F AANBESTEDING. I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Advflrtssran dostvsrkoopsn Valsche Nederl. Bankbiljetten. 1 I 48ste Jaargang. ZATERDAG 4 MAARTfl922. No. 9. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. t het afgraven van den polderdijk langs het droog gelegde kanaal bij het Nij- huizumer Tolhuis met bij komende werken. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ‘.,4 - i over I Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Workum zul len op Zaterdag 11 Maart a.s. ’s voormiddags 11 uur aanbe steden onder ingezetenen Van het bestek en teekening van dwarsprofielen kan worden kennisgenomen ter Secretarie vanaf Maandag a.s. Workum, den 4 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, Z elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. De teestand in de venen. Naar aanleiding van da vragen van het Kamerlid Braat, waarin geragd wordt dat in de venen volstrekt geen ellende bestaat en de uitgedeelde kleeren en dekens weer verkocht worden, deelt het Ned. R. K. Huisvestingscomité 'in de Maasbodehet resultaat van een onder soek ter plaatse mee, waaraan wij het volgende ontleenen Reeds onmiddellijk bleek ons de alge mesne verontwaardiging van de veenbe woners over de door dan heer Braat gestelde vragen, die bij het Nederland sche volk den indruk moaten wakken, dat hulpvarlaening aan de veenarbeiders absoluut overbodig kan heetan. Die be weringen, generaliseerand als zij zijn worden door alle komitee-leden, die op ons een zeer betrouwbaren indruk maak ten, pertinente leugens genoemd Wat zij ter weerlegging van Braat’s verkla ringen aan voerden, werd ons den volgen den Zondag bevestigd door personen van verschillende politieke richting en door eigen waarnemingen en besprekingen in de armoedige woningen der veenarbeiders. Sommigen zijn van meaning dat de heer Braat, die kortgeleden te Roswinkel een politieke rede hield, daar door de boeren vervenen, die er de overhear schande klasse vormen, is wijs gemaakt, dat geen hulp noodig is en de arbeiders zelfs in weelde verkeeren, opdat door het stopzetten der steunregeling de ar beiders er wel toe gebracht zouden war den voor elk willekeerig loon per dag arbeid voor de boeren te verrichten. Van verkoop der geschonken kleeren en dekens was niemand iets bekend Wel zag de onderzoeker met eigen oogen het schamele beetje linnengoed in vele gezinnen en da dankbare vreugde de uitgedeelde kiaedingatukken. Van een rykshekje. Als een staaltje van bezuinigingsgeest bij Rijksambtenaren in het bouwvak deel» de »Stand.« hat volgende mee: In opdracht van don opzichter werd voor een R.H.B S. in het Noorden een circa 30 metor lang houten hek gemaakt, de latjes van boven gepunt. Een hooge ambtenaar uit Dan Haag kwam inspeoteeren. Dat hekje deugde niet; de latjes waren aan den verkeer den kant gespijkerd en de punten te scherp. Dus weer af breken, de latjes weer vastgespijkerd, nu aan den anderen kant, nadat da punten stomper gemaakt waren. De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst der Chr. Historische Unie ziet er ais volgt uit: Eerste lijstmr. J. Schokking, aftre dend lid; jhr mr D. J. de Geer, minis ter van Financëadr. J. Th de Visser minister van OnderwijsJ R. Snoeck Henkemans,aftredend ltd; J. Weitkatnp, aftredend lid B. J. Gerritsen, aftredend lid; J. A. Bakker aftredend lid; mej. C. F. Katz, AmsterdamJ. M Krijger Jr, ’s Gravenhags; H. W. Tilanus, ’s Gravenhage. Tweede lijstdr. C. W. T. baron van Boetzelaar van Dubbeldam, De Bilt; jhr. dr J. W. H. Rutgers van Roosen- zenburg, Baarn; dr H. J. Lovink, ’s GravenhageJ. ter Haar, Amsterdam jhr. mr. D. E. van Lsnnep, Heemstede; H. van Boven, VoorburgKr. Timmers, Klundert; jhr. D. Roëil, ’s Gravenhage; J. Knoppers, Meppol; P. J. Nahuysen Utrecht. Plaatsvervangers: jhr. J. A. Schim- melpenninck, RhenenB. W. Okma, Ypecokga; W. F. C. van den Broek, Zwolle; C. E. van Koetsveld, Lseuwar den; B van Eesieren, Alblasserdamdr. J. van Bruggen, Goes; A. N. Vaandra ger, Charlois; mej. L. C. Diehl, Am