I I i fl I I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Bekendmaking. MUNT' l I nieuws leerlingen kunnen worden toegelaten tot de Vereenigde Burgerschool alhier. DÖELmatiö ia alleen TJTjDEZE ZATERDAG 11 MAART 1922. No. 10. 48ste Jaargang. I Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 4 I BOOMKU1LEN aan weerskanten van de mid denweg door de stad. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. z - Das kunnen de voorstellers daarop amen dementen indienen. Nu is een behoorlij ke regeling niet mogolijk. De stemming over dit wetsontwerp zal daarom oazui ver zijn. Thans gaat het alleen over de vraag of de belangen van de land en tuinbouw zwaarder moeten wegen dan die van de stedelingen. Daarmee echter wordt het vraagstuk onjuist gesteld. Verschillende leden toch wenschen een regeling, die het mogelijk Jwl FIRMA J0HFTR0MPSPEEK. ,\W I I 1 I SE I De prijs der Advertentiën 3 is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. 3 Grootere letters naar plaats- J ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, 3 10 ets per regel. Bij abon- 3 nement belangrijk lager. 3 I I I De tabaksbelasting. Sigaren met bandjes, die rookt er straks iedereen. Maar dat is dan geen bewijs dat men men een extra dure sigaar in den brand heeft, alleen maar de nieuwe wet op de tabaksbelasting maakt van alle sigaren bandjes sigaren. Op de nieuwe belastingbandjes staat de prijs van de sigaren vermeld, en de- ae prijzen zullen varieeren tuizohen 4 cent en f 2.50. Er zal dus, ook na de invoering der belasting, voor eiken smaak (en voor elke beurs) gezorgd worden. Alleen voor de sigaren zijn al 85 mil* Hoen banderolles gedrukt.,, en dit isjnog De Arbeidswet. Het RK. lid der Tweede Kamer de heer Engels heeft dezer dagen in een lezing te Dedemsvaart meegedeeld Bij minister Aaibarse bestaat het voor nemen, de Arbeidswet te herzien en praotisch meer uitvoerbaar te maken en mettertijd de uitvoering van de ver schillende sociale wetten in handen van patroons en arbeiders te leggen en zoo de dure ambtenarij te weren. Tevens verklaarde de heer Engels, dat van een 8-urigen werkdag in den landbouw nooit iets zou komen. Brand in de Pastorie van Oosterland. Zondagavond ontstond plotseling brand in de pastorie der Ned. Herv. Gem. van Oosterland op Wielingen, de woning van den ex-kroonprins. De ‘brand, die ont stond in de kamer van majoor Muldner von Mülheim is vermoedelijk veroorzaakt door een verhitte kachelpijp, die door een z.g. Brabantschen muur gaat, d.w.s. een muur van hout met rjetbedekking, waartegen de noodige kalk ie aange smeerd. Men had bij het maken van een gat door dien muur de noodige maatregelen niet genomen om b.v. het gat eerst van een flnke ijzeren buis te voorzien. De brand liet zich ernstig aanziener werd burenhulp ingeroepen en weldra kletste men den eenen emmer BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Zater dag 1 April a.s. Kinderen, die vóór 1 Octo ber 1922 den leeftijd van zes jaren bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School den heer IJ. OOSTEN. Workum, den 9 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES, ^^7W™"op^o^E Om ongevallen te voorkomen zij een ieder gewaarschuwd voor de te graven DE GEMEENTE-ARCHITECT. aansluiten bij hetgeen in België, Frank rijk en Engeland geldt. Deze internati onale quaestie wordt door de beide wets voorstellen niet opgelost Spr. stelt daarom een motie voar, lui dende De Kamer, van oordeel, dat met het oog op het internationaal spoorwegver keer de nadere betreffende don wettelij- ken tijd noodzakelijk is, noodigt de re- geering uit een desbetreffend wetsont werp in te dienen, schorst de behan- ling der wetsvoorstellen Braat en Deckers en gaat over tot de orde van den dag. De heer Teenstra acht dit een aller zonderlingste motie, die op spreker een alieronaangenaamsten indruk