Bekendmaking. VerhuriDg van Tuingrond. i Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. VACC1NEEREN. 48ste Jaargang. ZATERDAG 18 MAART 1922. No. 11. Binnenlandsch Nieuws. Hoofdelijke Omslag. Officieel Gedeelte. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 Oelisvïiide inkoop van putman SIGAREN, als shjjd uit da aller-serst® hsnd, verhoogd met zéér sobere ■winst, stalt ons in staat, kwalitei ten te leveren tegen prjjzen waaraan nie mand tippen kan. Wie derhalve concurreeren wil. kom» onsmen zal zien, dat wij NIET over dreven integendeel 1 TROMP, SSneek. Bekend adres van vertrouwen. Pracbtaanbiedingen in SIGARETTEN! Besloten werd, zich gezamenlgk telegra fisch tot den minister te wenden met voizoek, alvorens toepassing van het be sluit zal plaats hebben, door hem ge hoord te worden. Woningtoestanden. Van de 1859 in 1920 te Amsterdam gehuwde paren gingen er 60.1 pOt. in- Aangezian hst wanschelQk is, dat de grond, komende uit da door da stad ge graven boomkuilee, eenigan tjjd aan da lucht wordt blootgesteld, wordt, in ’t be lang der nieuwe aanplanting, beleefd de medewerking van het publiek ingeroepen om te bevorderen, dat da kinderen zooveel mogelgk uit da kullen bleven verwijderd en zjj den daarbuiten ligganden grond niet dicht trappen, waardoor da lucht als ’t ware wordt buiten gesloten. De Gemeente-Architect, D. G. BOONTJE. De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter algemeene kennis, dat op Woensdag 22 Maart 1922, des namiddags te 2 uur, in het lokaal onder het gemeente huis (ingang Bagijnestraat) ge legenheid zal bestaan om zich gratis door den Heer S. de WALLE, Arts alhier te doen Workum, den 16 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. BURGEMEESTER an WETHOUDERS van W O R K U M brengen tar kan nis van Oudsrs an V^nydon, dat np Zaterdag 1 April as NIEUWE LEERLINGEN kun- nan worden toagalatan tot de Veraanigde Burgerschool alhier. Kinderen, dia vóór 1 October 1922 den leeftijd van z a s jaran bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd dar School den heer IJ. Oosten. Workum, den 9 Maart 1922. Burgem. en Wath. voornoemd, A. WAGENAAR Az De Secretaris, A. DE VRIES. Ten einde de belangrijk verhoogde ver- volgingekosten te voorkomen, worden zg die hun aanslag dienst 1921 nog niet be taald hebban dringend verzocht, daaraan alsnog VOOR HET EINDE DER VOL GENDE WEEK te voldoen. Workum, 17 Maart 1922, De Gemeente-Ontvanger, JAGER. j De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. j Grootere letters naar plaats- j riïimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. (♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. BURGEMEESTER en WET HOUDERS der Gemeente Wor kum brengen ter kennis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente ontvanger ter in vordering toegezonden het PRIMITIEF KOHIER der BELASTING op de HONDEN, dienst 1922 en dat zij, die moch ten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen eene maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schriftelijk behooren in te die nen bij hun College. Workum, den 15 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn., Burgem. A. DE VRIES, Secretaris. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Workum stel len de gelegenheid open tot het huren van stukjes tuingrond van het perceel gelegen achter de Emmakadè alhier. Zij, die daarvan gebruik wen- schen te maken, worden ver zocht zich vóór 25 Maart 1922 schriftelijk aan te geven, onder opgaaf van huurprijs en ver langde oppervlakte. Da BURGEMEESTER der gemeente Workum maakt bekend, dat in ver band met de inwerkingtreding der dienstplichtwet op 1 Maart 1922, aan het gemeente- huie zijn aengeplakt publication betref fende KOSTWINNERSVERGOEDING en BEPALINGEN TEN BEHOEVE VAN DIENSTPLICHTIGEN, VER LOFGANGERS. GROOT VERLOFGAN GERS der MILITIE, LANDWEER- PLICHTIGEN alsmede