sterdam H. J. Mayboom, Nijmegen K. Kistenmaker, Haarlemmermeer. Zondagabestelling bjj de Post. Tot heden worden in de Zondagsbe- stelling slechts opgenomen: dagbladen, couranten die minstens driemaal per week verschijnen, alsmede brieven, briefkaarten en rouwbrieven voorzien van een etiket >0p Zondag bestellen. De ondervinding heeft bewezen, vooral ten platte lande dat voor die enkele bladen, die in de bestelling worden opgenomen, enorme kosten moeten worden betaald. ’t Komt voor, dat het bestellen dier bladen per blad 10 20 maal het port kost. Deze hooge kosten vinden mede hierin hun oorzaak, dat het loon voor bestellen op Zondag dubbel wordt gerekend. Thans wordt door de administratie ernstig over wogen, de Zondagsbestelling geheel op te heffen, en in de plaats daarvan aan het publiek gelegenheid te geven, op vastgesteide uren hun correspondentie kosteloos af te halen. De nieuwe Pensioenwet. Verschenen is het aangekondigde nieuwe wetsontwerpPensioenregeling voor do ambtenaren en hu weduwen In samenwerking met den heer Broek* horst, inspecteur der Amsterdamsche politie, zijn, naar reeds werd gemeld, de Duitsche autoriteiten er thans ein delijk in geslaagd den valschen munter te arresteeren, die sinds geruimen tijd valsche bankbiljetten van 200 en 300 gulden vervaardigde en die erin was geslaagd tal van die biljetten in omloop te brengen. De voorgeschiedenis van deze arres tatie is interessant, schrijft de Berlijnsche correspondent der »N, R. Ct.«. In Duitschland, Oostenrijk en Luxemburg verschenen in den herfst van 1921 valsche Nederlandsche bankbiljetten van f 60, f 200 en f 300. Onmiddellijk stelde de Nederlandsche regeering, in overleg met de Neder landsche bank een onderzoek in en inspecteur Broekhorst kreeg opdracht dit onderzoek te leiden. Het noodige geld voor dit onderzoek stelde de Ne derlandsche bank ter beschikking. In specteur Boekhorst begaf zich achter eenvolgens naar Weenen, Berlijn, Pa rijs en Praag en stelde zich overal met de bevoegde autoriteiten in verbinding. Op deze wijze kwam een internationale organisatie voor den strijd tegen de valsche munterij tot stand die eenig in haar soort is en aan het Nederlandsch initiatief is te danken. Inspecteur Broekhorst volgde intus- schen ook zelf een spoor. Hij behaalde een eerste succes toen hij in samen werking met von Liebermann, den Berlijnschen commissaris van politie, erin slaagde te Berlijn en te Barmen de vervaardigers van de biljetten van 60 gulden op het spoor te komen en te arresteeren. Begin Januari vernam inspecteur Broekhorst, dat in Augustus 1921 iemand, die zich Michel noemde, bij verschillende chemigrafische instel lingen te München cliché:s voor Ne derlandsche bankbiljetten van f 200 had besteld. Tevens bleek dat dergelijke valsche biljetten in December in Tirol en Vorarilberg waren verspreid. Uit het onmiddellijk ingestelde onderzoek bleek, dat de beschrijving van den man, die de cliché’s te München had besteld, overeenkwam met die van den man, die in Tirol de valsche biljetten had gewisseld. De heer Broekhorst herinnerde zich, dat verleden jaar een chauffeur, die zich Alfred Dresse noem de, maar Greter heette, in Luxemburg van het vervaardigen van valsche Ne derlandsche bankbiljetten was verdacht. Onmiddellijk zijn toen in Luxemburg de noodige informaties ingewonnen en toen bleek, dat men ook hier met Greter had te doen. De politie slaagde er in een portret van den valschen .munter in handen te krijgen. Dit werd naar München ge stuurd en de clichéfabrikanten herken den het, evenals de lieden in Tirol en Vorarlberg. Ook uit schriftproeven, die men zoowel te Luxemberg als in de andere plaatsen bezat, bleek, dat Greter de gezochte was. Greter bleef intusschen onvindbaar. Men zocht hem vruchteloos in Oosten rijk, Tirol, Duitschland, Frankrijk en Nederland. De familileden van hemen van zijn vrouw werden in het oog ge houden. Alle clichéfabrieken waren verwittigd en de verschillende vakbla den en de internationale