellende hebben die mensohen aan boord doorgestaan wat ’n angst is er weer geweest in de families van de opvarenden. De prijs der Advertentiën o is van 15 regels 60 cents, o elke regel meer 7 cents. o Grootere letters naar plaats- j ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. J (♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O financieel bij machte te zijn. Het kan niet anders, of een dergelijke inflatie van het ruilmiddel moet tot een voort durende waardevermindering aanleiding geven. Men betaalt het buitenland niet met goed geld (of wat hetzelfde is, met goedo vorderingen), maar met slecht geld en slechte vorderingen, die elk volgend oogenblik een kleiner aandeel in het maatschappelijk product, en dus een kleiner koopkracht, vertegenwoordigen, dan een oogenblik te voren het geval wasa. Het verbod van uitvoer naar het bui tenland komt, zegt hei Hbl. hierop neer, dat men thans in Duitschland met ge merkte kaarten speelt. Men betaalt bui- tenlundsche vorderingen met biljetten, die bij de buitenlanders de waan moet opwekken, dat zij een papier in handen krijgen, dat in Duitschland een waarde, en dus een zekere koopkracht, vertegen woordigt. Maar men belet ze vervolgens, die koopkracht uit te oefenen, en maakt daarmede de in het buitenland gehouden biljetten feitelijk waardeloos, nadat zij reeds door het steeds sneller draaien van de Duitsche biljettenpers te voren een groot deel van haar waarde hadden jngeboet. Het blad hoopt, dat onze regeering zal opkomen voor de rechten der zeker reeds zoo gednpeerde houders van bui- tenlandsche bezitten aan Duitsoh bank papier. De moord te Houtdorp. Nadat Donderdagmiddag de vijf direct en indirect bij den dubbelen moord te Garderen betrokkenen naar Harderwijk overgebraoht eu in de oude kazerne der koloniale troepen waren opgeborgen, zijn zij met Gerber geconfronteerd. Emmer en Dijkslsg herkende hij als de mannen eenige malen aan zgn woonschuit ge weest om hem over te halen, mee de daad te gaan verrichten. De Graaf had zich nimmer aan hem vertoond. De juiste namen der beide mannen, die hij herkende, wist hij zelfs Donderdagmiddag nog niet. Dat ze het waren gaf ook Marines Emmer toe, die alles bekent. Na den tocht naar Garderen, door Emmer en Gerber op de «Indiana op dien Zondagmiddag gemaakt, verklaarde laatstgenoemde onmiddellgk, dat het een te gevaarlijk karwei was. Toch liet Emmer, die het zich nu eenmaal in het hoofd had gezet dat dit voor hem de eenige manier was om zgn terugslag in zaken te boven te komen, niet af. Hij sprak met G. af op een Zondag, met Doodslag of ongeluk De bekende Friesohe declamator J. Ligthart, van Sneek, is Maandagavond onder Goënga dood gevonden. Zgn fiets en zgn geweer (L. was op jacht geweest) lagen bij hem. Omtrent de oorzaak van den dood verdiept men zich in gissingen, Nader wordt ons gemeld: De heer Ligthart had op den weg onder Goënga een ontmoeting met den 28-jarigen T. de L. van Sneek. Beiden fietsten, en volgen- de L., van wien men zegt dat hij niet geheel nuchter was, week Ligthart niet genoeg uit. Hierover ontststond een woordenwisse ling, die door de heftigheid de aandacht trok van iemand die zich in de nabijheid in het land bevond. Wat er toen verder precies gebeurd is kan de getuige niet zeggen, want het was reeds te donker om alles te zien, doch plotseling viel er een schot, en de getuige zag de een hard wegfietsen, en bij zgn aankomst op den weg vond hij Ligthart stervende. L. was toen nog bij kennis en vroeg den ander om spoedig een dokter te halen. Dit heeft evenwel niet mogen baten. Niet lang daarna gaf de gewonde den geest. De L. is op last van de justitie in arrest genomen. Vermoed wordt niet, dat hij het doodelgke schot zou hebben ge lost. De situatie op de plaats van het ongeval zou er op wijzen, dat Ligthart, misschien ter afwering, met het geweer naar de L. heeft geslagen en de moge lijkheid bestaat dat daardoor het schot is afgegaan, Ligthart in zgn lichaam tref fend. Het geweer moet zgn gebroken. Een en ander staat echter nog vol strekt niet vast. (L.N.) De metaalbswerkersactie In antwoord op het telegram der R.-K Werkgeversvereeniging is door de R.-K organisaties het volgend telegram gezon den. In antwoord op uw telegram, ver zoeken wij uw bestuur een onderhoud met vijf leden der combinatie van me taalbewerkers. Tot zoolang is de staking opgeeohort. Van de 1164 stakers ie Utrecht be hoord er 388 tot den Modernen Bond, 259 tot de Katholieke, 100 tot de chris telijke organisaties, 27 tot de federatie, 28 zgn neutraal en 362 ongeorganiseerd. In de 13 fabrieken werken te Utrecht nog totaal 55 arbeiders. Dinsdag ia door de werkgevers in de metaalindustrie te Utrecht een manifest aangeplakt, waarin zg den werklieden aansporen om niet blindelings het advies der leiders te volgen en in staking te gaan, doch wel te overwegen dat de loonsverlaging nauw verband houdt met de groote malaise in de metaalnijverheid. Te Schiedam ie, blijkens de «Sohied. Crt.a de staking vrijwel algemeen. Bij de fabrieken waar gestaakt wordt, wordt dag en nacht gepost. Oplichting. Te Amsterdam zgn aangehouden de makelaar in assurantiën H. d. G. en mej. C. A. M. verdacht