LANDSTORM- PLICHTIGEN, die gediend hebben. Workum, den 15 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. de bestaande regeling in de steden met zich medebrengt. In da tweede plaats is gebleken, dat het stelsel, volgens hetwelk thans ver gunningen tot verlenging of tot verschui ving van den normalen arbeidstijd wor den verleend, noodwendig en spoedig aanvulling behoeft en dat wel in dien zin, dat maken voor een bepaalde groep van ondernemingen dezelfde omstandig heden afwijking van de normen der wet noodzakelgk seizoendrukte enz. de mogelijkheid moet worden geopend, om de gelegenheid daartoe ta bieden. Het uitreiken van een vergunning aan iedere onderneming is onnoodig omslach tig. Daarom zal zulks moeten gebeuren hetzij krachtens een algemeene ministe rieels beschikking geldend voor alle, tot die groep behoorende ondernemingen, hetzij ingevolge een algemeene machti ging aan de districtshoofden, om aan alle of een aantal ondernemingen dier groep zoodanige vergunning te verleenen. Eene belangrijke vereenvoudiging in de behandeling van overwerkvargnn- ningen zal nog verkregen worden, wan neer zooala in het ontwerp in overweging wordt gegeven, het verleenen van mach tigingen als bovenbedoeld, voortaan in plaats van door den minister, door den directeur generaal van den Arbeid zal geschieden. De wijzigingen dio bij het ontwerp worden voorgesteld, kunnen als volgt worden eamengevat 1. In plaats van dan 8-urigan arbeids dag en de 45 urige arbeidsweek in fabrieken of werkplaatsen, komt de ar beidsdag van 8V2 on de arbeidsweek van 48 uur met behoud van den vrijen Za terdagmiddag. 2. Op grond van verzoeken, geza menlijk gedaan door vakverenigingen van werkgevers en arbeiders in een bedrijf, kan de minister afwijkende rege lingen van de bepalingen omtrent de arbeidstijden toestaan, ook bij het ontbre ken van omstandigheden, die een over- werkvergunning zouden motiveeren. 3. In de regeling der ovorwerkver- gunningen zoowel die tot verschuiving als tot verlenging van den werktijd worden belangrijke wijzigingen aangebracht waardoor veel tijdsverljes bij het verkrij gen der vergunningen on administratieve omslag bespaard wordt. De districtshoof den kunnen deze vergunningen zonder voorafgaande machtiging voortaan ver leenen voor 14 dagen (thans 6 dagen). 4. Krachtens de voorgestelde wets wijziging zal voorloopig tot 24 October 1924 in continufabrieken zonder Zondags- onderbreking in 3 ploegen kunnen worden gewerkt met een gemiddelde 56 urige werkweek per arbeider. 5. Teneinde tegemoet te komen aan do bezwaren die de groote bakkeraon- dernemingen door do concurrentie van het kleinbedrijf ondervinden, wordt het mogelijk gemaakt dat krachtens vergun ning van den minister in bakkerijen met 6 of meer gezellen één uur vroeger dan thans met den bakkersarboid wordt aangevangen, dus om 3 uur des voorm. met den voorarbeid en om 5 uur met den overigen arbeid. Gedeeltelijk om dezelfde reden wordt in de wet een algemeen verbod gesteld om deeg en versch of opgewarmd brood vóór negen uur des voormiddag^ te vervoeren en vóór 10 uur dos voormiddags te verkoo- pen of af te leveren, 6. Tenslotte worden o.m. verschillende verruimmingen voorgesteld ten aanzien van bakkersbedrijf ten gevolge zal hebben, den arbeid van het bewakingspersoneel en van hen, die buiten de uren voor den eigenlijken bedrgfsarbeid bestemd in fabrieken of werkplaatsen voorbereidenden of voitooiïsgsarbeid moeten verrichten. Uit de tabakenjj verheid. Da Nederl. federatie van aigarenma* tegemoet te komen een bezwaren, die ken wenecht niet te spreken over een De wijziging der arbeidswet. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de arbeidswet 1919. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend Bij het in studie nemen van de vraag in welke opzichten dc arbeidswet 1919 wijzigingen behoefde, werd aanvankelijk nitgegaan van de gedachte, dat In hoofd zaak met een technische herziening zou kunnen worden volstaan. De heerschende economische omstandigheden hebben echter de overweging noodzakelgk ge maakt, van wijzigingen van verdere strekking dan in het voorontwerp van wet waren opgenomen. Met name mocht de vraag niet onbe antwoord blgven, of de beperking van den arbeidsduur in fabrieken of werk plaatsen tot 45 uren per week ook voor het vervolg zou kannen worden gehand haafd, zonder dat het bedrijfsleven ten onzent meer zou worden bemoeilijkt dan in deze zorgelgke tijden toelaatbaar is te achten, dan wel deze werkweek vervan gen behoort te worden door een 4 8 urige die in een aantel der ons omringende staten is aanvaard. Men kan de vraag ook zoo stellen; Kunnen wij den absoluten 8 uren dag handhaven; of moeten wij gelijk alle an dere couourreereude landen den gemid delden 8-urendag aanvaarden? De mi nister meent, dat laatstbedoelde stap in derdaad moet worden gedaan. Met vergunning voor werktijdverlenging kan niet meer worden volstaan. Voor eerst, omdat thans voldoende zekerheid bestaat, dat andere landen, nu op de internationale arbeidaoonferentie te Was hington voor ngverheid-ondernemingen als norm de 48-urige werkweek is aan genomen, niet tot invoering van een kortere werkweek dan de 48-urige zullen overgaan en het niet gewenscht is de Ned. nijverheid in een wettelgke positie te laten, die ongunstiger is dan die van de met ons concurrerende landen. En in de tweede plaats, omdat verlaging der productiekosten mede door werktgdsver- lenging over de geheels lijn noodzakelgk is, wil het bedrijfsleven de crisis, waar onder het gebukt gaat, te boven kunnen komen. Laatstgenoemde overweging noopt er toe ook voor bedrijven, dia niet beïnvloed worden door de buitenlandsohe concur rentie, de 48-urige werkweek toe te staan. Da minister meent daarom in het be lang van onze industrie en daardoor middellijk in dat der arbeiders te hande len, door de normale arbeidsweek voor fabrieken of werkplaatsen tot 48 uur te verhoogen. Komt de voorgestelde wijziging tot stand, dan zal voortaan in fabrieken of werkplaatsen gedurende 8lli uur per dag en 48 uren per week arbeid mogen worden verricht. Bepalingen tegen den kinderarbeid zullen worden verscherpt. De ondervinding heeft aangetoond, dat in het gedeelte der wet, dat betrekking heeft op den arbeid in broodbakkerijen enkele belangrgke wgsigingen noodig zijn Dezo wijzigingen bedoelen vooreerst loonsverlaging van 15 pot., die de mo derne, de R. K. en de Chr. bond in beginsel hebben aanvaard. De heer S. Deenik, oud-voorzitter van de Vereeniging van Sigarenhandelaren, heeft een brief gericht aan den minister van financiën, waarin hg betoogt, dat de invoering van de tabaksbelasting duizen den ten ondergang doemt, den staat geen voordeel zal brengen en de grootste klein-induetrie in Nederland zal vernietigen Schrikbewind in het bouwbedrijf. Zoo kwalificeert het Hbl. den toestand in het bouwbedrijf te Amsterdam, waar volgens het bestuur van Amstel’s Bouw vereniging een groot deel van de ar beidersorganisaties alle mogelijke en daarbij ook moreel ongeoorloofde midde len toepast om het bouwen onnoodig veel te duur te houden. Voor den bouw van 24 woningen wenschte een der leden van genoemde bouwvereniging het metselwerk uit te besteden onder eenige productieve ar- beiderscoöperaties. Er werd geantwoord, dat die coöperaties onderling hadden uitgemaakt, wie barer het werk zou uit voeren en deze kwam met de prijsopgave 146.60 per 1000 steenen (in 1915 was de prijs f6.50 per 1000). De onderne mer nam nu in Limburg metselaars en opperlieden aan, die het werk voor f 17 per 1000 zouden uitvoeren, waarbij dan nog zouden komen de kosten voor stei- gerhout, enz. Deze Limburgers werden nu op alle mogelijke manieren in hun arbeid belemmerd. Onder leiding van