maakt. Men durft blijkbaar thans de beslissing niet aan over de beide voorstellen. Bpr. noemt de motie een ergerlijke manoevre, en zegt, dat zg getuigt van gebrek aan differentie voor de Kamer en van inoollegialiteit. Nog nooit is het ge beurd, dat men op dje manier jnitiatief voorstellen van de baan trachtte te schui ven. De heer Beumer acht het gewensoht, dat het vraagstuk in zijn vollen omvang wordt besproken. Dat kon bij deze wets voorstellen niet. Maar komt de regeering met een voorstel, dan kan ieder Ijd amendementen daarop indienen, waarbg hij blijk geeft van zijn opvatting. De motie wordt daarop aangenomen beide wetsontwerpen van de agenda worden afgevoerd. De practische beieekenis van dit be sluit is, dat voorloopig althans de zomer tijd gehandhaafd blijft Want de gevraagde regeeringsvoor- stellen zullen wel niet voor 1 April af komen. Zaterdagavondrelletjes te’Rotterdam ’t Was Zaterdagavond extra rumoerig in de Zandstraatbuurt te Rotterdam. Op ouderwetsohe manier is er gevochten, zoo vertelt *t Hbl. Reeds des avonds 10 uur, toen de politie, die twee vechtenden wilde scheiden, keerde het publiek zich tegen de agenten, waarvan een tegen den grond werd geslagen. Nadat assis tentie was aangerukt, werd de omgeving door ©enig® charges schoongeveegd. Ook van de revolvers wsesi worden gebruik gemaakt. Uit ramen en dakgoten werd met allerlei voorwerpen op de politie gegooid. Korten tijd later, ongeveer 12 uur, werd de politie genoodzaakt eenige onfé’s in die buurt te ontruimen, doch rustig wilde het niet worden. Om 1 uur ontstond in een eethuis in de Zandstraat een twist tusschen een bezoeker en de houdster van de inrichting. Eerstgenoemde werd met een pook bewerkt en moest in het ziekenhuis opgenomen worden, gehng van den igd wordt behandeld. Het pubHek kesrde lieh t de vrouw en wierp de ruiten van net eethuis m De zoon der vrouw kwam daarop met een lepel kokende olie naar buiten, om die op de menschee te werpen. Eenige aanwezigen schopten echter tegen den lepel, waardoor de olie in hei gelaat van den jongem&u terecht kwam. Met ern stige brandwonden moest ook hij naar het ziekenhuis worden gebracht. De po litie greep ook nu weer in en maakte daarbij gebruik van revolver en sabel. Nog geruimen igd duurde het alvorens de rust m de beruchte buurt was terug gekeerd. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. X Advertentiën tot uiterlijk Don- X derdagsavonds, uitgez. familieber. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. water na den andere op hai brandende gedeelte, zoodat men den brand betrek- kelijk spoedig meester werd. De schade is belangrijk. De kroonprins was wegens verblijf te Doorn, niet aanwezig. Zich verstopt. Een 13-jarig meisje te Amsterdam, Dolly genaamd, was Maandag van school thuis gekomen met haar maandelgksch schoolrapport, waarop lage cijfers. Ze woonde in de omgeving van het Vondel park en is geboortig uit Indië. Op school had meester haar herhaaldelijk beknord. Doch het natuurkind kon zich niet aan de strenge orde, welke op de Amster- damsche scholen heerscht, wennen. We tende, dat bij h&ar thuiskomst er van vader en moeder nog menig standje, ja misschien zelfs een flinke straf op zou zitten, besloot zij zich tijdelgk aan den familiekring te onttrekken, zoodat de familie van Dolly Maandagmiddag om 5 uur met het middagmaal op haar zat te wachten. Kwartier na kwartier verstreek maar Dolly liet zich niet zien. Het was ondertusschen ruim 7 uur geworden en men had reeds aan de schooi geïnfor meerd, doch ten antwoord gekregen, dat zij met de andere meisjes van haar klas om vier uur de school had verlaten. De ongerustheid van de familie nam steeds toe en men besloot, toen het negen uur geworden war, de politie van het Leid- scbeplein van het geval in kennis te stellen. Onmiddellijk nam de politie haar maatregelen. Intusschsn