van oplichting van f 80.000 ten nadeele vvn mr. R. Naar aanleiding van een huiszoeking bij de beide aangehoudenen vond de Haag- sche justitie termen om de d. G. en mej. M. te arresteeren. De «Msb.a meldt, dat deze oplichting reeds dateert van 1913 af. Twee Am sterdammers, de makelaar in assurantiën H. d. G. en mej. C. A. M., een fami lielid van de G„ werden verdacht onder valsche voorwendselen van notaris R. een bedrag aan geld los gekregen te hebbenin het geheel tot een waarde van f 80,000. Kort na het overlijden van den heer R. bleek uit diens na latenschap, dat er een groote som gelds vermist werd. De Haagsche recherche heeft zich daarop tot de justitie gewend met het verzoek om te Amsterdam bij de genoemden d. G. en mej. M. een huiszoeking te doen. Met medewerkirg I Dit blad verschijnt des Za- 11 terdags en kost per kwartaal o 65 cents; franco per post JI 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. o Ingezonden stukken Don- I derdags voorm. in te zenden. 3 Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. ^JjjDEZE FIRMRJ0H? TROMP SNEEK. te moeten gaan afrekenen. Het uitstapje werd daarna door Emmer acht dagen uitgesteld. Dan zouden E. en Dgkslag wederom op Zondag ’s middags te één uur aan het einde van den Overtoom wachten. Gerber vond dat goed, doch kwam niet, omdat hij van verschillende zijden van het «linkejongeusgildea gewaarschuwd bij zichzelf besloten had niet aan hoi voivoeren van de daad deel te namen. Den Dinsdag volgende op dien Zon dag, dat was dus den 18en October j.l. kwam Emmer tegen den avond aan de schuit ®n vertelde, dot hij van het ple gen van de daad had afgezien. Nauwe- lijks was hij vertrokken of Gerber las in de krant, dat het toch gebeurd was. Daar in het dievengilde verraad, waar voor dan ook, als de meest afschuwelgke daad wordt beschouwd, bleef hij zwijgen. Ten overvloede kwam iemand, die het drietal goed kende, en met het vreese- buitenland wil aankoopen, zonder hiertoe lijke voornemen op de hoogte was, de drie mannen'in’’den ochtend van Dinsdag «enigszins verfomfaaid in Amsterdam tegen. Zij hadden de fietsen aan de hand en waren van Garderen naar Amsterdam gepeddeld. Die man dan, vooral met het lot van Emmer begaan, kwam Gerber bezweren niets te zeggen. Een tweetal boeven ook gelezen hebbende dat de dubbele moord was gepleegd, hebben daarna tot tweemaal toe gepoogd van G. geld los te krijgen in de meening dat hij tot de daders behoorde. Dit lukte, zooals voor de hand lag. niet. Toen G. Donderdag avond 20 October j.l. werd gearresteerd is hem onmiddellgk gevraagd of hij dat tweetal kende. Het is gebleken, dat G. onschuldig ie aan het misdrijf, hij werd dan ook reeds Donderdagavond in vrjjheid gesteld. Uit het voortgezet verhoor der drie hoofddaders is gebleken dat Emmer en De Graaf de vrouwen toen decloroform niet voldoende verdoofde en zg speotakel maakten, zoo zelfs dat met eenig ge weld de wekker op den grond viel, hebben doen stikken, door het in de keel stampen als ’t ware van dikke proppenlappen. Dgkslag heeft op den uit- kijk gestaan. De Graaf en Dgkslag blij ven echter hardnekkig ontkennen, alhoe wel de bewijzen zich ook tegenover hen opstapelen. Toch zal het onderzoek nog geruime» tijd in beslag nemen en zal de instructie voor den rechter-commissaris te Zwolle eerst over enkele weken kunnen begin nen. (H.bld.) Vrijdag heeft de politie een der hoofd daders naar de woning, waar de misdaad heeft plaats gehad, overgebracht, ten einde nog enkele aanwijzingen te doen Bij deze gelegenheid heeft hij in een dennenboschje de plaats aangewezen, waar de moordenaars o m. eenige beitels een bijltje en een pakje hadden verstopt. Deze voorwerpen, die bij het misdrijf waren gebruikt, werden daar inderdard gevonden. (Tel.) De loodsschotners te Delfzijl, Over het onderzoek dat het Kamerlid K. ter Laan Zondag heeft gedaan naar den toestand van het materiaal van het loodswezen te Delfzgl, deelt de «Eems- bodea nog het volgende mede We hebben eerst den schoener die in ’t Dok in reparatie ligt, bezien. Het schip krijgt nieuwe planken in den romp. Naar ons echter werd verzekerd moeten de inhouten niet deugen. Vervolgens zgn we aan boord geweest van een kot ter in de haven, die het geheele jaar dienst heeft gedaan. De heer Ter Laan was er getuige van, dat iemand een knipmes, zonder moeite, tot aan het heft in den romp stak. In de verschansing waren een paar nieuwe stukken hout gezet. Vlak er onder kon men heel ge der Amsterdamsche politie heeft de Haagsche recherche deze huiszoeking ingesteld, naar aanleiding van welk on derzoek de recherche termen vond beide verdachten te arresteeren. Het sluiten der Duitsche grenzen. Duitschland nam maatregelen tegen het leegkoopen van het land door marken- x rjjke Nederlanders, want de eigen land- Dgkslag aan de woonschuit van de Ni- genooten waren door die koopgraagte der vreemdelingen niet in de gelegenheid om 't noodzakelijke te bekomen. Dage lijks stegen de prijsen der gebruiks- grtikelen. Daar zitten nu de Nederlanders met 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagijnestraat 54. Tel. Intercomm. 1114. SO. is alleen

Friso nl | 1921 | | pagina 1