syndicalisten wist men het ten slotte tot een staking te doen komen. Het lossen van fcteenen uit een schip werd stilgezet, zoodat tot nu toe reeds f 2000 liggeld moet worden betaald. Er zijn reeds tal van besprekingen gehouden, maar ontdaan van allen schijn, zegt het bestuur der bouwvereeniging, is de strijd er uitslui tend een tegen de arbeiders van buiten, ter bescherming van veel te hooge ta rieven. Er zijn in Amsterdam ruim 400 werk- looze timmerlieden, van wie een groot gedeelte werk zou kunnen bekomen, wanneer er metselaars van buiten wor den ingevoerd. Het bestuur is van mea ning, dat de autoriteiten geen uitkee- ringen meer moeten verstrekken aan werkloosen in de bouwbedrijven, zoolang er nog zooveel werk is. Aan de bedoelde 24 woningen hebben de werklieden op ’t oogenblik reeds ongeveer f 20.000 loonderving. Bakkersarboid. De minister van arbeid heeft aan de bakkersgespllen-organisaties meegedeeld, dat hij besloten heeft, aan bedrijven met 9 of meer gezellen toe te staan, reeds om 3 uur ’s nachts met voorarbeid te beginnen en eenderde van de gezellen om 5 uur te laten aanvangen. De minister meent, ofschoon de Ar beidswet nog niet gewijzigd is, dien nachtarbeid te moeten toestaan, omdat door het ontbreken van een verkoop verbod (vóór 10 uur des morgens) de nadoelen voor het grootbedrijf thans erger zijn dan na een eventueele wetswijziging. De vier bakkersgezellenbonden de Algemeene, de Katholieke, de Christe lijke en de Neutrale, hebben zich Zater dag over dit ministerieel besluit verstaan. Zg zgn het niet met den minister eens en houden zich er van overtuigd, dat eventueele toepassing van ’o ministers besluit ernstige moeilijkheden in het De Zomertijd. In zgn Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 zegt de Minister van Binnenl. Zaken het te betreuren, indien de beraadslagingen in de vergadering der Tweede Kamer op 7 Maart j.l. den indruk bij sommige leden gewekt hebben, als zou een internationale regeling, een tractaat dus inzake den wettelgken tijd, te verwachten zgn. Van de egde der Regeering is aan de discussie geen deel genomen, maar de minister wil wel ver klaren, dat hij uit het gesprokene slechts meende te kannen afleiden een toespeling op een wetsontwerp als het thans aan gebodene. Immers dit beoogt de aan sluiting aan internationale toestanden mogelijk te maken. Verder te gaan ons te binden aan met andere mogendheden vastgestelde regels, zou onze bewegings- vrgheid te zeer beperken. In Engeland en België heeft men, evenals ten onzent, twee soorten van tijdden tijd naar den meridiaan van Greenwich en den z.g. zomertijd. De tijdstippen, waarop deze laatste wordt ingevoerd en weder vervalt, zgn zoodanig dat ze vallen buiten de door onze wet gestelde limieten. Dit geeft groote moei lijkheden in het internationaal verkeer en daaraan den pas af te snijden ie het eenige, wat het ontwerp beoogt. Dat de Regeering bij de bedoelde beraadslagingen in de Tweede Kamer had moeten meededen, welke materie bij dit ontwerp wordt geregeld, meent de minister met klem te mogen betwisten. Het is een goede gewoonte, dat de Re geering zich niet mengt in de regeling van werkzaamheden. Te eer was er geen aanleiding tot spreken, wijl de mi nister niet den indruk had gekregen, dat misverstand werd gewekt en tegen hetgeen in de motie werd gevraagd, be stond bij de Regeering geen bezwaar. Afgezien van de vraag of de zomertijd al dan niet gehandhaafd moet worden, kan dit ontwerp zeer goed behandeld worden. Daarover kan alleen zuiver worden beslist, wanneer een zomertijd bestaat, welke (de bezwaren van inter nationalen aard opheft. Aangezien dit de strekking van het wetsontwerp is, moet ook naar de mea ning der Regeering, de behandeling aan de prinolpiöele beslissing voorafgaan. l en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. FRISO

Friso nl | 1922 | | pagina 1