organen van de hotelhouders publiceerden enkele gegevens omtrent het geval. Men slaagde er intusschen maar niet in den man te vinden, al kwam men spoedig tot de overtuiging, dat hij zich nog in Zuid-Duitschland moest schuilhouden. Inspecteur Broekhorst probeerde nu langs een anderen weg de schuilplaats van Greter te ontdekken. Hij slaagde er in kennis te maken met enkele fa milieleden van den valschen munter en speelde zyn onschuldige rol zoo goed verschil van meeting bestaat. Spreker ie er voor, de wethouders zijn er tegen. De wethouder, de heer Binnendijk, verzekerde, dat het fiasnoiëel beheer van Wormerveer thans zeker niet minder goed was dan vorige jaren en dat de gemeente even kapitaalkrachtig is als vroeger. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de wijze, waarop de gemeente in geldelijke ongelegenheid is gekomen. De burgemeester verklaarde dat de rechtbank zeker geen prijs zou stellen op een tegenspraak van het door den wethouder geleverde betoog, omdat dit buiten de zaak ging. De gemeente is f 269,500 schuldig aan opgenomen kas geld, die zij niet kan voldoen, terwijl ais er geen hulp komt, met ingang van 1 April de gemeente niet in staat zal zijn de werklossen, werklieden en amb tenaren uit te betalen. De rechtbank bepaalde, dat de fail lissementsaanvrage acht dagen zal worden aangehouden. A.s. Dinsdag zal de be- gandeling worden vcortgezet. Da procureur van eischeras, mr. Dee- nik, be wi bigde ook in het uitstel van een week, om de gemeente in de gele genheid te stellen nadere regelingen te treffen. Een familiefeest by Graas Bentinck. Het is, zoo seint hei B. T. A.-burean uit Antwerpen, den redacteur van de Neptune gelukt als helper van een filmoperateur vermomd, een familiefeest op het kasteel ven Graaf Bantinck te Amerongen bij te wonen. Tot de gasten behoorden behalve de keker, diens zus ter, do kroonprins en prins Adalbert van Pruisen. Voor het gezelschap zou de bakende film van Shackleton’s laatste expeditie worden afgedraaid. De redac teur bevond zich in gezelschap met een conferencier, de filmoperateur en twee Haagsche musici, welker laatste tot hun aankomst in Zeist onkundig waren van het doel der reis. Te Zeist werd het gezelschap opgewacht door graaf Ben tinck. Op weg naar het kasteel werden zij tot drie keer toe door jachtopzieners en Duitsche oudgedienden aangehouden en hun toegangskaarten aan controle onderworpen. In het kasteel zelf deden lakeien in rijke uniformen dienst. Wil helm was gekleed in uniform, bezaaid met ridderorden. Ofschoon de keizer wel vergrijsd is heeft hij in ujterlgk toch van da vroegere majesteit, stramheid en trots behouden, naar de journalist me dedeelt. Zij die hem voorgesteld hebben als een gebroken man, vergissen zich ten zeerste. By da vertooning der film hadden twee incidenten plaats. Toen de conferencier met de volgende woor den de film inleidde Op het oogenblik dat de »Andurance« het anker wilde lichten kwam de onheilspellende mare, dat de oorlog was uitgebroken en dat Engeland Fraakrgks zijde had gekozen. Deze zin deed een onaangename stilte ontstaan onder da genoodigden. Een volgend incident had er plaats toen het orkestje de eerste tonen deed hoeren van het Engelsche volkslied, terwgl op het filmdoek de F de Britscha vlag heeschen. Toen de voorstelling was afgeloopan werd den vertooners op het hart gedrukt, van deze voorstelling niets uit te laten tegen de pers. Een aanranding. Esn heer, die Zondagavond langs den Apeldoornschen weg ia do richting Arn hem fietste, zag twee mannen voor zich op het rijwielpad wandelen. Toen hij signalen gaf grepen ze ham beat en be roofden hem, onder bedreiging met esn revolver, van zijn horloge. Daarna staken ze hem met een mes een paar maal in den arm. Da gewonde kon nog doorrijden tot hij aan een huis kwam. De bewoners verbonden hem voorloopig. Later is hij met een auto, die daar toevallig voorbij kwam, naar het ziekenhuis vervoerd. Onze papler-industrie. De N.V. Vereenigde