Nieuws- en Advertentieblad 1 pE 'perM^ voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Leest de Advertentiën in dit Blad Met adverteeren in dit Blad, Heeft menigeen succes gehad ii ZATERDAG 14 JANUARI 1922. No 2. 48ste Jaargang. t Binnenlandsch Nieuws. t Oan Starums boargerij - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - f mr. stantie een en 6 blgkt bij geweest te kapper in de Marnixstraat LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen in de maand Dec. 1921. Gevestigd Evert Zwolsman, scheepsbouwkundige van Rotterdam naar F 15 Willem v d Woude met gezin, colporteur van St. Ja- cobi-Par. naar E 51 Abraham Gras, tuie- dersleerlirg van Sappsmeer naar C 29. Joukje Kouwenhove, dienstbode van G&as- terland naar C 10. Jan Fekkes, schipper van Coevorden naar Heiden-chep G 803. Jan Adema, werkman van Duitschland naar A 115. Vertrokken: Albert van Oostenbrugge, Cornells v. Daal en Johannes Maas, sigarenmakers van A 71 naar Amersfoort, Feikje Visser, dienst bode van D 78 naar Koudum. Jan Neen huis, werkman van A 65 naar Oosthuizen (N H Saakje de Ruiter, huishoudster van F 22 naar Heeg. Jozeph Ketelaar, leerling verpleger van A 141 naar Medemblik (R$kskrankzinnigengesticbt) Geertje de Jong, dienstbode van E 44 paar Koudum, Maria van Meekeren, dienstbode van C 4 naar Hindeloopen. Hfllke Brouwer, van boerenbedrijf van F 31 naar Mantgum. Auke Zwerver, schippersknecht van G 192 naar Amsterdam, - Vy" De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, a elke regel meer 7 cents. S Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- a gezonderd Familieberichten, Z 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. 2 Scoa 't wier heit ef en Ijeagen wèso hwet wy fen frjemd en eigen bearre? thüffizzer wirde by en oar, moat aa nou eilings Sfarum stjerre De aldste fen de fryske stoelden hwer in Koningshof syn setel hie, do fan do Earns nei ’t Zeeuweke Zwin it allegear jet Fryalan wier De tredde fen de Hanse stélden, gjin ié dy net hj»r skippen droecb, ho mannich foarst fen frjemde lannen dy hjar gjin ginst en rjuohten joech? En hie de Abt fen ’t Kleaster net, ’t behear oer omtrent alle tsjerken, fen Skerpenzeel oan Midium ta, fen Wieringen nei 't eilan Merken En as do ien fen Hollans greven, op Fryslan sloeoh, ’t begeanoh each, en men fen ’t Klif ef fen üt Starnm, en float üt Hollan kommen eeach 1 Ho den de kleasterklokken klipten en fen de tsjerke Sint Marij, Wol Friezen non jim skeel forjitte Wèz ien 1de fijan is neibij 1 Ho stoarme den fen Gastlansk beech en üt de leeche walden, hwet fjuchte koe, op Starnm ta om Fryslan to behalden- Soks is f oar by en hast forgotten, en oare tiid mei oare seden keam, dy, brocht hja eak alfolle goeds, doohs ’t aide Starnm folie üntnaem. Mar het de tiid de stèd net sparre, gong glans en rykdom eak foarbij, dochs, fiert hja jet it aide wapen, en is hja earm dochs jet frij 1 Wirdt dit jt ein non fen hjar frijdom en ünderdiel fen H. O. N. net ien fen *t aide skaei fen Starnm scoe *k tinke det soks daeije kin. Mar ’k frees en eak mei greate freie det net de nge tiid wearstiet en klipt al net en kleasterklok, foar Starnm, gan de deaklok liedt. As ’t oars net kin? O wêz den ien! ien lüd fen boarger, fiaker, boer, sa lang wy net de needflag hyaje gjin fremd oan board en oan it roer. Net ien fen ’t aide skaei JOH4 TROMP I Ernstig ongeval. Twee dooden. Dinsdagmorgen omstreeks 11 nnr had op het terrein naast de werkplaats van de N.V. gebroeders Johs. L. v. d. Men- len, steenhouwers, op den Grachtswal te Leeuwarden, een ongeluk plaats, dat aan twee menschen het leven heeft ge kost. Een vrachtauto met marmeren platen werd ontladen. Die platen stonden op een ijzeren bok midden op de auto, 12 rechts en 12 links. Elke plaat weegt ongeveer 200 KG. Eerst werden die aan den rechterkant afgeladen, ’t Gevolg daarvan was natuurlijk, dat de veer van den auto naar links, waar nu ’t grootste gewicht zich bevond, doorboog, wat over hellen van de platen boven die zijde tengevolge zou hebben. Om dit te voor komen hadden zij, die met *t ontladen bezig waren, een paar