EPE BEKENDMAKING. “4 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t ZATERDAG 25 FEBRUARI 1922. 48ste Jaargang. No. 8. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. s JohrTromp Ut Stavoren. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. BURGEMEESTER *n WETHOU DERS der Gemeente WORKUM brengen ter kenniz, dat ie opgemaakt, v'astgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toegezonden de lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1922, dat zg, die mochten vermennen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslag-biljetten sohriftelijk behooren in te dienen bij hun College. Workum, den 18 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretarie, A DE VRIES De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- a gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 Afdeeling Workum en O. der Fr. Mij. v. Landbouw. De Afd. vergaderde 21 Fsbr. bjj den heer Oostsrhoff. De voorz. H. N. H. K. de Jong van Fer- woude, opende in welgekozen woorden deze bjjeenkomst en heette in ’t bizonder twee nieuwe leden welkom 1 Notulen werden in denzelfden vorm vast gesteld. De voorz. deelde moe, dat de cur sus in bedrjjfscontrole, onder leiding van den heer v. d. Mark (Oudega W.) was afgeloopen. De cursus in paardenkennis, onder leiding van den heer Houthuis, is voorwaardoljjk afgeloopen. Deze mededeo- lingen werden voor kennisgeving aange nomen. Do commissie benoemd voor hot nazien van de jaarrekening, bestaande uit do hoeren Ki. Horjus en Johs. Flapper, constateert, dat deze zaak in orde is. De ontvangsten bedroegen (1911.40 uitgavon f 1749 21 Voordoolig saldo f 152.19 Bjj monde van den heer Horjus word don penningmeester, de hoer S. M. Scho tanus, dank gebracht voor hot nauwkeurig beheer on stelde tevens aan de verg, voor den penningmeester te dechargoeren over hot afgeloopen boekjaar, hetwelk met al- gemeone stemmen word aangenomen. Do hoor H, v. d. Gaast brongt verslag uit van do vorigo algomoeno vorgadoring. Horbonoemd als afgevaardigde do hoor H, v. d. Gaast. Plaatsvervanger ondergot. Bjj rondvraag word in overweging ge geven in do o. k. leden-vorgadering een spreker uit te noodigen, mot een passend onderwerp. Do heer KI. Boorsma, voorzitter der Goiton-fokvoreeniging te Workum, bracht nog oen woord van dank aan het bestuur voor de medaille voor de gehouden j.L Goiton-tontoonstolllng, en wekte tevens do aanwezige leden op, om lid te worden van do Goiton-fokvoreeniging «Excelsior». Vorder werd er gesproken om de a. s. Veokourlng op een vrg terrein te houden. Dat punt zal op do e.k. leden-verg. ter tafel worden gebracht. Ten slotte merkte de voorz. op, dat er n.l. in den laatsten tjjd geen monsters van voerartikelen in do Afd, noch in de gehoelo Zuidwesthoek werden genomen. Do socr, I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- i derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. Wat zeker wel hei m»est bakoorde, was ’t zoete zuivre vrouwenlied dat het horte voert naar reiner oorde, naar ’t oord dat rust en vrede biedt. Hoe of men aan heur lippen hing, wier stom do ziele stil ontroerde, als zij. betooverd door haar zang, die ziele aan het stof ontvoerde. Wier stomme in ’t gemoed van velen waar z’ onberoust, doch wachtend sliep, van hoop, geloove en vertrouwen da lieflijke echo wakker riep. Nou, not as ’t goat met alle diagen, ook deze lofzang aam een end, moar weet je wat nou ’t minste is, en mensch wirdt o zoo gauw verwond. En is daar daadlik niet om vroeeen, doch mien ik, dat ’k it wel vernam, dat die er waar’ en die er mistte graach wüd’, dat zoo iets nog reis kwam St. SHEER., i Voor een week of wat do he’k je schreven hoe of het mot onz’ toren stond, on lioks de toestand al wsu boter, toch is do zaak nog niet gezond. Gelukkig zei onz’ burgemooster. (en njjen ion, zoo van 'o naald,) wjj kry’ dat spultsjo wol in orde as olk maar wat or toe betaalt. En om dat voor malkoar te krjjan, had hjj een oardich ding bodocht, dat was van ’t roadsel nou