Kon. papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen, die de grootste papierfabrieken in Ne derland exploiteert, heeft over 1921 tengevolge van de Duitsche concurrentie en van de malaise in zaken een verlies geleden van ruim f 2 mjllioen. Over 1920 bedroeg de winst f 2.711.928 Slechts ten kostu van cp Zuidpool onderzoekers offaringen kon in het afgeloopen jaar het mearendeel der machines aan den gang worden gehouden. OPWEKKEND JOH* TROMP sneW< JT) I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post I 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. en weezen. Da memorie van toelichting, gateokend door do ministers van Finan ciën, van Bmnenlandsche Zaken on van Justitie luidt alc volgt Da Eerste Kamer heeft verzocht, het op £4 December j.l. door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, hou dende pensioenregeling voor de ambta naren en hun weduwen en weezen, in nadere overweging te nemen. Die overweging heeft er toe geleid, het ontwerp opnieuw bij de Tweede Kamer aanhangig te maknu, onder aan vulling van artikel 36 mot een vierde ltd, waarvan de strekking is, de vraag, of een premie-vrij pensioen door de rijks- ambteuaren zal worden genoten, door een Koninklijk besluit te doen blijven be heerscheu, gelijk op dit oogenblik de feitelijke toestand is. Het komt gewenscht voor, daarbij een wet telijk maximum vast te stellen voor het eventueel verhaal, en aan dit maxi mum dan tevens te binden het verhaal dat in het ’vervallen ontwerp onbe perkt vrijstaat aan provincie, gemeen ten, waterschappen, veenschappen en vsenpoiders. Ia overeenstemming met de bestaande Pensioenwetten voor de gomeente-amb- tenaren is als bedoeld maximum aange nomen, naast de volle premie voor het weduwenpensioen, 3 pCt. voor het eigen pensioen. Mocht tot verhaal worden overgegaan, dan zal in den algemeenen maatregel van bestuur uiteraard rekening zijn te houden met de voor eigen pen- eioen reeds betaalde premies in den vorm van afioopende bij dragen. De tekst van het vervallen ontwerp is overigens geheel ongewijzigd o vergo men, behoudens cöb verruiming der re dactie van eene der overgangs-bepalicgen, artikel 143, in verband met de door verschillende omstandigheden vertraagde inwerkingtreden der wet. De finandëele toestand van Wormerveer. Mrs. Modderman en Kühn te Amster dam hebben bij de Haarlemsohs recht bank hat faillissement aangevraagd van de gemeente Wormerveer. Dit geschiedde namens de schuldeischeresse, de N. V Amsterdamsche Bank, die houdster van eeu aantal promessen dezer gemeente tot een totaal bedrag van bijna f300.000. Een aantal van deze promessen was vervallen. Bovendien was gebleken, dat de gemeente ook andere schulden onbe taald heeft gelaten, terwgl de finanoi- ëale toestand van dien aard is, dat ge zegd kan worden, dat de gemeente niet in staat is om haar verplichtingen sa te komen. Deze faillissements-aanvrage werd Dinsdag j.l. door de civiele kamer der Haarlemsche rechtbank behandeld. Namens de gemeente waren opgekomen de burgemeester, de heer Th. Cluyse- naer, een der wethouders en eenige hoofdambtenaren om zoo noodig inlich tingen te geven. De burgemeester deelde mede, dat het z. i. gewenscht is, dat de gemeente een voorloopige surceance van betaling aanvraagt, omdat op goede gronden ver ondersteld mag worden, dat de gemeente Wormerveer met 1 April in staat is om aan haar verplichtingen te voldoen. Er kend werd, dat de gemeente daartoe momenteel niet in de gelegenheid is Verwacht mag worden, dat de gemeente voor 1 April geholpen zal worden, daar het Rijk de middelen daartoe rechtstreeks verstrekt om de hopende schulden af te doen en zulks zal geschieden door het intermediair van de Vereeniglng van van Nederlandsche gemeenten, tot welke vereenigicg de gemeente Wormerveer dan zou toetreden. De burgemeester deelde mede, dat ten opzichte van de wenschelgkheid van een voorloopig sur seance in het college van B. en W. l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. I =0- FRISO VAN DE

Friso nl | 1922 | | pagina 1