stutten aange bracht tusschen de werkplaats en ge noemde platen. Toen men echter klaar was met het afladen aan genoemden kant, gingen de twee werklieden, sekere Ridusnelli en 8. v. d. Kamp, wien het ongeluk ge troffen heeft, sonder na te denken over de vreeselijke gevolgen, die hun daad gou hebben naar den linkerkant (zij wa- OPWEKKEND j Dit blad verschijnt des Za- j terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. j Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. x Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Tusschen 5 zijn bij een om zich te laten scheren. Hier heeft hij een van de beide andere dames in den winkel ontmoet en deze aangeboden een pakje, dat ze bij zich had, voor haar mede te nemen naar de familie L waar ze elkander dien avond toch zouden weer zin. 8. zou ’s avonds zoo vroeg bij mr. L. gekomen zijn, dat er geen kwestie van zou kunnen wezen, dat bij in den sneltrein gezeten heeft, waarin het lijk van mr. Wijsman is gevonden. Nog min der zou hij tot den Haag in dien trein hebben kunnen zitten. Deze trein im mers vertrok te 7.15 uit Amsterdam en 8. is in elk geval nog voor 8 uur ten huize van mr. L gekomen. Tegenover die pertinente verklaringen heeft blijkbaar de Haarlemsohe commis saris zijn verdenking-ing niet langer kun nen gestand doen, want Woensdagmiddag kwam een telegram uit Den Haag, mel dende, dat 8. ’s morgens op vrije voeten is gesteld, omdat hst door hem opgege ven alibi juist is bevonden. 8. moet tijdens zijn arrestatie zich vrij rustig gedragen hebben, hoewel hij an ders nog al driftig is. Zoo heeft hg een paar maanden geleden zijn broer met een revolver gedreigd. Thans heeft hij evenwel van uit het Huis van Bewaring een brief aan zijn moeder geschreven, meldende dat niets waar is van de tegen hem ingebrachte beschuldiging, en dat »ij zich niet ongerust behoefde te maken. Hg schreef, dat bij wel spoedig weer in vrijheid zal worden gesteld, en de uitkomst heeft hem gelijk gegeven. Intusschen is men met het onderzoek thans weer verder van huis dan te voren. Want de herkenningsmogelgkheid van de verpleegster daarop kan men, na deze ervaring, niet meer heel vast bouwen. En ook mag uit *t gebeurde de les getrokken worden, dat aan de organi satie der politiemacht nog wel 't een en ander ontbreekt. De afzonderlijk, ieder op eigen houtje werkende, speurende en arrestaties doende plaatselijke politie machten zijn niet g< gend om een zaak als deze tot klaarheid te brengen. Het Hbl. meldt, dat bij nader onder zoek gebleken is, dat de geheimzinnige auto-aohtervolging van een te Rotterdam wonende spoorwegconducteur niets te maken heeft met den moord op mr Wijs man, doch verband houdt met een kwartjesvindersgesohiedenis. Enkele dagen vóór Nieuwjaar had een conducteur op verzoek van een stations chef plaats genomen in een coupé, waar in zich kwartjesvinders bevonden. In dien coupé moet ruzie ontstaan zijn, en van de heeren uit dat gezelschap was nu op den bewus‘en avond per auto ingeteerd zijn, op zoek naar dien conducteur, die in deze ruzie betrokken was geworden. Zaak Groenendaal. Dinsdag diende voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, de zaak van Herman Groenendaal, den bekenden dienstweigeraar. Men weet, dat de Haagsche Krggsraad Groenendaal veroordeelde tot 9 maanden met ontzegging van 5 jaar militairen dienst. Groenendaal, ondervraagd, verklaarde voor het Hof, dat zijn geloofsovertuiging hem dwong militairen dienst te weigeren op grond van politieke en z’delijke over wegingen. Hij achtte zijn weigering niet strafbaar en zoo het Hof hem wel straf baar mocht oordeelen, dan verzocht bij een aanmerkelijk lagere straf Advocaat fiscaal mr. Van Btasse van IJselt persisteerde bij zijn reeds schrifte lijk ingediende conclussie tot bevestiging van het vonnis van den Haagschen krggsraad. De verdediger van Groenendaal, P. Tidema, die hem ook in eerste in verdedigde, vroeg vrijspraak, subsidiair zoo geringe straf dat Groenen daal na aftrek van preventief dadelijk op vrije voeten kon worden gelaten. De wet op de tabaksaccijns. De Nederlandsche