do sleutel, waar mennichion zoo lang om zocht. Daar süd* voor speuld on zongen wudde, dat waer hot kort en goed boroad,{ zoo’n soort van muzikale «Swané» zoi buurman die wat Fransch vorstond. Hooi muzikaal binn’ w’ anders niet, *t muziekkorps ütgozondord, hoort men niet veul op dat gebied dat oon vreemdeling bewondert. *t Is woar‘ de Wainser süpeman laat foak zjjn tonen klinke, maar anders hoor je ook al niks as do bel van ouwe Rinks. Nou, kort on goed, hieronder geef 'k jou een getrouw verslag van wat ik op die «avond swarré» in kerk, zoo hoord’ en zag. Dor sting poliesjo bjj do deur, ik donk, zoo’n soort van oorowacht, want op zoo’n feest met zoo’n publiek doar wordt gien herrie toch verwacht? 't Publiek nou ja, der waren hoeren met hooge boord on rokken maar ook, ja on do domsten niet op klompen on op sokken. Do dames nou doar moot je m jj moar liever niet noar froage, want voor gien gulden süd ik mjj aan die hour bontkorf woago. Nee, zoo wat zal 'k niet met beginne, ik weet te goed wat dat bodfidt, dan roek ja in en tiesobos, daar bin’ je zoo maar niet weer ut. Do zeek word stipt op tied geopend, dat gong bezondor stichtelik, een spiets werd daar bjj af gestoken die was ook zoo gowichtelik. Doe gong ’t los van links en rechts, van boven en ven onder, muziek kwam overal vandeon, hot was bepoald een wonder. Onz’ directeur die weerde zich zoo als gewoonljjk danich, hot korps gaf dan ook veel genot, *t spouldo in ion woord kranich. Nu ruischte van viool en orgel de toon omhoog, een jubelklank, dan smolten weer d’ akkoorden saam, oen hooglied van gebed on dank. Hoe ernstig luidde ook voor hen, die daar aan dood noch sterven dachten, ’t memento, uit don doodonmarsch ’t bedenk wat ook u staat te wachten, i gehuwde lieden te namen f 5 per week. Men vraagt ’nu ’t Hbl ’t. volgende Iemand boven de 65 jaar geniet reeds f 3. Zijn vrouw is vrij willig verzekerd, eveneens voor f 3. Krijgt nu dit echt paar, als de vrouw 65 wordt, f 5 of f 6 Daar deze kwestie ook voor anderen van belang kan zijn, heeft het blad in lichtingen ingewonnen. In het algemeen wordt in geval van vrijwillige verzekering de volle f 3 aan ieder verzekerde betaald, dus aan ge huwden f 6. Voor zoover het echter personen be treft, die de verzekering hebben aange gaan op een leeftijd boven de 34 jaar, wordt bij vrij willige verzekering een re ductie toegepast, zoodat gehuwden dan ook slechts f 5 ontvangen. Deze maatregel is getroffen omdat de Staat een belangrijken toeslag geeft op de verzekeringsuitkeeringen, aan hen, die niet langer dan 30 jaren hebben gestort. Om nu in de kosten eenigszins tegemoet te komen, wordt de reductie toegepast. Openbare Leeszalen. De Centrale Vereen, voor Openbare Leeszalen en Bibliotheken is in een adres aan de Kamer te velde getrokken tegen den minister van onderwijs, die gemeend heeft bij zijn voornemen te moeten big ven om over 1922 geen nieu we subsidies aan Openb. Leeszalen en bibliotheken meer te verleenen en bo vendien alle leeszaalsubsidies 10% in te korten. Gezegd wordt in dat adres, dat de besturen door een dergelijk be sluit in groote moeilijkheden zouden ko men. Gevraagd wordt dan ook den mi nister te bewegen op de Openbare Lees zalen en Bibliotheken, een der weinige instellingen van openbare volksontwikke ling, niet de zoo broodnoodige inkomsten af te zuinigen. moest Blaazer verdwijnen. Hij erkent, dat hij hem toen van huis heeft gelokt onder het voorwendsel, dat hij hem geld zou geven voor de overdracht van een bioscoop. Aan den Easchenburgaingel gaf hij zijn broer Cor een teeken, die daarop het eerste doodelijke schot loste, Jdat Blaazer aan het voorhoofd raakte. Hij zelf loste het tweede schot dat miste en vervolgens vluchtte hij. Denzelfden avond begaf hij zich naar Leiden, vanwaar hij naar Keulen vertrok. Ook gaf hij toe, te hebben medegewerkt aan J den aanval op een bank te Rotterdam. Hij was daartoe gokomon door zijn voort durend geldgebrek. Hij ontkende echter pertinent iets af te weten van