was het reeds elf uur geworden. De doodelijk ongeruste familie informeerde ieder oogen- blik. De politie ten einde raad, liet een van de politiehonden ontbieden, en een inspecteur en eenige manschappen gingen, nadat men den hond lucht had gegeven aan kledingstukken van het meisje, ter opsporing uit. De hond voerde hen in de richting van het Vondelpark. Na een eind het park te zijn ingeloopen bleef hij voor een klein boschje staan en begon luid te blaffen. De politie dacht niets anders, dan dat men op de goede plaats was asngekomen, en on- middellgk werd de omgeving met behulp van lantaarn» afgezocht. De hond echter liep terug door het park en bleef toen staan voor hef water van de Stadhou derskade tegenover de gevangenis. Hier was bij niet meer weg te krijgen. In middels was het reeds middernacht. De politie begon hier te dreggen en heeft zich hier den geheelen nacht mee bezig gehouden. Dinsdagmorgen, toen de politie bij de oudere ging informeeren, werd hun me degedeeld dat Dolly terecht was. Zij had zich verstopt op den appelenzolder, om dat ze bang was voor straf wegens haar slesht rapport. De rust bij de familie en de politie op het Leidsoheplein was teruggekeerd. (Msb.) Veerboot gezonken. Elf personen verdronken. Uit Zwolle wordt aan de L. Ct. d.d. 9 Maart gemeld: Tengevolge van den hevigen storm zonk gisteravond de veerboot over het Zwartewater. Al de inzittenden, men vermoedt ongeveer elf personen, waaron der de Burgemeester van Genemuiden, de heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde en diens cchtgenoote, vervolgens de gemeente-opziohter en diens echtge noote en anderen verdronken. (Later bericht). Het ongeluk gebeurde bij Genemuiden. Door den hevigen storm en den sterken golfchg liep de veerpont onder water. Van de 14 personen, die op deze boot waren, sprongen 11 in een roeibootje. Door de overbelasting zonk dit bootje. Tien van de passagiera ver dronken, alleen de postbode Timmerman wist zich zemmende te redden. De slachtoffers zgn de burgemeester Hoen banderolles gedrukt, lang niet genoeg. Alle soorton «bandjesnt zgn nog niet klaar, hetgeen niet te verwonderen is, want er komen 400 verschillende zegels blauwe voor de sigaren, paarse voor de sigaretten en bruine voor de spuntzak-lmet 43 tegen 33 stemmen, waarop do Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 van Genemuiden, de heer H. J. Groote Balderhaar ton Velde en echtgenoote, de gemeente-opziohter Helientahl en cchtgenoote, de rijks veld wachter te Ambt- Vollenhove Rook, de rijksveldwaohter te Zwartsluis Moed, mej. Eenkhoorn, mej. Grietje van Dalfson, bakker Hulleman uit Zwolle en de zoon van den veerman. De passagiers, die niet in het roei bootje sprongen, Jan Visser en K. Hel- lenthal werden door een sleepboot gered. De veerman bleek van de pont te zgn geslagen en verdronken. ,w,ri win niiiitwuiMniiH'i -gw:» n i ji lil VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN op Donderdag 2 Maart 1922. Voorzitterde heer G. J. F. Aven- horn van Nauta, Burgemeester. Aanwezig de heeren H. Glashouwer, D. van der Kooij, H. M. van Meeke ren. U. H. van Meekeren, J. Meines, W. Mulder en J. J. van Elselo. 1. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vergaderingen van 21 December 1921 en 27 Januari 1922 door den Secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. De voorzitter deelt mede dat het aschland bij publieke ver pachting voor den tijd van een jaar is verpacht aan A. K. Poeze voor f 15. dat zijn ingekomen a. Mededeeling van Ged. Staten dd. 16 Febr. '22, houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1922; b. idem betreffende wijziging van de gemeentebegrooting voor 1921 c. idem betreffende onderhandsche verhuur van een der werkmanswonin gen op het tuinbouwland aan van der Kooij. d. idem goedkeuring van de school- geldkohieren over het 4e kwartaal 1921; e. Mededeeling van Ged. Staten be treffende ontvangst van de verordening tot wijziging van de bouwverordening voor de gemeente. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. De balans, winst- en verliesreke ning van de Woningvereeniging van den Christelijken Nationalen Werkmans bond, afd. Hindeloopen, over 1921 g. Een adres van het Bestuur der Vereeniging »Pro Juventute» in het Arrondissement Leeuwarden om een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas. Deze stukken worden gesteld in han den van B. en W. om advies. 3. Op hun voorstel worden B. en W. gemachtigd om maatregelen te treffen tot verbetering van de haven en een plan daartoe te doen ontwerpen. 4. Aangezien de kosten van elec- trificatie van deze gemeente vermoede lijk zullen bedragen p.m. f 21000 stellen B. en W. voor tot dekking der kosten ten behoeve van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf een leening aan te gaan tot een bedrag van f21000, rentende 6 ten honderd in het jaar, af te lossen in 30 jaren. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 5. Aan de orde komt thans een voorstel om de verordening op de hef fing en invordering van een plaatselijke inkomstenbelasting opnieuw vast te stellen aangezien de betrekkelijke ver ordening slechts voor een jaar werd goedgekeurd. Teneinde te voorkomen dat elk jaar opnieuw het besluit tot vaststelling van het heffingspercentage ter goedkeuring moet worden aangeboden stellen B. en W. voor een maximum heffingspercen tage in de verordening op te nemen en dit vast te stellen op 1.7. Met algemeene stemmen worden de De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter kennis van de ingeschreve nen voor de nationale militie, lichting 1923, dat ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie, a. wcgOTs EIGEN VRIJWILLIGE DIENST, BROEDERDIENST on IN HET ZELFDE JAAR GE BOREN BROE DERS, gelegenheid zal worden gegeven tot het op maken van de vereiichte stukken, op DONDERDAG den 23 Maart 1922 des voormiddag^ kuaschen NEGEN en TWAALF uur; b. wegenc KOSTWINNERSCHAP op DONDERDAG dan 30 Maan d.a.v., eveneens van NEGEN tot TWAALF uur voormiddag» ter Secretarie der Gemeente. Workum, den 6 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. ken< tabak. Andere kleuren (bijvoor beeld voor de »patejee« tabak) zgn nog niet vaakgesteld. Da bruine ztgels voer de puntzakken zgn grooter dan de andere, want hierop moet de fabrikant nog zgn flrmaneam en het aantal grammen laten drukken. Er wordt veel van den fabrikant ge vergd, hij moet zich een snij machine aansohaffen om van de groote vellen pa lier banderolles te snijden, een gomma- chme om ze aan den achterkant van gom te voorzien 'en een bandorolleermachine om de bandjes langs machinalen weg om de sigaren te maken. Deze banderolleermachines, door esn Amerikaansche firma ingevoerd, mosten ware «wonderen van techniek® zgn. ’t Ie zeer de vraag, of menige fabrikant wel sa! kunnen volstaan met van elk der Igcnoemde machines zich één exemplaar aan te schaffen. De banderolles zien er overigens, uit artistiek oogpunt beschouwd, niet onsma kelijk uit. De teekening naar een ont werp van den heer Octo van Tussen broek, directeur van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem, is voor alle dezelfde. Alle vertoonen hetzelfde hoofd- motiefde vier staande leeuwtjes. Zg verschillen in kleur, afmeting en in de prijs aanduidende cijfers. De somertyd gehandhaafd. De voorstellen Braat en Deckers o.s. betreffende afschaffing van den zomertijd waren Dinsdag in de Kamer aan de orde. De heer Beumer was van oordeel, dat door deze voorstellen de vraag van de regeling van den wetteiijken tijd niet zuiver is gesteld en dat de regeering een wetsontwerp behoort in te dienen, waarbg het vraagstuk van wetteiijke re- W<Ae*<i I -~r.

Friso nl | 1922 | | pagina 1