Vereeniging van Tabakshandelaren en de Eerste Nedei- iandsohe Bond van Kleinfabrikanten in de Sigarenindustrie, hebben aan de Eerste Kamerleden een schrijven gericht waarin wordt gezegd Bij de bekrachtiging der wet tabaks accijns in Uw achtbaar college, is bij de behandeling gebleken, dat het Uw wil was, de kleinfabrikanten, waaronder ook te verstaan, degene, die geheel zelfstan dig hun bestaan in de sigarenindustrie moeten putten, de middelen aan de hand te doen, waardoor zij z oh bij de wet kunnen aanpassen. Die middelen bestaan in hot verstrek ken van werkplaatsen van regeerings- wege aan hen, die krachtens deze wet niet aan de voorwaarden dezer wet kun nen voldoen, gezien art 23 en 40 der wat tabaksaccijns. De tosnmaliga minister van finantiën heeft toegezegd in dezen geest de kleinfabrikanten te hulp te willen komen, doch minister de Geer, heeft een wetswijziging voorgesteld (welke inmiddels in de Tweede Kamer is aangenomen) waardoor art. 23 en 40 uit deze wet zullen worden gelicht, behalve eersts lid van art. 23. Volgens de Memorie van Antwoord zul len er nog ruim 1200 fabrieken zijn, die daaraan niet kunnen voldoen Daarom verzoeken beide bonden de Eerste Kamer den minister te bewegen, fabrieksruimte te verstrekken aan hen, die niet aan art. 23 eerste lid kunnen voldoen. Nut van ’t algemeen Uit het jaarverslag van he. hoofdbe stuur van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen big kt dat in den loop van ’t jaar zes nieuwe departementen toe traden, terwijl vijf werden opgeheven Het aantal leden is gestegen tot 23 328. Terwijl de stijging van het ledental alle reden tot tevredenheid geeft baart de finantieele toestand der Maatschappij zorg. Het kapitaal der Maatschappij slinkt voortdurend en bedroeg op 30 Juni 1920 f 157 961 22 tegen f 285,279.35^2 op 30 Juni 1916. Een belangrijk deel van dezen achteruitgang is toe te schrijven aan koersverlies, maar een niet minder belangrijk deel aan de nadeelige saldi van de rekeningen der afgeloopen jaren. Deze bedroegen in 1916/17 f1596 42^2 in 1917/18 f 15552 571/2, in 1918/19 f 23464 87 en in 1919/20 f25713 54 Indien op deze wijze words doorgegaan zal het kapitaal der maatschappij spoedig Het hoofdbestuur meent evenwel dot hieruit niet de conclussie mag worden getrokken, dat het werk belangrijk zon mos ton worden beperkt. Het kan slechts een dringend beroep doen op de krachtige finantieele steun van allen die het werk der Maatschappij waardeeren en spreekt de hoop uit, dat het door aanzienlijke giften en erfstel lingen in staat worde gesteld bet werk, dat in dezen tijd meer dan ooit noodig is krachtig voort te zetten. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Bagij nest raat 54. Brand aan boord van de Sommelsdjjk. Aan boord van het stoomschip Som- melsdgk van de Holl. Amerika-lijn heeft op de reis naar Rotterdam een ernstige brand gewoed. De Tel. meldt daaromtrent het vol gende De >Sommshdgk« was geladen met graan, van Baltimore naar Rotterdam vertrokken. Men bevond aich Woensdag middag te half drie even voor het Eu- galscho kanaal, toen de timmerman plot seling naar de kapiteinshui snelde en den commandant Kok meldde, dat er brand was ontstaan in de proviandka mer. De brand was ontstaan, doordat da timmerman daar aan het werk was ge weest met een brandende kaars. Ten ge volge van da deining was de kaars om gevallen op een hoop uitgeplozen teer touw. Het weer was op dat oogenblik ta melijk gunstig. De timmerman had nog getracht zelf de vlammen te dooven, doch dat was onmogelijk, daar het vuur met groite snelheid om zich heen greep. In de nabijheid v«n het teertouw bavond zich nog een groote partij verf en teer, die ook vlam vatte. Onmiddellijk werd alle hens aan het werk gezet. Da ma chine werd stil gezet en een ieder meld de zich om onder commando van kapi tein Kok het blussohingawerk aan te vangen. Alle opvarenden namen aan dit blucBchingswerk deel. Ook de officieren en het keukenpersoneel. Men wierp met behulp van emmers, die van uit zee ge vuld werden, groote hoeveelheden water in de brandende massa. Een oogenblik