of uit staande te hebben met den moord op mr. Wijsman. Deze ontkentenis b’eef hij tot het laatst toe volhouden. De Nederlandsche regeering zal nu langs diplomatieken weg de uitlevering van Johan Brouwer vragen en de recht bank te Keulen zal over dit verzoek beslissen. Men verwacht dat er twee maanden mee gemoeid zijn voor B. te Rotterdam is De «weelde» in de Drentsche venen. Naar aanleiding van de vermelde vragen van den heer Braat aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over heerschende weelde in de Drentsche ve nen, richt de heer J. B. Hemel, lid der centrale commissie voor steunverleening in de gemeente Emmen, den volgenden open Brief tot genoemd Kamerlid HoogEdeiGestrenge Heer, Is het U HoogEdelGestrenge bekend Ie. dat er door verschillende arbei ders en middenstanders in Drenthe bit tere armoede wordt geleden, niettegen staande van rijkswege steun aan de cri- siswerkloose veenarbeiders wordt verstrekt en liefdadig Nederland ijverig in de weer is de noodlijdenden in Drenthe te on dersteunen 2e. dat daar, waar twee gezinnen bij elkaar in één woonvertrek wonen, van de aldaar wonende personen bij de uitvoering der steunregeling voor veen arbeiders maar één persoon als hoofd van het gezin, al de anderen als gezins leden worden beschouwd en dat gezins leden niet meer ontvangen dan f 0,75 per week en persoon tot een maximum van 10 personen in een gezin 3e. dat bij den grooten woningnood in Drenthe het getal jonge menschen, welke het voordeelig kannen vinden met spoed te trouwen, omdat zij steun krij gen, zeer klein moet zijn 4e. dat bij de ontginningen voor het Staatsbosohbeheer te Emmen veie arbei ders werkten in het begin van dit jaar tegen loonen die minder dan f 16 per week bedroegen 5e. dat de meeste veenarbeiders in de gemeente Emmen gedurende het ach ter ons liggend jaar in het geheel niet of slechts enkele weken arbeid hebben kannen vinden en dat zij van den steun geen enkele week meer dan f 10 en f 0,75 voor ieder kind, tot een maximum van tien, hebben ontvangen en dat dit voor Augustus 1921 resp. f 8.50 en f 0.50 was voor gaorganiseerden Is U HoogEdelGestrenge bereid mede verzekering vallen f 3 per week, voor te dealen ie. wat u onder «ongekende weelde» verstaat en welke arbeiders het bedde goed en de kleederen, die hun door Co mité’s van Hulpverleening waren ver strekt, als niet noodig voor eigen ge bruik, hebben verkocht 2e. waar de werkzaamheden te vinden zijn, die thans blijven liggen, omdat de arbeiden weigeren die te verrichten tegen loonen van f 16 per week en hoeveel arbeiders daar geplaatst kunnen worden met vermelding van de namen der personen die dit geweigerd hebben? 3e. de namen en woonplaatsen der personen, die 8 10000 gulden kapitaal bezitten en eigen vee op stal hebben, welke steun ia verleend geworden? 4e. hoe of U HoogEdelgestrenge er too gekomen is te constateeren, dat de algemeene opini onder de Drentsche be volking je, dat de steun in Drenthe te ver wordt doorgevoerd, tot schade van het land? Kan U HoogEdelGestrenge toegeven, dat U, wanneer U het in de eerste vraag het plan tot genoemde niet wist en in de weede gevraagde feiten niet kan opgeven, te weinig met de toestanden in Drenthe op hoogte is om daarover te kunnen oor- deelen, of, zoo U het in de eerste vraag bedoelde wel wist, een onjuisten indrnk omtrent de Drentsche toestanden heeft getracht te vestigen? ’t Welk doende, enz. Prettige buren. Iemand, wonende in de Gijsbreoht v. Amstelstraat te Hilversum, zekere heer Van D.', is een liefhebber van orgelspel In zijn woning heeft hij dan ook ’n mooi huisorgel staan en ieder vrij oogenblik wordt te baat genomen, om de schoonste tonen aan het instrument te ontlokken. Zijn buurman vindt de orgelklanken echter allerminst harmonieusintegen deel, het «gejammer,» zooals hij zich uitdrukt, verveelt hem allang, zal hem tenslotte gek maken. Beleefde verzoe ken om het orgelspel een weinig te ma tigen, hebben geen resultaat gehad en nu gaat de buurman het eens op een