scheen het, dat men den brand niet kon tegenhouden en het vuur zich ook aan de lading zou mededeelen. Groote vlam men sloegen over het dek en men vrees de het ergste. Op dat oogenblik heeft de kapitein naar alle kanten om hulp doen seinen. Doch juist toen do brand op zijn hevigst was en men meende, dat hei vuur zou overslaan naar de andere compartimenten, kwam een gunstige wending, Na 5 uur van hard werken was men den brand geheel meester. Op de nood- seinen waren 4 schepen afgekomen. Men was toen reeds zoover met het blus- schingawerk gevorderd, dat de kapitein aan een Fransch passagiersschip, dat het eerst ter plaatse verscheen, kon mededeelen, dat men geen hulp meer noodig had. De aangerichte schade is groot. ren op de aut<i) en schopten eigenm-ch- tig met geweld de daar a^ngebrachte 8<utten weg. Daardoor kon de linkerveer van den auto doorsakken, kwamen da platen vertikaal te staan en vielen om naar links, waar zich de twoe werklje den bevonden. De bedoeling was nu om wanneer men met den rechterkant klaar was, den auto, die te dicht asn de werkplaats stond om den werklieden voldoende ruimte bij hun arbeid te gaven, meer naar rechts te brengen. De ongelukkigen kwamen hrschen de vallende platen en een tegen den muur staand stuk marmer; beiden werd de borstkas ingedrukt. Ridusnelli was on- middelgk dood, v. d. Kamp leefde nog eenige oogenblikken. Beiden waren gehuwd De geneesheeren Tromp en Uffelie waren spoedig op het terrein van het ongeval tegenwoordig, waar ook reeds de commissaris van politie en later de officier van justitie verscheen. De moord in den sneltrein De vermoedelijke dader gearresteerd. Maandagavond is te Amsterdam de vermoedelijke dader van den moord op mr Wijsman gearresteerd. De aangehou dene, een 31-jarige handelsreiziger, een sekere 8. beantwoordt volkomen aan het signalement, dat men van den vermoe- delijken moordenaar aan de politie heeft opgegeven. 8. is voor het verhoor naar Haarlem overgebracht. De politie zou van den dag van den moord af reeds met tamelijk groote ze kerheid hebben vermoed, wie de dader zou zijn. Men vermoedt, dat voor dien man compromiteerende brieven in het bezit van mr Wijsman waren, in diens hoe danigheid als advocaat. De recherche heeft de verpleegster een reeks portret ten van verdachten voorgelegd, waaruit zg onmiddellgk en zonder eenige aarzeling den handehreiziger 8 als haar mederei ziger zou hebben aangewezen. Deze was echter onvindbaar, tot hij Maandagavond te Amsterdam werd gearresteerd. Een later bericht evenwel meldt dat 8. weder vrij is gelaten, daar het ge bleken was dat zijn alibi juist was. Reeds van den aanvang af, was er >n deze aanhouding iets, dat twijfel wekte. De Amsterdamsohe politie geloofde van den aan vang af niet dat de Haarlemsohe commissaris ditmaal een goeden greep had gedaan, maar had misgetast. Toch bleef Dinsdag de arrestant nog steeds gevangen. En daarvoor was re den, want de verpleegster wijfelde niet, maar verklaarde herhaaidelgkhij is 't. Nog Dinsdagmiddag is zoo vertelt de N. Rt. Ct. de verpleegster in de gelegenheid gesteld, den gearresteerde in alle rust en kalmte nog eens op te nemen in verschillende houdingen, zittend en staand met gedekt en ongedekt hoofd, met en zonder regenjas. Zeer pertinent bleef zg steeds 'volhouden, dat zij in 8. den gezochten medereiziger herkende. De conducteur daarentegen verklaarde enkel dat 8. de gezochte persoon wei zou kunnen wezen. Nu kwam daarbij dat 8. niet minder positief direct afdoende kon opgeven waar hij op oudejaarsavonds van uur tot uur had vertoefd, en dat hij dingen ont kende, waarvan de juistheid vast stond Blijkbaar had de jongeman (hij is 31 jaar oud), dingen die hij liefst bedekt wilde houden. Intussohen verklaarde hij, dat hij den Oudejaarsavond had doorgebracht in een kennissenkring, ten huize van een advo caat, mr. L., op de Prinsengracht, te Amsterdam. En deze verklaarde, evenals zijn echtgenoote en twee dames, die daar gast waren geweest, dat 8. den heelen avond bg hen thuis is geweest. Hij was zeer vroeg gekomen. I VAN DE

Friso nl | 1922 | | pagina 1