andere wijze probeeren. Pas laat de heer v. D. zijo vingeren glijden over de ivoren toetsen en zucht het orgel met melancholische geluiden, of de buurman neemt een houten hamer ter hand en beukt daarmede op den tueschenmuur der beide woningen, dat hooren en zien vergaat. Staakt de heer v. D. sgn orgel spel, dan houdt het gehamer op, doch nauwelijks laat de heer v. D. weder siju muzikale klanken hooren, of het klop pen begint weer. De heer v. D. heeft zich nu bij de politie over het gedrag van zijn buurman beklaagd. Een tweede geval van burenplaag doet zich, zoo vertelt de «Gooi- en Eemlan- der», voor op den Eikebosscherweg te Hilversum. Zekere K. kan het niet goed vinden met zijn buurman B. en de eerste meent, dat B. hem steeds maar lastig wil vallen met allerlei kleinighe den. Staan de paarden in den stal te trappelen, dan denkt K. dat zulks gebeurt om hem te plagen. Hangt juffrouw B. het wasohgoed buiten, dan zegt K.dat doet ze om mij het uitzicht te ontnemen. K. heeft nu een middel bedacht om zich te wreken. Hij heeft een spuit gemaakt en als er na wasohgoed wordt opgehangen, dan bespujt hij dat met een scherp vocht, zoodat het wasohgoed wordt bedorven. Onlangs heeft hij de vrouw van B. met bijtend vocht in het gezicht gespoten en men vermoedt, dat K. ook niet vreemd is aan het vernielen van ruiten van de schuur van B. Wel prettige buren. De vrijwillige ouderdonuverzeksring. Zooals men weet bedraagt de ouder domsrente van hen, die onder verplichte De moord te Beerta. Omtrent den moord te Bserta wordt nader aan ’t Hbl. gemeld, dat Jan O., de vermoedelijke moordenaar, penning meester van de werkloozenkas der com- L munisten was, en Vrijdag bij verschil lende menschen om geld vroeg, wat bevestigde het algemeen gevoelen, dat hg in groote fiaantieele moeilijkheden verkeerde. Verondersteld wordt, dat W., het slachtoffer, onraad in zijn schuur of ach ter het huis heeft vernomen en daarop af ie gegaan. Vermoedelijk is hij toen dadelijk aangevallen en op de vlucht ge gaan om «hulp» en «moord» roepende. Ongeveer 25 M. van zijn huis ligt een brug over het Beertsterdiep. Het loopen over deze brug is gehoord en ging vlag in zijn werk. Twintig meter van de brug aan de overzijde, voor het hois van den rentenier Hikkema is W. weer aange vallen. De gymnastiekonderwijser Klinkspoor zag daar twee personen vechten, terwijl hij met de fiets passeerde. Geheel onbe kend nog in deze streek, reed hij door. Toen hij omkeek, zag hij dat de een den ander bij de beenen over den weg trok, in de richting dus van het Beert- sterdiep. Een eind verder ontmoette hij vier jongens, die vroegen wat daar voor lawaai was. KI. vertelde wat hij had gezien en toen gingen de jongens er op af Zg sagen nabij de woning van den vermoorde Jan O. tegen den wal op kruipen. De jongens riepen«Heet hauw had Hamme?» (scheldnaam voor O.) en later nog eens: «host slaog had Jan?» Jan antwoordde echter niet. Enkele meters verder liepen de jongens en zagen Freerk W. op het ijs liggen, die zwaar gewond bleek te zijn aan het hoofd. Zij trokken W. op den wal en zagen, dat hij ster vende was. Zij traehten O. te vinden, doch zonder resultaat. De vermoorde is 48 jaar, een oppas send man. Jan O. heeft een vrouw met vijf kinderen. De moord te Botterdam. De student Brouwer heeft te Keulen na aanvankelijk ontkend te hebben, voer de uit Nederland overgekomen rechter lijke ambtenaren bekend medeplichtig te sgn aan den door sgn broeder gepleeg- den moord op den koopman Blaazer te Rotterdam. Hij bekende, dat hij, ten einde sgn broer Cor voor verdere chan tage van Blaaser te behoeden, met desen het plan smeedde, Blaaser uit den weg te ruimen. Zijn broer Cor vreesde steeds dat Blaazer de politie sou inlichten over den door hem gepleagden diefstal van f 1550 ten nadeele van sgn vroegeren patroon. ’t Was geen leven voor Cor, en Blaa- i ser was daar de schuld van. Daarom Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 FRISO 5 FIRMA var)

Friso nl | 1922 | | pagina 1